Bitcoin Forum
June 14, 2024, 03:59:35 PM *
News: Voting for pizza day contest
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »
21  Local / Konu Dışı / [Fikir Alışverişi] Gelecek nasıl olacak ? Nasıl yatırım yapmalı ? on: January 12, 2022, 05:36:43 PM
Gelecek nasıl olacak?

Gelecekte sokakların boş kalacağını düşünüyorum. İnsanlar evlerinde daha fazla vakit geçirecek. Mesela AVM kültürü yokolacak.

İnsanlar evlerinden çalışacak, paket servisleri artacak taşımacılık sektörü daha çok ön plana çıkacak.

Gelecekte artan nüfusa bağlı tarım arazileri üzerinde sert tedbirler uygulanacak yatay yerleşme köyler kasabalarda bile dikey yerleşmeye dönecek. 20-30 katlı binalar normal kabul edilecek.

Şehirler ön plana çıkacak, tarım şehirleri sanayi şehirleri turizm şehirleri vb şehirler.

Gelecekte artan GDO'lu ve yapay gıdalar insan bağışıklığını düşürdüğü için salgın hastalıklar artacak. Organik tarım ön plana çıkacak ancak maliyetli olacak.

Özel mulkiyet korunacak, suç oranları ciddi şekilde düşecek. Konut sahipliği azalacak konut fiyatları dikey yerleşmeye paralel artacak.

Futbol stadyum kültürü bitecek artık çoğu kişi futbol basketbol vb sporları evlerinden izleyecek.

Gelecekte film yıldızları olmayacak artan animasyon teknolojisi ile 2030 la beraber tüm dizi filmler bilgisayarlarda tasarlanıp izleyiciye sunulacak ünlüler dizi film yıldızları da 21.yy da tarihe karışacak

Üretim dağıtımı robotlar yapacak.


Gelecekte ön plana çıkacak sektörler ;

Sağlık sektörü ; insan yaşamının değeri artacak çoğu insan uzun yaşamın peşinde kosacagı için sağlık sektörü ilaç sektörü ön planda olacak. Sağlık şirketleri dünyanın en değerli şirketleri arasına yükselecek.

Elektrik sektörü
; her şey elektrik üzerinden döneceği için elektirik dağıtımı şirketleri de ön plana cıkacak.

Gıda sektörü; gelecekte marketler paket servise geçecek sokaklar boş kalsada dağıtım ve tüketim devam edecek

Robot sektörü; 2040 sonrasında robot ve yapay zeka teknolojileri ön plana çıkacak bu sektörde yatırımı olan şirketler dünyanın en değerli şirketleri arasına girecekler

Psikoloji;. İnsanlar giderek yalnızlasacak robotlar ve yapay zeka sayesinde insan duygularında kaotik bir dönem hakim olacak burada psikoloji yine ön planda olacak bu sektör de iş yapacak.

Taşımacılık; İpek Yolu Baharat Yolu Kral yolu gibi eski tarihi yollar yeniden canlanacak. Yeraltı taşımacılığı artacak, deniz taşımacılığının yerini hızlı trenler alacak.


Editlenebilir.
22  Local / Konu Dışı / Metaverse içinde Metaverse oluşturmak on: January 12, 2022, 11:49:03 AM
Aklıma gelen fikir.

Metaverse içine girdik diyelim orada arkadaşlar edindik ancak maliyetler ağırlasmaya başladı arsa fiyatları arttı bizde ne yapabiliriz diye düşünürken metaverse içinde yeni bir Metaverse oluşturup onun içine girebiliriz.

Böylelikle rüya içinde rüya misali olur. Metaverse içinde yapacağımız bir düzenek ile yeni bir Metaverse içinde girerek daha derine ineriz.

inception filminde rüya içinde uyuyarak daha derine iniliyordu bu da böyle birşey olur. metaverse alemi ilerlediğinde gerçeklik algımızı kaybederiz ve metaverse içinde yaşarız ancak o da yetmezse metaversin içinde yeni bir metaverse oluşturup iki katman aşağıya inmiş oluruz.
23  Local / Konu Dışı / Kalemtraş hikayesi [Takasla Milyoner Olan Zeki Genç] on: January 11, 2022, 05:37:53 PM
Yılların birinde genç bir delikanlı yaşarmış, bu genç çok zeki ama bir o kadar fakirmiş. Bir gün nasıl zengin olabilirim diye düşünmeye başlamış.

Derken aklına bir fikir gelmiş sahip olduğu hiç bir şey olmayan bu gencin gözüne masasının üzerinde bir kalemtras ilişmiş sonra aklına fikir düşmüş.

Hemen işe koyulmuş;

Kalemtrası alıp okulda kalemtras ihtiyacı olan arkadaşına güzel bir dolma kalem ile takas teklif etmiş arkadaşı teklifi kabul edip kalemtrası alıp dolmakalemi vermiş.

Dolmakalem gerçekten güzel yazıyormuş bunu alıp kütüphanede yazı islerinden sorumlu bir amca ile istediği kitap karşılığında takas etmiş.

Aldığı kitabı özenle seçen genç, dönemin aranan kitaplarından birini almış ve değeri de biraz yüksekmis kitabı aldıktan sonra bunu kimle takas edebilirim diye düşünürken arkadaşlarına haber salmış en nihayetinde kitaba gerçekten ihtiyacı olan biri çıkmış, çiçeklik yapan bu kişiye bizim delikanlı kitap karşılığında o kişiden güzel bir çiçek almış.

Çiçek kitabın kat kat degerliymiş ve bu çiçek ile evini taşıyan bir amca ile eski koltuk takımları ile takas edebilmiş.

Derken genç koltuk takımlarını ihtiyaç sahibi bulabilmek için aylarca beklemiş ancak kimseyi bulamamış. Bu arada okuluna devam eden bu delikanlı boş vakitlerinde aramaya devam etmiş.

Bir gün koltuk takımlarına talip çıkmış bilgisayarların ilk çıktığı dönemlerde CD ve Bilgisayar ekipmanları satan bir adam taşındığı yeni evine istemiş, genç sadece takası kabul edeceğini söyleyerek karşılığında dönemin normal sayılabilecek masaüstü bilgisayarını teklif etmiş. Adamda tamam diyerek kabul etmiş

Genç bu şekilde ilerlerken 7.yılın sonunda son takas ettiği şey ; bir yat ile villa olmuş.

Evet kalemtras ile başlayan hikaye 7.yılın sonunda Son model lüks bir villa ile son bulmuş.

Artık hem bir villa sahibi hemde okulu 1.bitirip güzel bir iş sahibiymiş Smiley
24  Local / Ekonomi / Sıradaki Çöküşte Nerede Duracağız? on: January 11, 2022, 02:59:23 PM
1950- Borsalar
İkinci dünya savaşından sonra iyimser hava borsaları coşturuyor. Süreç 1970'e kadar devam ediyor.

1970- Altın
1970 yılında borsalar toparlanamıyor ve yatay süreç başlıyor Altın Gümüş gibi fiziki emtialar ralliye kalkıyor.

1982- Borsalar

1982-2000 arasında emtialarda yatay süreç başlıyor enflasyon kontrol altına alınıyor ve borsa rallileri yaşanıyor özellikle Abd tarafında.

2000- Altın

2000 yılından sonra sivrilen abd borsaları sert bir düzeltmeye maruz kalıyor ancak Altın tarafı bu sefer tekrar bayrağı ele alıyor ve primleniyor. Abd borsaları 10 yıl sonra ancak kendine gelebiliyor.

2008- Borsalar
Krizle beraber Borsalar yeni bir ralliye kalkıyor Altın tarafı yavaştan dinlenmeye başlıyor. Kripto varlıklar ortaya çıkıyor.

2020Covid- Borsalar
Ufak bir kriz ile borsalarda yaşanan düzeltme kriz getirmiyor ve 2008 krizi söylentileri boş çıkıyor. Borsalar parabolik sürece evriliyor Altın yatay sürece devam ediyor.


? ? ?
Sıradaki düzeltme hareketinden sonra bir çok olasılık gündemde. Ancak şu bir gerçek yaklaşık 14 yıldır borsalar rallisine devam ediyor.


Evet arkadaşlar krizler hayatın gerçeği sıradaki çöküş ne zaman olabilir ve ne duracağız ?
25  Local / Ekonomi / Zarar etmemek için ne yapmalı? on: January 10, 2022, 06:34:51 PM
Zarar etmemek için tek bir kural vardır ;

Maliyetine alım yapmak.

Maliyetinden ne kadar fazla fiyata satın alırsanız ne alırsanız alın riskiniz büyür.

Peki maliyet hesabı nasıl yapılır

Emtialarda maliyet hesabına işçilik vs bir çok gider eklenir ve bir ürünün maliyeti çıkarılır. Mesela etin maliyeti hesaplanır ve ona bir değer biçilir üretim maliyeti 50 lira olan bir ete 150 lira vermek risktir. 40 lira verip almak ise kazanctır.

Hisselerde maliyet ölçümleri de mevcut. Şirketin kazancı karları vs hesaplanarak o şirkete bir değer biçilebilir.

Yani sözün özü ;

Maliyetinde almak sizi korur. Ne alıyorsanız alın maliyetinde alın. Evinize aldığınız televizyondan hisse senetlerine kadar. Hiç bir haber veya fomo veya birşeyleri kaçıacagım korkusu sizi panikle alımlara itmesin.

Unutmayın para sizin cebinizde ve tacirler düşük maliyetli malları size yüksek fiyattan pazarlamaya çalışacaktır. Bu hayatın her anında her biriminde var. Reklamlar tanıtım konferanslar daha niceleri. Herşey sizin paranızı almak için...

Para sizin cebinizde ise aklınızı çalıştırın, asla maliyetinden çok bir ürüne para vermemeye çalışın. Yoksa gün gelir aynı malı sizden maliyetinin çok çok altında alabilirler.
26  Local / Konu Dışı / Anadolu [Dünyanın en güzel memleketi] on: January 08, 2022, 06:33:29 PM
Evet Anadolu'nun dünyanın en güzel yeri olduğunu düşünüyorum.

Yüzlerce ırk ve din görmüş coğrafyada misafirperverlik, bozulmamış aile yapısı hoşgörü böylesi maddiyata dönen dünyaya rağmen hala var.

Ayrıca hem toprağı bereketli hemde konum olarak çok güzel yerde. O yüzden ülkemi ve Anadolu insanını seviyorum. Tabiki de kötü insanlarda olacaktır ama genel manada eğer bir daha dünyaya gelseydim bu kadim Anadolu toprakları üzerinde gelmek isterdim.
27  Local / Konu Dışı / Tavsiyeler / Öneriler / Alışveriş Başlığı on: January 07, 2022, 03:00:46 PM
Arkadaşlar evimizde Grundig marka akıllı tv var.

Ben sinema keyfini arttırmak için led ışık arıyorum tv'deki renklerin değişimine göre oda içine renk verecek led ampul tavsiyesi olan var mı ?
28  Local / Konu Dışı / Rusya yeniden Sovyetlere evrilir mi ? on: January 05, 2022, 09:21:20 PM
Çin komünist partisi ile işbirliği
Gürcistan işgali
Kırım'ı alması
Ukrayna'ya dayanması
Suriye'de tek söz sahibi olması
Son olarak Kazakistan derken

Aklıma gelen soru. Rusya ciddi manada ilerliyor ve bu parabolik bir sürece evrildi. Son olarakta Putin Sovyetler birliginin dağılması 100 yılın trajedisi dedi.

Rusya ve Çin son 1 yılda 60 kez görüşmesi de ayrı bir hikaye.
29  Local / Konu Dışı / Joker ; Sende Komplocuydun Planların Vardı on: January 03, 2022, 07:03:33 PM
DARK KNİGHT 2008 filminde en sevdiğim sahne;

Harvey Dent, hastanede yaralı yatarken Joker hemşire kılığında geliyor.

Joker : Merhaba! Seninle aramızda dargınlık olmasını istemiyorum Harvey. Sen ve Rachel kaçırıldığında ben Gordon’un kafesindeydim.O patlayıcıları ben patlatmadım.

Harvey: Senin adamların, senin planın…

Joker : Sence ben plan yapabilecek biri miyim? Ne olduğumu biliyor musun? Arabaları kovalayan bir köpeğim. Arabayı yakalasam ne yapacağımı bilemem. Anladın mı, ben sadece yaparım.

Mafyanın planları olur, polislerin planları olur, Gordon’un planı olur. Bunların hepsi de komplocudur. Durmadan küçük dünyalarını kontrol etmeye çalışırlar. Ben komplocu değilim. Komploculara bir şeyleri kontrol etmeye çalışmanın ne kadar zavallı olduğunu göstermeye çalışıyorum. Yani söylediklerimde samimiyim, yaklaş.

Sen ve kız arkadaşının olayı kişisel değildi. Gerçeği söylediğimi sen de biliyorsun.

O komplocular sizi bulunduğunuz yere getirdi. Sen de komplocuydun, planların vardı. Sonuçta olanlara bir bak. Ben her zaman en iyi yaptığım şeyi yaptım. Senin küçük planını aldım ve sana karşı çevirdim.

Birkaç bidon benzin ve birkaç mermiyle şu şehre neler yaptığıma bir bak. Biliyor musun neyi fark ettim.? Her şey plana göre gittiğinde kimse paniklemiyor.Plan korkunç olsa bile. Mesela yarın basına “bir çete üyesi vurulacak” veya “bir kamyon dolusu asker havaya uçacak” desem kimse paniklemez çünkü hepsi planın bir parçası. Fakat “küçük bir belediye başkanı ölecek”, desem herkes birden kafayı yiyor!

O yüzden biraz anarşi şart. Mevcut düzeni sarsınca her şey birden kendiliğinden kaosa dönüyor. Ben kaosun elçisiyim. Ve kaos neye dayanır sence? Korkuya. (veya o, kurallara uygun, adilanedir.)

(Harvey, ‘Yaşarsın veya ölürsün’ seçenekli yazı-tura atmak zorunda kalıyor; yaşıyor. )

Joker : İşte şimdi birbirimizi anladık!
30  Local / Konu Dışı / Ev Anketi on: January 03, 2022, 06:03:11 PM
Emlak balonu var mı tartısmaları surerken yararlı olacagını düşündüğüm bir anket.

Kiracımısınız ev sahibi mi ?
31  Local / Konu Dışı / Mutlu Yıllar [Hoşgeldin 2022] on: December 31, 2021, 08:09:52 PM
Mutlu yıllar herkese.

2022 dilediğiniz gibi olsun.
32  Local / Konu Dışı / Aşı olmayanlar sinemaya gidebiliyor mu ? on: December 31, 2021, 11:31:15 AM
Sinemaya giden var mı aşı olmayanlar sinema salonlarına girebiliyor mu ?
33  Local / Konu Dışı / Teknolojinin ilerleme hızının yavaşlaması on: December 30, 2021, 07:35:23 PM
Gerçektende öyle.

Mesela şimdiye kadar çoktan robotların sokakta olması gerekirdi
Uçan arabalar zaten en az 30 yıl var
Işınlama hikayesi ise minimum 100 yıl
Uzaylılar zaten geldi gelecek derken yaşlandık
Yok konuşan bilgisayarlar yapay zeka falan desek o da daha emekleme aşamasında
Kansere çözüm zaten bulunamadı
Artan nüfusa karşılık Yaşanabilir gezegen bulma hikayeleri de baydı.

Sene 2021 ama teknolojinin baya baya ağır kaldığını düşünüyorum. Eskiden teknoloji insan düşüncesinin önüne geçerdi özellikle internet ile, ama şimdi düşünce ve hayalgucunu yetisemiyor..
34  Local / Konu Dışı / TOGG ilk yılda kaç milyon satacak ? on: December 27, 2021, 12:35:25 PM
Yerli otomobil Togg İlk yılda kaç adet satacak

Tahminim; 500 bin - 1 milyon arası
35  Local / Ekonomi / Yastık Altında 5.000 Ton Altın on: December 20, 2021, 05:25:10 PM
Az önce Cumhurbaskanı Erdoğan'ın açıkladığı miktar.

Ben 5 bin tondan fazla olduğunu düşünüyorum,  yastık altında bulunan dövizleri de (Euro dolar sterlin vs ) üstüne koyarsak akla hayale gelmeyecek bir servet Anadolu topraklarında yatıyor.
36  Local / Konu Dışı / Türkiye'nin Süper Güç olacağı gerçeği on: December 16, 2021, 07:11:28 PM
2030 dan sonra iyice gündeme gelecek gerçek.Hayal gibi görünse de aslında çoğu kişinin de gördüğünü düşünüyorum.

Genç nüfus.
Hızlı nüfus artışı.
Yoğun göç alma.
Aşırı sanayileşme.
Ucuz işgücü.
Yüksek ihracat.

Tüm bu süreçler birleştiğinde 120+ milyon nüfus yüksek sanayi bölgesi ve özel konumun getirdiği transit geçiş alanında bulunması ile beraber Türkiye'nin 2030 sonrası süpergüce evrilmesi süreci muhtemelen yaşayacağız.


Şimdilerde şaka gibi gelebilir, ancak bu sürecin 2000 yılı ile beraber başladığını giderek daha da hızlandığını düşünüyorum. Özellikle 2025 ve sonrasında durumun giderek belirginlesecegini 2030 ve sonrasında süper güce evrilecegimizi düşünüyorum.
37  Local / Ekonomi / Anket ; Üretiyor musunuz Tüketiyor musunuz ? on: December 07, 2021, 07:08:43 PM
Soru basit

Üretiyormusun ; üretiyorsan ne üretiyorsun ihracata katkın var mı?

Tüketiyormusun; eğer memur ya da emekli isen ya da pasif gelirli islerdeysen serbest meslek gibi genel manada tüketici oluyorsun.

Eğer yılın sonunda tükettigin şeyler urettiklerinden fazla ise aslında yine de safkan tüketicisin demektir.

38  Local / Konu Dışı / Rusya Ukrayna Krizi ( Ne kadar önemli ? ) on: December 06, 2021, 01:51:02 PM
Rusya Ukrayna arası gerilim arttığı haberleri yapılıyor sürekli.

İddia: Rusya Ukrayna'yı işgale hazırlanıyor.

Washington Post'un, ABD istihbarat birimlerinin gizli analizlerine dayandırdığı habere göre Rusya Ukrayna’yı işgale hazırlanıyor. Operasyonun halihazırda sınıra konuşlandırılan 175 bin askerle yapılacağı öne sürülüyor.

Link: https://www.dw.com/tr/iddia-rusya-ukraynay%C4%B1-i%C5%9Fgale-haz%C4%B1rlan%C4%B1yor/a-60018122Putin:  Ukrayna kırmızı çizgimiz.
Biden:  ‘Kırmızı çizgilerini’ tanımıyorum.


Link: https://tr.sputniknews.com/20211204/biden-putinin-ukrayna-konusundaki-kirmizi-cizgilerini-tanimiyorum-1051441720.html
39  Local / Konu Dışı / Genel Seçim Anketi on: December 03, 2021, 08:20:56 AM
Malum seçim yaklaşıyor şimdiden anket firmaları bir çok anket yapıyor. Seçim heyecanı yaklaşırken bir ankette forumca biz yapalım Smiley

Genel seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
40  Local / Konu Dışı / Nu Salgını (Ne kadar önemli ?) on: November 26, 2021, 04:40:36 PM
Nu salgını diye haberler gündeme düşmeye başladı Afrika'da çıktığı ve hızla yayıldığı söyleniyor.

Link eklenecektir.
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!