Bitcoin Forum
July 05, 2024, 12:53:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: 21 Inc  (Read 14201 times)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 11, 2015, 02:41:18 AM
Last edit: September 22, 2015, 08:35:41 PM by chek2fire
 #1

Αυτή εδώ η είδηση είναι και ο σημαντικότερος λόγος που έχουμε την άνοδο της ισοτιμίας. Και δεν είναι το μεγάλο ποσό της χρηματοδότησης που ξεπέρασε τα 100 εκατομμύρια δολάρια ένα ποσό που δεν έχει πάρει άλλο bitcoin startup μέχρι σήμερα αλλά είναι ότι και έγινε μυστικά συν ότι εμπλέκεται και μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών η Qualcomm
Μέχρι στιγμής κανείς δεν ξέρει τα σχέδια της εταιρείας και το μόνο που γνωρίζουμε είναι τους επενδυτές καθώς και ότι ψάχνει developer και σχεδιαστές hardare ενώ ενδεικτικό είναι ότι στην πρώτη τους σελλίδα έχουν και ένα μότο

21 million Bitcoin,
infinite possibilities.
The future of money belongs to
those who show up

κάποιοι λένε ότι μάλλον έχουμε να κάνουμε με ένα μεγάλο σχεδιασμό moblie πληρωμών βασισμένων όχι μόνο στην τεχνολογία του Bitcoin αλλά στο ίδιο το Bitcoin

http://www.bitcoin-gr.org/?p=1649


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
TzikakioS
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 387
Merit: 250



View Profile WWW
March 11, 2015, 03:19:41 AM
 #2

Πράγματι, για νέα κοινοπραξία το ποσό είναι πρωτόγνωρα μεγάλο.

In learning process of translating Mastering Bitcoin in Greek
TzikakioS
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 387
Merit: 250



View Profile WWW
March 11, 2015, 03:54:32 AM
 #3

~Κάπου εδώ θυμήθηκα τον Σουμπέτερ~

Καπιταλισμός, Σοσιαλισμός & Δημοκρατία

Ο Σουμπέτερ υπήρξε σημαντικός μελετητής του Μαρξ και σε πολλά σημεία σύμφωνος με τη θεωρία του. Ωστόσο αν και η ανάλυση του, βασίζεται και χρησιμοποιεί πολλά στοιχεία της μαρξιστικής ανάλυσης, ο Σουμπέτερ θεωρεί πως ο δυναμισμός του Κεφαλαίου δεν εξηγείται επαρκώς από την πάλη των τάξεων αλλά από την εγγενή τάση προς την καινοτομία, τον ορθολογισμό και την προσήλωση στις πολιτιστικές αστικές συνήθειες. Εντούτοις ο Σουμπέτερ προβλέπει στη μελέτη του αυτή το οριστικό και αναπότρεπτο τέλος του καπιταλισμού όπως και ο Μαρξ, αλλά για διαφορετικούς λόγους. Ο καπιταλισμός θα καταρρεύσει γιατί ο ορθολογικός τρόπος της λειτουργίας του θα εναντιωθεί στον μη ορθολογικό τρόπο της πολιτισμικής διάρθρωσης των τάξεων που τον απαρτίζουν. Το σύστημα θα καταρρεύσει στο απώτερο μέλλον, λόγω της υπερβολικής γραφειοκρατικής διαχείρισης των πραγμάτων, της θεσμοποίησης της ίδιας της καινοτομίας και της αλλαγής της ατμόσφαιρας και της αυτοπεποίθησης της αστικής τάξης προς το χειρότερο. Εντέλει ο πολιτισμός της αστικής τάξης διαβρώνεται και οι ηθικές της αξίες καταρρέουν.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CF%8C%CE%B6%CE%B5%CF%86_%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%81

Πιστεύω ξημερώνουν εποχές πρωτόγνωρες με τη συλλογικότητα να είναι μία από τις λέξεις-κλειδιά - κατά τη γνώμη μου.
Το παλιό σύστημα πεθαίνει και γεννιέται ένα καινούριο.
Όποιος πιστεύει το αντίθετο ας μπει αύριο τυχαία σε μία τράπεζα και να ζητήσει ένα δάνειο να πάει διακοπές.

In learning process of translating Mastering Bitcoin in Greek
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
March 11, 2015, 08:33:49 AM
 #4

θυμηθικα την καταρευση της Ρωμης, ισως ειναι αναλογη η καταρευση της Αμερικης αλλα...
υπαρχει ενα αλλά, πώς θα καταρευσει και τι θα παρει τη θεση της!
παντα εχω στο μυαλο μου τη "φαρμα των ζωων" Smiley

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 11, 2015, 11:56:38 AM
 #5

Για την Αμερική μην περιμένετε να καταρρεύσει. Αυτό που την έχει κάνει να επιβιώνει είναι η προσαρμοστικότητα και θα δείτε ότι θα προσαρμοστεί το σύστημα τους αρκετά γρήγορα σε ότι νέο προκύψει. Αυτοί που θα καταρρεύσουν θα είναι κοινωνίες συντηρητικές όπως είναι της Ευρώπης.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 11, 2015, 01:23:53 PM
 #6

Απίστευτη είδηση πραγματικά. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να λυπηθώ. Τεράστιο ποσό, το σίγουρο είναι ότι θα κυριαρχήσουν σε όποιο τομέα τελικά τρέξουν.

Αν είναι για πληρωμές μέσω κινητών μιλάμε ότι το BTC πλέον ανεβαίνει επίπεδο, παίζει CH. League!!!

Βέβαια, το πιο βασικό απ' όλα είναι ότι η ίδια η τεχνολογία του blockchain είναι ό,τι πιο πρωτοποριακό υπάρχει αυτή τη στιγμή και αρχίζει πλέον να βρίσκει εφαρμογές σε πιο mainstream μονοπάτια.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 12, 2015, 02:59:42 AM
 #7

Και ένα μήνυμα στο προσωπικό του Blog ανέβασε ένας από τους ιδρυτές της εταιρείας

Quote
BY BALAJI SRINIVASAN

We just took the wraps off 21, a project I’ve been working on for sometime. I’d like to give a little bit of history and describe my shift in time commitments going forward.

About 21 months ago I co-founded a Bitcoin company with my friend Matt Pauker and a group of highly skilled electrical engineers and computer scientists. In early 2013, we were one of the first serious Bitcoin startups and I believe we contributed to awakening many of the Valley’s major investors to the technical potential of Bitcoin.

One of the investors who we had the pleasure of talking to at the time was Andreessen Horowitz; over the period from May to October of 2013, I spoke to Ben, Chris, and Marc about Bitcoin and many other things. During that period, the company made rapid progress and Andreessen Horowitz won a competitive process to lead the B round with a $25M dollar investment.

At the time, my particular skillset was not needed on a day-to-day basis at the company, but the interests of Andreessen Horowitz and 21 were now closely aligned and I was having a lot of fun hanging out at the firm. So we all decided that perhaps the best way to advance technology in general and Bitcoin in particular was to join Andreessen Horowitz as a General Partner, with a focus on Bitcoin, biomedicine, MOOCs, and regulated industries more broadly — all areas that expanded the firm’s ambit to the new domains that software was disrupting and where I had some personal experience.

While not all aspects have been publicly announced yet, this project of building the theoretical and practical machinery to reinvent regulated industries has gone very well — even better than we expected in that we seemed to have tapped the cultural zeitgeist. However, it’s become clear to me that the biggest new disruptor across the board is now likely to be Bitcoin, and with this new $116M funding announcement I am excited to announce that I’m going to be working full-time at 21 and part-time at a16z as a Board Partner.

Just to be clear, I’ll still be leading new investments on behalf of a16z, taking board seats, building our software team, helping our entrepreneurs, and remaining closely involved with the firm. However, I’ll be focusing a little less on predicting the future — and a little more on inventing it.


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
TzikakioS
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 387
Merit: 250



View Profile WWW
March 12, 2015, 03:05:41 AM
 #8

Αυτό ειναι το course του Balaji Srinivasan για Bitcoin startup του 2013 στο Coursera

https://www.coursera.org/course/startup

In learning process of translating Mastering Bitcoin in Greek
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
March 12, 2015, 08:40:37 AM
 #9

Για την Αμερική μην περιμένετε να καταρρεύσει. Αυτό που την έχει κάνει να επιβιώνει είναι η προσαρμοστικότητα και θα δείτε ότι θα προσαρμοστεί το σύστημα τους αρκετά γρήγορα σε ότι νέο προκύψει. Αυτοί που θα καταρρεύσουν θα είναι κοινωνίες συντηρητικές όπως είναι της Ευρώπης.
θα ξεφυγουμε απο το θεμα αλλα η προσαρμοστικοτητα μηπως εχει να κανει με τις μαζικες παρακολουθησεις και τους μικροπολεμους που χρηματοδοτει?
γιατι εμενα μου φαινεται οτι προσπαθει να προσαρμοσει τον υπολοιπο κοσμο πανω της!
αν μιλας απο τεχνολογικης μεριας συμφωνω απολυτα Smiley

να μην κατηγορηθω για μεροληψια, η ρωσια εκανε και κανει τα ιδια οπως και η αγγλια και ισως και η κινα τωρα, ολες οι μεγαλες δυναμεις που λενε

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 12, 2015, 12:18:38 PM
 #10

Δεν μιλάω για την εξωτερική της πολιτική που συμφωνώ σε ότι λες αλλά για τις νέες τεχνολογίες που βλέπουμε όπως και στο Bitcoin πόσο γρήγορα της υιοθετεί και αφήνει να αναπτυχθούν startup χωρίς σχεδόν καμία κρατική παρέμβαση.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
March 14, 2015, 03:36:02 PM
 #11

αν το "έργο" πάει όπως τα χρόνια που πέρασαν στα επόμενα έτη η δύναμη του bitcoin θα είναι τεράστια.
θεωρώ πως αν κάποιος έχει στην κατοχή του ολόκληρο bitcoin θα είναι απο τους λίγους.
δεν γνώριζα για αυτη την είδηση και διαβάζοντάς το πραγματικά έρχεται και δένει με τις σκέψεις μου για παγκόσμιο νόμισμα στα επόμενα έτη.
Σας θυμίζω ανακοινώσεις (δεν έχω το link πρόχειρο) απο εταιρίες με ασήμι/χρυσό που απο μέσα του 2016-2017 έχουν ήδη ανακοινώσει πως θα δέχονται ΜΟΝΟ BTC....
Hal9k
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10



View Profile
March 14, 2015, 07:20:15 PM
 #12

Οι συνολικές επενδύσεις VC μέχρι σήμερα:

2012: $2,13 εκ.
2013: $95,8 εκ.
2014: $347,2 εκ.
2015 - σήμερα: $222,46 εκ.

Εντωμεταξύ όλα αυτά θα φαίνονται ψίχουλα άμα ξεθολώσει το τοπίο σε νομοθετικό και ρυθμιστικό επίπεδο.
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
March 15, 2015, 09:19:29 PM
 #13

σημαντικό ρόλο νομίζω θα παίξει και η διελεύκανση του τι έγινε στο MtGox καθώς μην ξεχνάμε πως οι πελάτες εκεί είναι η "πάστα" του Bitcoin ή καλύτερα early adopters.... δίνοντας πίσω έστω και κομμάτι αυτών που έχασαν αλλά και την απάντηση στο τι έγινε (καθώς είναι σίγουρο πλέον πως δεν ηταν hack ... )
η εικόνα και το image του Bitcoin θα έχουν σημαντική ώθηση. Μην ξεχνάμε πως η πιο μαύρη σελίδα του Bitcoin ειναι αυτή και πρέπει να την σβήσουμε αλλά και να φύγει σίγουρα αυτή η καυτή πατάτα απο τα χέρια της κυβέρνησης της Ιαπωνίας ( διότι εκεί είναι αυτή την στιγμή κατά την προσωπική μου άποψη )

έφυγα λίγο απο το θέμα αλλά είναι ένα κομμάτι το οποίο θα βοηθήσει και θα διώξει και μερικές αμφιβολίες που υπάρχουν ώστε να γίνουν πιο πολλές επενδύσεις στον χώρο του Bitcoin..

ταπεινή μου άποψη πάντα Smiley
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 16, 2015, 12:33:41 AM
 #14

Πάντως όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι ήταν δουλειά από μέσα αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν το έκανε ο karpeles. Εχει την φήμη απατεώνα αλλά όχι για τόσο χύμα Tongue Κάτι άλλο έχει παίξει. Κάποιοι λένε ότι μπορεί να του είχαν κλέψει για πάνω από ένα χρόνο και απλά να μην ήξερε πως να το αποκαλύψει και απλά να σκηνοθέτησε το τελευταίο hacking.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
March 16, 2015, 03:38:41 PM
 #15

 ναι η αποψή σου έχει συζητήθεί αρκετά ....
υπάρχει ένα μεγάλο αλλά εδω... η δουλειά απο μέσα δείχνει κάποιον εργαζόμενο στην εταιρία? αρα? ευκολο να εντοπιστει...

αν ειχες δει την ταινια με το bitcoin - ντοκιμαντέρ καποια στιγμή δεν ξερω αν προσεξες με τι μέτρα ασφαλείας μπήκαν στο server room....

αν δεν το εχεις δει δες το και πες μου την αποψή σου:

α) αν μπορούσε να είναι δουλειά απο μέσα

β )και αν 1 στις % μπορούσε σε ποσσες ώρες πιστεύεις θα τον είχαν βρει? πρόσβαση στα cold wallets είχαν αυτός και άντε άλλος ένας οκ?

και μετά το παραμύθι πως αααααα βρήκαμε ένα cold wallet που ειχε 200.000 BTC ...

αν αυτά είχαν συμβεί τους πρώτους μήνες ΙΣΩΣ....λέω ΙΣΩΣ και να ήταν πιστευτό.......

η αποψή μου είναι πως έχει να κάνει με Αμερική ή Ιαπωνία - σε επίπεδο κρατικής υπηρεσίας
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 16, 2015, 04:28:35 PM
 #16

Και μένα μου φαίνεται αρκετά παράξενη αυτή η ιστορία εκτός αν δεν υπήρχε καν cold wallet και αν το ανταλλακτήριο λειτουργούσε φεσωμένο για αρκετούς μήνες και με αέρα και απλά έσκασε όταν δεν μπορούσε να καλύψει τα έξοδα έσοδα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
tzortz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 728
Merit: 500



View Profile
March 16, 2015, 10:42:42 PM
 #17

Τρομερη ειδηση.

Εαν το ακολουθησουν και αλλοι παρομοιοι επενδυτες τοτε θα γινει ντομινο η κατασταση.

Κρατατε τα τα BTC σας.

 Roll Eyes

All is Mine!

1H7LUdfx9AFTMSXPsCBror3RDk57zgnc2R
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
April 04, 2015, 06:44:59 AM
 #18

απλά να προσθέσω αυτό που είχα σαν προαίσθημα για κρατική υπηρεσία .....
θα αρχίσω να λέω τον καφέ νομίζω και να λέω και το μέλλον και θα δέχομαι BTC για τις υπηρεσίες αυτες  Shocked Shocked Shocked

διαβάστε :  http://techcrunch.com/2015/04/01/feds-nabbed-for-big-bitcoin-heist-involving-gox-and-silk-road/

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
April 04, 2015, 10:19:15 AM
 #19

πάνω που είμαι στο τσακ να πουλήσω ό,τι έχω στο πορτοφόλι μου γιατί με παίρνει από κάτω βλέποντας την ισοτιμία, σκάνε τέτοιες ειδήσεις και τέτοια σχόλια και λέω "μωρές λες? ας τα κρατήσω ακόμα, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται" και με κάνουν να σκέφτομαι πιο αισιόδοξα.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 04, 2015, 11:25:37 AM
 #20

εγώ δεν υπάρχει να πουλήσω τίποτα. Δλδ να πουλήσεις και να αποθηκεύσεις την αξία σε τι? Σε fiat money? Θα είσαι χαμένος από χέρι. Για μένα το Bitcoin έχει την ίδια χρήση αποθήκευσης αξίας όπως έχει και ο χρυσός κτλ.
Απλά είμαστε ακόμα στην εποχή του mining και λόγο ότι στην αγορά μπαίνουν ακόμα αρκετά bitcoin γιαυτό έχουμε και αυτή την χαμηλή ισοτιμία. Η ισοτιμία θα αρχίσει να ανεβαίνει μετά το πρώτο split στα bitcoin που βγαίνουν ανά block μπορεί και μετά το δεύτερο.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!