Bitcoin Forum
October 18, 2021, 11:15:15 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 22.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Türkçe (Turkish) / Tam Merkeziyetsiz Bir Sistem on: October 23, 2019, 01:11:07 PM
Sizce tam merkeziyetsiz bir sistem mümkün mü ve bitcoin ile başlayan/hızlanan bu süreçte başarılı olunabilir mi? Bu süreçte ne gibi zorluklar ve engellemeler ile karşılaşabiliriz?
2  Bitcoin / Bitcoin Discussion / Stable Coins are a Threat for Bitcoin? on: October 20, 2019, 03:17:39 PM
Let's discuss the potential effects of stable coins which are bound to usd or eur. We usually use them to avoid the volatility or short bitcoin in a way. There are many stable coins in the last year. By writing threat, I didn't mean issues like tether's issue. I mean, they are not coins, they are just usd and eur.
3  Bitcoin / Bitcoin Discussion / A Community With No Libra, Bakkt, ETFs and Institutions on: October 12, 2019, 03:11:00 PM
The topic describes the issue for us. For us to become a decentralized, we should focus more on mass adoption. I know these may provide some mass adoption but with centralized adoption, it is useless and contradiction for bitcoin itself.
4  Bitcoin / Bitcoin Discussion / A Fully Decentralized World is Possible? on: October 08, 2019, 11:12:09 PM
Can we truly have a fully decentralized system? For example, we control our own money, properties, internet etc. If we can, how can we achieve this and what obstacles can we face? I want to control my money and I don't want my government to control what I see on the internet. There are ways of overcoming some of these but the whole internet is coming from the ISPs. We may have a satellite(Elon Musk) for internet which makes the decentralization easier for us.
5  Alternate cryptocurrencies / Mining (Altcoins) / Internet Disconnections and Slowing While Mining on: September 30, 2019, 12:24:34 PM
I am having internet connection issues while mining. I am using Claymore and I have a RX580. It is not only disconnection but also  can't do anything else while the miner program is running and mining. I tried some solutions that I have found around and non of them seems to be working for me.

Any ideas about how to overcome this issue? Is it about my router or the internet connection speed? I tried another source for the internet and got the same problem by the way.

Another thing is, I can use the wi-fi through other devices but not the computer that does the mining.
6  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Playboy Şirketi Kripto Para Geliştiriyor on: March 15, 2018, 11:34:21 PM


Yetişkin içerik sektörünün öncülerinden Playboy kendi kripto parasını geliştireceğini açıkladı. Dün şirketten yapılan açıklamada kripto para ödemelerinin ilk olarak Playboy TV web portalında deneneceği belirtildi. Platform üyeleri yetişkin içeriklere, özel videolara, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik videolarına kripto paralarla ödeme yaparak erişebilecek.

Yetişkin içerik ve eğlence şirketi Playboy Enterprises 1953’te Hugh Hefner tarafından kuruldu. Yetişkin içerik sektörünü domine eden California merkezli şirket dergi, internet, televizyon ve radyo kanallarıyla yaklaşık 180 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket şimdi de ezber bozan bir hamleyle internet sitesinde kripto paralarla ödeme kabul etmeye hazırlanıyor. Playboy Enterprises ticari faaliyetler ve operasyonlar sorumlusu Reena Patel şirketin kararını şöyle açıklıyor:

Quote
“Alternatif ödeme platformlarının oldukça popüler bir hale geldiği bu çağda, aylık bazda 100 milyon müşterimize artırılmış ödeme esnekliği sunmamız gerektiğini düşündük.”

VIT token’i

Playboy’un geliştirdiği çoklu kripto para cüzdanında popüler kripto paralar ve Vice Industry Token (VIT) isimli özel bir token yer alacak. Yetişkin içerikleri için kripto paralarla ödeme yapan kullanıcılar ödül olarak “Playboy.TV’nin orijinal içeriklerini görüntülemede ve içerikler için yorum ve oylama yapmada kullanılacak” VIT token’leri kazanacak. Patel sözlerine şöyle devam ediyor:

“İçeriklerimizi beğenen milyonlarca insanın yanı sıra oyun, AR ve VR platformuna ileride üye olacak kullanıcılar bu inovasyonla birlikte daha fazla ödeme seçeneğine kavuşmuş olacak. Playboy’un özel fırsatlarından yararlanan kullanıcılarımız ise VIT token’iyle ödüllendirilecek.”

Öte yandan Playboy’un kripto para sektörünün yeni yolcularından biri olduğunu söylemek yanlış olur. Zira şirkete bağlı Playboy Plus sitesi Şubat 2014’te BTC kabul etmeye başlamıştı.

Kaynak: https://coin-turk.com/playboy-kripto-para-gelistiriyor
7  Local / Bitcoin Haberleri / Güney Kore Merkez Bankaları İçin ”Deftersiz Blockchain” Geliştiriyor on: March 15, 2018, 11:33:27 PM


Güney Koreli araştırmacılar geçtiğimiz hafta yapılan basın toplantısında Güney Kore Merkez Bankasında kullanılmak üzere ”deftersiz blockchain” geliştirdiklerini duyurdu. PureChain adını verdikleri sistemin Güney Kore Merkez Bankası sanal parasının piyasaya sürülmesinde büyük rol oynayacağı belirtildi.

Araştırma ve geliştirme ekibinde Güney Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Kyung Hee Üniversitesi ve teknoloji firması ICTK Holding’den temsilciler bulunuyor. Geliştiricileri tarafından PureChain dijital imzaları tanıyarak işlem yapabilen bir sistem olarak tanımlanıyor. Dijital imzalar her kullanıcının donanımına özel ve kopyalanamaz oluyor. Bu güvenlik sistemine physical unclonable functions (PUF) adı veriliyor.

Kullanıcılar PUF sayesinde tepeden tepeye (P2P) ödemeler ve para gönderimi yapabiliyor. PureChain’de sadece gönderici ve alıcı arasında özel bir bağ oluşturuluyor, bu sayede geliştiriciler blockchain’den daha hızlı işlem gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Geliştiriciler daha önceden PUF teknolojisinin hata düzeltme kodları gerektirmesine dair soruları yanıtsız bırakmıştı. ICTK CEO’su S. Sam Yu konu hakkında şöyle konuştu:

Quote
‘’Purechain PUF teknolojisi kullanan ve hata düzeltme kodu gerektirmeyen tek sistem olacak. Tamamlandığında blokchain’den daha çeşitli güvenlik önlemleri sunabilecek.’’

PureChain araştırma ekibi sorumlusu Prof. Han Ho-hyeorn’e göre PureChain teknolojisi sayesinde herhangi bir devlet merkez bankaları yönetimindeki dijital paralarını basabilecek. PureChain kullanan ülkeler blockchain teknolojisiyle bu şekilde yarışabilecek ve para kaynaklarını ellerinde tutabilecekler.

Diğer yandan PureChain hakkında bir çok soru yanıtsız kalmış durumda. Yetkililer ‘’deftersiz blockchain’’ tanımlamasının tam olarak ne olduğunu açıklamadı. Aynı zamanda PureChain’in PUF hata düzeltme kodları olmadan nasıl çalışacağının detayları basına yansımadı.

Eğer PureChain geliştiricilerin iddia ettikleri kadar kullanışlı olursa merkez bankaları tarafından benimsenebilir. Gelecekte devletler tamamen dijital ekonomik sistemler ve resmileşmiş sanal paralar kullanmaya başlayabilir.

Kaynak: https://coin-turk.com/guney-kore-merkez-bankalari-icin-deftersiz-blockchain-gelistiriyor
8  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Şans Oyunları Platformu JoyToken Blockchain Teknolojisini Kullanacak on: March 15, 2018, 11:31:26 PM


Londra merkezli, şans oyunu şirketi olan JoyToken, daha akıllı ve güvenilir olacağını planladığı bir şans oyunu platformu geliştirmeyi hedefliyor. Teknolojiyle birlikte şans oyunları sektöründe yeniliklere açık olmak isteyen JoyToken 200’den fazla şans oyunu platformuyla anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

JoyToken, eski PokerStars ve Bet365 yöneticileri tarafından geliştiriliyor. Şirket Blockchain teknolojisi ile birlikte şans oyunlarının insanlar üzerindeki kafa karıştırıcı etkisini daha şeffaf ve verimli hale getirmeyi planlıyor.

Şirketin kurucuları, küçük çaplı oyun geliştiricileri için girişimcilik fırsatı yaratarak başarılı olacaklarına inanıyor. Fakat burada asıl zor iş büyük kitlelere erişim sağlamaktır. Küçük yazılım geliştiricileri için ürün tanıtımı oldukça zorlu bir süreç olsa da, JoyToken yeni oyuncuları sisteme dahil etmek ve işlemlerin güvenilirliğini garanti etmek adına akıllı sözleşmeleri kullanmayı planlıyor. Böylelikle ürün geliştiricileri de ürünlerinin popülaritesine göre sistem tarafından ödüllendirilecekler.

Yetersiz düzenlemeler ve insanların güven eksikliği şans oyunları platformları için dezavantajdır. Platformlar her ne kadar farklı çeşitte oyunları insanlara sunsalar bile küçük platformların büyük platformlara oranla şansı neredeyse yok denecek kadar az. Çünkü insanlar doğal olarak marka bilinirliğine ve sık sık reklam yapan büyük platformlara yönelirler.

Büyük platformların reklam harcamalarına ilişkin net bir rakam bulunmamakla birlikte bir kaç firmadan alınan bilgiye göre yıllık bütçeleri on milyonlarca dolardır. Örnek olarak popüler şans oyunları ağı geçtiğimiz yıl reklam harcamaları için 50 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını duyurmuştu.

Blockchain teknolojisi ile birlikte geliştiriciler aracıları ortadan kaldırıyor. Ödemeler doğrudan JoyToken kripto para cüzdanlarına gidiyor. Ayrıca JoyToken İngiltere’de tüm düzenleyici ve uyumluluk gereksinimlerini dikkate alıyor. Akıllı sözleşmeler, platformunun oyun verilerini doğrudan Blockchain üzerinden otomatik doğrulamasını ve kaydedilmesini sağlar. Blockchain teknolojisi sayesinde oyunculara şeffaf verilerin sunulmasının önü böylelikle açılmış oluyor. Platform American Express, Fujitsu, Simens Computers gibi çok uluslu organizasyonlarla 30 yıldan fazla deneyimi olan Keld Knudsen gibi oyun profesyonelleri tarafından destekleniyor.

JoyToken kurucuları dünya genelinde 200 platform ile JoyToken’i kullanmayı amaçlayan ortaklık anlaşması imzaladı. Şirket kurucuları yaptıkları açıklamada;

Quote
“JoyToken geliştiricilerin ödeme almasını ve oyuncuların para kazanmasını sağlarken, Oyuncuların birçok farklı platformda oyun deneyimine devam etmesini sağlıyor.”
diyor.

Kaynak: https://coin-turk.com/sans-oyunlari-platformu-joytoken-blockchain-teknolojisini-kullanacak
9  Bitcoin / Press / [2018-03-08] Energy Sector Invests $300 Million In Blockchain In Past Year on: March 08, 2018, 11:23:25 PM


2017 marked a turning point in global recognition of blockchain technology for its potential applications in the energy sector and witnessed $300 million invested in less than a year.

The first blockchain in energy transaction took place in April 2016 in Brooklyn, New York. Today, less than two years later, there are 122 energy industry organizations involved in blockchain technology and 40 deployed projects. From the second quarter of 2017 to the first quarter of 2018, more than $300 million was invested in the blockchain by the energy industry.

Funds raised totaled more than $50 million in both the third and fourth quarters of 2017, and more than $150 million in January of 2018, according to a research study from GTM Research

Author To Present In New York City
Colleen Metelitsa, the author of the report and a grid edge analyst at GTM Research, will present insights at Green Media’s Blockchain in Energy Forum in New York City on March 8

The report describes the number of blockchain energy companies by headquarter locations, the funds raised by the type of funding mechanism, the advantages and disadvantages of blockchain technology in the energy sector, and the number of investments in blockchain in energy organizations.

The report also lists ICO investments in the second quarter of 2017 to the first quarter of 2018, blockchain-as-a-service companies, planned and deployed projects by country, deployed projects by blockchain infrastructure and planned projects by blockchain infrastructure.

There are two licenses available for purchasing the report. The premium license is $4,995 while the standard license is $2,995.

Japanese Giant Taps Blockchain
The Tokyo Electric Power company (TEPCO), for example, recently invested in U.K.-based blockchain firm Electron in a focused pivot from centralized structures to decentralized systems for the energy sector.

TEPCO revealed its investment in London-based blockchain startup Electron toward the end of 2017. With revenues of over $456 billion, TEPCO is Japan’s largest utility provider servicing millions of homes in Japan alongside subsidiaries and affiliates in eight other countries. TEPCO said the two companies will explore solutions using today’s centralized infrastructure to usher in a decentralized blockchain platform for energy transactions.

Source: https://www.ccn.com/energy-sector-invests-300-million-in-blockchain-in-past-year/
10  Local / Bitcoin Haberleri / Kripto Ekosistemi ve Blockchain Dünyası’nda Kadınların Yeri on: March 08, 2018, 11:17:55 PM


Dünya Bankası’nın 2016 yılında yaptığı bir açıklamaya göre dünya üzerinde 2 milyar insan banka kullanmıyor. Bu rakam pek önemli bir veri gibi görünmese de teknoloji çağını yaşadığımız şu günlerde banka hesabı sahibi olmak, finansal sisteme ve ekonomiye atılmış ilk adım olarak yorumlanıyor. Bu yüzden banka hesapları, 2 milyar insanı ekonomik anlamda konumlandırmamıza yardımcı oluyor.

Dünya Bankası’nın da çözüm üretmeye çalıştığı bu bankasızlık süreci en çok Afrika bölgesinde karşımıza çıkıyor. Daha önceki haberlerimizden de bankasızlık durumlarına en iyi çözümün Blockchain teknolojisi ile getirildiğini biliyoruz. Bu anlamda özel sektörde bazı atılımlar da yaşanıyor. Humaniq ve Ericssan Consumer Labs, Aftika’da akıllı telefon ve dijital para teknolojisini blockchain ile birleştiren önemli örneklerden.

Özel sektör kadar devletlerin de ekonomik gelişmişlikte blockchain teknolojisinin neresinde durduğu önemli. Afrika devletlerinin, Blockchain’e yaklaşımı konusunda ise kadınların katkısı azımsanmayacak düzeyde.

Orta Afrika’da yer alan Ruanda, kurulduğu yıldan bu yana kadınların mecliste temsil edilme oranı en yüksek olan ülke olarak tarihte yer alıyor. Ruanda’nın, Blockchain alanında devlet bazında verdiği destek ise hiç de azımsanacak nitelikte değil.

Malavi (2012 ve 2014 yılları arasında ilk kadın Başkan’ını gördü) ve Liberia da (2006 yılında %80 oranla seçilen kadın başkanı olması dolayısıyla) kadınların yaşadığı ayrımcılığı önleme konusunda büyük adımlar atmış olan ülkeler. Bu ülkelerin Blockchain teknolojisine yaklaşımı, kadınların ekonomiye olumlu katkısı olarak da yorumlanabilir.

Kadınların sesinin daha yüksek çıktığı Amerika ve Avrupa gibi Dünya Bankası’nın merkezi olan ülkelerde de hala aşılacak çok engel olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Ocak ayında yapılan kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda 84 erkeğe karşılık sadece 3 kadın yer aldı. Bunun yanında DateCoin’in, facebook reklamında mayo giyen bir kadının ICO teklifinin kabul edilmesi için “ICO’ma dokunun” sloganıyla ortaya çıktı. Daha da ileri gidersek “Blockchain bros” teriminin yaygınlığı hep erkek egemen bakış açısının demokratikleşmeden uzak cinsiyetçi söylemlerine dönüştüğüne tanıklık etmiş oluruz.

Ancak yine ABD’den gelen bazı çabaların da hakkını vermek zorundayız. Bu ay içerisinde San Francisco’da gerçekleşecek olan, bazı kripto para dünyası liderlerinin, kadınları bu alana çekmeye yönelik etkinlikleri olacağını biliyoruz.

Kripto alanında kadınların yeri konusunda, ilk kripto para yatırımcılardan biri olan Arianna Simpson’ın yorumu; kadınların hep yeterlilikleri ile sorgulandıkları yönünde oldu.

Quote
İçinde yaşadığımız sistemde, kadınlara neredeyse her alanda yetersiz olduklarını hissettirmeye çalışan tüm güçlere rağmen ayakta kalmayı başarmak zor olsa da, kripto para alanına girmek için doktora sahibi olmayı beklememelerini öneriyor.

Dünyamız gerçeğinde Afrika örneğinden yola çıkarsak Blockchain ve kripto eko sistemin finansal anlamda yaşanan eşitsizliğe sunduğu katkıyı bir nebze olsun cinsiyet eşitsizliğine de sunmasını beklemek umarız ki ütopik bir coşku olmaktan öteye gidebilir. Umarız güçler arasındaki bu adaletsizlik kadınların bu pastadan pay almasının önüne geçmez.

Code:
Kaynak: https://coin-turk.com/kripto-eko-sistemi-ve-blockchain-dunyasinda-kadinlarin-yeri
11  Bitcoin / Press / [2018-03-08] Bitcoin More Likely to Hit $100 Than $100,000 in a Decade: Ex-IMF E on: March 08, 2018, 11:16:30 PM
Harvard professor and renowned economist Kenneth Rogoff, who’s in the past argued for a reduction in the amount of physical cash, has recently stated that bitcoin is likelier to hit $100 than $100,000 a decade from now.

Speaking at CNBC’s “Squawk Box,” the former chief economist at the International Monetary Fund (IMF) argued that if the cryptocurrency stops being used to launder money and evade taxes, its “actual uses as a transaction vehicle are very small.”

He said:

Quote
“I think bitcoin will be worth a tiny fraction of what it is now if we’re headed out 10 years from now … I would see $100 as being a lot more likely than $100,000 ten years from now.”
Bitcoin has indeed been associated with illicit activities such as money laundering and tax evasion. Expert estimates on the cryptocurrency’s use in these activities vary. As reported by CCN, a 2016 Europol report found no evidence of terrorists using bitcoin.

Moreover, a report from the European Commission to the European Parliament and Council found that terrorists and criminals are barely using bitcoin or ethereum. The report labeled the risk of digital currencies being used to finance terrorism as “moderately significant.”

Nevertheless, according to Rogoff, government regulations would be a trigger for bitcoin’s demise. The economist stressed that developing a global framework of regulations would take time. He noted:

Quote
“It really needs to be global regulation. Even if the U.S. cracks down on it and China cracks down, but Japan doesn’t, people will be able to still launder money through Japan.”

Throughout the world, individual countries are creating their own regulations for cryptocurrencies. Last year, Japan legalized the flagship cryptocurrency as a payment method.

Mexico’s congress has also approved cryptocurrency and crowdfunding regulations, that just need the president’s signature to become law. Similarly, the Philippines’ primary securities regulator has confirmed it will work toward crafting regulations for cryptocurrency transactions and initial coin offerings (ICOs).

According to Rogoff, authorities have been slow to regulate bitcoin and other cryptocurrencies because they anticipate developments in the technology behind cryptocurrencies. Per his words, regulators want to see the technology develop,” as the private sector has historically “invented everything” when it comes to currency.

Notably, this isn’t the first time Rogoff takes a bearish approach to bitcoin. Back in October, the former chief economist at the IMF argued bitcoin’s price will collapse in the long run, as “the long history of currency tells us that what the private sector innovates, the state eventually regulates and appropriates.”

Source: https://www.ccn.com/bitcoin-likely-hit-100-100000-decade-says-ex-imf-economist/
12  Bitcoin / Press / [2018-03-08] Coinbase Hires NYSE Finance Vet to Grow Enterprise Products on: March 08, 2018, 11:11:49 PM
Coinbase has hired a former New York Stock Exchange executive, the startup announced Thursday.

New York Stock Exchange veteran Eric Scro will serve as Coinbase's vice president of finance. Scro - who has held roles at NYSE since 2009 and previously worked for J.P. Morgan - will work out of New York City, with a focus on developing enterprise clients and partnerships.

"Eric will be focused on helping serve institutional clients and deal with the increasingly complex financial and regulatory requirements of the business," Coinbase said in a statement. "Eric will also help guide the New York office's growth across multiple business functions and assist in the development of new product offerings like Coinbase Custody."

That institutional investor-focused product was unveiled last November, constituting a storage service with a minimum deposit amount of $10 million.

Scro's hire represents the latest personnel announcement from Coinbase, which has recently unveiled several high-profile hires.

Earlier this week, Coinbase revealed that it had tapped former LinkedIn executive Emilie Choi to lead acquisition efforts, and in January hired Tina Bhatnagar, formerly of Twitter, in an effort to boost its customer support resources.

This week also saw another notable announcement from Coinbase: the unveiling of a new index fund that offers exposure to the assets listed on GDAX, the digital asset exchange operated by the startup.

Disclosure: CoinDesk is a subsidiary of Digital Currency Group, which has an ownership stake in Coinbase.

Source: https://www.coindesk.com/coinbase-hires-nyse-eric-scro/
13  Local / Bitcoin Haberleri / İngiliz İşçi Partisi’nden Bitcoin Yorumu on: March 03, 2018, 06:44:18 PM
Birleşik Krallık’taki önemli politikacılar arasında gösterilen Diane Abbott ünlü dergi The House ile yaptığı bir röportajda bitcoin’e yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bitcoin’i “büyük bir ponzi şemasına” benzeten Abbott üyesi olduğu İşçi Partisi’nin seçimleri kazanması durumunda bitcoin’i düzenleyeceğini vadetti.

The House’a konuşan Abbott bitcoin’in “kolayca çökebileceği” iddiasında bulundu. Lider kripto para biriminin ekonomilerde giderek yaygın hale geldiğine işaret eden  Abbott, Birleşik Krallık’taki yetkililerin bu konu hakkında önlem almaları gerektiğini ifade etti.

Abbott’un bitcoin ve diğer kripto paralara yönelik düşünceleri İngiltere merkez bankası başkanı Mark Carney’in ifade ettiği düşüncelerle paralellik gösteriyor. Carney kripto paraların finansal sistemin geri kalanıyla “aynı standartlara” sahip olması gerektiğini kaydetmişti.

Bitcoin’in getirdiği risklere yönelik açıklamalar yapan Abbott şu ifadeleri kaydetti:

Quote
“Bitcoin meselesiyle ilgileniyoruz. Bitcoin’le ilgili sorunlardan bir tanesi de oluşturduğu büyük ponzi şeması olarak ifade edilebilir. Buna göre eğer bütün kullanıcılar sahip oldukları tüm bitcoin’lerini birer araba satın almak için kullanırlarsa bütün her şey aniden çöker. “

İşçi Partisi milletvekili Abbott çeşitli konulara ilişkin yaptığı tartışmalara yol açan ya da eksik bilgiler içeren yorumlarıyla biliniyor. Pek çok gafa imza atan Abbott bir defasında partisinin oldukça az bir maliyetle on bin kadar polis memuruna iş verebileceğini iddia etmişti. İddiaya göre bir polis memurunun alacağı ücret oldukça komik bir miktara tekabül ediyordu.

Geçtiğimiz ay içerisinde bitcoin’e yönelik sert yorumlarda bulunan tek isim Abbot değil. Halk arasında “kolay para uzmanı” olarak bilinen Matthew Lesko geçtiğimiz ay bitcoin’in bir “sahtekarlık ve oyun” olduğunu iddia etmişti.

Dünyadaki en büyük holdinglerden birisi olan Berkshire Hathaway’in genel müdür yardımcısı ve ünlü milyarder Warren Buffett’ın iş ortağı 94 yaşındaki Charlie Munger, kripto para düşüncesinin “tamamıyla ahmaklık” olduğunu dile getirerek topluluğun tepkisini üzerine çekmişti.

Source: https://coin-turk.com/ingiliz-isci-partisinden-bitcoin-yorumu
14  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Uber Kurucusundan Dev Kripto Para Hamlesi on: March 03, 2018, 06:43:00 PM
Uber kurucularından Garrett Camp kendi kripto parasını geliştireceğini duyurdu. Camp “ECO” ismini verdiği kripto paranın yıl sonunda piyasaya sürüleceğini ve tüm gündelik işlemlerde kullanılmaya uygun olduğunu kaydetti.

Son zamanlarda medyada Camp’in Uber’deki çalışmalarına geçici olarak ara verdiği ve “ruhunu yeniden keşfetmek” için Afrika’yı gezdiği konuşuluyordu. Ancak Garrett’ın birkaç aydır yeni bir dijital para projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. ECO’nun, ethereum ve bitcoin gibi rüştünü ispatlamış kripto paralarda rastlanan sorunlara çözüm getireceği konuşuluyor.

Halen daha yalnızca tasarım aşamasında olan proje için Camp kripto para uzmanı ve blockchain araştırmacısı arayışında. Kodlama kısmına güçlü bir proje ekibi oluşturulduktan sonra geçilecek. Neden daha önce var olan bir projeyi desteklemek yerine kendi kripto parasını geliştirmek istediği sorulan Camp’in bu soruya verdiği cevap hayli ilginç:

Quote
“Kripto paralara dair araştırmalarım derinleştikçe büyük miktarda kripto para alma isteğim azalıyordu. Farklı bir felsefi bakış açısına sahip ve üniversiteler, bilim insanları ve araştırma enstitülerinin katkıda bulunduğu – tıpkı İnternet gibi – yeni bir proje başlatmanın daha iyi bir fikir olduğu kanısına vardım.”

Uber kurucularından Garrett Camp kendi kripto parasını geliştireceğini duyurdu. Camp “ECO” ismini verdiği kripto paranın yıl sonunda piyasaya sürüleceğini ve tüm gündelik işlemlerde kullanılmaya uygun olduğunu kaydetti.
Son zamanlarda medyada Camp’in Uber’deki çalışmalarına geçici olarak ara verdiği ve “ruhunu yeniden keşfetmek” için Afrika’yı gezdiği konuşuluyordu. Ancak Garrett’ın birkaç aydır yeni bir dijital para projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. ECO’nun, ethereum ve bitcoin gibi rüştünü ispatlamış kripto paralarda rastlanan sorunlara çözüm getireceği konuşuluyor.

Halen daha yalnızca tasarım aşamasında olan proje için Camp kripto para uzmanı ve blockchain araştırmacısı arayışında. Kodlama kısmına güçlü bir proje ekibi oluşturulduktan sonra geçilecek. Neden daha önce var olan bir projeyi desteklemek yerine kendi kripto parasını geliştirmek istediği sorulan Camp’in bu soruya verdiği cevap hayli ilginç:

“Kripto paralara dair araştırmalarım derinleştikçe büyük miktarda kripto para alma isteğim azalıyordu. Farklı bir felsefi bakış açısına sahip ve üniversiteler, bilim insanları ve araştırma enstitülerinin katkıda bulunduğu – tıpkı İnternet gibi – yeni bir proje başlatmanın daha iyi bir fikir olduğu kanısına vardım.”

ECO ve vadettikleri

ECO whitepaper’ının ilk hali şimdiden yayımlandı. Whitepaper’da ECO’nun temel işlevlerinden ve kripto para dünyasının birkaç temel sorununa getireceği çözümlerden bahsediliyor. ECO’nun söz sahibi olduğu alanlara kısa kısa göz atalım..

Güvenlik. Yayınlanan whitepaper’a göre ECO platformunda işlemlerin onayı “doğrulanmış node”lar tarafından yapılacak. Halihazırda bitcoin ağında node çalıştıran kişiler işlemleri bağımsız olarak onaylayabiliyor. Doğrulanmış node’ların devreye girmesiyle bu sorun tarihe gömülüyor.

Token politikası. Projeye yatırımcı çekmek adına geliştirilen modelde her kullanıcının başlangıç olarak 1 trilyon ECO coin’i olacak. Yalnızca bu model bile ECO’nun oldukça yatırımcı dostu bir proje olduğunu ortaya koyuyor. ECO’da dolar çevrim oranının da büyük ihtimalle düşük olacağı düşünülüyor.

Erişim ve kullanım. Hem bilgisayar hem de akıllı telefon uygulamasında aktif olacak ECO kullanıcılarına yüksek seviyede kullanışlılık vadediyor. Piyasa gurusu da sıradan yatırımcı da ECO’da aradığını bulacak.

Bunların yanı sıra ECO  ekosisteminde madencilere yer yok. Dolayısıyla proje en başından itibaren çevre ve enerji dostu olmasıyla dikkatleri çekiyor.

Gelecek planları: ECO yol haritası


Projenin başındaki isim Garrett Camp’in öncelikli planı ilk node’ların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak ve node’ların kapasitesini belirlemek. Camp bu doğrultuda dünyanın en prestijli üniversiteleri ve blockchain araştırma enstitüleri ile işbirliği yapmayı planlıyor. Buna ek olarak platformda teşvik/ödül modeli benimsenecek. Buna göre Eco node’larının finansal işlemlerden oluşan bloğu her doğrulayışında node sahibi kullanıcı ödül kazanacak.

ECO bitcoin’i geride bırakabilir mi?

Herkesin aklında ECO’nun ne kadar başarılı olabileceği ve bitcoin’le ethereum’u ne kadar zorlayabileceği sorusu var. Platformun başlangıç olarak iyi emareler taşıdığı rahatlıkla söylenebilir. Uber gibi devrim niteliğinde bir platformun yaratıcılarından Camp’in proje başında oluşu hiç şüphesiz ki ECO’ya dair büyük merak uyandırıyor. Bununla birlikte 2009’dan beri birçok geliştiricinin bitcoin mantığından yola çıkarak kendi blockchain’ini geliştirdiğine şahit olduk ve bu projeler çoğu yalnızca belirli bir kitleye hitap etti. Ancak pilot koltuğunda bu sefer Uber kurucusunun olması projenin başarısına yönelik umutları artırıyor.

Şayet her şey planlandığı gibi giderse 2019’un başlarında ECO’nun test ağı tam randımanlı bir şekilde çalışmaya başlayabilir. Sabırsız yatırımcılar ise şimdiden şirketin web sitesindeki kayıt formunu doldurup tercih ettiği kullanıcı adını seçebilir ve ücretsiz token kazanabilir.

Source: https://coin-turk.com/uber-kurucusundan-dev-kripto-para-hamlesi
15  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Bankaların Ripple İlgileri Devam Ediyor on: March 03, 2018, 06:40:55 PM
Güney Kore merkezli banka Woori Bank uluslararası havale işlemlerinde ripple ile çalışacaklarını duyurdu. Piyasanın önde gelen kripto paralarından birisi olarak bilinen ripple kullanıcılarına kolaylıklar sağlayan ve kripto paralara dayanan hızlı bir ödeme altyapısıyla dikkatleri çekiyor.

Woori Bank bünyesinde faaliyetlerine devam eden Dijital Strateji Departmanı geçtiğimiz Ocak ayından itibaren yürüttüğü “işlem gerçekleştirme testlerini” başarılı bir şekilde sonlandırdı. Bu denemelerden olumlu sonuçlar alan banka ripple teknolojisini dünya çapında gerçekleştirilecek havale işlemlerine uygulamayı düşünüyor.

Banka tarafından gerçekleştirilen bu denemeler Japonya merkezli büyük bir proje kapsamında gerçekleştirildi. Aralarında SBI Group gibi Japonya’nın ileri gelen kurumlarının da bulunduğu 37 farklı kuruluş ripple’ın havale testine dahil oldu.

Büyük bir çoğunluğu blockchain teknolojisine dayandırılan havale işlemlerine olan ilgileriyle bilinen bu kuruluşların büyük bir kısmını Japonya merkezli bankalar oluşturuyor. Faaliyetlerine Japonya’da devam eden ve uluslararası boyutta gerçekleşen ödemeler için alternatif yollar arayan bu bankalar ripple ağının altyapısının “oldukça iyi tasarlanmış” olduğuna işaret ediyorlar.

Güney Kore’nin ikinci en büyük bankası olarak bilinen Shinhan da bu bankalarla aynı görüşü paylaşıyor. Bir diğer Güney Kore bankası Woori Bank’ın çatısı altında çalışan yetkililer tarafından yerel haber kaynaklarına yapılan açıklamalar şu şekilde:

Quote
“Test sürecinin ardından elde edilen sonuçlar beklenen yönde ve güzel olduğu için Japonya sınırlarındaki birçok bankanın bu projeyle ilgilendiğini ifade edebiliriz. Hatta büyük bankalardan birkaçı uygulamaya geçmeye hazırlanıyor.”

Güney Kore merkezli banka Woori Bank uluslararası havale işlemlerinde ripple ile çalışacaklarını duyurdu. Piyasanın önde gelen kripto paralarından birisi olarak bilinen ripple kullanıcılarına kolaylıklar sağlayan ve kripto paralara dayanan hızlı bir ödeme altyapısıyla dikkatleri çekiyor.
Woori Bank bünyesinde faaliyetlerine devam eden Dijital Strateji Departmanı geçtiğimiz Ocak ayından itibaren yürüttüğü “işlem gerçekleştirme testlerini” başarılı bir şekilde sonlandırdı. Bu denemelerden olumlu sonuçlar alan banka ripple teknolojisini dünya çapında gerçekleştirilecek havale işlemlerine uygulamayı düşünüyor.

Banka tarafından gerçekleştirilen bu denemeler Japonya merkezli büyük bir proje kapsamında gerçekleştirildi. Aralarında SBI Group gibi Japonya’nın ileri gelen kurumlarının da bulunduğu 37 farklı kuruluş ripple’ın havale testine dahil oldu.

Büyük bir çoğunluğu blockchain teknolojisine dayandırılan havale işlemlerine olan ilgileriyle bilinen bu kuruluşların büyük bir kısmını Japonya merkezli bankalar oluşturuyor. Faaliyetlerine Japonya’da devam eden ve uluslararası boyutta gerçekleşen ödemeler için alternatif yollar arayan bu bankalar ripple ağının altyapısının “oldukça iyi tasarlanmış” olduğuna işaret ediyorlar.

Güney Kore’nin ikinci en büyük bankası olarak bilinen Shinhan da bu bankalarla aynı görüşü paylaşıyor. Bir diğer Güney Kore bankası Woori Bank’ın çatısı altında çalışan yetkililer tarafından yerel haber kaynaklarına yapılan açıklamalar şu şekilde:

“Test sürecinin ardından elde edilen sonuçlar beklenen yönde ve güzel olduğu için Japonya sınırlarındaki birçok bankanın bu projeyle ilgilendiğini ifade edebiliriz. Hatta büyük bankalardan birkaçı uygulamaya geçmeye hazırlanıyor.”

Şirketin kripto parası XRP geçtiğimiz Ocak ayında tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmayı başararak ethereum’un sahip olduğu piyasa değerini geride bırakmıştı. Ancak XRP zaman içerisinde büyük bir değer kaybı yaşadı. Bu değer kaybına rağmen geçtiğimiz ay Ripple şirketi için oldukça başarılı geçen bir ay olarak yorumlanabilir.

Şirket geçtiğimiz Şubat ayında uluslararası fon transfer platformu Western Union ile bir anlaşma sağlamıştı. Buna göre Western Union tarafından yapılacak uluslararası fon transfer işlemleri ripple teknolojisiyle daha hızlı ve ucuz hale gelecek.

Source: https://coin-turk.com/bankalarin-ripple-ilgileri-devam-ediyor
16  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin’de İşlem Ücretleri Düşüyor on: March 03, 2018, 06:39:26 PM
Piyasanın lider kripto para borsaları Binance, Kraken ve Bitfinex bitcoin çekim ücretlerinde indirime gitti. İndirim trendi 1 Mart’ta Bitfinex’in çekim ücretini 0.0006 BTC’ye indirmesiyle başladı. Daha sonra Binance bitcoin çekim ücretini yüzde 50 azalttığını ve indirimle birlikte ücretin 0.0005 BTC olduğunu duyurdu. Kraken de yaptığı indirim açıklamasıyla bu borsalara katıldı.
Son olarak Bitfinex dün yeni bir indirim kararı aldı ve resmi Twitter hesabından şu duyuruyu yaptı:

Quote

“BTC çekim ücretlerinde bundan böyle geçerli olacak ek %33.3 indirimden ötürü ilerisi için oldukça heyecanlıyız. Bitfinex’te BTC çekim ücreti şimdi yalnızca 0.0004 BTC.”

Piyasadaki genel kanı, işlem ücretlerinde yapılan indirimlerin sebebinin SegWit yükseltmesi olduğu yönünde. Segregated Witness (SegWit) bitcoin protokolünün ölçeklendirilmesini kolaylaştırıyor. Üç borsa arasında en düşük çekim ücretine sahip borsa Bitfinex. Borsa 20 Şubat’ta daha düşük bitcoin işlem ücretlerine ve daha hızlı işlemlere önayak olacak SegWit’i aktive ettiğini açıklamıştı.

Öte yandan Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino geçtiğimiz günlerde şöyle konuştu:

Quote
“Bitfinex kendini sadık ve anlayışlı müşterileri için piyasayı olgunlaştırıcı teklifler sunmaya adamıştır. SegWit’le birlikte bitcoin çekim ücretlerinde %20’ye varan indirim yapacak ve müşterilerimize hiç olmadığı kadar hızlı işlemler sunacak olmaktan ötürü çok mutluyuz.”
Bitfinex’in tweet’ine gelen yorumlardan biri oldukça dikkat çekici. Steve Chatter isimli takipçi ağın hashrate’inin 20E olduğunu ve bu değer düştüğünde ücretlerin tekrar yükseleceğini savunuyor. İndirimlerin SegWit’le alakalı olmadığını düşünen Chatter Bitfinex’in SegWit’i yalnızca kendi reklamını yapmak için kullandığı iddiasında.

Josh Stevens isimli kripto para yatırımcısı ise bu üç borsa arasındaki rekabete dikkat çekerek Binance ve Kraken’in yeni bir indirim hamlesinde bulunabileceğini öne sürüyor.

Source: https://coin-turk.com/borsalardan-bitcoin-ucretlerinde-indirim
17  Bitcoin / Press / [2018-03-03] Government-Approved Crypto Exchanges in Japan on: March 03, 2018, 06:35:40 PM
16 cryptocurrency exchanges that have been approved by the Japanese government are teaming up to form a self-regulatory group, following the hack of one of the country’s most popular exchanges. Besides these exchanges, there are 16 “quasi-operators” for cryptocurrencies as well as about 100 firms seeking to enter the market in Japan.

Exchanges Forming Self-Regulatory Body

Japan currently has no self-regulatory body. However, following the major hack of one of the country’s most popular crypto exchanges, the need for self-regulation in the country has elevated. Coincheck was hacked for 58 billion yen (~USD$530 million) worth of the cryptocurrency NEM in January. Following the hack, the Japanese Financial Services Agency (FSA) started scrutinizing all exchanges operating in the country. The agency also urges industry players to adopt self-regulation standards.

16 crypto exchange operators are currently fully approved by the FSA. All crypto exchanges are required by the revised payment services act, which went into effect in April of last year, to register with the agency.

The exchanges announced on Thursday, as reported by Reuters:

Quote
Japan’s 16 government-registered cryptocurrency exchanges will set up a self-regulatory body to bolster trust in an industry rocked by a $530 million digital money heist in January.

While neither the name of the new organization nor the date of registration with the FSA has been announced, sources told the news outlet that “the body would be set up this spring.”

Japanese Exchanges Participating

The FSA started issuing licenses to crypto exchange operators in the second half of last year. Eleven were approved in September: Money Partners, Quoine, Bitflyer, Bit Bank, SBI Virtual Currencies, GMO Coin, Bittrade, Btcbox, Bitpoint, Fisco Virtual Currency, and Zaif. In early December, Tokyo Bitcoin Exchange, Bit Arg Exchange Tokyo, FTT Corporation, and Xtheta Corporation were additionally approved. Then within the same month, Bitocean became the 16th and the last operator to obtain a license from the FSA so far.

16 Government-Approved Crypto Exchanges Forming Self-Regulatory Body in JapanIn addition to the 16 approved exchanges, the FSA has allowed “quasi” cryptocurrency operators to conduct business while their applications are pending. These operators have been in crypto exchange businesses prior to the introduction of the registration system.

The 16 quasi-operators are Minnano Bitcoin, Payward Japan, Lemuria Bitcoin Exchange (Bitcrements), Campfire Corporation, Tokyo Gateway, Lastroots Corporation, Debit, Eternal Link, FSHO Corporation, Kirin Corporation, Bit Station, Blue Dream Japan, Mr. Exchange, Bmex Corporation, Bitexpress Corporation and Coincheck.

In addition, there are over 100 companies reportedly seeking to obtain a license to operate crypto exchanges in the country.

According to Thursday’s announcement by the exchanges:

Quote
The body will later invite other cryptocurrency exchanges whose applications for registration with the government are pending, as well as those that plan to register in the future.


Source: https://news.bitcoin.com/government-approved-crypto-exchanges-self-regulatory-body-japan/
18  Bitcoin / Press / [2018-03-03] Bitcoin.com Wallet Celebrates 2 Million Wallets Created on: March 03, 2018, 06:30:54 PM


This week our company is proud to say that two million Bitcoin.com Wallets have been created since its release just seven months ago. The multi-currency wallet allows users to store Bitcoin Cash (BCH) and Bitcoin Core (BTC) in a non-custodial fashion. Moreover, our developers have big plans for the Bitcoin.com Wallet as more features are coming to the platform in the future.

Two Million Wallets Download Since August


The Bitcoin.com Wallet reached a milestone of over two million wallets created this week. Bitcoin interest and demand has spurred thousands of downloads each and every week since the wallet was introduced back in August of 2017. The multi-currency wallet that holds BCH and BTC is available for download on mobile or desktop from every major operating system, including Windows, Mac, Linux, Google Chrome, Android, and iOS. The wallet allows users to store their private keys themselves; which means the funds are not held by a third party and Bitcoin.com has no access to the coins.

Just recently the wallet has added a few additions to the client’s interface making the user experience more enjoyable. For instance, the Bitcoin.com Wallet is one of seven wallet providers that offers Bitpay’s Payment Protocol compatibility. This makes paying Bitpay invoices with the Bitcoin.com Wallet simple and easy. Moreover, the wallet now offers ShapeShift abilities by utilizing the company Shapeshift’s API. This means users can swap BTC for BCH or vice versa natively—within the wallet’s interface. The platform also allows for multi-signature wallets where keys can be split between more than one device/user for added security.  Demand for Bitcoin Cash Has Doubled Usage

Bitcoin.com’s owner and CEO Roger Ver is excited about the future of his company’s flagship product. Ver states during the announcement:

“Usage of our wallet has doubled in less than three months as demand for Bitcoin Cash continues to grow worldwide. With this, we are seeing an increase of industry support as well as merchant adoption on websites and retail venues. We are working hard to consistently roll out new features and improvements that add to the user experience of the Bitcoin.com Wallet.”

Bitcoin.com Wallet Celebrates 2 Million Wallets Created

Our open source Bitcoin.com Wallet has many new features coming in the near future. In time, there will be the potential for debit-card top offs using the platform. Bitcoin.com developers are also researching BCH-based colored coin management. The Bitcoin Cash network may soon have the ability to create token based assets (colored coins), and Bitcoin.com wants to remain at the forefront of such technological advances.

Two million wallets created is a significant milestone for us, but it’s also just the start. Bitcoin.com hopes to provide wallets, tools, and educational resources to everyone all across the globe. The user-friendly Bitcoin.com Wallet is pushing that goal towards the next level as the cryptocurrency economy continues to grow exponentially.

Check out all the latest features and download the Bitcoin.com Wallet today!

Do you use our wallet? Let us know what you think about the Bitcoin.com Wallet in the comments below.

Source: https://news.bitcoin.com/bitcoin-com-wallet-celebrates-2-million-wallets-created/
19  Bitcoin / Press / [2018-03-03] Rebel Bitcoiners in Ecuador Open First Crypto ATMs on: March 03, 2018, 06:29:32 PM
The government of Ecuador launched an all-out war on cryptocurrency about four years ago, even going so far as to push its own state-backed version. With local lapdog media attempting to scare the country’s populace, something of a backlash has taken place. A rather brave group of bitcoiners have opened crypto automated teller machines (ATMs) in the nation’s capital, and the government is not happy.

Bitcoiners in Ecuador Defy Ban

Paz Gómez of Antigua Report notes, “The Ecuadorian government has been trying—and failing—to ban cryptocurrencies since 2014.” As a consolation, the government issued something akin, but state-backed – Dinero Electrónico. As with most such ventures, it quickly fizzled, and was later tossed to the private sector…where it has languished unused.

At the beginning of this year, the government inadvertently showed its hand by addressing what everyone already knew: bitcoin is growing in popularity throughout the country. Banco Central del Ecuador, the country’s central bank, issued a terse Comunicado Oficial: Sobre El Uso del Bitcoin. “The Central Bank of Ecuador informs the public that bitcoin is not a means of payment authorized for its use in the country,” the statement began. “Bitcoin is a cryptocurrency that has no backup, because it supports its value in speculation. The financial transactions carried out through bitcoin are not controlled, supervised or regulated by any entity in Ecuador, which is why its use represents a financial risk for those who use it.”The salient part of the missive backed away from the government’s earlier prohibition. “It is important to point out that the purchase and sale of cryptocurrencies -like bitcoin- through the Internet is not prohibited; However, it is emphasized that bitcoin is not a legal currency and is not authorized as a means of payment of goods and services,” the bank reiterated.

This was enough of a hole, in what was already a lax enforcement environment, for a crypto consultancy group, Criptoasesores, to install “first locally assembled ATMs in the capital, Quito, to provide Ecuadorians with a secure and easy way to acquire and sell cryptocurrencies,” Ms. Gómez reported. Two ATMs were installed at a cost of 22,000 USD each, capable of exchanging fiat for bitcoin, dash, and puras.

Ecuador Central Bank Bans Crypto ATMs in Response

“Every day, more and more Ecuadorians trade goods and services thanks to Bitcoin and other emerging digital currencies,” she explained, “as evidenced by sellers and buyers listed on Localbitcoin and on several social-media communities.” Crypto ATMs, then, will only hasten adoption, as Ms. Gómez elaborates, “No prior contact with digital currencies is needed, not even owning an e-wallet. The ATM prints out the information of a new wallet where the acquired currency has been transferred to. However, to sell them, one should already have a device with a wallet and make a usual transaction to the address provided by the ATM. After verification, the ATM hands out the money and a receipt.”

Rebel Bitcoiners in Ecuador Open First Crypto ATMs
Verónica Artola of ECB
Sternly, about a week after the launch, the central bank hit back, publicly and loudly. According to El Comercio, “It is not legal because it is not backed by a financial institution that is supervised by the Superintendency of Banks,” explained Verónica Artola. “Neither is it a financial service authorized by the Superintendency. You can invest in these currencies, but not buy goods or services in the country,” further insisting crypto ATMs are not authorized under the country’s financial legal codes.

Criptoasesores’ Dany Ledesma said the group didn’t ask for official permission “because we are not providing a financial service. It’s like when you buy recharge minutes on a machine.” As such, the ATMs will be for educational purposes only, giving fellow country persons a taste of what is possible. “We continue to work to improve the ATM’s technology and find a profitable business model,” he told Antigua Report. “One of our goals is that the sale and purchase of cryptocurrencies becomes formal and legal, so that people can engage in safer and more secure transactions.”

Whatever the case, clearly the government views bitcoin as a threat, and the attention it has given two lowly ATMs in its capital will probably end in having a Streisand Effect, allowing still more people to hear about the phenomenon sweeping the world and their country.

Source: https://news.bitcoin.com/rebel-bitcoiners-in-ecuador-open-first-crypto-atms/
20  Bitcoin / Development & Technical Discussion / Suspicious: bitcoin core syncing way fast on: February 01, 2018, 09:33:33 AM
I just got a new laptop, with plenty of hard drive space, so have started with bitcoin core 15.1, as per the instrutions at https://bitcoin.org/en/full-node#ubuntu-1610.

It has only been syncing for about 12 hours and already states that the estimated time left as 22 hours, 5 years and 15 weeks behind. I thought syncing was supposed to take at least a week! It took about 10 days last time I did it 2 years ago.

So of course, I'm a wee bit suspicious, and paranoid.DSL speed test: 1.2Mb/s download, 0.5Mb/s upload
Running Ubuntu 16.04, with 32G RAM,  Intel® Core™ i5-8250U CPU @ 1.60GHz × 8, and a solid state drive. Yes I know that's high spec, but still, thought I should check.

Thanks
Pages: [1] 2 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!