Bitcoin Forum
May 24, 2024, 03:03:11 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 »  All
  Print  
Author Topic: BitcoinXT : Η απόπειρα δημιουργίας fork στο Bitcoin ξεκίνησε  (Read 24357 times)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 21, 2015, 11:42:28 PM
 #81

πάντως νομίζω αυτός ο Gavin όσο περνάνε οι μέρες και βάζουν όλοι κάτω τα δεδομένα και αναλύουν πραγματικά την κατάσταση τόσο ποιο πολύ χάνει σε reputation.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Hal9k
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10



View Profile
August 22, 2015, 01:50:17 PM
 #82

Στη συγκεκριμένη συγκυρία το XT είναι η μόνη χειροπιαστή λύση για το πρόβλημα
του block size. Το οποίο όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι να το υποβαθμίσουν,
αν δεν λυθεί στους επόμενους μήνες, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα υπάρχει
bitcoin σε 1-2 χρόνια.

Δεν υπαρχει επιτακτικο προβλημα. Τα transactions που γινονται αυτη τη στιγμη, ενα μεγαλο ποσοστο ειναι spam και dust. Το απογευμα εκανα για πλακα ενα dust tx με fee 200 satoshi και περασε και εγινε confirm σε 1 μπλοκ μεσα (!). Πραγματικα ντρεπομαι που εγινε και περασε με τοσο λιγο κοστος και σπαμαρω τσαμπα το blockchain. Και confirm σε 1 μπλοκ (!!!).

Τωρα νομιζω το avg block size ειναι κοντα στα 400kbyte, αμα βγαλεις και τα dust, ειναι ουτε 300. Εχει πολυ ψωμι ακομα για να λεμε οτι θα πεθανει το bitcoin επειδη βγαινουν κατι εταιριες και κανουν δηθεν στρες τεστς για να φαινεται πλασματικο προβλημα στο scaling - τη δεδομενη παντα στιγμη.

Και 8mb να παει το μπλοκ, αν μια εταιρια θελει να κανει στρες τεστ και να δωσει τα καταλληλα BTC, παλι θα το γεμισει και θα πει "να, βλεπετε? Δε τσουλαει το 8μβ... καντε το 50mb". Οτι θελουν λενε.

Συμφωνώ με όλα όσα είπες και επαναλαμβάνω: Αν το θέμα του block size
δεν λυθεί οριστικά στους επόμενους μήνες, είτε μέσω του XT είτε μέσω
κάποιου άλλου patch στο Core, το Bitcoin (άποψή μου) δεν θα υπάρχει σε
1 χρόνο.

Και επειδή είπες δεν υπάρχει επιτακτικό πρόβλημα.
Πήγες σε κανέναν επενδυτή ή προσπάθησες να προσελκύσεις κάποιο ταλέντο
της βιομηχανίας και προσπάθησες να τον πείσεις να επενδύσει χρήμα ή την
καριέρα του σε ένα πρωτόκολλο που υποστηρίζει 3-4 tps και θα κάνει scale
αν και όποτε εφαρμοστούν θεωρητικές λύσεις, και κατάλαβες ότι δεν υπάρχει
επιτακτικό πρόβλημα;
Εξήγησες σε κανέναν από αυτούς ότι το πρωτόκολλο του bitcoin είναι όμηρος
από 1-2 developers που απο δίκτυο συναλλαγών θέλουν να γίνει δίκτυο εκκαθάρισης
για να έχει η εταιρεία που ίδρυσαν πρώτη θέση στο πάρτι και κατάλαβες ότι δεν υπάρχει
επιτακτικό πρόβλημα;

Στην ιστορία της επιστήμης των υπολογιστών και του internet έχουν αφανιστεί και
αντικατασταθεί πρωτόκολλα για πολύ πιο ασήμαντους λόγους.

Δεν είναι τυχαίο που μεγάλο μέρος των πληρωμένων trolls που νύχτα μέρα βρίζουν το XT,
τον Gavin κτλ έχουν σχέση με alt coins. Με αποτυχημένα alt coins που θεωρούν ότι αν
καταρρεύσει το bitcoin θα πάρουν τη θέση του. Καλά κάνουν βέβαια.
Δικαίωμα του καθένα να κάνει ότι μπορεί για την επένδυσή του.
AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
August 22, 2015, 11:11:06 PM
 #83

Στη συγκεκριμένη συγκυρία το XT είναι η μόνη χειροπιαστή λύση για το πρόβλημα
του block size. Το οποίο όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι να το υποβαθμίσουν,
αν δεν λυθεί στους επόμενους μήνες, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα υπάρχει
bitcoin σε 1-2 χρόνια.

Δεν υπαρχει επιτακτικο προβλημα. Τα transactions που γινονται αυτη τη στιγμη, ενα μεγαλο ποσοστο ειναι spam και dust. Το απογευμα εκανα για πλακα ενα dust tx με fee 200 satoshi και περασε και εγινε confirm σε 1 μπλοκ μεσα (!). Πραγματικα ντρεπομαι που εγινε και περασε με τοσο λιγο κοστος και σπαμαρω τσαμπα το blockchain. Και confirm σε 1 μπλοκ (!!!).

Τωρα νομιζω το avg block size ειναι κοντα στα 400kbyte, αμα βγαλεις και τα dust, ειναι ουτε 300. Εχει πολυ ψωμι ακομα για να λεμε οτι θα πεθανει το bitcoin επειδη βγαινουν κατι εταιριες και κανουν δηθεν στρες τεστς για να φαινεται πλασματικο προβλημα στο scaling - τη δεδομενη παντα στιγμη.

Και 8mb να παει το μπλοκ, αν μια εταιρια θελει να κανει στρες τεστ και να δωσει τα καταλληλα BTC, παλι θα το γεμισει και θα πει "να, βλεπετε? Δε τσουλαει το 8μβ... καντε το 50mb". Οτι θελουν λενε.

Συμφωνώ με όλα όσα είπες και επαναλαμβάνω: Αν το θέμα του block size
δεν λυθεί οριστικά στους επόμενους μήνες, είτε μέσω του XT είτε μέσω
κάποιου άλλου patch στο Core, το Bitcoin (άποψή μου) δεν θα υπάρχει σε
1 χρόνο.

Δε τιθεται τετοιο θεμα. Απλα θα περιοριστουν αρχικα τα dust και μετα τα microtransactions.

Quote
Και επειδή είπες δεν υπάρχει επιτακτικό πρόβλημα.
Πήγες σε κανέναν επενδυτή ή προσπάθησες να προσελκύσεις κάποιο ταλέντο
της βιομηχανίας και προσπάθησες να τον πείσεις να επενδύσει χρήμα ή την
καριέρα του σε ένα πρωτόκολλο που υποστηρίζει 3-4 tps και θα κάνει scale
αν και όποτε εφαρμοστούν θεωρητικές λύσεις, και κατάλαβες ότι δεν υπάρχει
επιτακτικό πρόβλημα;

Δεν υπαρχει επενδυτικο slowdown οσον αφορα το bitcoin. Οι επενδυσεις και στο ιδιο και στο οικοσυστημα ειναι ανοδικες. Οι παραμετροι του συστηματος ειναι γνωστοι οσον αφορα το ποσο scaling μπορει να κανει, οπως ειναι επισης κατανοητο οτι το scaling θα βελτιωθει as needs arise.

Το να εχεις 0.4mb blocks (βαζοντας μεσα ολα τα micro + dust) και να τα κανεις ολα φουτανα λεγοντας οτι ειναι επιτακτικη αναγκη τα 8αρια μπλοκς, ειναι υποπτο. Υποπτο γιατι ουτε λογος συντρεχει για τοσο μεγαλη αυξηση, ουτε για να δημιουργηθει τοση αβεβαιοτητα στο bitcoin και την αγορα του, ουτε για να δημιουργηθει ρηγμα στις σχεσεις των devs και να μη ξερεις τι θα σου ξημερωσει οταν κατσει η σκονη απ'τη "διαμαχη".


Quote
Εξήγησες σε κανέναν από αυτούς ότι το πρωτόκολλο του bitcoin είναι όμηρος
από 1-2 developers που απο δίκτυο συναλλαγών θέλουν να γίνει δίκτυο εκκαθάρισης
για να έχει η εταιρεία που ίδρυσαν πρώτη θέση στο πάρτι και κατάλαβες ότι δεν υπάρχει
επιτακτικό πρόβλημα;

Ναι αυτο φταιει. Τα "συμφεροντα" των devs. Οι andersen/hearn εχουν το καλο μας υπ'οψην και οι αλλοι θελουν να μας αρμεξουν... Roll Eyes

Αν εκανε ακομα development o satoshi, θα λεγανε οτι κραταει εσκεμμενα το 10minute block και δε το παει πχ στα 30 secs, ωστε να κονομανε εταιριες στυλ bitpay που δεχονται 0-conf payments ενω ο κακομοιρης ο μεσος χρηστης πρεπει να περιμενει 10 λεπτα ή ακομα και 50 λεπτα αν αργησει πχ το block... λεω εγω τωρα σεναρια δικα μου τι θα ελεγε ενας κακοπροαιρετος που βλεπει παντου "συμφεροντα".

Οσον αφορα αυτο που λες, δεν υφισταται "μονοδρομος" οσον αφορα το τι θελουν να κανουν οι χρηστες. Για μενα πχ που εχω ασχοληθει με altcoins, δε βλεπω κανενα λογο γιατι πρεπει να παω μεσω καποιας εταιριας οταν μπορω να κανω low fee και γρηγορα transactions με κατι σε στυλ litecoin/darkcoin κτλ... Αν ενας χρηστης εχει 100 btc, μπορει πχ απ'τα 100, τα 99 να τα εχει για "τραπεζα" στο btc και το 1 να το εχει σε altcoins για να ψωνιζει με low fees και γρηγορα confirmations... Ετσι κανουμε, απο μια αποψη, και με τα πραγματικα λεφτα μας. Τον ογκο τον εχουμε συνηθως στη τραπεζα, σε προθεσμιακες, κτλ κτλ, και τα "λιγα" τα εχουμε σε μετρητα ή φορτισμενα σε prepaids για μικρες συναλλαγες. Δε παμε απ'το τραπεζικο λογαριασμο να τραβαμε εμβασματα για τις αγορες μας. Εμβασματα κανουμε για μεγαλο ογκο. Αυτο δε σημαινει οτι η τραπεζα ειναι αχρηστη, απλα οτι αυτο που κανει ειναι καταλληλο για καποιες χρησεις ενω για καποιες αλλες δεν ειναι τοσο καταλληλο - και υπαρχουν καλυτερα και πιο ευελικτα εργαλεια.

Αυτο που λες θα εβγαζε νοημα αν τα παντα οδηγουσαν μονοδρομα σε κατι, αλλα αυτο δε μπορει να συμβει. Καποιος θα επιλεξει να πληρωσει μεγαλυτερο fee και να κανει τη συναλλαγη του, αλλος θα χρησιμοποιει altcoins για μικροτερα tx's, αλλος θα χρησιμοποιει καποιο exchange οπου θα λειτουργει ως τραπεζα (πχ στο cryptsy, αν θυμαμαι καλα, μπορεις να μεταφερεις funds απο χρηστη σε χρηστη με το id του), κτλ κτλ - και ολα αυτα αν δεν εχουμε τεχνολογικες εξελιξεις σημαντικες.

Quote
Στην ιστορία της επιστήμης των υπολογιστών και του internet έχουν αφανιστεί και
αντικατασταθεί πρωτόκολλα για πολύ πιο ασήμαντους λόγους.

Ωραια, το litecoin ειναι 4x πιο γρηγορο και 4x μεγαλυτερο. Δεν εχει και το solomine του satoshi με το 1εκ coins, ειναι και λιγο πιο asic resistant, αρα γιατι το litecoin δεν κανει overtake το bitcoin? Ειναι απλα τα πραματα. Αν το market πιστευε οτι τα coins με μεγαλυτερο scaling ειναι καλυτερα απ'το bitcoin, θα τα ειχε ηδη σε marketcap τρελων μεγεθων ενοσω ολοι θα κανανε dump τα btc τους γι'αυτα. Αλλα δε το κανουν. Και ο λογος ειναι ο εξης ενας: Ασχετως του τι properties εχει το bitcoin ("αργο", "μικρο και δε κανει scale", κτλ κτλ) ο κοσμος το θεωρει ως το "gold" των cryptocurrencies. Ειναι σα να λεμε το δολαριο των νομισματων. Και αυτη η θεωρηση ισχυει ΠΑΡΑ ΤΑ PROPERTIES, τα οποια ειναι γνωστα - αφου ολα τα altcoins που βγαινουν βασιζονται σ'αυτο το "αξιωμα": "Το bitcoin ειναι καλο, αλλα εχει το Χ προβλημα - το οποιο εμεις επιδιορθωσαμε και το καναμε καλυτερο". Ετσι γινονται market ολα τα altcoins. Εγω σου λεει ειμαι πιο γρηγορος απ'το bitcoin. Ο αλλος λεει εγω δε κανω mining με hardware, ειμαι οικολογος, το κανω το verification με PoS. Ο αλλος λεει, εγω δεν εχω θεματα fungibility, ειμαι ανωνυμο/private coin. Ολοι καπου βασιζονται για να πουλησουν την πραματεια τους. Το 2014 το βλεπαμε το εργο συνεχεια. Τελικα τι εγινε? Επεπλευσαν μερικα altcoins που οντως εχουν κατι να προσφερουν και τα αλλα εξαφανιστηκαν. Στο ενδιαμεσο το market position του bitcoin σε σχεση με ολα τα altcoins παιζει και να ενισχυθηκε (λογω της μειωσης του marketcap του ltc). Φαντασου.

Quote
Δεν είναι τυχαίο που μεγάλο μέρος των πληρωμένων trolls που νύχτα μέρα βρίζουν το XT,
τον Gavin κτλ έχουν σχέση με alt coins. Με αποτυχημένα alt coins που θεωρούν ότι αν
καταρρεύσει το bitcoin θα πάρουν τη θέση του. Καλά κάνουν βέβαια.
Δικαίωμα του καθένα να κάνει ότι μπορεί για την επένδυσή του.

Η αποψη μου ειναι οτι το cryptocurrency market, αν πιασει τα νουμερα που πρεπει να πιασει (εκατονταδες δις $$$), εχει χωρο και για altcoins που θα εξυπηρετουν συγκεκριμενες αναγκες. Ειτε αυτες ειναι οι μικροσυναλλαγες, οι γρηγορες συναλλαγες, οι ανωνυμες συναλλαγες κτλ κτλ. Δε προκειται να αλλαξει δραματικα η θεση του btc γιατι το btc = χρυσος.

Αν το δεις νομισματικα, ο χρυσος παντα ηταν king, αλλα η κινητικοτητα του ηταν μικρη γιατι εμενε στα σεντουκια. Ο κοσμος εκανε transact με ασημι και χαλκο, συνηθως σε ratio τυπου 1/10. Δλδ ο χρυσος ειχε αξια 100, το ασημι 10, ο χαλκος 1, και οσο πιο μικρο το denomination, τοσο μεγαλυτερη κινητικοτητα υπηρχε. Αυτα χοντρικα και οσον αφορα το απωτερο παρελθον. Στο πιο προσφατο παρελθον, δλδ πριν 1 αιωνα οπου ο χρυσος ηταν ακομα monetized, και πχ εβλεπες στην αμερικη 1c = copper / 5c = nickel / 10c-25c-50c-1$ = silver  / 2.5$/5$/10$/20$ = gold, αλλα τα gold παροτι υπηρχαν δε κινουνταν. Τα ιδια και στην ευρωπη με τα γαλλικα φραγκα πχ (1fr = silver, 5fr = silver, 10fr/20fr/100fr = gold). Στο ebay τα περισσοτερα εχουν πολυ χαμηλη φθορα, και αυτο ειναι επειδη δε κυκλοφορουσαν τοσο.

Δεν ειναι οτι το silver και το copper "πηρε τη θεση" του gold. Συμπληρωματικα δουλευε για τα microtransactions, αλλα ο χρυσος παντα ηταν top. Ετσι ειναι και το btc. Οπως δε πηγαιναν στο περιπτερο πριν 100 χρονια με το 20δολαρο της ουγγιας του χρυσου (σημερινη αξια >1000$) για να παρουν τσιχλες, ετσι και σημερα δε θα πας με το bitcoin να κανεις dust txs. Κανεις δεν ελεγε "ωωω δε κανει scale o χρυσος για microtransactions, αρα ψοφησε"... Εχεις σημερα 180.000 τονους χρυσου αξιας γυρω στα 6.5 ΤΡΙΣ και η κινητικοτητα του ειναι ελαχιστη. Κανεις δεν ασχολειται με το ποσα tx/s γινονται σε χρυσο. Στη πραγματικοτητα το 99% της κινητικοτητας του χρυσου ειναι πλασματικο αφου αντι να ανταλλασεται χρυσος απο χρηματοκιβωτιο σε χρηματοκιβωτιο, ανταλλασονται συμβολαια / paper gold. Και ομως ο χρυσος θεωρειται ακομα μια πολυ σημαντικη μορφη "χρηματος" ή "επενδυσης". Στον επενδυτικο κοσμο, στη πλειοψηφια των περιπτωσεων οι επενδυτες δεν τον παιρνουν καν στα χερια τους, αλλα αντ'αυτου παιρνουν χαρτακια / τιτλους οτι εχουν χρυσο ή "προϊοντα" που η τιμη τους ειναι "συνδεδεμενη" με τη τιμη του χρυσου, και αρα ειναι "σαν να εχουν" χρυσο.

Τωρα, για να το κλεινω, το 1mb προφανως θα αυξηθει, αλλα να αυξηθει οταν πρεπει, και με το τροπο που πρεπει. Κατ'εμε η δουλεια πρεπει κυριως να γινει στο πως θα χωρανε περισσοτερα transactions ανα mb, και οχι στο πως θα αυξηθουν τα mb των block (που και αυτο θα γινει αναποφευκτα).
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 23, 2015, 01:51:58 AM
 #84

εγώ δεν μπορώ να καταταλάβω αφού δεν τους άρεσε έτσι όπως λειτουργεί το Bitcoin γιατί δεν δημιουργούν ένα δικό τους altcoin αλλά με πονηριά πάνε να κάνουν hijack στο bitcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 23, 2015, 02:11:58 AM
 #85

Πλέον είμαι σίγουρος ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο. Δεν μπορεί να πάρεις 300 node μέσα σε λίγες ώρες απλά από τον κόσμο. Αυτό έγινε πριν λίγο και από τα 800 node που είχε κολήσει το BitcoinXT για λίγες μέρες τώρα ξαφινά πήρε +300 μέσα σε λίγες ώρες.
Για μένα είναι προτωφανή στοχευμένη επίθεση στο δίκτυο του Bitcoin το όλο πράγμα και δεν έχει να κάνει με τίποτα με το αθώο ότι θέλουν και καλά να αναπτύξουν το Bitcoin.
Εδώ οι τύποι δεν γνωρίζουν καν τι επιπτώσεις έχει αυτό που κάνουν στην ασφάλεια του Bitcoin και το ομολογούν και οι ίδιοι..


https://groups.google.com/forum/m/#!topic/bitcoin-xt/P8We1DokNUk

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
August 23, 2015, 07:41:56 AM
 #86

εγώ δεν μπορώ να καταταλάβω αφού δεν τους άρεσε έτσι όπως λειτουργεί το Bitcoin γιατί δεν δημιουργούν ένα δικό τους altcoin αλλά με πονηριά πάνε να κάνουν hijack στο bitcoin.
ελα μωρε κι εσυ, θα αφησουν τον χρυσο να πιασουν τον ψευδαργυρο? Grin
παντως Alex φαινεσαι καλος γνωστης των πραγματων απο οικονομικη πλευρα. σκεφτηκες να γινεις 2ος Αντωνοπουλος? δεν κοροιδευω, σοβαρα ρωταω,
χρειαζομαστε γνωστες να βγαινουν μπροστα Wink

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
Hal9k
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10



View Profile
August 23, 2015, 09:34:56 AM
 #87

Δεν υπαρχει επενδυτικο slowdown οσον αφορα το bitcoin. Οι επενδυσεις και στο ιδιο και στο οικοσυστημα ειναι ανοδικες.
Το νόημα είναι ότι ένα πρωτόκολλο πρέπει να συνεχίσει να κάνει ότι έκανε.
Όταν αλλάζει σύμφωνα με τα συμφέροντα(?), γούστα(?) όπως θες πες το,
δύο ανθρώπων τότε υπάρχει πρόβλημα.
Transactions network vs settlement network. Σ' αυτό αν θες να μου απαντήσεις.
Και το slowdown (ή μάλλον την κατάρρευση) θα την δεις (δούμε) ως συνήθως
τελευταίος.

Ωραια, το litecoin ειναι 4x πιο γρηγορο και 4x μεγαλυτερο. Δεν εχει και το solomine του satoshi με το 1εκ coins, ειναι και λιγο πιο asic resistant, αρα γιατι το litecoin δεν κανει overtake το bitcoin? Ειναι απλα τα πραματα. Αν το market πιστευε οτι τα coins με μεγαλυτερο scaling ειναι καλυτερα απ'το bitcoin, θα τα ειχε ηδη σε marketcap τρελων μεγεθων ενοσω ολοι θα κανανε dump τα btc τους γι'αυτα. Αλλα δε το κανουν.
Η αποψη μου ειναι οτι το cryptocurrency market, αν πιασει τα νουμερα που πρεπει να πιασει (εκατονταδες δις $$$), εχει χωρο και για altcoins που θα εξυπηρετουν συγκεκριμενες αναγκες. Ειτε αυτες ειναι οι μικροσυναλλαγες, οι γρηγορες συναλλαγες, οι ανωνυμες συναλλαγες κτλ κτλ. Δε προκειται να αλλαξει δραματικα η θεση του btc γιατι το btc = χρυσος.
Δεν υπάρχει κανένα alt-coin με καλύτερο θεωρητικό scaling από το bitcoin αφού όλα
βασίζονται στο blockchain και σε όλες τι άλλες σχεδιαστικές αρχές του bitcoin που
επηρεάζουν το πως κάνει scale (UTXO κτλ).
Με απλά λόγια. Έτσι κάνει η (ΔΕΝ) κάνει scale το bitcoin. Μέχρι η άλλη θεωρία να γίνει
πράξη πρέπει να συνεχίσουμε να προχωράμε αυτόν τον δρόμο. Συμφωνείς διαφωνείς
αυτό είναι το ζουμί.
Γενικά το 80% της απάντησής σου μιλάει για alt-coins και η συζήτηση πάει να γίνει για
τα alt-coins.  Embarrassed Καλά κάνεις και ασχολείσαι με litecoin, darkcoin ότι θες δεν είναι το
θέμα μας αυτό. Εγώ απευθύνομαι σε όσους ασχολούνται με το Βitcoin και τους ενδιαφέρει
να υπάρχει το Βitcoin αύριο.

εγώ δεν μπορώ να καταταλάβω αφού δεν τους άρεσε έτσι όπως λειτουργεί το Bitcoin γιατί δεν δημιουργούν ένα δικό τους altcoin αλλά με πονηριά πάνε να κάνουν hijack στο bitcoin.
Φίλε chek2fire το ελεύθερο λογισμικο έτσι λειτουργεί.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει με το Βitcoin, να τρέξει ότι θέλει και αυτό
το εγγυάται το license με το οποίο ο Satoshi δημοσίευσε τη δουλειά του. Δεν είναι hijack
αυτό.

Δικαίωμά σου να σε χαλάει αυτό το πράγμα.Πολλούς τους χαλάει. Αν δεν σ' αρέσει το Bitcoin
κάνε ένα δικό σου alt-coin με ένα license που όποιος το κάνει fork να πηγαίνει κατευθείαν φυλακή.
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 23, 2015, 10:52:04 AM
 #88

μα εγώ δεν θέλω να αλλάξω τίποτα ούτε να πάρω τον έλεγχο του νομίσματος όπως κάνουν αυτοί του BitcoinXT. Αυτό είναι απόπειρα κατάληψης ενός project. Οσο γιαυτό που λές για το ελεύθερο λογισμικό επειδή τυχαίνει να ασχολούμε χρόνια πάντα στα fork που γίνονται αλλάζουν και το όνομα τελείως από το project που γίνετε το fork. Libreoffice, mate και τόσα άλλα. Εδώ γιατί δεν το κάνουν και γιατί δεν το κάνουν όπως στο opensource να τρέξουν ένα παράλληλο project και να τελειώνει η ιστορία?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 23, 2015, 02:57:39 PM
Last edit: August 23, 2015, 03:38:19 PM by tmltd
 #89

Πλέον είμαι σίγουρος ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο. Δεν μπορεί να πάρεις 300 node μέσα σε λίγες ώρες απλά από τον κόσμο. Αυτό έγινε πριν λίγο και από τα 800 node που είχε κολήσει το BitcoinXT για λίγες μέρες τώρα ξαφινά πήρε +300 μέσα σε λίγες ώρες.
Και μετά από λίγο τα node αυτά εξαφανίστηκαν. Εμένα μου φαίνεται σαν κάποιος να έκανε ένα node scaling τεστ και μετά τα έκλεισε. Γιατί άραγε......

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
August 23, 2015, 04:41:57 PM
 #90

Transactions network vs settlement network. Σ' αυτό αν θες να μου απαντήσεις.
Και το slowdown (ή μάλλον την κατάρρευση) θα την δεις (δούμε) ως συνήθως
τελευταίος.

Δεν μπορεις να εχεις transactions network με το bitcoin. Ειτε με 1mb, ειτε με 10mb blocks.

Η visa κανει 2000tx/sec και εχει θεωρητικο max υπερδεκαπλασιο. Εσυ θα την ανταγωνιστεις με 2.5 (1mb) ή 25 (10mb)?

Πες μου ποσα gigabyte blockchain θες, per block, για να εχεις τα νουμερα της visa.


Quote
Γενικά το 80% της απάντησής σου μιλάει για alt-coins και η συζήτηση πάει να γίνει για
τα alt-coins.  Embarrassed Καλά κάνεις και ασχολείσαι με litecoin, darkcoin ότι θες δεν είναι το
θέμα μας αυτό. Εγώ απευθύνομαι σε όσους ασχολούνται με το Βitcoin και τους ενδιαφέρει
να υπάρχει το Βitcoin αύριο.

Υπονοησες οτι αμα δε γινει scaling στο btc, τοτε αναγκαστικα οι χρηστες θα πανε στις εταιριες συμφεροντων των core-devs κτλ κτλ, και ειπα οτι αυτο δεν ειναι απαραιτητο, υπαρχουν πολλες διεξοδοι, συμπεριλαμβανομενων των altcoins. Αρα το "motive" πασχει.

ελα μωρε κι εσυ, θα αφησουν τον χρυσο να πιασουν τον ψευδαργυρο? Grin
παντως Alex φαινεσαι καλος γνωστης των πραγματων απο οικονομικη πλευρα. σκεφτηκες να γινεις 2ος Αντωνοπουλος? δεν κοροιδευω, σοβαρα ρωταω,
χρειαζομαστε γνωστες να βγαινουν μπροστα Wink

Προτιμω το παρασκηνιο Grin
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
August 23, 2015, 05:59:37 PM
 #91

Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
August 23, 2015, 06:04:11 PM
 #92

Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?


DoS attack λογικα

BitcoinExpert
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 546
Merit: 500



View Profile
August 23, 2015, 06:08:18 PM
 #93

Πάντως εγώ μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και να δούμε τι θα επικρατήσει στο τέλος,έχω μετατρέψει σχεδόν όλα μου τα BTC σε Ethereum.Έκανε τεράστιο λάθος ο Gavin με το fork και έχει κλονίσει την εμπιστοσύνη του κόσμου στο Bitcoin.Ελπίζω μόνο να μην επικρατήσει το XT.Και συμφωνώ με τον chek2fire ότι κρύβονται βρώμικα παιχνίδια από πίσω.Είμαι σίγουρος πως ο Gavin τα πήρε χοντρά για να κάνει κάτι τέτοιο.
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
August 23, 2015, 06:27:55 PM
 #94

ρωτησα τον πετρο τοντ αν υπαρχει κατι "κακο" στο ΧΤ εκτος απο το "ατεσταριστο block size" και μου απαντησε
"There's a centrally controlled Tor exit deprioritisation mechanism."
τιποτε αλλο! Smiley
και μη μασατε, δεν εχει κλονιστει τιποτα! παιχνιδια χειραγωγησης και κερδοσκοπιας ειναι αυτα, παντα ηταν.

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
Hal9k
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10



View Profile
August 23, 2015, 07:12:54 PM
 #95

και ειπα οτι αυτο δεν ειναι απαραιτητο, υπαρχουν πολλες διεξοδοι, συμπεριλαμβανομενων των altcoins. Αρα το "motive" πασχει.
Δεν μπορεις να εχεις transactions network με το bitcoin. Ειτε με 1mb, ειτε με 10mb blocks.
Τώρα απαντάς στην ουσία και δίνεις τίμιες απαντήσεις.

Chek2fire ακούς; Που κρύφτηκες; Που χάθηκες βρε ψυχή;
Μεγάλε συναγωνιστή! Μεγάλε bitcoin-ομάχε! Σύντροφε! Συμφωνείς με αυτά;;;

-Δεν γίνεται το bitcoin να έιναι transactions network...
-Eναλλακτική τα alt-coins...

Γιατί αν διαφωνείς να ξέρεις ότι γίνεσαι ο "χρήσιμος ηλίθιος" με το να αναπαράγεις
το παραμύθι των trolls για πραξικοπήματα, tor, redlists και δε συμμαζεύεται...
Ο AlexGR χτύπησε κέντρο και είπε την ουσία. Σ' ακούω...
(εντελώς φιλικά η ειρωνία χαχα  Grin Wink Kiss )
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 23, 2015, 07:36:42 PM
 #96

Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?


DoS attack λογικα
Πριν πέσει το site είχαν ενεργοποιήσει την προστασία έναντι DDoS της CloudFlare. Τώρα το site δείχνει μια σελίδα του Hosting provider bluehost.com.
Έκανα ένα Screenshot capture https://archive.is/UdOlH (Hacking ή maintenance ?)

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
August 23, 2015, 07:41:02 PM
 #97

Το http://www.xtnodes.com is down, αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο?


DoS attack λογικα
Πριν πέσει το site είχαν ενεργοποιήσει την προστασία έναντι DDoS της CloudFlare. Τώρα το site δείχνει μια σελίδα του Hosting provider bluehost.com.
Έκανα ένα Screenshot capture https://archive.is/UdOlH (Hacking ή maintenance ?)
επιθεσει άρνησης εξυπηρέτησης

tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 23, 2015, 08:10:41 PM
Last edit: August 23, 2015, 09:28:48 PM by tmltd
 #98

Μετά την επίθεση στο xtnodes.com σειρά είχε η coinwallet.eu η οποία έχει ανακοινώσει ότι θα κάνει τα stress tests στις αρχές Σεπτεμβρίου με συνέπεια να δημιουργηθούν backlog 30 ημερών όπως η ίδια υποστηρίζει. Screencapture ότι το site είναι down https://archive.is/dlhs1. Μάλλον κάποιος κάνει stress test σε αυτούς αυτή την φορά  Grin
Αρχίσαν επιθέσεις σε site που υποστηρίζουν το bitcoin XT άμεσα ή έμμεσα με τις ενέργειες τους ?

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
tmltd
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
August 23, 2015, 09:49:06 PM
Last edit: August 23, 2015, 09:59:07 PM by tmltd
 #99

Πλέον είμαι σίγουρος ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο. Δεν μπορεί να πάρεις 300 node μέσα σε λίγες ώρες απλά από τον κόσμο. Αυτό έγινε πριν λίγο και από τα 800 node που είχε κολήσει το BitcoinXT για λίγες μέρες τώρα ξαφινά πήρε +300 μέσα σε λίγες ώρες.
Και μετά από λίγο τα node αυτά εξαφανίστηκαν. Εμένα μου φαίνεται σαν κάποιος να έκανε ένα node scaling τεστ και μετά τα έκλεισε. Γιατί άραγε......
Διαβάστε εδώ τι έγινε https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3i1dra/psa_its_super_easy_to_manipulate_the_node_count_i/

Σχετικά με την DDos επίθεση στο xtnodes.com https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3i2yvf/xtnodescom_request_for_ddos_protected_hosting/

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ Cloudmining 101: how to avoid scams / ponzis  ▆ ▅ ▄ ▂ ▁
####### Never ever invest more than you can afford to lose #######
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 23, 2015, 10:24:08 PM
 #100

και σχετικά με τα nodes που ξετρυπώνουν σαν τα μανιτάρια

https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3i1dra/psa_its_super_easy_to_manipulate_the_node_count_i/

https://www.reddit.com/r/bitcoinxt/comments/3hh7fz/50_new_xt_nodes_added_more_coming/

τα περισσότερα είναι από ένα δύο άτομα όπως δείχνουν τα στοιχεία. Και μετά μου λέτε ότι δεν κρύβετε κανένα σχέδιο από πίσω.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!