Bitcoin Forum
June 19, 2024, 01:13:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Btcturk.com Sitesinden Büyük Miktarda Para Çekmek  (Read 7597 times)
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
January 29, 2015, 10:55:43 AM

İspat demek, resmi olarak tüccar olmak ve gelir/gider hesabınızı "resmi olarak kabul edilebilir" evraklarla tutarak gelir beyannamenizi vermeniz demektir. Başka bir ispat yöntemi bulunmuyor. Eğer bunu yapmıyorsanız, maliye de resmi evrak kabul ettiği banka hesabı giriş kayıtlarını kullanır, vergi ister veya ödenmeyen vergi için ceza kesebilir. Bence adil.

Örneğin resmi bir şirket 1 milyon lira kar elde ettiyse ve çıkarıp bu 1 milyon lira sevdim seni deyip bana verdiyse, bu durumda 1 milyon gelir üzerinden vergi öder. Yok ben onu elden verdim, hayrına dağıttım vs diyemez. Ben de 1 milyon gelir üzerinden vergi öderim. Bu teorik bilgi, pratikte bu böyle olmaz. O ilgili şirket birine para verecekse karşılığında belge ister ya da sevdim seni deyip para vermez Smiley Tam aksi durumda benden para alacak ise karşılığında fatura düzenler.

peki bu btcyi yurtdisi exchange sitesinde bozdurup, tr deki banka hesabina doviz olarak cekersek bir problem olur mu?  bildigim kadariyla devlet , hesaba giren dovizi sormuyor artik, nerden buldun yasasini kaldirmislardi bir kac sene evvel, sicak para cekmek icin..

olmadi boyle bir yol denenebilir mi?

Detayını tam olarak bilmemekle beraber, ben maliye olsam ve biri yurda döviz sokmuş olsa, vergi almayı bir kenara bırakın, teşekkür ederdim Smiley

Şaka bir yana mutlaka bir vergisi/harcı bir şeyi vardır. Yine beyan edilmesi gerekir, bir miktar vergi tahakkuk ettirilir. Ama bunu yurt içnde oluşan verginize mahsup edebilirsiniz gibi geliyor bana. Başka türlü bir muafiyet olacağını sanmıyorum.

teramit
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
January 29, 2015, 10:59:25 AM

peki bu btcyi yurtdisi exchange sitesinde bozdurup, tr deki banka hesabina doviz olarak cekersek bir problem olur mu?  bildigim kadariyla devlet , hesaba giren dovizi sormuyor artik, nerden buldun yasasini kaldirmislardi bir kac sene evvel, sicak para cekmek icin..

o arkadaş aylık bazda 80bin dolar çekmişti bir ara TR hesabına yine birşey olmamıştı Smiley
cincan
Full Member

Activity: 160
Merit: 100

View Profile
January 29, 2015, 12:24:22 PM

Gunumuzde 5-6 sene once sattigimiz evin, satisi sirasinda degerini dusuk tutup az vergi vermek icin yapilan islemin, 5-6 sene sonra cezasini devlet kesip gonderiyorsa essegi saglam kaziga baglamak lazim derim. Arkadasina bu konuyu ilet derim sonradan gelebilcek bir ceza verdigin rakamlar uzerinden uzucu olabilir Smiley) Vergi daireleri trafik cezalarini bile 1-2 sene gecikmeli isliyor bazen islemiyor bazende odedigin cezanin odenmemis gozuktugunu gore bildigin bir ulkede yasiyoruz o yuzden insanlara bisey olmaz demek yerine arkadasim bole yapiyor suanda bir sorun yok ama olmayacak diye bir garanti yok seklinde yazarsan daha cok yardimci olmus olursun derim saygilarr
teramit
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
January 29, 2015, 12:39:18 PM

devlet senin ettiğin karı takip edemiyorsa birşey yapamaz bu kadar basit.
bitcoin satışı da vergiye tabi değil.
Takip edilemez bir biçimde çalışırsanız kimse size vergi cezası kesemez.
Bankadan dolar alırken a bankasından alın sonra b bankasına gidin kara geçip döviz satın kimse sizden vergi tahsil etmez ama aynı bankada döviz alıp satarsanız karınız gözüküz banka vergiyi hemen alır.
Dövizinizi takip edemeyen devlet bitcoin hareketlerinizi hiç takip edemez.sıradan bir btc tüccarınının hesap hareketleri bile onlarca sayfa tutuyor.
Kazancınızı yurt içinde yaptığınızda kesin değil yurt dışı kazancım var dersiniz, her halükarda vergi cezası yemeniz çok zor.
Ayrıca yılda 25bin tl den çok kazanan kaç kişi var ve ne kadar çok kazanıyorlar ki devlet ilgilensin bu işe adam atasın Smiley
cincan
Full Member

Activity: 160

View Profile
January 29, 2015, 01:11:23 PM

Sen bence butun konuyu baştan oku arkadaşım. Baska konulara giriyorsun senin bitcoinini tabikide takip edemez zaten bitcoinin yasal olmayan işlerde kullanılmasının başlıca sebebi budur. Bizim konuştuğumuz konu; dolar veya bitcoin farketmez 1 sene içersinde yüklü miktarda para geçiriyorsan hesabına bunun vergisini ödemen gerektiği, ödemezsen ne olabileceğini. "Takip edilemiğcek bir biçimde çalışırsak demişsin" bu durumu zaten konunun başların tartıştık ufak göze batmiğcak rakamlar halinde farklı hesaplara gönderek diye belirttik. Tabi sen çıktın arkadaşım bir kaç yüzbin TL'lik işlem yapıyor dedin konu işlem yapmak değil zaten yaptığın işlemlerden oluşabilcek karla alakalı. Bankalarda yaptığın hiç bir işlemde vergi alınmaz sadece banka komisyon alır büyük ihtimal yanlış yazdın bunu. Btc tüccarlarının hesabı içersinde tek bir tuşla giren çıkan paranın farkını görebiliyorken, merak etme sayfalarca hesap hareketini tek tek inceleme yapmalarına gerek yok. 25.000 TL buyuk bir para değil ve ufak bir işletmenin fiş-fatura  kesmeden yaptığı satışın karı 1 sene içersinde 25.000 TL'yi çok rahat aşar. Çok kazanan insanlar var bu sektörde ve farklı sektörlerde emin ol devlet bunların peşinde bunların bir kısmı uyuşturucu ve terör için takip ediliyor yani kara para, bir kısmıda vergisini almak için. Bu kadar vergi manyağı bir ülkede yaşarken devletin bunlarla ilgilenmediğini nerden çıkartıyorsun?
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
January 29, 2015, 03:20:37 PM

İspat demek, resmi olarak tüccar olmak ve gelir/gider hesabınızı "resmi olarak kabul edilebilir" evraklarla tutarak gelir beyannamenizi vermeniz demektir. Başka bir ispat yöntemi bulunmuyor. Eğer bunu yapmıyorsanız, maliye de resmi evrak kabul ettiği banka hesabı giriş kayıtlarını kullanır, vergi ister veya ödenmeyen vergi için ceza kesebilir. Bence adil.

Örneğin resmi bir şirket 1 milyon lira kar elde ettiyse ve çıkarıp bu 1 milyon lira sevdim seni deyip bana verdiyse, bu durumda 1 milyon gelir üzerinden vergi öder. Yok ben onu elden verdim, hayrına dağıttım vs diyemez. Ben de 1 milyon gelir üzerinden vergi öderim. Bu teorik bilgi, pratikte bu böyle olmaz. O ilgili şirket birine para verecekse karşılığında belge ister ya da sevdim seni deyip para vermez Smiley Tam aksi durumda benden para alacak ise karşılığında fatura düzenler.

Detayını tam olarak bilmemekle beraber, ben maliye olsam ve biri yurda döviz sokmuş olsa, vergi almayı bir kenara bırakın, teşekkür ederdim Smiley

Şaka bir yana mutlaka bir vergisi/harcı bir şeyi vardır. Yine beyan edilmesi gerekir, bir miktar vergi tahakkuk ettirilir. Ama bunu yurt içnde oluşan verginize mahsup edebilirsiniz gibi geliyor bana. Başka türlü bir muafiyet olacağını sanmıyorum.

Vergi dairesi bu evrağı emsal olarak kabul edebilir belki, saklamakta fayda var Smiley
kaptantulun
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
April 13, 2016, 01:22:22 PM

Arkadaşlar şimdi ben iş bankası hesabımdan btcye 25 bin aktardım ve btc alsat yapmaya başladım. şimdi yıllık 23 000 bin kardan bahsediyoruz ya şimdi ben vergi maliye işlerine takılmamak için yıl içinde en fazla 25 bin + 23 bin mi çekebiliirim.
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
April 13, 2016, 01:35:07 PM

Arkadaşlar şimdi ben iş bankası hesabımdan btcye 25 bin aktardım ve btc alsat yapmaya başladım. şimdi yıllık 23 000 bin kardan bahsediyoruz ya şimdi ben vergi maliye işlerine takılmamak için yıl içinde en fazla 25 bin + 23 bin mi çekebiliirim.

maalesef bu konu cok acik degil, sadece 23bin ve uzeri cekim yaptiginda, maliyenin takibine girebilirsin.. bizim maliyenin de ne yapacagi belli olmaz.

ek olarak, bugun ceksen bile, bir baska gun, belki bir kac sene sonra bile hesaplar incelenebilir..

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
December 07, 2016, 08:54:16 PM

konuyu hortlakmak adina notumuzu yazalim.

konuyla ilgili yeni bir gelisme veya tecrubesi olan arkadaslar var mi?

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
euroasia
Member
**

Activity: 97
Merit: 10

View Profile
August 08, 2017, 02:56:09 PM

siz btc diyorsunuz, benim pokerden çevirdiğim para aylık bir kaç yüz bini buluyor yıllardır. ne soran var ne eden. sadece enpara adlı çakal şirket hesabımı kapattı bu ay, ciddi rakamlar döndüğü için ticari amaçlı kullandığımı iddia edip.
cantr
Member
**

Activity: 124

View Profile
August 09, 2017, 05:33:58 PM

Bu isin sonunda zarar etmekte var. Misal Arbitraj denerken hata yaptik. Kur dustu. rig yandi. Zarar yaptiginizda devlet yardımcı oluyor mu? Cevabini biliyoruz.

Ayrica bu mining sektörüyle ulkenize kaynak sagliyorsunuz.

Tüm bunlara rağmen gelip insanların bogazina cokmeye kalkilirsa adam gider en uygun ulkeye tasinir.
 Konulari bu kadar uzatmaya gerek yok.

Olmadi yurtdisindan bir arkadasiniza a4'e su taihte elde aldigim parayi online olarak transfer ettim diyip imza aliriz. Olmadı "kandırıldık" deriz.

sakası bir yana buyutulecek mevzu degil her turlu cikis yolu bulunabilecek ve duzeltilebilir bir mevzu başlıkta bahsedilen konu
Druvax
Full Member

Activity: 364

View Profile
August 09, 2017, 07:54:32 PM

Aradan 2 yil gecmis bu baslik neden hortladi oyle aniden, anlam veremedim. 500.000 tl gunluk cekmenize izin veren borsalar var su an. Ben henuz yuklu islem yapipta biryerlere takilana rastlamadim.
JoseSan
Member
**

Activity: 117

View Profile
August 11, 2017, 10:32:02 AM

Ben yüz bin lirayı Paribu'dan çektim hiçbir sıkıntı yaşamadım. Maliyenin işi gücü yok sizi kovalayacak, fazla kıpraşmadığınız sürece sıkıntı çıkmaz.
Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
August 20, 2017, 06:35:16 PM

Şimdi ben BTC alıyorum sendne 1000 tl lik bunu 1100 tl ye satıyorum ben vergilendircek olsam 100 tl üzerinden mi vergilendirileceğim yoksa 1100 tl mi ? Ama fatura yok parayı sana gönderiyorum bu nasıl olacak ?
prolambo
Full Member

Activity: 319
Merit: 114

View Profile
August 20, 2017, 06:49:51 PM

Ben konuyu netleştirip kapatmak istiyorum:

Bu işin vergisinin olması için bir mal-alım satımı ve karşılığında kazanç elde etmeniz gerekiyor. Burda mal alım satımı yok. Emtia değişimi var. Aynı altın-gümüş veya dolar-euro bozdurmak gibi bir emtia değişimi var. Takas işlemi var. Dolardan çok kazandığımızda vergisinin ödenmemesi gibi bunda da vergilendirilecek bir durum yok. Tabi maliye bu her kazanca göz dikebilir. İleride bu kripto paralar ile ilgili mevzuat çıkabilir. Mevcut mevzuatlar kripto paralar için yetersiz. Ama şu anda böyle bir durum yok. Kazancınızı belgelediğiniz sürece istediğiniz gibi çekebilirsiniz.

Benim bildiğim 100bin TL üzeri çekimlerde izlemeye alınırsınız. Ona da maliyeden önce MASAK(Mali Suçlar Araştırma Komisyonu) bakar. Daha sonra Gelir İdaresi bununla ilgili gerekirse bir vergilendirme yapar.
Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
August 20, 2017, 06:52:42 PM

Bu işin vergisinin olması için bir mal-alım satımı ve karşılığında kazanç elde etmeniz gerekiyor. Burda mal alım satımı yok. Emtia değişimi var. Aynı altın-gümüş veya dolar-euro bozdurmak gibi bir emtia değişimi var. Takas işlemi var. Dolardan çok kazandığımızda vergisinin ödenmemesi gibi bunda da vergilendirilecek bir durum yok. Tabi maliye bu her kazanca göz dikebilir. İleride bu kripto paralar ile ilgili mevzuat çıkabilir. Mevcut mevzuatlar kripto paralar için yetersiz. Ama şu anda böyle bir durum yok. Kazancınızı belgelediğiniz sürece istediğiniz gibi çekebilirsiniz.

Benim bildiğim 100bin TL üzeri çekimlerde izlemeye alınırsınız. Ona da maliyeden önce MASAK(Mali Suçlar Araştırma Komisyonu) bakar. Daha sonra Gelir İdaresi bununla ilgili gerekirse bir vergilendirme yapar.
Güzel yazmışsınız aslında dediğiniz mantıklı ama 100 tl kazanacağız diye insan kafası bulanıyor ):
cheman
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
February 02, 2018, 08:50:20 AM

En ideali ve kesin çözüm direk btc ile alışveriş yapmak. Şuan ülkemizde btc ile güvenilir şekilde altın alıp kargo ile alabiliyorsunuz isterseniz külçe olarak da alınabilir. O şekilde altını alıp nakite çevirdiğinizde herhangi bir banka işlemi olmadan 10.000.000 tl yi dahi bu şekilde alabilirsiniz.
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
February 02, 2018, 02:34:27 PM

geçen gün vergi memuru arkadaşımla konuştum. söylediği gelir var fakat bu konuda hüküm yok o yüzden şu anda herhangi bir vergilendirme söz konusu değil dedi
vergi dairesine yolum düşmüştü orada da sordum. ben anlamam kriptoparayı gelir varsa beyanname edersin genel merkeze gider vergi çıkartırlarsa çıkar dedi
sonra üşenmedim alo maliyeyi aradım.

sorduğum soru: beyanname vermeli miyim? herhangi bir vergilendirme söz konusu mu?
konuyla ilgili açık bir kanun hükmü yok ondan dolayı özel olarak beyanname talep edilmesi gerekir. vergi dairesi başkanlığından.

sonra ben beyanname vermezsem bana kalkıp sen gelir elde etmişsin neden beyanname vermedin şeklinde bir ceza gelir mi diye sordum?
bununla alakalı da net ceza gelmez veya ceza gelir şeklinde bir şey söyleyemiyorum çünkü elimizde herhangi bir bilgi yok ama sizin kendinizi korumanız için vergi dairesi başkanlığından kriptoparadan doğan gelirlerden dolayı beyanname verilmesine gerek yoktur diye bir yazı alırsanız ilerde size sordukları zaman elinizde sizi koruyacak bir belge olur dedi.

ben yine sordum. ilerde bir yasa çıkarda vergilendirilirse benim geçmiş dönemlerden sağladığım gelirlerden herhangi bir vergiye tabi tutulur muyum?
verdiği cevap. şu anda onunla ilgili de net birşey söyleyemiyoruz.

kısaca bu vergilendirme olayı tam bir muamma oldu.
yavuz
Jr. Member
*

Activity: 210
Merit: 6

View Profile
February 02, 2018, 05:40:40 PM

uzun vadede devletin tepki göstermemesi imkansız.
devlet eninde sonunda ya vergi koyacka yada hindistan gibi engellemek için elindne geleni yapacak.
iki durumdada bankaları ve türk borsaları devre dışı bırakıp bulunduğunuz şehirde elden coin-tl takası yapmanız gerekecek.
bense şimdiden buluşmalar ayarlayıp şehrinizdeki coincilerle tanışın  Smiley
CoinMegaStock
Member
**

Activity: 630
Merit: 12

Stock

View Profile
February 04, 2018, 12:53:09 PM

muhasebeciye danışman doğru olur.Bizde paraları deterjanla yıkıyoruz bazen.ama işte çamaşır suyu fazla kaçınca para aklamaya giriyor olay. Grin

bu arada kirli btcleriniz adınıza çamaşır suyuna yatırılır % 10 eksiğine geri iade edilir.. Grin

Bitcoin
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: