Bitcoin Forum
June 23, 2024, 05:52:36 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Glume,bancuri,susanele - oferte fanteziste pentru minere SH  (Read 2618 times)
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 07:59:07 PM
 #21

Ideea e ca orice ai cumpara acum greu scoti banii.
Daca cumperi cu bani FIAT atunci ar trebui sa iesi pe profit cand o sa isi revina BTC.

De exemplu 16 units of ANTMINER s4 and selling at 13088USD . Free International Shipping !!! ceea ce e super ca numai shippingul costa imens are 16.2 kg un S4. total 259.2 KG

Vama pentru 13088USD face 3200 USD = 16288 USD.


1 Antminer S4 consuma   -1400W/S .
                 Cost consum  -$0.13/KWh / 0.013 BTC( $4.587)/pe zi.

16 Antminer S4 consuma 73,392 USD pe zi X 30 zile = 2201,76 Curent Electric.

This Difficulty pretul de azi pe btc (354.44)
                     Coins                      Dollars
per Day   0.40225009 BTC             $142.57
per Week   2.81575063 BTC       $998.01
per Month   12.24348712 BTC     $4339.58

_________________________________________________

3 luni de mining = 36,73046136BTC  aproximativ pretul de azi pe btc (354.44) 13018,74  minus 6605,28 Curent Electric pe 3 luni = 6413,46 USD recuperare .

Calculul pe 6 luni il faceti voi. Nu stiu nici asta daca e corect , tind sa cred ca dificultatea se mentine cel mult la fel pentru ca multi mineri vor fi scosi din priza pentru ca nu se face profit. watt/gh

Aceste costuri se pot multiplica si cu 10 si cu 100 foarte simplu.



Plus ideea e ca daca ar fi fost mai ieftine miners BTC s-ar duce in cap pe o perioada dupa care si-ar reveni. Ar cumpara toata lumea un S4 care vine cu sursa cu tot decat sa il bagi in priza sa ii pui un wallet. Asa ca producatorii e bine ca le dau super scumpe ca cei care produc presupun ca tin si ei BTC si nu fac direct dump sa iasa pe gaura, defapt asta e si ideea . Si din partea mea sa nu vanda nimeni pe pret mic nici un miner ca sa nu mineze altul sa faca profit pe gaura ta.

Deci pana la urma fiecare vinde cum vrea eu spre exemplu am vandut numai pe minus minerii mei nu am pus pret mare pentru ca stiu ca nu cumpara nimeni am pus pret blitz sa se vanda a 2-a zi sa pot sa imi iau altceva mai bun sau economic.

Solar KNC care scot pe piata e un fel de vrajeala frumoasa dar oricum cand or sa scoata pe piata asa ceva or sa vanda doar cloud nu o sa mai vanda la persoane . Deja companiile vor mina ele . KNC vor sa isi faca hidrocentrala daca vor scoate acel chip sigur vor mina cat vor putea de mult cel putin 1 luna 2 pana sa vanda la alte persoane.

Bitmain e ciudat ca vinde asa le preturile astea  ( 37.211 BTC ) (poate si ei cred ca apare 16nm) pt 16 Buc S4 = 32 TH undeva la 1 BTC pe TH acum.

Pretul BTC e clar ca e jos ca toata lumea face cumparaturi acum in Decembrie au nevoie de bani.


Daca are cineva o recomandare de profit hai sa facem un group buy pentru acel lucru altu§ mai inteligent. cum se zice aici. Si astfel vedem profitul real pe o suma de risc mica impartita la mai multe persoane.



Vezi ca se poate sa comunicam si inteligent, fara mistouri si caterinca... Smiley

Calculele tale sunt corecte, orice ai cumpara azi (miner nou), cel mai probabil nu vei recupera niciodata banii pe el. De ce? De ce crezi tu ca majoritatea producatorilor au facut discounturi serioase (chiar de 50%) in ultimele saptamani, cu black friday, cyber week si alte bla,blauri?
Simplu, vor sa scape cat mai rapid de vechituri...
De ce KNC si alti producatori s-au mutat pe cloud? - Vor sa scape cat mai rapid de minerii individuali care in scurt timp vor detine maxim 5% din piata.
De ce dificultatea si puterea de calcul sunt tinute artificial pe loc? - In jargon se numeste "momeala pentru fraieri", cei care se iluzioneaza ca vor mai face bani cumparand vechiturile lor...
De ce pretul la btc este tinut jos? - Cele mai multe vanzari la minere se fac pe btc, si cu cat pretul la btc e mai mic cu atat ei incaseaza mai multi btc si "scutura corcodusul" mai bine  Wink iar pe exchange-uri e acelasi lucru;

Se pare ca o sa vedem un remake al filmului "august 2011 - ianuarie 2013", analizeaza bine ce s-a intamplat atunci ca s-ar putea sa fie la fel, acelasi scenariu, alte personaje;

Daca vrei sa faci profit (si toti vrem asta) parerea mea este sa uiti de minere si minerit, este ca si cum ai vrea acum sa faci speculatii cu imobiliare, trenul asta s-a dus, in gara sunt alte trenuri acum...
La ultimul meet-up am recomandat ripple si mi-am luat injuraturi (la fel ca aici pe forum  Smiley)...uite ca ripple a crescut cu peste 400% intr-o luna.
Vrei sa faci bani adevarati, acum e momentul dar presupune munca...studiaza cu atentie toate proiectele din crypto, alege 10 care crezi tu ca au sansele cele mai mari sa reuseasca, si daca iti ies 2-3 o sa uiti ca vindeai minere  Wink
O parere personala: cel putin una din primele 20 cryptomonezi va avea o crestere de peste 1500% in 2015. Gaseste-o si te-ai scos Smiley
Bafta. 
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
December 11, 2014, 09:01:02 PM
Last edit: December 11, 2014, 10:15:57 PM by sltrei
 #22

Cred ca moneda mea va creste sigur!!! Grin

RE-EDIT

Dar totusi nu vrei un miner E ieftin  Roll Eyes

Pana atunci mai las sa si mineze



Eu daca as putea as lua toti minerii la mine . Nu ie multi da ie buni.

Zi moneda aia jmekera sa iau si eu un stoc si iti fac cadou un pom de iarna.

For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 10:44:12 PM
 #23

Cred ca moneda mea va creste sigur!!! Grin

RE-EDIT

Dar totusi nu vrei un miner E ieftin  Roll Eyes

Pana atunci mai las sa si mineze



Eu daca as putea as lua toti minerii la mine . Nu ie multi da ie buni.

Zi moneda aia jmekera sa iau si eu un stoc si iti fac cadou un pom de iarna.

Daca ai un miner pe chipuri de 14nm la 20TH/s negociem  Wink si daca E ieftin ti-l iau  Smiley Din astelalte mai am si eu, si i-am trimis si lu soacra-mea vreo doua pe post de aeroterma ca se incalzeasca  Grin
Mai bine te duci si tu pe la biserica si dai un acatist pentru chinezi sa nu bage ASIC-urile noi in priza inainte de anul nou chinezesc, ca altfel e jale mare cu jucariile astea  Wink
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
December 11, 2014, 11:24:22 PM
 #24

nu baga nimeni pe piata nimic. cel putin 3 luni de acum inainte o sa tot ramana aceeasi dificultate. parerea mea.

Ia zi ripple mai creste sau ?

For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
sorin
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
December 12, 2014, 01:45:45 AM
 #25

Cand vor veni cele de 16nm va fi cald afara. Poate e cazul sa ne pregatim niste immersion cooling?
Adibandi
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 345
Merit: 250


View Profile
December 12, 2014, 06:47:25 AM
 #26

Cand vor veni cele de 16nm va fi cald afara. Poate e cazul sa ne pregatim niste immersion cooling?

https://cointerra.com/product/aire-miner-bitcoin-miner/

nu cred ca va fi chiar asa de cald Smiley
Si astia sunt sa zic primii si au un hash de bun simt, 4,6 th e nimic pe langa ce pot sa scoata din chipurile alea. Sa ne asteptam la o viteza cel putin dubla prin primavara vara
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
December 13, 2014, 05:00:00 PM
 #27

Cum multi v-ati dat cu parerea aici am zis sa comentez si eu.
Din punctul meu de vedere orice ai cumpara acum de afara, cu TVA, cu platitul curentului, daca BTC nu creste, si e constant de vreo 3 luni, iar dupa trei, cinci luni vinzi echipamentul iesi pe zero, poate un pic pe plus.
Se poate iesi mai mult pe plus daca dificultatea ramane constanta cum e de vreo luna, dar asta e foarte greu de estimat.
Crestere de peste 500% a retelei pana in primavara mi se pare ceva exagerat. Cat timp BTC are un pret mic, iar profitabilitatea e mica ma indoiesc ca se vor cumpara foarte multi mineri pe 16nm.

Nothing is impossible :-)
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
December 15, 2014, 07:41:23 PM
 #28

Explorer nu mai vb ma serios acum sau dai bir cu fugitii cand ziceai sa vorbim.

For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 23, 2014, 01:22:13 PM
 #29

Iar e in actiune politia prin bazarul online ... nu poate sa vanda omu un produs linist Smiley
mavericklm
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 500


View Profile
December 23, 2014, 01:48:39 PM
 #30

Smiley) lasa-i ca sunt amuzanti Grin
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!