Bitcoin Forum
May 11, 2024, 05:50:46 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin madenciliği nereye gidiyor? Değerlendirme  (Read 3103 times)
CoinTürk (OP)
Sr. Member

Activity: 422
Merit: 250

View Profile WWW
October 22, 2014, 10:59:21 AM

http://coin-turk.com/bitcoin-madenciligi-nereye-gidiyor/

Bitcoin madenciliğiyle ilgili ekipman üretip satan şirketlerin bu ekipmanlarla neden Bitcoin üretmeyip de makineleri sattığı, Bitcoin kullanmaya başlayan kullanıcılar için her zaman merak konusu olmuştur. Bunun sebebi olarak çoğu zaman, üretim giderleri, yani elektrik ve mekan giderleri dile getirilir. Görünüşe göre ise bazı şeyler artık değişiyor.
1715406646
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715406646
Reply with quote  #2

1715406646
Report to moderator
1715406646
Hero Member
*

Ignore
1715406646
Reply with quote  #2

1715406646
Report to moderator
1715406646
Hero Member
*

Ignore
1715406646
Reply with quote  #2

1715406646
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715406646
Hero Member
*

Ignore
1715406646
Reply with quote  #2

1715406646
Report to moderator
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
October 22, 2014, 11:10:03 AM

Bitcoin madenciliğiyle ilgili ekipman üretip satan şirketlerin bu ekipmanlarla neden Bitcoin üretmeyip de makineleri sattığı, Bitcoin kullanmaya başlayan kullanıcılar için her zaman merak konusu olmuştur. Bunun sebebi olarak çoğu zaman, üretim giderleri, yani elektrik ve mekan giderleri dile getirilir. Görünüşe göre ise bazı şeyler artık değişiyor.

Sirketin bu karari almasi milyonlarca dolar iceride olmasi yoksa haberlerdeki gibi degil olayin asli. Adamlar scrypt asicler icin 10.000 $ topladi ve zamaninda yetistiremedi, baslari bu yuzden dertte ve iflastan kurtulmalarinin tek yolu boyle bir karar almak. Hep merak edilen sorunun cevabi zaten defalarca yanitlandi, cunku cihazlarin uretim maliyeti inanilmaz ucuz.  Yani tahmini falan degil kafadan sallama degil. Bir chip in kaca mal oldugu bir kac dolar hata payi ile cok rahat hesaplanabiliyor. Adamlarin 10 bin dolara sattiklari cihazlarin adamlara maliyeti en fazla 50 dolar, 50.01 dolar degil.
lewentkurt
Full Member

Activity: 218
Merit: 100

View Profile WWW
October 22, 2014, 11:22:36 AM

Sirketin bu karari almasi milyonlarca dolar iceride olmasi yoksa haberlerdeki gibi degil olayin asli. Adamlar scrypt asicler icin 10.000 $ topladi ve zamaninda yetistiremedi, baslari bu yuzden dertte ve iflastan kurtulmalarinin tek yolu boyle bir karar almak. Hep merak edilen sorunun cevabi zaten defalarca yanitlandi, cunku cihazlarin uretim maliyeti inanilmaz ucuz.  Yani tahmini falan degil kafadan sallama degil. Bir chip in kaca mal oldugu bir kac dolar hata payi ile cok rahat hesaplanabiliyor. Adamlarin 10 bin dolara sattiklari cihazlarin adamlara maliyeti en fazla 50 dolar, 50.01 dolar degil.

Bu şirkete Nordic venture firması tarafından daha yeni 14 milyon dolar yatırım yapıldı, iflasta olan bir şirkete bu kadar büyük bir yatırım yapılır mı bilemiyorum? Söylentiler var fakat somutlaştırmak gerek.

Makinenin maliyeti 50 dolar olamaz, bir üretim yalnızca hammadde ile ölçülemez, eğer yanlızca chip ücretlerinden ibaret olsaydı maliyet, her yerimiz makine üreten şirketlerle sarılırdı. Kalifiye iş gücü, yer mekan fabrika, devlete olan giderler vs vs daha sayamayacağımız bir çok gider var. Dediğiniz kadar bu işler kolaysa herkes chipini getirsin bir makine de biz üretelim:)

Ayrıca bir makine üretmek çipleri bir araya getirmekten ibaret değildir.

DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 22, 2014, 11:33:11 AM

Bu şirkete Nordic venture firması tarafından daha yeni 14 milyon dolar yatırım yapıldı, iflasta olan bir şirkete bu kadar büyük bir yatırım yapılır mı bilemiyorum? Söylentiler var fakat somutlaştırmak gerek.

Makinenin maliyeti 50 dolar olamaz, bir üretim yalnızca hammadde ile ölçülemez, eğer yanlızca chip ücretlerinden ibaret olsaydı maliyet, her yerimiz makine üreten şirketlerle sarılırdı. Kalifiye iş gücü, yer mekan fabrika, devlete olan giderler vs vs daha sayamayacağımız bir çok gider var. Dediğiniz kadar bu işler kolaysa herkes chipini getirsin bir makine de biz üretelim:)

Uretim maliyetlerini kalem kalem bilseydiniz inanin bana dudaginiz ucuklardi.

Yaklasik 10 yil evvel Turkiye'de uydu alicilari, kart paylasimi gibi seyler cok moda oldugu donemle binlerce euroya insanlar bir uydu alicisi aliyordu, bunlarin klonlari piyasada yari fiyatina satiliyordu. Cin'e gittik, arastirdik, bir kac firma ile masaya oturduk, en az 50 bin adet siparis vermek kaydi ile cihazin bize CIF fiyati 30 Euronun altindaydi.
amad
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile WWW
October 22, 2014, 11:37:17 AM

Yaklasik 10 yil evvel Turkiye'de uydu alicilari, kart paylasimi gibi seyler cok moda oldugu donemle binlerce euroya insanlar bir uydu alicisi aliyordu, bunlarin klonlari piyasada yari fiyatina satiliyordu. Cin'e gittik, arastirdik, bir kac firma ile masaya oturduk, en az 50 bin adet siparis vermek kaydi ile cihazin bize CIF fiyati 30 Euronun altindaydi.

Hocam o zaman sen eger diyorsan ki ben bunu uretebilir gelistirebilirim, ben hammaddesinden tut pazarlamasina kadar hatta satisina kadar hatta ve hatta websitesine vs. kadar girebilirim. Sermayesiz potansiyelim var, cevre, ureticiler her sey var... sen yeter ki soyle bi urunu tasarlayabiliyorum de...

DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 22, 2014, 11:46:05 AM
Last edit: October 22, 2014, 11:56:44 AM by DeepCoin

Hocam o zaman sen eger diyorsan ki ben bunu uretebilir gelistirebilirim, ben hammaddesinden tut pazarlamasina kadar hatta satisina kadar hatta ve hatta websitesine vs. kadar girebilirim. Sermayesiz potansiyelim var, cevre, ureticiler her sey var... sen yeter ki soyle bi urunu tasarlayabiliyorum de...

Bildiginiz adini duydugunuz butun asic cihazlarin chipleri ayni fabrikadan cikiyor. Iki tane buyuk uretici var,
Bu ise baslamak icin 3-4 milyon dolar yeterli, varsa bu para elinde bende yapayim sana sana asic miner ustunede marka olark adini basayim, sen sadece bana sponsor ol, otur koltuguna rahatina bak, senden tek istedigim satislardan bana yuzde 1 komisyon ver yeter.

Edit: su linklere bir goz at

https://bitcointalk.org/index.php?topic=120184.msg1381782#msg1381782

https://bitcointalk.org/index.php?topic=91173

https://bitcointalk.org/index.php?topic=120184.msg1381739#msg1381739

http://blog.zorinaq.com/?e=73
lewentkurt
Full Member

View Profile WWW
October 22, 2014, 11:52:31 AM

Bu arada karşılıklı atışmak istemiyorum ama yanlış bir algı söz konusu galiba, evet Çin'i iyi biliyoruz, fiyatlar gerçekten çok düşük. Fakat, bu şirket İsveç'te, yani tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kafana göre üretim yapamazsın. Size İsveç'teki üretim maliyetlerini kalem kalem sayabilirim, ham madde yani çip, kablo, plastik vs gibi ham maddelerin sağlanması ve gerekli anlaşmalar, sermaye, eğer yurt dışından geliyorsa nakliyat, gümrük geçiş giderleri, şirketin reklam ve promosyon giderleri, muhasebe, vergi, devlete ödenen sigorta fonları, işçilere ve teknik ekibe ödenecek maaş vs giderler (çin'deki gibi 50 dolara adam çalıştıramazsın), yer mekan kirası, sanayi elektriği vs faturalar, eğer fabrika sigorta yaptırdıysa ek gider vs vs vs inanın onlarcasını daha yazabilirim ama uzatmak istemiyorum.

Zaten yazımızda Çin'deki üretimden bahsetmedik, İsveç gibi İzlanda'ya kolay ulaşılabilecek bir ülkeden bahsediyoruz, yani kısacası İsveç'te yer alan böyle bir fabrikada 50 dolara cihaz üretemezsiniz. Ek olarak, yazının son kısmını okuduysanız zaten Çin veya Amerika'da üretilen cihazların satışının devam etmek zorunda olduğunu söylüyoruz.

Şirket hakkındaki söylentilere gelirsek, tür söylentiler ürünü gecikmiş veya gelmemiş onlarca farklı şirket müşterisi tarafından sürekli dile getiriliyor, yalnızca bu şirkete özgü bir şey değil yani. Ha yarın batar mı bilemem her şirket gibi tabi ki iflas da edebilir.

Görüşleriniz için teşekkürler.

DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 22, 2014, 11:59:50 AM

Bu arada karşılıklı atışmak istemiyorum ama yanlış bir algı söz konusu galiba, evet Çin'i iyi biliyoruz, fiyatlar gerçekten çok düşük. Fakat, bu şirket İsveç'te, yani tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kafana göre üretim yapamazsın. Size İsveç'teki üretim maliyetlerini kalem kalem sayabilirim, ham madde yani çip, kablo, plastik vs gibi ham maddelerin sağlanması ve gerekli anlaşmalar, sermaye, eğer yurt dışından geliyorsa nakliyat, gümrük geçiş giderleri, şirketin reklam ve promosyon giderleri, muhasebe, vergi, devlete ödenen sigorta fonları, işçilere ve teknik ekibe ödenecek maaş vs giderler (çin'deki gibi 50 dolara adam çalıştıramazsın), yer mekan kirası, sanayi elektriği vs faturalar, eğer fabrika sigorta yaptırdıysa ek gider vs vs vs inanın onlarcasını daha yazabilirim ama uzatmak istemiyorum.

Zaten yazımızda Çin'deki üretimden bahsetmedik, İsveç gibi İzlanda'ya kolay ulaşılabilecek bir ülkeden bahsediyoruz, yani kısacası İsveç'te yer alan böyle bir fabrikada 50 dolara cihaz üretemezsiniz. Ek olarak, yazının son kısmını okuduysanız zaten Çin veya Amerika'da üretilen cihazların satışının devam etmek zorunda olduğunu söylüyoruz.

Şirket hakkındaki söylentilere gelirsek, tür söylentiler ürünü gecikmiş veya gelmemiş onlarca farklı şirket müşterisi tarafından sürekli dile getiriliyor, yalnızca bu şirkete özgü bir şey değil yani. Ha yarın batar mı bilemem her şirket gibi tabi ki iflas da edebilir.

Kesinlikle sizinle atismiyorum, burada iki medeni insan gibi bir konu uzerinde tartisiyoruz.

suradaki KNC nin haber bolumunu okursaniz uretimin Cin'de yapildigini goreceksiniz.

Over the last few months things have most certainly not stopped here at KnC, and we have made massive progress on our 20nm chip and it will be one of the first 20nm chips to come out to market with the strong support of our partners, TSMC, AST and Alchip. The backend engineering teams have been working 7 days a week around the clock to bring this chip to market as fast as possible. We have of course learnt a lot from our previous 28nm design and with that knowledge we will squeeze even more out of our 20nm chip.
amad
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile WWW
October 22, 2014, 12:08:23 PM

Bildiginiz adini duydugunuz butun asic cihazlarin chipleri ayni fabrikadan cikiyor. Iki tane buyuk uretici var,
Bu ise baslamak icin 3-4 milyon dolar yeterli, varsa bu para elinde bende yapayim sana sana asic miner ustunede marka olark adini basayim, sen sadece bana sponsor ol, otur koltuguna rahatina bak, senden tek istedigim satislardan bana yuzde 1 komisyon ver yeter.

@DeepCoin, "hocam" diyorum cunku bilgili oldugunuz biliyorum, dalga gectigimi dusunmeyin oncelikle; 3 - 4 milyon dolarim olsa zaten bitcoin mine etmeye calismam piyasayi pump-dump ile dalgalandirarak yolumu bulurum... Eger bu isin blueprinti (yada elektroinkte ne olarak geciyorsa sema vs...) varsa ve neye ihtiyac var bunlari soruyorum ben ?

Saygilar

lewentkurt
Full Member

View Profile WWW
October 22, 2014, 12:11:15 PM

Kesinlikle sizinle atismiyorum, burada iki medeni insan gibi bir konu uzerinde tartisiyoruz.

suradaki KNC nin haber bolumunu okursaniz uretimin Cin'de yapildigini goreceksiniz.

Over the last few months things have most certainly not stopped here at KnC, and we have made massive progress on our 20nm chip and it will be one of the first 20nm chips to come out to market with the strong support of our partners, TSMC, AST and Alchip. The backend engineering teams have been working 7 days a week around the clock to bring this chip to market as fast as possible. We have of course learnt a lot from our previous 28nm design and with that knowledge we will squeeze even more out of our 20nm chip.

Giderlerde hiç bir değişiklik olmayacaktır, aynı Apple ürünlerinin çoğunun Çin'de üretilmesi gibi.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 22, 2014, 12:24:48 PM

@DeepCoin, "hocam" diyorum cunku bilgili oldugunuz biliyorum, dalga gectigimi dusunmeyin oncelikle; 3 - 4 milyon dolarim olsa zaten bitcoin mine etmeye calismam piyasayi pump-dump ile dalgalandirarak yolumu bulurum... Eger bu isin blueprinti (yada elektroinkte ne olarak geciyorsa sema vs...) varsa ve neye ihtiyac var bunlari soruyorum ben ?

Saygilar

Dostum, KNC dedigin iki kisiden olasan bir IT (Biisim) danismani (KennemarAndCole AB (KNC) )kisinin bitcoine merak sararak ise basladiklar bir olusum, Muhendisler bu is icin var bu is icin egitiliyorlar ve ekmeklerini bu yolla kazaniyorlar, bu adamlarda chip dizayni yapan muhendislere parasini verdi ve yaptirdi, uretim yine Cin'de.

TMSC yani Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Limited adli firma dunyada bu olcude chip ureten bir kac firmadan birisi zaten.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 22, 2014, 12:35:29 PM

Apple'in neden dunyanin en degerli sirketi olduguda boylece daha anlasilir olmus oldu.
mal et 30 dolara sat 700 dolara Smiley

Apple aslinda guzel ornek olmus, ne zaman Appledan online bir siparis versem hep fedex ile Cinden geldi, macbook proda ipod ta iphone da. Turkiye icin degil USA icin konusuyorum, belki bu sekil vergi olayini delmeninde bir yolunu bulmus olmalilar.
lewentkurt
Full Member

View Profile WWW
October 22, 2014, 12:50:18 PM
Last edit: October 22, 2014, 01:04:13 PM by lewentkurt

Apple'in neden dunyanin en degerli sirketi olduguda boylece daha anlasilir olmus oldu.

Apple aslinda guzel ornek olmus, ne zaman Appledan online bir siparis versem hep fedex ile Cinden geldi, macbook proda ipod ta iphone da. Turkiye icin degil USA icin konusuyorum, belki bu sekil vergi olayini delmeninde bir yolunu bulmus olmalilar.

Hocam sizin önceki yazdığınız "3-4 milyon dolar sermaye gerekli" lafı bile bu şirketin 50 dolara cihaz üretemeyeceği anlamına gelir. KnCMiner iki büyük şirket iştirakinden oluşmuş milyonlarca dolar değerindeki bir firma ve yeni bir büyük yatırımla mega data center adında bir mining merkezi açmayı planlıyorlar.

Eğer 50 dolara imal ediyorsak, 3-4 milyon dolar gerekmez, ne yapacağız o parayı? Her şey dediğin gibi kolayca hemencecik 50ye oluyorsa(!) gel beraber girelim bu işe, 3bin 5bin yeter!  Eğer maliyet 50 dolar ise, 5000 dolara yaklaşık 100 cihaz üretiriz, sonra da bunu 1000 dolar civarı satsak baya karlı olur Smiley

Israr ediyorsanız hala 50 dolar diye ben ciddiyim, 5000 dolar sermayeyle 100 makine üretmek için hemen yatırım yapabilirim.

Edit: Ayrıca Apple'ın da 30 dolara mal ettiğini düşünmüyorum, kafadan uydurma, sanki, galiba, belki gibi cümlelere çok fazla itibar etmem, somut kanıt olması gerekir. Ayrıca Apple en zengin evet; çünkü dünyanın en iyi tasarım telefonlarını veya mobil cihazlarını onlar yapıyorlar. Çinli arkadaşlarımız değil.
lewentkurt
Full Member

View Profile WWW
October 22, 2014, 01:18:32 PM

Çok uzattım daha yazmayacağım:) @Deepcoin Tüm yazdıklarınıza en güzel cevap burada: http://shiftdelete.net/iphone-5sin-tahmini-maliyeti-47240
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 22, 2014, 03:06:23 PM

Hocam sizin önceki yazdığınız "3-4 milyon dolar sermaye gerekli" lafı bile bu şirketin 50 dolara cihaz üretemeyeceği anlamına gelir. KnCMiner iki büyük şirket iştirakinden oluşmuş milyonlarca dolar değerindeki bir firma ve yeni bir büyük yatırımla mega data center adında bir mining merkezi açmayı planlıyorlar.

Eğer 50 dolara imal ediyorsak, 3-4 milyon dolar gerekmez, ne yapacağız o parayı? Her şey dediğin gibi kolayca hemencecik 50ye oluyorsa(!) gel beraber girelim bu işe, 3bin 5bin yeter!  Eğer maliyet 50 dolar ise, 5000 dolara yaklaşık 100 cihaz üretiriz, sonra da bunu 1000 dolar civarı satsak baya karlı olur Smiley

Israr ediyorsanız hala 50 dolar diye ben ciddiyim, 5000 dolar sermayeyle 100 makine üretmek için hemen yatırım yapabilirim.

Edit: Ayrıca Apple'ın da 30 dolara mal ettiğini düşünmüyorum, kafadan uydurma, sanki, galiba, belki gibi cümlelere çok fazla itibar etmem, somut kanıt olması gerekir. Ayrıca Apple en zengin evet; çünkü dünyanın en iyi tasarım telefonlarını veya mobil cihazlarını onlar yapıyorlar. Çinli arkadaşlarımız değil.

Dostum paylastigim linkleri okusaydiniz boyle bir cevap vermezdiniz. Halen asic minerlarin 50 dolara mal oldugunda israrciyim.
3-4 milyon dolarlik yatirimla elbette bu rakama mal ediyorsunuz.  Benim israrim ve aciklamalarim adamlarin mining operasyonu degil cihazlari neden satiyorlarda kendileri kullanmiyorlar icindi. Cunku satmanin kullanmaktan cok daha karli oldugunu anlatmaya calismistim. Siz beni yanlis anladiniz, sizinle herhangi bir atisma icerisinde degilim, yaklasik 25 yildir elektronik ve bilgisayar sektorundeyim, nacizane bilgi ve tecrubeler size bahsettigim seyler.
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
October 22, 2014, 03:19:04 PM

Yahu eğer bir üründen 100-200 tane üretecekseniz maliyet fiyatı elbette yüksek olur. Ancak asic üreten firmalar aynı çipten 100-200 tane satın almıyorlar. milyonlarca sipariş veriyorlar. bu da üretim maliyetini çok çok düşürüyor. Siz x çipinden 100 tane istediğinizde tanesi size 1-2$'a gelirken 1 milyon sipariş edene tanesi 10 cent'e geliyor.

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
cakir
Legendary
*

Activity: 1274

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
October 22, 2014, 03:27:01 PM

ek olarak "maliyet hesaplamalarıyla ilgili" bitirme projemi yaparken kullandığım entegre'den örnek verecek olursam ISD1790 ses kayıt çipi'nin Türkiye'de adet satış fiyatı: 20-30 TL arası. örnek link: http://www.kartalotomasyon.com.tr/ISD1790-Entegre,PR-3538.html
ancak toplu alırsanız parça başına fiyatı 2.5$'a kadar düşüyor: http://tr.aliexpress.com/wholesale?SearchText=isd1790%2Bisd1790py&SortType=price_asc (kargo hariç).

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
lewentkurt
Full Member

View Profile WWW
October 22, 2014, 03:34:50 PM

DeepCoin
Legendary
*

View Profile
October 22, 2014, 03:38:17 PM

Gunumuzde askeri ve uzay arastirmalari icin uzay sartlarinda ( soguk ve radyasyon) calisabilecek en karmasik chip'in dizayni 2 ila 5 milyon dolar arasi degisiyor. Bu sure bir kac haftadan 6 aya kadar uzayabiliyor.  En buyuk harcama bu asamada yapiliyor ki avalon ve bitmain in raporlarinda bu islemin yaklasik 350 bin dolar tuttugunu goruyoruz. Bu asamadan sonraki kisim chipin uretilmesi asamasi, buda bir kac asamadan olusuyor.

Erimiş silikona mono-kristal silindir şekli vermek üzere özel bir ekipman kullanılır. Ortaya çıkan külçe soğutulur ve lefhalar şeklinde kesilir. Bu levhaların yüzeyleri dikkatlice düzleştirilir. Yarıiletken fabrikalarının özel odalarında silikon levhalar üzerinde fotolitografi ve aşındırma yoluyla mikro devreler oluşturulur.

Bunun ardından laboratuvar çalışanları, levhaların temizlenmesinin ardından işlemcileri rastgele olarak mikroskop altında sınar. Her şey yolunda olduğunda tamamlanan levhalar, farklı işlemciler ortaya çıkaracak şekilde bölünür. Son olarak bölünen levhalar, işlemciler içerisine yerleştirilir.

http://www.youtube.com/watch?v=iylYQydaF2o
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
October 22, 2014, 06:29:27 PM

sha256 çevrim hızı/fiyat bu oran gözle görülür şekilde her değiştiğinde pastadan alınan pay yeniden şekillenecektir.
ancak btc kuru ciddi ölçüde 2 sene içerisinde değişmezse blok yarılanmasından itibaren madenciliğin karını yitireceğini rahatça söyleyebiliriz sanırım.
bunun yanında piyasada bulunan artık cihazlar bi şekilde beleş elektriğe bağlanırsa mesela ben apartta kalıyorum olsa bağlardım. gibi sürekli bi yığılma olması
kaçınılmaz yani kısaca madencilik ekmek kapısı konumundan çıkmak zorunda asic üreticisi yada bi yerlenden bedelsiz asic ve elektrik sağlarsanız bu süre daha uzayacaktır,

iyi ki devülasyon sonsuza kadar sürmüyor da bu gereksiz tartışmalardan kurtulacaz bi gün.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: