Bitcoin Forum
May 05, 2024, 07:06:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Böyle bir yatırıma katılır mısınız?
Evet - 11 (84.6%)
Hayır - 0 (0%)
Yöntemi açıkla gitsin - 2 (15.4%)
Total Voters: 13

Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Toplu Yatırım İlk Tur - Başarısız Sonuçlandı.  (Read 8626 times)
cakir1 (OP)
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
April 17, 2015, 09:47:11 AM
Last edit: April 17, 2015, 02:38:43 PM by cakir1

Arkadaşlar ciddi anlamda beklediğimden fazla destek gördü bu yatırım işi. Yaptığım işin aslında tüyolarını bir kaç madencilik konusunda vermiştim, biraz cointellect sloganı gibi görünse de aslında madencilik "akıllı" yapıldığında iyi bir geri dönüş sağlayabiliyor. Bu fonun amacı biraz da "büyük yatırımlarla" (benim için 1-2 BTC büyük yatırım Grin ) madencilikle kara geçilebilir mi? Nasıl bir yol izleyerek madenciliği daha verimli yapabilirim gibi sorulara da cevap vermek.
Eğer bu fon beklediğim gibi bir geri dönüş sağlarsa (%30+ kar beklentim var) o zaman yeni bir anket açarım, ona göre tur 2 yatırımı mı yapacağımıza yoksa herkesin erişebileceği bir şekilde bu yatırımların nasıl yönetileceği vb konularda detaylıca bir anlatım mı yapacağıma karar veririz.

Şimdi gelelim genel yol haritasına:
Günlük 0.1-0.2 BTC arası fon harcamayı hedeflemekteyim (tahmini 10 günde tüm fonları tüketmiş olacağım, bu süre 7 güne de düşebilir, 15 güne de çıkabilir kestirmek şu anlık güç).

Bu da hesap verilebilirlik açısından yatırımcılar için günlük yatırım raporu:
İlk 1.5 gün 2 farklı platformda kazıyı denedim,
Deneme amaçlı platformların birinde 0.08 btc fon harcadım; geri dönüşü beklediğimden çok kötü oldu (sebeplerini daha sonra açıklarım), ~0.025 0.042* btc geri dönüş aldım.
Diğer taraftan (daha önce kendi denemelerimi yaptığım platformda) 0.15 civarı bir fon harcayarak ~0.2 btc geri dönüş aldım. bu platform üzerinden devam edeceğim. (ikisinin bazı temel farkları var, zamanı gelince açıklarım Smiley )

özetle ilk 1.5 günde 0.23 btc harcayıp 0.242 btc geri dönüş sağladım (ilk gün zarar ettik çok küçük miktarda ancak telafisi zor değil Smiley şimdi tekrar baktım istatistiklere, yeni denediğim platformdaki geri dönüş oranı daha fazla imiş, ilk gün zararda değiliz yani Grin ). (bu tutarı henüz dağıtamıyorum, malumunuz bitcoin madenciliğinde bulunan blokların "olgunlaşması (maturity)" gerekiyor, bu da genel olarak her yeni bloktan sonra 100 yeni blok (ortalama 1000 dakika, ~17 saat) daha bulunması gerekiyor, o yüzden 3. günden itibaren bu tutarların geri ödemelerine başlayabiliyorum).

*0.042* bu platformdaki istatistikler geç güncelleniyormuş, ama yine de beklediğimden kötü.

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
1714892813
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714892813
Reply with quote  #2

1714892813
Report to moderator
1714892813
Hero Member
*

Ignore
1714892813
Reply with quote  #2

1714892813
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714892813
Hero Member
*

Ignore
1714892813
Reply with quote  #2

1714892813
Report to moderator
1714892813
Hero Member
*

Ignore
1714892813
Reply with quote  #2

1714892813
Report to moderator
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
April 17, 2015, 11:35:13 AM

İşte bu yüzden şirketler kendilerine danışman tutuyor Smiley Bizim danışmanda çakır oluyor bu durumda.
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 17, 2015, 11:48:02 AM

İşte bu yüzden şirketler kendilerine danışman tutuyor Smiley Bizim danışmanda çakır oluyor bu durumda.
Üstat çok iyi yerden yakaladın güzel tespit Smiley
Çakır millet sana parasını kurtarmakdan dolayı değil.
Btc yi olur olmadık şeylere harcamıyacağını bildiği için güveniyor.
Kazı bitti diyorlardı bide Smiley
Ellerine sağlık Smiley
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 17, 2015, 12:41:59 PM

Arkadaşlar ciddi anlamda beklediğimden fazla destek gördü bu yatırım işi. Yaptığım işin aslında tüyolarını bir kaç madencilik konusunda vermiştim, biraz cointellect sloganı gibi görünse de aslında madencilik "akıllı" yapıldığında iyi bir geri dönüş sağlayabiliyor. Bu fonun amacı biraz da "büyük yatırımlarla" (benim için 1-2 BTC büyük yatırım Grin ) madencilikle kara geçilebilir mi? Nasıl bir yol izleyerek madenciliği daha verimli yapabilirim gibi sorulara da cevap vermek.
Eğer bu fon beklediğim gibi bir geri dönüş sağlarsa (%30+ kar beklentim var) o zaman yeni bir anket açarım, ona göre tur 2 yatırımı mı yapacağımıza yoksa herkesin erişebileceği bir şekilde bu yatırımların nasıl yönetileceği vb konularda detaylıca bir anlatım mı yapacağıma karar veririz.

Günlük 0.1-0.2 BTC arası fon harcamayı hedeflemekteyim (tahmini 10 günde tüm fonları tüketmiş olacağım, bu süre 7 güne de düşebilir, 15 güne de çıkabilir kestirmek şu anlık güç).

Deneme amaçlı platformların birinde 0.08 btc fon harcadım; geri dönüşü beklediğimden çok kötü oldu (sebeplerini daha sonra açıklarım), ~0.025 btc geri dönüş aldım.
Diğer taraftan (daha önce kendi denemelerimi yaptığım platformda) 0.15 civarı bir fon harcayarak ~0.2 btc geri dönüş aldım. bu platform üzerinden devam edeceğim. (ikisinin bazı temel farkları var, zamanı gelince açıklarım Smiley )

özetle ilk 1.5 günde 0.23 btc harcayıp 0.225 btc geri dönüş sağladım (ilk gün zarar ettik çok küçük miktarda ancak telafisi zor değil Smiley ). (bu tutarı henüz dağıtamıyorum, malumunuz bitcoin madenciliğinde bulunan blokların "olgunlaşması (maturity)" gerekiyor, bu da genel olarak her yeni bloktan sonra 100 yeni blok (ortalama 1000 dakika, ~17 saat) daha bulunması gerekiyor, o yüzden 3. günden itibaren bu tutarların geri ödemelerine başlayabiliyorum).

İşin karının payıma düşen kısmın %30'a kadar olan bölümünü fon yönetim bedeli olarak yöneticiye vermeye hazırım Smiley
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
April 17, 2015, 12:55:38 PM

Deneme amaçlı platformların birinde 0.08 btc fon harcadım; geri dönüşü beklediğimden çok kötü oldu (sebeplerini daha sonra açıklarım), ~0.025 btc geri dönüş aldım.

özetle ilk 1.5 günde 0.23 btc harcayıp 0.225 btc geri dönüş sağladım (ilk gün zarar ettik çok küçük miktarda ancak telafisi zor değil Smiley ). (bu tutarı henüz dağıtamıyorum, malumunuz bitcoin madenciliğinde bulunan blokların "olgunlaşması (maturity)" gerekiyor, bu da genel olarak her yeni bloktan sonra 100 yeni blok (ortalama 1000 dakika, ~17 saat) daha bulunması gerekiyor, o yüzden 3. günden itibaren bu tutarların geri ödemelerine başlayabiliyorum).

Sonucu sabırsızlıkla bekliyorum, kulağa çok ilginç geliyor işin içinde madencilik varsa daha da ilginç
cakir1 (OP)
Sr. Member

View Profile WWW
April 17, 2015, 02:42:51 PM

@olcaytu2005 benim danışmanlık ücretim biraz pahalıdır Tongue Grin
@xRaVeNx güzel dileklerin için teşekkürler Smiley
@MorpheWQ benim öyle bir kar beklentim, yatırımcılardan kesinti yapmak gibi bir niyetim yok. elimdeki kısıtlı fonlarla elde ettiğim iyi bir sonucu daha yüksek bir fonla deniyorum sadece. "deneysel ve sürrealist" bir çalışma bu Grin sonucu kötü de bitebilir Smiley

@aliser madenciliğe biraz farklı bir yönden bakıyorum sadece, aslında yaptığım iş öyle çok zor bir şey değil. tek sıkıntısı çok vakit alması. harcanan vakti en aza indirmek için bot da kodlanabilir Grin
ama önce genel olarak bu yatırımın sonucunu beklemekte fayda var.

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Teknik Olarak Bitcoin
Starin
Sr. Member

Infected Mushroom

View Profile WWW
April 17, 2015, 03:16:18 PM

Hash mi kiralıyorsun abi, yoksa multipool mu?

olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
April 17, 2015, 03:59:06 PM

Hash mi kiralıyorsun abi, yoksa multipool mu?

1 ay sonra Smiley
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
April 17, 2015, 05:45:38 PM

Bence hiç açıklama yapma, herkesin bilmesi kesinlikle karlılığı düşürecektir.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
cakir1 (OP)
Sr. Member

View Profile WWW
April 18, 2015, 05:10:29 PM

3. gündeyiz ve
Şu ana kadar 0.5 Bitcoin harcadım fondan, 0.537 BTC geri dönüş sağladım.
Kümülatif baktığımızda bu 3 günde %7.4 kara geçtik, sizlere yolladığım spreadsheet'te detaylı olarak günlük kar oranları vb bilgiler mevcut (şimdi bitirdim güncellemesini).

Teknik Olarak Bitcoin
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 18, 2015, 06:28:14 PM

3. gündeyiz ve
Kümülatif baktığımızda bu 3 günde %7.4 kara geçtik, sizlere yolladığım spreadsheet'te detaylı olarak günlük kar oranları vb bilgiler mevcut (şimdi bitirdim güncellemesini).

Üstat maşallah çok iyi gidiyorsun.
Yatırım yapamadım ama takipdeyim 2. Tren kaçmasın Smiley
Muslukları sonuna kadar dayadım satoshi kasıyorum Smiley
aliser
Hero Member

View Profile
April 18, 2015, 08:17:22 PM

3. gündeyiz ve

cakir ilerleyen zamanda tekniği paylaşır mısın yoksa aynı sistemle mi devam etmeyi mi düşünüyorsun sadece merakımdan soruyorum.
cakir1 (OP)
Sr. Member

View Profile WWW
April 18, 2015, 08:20:15 PM

3. gündeyiz ve

cakir ilerleyen zamanda tekniği paylaşır mısın yoksa aynı sistemle mi devam etmeyi mi düşünüyorsun sadece merakımdan soruyorum.
Daha önce konuda cevaplamıştım bu soruy aslında, tekrar yazayım

Bu ilk tur bitiminde yeniden anket açmayı ve sonuca göre hareket etmeyi düşünüyorum. Forum olarak karar vermek daha iyi olur bence.

Teknik Olarak Bitcoin
aliser
Hero Member

View Profile
April 18, 2015, 08:28:34 PM

3. gündeyiz ve

Bu ilk tur bitiminde yeniden anket açmayı ve sonuca göre hareket etmeyi düşünüyorum. Forum olarak karar vermek daha iyi olur bence.

Kararın her ne olursa olsun ben 2. yatırıma katılacağım diğer arkadaşların da bu konuda benimle aynı fikirde olduğundan eminim.
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2078

Crypto Swap Exchange

View Profile
April 18, 2015, 10:28:40 PM

Yöntem açıklanmazsa 2. tura katılırım.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Starin
Sr. Member

Infected Mushroom

View Profile WWW
April 18, 2015, 10:49:23 PM

3. gündeyiz ve

Kararın her ne olursa olsun ben 2. yatırıma katılacağım diğer arkadaşların da bu konuda benimle aynı fikirde olduğundan eminim.

Kesinlikle ben de öyle düşünüyorum. Yöntem açıklansın, açıklanmasın sorun değil. Benim merakım kendim kullanayım kar edeyim diye değil zaten. Sadece saf merak. Tongue

bisom
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
April 19, 2015, 08:16:26 PM

Şu an için kar oranları oldukça güzel. Özellikle 19 Nisan'a ait olan.  Grin

Yatırımı açıklama kısmını dediğin gibi tekrar bir anket düzenleyerek karar verebilirsin.

Benim merak ettiğim;

1. Gün içerisinde aktif olarak kaç saatini bu işe ayırıyorsun? Günün büyük bölümünü ayırıyorsan yöntemi açıklasan bile ben bu forumdaki birçok kişinin
bu yöntemi deneyebileceğini zannetmiyorum. En azından ben öyleyim. Bir de işin içinde tecrübe gerektiren bir durum varsa iş daha da vahim. Ben bu açıdan senin devam etmeni daha çok isterim.

2. Şu an için gördüğüm kadarı ile günde 0.2 BTC civarındaki bir meblağı yatırıyorsun. 2.turda daha çok kişi girmek istediğinde daha yüksek meblağlar kullanarak(örneğin 1 BTC gibi) yine aynı karları elde edebilecek misin? Yoksa yine günlük 0.2 BTC civarı yatırım yapıp sermayeyi daha uzun süremi kullanacaksın? (Bu soruyu ilk yatırıma başladığımızda kaynakların kısıtlı olduğunu ifade etmiş olduğundan dolayı sordum.)

Eğer yatırımı yönlendirme işini yine sen yapacaksan belli bir komisyon alman mantıklı olur. Sonuçta bu iş için ciddi bir emek harcıyorsun.  Smiley
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
April 19, 2015, 08:52:28 PM

Yöntem önemli değil bencede açıklama.Neyi nasıl yaptığın değil ne yaptığın önemlidir.
cakir1 (OP)
Sr. Member

View Profile WWW
April 19, 2015, 09:09:04 PM

Şu an için kar oranları oldukça güzel. Özellikle 19 Nisan'a ait olan.  Grin

Yatırımı açıklama kısmını dediğin gibi tekrar bir anket düzenleyerek karar verebilirsin.

Benim merak ettiğim;

1. Gün içerisinde aktif olarak kaç saatini bu işe ayırıyorsun? Günün büyük bölümünü ayırıyorsan yöntemi açıklasan bile ben bu forumdaki birçok kişinin
bu yöntemi deneyebileceğini zannetmiyorum. En azından ben öyleyim. Bir de işin içinde tecrübe gerektiren bir durum varsa iş daha da vahim. Ben bu açıdan senin devam etmeni daha çok isterim.

2. Şu an için gördüğüm kadarı ile günde 0.2 BTC civarındaki bir meblağı yatırıyorsun. 2.turda daha çok kişi girmek istediğinde daha yüksek meblağlar kullanarak(örneğin 1 BTC gibi) yine aynı karları elde edebilecek misin? Yoksa yine günlük 0.2 BTC civarı yatırım yapıp sermayeyi daha uzun süremi kullanacaksın? (Bu soruyu ilk yatırıma başladığımızda kaynakların kısıtlı olduğunu ifade etmiş olduğundan dolayı sordum.)

Eğer yatırımı yönlendirme işini yine sen yapacaksan belli bir komisyon alman mantıklı olur. Sonuçta bu iş için ciddi bir emek harcıyorsun.  Smiley

1. Çok fazla vakit ayırmıyorum. Yarı manuel yarı otomatik bir sistemim var, uyarı gelince ilgileniyorum. Tecrübe şart bazı konularda. Şu ana kadar forumda yazdığım bir çok yazıda aslında bu yaptığım işi parça parça anlattım, tüyolar verdim.

2. Kaynaklar kısıtlı olduğu için eğer 2. turu yapmaya karar verirsek yine 1-2 BTC civarı bir fon toplarım, fazla fon fazla risk demek. Sonuçta yatırımcılara bir garanti vermem gerekiyor ve toplayacağım yatırım batarsa karşılığını ortaya koyabilmem gerekir. Aksi halde böyle bir işi yapmam. Dijital ortamdaki mal varlığım tahminen 3-5 BTC civarı. 1-2 BTC değerinde bu forumda hesaplarım var, bunların yanı sıra "iyi" gelirli adsense, youtube adsense, youtube partner vb varlıklarım mevcut. Fonu büyütmeye karar verirsem teminat olarak onları da ortaya koyarım.

Komisyon olayını şu anlık düşünmüyorum, deneme amaçlı bir yatırım bu, sonucunu ben de merakla bekliyorum.

Bir de itiraf gelsin; dün gece (daha doğrusu bu sabah) yatarken bir iki ayar yapmayı unuttuğum için 0.1 BTC'yi biraz boşa harcadım, boşa giden 0.02 btc civarı olabilirdi halbuki. Yani dün aslında 0.1 BTC harcayıp 0.267 BTC geri dönüş sağladım, size yolladığım spreadsheet'te 0.2 btc harcadığım için öyle yazdım. Yani dünkü kar oranı aslında %167 olmalıydı Sad

edit: bu arada kesinleşen tutarı talep edebilirsiniz arkadaşlar. kesinleşen kısmı ya da istediğiniz miktarı pm atarsanız ödemesini yapabilirim.

Teknik Olarak Bitcoin
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 20, 2015, 07:55:17 AM

Şu an için kar oranları oldukça güzel. Özellikle 19 Nisan'a ait olan.  Grin

Benim merak ettiğim;

Eğer yatırımı yönlendirme işini yine sen yapacaksan belli bir komisyon alman mantıklı olur. Sonuçta bu iş için ciddi bir emek harcıyorsun.  Smiley

1. Çok fazla vakit ayırmıyorum. Yarı manuel yarı otomatik bir sistemim var, uyarı gelince ilgileniyorum. Tecrübe şart bazı konularda. Şu ana kadar forumda yazdığım bir çok yazıda aslında bu yaptığım işi parça parça anlattım, tüyolar verdim.

2. Kaynaklar kısıtlı olduğu için eğer 2. turu yapmaya karar verirsek yine 1-2 BTC civarı bir fon toplarım, fazla fon fazla risk demek. Sonuçta yatırımcılara bir garanti vermem gerekiyor ve toplayacağım yatırım batarsa karşılığını ortaya koyabilmem gerekir. Aksi halde böyle bir işi yapmam. Dijital ortamdaki mal varlığım tahminen 3-5 BTC civarı. 1-2 BTC değerinde bu forumda hesaplarım var, bunların yanı sıra "iyi" gelirli adsense, youtube adsense, youtube partner vb varlıklarım mevcut. Fonu büyütmeye karar verirsem teminat olarak onları da ortaya koyarım.

Komisyon olayını şu anlık düşünmüyorum, deneme amaçlı bir yatırım bu, sonucunu ben de merakla bekliyorum.

Bir de itiraf gelsin; dün gece (daha doğrusu bu sabah) yatarken bir iki ayar yapmayı unuttuğum için 0.1 BTC'yi biraz boşa harcadım, boşa giden 0.02 btc civarı olabilirdi halbuki. Yani dün aslında 0.1 BTC harcayıp 0.267 BTC geri dönüş sağladım, size yolladığım spreadsheet'te 0.2 btc harcadığım için öyle yazdım. Yani dünkü kar oranı aslında %167 olmalıydı Sad

edit: bu arada kesinleşen tutarı talep edebilirsiniz arkadaşlar. kesinleşen kısmı ya da istediğiniz miktarı pm atarsanız ödemesini yapabilirim.

1. Bence garanti vermek zorunda değilsiniz. Hele hele kişisel varlığınızla hiç garanti vermemelisiniz.
2. Benim yatırımım eğer durduğu yere göre büyüme kaydettiyse bunun karşılığını seve seve ödemeye hazırım. Biz bir şey yapmıyoruz, siz yapıyorsunuz, biz kazanıyoruz. Siz daha fazla kazanmalısınız. Anladığım kadarıyla yaptığın yatırımın büyüklüğü karlılığını değiştirmiyor, sadece kendiniz için yapsanız da aynı zamanı ayıcaksınız. Yatırım topluyor olmanız ekstra işi yükü oluyor size. Bunun da bir karşılığı olmalı.
3. Yatırım stratejisinin hiçbir önemi yok. Mr X ben Çakır'ın yaptığının aynısını yapıyorum %50 de fazla kazandırıyorum dese şahsen ben yatırım yapmam. Benim yatırım yaptığım şey strateji değil, Çakır'ın sözü. Deseniz ki kazanacağız ama kaybedebiliriz de. Yine problem yok, alabileceğim riski yeniden düzenler yine yatırım yaparım.
4. Asker arkadaşım Buffett da böyle başlamıştı Smiley
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 »  All
  Print  

Jump to: