Bitcoin Forum
April 30, 2024, 07:22:18 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 »
  Print  
Author Topic: Porez  (Read 80442 times)
Angell
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 565
Merit: 503



View Profile
June 13, 2017, 07:19:54 AM
 #301

Najnovije mišljenje Porezne Uprave o bitcoinu je iz 4. mjeseca ove godine:

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19514

1714504938
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714504938

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714504938
Reply with quote  #2

1714504938
Report to moderator
1714504938
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714504938

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714504938
Reply with quote  #2

1714504938
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Grivier
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile
June 13, 2017, 08:23:23 AM
 #302

po ovome, ako sam dobro shvatio, znaci fizička osoba ne plaća porez na uplate od prodaje bitcoina?
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
June 13, 2017, 12:53:16 PM
 #303

po ovome, ako sam dobro shvatio, znaci fizička osoba ne plaća porez na uplate od prodaje bitcoina?

Za pocetak (na "samoj transakciji") ne, ali na kraju (ako biste dosli na vid poreznoj) bih se moglo pitati adakle vam (taj auto, ta kuca i.t.d.)...  Grin

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
June 13, 2017, 02:45:24 PM
 #304

Najnovije mišljenje Porezne Uprave o bitcoinu je iz 4. mjeseca ove godine:

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19514
Jel može to na hrvatskom? Pročitao sam evo deseti put i što više čitam to mi je manje jasno!

Ako vec nezelite placati porez na bitcoin zaradu mozete svoje bitcoine poslati na skrill i na tu transakciju vam uzmu 1% fee i onda na supersport i onda par oklada i dignete paru pa ce ispasti da je zarada sa supersporta.

Zakon stari! Al pazi sad - moraš pogodit da bi dobio. Druga stvar - koliko ja znam daješ OIB tamo, zar ne? Znači hebeš porez jer ovo je čisto pranje love - tak da možeš očekivati i zatvorsku kaznu.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 13, 2017, 07:38:11 PM
 #305

Najnovije mišljenje Porezne Uprave o bitcoinu je iz 4. mjeseca ove godine:

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19514
Jel može to na hrvatskom? Pročitao sam evo deseti put i što više čitam to mi je manje jasno!

Ako vec nezelite placati porez na bitcoin zaradu mozete svoje bitcoine poslati na skrill i na tu transakciju vam uzmu 1% fee i onda na supersport i onda par oklada i dignete paru pa ce ispasti da je zarada sa supersporta.

Zakon stari! Al pazi sad - moraš pogodit da bi dobio. Druga stvar - koliko ja znam daješ OIB tamo, zar ne? Znači hebeš porez jer ovo je čisto pranje love - tak da možeš očekivati i zatvorsku kaznu.

Ovo mišljenje porezne je vrlo zanimljivo a zbunjujuće jer nisu odvojili fizičke i pravne osobe.
Nije isto da li neka hrvatska firma trguje bitcoinom i mora o tome voditi knjigovodstvo i evidenciju, ili se radi o običnoj fizičkoj osobi, koja si je svoju zaradu od bitcoina pretvorila u kune i isplatila na račun.
Ovdje ću, na temelju mojih razgovora sa poreznim referentom, i višegodišnjeg iskustva prijave i plaćanja poreza na internetsku zuaradu, pokušati sve malo pojasniti.

1.   Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.
O tome sam već govorio više puta ovdje, da bitcoin po našim zakonima nije novac niti zakonsko sredstvo plaćanja.

2.   Prema presudi Suda EU-a u predmetu C-264/14, od 22. listopada 2015., bitcoin je virtualna valuta s dvostranim tokom i ne može se smatrati „materijalnom imovinom
Ukratko, bitcoin ne predstavljas ni financijsku imovinu, na koju bi trebalo plaćati porez ili koja bi se nekome mogla ostaviti u nasljedstvo.

3.   Člankom 92. Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 10/17) propisan je način isplate primitaka fizičkim osobama,…. prema stavku 2. toga članka Pravilnika propisani su primici koji se mogu isplatiti fizičkim osobama na tekući račun kod banke, a stavkom 3. primici koji se mogu isplatiti obveznicima poreza na dohodak, odnosno fizičkim osobama u gotovu novcu.
Ukratko, fizičkim osobama, za obavljeni rad u rH može se plaćati samo u gotovu novcu, kunama, ili isplatom na tekući račun.

4.   Prema članku 28. toga Zakona, gotov novac, u smislu toga Zakona, jesu novčanice kune i kovani novac kune i lipe.
Dodatno pojašnjenje što jedino može biti gotov novac i zakonito sredstvo plaćanja u RH.

5.   sukladno članku 69. toga Zakona, porezni obveznik je dužan tijekom poreznog postupka sudjelovati u utvrđivanju činjeničnog stanja na način da potpuno i istinito iznosi činjenice bitne za oporezivanje te da za svoje tvrdnje ponudi dokaze, a kada posluje u inozemstvu porezni obveznik je dužan sukladno članku 71. toga Zakona sudjelovati u postupku utvrđivanja činjeničnog stanja, u odnosu na njegovu oporezivu djelatnost i imovinu u inozemstvu, pružanjem potrebnih dokaza, uz korištenje svih pravnih i stvarnih mogućnosti koje mu stoje na raspolaganju i razjašnjavanjem svih nejasnih pitanja.
To znači da kod prijave poreza, za bilo kakav primitak, morate biti u stanju poreznoj dokazati podrijetlo novca. U mom slućaju, bankovni izvaci su do sada bili dovoljni.

6.   pri plaćanju drugim pravnim osobama u bitcoinima, porezni obveznik mora se voditi pažnjom dobrog gospodarstvenika i za sve svoje transakcije voditi uredne poslovne knjige temeljem vjerodostojne dokumentacije
Ovo je mala novost i čini se da porezna služba prvi put prihvaća da se neki poslovni subjekti u rH bave kupoprodajom bitcoina, te daju upute kako voditi poslovnu evidenciju u ovakvom slućaju.Ovo se odnodsi samo na firme.

7.   U slučaju plaćanja bitcoinom, navedeno se obavlja mimo transakcijiskih računa kod banaka te je porezni obveznik obvezan voditi evidenciju o prometu na svom „virtualnom“ računu i na zahtjev Porezne uprave dati na uvid navedenu evidenciju s pripadajućim dokazima o izvršenim plaćanjima. U protivnom smatrat će se da je plaćanja izvršio gotovim novcem te je u tom slučaju obvezan poštivati sve odredbe iz relevantnih poreznih i računovodstvenih propisa koje se odnose na takav način plaćanja.
Ponovno, ovo se odnosi samo na pravne subjekte, firme, koje se u RH bave kupoprodajom bitcoina, a ne odnosi se na fizičke osobe. mene, kao poreznog obveznika- fizičku osobu, to nisu nikada tražili niti su mogli tražiti, s obzirom da nemam obvezu vođenja poslovnih knjiga i evidencija (kao fizička osoba koja zarađuje od bitcoina kroz drugi dohodak iz inozemstva).

Način kako kao fizička osoba, koja zarađuje od bitcoina kroz tzv. drugi dohodak iz inozemstva, možete prijaviti i platiti porez, već sam detaljno objasnio u prethodnim postovima, uz konkretne primjere i pojašnjenja.










.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
loky4i4
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 0


View Profile
June 14, 2017, 01:23:33 PM
 #306

kaze mi frend da je porezna dobila upute za hvatanje minera (ovih sto ne placaju porez) pa me zanima jel ima istine u tome ili samo prica
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 14, 2017, 02:35:34 PM
 #307

kaze mi frend da je porezna dobila upute za hvatanje minera (ovih sto ne placaju porez) pa me zanima jel ima istine u tome ili samo prica

Porezna nikoga ne ''hvata'', to je posao policije i DORH-a.
Ukoliko se baviš bilo kakvim poslom i ne plaćaš porez na svoju zaradu, naravno da činiš porezni prekršaj i da si prekršio zakon.
Nema ovdje mjesta nikakvom čuđenju ili iznenađenju.
Policija ne treba nikakve upute ili poticaj od bilo koga da radi svoj posao, a ni porezna da istražuje svaki neprijavljeni primitak (ili nesrazmjer u prijavljenim prihodima i imovini), i obračuna porez na to, plus poreznu kaznu ako primitak nije prijavljen u zakonskom roku od 8 dana.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Angell
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 565
Merit: 503



View Profile
June 14, 2017, 02:57:25 PM
 #308

kaze mi frend da je porezna dobila upute za hvatanje minera (ovih sto ne placaju porez) pa me zanima jel ima istine u tome ili samo prica

Porezna nikoga ne ''hvata'', to je posao policije i DORH-a.
Ukoliko se baviš bilo kakvim poslom i ne plaćaš porez na svoju zaradu, naravno da činiš porezni prekršaj i da si prekršio zakon.
Nema ovdje mjesta nikakvom čuđenju ili iznenađenju.
Policija ne treba nikakve upute ili poticaj od bilo koga da radi svoj posao, a ni porezna da istražuje svaki neprijavljeni primitak (ili nesrazmjer u prijavljenim prihodima i imovini), i obračuna porez na to, plus poreznu kaznu ako primitak nije prijavljen u zakonskom roku od 8 dana.



Slažem se s tobom, kolega iznad previše gleda akcijske filmove. Misliš da ona nadrkana baba koja sjedi za šalterom "hvata nas koji prodajemo bitcoin". Hahhaha veću glupost nisam čuo. Jedva se dovuku do posla, a kamoli da još nešto i rade tamo i pogotovo hvatanje bitcoinaša. Šta ljudi znaju lupat to nisu istine.

vacs03
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
June 22, 2017, 11:13:43 AM
 #309

jedan majner je dobio misljenje poreznog savjetnika da treba "samo" 12% poreza platiti + prirez na tih 12%

https://pastebin.com/TuHxJVui

sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
June 22, 2017, 12:51:43 PM
 #310

[....] jedan majner je dobio misljenje poreznog savjetnika da treba "samo" 12% poreza platiti + prirez na tih 12% [...]

Pa cekajte, pise:

Quote
[...] U postavljenom upitu navodite da ste prije dvije godine vlastitim novcem kupili kripto valutu Ethereum
 
(srodnu Bitcoinu) , te da ste kupljenu količinu prodali u 2016. godinu, te ostvarili razliku u američkim
 
dolarima. Postavljate pitanje oporezivanja primitaka na ostvarenu pozitivnu razliku između kupovne i
 
prodajne cijene . U nastavku odgovaramo. [...]

To bi onda bio trejder a ne majner?

Sve u svemu dobra vijest, kad bih se barem znalo o kojem poreznom radniku/poreznoj upravi je govor onda bih dobar savjetnik trebao da moze da izbori slicne uvijete za slicne slucajeve... Zar ne?




0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 22, 2017, 02:33:47 PM
 #311

jedan majner je dobio misljenje poreznog savjetnika da treba "samo" 12% poreza platiti + prirez na tih 12%

https://pastebin.com/TuHxJVui

Ovdje se zapravo radi o vrlo ''uopćenom'' odgovoru, gdje se samo, metodom ''copypaste'' prenose odredbe zakona o porezu na kapitalnu dobit, ali se nigdje direktno ne potvrđuje ono ključno'' u cijeloj priči, da li se bitcoin smatra ''financijskom imovinom'' na koju se onda primjenjuje taj zakon, ili ne.
Po mišljnju HNB-a, bitcoin se ne smatra ni novcem ni financijskom imovinom, a to sam već podijelio ranije u svom topicu.
Tvrditi da poreznici imaju ''drugačije'' shvaćanje bitcoina bilo bi ipak pretenciozno i neozbiljno.
POgledajte i sami:
Prema članku 51. stavku 8. Zakona porezni obveznik – imatelj financijske imovine obvezan je
 
predujam poreza na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka 30. stavaka 16. i 17.
 
Zakona, osim kapitalnih dobitaka po osnovi otuđenja udjela u trgovačkim društvima, obračunati,
 
obustaviti i uplatiti do 31. siječnja tekuće godine za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj
 
godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke iz članka 30. stavka 24. Zakona po stopi od 12% bez
 
priznavanja osobnog odbitka.


A što se smatra financijskom imovinom, na koju se plaća porez na kapitalnu dobit, u tom spomenutom članku 30, stavci 16 i 17?
Prema članku 30. stavku 16. Zakona dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka iz stavka 1.
 
ovoga članka čini razlika između ugovorene prodajne cijene odnosno primitka utvrđenog prema
 
tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i nabavne vrijednosti.
 
Člankom 30. stavkom 17. Zakona propisano je da se primicima od kapitala po osnovi kapitalnih
 
dobitaka smatraju primici od otuđenja financijskih instrumenata i strukturiranih proizvoda (u daljnjem
 
tekstu: financijska imovina) odnosno primici od:
 
1. prenosivih vrijednosnih papira i strukturiranih proizvoda, uključivo i udjela u kapitalu trgovačkih
 
društava i drugih vrsta udruživanja čiji je način raspolaganja udjelima usporediv s takvim društvima,
 
2. instrumenata tržišta novca,
 
3. jedinica u subjektima za zajednička ulaganja,
 
4. izvedenica,
 
5. razmjernog dijela likvidacijske mase u slučaju likvidacije investicijskog fonda te ostali primici
 
ostvareni od vlasničkih udjela u slučaju likvidacije, prestanka ili istupa.
 
Prema članku 30. stavku 18. otuđenjem financijske imovine smatra se prodaja, zamjena, darovanje i
 
drugi prijenos.


Nigdje se tu ne spominje bitcoin.
Bitcoin nije ni vrijednosni papir, ni instrument na trištu novca (službenoj zagrebačkoj burzi), ni jedinica za zajedničko ulaganje, ni izvedenica prethodnih finanvijskih istrumenata, ni razmjerni dio likvidacijske mase.
Ako je tako, na bitcoin se ne odnosi ovaj zakon.
Tek kad i ako porezna služba, vjerojatno tek nakon što to učini Hrvatska narodna banka, službeno prizna bitcoin bilo kao novac, bilo kao financijsku imovinu, i doda je kao novu, podstavku 6, u stavku 17 članka 30 zakona, i tako explicitno potvrdi da priznaje bitcoin kao financijsku imovinu, možemo zasigurno reći da se ovaj zakon direktno odnosi na bitcoin.
Dok se to ne dogodi, po meni radi se samo o nagađanju i extenzivnom shvaćanju ovog zakona, ali bez službene potvrde da je zaista tako.

Fx1Trader nam je ranije u ovom topicu već prenio vrlo jasno stajalište Hrvatske narodne banke da bitcoin nije ni novac ni financijska imovina, i dok se to ne promijeni, ne vidim kako bi se ovaj zakon mogao odnositi na bitcoin:

ovdje ljepo pise ...

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19252

U svom odgovoru URBROJ: 282-810-19-05-14/ST/DO od 27.lipnja 2014. u vezi poslovanja s "bitcoin-om" Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.


nije novac niti odrazava vrijednost novca ....neznam onda po kojem zakonu porezna moze naplatiti porez na trgovinu bitcoinom

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
June 24, 2017, 02:44:20 PM
 #312

Lud zbunjenog.
Kod nas da pitaš 100 poreznih savjetnika dobio bi 100 drukčijih odgovora.

U ovom primjeru bih rekao da poreznoj treba dostaviti nekakav dokaz o kupljenom etheru, zar ne? Pa nemreš samo doći i reći e čuj, ja sam kupio po toj cijeni i prodao po toj, daj mi šibni neki porez...
Toni94
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
June 25, 2017, 05:57:39 PM
 #313

Miner iz posta više bih bio ja.

Zvao sam poreznog savjetnika, koji mi je poslao taj mail. Ponovno sam ga zvao kako bi mi detaljno objasnio neke stvari, no jednostavno su mi rekli da oni nemaju previše znanja oko toga te da mi više od toga ne može pomoći.

Ona poruka na pasetbinu se odnosi na nekoga tko trejda btc i slicno, ja sam njima pokusao objasnit da ja ne trejdam, da ja "majnam" sa svojim računalom, uložio sam svoj novac i plaćam struju za to itd... Znači ja to u pravilu "proizvodim" i prodajem.

Na to su oni meni dali odgovor da sam onda dužan do kraja siječnja iduće godine dužan platiti 12% poreza i na to 18% prireza (grad zagreb) za 2017 godinu. Znači zbrojite sve uplate koje vam sjednu na tekući/žiro/devizni u 2017 - i na to do kraja siječnja 2018 morate platiti navedeni porez.

Da "trejdam" onda bi si morao uplaćivati i mirovinsko, zdravtsveno itd.. jer je to sve drugi dohodak... Iskreno, ni meni ništa nije previše jasno jer oni baš i nisu upućeni u sve to.

Anonimni ste ako dižete na bankomatu, nitko Vam ne može ući u trag što se toga tiće.

Isto tako imate Uquid karticu za koju ne treba verifikacija i možete na njoj držati do 250€ i dizati...
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
June 25, 2017, 06:45:42 PM
 #314



Anonimni ste ako dižete na bankomatu, nitko Vam ne može ući u trag što se toga tiće.

Isto tako imate Uquid karticu za koju ne treba verifikacija i možete na njoj držati do 250€ i dizati...

Pretpostavljam da se to (anonimnost) odnosi samo na neverificirane kartice! Wink

A što ako je verificirana i dižeš(trošiš) pare u drugoj državi?!

spatifilium
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 364
Merit: 250


View Profile
June 25, 2017, 07:09:07 PM
 #315



Anonimni ste ako dižete na bankomatu, nitko Vam ne može ući u trag što se toga tiće.

Isto tako imate Uquid karticu za koju ne treba verifikacija i možete na njoj držati do 250€ i dizati...

Pretpostavljam da se to (anonimnost) odnosi samo na neverificirane kartice! Wink

A što ako je verificirana i dižeš(trošiš) pare u drugoj državi?!

ako ti je kartica verificirana onda porezna zna za sve transakcije jer su i visa i MC dužni ispostaviti sve račune poreznoj upravi (iako si i u inozemstvu) od ove godine zato svi i traže verifikaciju za nas.

kad odem na svoj acc i na debit karticu na njoj vidim svaku transakciju koju sam napravio kad koliko i gdje, svi računi su mi prikazani Kaufland, Lidl, Pevec,Plodine itd. ali ja sam imao sreće što sam uzeo prije ove odredbe za potvrđivanje korisnika tako da nemam namjeru napraviti verifikaciju, ukoliko do toga dođe tražit ću novi platni procesor i karticu da mi dosadašnje transakcije ne prizaju isto bdw. ja još uvjek imam limit na svojoj 2500 $  Grin

A što se tiče tih nepotvrđenih kartica baš i nije isplativo uzeti karticu za 15-25$ da bi na njoj mogao potrošiti 250$ samo
Toni94
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
June 25, 2017, 07:23:31 PM
 #316

Imaš mnogo kartica, payeer ti dopušta max withdrawal na bankomatu 1000$ (lifetime unverified), max funding na karticu je 2500$ i to možeš trošit bez verifikacije. Ali kad potrošiš tih 2500$, ili ćeš verificirat karticu ili ćeš radit novu.

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 25, 2017, 07:38:18 PM
 #317

Miner iz posta više bih bio ja.

Zvao sam poreznog savjetnika, koji mi je poslao taj mail. Ponovno sam ga zvao kako bi mi detaljno objasnio neke stvari, no jednostavno su mi rekli da oni nemaju previše znanja oko toga te da mi više od toga ne može pomoći.

Ona poruka na pasetbinu se odnosi na nekoga tko trejda btc i slicno, ja sam njima pokusao objasnit da ja ne trejdam, da ja "majnam" sa svojim računalom, uložio sam svoj novac i plaćam struju za to itd... Znači ja to u pravilu "proizvodim" i prodajem.

Na to su oni meni dali odgovor da sam onda dužan do kraja siječnja iduće godine dužan platiti 12% poreza i na to 18% prireza (grad zagreb) za 2017 godinu. Znači zbrojite sve uplate koje vam sjednu na tekući/žiro/devizni u 2017 - i na to do kraja siječnja 2018 morate platiti navedeni porez.

Da "trejdam" onda bi si morao uplaćivati i mirovinsko, zdravtsveno itd.. jer je to sve drugi dohodak... Iskreno, ni meni ništa nije previše jasno jer oni baš i nisu upućeni u sve to.

Anonimni ste ako dižete na bankomatu, nitko Vam ne može ući u trag što se toga tiće.

Isto tako imate Uquid karticu za koju ne treba verifikacija i možete na njoj držati do 250€ i dizati...

Iskreno, onaj njihov odgovor, koji si objavio, bio je previšer uopćen. Uglavnom su samo kopirali odredbe zakona, u kojima se nigdje izričito ne spominje bitcoin, a očigedno je i da ne razumiju što je bitcoin, što je mining, trejd i slično.
Iskreno, nisam siguran da se možeš baš previše pouzdati u ovaj njihov odgovor.
Tek kad dođeš u konkretnu situaciju da predaješ poreznu prijavu, kod konkretnog poreznog referenta, i kada trebaš ispuniti i predati JOOPD obrazac, tek ćeš tada vidjeti kako to konkretno funkcionira u praksi, i što i koliko plaćaš.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
June 25, 2017, 08:55:48 PM
 #318

Imaš mnogo kartica, payeer ti dopušta max withdrawal na bankomatu 1000$ (lifetime unverified), max funding na karticu je 2500$ i to možeš trošit bez verifikacije. Ali kad potrošiš tih 2500$, ili ćeš verificirat karticu ili ćeš radit novu.



Je to ta kartica?

https://payeer.com

Ako nije možeš li molim te link objaviti?!

Hvala.



Toni94
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
June 25, 2017, 09:12:46 PM
 #319

@Daniel91 - Da, neupućeni su totalno... Ja sam im probao objasnit što više, no ništa od toga kad oni jedva da su čuli za BitCoin a kamoli za nekaj drugo (ETH, Monero itd..)

Po tebi, koliko bi poreza mogao platiti, jer meni je malo sumnjivo to 12% poreza na dohodak + 18% prireza na tih 12%. Da je tako, ja vjerujem da se nebi puno ljudi skrivalo i izbjegavalo porez...

@freigeist - da to je ta kartica - https://payeer.com/upload/pdf/payeer_mastercard_en.pdf

Imaš ih još dosta - Xapo, Bitpay (mislim da je potrebna verifikacija), Wirex...
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 26, 2017, 02:12:30 PM
 #320

@Daniel91 - Da, neupućeni su totalno... Ja sam im probao objasnit što više, no ništa od toga kad oni jedva da su čuli za BitCoin a kamoli za nekaj drugo (ETH, Monero itd..)

Po tebi, koliko bi poreza mogao platiti, jer meni je malo sumnjivo to 12% poreza na dohodak + 18% prireza na tih 12%. Da je tako, ja vjerujem da se nebi puno ljudi skrivalo i izbjegavalo porez...

@freigeist - da to je ta kartica - https://payeer.com/upload/pdf/payeer_mastercard_en.pdf

Imaš ih još dosta - Xapo, Bitpay (mislim da je potrebna verifikacija), Wirex...

Po onome što opisuješ, ti bi trebao platiti porez na dohodak, a ne porez na kapitalnu dobit (nemaš zaradu od dionica, dividendi i sl. već zaradu od ostvarenog rada).
Porez na dohodak se prijavljuje putem JOOPD obrasca u roku 8 dana od isplate tj. ostvarene zarade.
Kako se točno ispunjava JOOPPD obrazac i koliko se plaća porez, prirez i doprinosi, već sam dvaput napisao i objasnio u ovom topicu, ali evo još jednom (u nastavku posta, dolje). Smiley
By the way, na ovo još možeš očekivati i povrat poreza, ja ga dobivam svake godine, na svoj plaćeni porez na internetsku zaradu.
Napominjem da ćeš sa svojim poreznim referentom morati provjeriti šifre iz JOOPD šifrarnika, tj. odredit će ti poreznu karegoriju u koju točno spada tvoja internetsaka zarada.
Bez toga tvoja porezna prijava neće proči i bit će odbijena u poreznom sustavu.

Ponavljam post kako ispuniti JOOPD obrazac:
OK, pod pretpostavkom da si zaposlen i radiš i plaćaš prirez u Zagrebu, te da prijavljuješ drugi dohodak iz imozemstva, dat ću ti jedan primjer konkretne prijave poreznoj.
Prvo devizni iznos, koji si primio, moraš pretvoriti u kune po srednjem tečaju HNB-a na dan primitka.
Šifre koje upisuješ u JOOPD obrazac sam već objasnio u prethodnom postu, pa idemo na izračun.
Recimo da je 11. iznos primitka,  198,44 kn.
Tada je 12, Osnovica za obračun doprinosa, 138,91 kn (- 30 % za izdatke koje si imao).
12.1 Doprinos za mirovinsko osiguranje 10,42 kn tj. 7,5 % od 12.
12.2 Doprinos za mirovinsko osiguranje 2.stup, 3,47 kn ili 2,5 % od 12.
12.3 Doprinos za zdravstveno osiguranje 10,42 kn (7,5%)
13.1 Izdatak 59,53 kn ili razlika između 11 i 12.
13.2 Izdatak, uplaćeni doprinos za mirovinsko osiguranje, 13,89 kn ili 12.1 +12.2
13.3 Dohodak je 125,02 kn ili 12- 12.1 -12.2
13.5 Porezna osnovica je također 125,02 kn
14.1 Iznos obračunastog poreza na dohodak 30,00 kn ili 25 % od dohotka na 13.3
14.2 Iznos obračunatog prireza prezu na dohodak je 5.40 kn ili 18 % (prirez u gradu Zagrebu) od 14.1
16.2 Iznos za isplatu (neto iznos) u ovom primjeru je 149,15 kn ili ono što ostane kad se od ukupnog porimitka pod 11 oduzmu oba doprinosa za mirovinsko pod 12.1 i 12.2 te predujam poreza i prireza pod 14.1 i 142
Pod ostale stupce stavlja se 0.

Nakon ovog obračuna, pod V.5 Ukupan iznos predujma poreza na dohodak po osnovi primitka od kojeg se utvrđuje drugi dohodak piše se 35.40 kn.
POd VI. 1.2. Ukupni iznos doprinosa za mirovinsko osiguranje po osnovi drugog dohotka piše se 10,42 kn
Pod VI. 2.2 Ukupan iznos doprinosa za mirovinsko osiguranje  na temelju indvidualne kapitalizirane štednje po osnovi drugog dohotka piše se 3.47 kn.
Zadnja 3 iznosa se zbroje i plaćaju Poreznoj.

Dakle, u ovom primjeru državi je otišlo malo manje od 30 % od internet zarade Smiley
Evo, nadam se da je ovaj konkretan primjer (prihvaćen i odobren od porezne) pomogao.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!