Bitcoin Forum
June 15, 2024, 04:20:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 »
  Print  
Author Topic: Porez  (Read 80465 times)
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 27, 2017, 12:07:07 PM
 #261

Meni je osobno ova tema jako interesantna jer se iz nje ne može apsolutno ništa zaključit  Grin

Daklem, kupim bitcoine, zarađujem ih, dignem jackpot negdje, rudarim itd. Odem kupim kuću i platim u bitcoinima - a porez platim u kunama na vrijednost kuće. Kupim auto također s bitkoinima.

Dođe porezna i traži me da dokažem odakle mi lova za kuću, auto, jer radim za recimo 5-6 hiljki, i nema šanse da sam si to mogao priuštiti bez kredita.

Ja kažem da sam kupio s bitkoinima i oni kažu "aha, ok onda, imaš sreće što nisi prvo mijenjao u kune jer bi u tom slučaju platio porez i na mjenjanje bitkoina u kune, ovako si nas lijepo zajebo i ne možemo ti ništa i ne samo to nego ne moraš uopće ni dokazivati odakle ti toliki bitkoini niti nas zanima" jer je:

U svom odgovoru URBROJ: 282-810-19-05-14/ST/DO od 27.lipnja 2014. u vezi poslovanja s "bitcoin-om" Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.

Druga stvar (ovo pitanje je upućeno danijelu)

Ako kupim bitkoin za 14000 kuna i prodam ga za 14500, hoću li platiti porez na 500 kuna ili na 14500?
Što ako kupim bitkoin za 14000 kuna i prodam ga za 10000 kuna? Jel plaćam porez na izgubljen novac?

Da se razumemo, čak i kad bi u nekom fantastičnom scenariju, zaista uspio direktno (bez pretvaranja u kune) kupiti kuću i auto u bitcoinima, po hrvatskim zakonima iznos na kupoprodajnom ugovoru mora biti u kunama, a i porez se plaća u kunama.
Jasno da bi ti porezna došla i tražila da dokažeš odakle ti novac za kupnju te imovine.
Ti njima moraš dokazati da imaš legalno zarađeni novac za kupovinu kuće a ne obratno.
Ako ne možeš dokazati da si na legalan način zaradio novac za kupnju kuće, i da si na to platio porez, oni će ti po svojoj slobodoj procjeni razrezati porez (za neprijavljen prihod), te ćeš još platiti kaznu zbog neplaćanja poreza na tu zaradu.
Izjave tipa pa ja sam zaradio bitcoine a to vam je virtualna valuta koju vi ne priznajete, samo će ih nasmijati.
Odrezat će ti kaznu i upozoriti te da je zakonsko sredstvo plaćanja u RH kuna, i da kupnju nekretnina ili bilo čega drugog, nije moguće obaviti u bilo čemu drugom.
Također, da si dužan imati legalno pokriće u prijavljenim prihodima za sve što posjeduješ, a ako to ne možeš, da si u poreznom prekršaju.
Priča o bitcoinima za njih uopće neće biti relevantna, niti će ih to zanimati.
Također, kupnja i prodaja bitcoina njih ne zanima.
Tek kada te bitcoine zamjeniš za kune i povućeš na svoj račun u banci u RH, tek tada si obvezan to putem JOOPD obrasca u roku od 8 dana prijaviti poreznoj (kao svoju zaradu te platiti predujam poreza, prirez i doprinose).


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
May 27, 2017, 06:28:01 PM
 #262

Sve se to da zaobići tako i kupo-prodaja kuće  se može u bitcoinima izvesti da bude po zakonu.
Prvo ako misliš kuću kupiti za bitcoin nećes sklapati kupopradajni ugovor
nego darovni ugovor s osobom koja ti namejerava "prodati" kuću
Po zakonu on će ti darovati kuću, ali ćes opet morati plati porez na promet nekretninama u kunama
,a osobi od koje kupuješ kuću ćeš preko treće strance "escrow" platiti u bitcoinima.

Pošto si kuću dobio na dar onda to nebi trebalo biti u nesrazmjeru sa tvojim primanjima
i po toj logici porezna te nebi trebala zajebavati jer kune nikad nisi koristio za transakciju.

Dakle problem su "kune"  i "euri" ne bitcoin i crypto valute, jer za njih je to monopoli novac dakle bezvrijedan.







Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 27, 2017, 08:57:39 PM
 #263

Sve se to da zaobići tako i kupo-prodaja kuće  se može u bitcoinima izvesti da bude po zakonu.
Prvo ako misliš kuću kupiti za bitcoin nećes sklapati kupopradajni ugovor
nego darovni ugovor s osobom koja ti namejerava "prodati" kuću
Po zakonu on će ti darovati kuću, ali ćes opet morati plati porez na promet nekretninama u kunama
,a osobi od koje kupuješ kuću ćeš preko treće strance "escrow" platiti u bitcoinima.

Pošto si kuću dobio na dar onda to nebi trebalo biti u nesrazmjeru sa tvojim primanjima
i po toj logici porezna te nebi trebala zajebavati jer kune nikad nisi koristio za transakciju.

Dakle problem su "kune"  i "euri" ne bitcoin i crypto valute, jer za njih je to monopoli novac dakle bezvrijedan.








Ako netko misli pokušati ovakvo ''kreativno'' rješenje zabilaženja plaćanja u kunama, i izbjegavanje porezne, neka prvo prouči Zakon o obveznim odnosima, posebno članke 479-498.
https://zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima
Dosta je to pravno složena materija, a naravno ako postoji pravna sumnja da se radi o ''fiktivnom'' a ne pravom darivanju i netko vas prijavi, mogli biste upasti u vrlo ozbiljne zakonske probleme.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
johnambush
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 228
Merit: 100


View Profile
May 28, 2017, 01:22:21 PM
 #264

Sve se to da zaobići tako i kupo-prodaja kuće  se može u bitcoinima izvesti da bude po zakonu.
Prvo ako misliš kuću kupiti za bitcoin nećes sklapati kupopradajni ugovor
nego darovni ugovor s osobom koja ti namejerava "prodati" kuću
Po zakonu on će ti darovati kuću, ali ćes opet morati plati porez na promet nekretninama u kunama
,a osobi od koje kupuješ kuću ćeš preko treće strance "escrow" platiti u bitcoinima.

Pošto si kuću dobio na dar onda to nebi trebalo biti u nesrazmjeru sa tvojim primanjima
i po toj logici porezna te nebi trebala zajebavati jer kune nikad nisi koristio za transakciju.

Dakle problem su "kune"  i "euri" ne bitcoin i crypto valute, jer za njih je to monopoli novac dakle bezvrijedan.








Ako netko misli pokušati ovakvo ''kreativno'' rješenje zabilaženja plaćanja u kunama, i izbjegavanje porezne, neka prvo prouči Zakon o obveznim odnosima, posebno članke 479-498.
https://zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima
Dosta je to pravno složena materija, a naravno ako postoji pravna sumnja da se radi o ''fiktivnom'' a ne pravom darivanju i netko vas prijavi, mogli biste upasti u vrlo ozbiljne zakonske probleme.


Zašto bi meni ili bilo kome bilo zakonom zabranjeno nešto darovati? Moje je pravo darovati nešto ako ja to želim bio on u mom srodstvu ili ne. Bitno je da tu država uzme svoj dio kolača (porez). Mislim ako ja nekome nešto darujem, auto ili kuću, nešto što zahtijeva proceduralne papirologije promjene vlasništva, taj netko će ipak na taj prijepis nekretnine/pokretnine morati platiti porez kao da je kupio tako da će u tom slučaju država opet biti namirena. A to što će meni netko dati krzna, sireve, maslinovo ulje, bitcoine ili na kraju ništa, to je opet naša stvar jer ja sam to odlučio pokloniti i poklanjanje mi nitko ne može zabraniti.

Po meni u svemu tome je bitno da država dobije porez za pokretninu/nekretninu, da se u tome ne mulja. Jedino što treba pripaziti da se ne pretjeruje jer baš da se nekom pokloni 5 kuća, a nije u srodstvu s osobama koje poklanjaju, ipak privlači preveliku pozornost.


vacs03
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
May 31, 2017, 03:28:41 PM
 #265

jedno teoretsko pitanje, isplatis si 10 000  eura na devizni, prijavis poreznoj, platis cca 2700 eura poreza, da li imas pravo na povrat poreza iduce godine i koliko bi iznosio na taj iznos?

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 31, 2017, 06:10:58 PM
 #266

jedno teoretsko pitanje, isplatis si 10 000  eura na devizni, prijavis poreznoj, platis cca 2700 eura poreza, da li imas pravo na povrat poreza iduce godine i koliko bi iznosio na taj iznos?

Ovo je jako teško pitanje za odgovoriti, najbolje bi bilo da pitaš svog poreznog referenta ili poreznog stručnjaka.
Mogu jedino podijeliti svoje osobno skustvo.
Recimo, upravo danas dobio sam riješenje od porezne o povratu poreza.
Iznos je recimo 1/6 ili 1/7 iznosa koji sam zaradio prošle godine od svog rada na Internetu.
No, to je moj slućaj a svačija situacija je drugačija.
Ovisi to o puno faktora, visini osobnog odbitka (ti, žena, djeca), visini prireza (ovisno o mjestu gdje živš), pa da li se radi o prvom ili drugo dohotku, pa visini stalne plaće...
Ipak, ono što raduje je da već 3-4 godine redovno prijavljujem svoju internetsku zaradu, plaćam predujam poreza i redovno mi svake godine država vraća pretplaćeni iznos poreza.
Nema slađe nego kad država časti Smiley

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
vacs03
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
June 01, 2017, 10:23:29 AM
 #267

tnx na info, nije mi ni bitna tocna cifra ali okvirno samo da znam da se moze nesto i ocekivati Smiley

vacs03
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
June 02, 2017, 03:08:08 PM
 #268

jedno teoretsko pitanje za scenarij koji se vjerojatno nece nikad dogoditi ali cisto informativno me zanima

recimo da imas 30 000 kn u BTC, te BTC drzis na BTC Visa kartici koju ti izdao neki servis tipa Xapo sa kojom placanjem na POS uredaju se automatski prebacuju u kune...e sad, kako kupovina, prodaja i razmjena BTC-a na podrucju EU nije oporezivo, ako odem npr u auto kucu, uzmem auto od cca 30 000 kn tako da provucem BTC Visu kroz njihov POS uredaj, zar ne bi onda trebao biti osloboden placanja poreza na internet zaradu jer ja nikad nisam imao te kune, xapo je prebacio u dolare, visa u kune, auto kuci sjele kune a meni skinulo BTC..mislim zvuci mi logicno jer nisam ja taj koji je prodao BTC i isplatio si na racun, ali logika i nasa drzava ne idu skupa tako da sam vjerojatno u krivu

Angell
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 565
Merit: 503



View Profile
June 02, 2017, 03:13:52 PM
 #269

jedno teoretsko pitanje za scenarij koji se vjerojatno nece nikad dogoditi ali cisto informativno me zanima

recimo da imas 30 000 kn u BTC, te BTC drzis na BTC Visa kartici koju ti izdao neki servis tipa Xapo sa kojom placanjem na POS uredaju se automatski prebacuju u kune...e sad, kako kupovina, prodaja i razmjena BTC-a na podrucju EU nije oporezivo, ako odem npr u auto kucu, uzmem auto od cca 30 000 kn tako da provucem BTC Visu kroz njihov POS uredaj, zar ne bi onda trebao biti osloboden placanja poreza na internet zaradu jer ja nikad nisam imao te kune, xapo je prebacio u dolare, visa u kune, auto kuci sjele kune a meni skinulo BTC..mislim zvuci mi logicno jer nisam ja taj koji je prodao BTC i isplatio si na racun, ali logika i nasa drzava ne idu skupa tako da sam vjerojatno u krivu

Kako nitko od Vas ne razumije da ovdje NITKO nije stručan ni ovlašten odgovoriti na takvo pitanje. Mi svi ovdje u najboljem slučaju "pogađamo" što bi se moglo dogoditi. Za sva konkretna pitanja jednostavno trebaš otići ili nazvati nadležnu Poreznu upravu.

vacs03
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
June 02, 2017, 04:07:17 PM
 #270

90% ce ti reci da ne zna sto je bitcoin, 9% ce ti reci da moras platiti najvise stope, a onaj 1% referenata ne zivi u tvojoj opcini

Za rupe u zakonu se ne ide u poreznu nego knjigovodi ili nekome tko zna citati tu gomilu trosmislenih spageta

oOxenonOo
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 362
Merit: 250



View Profile
June 02, 2017, 04:36:45 PM
 #271

Ljudi vi ovdje zapravo unistavate smisao crypta  Grin

Jedna od glavnih prednosti crypta pred standardnim novcem je anonimnost,
ukidanje drzavnih i bankarskih nameta i pljacka naroda. Crypto je narodni novac i sloboda od sistemskih okova. A vi se ovdje raspravljate kako i koliko dati poreznoj u drzavi u kojoj je crypto nepriznano sredstvo placanja.  Huh

Postoji nebrojeno mnogo metoda da isplatite ili potrosite neki coin a da nitko ne zna tko ga je potrosio ili isplatio, ne vidim razlog da si netko isplacuje zaradu od crypta na tekuci racuni ili neki od racuna na ime,

-skuplje je
-puno duze vremenski traje
-nije anonimno


  Develop Custom Decentralized Blockchain Applications in JavaScript with LISK! Lisk Site
vacs03
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
June 02, 2017, 04:52:35 PM
 #272

dok se radi o malim ciframa nije problem, btc kartica i provuci gdje ne primaju direkt btc (a kod nas nece jos dugo), ali slucajno da se desi da se nade veca cifra sa kojom bi si zamjenio trenutni krs od auta a nezaposlen sam pa ne mogu pravdati otkud mi novci za kupiti pokretninu ili nekretninu nastaju problemi koje ne mozes izbjeci bez placanja poreza

oOxenonOo
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 362
Merit: 250



View Profile
June 02, 2017, 04:57:20 PM
 #273

dok se radi o malim ciframa nije problem, btc kartica i provuci gdje ne primaju direkt btc (a kod nas nece jos dugo), ali slucajno da se desi da se nade veca cifra sa kojom bi si zamjenio trenutni krs od auta a nezaposlen sam pa ne mogu pravdati otkud mi novci za kupiti pokretninu ili nekretninu nastaju problemi koje ne mozes izbjeci bez placanja poreza

Razmisljas u krivome smijeru bas zato sto jos uvjek baratas sa malim ciframa.
Kada se nadje neka finija cifra, lako iz stanja nezaposlenog predjes u zaposlenog (sam se zaposlis), dignes kredit koji otplacujes btc-om.. To je samo jedna od mogucnosti. Polako, kada zagazis dublje ideje samo nadolaze  Wink

  Develop Custom Decentralized Blockchain Applications in JavaScript with LISK! Lisk Site
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 02, 2017, 05:16:24 PM
 #274

dok se radi o malim ciframa nije problem, btc kartica i provuci gdje ne primaju direkt btc (a kod nas nece jos dugo), ali slucajno da se desi da se nade veca cifra sa kojom bi si zamjenio trenutni krs od auta a nezaposlen sam pa ne mogu pravdati otkud mi novci za kupiti pokretninu ili nekretninu nastaju problemi koje ne mozes izbjeci bez placanja poreza

Razmisljas u krivome smijeru bas zato sto jos uvjek baratas sa malim ciframa.
Kada se nadje neka finija cifra, lako iz stanja nezaposlenog predjes u zaposlenog (sam se zaposlis), dignes kredit koji otplacujes btc-om.. To je samo jedna od mogucnosti. Polako, kada zagazis dublje ideje samo nadolaze  Wink

Vidim da nemaš iskustva sa zapošljavanjem i otvaranjem firme.
Samo otvaranje firme je vrlo komplicirana procedura, koja može trajati i do mjesec dana, i uzeti puno vremena i živaca (samo oko odabira imena firme možeš izgubiti mjesec dana).
Što bi radio, čime bi se bavio?
Isto tako, imaš i davanja koja redovno moraš davati državi, brz obzira kako ti ide posao, trebaš i iskusnog i kvalitetnog knjigovođu koji te može pratiti...
Dobiti kredit u banci je jako komplicirana i teška procedura, koja traje tjednima, a puno ovisi o tvom poslovnom bonitetu, poslovanju...
Ja sam upravo zbog takvih stvari, kada sam otvarao firmu za jedan business projekt, umjesto opcije otvaranja firme u rH odabrao UK zbog niza razloga a najviše jednostavnosti otvaranja (samo par sati online) i poslovanja.
Ukratko, ovako kako si ti napisao, zaposliš se i digneš kredit djeluje jako jednostavno ali u praksi ta priča je puno kompliciranija, posebno ako ćeš to pokušati u rH i ako će ti posao biti online.
Ti moraš jako dobro voditi svoje poslovne knjige i pripremati izvještaje za našu poreznu, i ako ne znaš što radiš, možeš imat jako velike probleme.
Znam to iz prve ruke.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
fx1Trader
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 242
Merit: 104



View Profile
June 02, 2017, 05:54:19 PM
 #275

90% ce ti reci da ne zna sto je bitcoin, 9% ce ti reci da moras platiti najvise stope, a onaj 1% referenata ne zivi u tvojoj opcini

Za rupe u zakonu se ne ide u poreznu nego knjigovodi ili nekome tko zna citati tu gomilu trosmislenih spageta

tocno tako !!
ja bih samo dodao ne knjigovodji nego poreznom savjetniku
http://hkps.hr/2016/10/03/imenik-ovlastenih-poreznih-savjetnika-u-republici-hrvatskoj/




oOxenonOo
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 362
Merit: 250



View Profile
June 02, 2017, 05:55:46 PM
 #276


1.Vidim da nemaš iskustva sa zapošljavanjem i otvaranjem firme.
2Samo otvaranje firme je vrlo komplicirana procedura, koja može trajati i do mjesec dana, i uzeti puno vremena i živaca (samo oko odabira imena firme možeš izgubiti mjesec dana).
Što bi radio, čime bi se bavio?

3.Isto tako, imaš i davanja koja redovno moraš davati državi, brz obzira kako ti ide posao, trebaš i iskusnog i kvalitetnog knjigovođu koji te može pratiti...
4.Dobiti kredit u banci je jako komplicirana i teška procedura, koja traje tjednima, a puno ovisi o tvom poslovnom bonitetu, poslovanju...
5.Ja sam upravo zbog takvih stvari, kada sam otvarao firmu za jedan business projekt, umjesto opcije otvaranja firme u rH odabrao UK zbog niza razloga a najviše jednostavnosti otvaranja (samo par sati online) i poslovanja.
6.Ukratko, ovako kako si ti napisao, zaposliš se i digneš kredit djeluje jako jednostavno ali u praksi ta priča je puno kompliciranija, posebno ako ćeš to pokušati u rH i ako će ti posao biti online.
Ti moraš jako dobro voditi svoje poslovne knjige i pripremati izvještaje za našu poreznu, i ako ne znaš što radiš, možeš imat jako velike probleme.
Znam to iz prve ruke.


1. Citam da lose vidis Grin
2. U pravu si svatko tko nije u stanju smisliti ime firme i djelatnost, bolje da ju niti ne otvara  Grin
3. Davanja su neznacajna u usporedbi sa beneficijama koje mozes dobiti ako znas sto radis, knjigovodja si i sam mozes biti ovisno o vrsti djelatnosti za koju se opredjelis, nije toliko komplicirano
4. Kredit mozes podici i kao fizicka osoba ne samo kao firma. Sto se trajanja tice, niti novce s kojima kupujem kucu nisam zaradio u jednom danu.
5. Slazem se da postoje zemlje gdje je jednostavnije otvoriti i voditi poslovanje, kao i da postoje zemlje u kojima su jeftiniji izvori financiranja
6. Naravno da sam napisao jednostavnije pa necu sada ovdje pisati cijelu proceduru, svatko kome je to preapstraktno i ne zna kako bi to izveo, ne treba se upustati u te radnje dok ne savlada materiju ili ne plati nekoga da mu pojasni/provede to u djelo.

  Develop Custom Decentralized Blockchain Applications in JavaScript with LISK! Lisk Site
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 02, 2017, 06:33:53 PM
 #277


1.Vidim da nemaš iskustva sa zapošljavanjem i otvaranjem firme.
2Samo otvaranje firme je vrlo komplicirana procedura, koja može trajati i do mjesec dana, i uzeti puno vremena i živaca (samo oko odabira imena firme možeš izgubiti mjesec dana).
Što bi radio, čime bi se bavio?

3.Isto tako, imaš i davanja koja redovno moraš davati državi, brz obzira kako ti ide posao, trebaš i iskusnog i kvalitetnog knjigovođu koji te može pratiti...
4.Dobiti kredit u banci je jako komplicirana i teška procedura, koja traje tjednima, a puno ovisi o tvom poslovnom bonitetu, poslovanju...
5.Ja sam upravo zbog takvih stvari, kada sam otvarao firmu za jedan business projekt, umjesto opcije otvaranja firme u rH odabrao UK zbog niza razloga a najviše jednostavnosti otvaranja (samo par sati online) i poslovanja.
6.Ukratko, ovako kako si ti napisao, zaposliš se i digneš kredit djeluje jako jednostavno ali u praksi ta priča je puno kompliciranija, posebno ako ćeš to pokušati u rH i ako će ti posao biti online.
Ti moraš jako dobro voditi svoje poslovne knjige i pripremati izvještaje za našu poreznu, i ako ne znaš što radiš, možeš imat jako velike probleme.
Znam to iz prve ruke.


1. Citam da lose vidis Grin
2. U pravu si svatko tko nije u stanju smisliti ime firme i djelatnost, bolje da ju niti ne otvara  Grin
3. Davanja su neznacajna u usporedbi sa beneficijama koje mozes dobiti ako znas sto radis, knjigovodja si i sam mozes biti ovisno o vrsti djelatnosti za koju se opredjelis, nije toliko komplicirano
4. Kredit mozes podici i kao fizicka osoba ne samo kao firma. Sto se trajanja tice, niti novce s kojima kupujem kucu nisam zaradio u jednom danu.
5. Slazem se da postoje zemlje gdje je jednostavnije otvoriti i voditi poslovanje, kao i da postoje zemlje u kojima su jeftiniji izvori financiranja
6. Naravno da sam napisao jednostavnije pa necu sada ovdje pisati cijelu proceduru, svatko kome je to preapstraktno i ne zna kako bi to izveo, ne treba se upustati u te radnje dok ne savlada materiju ili ne plati nekoga da mu pojasni/provede to u djelo.

Ograničit ću se samo na par stvari.
Razgovaraj s bilo kojim vlasnikom firme ili obrta u RH i vidjet ćeš da davanja nisu beznačajna, baš suprotno jako su velika i među najvećima u Evropi.
I za kredit kao fizičke osobe moraš imati tzv. kreditnu sposobost u koju ulazi puno toga, i bonitet firme za koju radiš, visina tvoje plaće, vrsta ugovora...  ukratko, jako je teško dobiti kredit. Znam jer sam već prošao kroz sve to.
RH definitivno nije zemlja za koju bih bilo kome preporučio da pokreće bilo kakav posao. Razlog je vrlo komplicirana birokracija i vrlo velika davanja.
Moj prijedlog je i dalje isti kao ranije, za one koji bi se bavili tzv. online businessom. Otvoriti online firmu u uK za par sati (umjesto par tjedana), isključivo online (kod nas se mora fizički obići i porezna, i javni bilježnik i banka i fINA), te tako izbjeći mnogu nepotrebnu birokraciju i davanja državi.
Corporativni porez plaćate samo u UK, jer imaju sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s RH a samo porez na osobnu zaradu plaćate u RH.
Najbolje od svega je da u bilo kojoj banci u rH možete otvoriti poslovni bankovni račun za nerezidentnu firmu i tako izbjeći fizički odlazak u UK zbog istog posla, te velike troškove ali i samo otvaranje bankovnog računa u UK je jako teško za nerezidente.
Sve provjereno iz prve ruke, na osobnom iskustvu.
Dakle, tvoja osnovna ideja možda i može proći ali puno lakše u nekoj normalnoj zemlji otvorenoj za business, kao što su recimo UK ili Estonija, nego u Hrvatskoj.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
oOxenonOo
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 362
Merit: 250



View Profile
June 02, 2017, 07:06:29 PM
 #278


Ograničit ću se samo na par stvari.
Razgovaraj s bilo kojim vlasnikom firme ili obrta u RH i vidjet ćeš da davanja nisu beznačajna, baš suprotno jako su velika i među najvećima u Evropi.
I za kredit kao fizičke osobe moraš imati tzv. kreditnu sposobost u koju ulazi puno toga, i bonitet firme za koju radiš, visina tvoje plaće, vrsta ugovora...  ukratko, jako je teško dobiti kredit. Znam jer sam već prošao kroz sve to.
RH definitivno nije zemlja za koju bih bilo kome preporučio da pokreće bilo kakav posao. Razlog je vrlo komplicirana birokracija i vrlo velika davanja.
Moj prijedlog je i dalje isti kao ranije, za one koji bi se bavili tzv. online businessom. Otvoriti online firmu u uK za par sati (umjesto par tjedana), isključivo online (kod nas se mora fizički obići i porezna, i javni bilježnik i banka i fINA), te tako izbjeći mnogu nepotrebnu birokraciju i davanja državi.
Corporativni porez plaćate samo u UK, jer imaju sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s RH a samo porez na osobnu zaradu plaćate u RH.
Najbolje od svega je da u bilo kojoj banci u rH možete otvoriti poslovni bankovni račun za nerezidentnu firmu i tako izbjeći fizički odlazak u UK zbog istog posla, te velike troškove ali i samo otvaranje bankovnog računa u UK je jako teško za nerezidente.
Sve provjereno iz prve ruke, na osobnom iskustvu.
Dakle, tvoja osnovna ideja možda i može proći ali puno lakše u nekoj normalnoj zemlji otvorenoj za business, kao što su recimo UK ili Estonija, nego u Hrvatskoj.

Gospodine Daniel91 profulali ste ceo fudbal!

Nemam sto razgovarati upoznat sam sa stanjem, na srecu niste jedini koji imate firmu.
Znam da su davanja mozda "velika", ako su vam davanja prevelika mozda biste se trebali zapitati treba li vam firma uopce?
Imate krivi pogled na cijelu sliku, i vidim da dosta slabo iskoristavate mogucnosti koje vam se pruzaju, ali ne zelim uopce trositi toliko vrijeme na objasnjavanje nekih procesa i ideja kada to uopce nije bila tema rasprave,

vacs03, se pitao kako bi kupio kucu ili auto pomocu btc-a a da prije ne plati porez na dobit, ja sam mu ponudio rijesenje ako ga ne zna realizirati neka se informira ili pita nekoga tko zna.
Tema uopce nije bila tezina Hrvatskog gospodarstva, komplikacija oko izbora imena firme ili odredjivanje radne djelatnosti, duzina ili nacin ishodovanja kredita, i dali je bolje otvoriti firmu u Hrvatskoj ili UK.

  Develop Custom Decentralized Blockchain Applications in JavaScript with LISK! Lisk Site
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 02, 2017, 07:18:58 PM
 #279

Mislim da smo ostali na temi, jer i dalje govorimo o poreznim i drugi davanjima kod nas, za fizičke i pravne osobe.
Ne znate koje prilike iskorištavam ili ne iskorištavam ali to je moja osobna stvar.
Ograničit ću se samo na to da sam priliku prepoznao osnivajući firmu u UK a ne u RH.
Glavni razlog su upravo porezi, druga davanja i birokracija.
Birokracija je isto komplicirana i za tzv. obične, fizičke osobe, kod prijave i plaćanja poreza za internetsku zaradu, a to sam već detaljno objasnio u prethodnim postovima ovdje, pa neću ponavljati.
Vjerujem da svojim iskustvima mogu pomoći drugima jer nema baš puno ljudi koji plaćaju porez na internetsku zaradu kod nas u RH i mogu o tome govoriti iz svog osobnog iskustva.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
oOxenonOo
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 362
Merit: 250



View Profile
June 02, 2017, 07:47:53 PM
 #280

Mislim da smo ostali na temi, jer i dalje govorimo o poreznim i drugi davanjima kod nas, za fizičke i pravne osobe.
Ne znate koje prilike iskorištavam ili ne iskorištavam ali to je moja osobna stvar.
Ograničit ću se samo na to da sam priliku prepoznao osnivajući firmu u UK a ne u RH.
Glavni razlog su upravo porezi, druga davanja i birokracija.
Birokracija je isto komplicirana i za tzv. obične, fizičke osobe, kod prijave i plaćanja poreza za internetsku zaradu, a to sam već detaljno objasnio u prethodnim postovima ovdje, pa neću ponavljati.
Vjerujem da svojim iskustvima mogu pomoći drugima jer nema baš puno ljudi koji plaćaju porez na internetsku zaradu kod nas u RH i mogu o tome govoriti iz svog osobnog iskustva.


Ok vidim da zelite da vam se ljudi dive sto imate firmu u UK, pa svaka vam cast!

- ne smatram da to nije vrijedno, ali brate u svakom postu si nekoliko puta spomenio svoju firmu i svoje iskustvo, a da se pri tome uopce nisi upitao imam li ja kakvoga iskustva, i cime se ja to mogu baviti kad pricam o takvim stvarima, nego mi u svakome postu solis pamet kao ciko nekom djetetu. A mogu se kladiti da su odnosi medju nasim firmama nebo i zemlja.

Svaka vam cast na trudu da objasnite neke stvari nekome kome su potrebne i tko je trazio tako neku informaciju.
Ali ja se osjecam dok pricam sa vama kao da pricam sa svojim ocem koji mi vec 2god tupi kako je netko izmislio crypto kako bi takvima poput mene oteo novce, iako mu ja dokazem da sam isplatio vec 30puta vise nego sto sam ulozio i da zapravo od toga zivim sve ovo vrijeme. On mi na to sve odgovori slicnu stvar kao i vi "Kad ti budes imao ovo iskustvo, bolje ces promislit", zapravo nije svjestan da je njegovo iskustvo vrijeme davno pregazilo..

  Develop Custom Decentralized Blockchain Applications in JavaScript with LISK! Lisk Site
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!