Bitcoin Forum
May 05, 2024, 02:46:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »  All
  Print  
Author Topic: BTCXchange, forum oficial. Primul Bitcoin exchange din Romania!  (Read 34508 times)
Adibandi
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 345
Merit: 250


View Profile
August 21, 2015, 02:07:56 PM
 #41

Nu comentez faptul ca n-a tepuit sau n-a facut nu stiu ce nu stiu cui, dar eu mi-am recuperat bitcoinu de btcxchange chiar in a doua zi de cand am aflat ca se inchide. Am sunat la ei mi-au zis ca intr-adevar se inchide o perioada, am retras, am primit, pentru mine toate bune si frumoase.
N-as vrea sa-i iau neaparat partea, poate ar trebui facuta o conferita de presa ceva, fiind prima platforma si cred si singura de tranzactie btc din Romania cred ca ar merita.
1714920386
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714920386

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714920386
Reply with quote  #2

1714920386
Report to moderator
1714920386
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714920386

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714920386
Reply with quote  #2

1714920386
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
August 21, 2015, 02:37:30 PM
 #42

Eu doar faceam due diligence cu voce tare. Nu acuz pe nimeni se nimic.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
August 22, 2015, 09:50:46 AM
 #43

im0rtel adica Cristian Cora baiatul care s-a ocupat de promovarea BTCXchange cred ca cam o luna adus de Ivan Lucian in firma.  Cristi... atatea minciuni si esti pierdut in afirmatii... nu stii ca:

1) datoriile de pe o firma nu pot fi executate pe alta firma, fiecare firma are o personalitate juridica distincta.

2) nu exista datorii acestea pot sa fie pierderi contabile rezultate dintr-un exercitiu financiar in derulare adica... incepi lucrezi la un contract, faci cheltuieli si dupa doi ani facturezi. In primii doi ani inregistrezi doar pierderi pentru ca ulterior aceste pierderi sa fie acoperite din incheierea contractului. dar ... tu nu faci diferenta intre datorie, ceea ce nici o firma de-a mea nu are. Dupa cum am aratat mai sus si pierderi. Inclusib BTCXchange in primii ani de activitate va face pierderi pentru ca politica este de a investi in companie, in crearea de utilizatori multumiti si abia ulterior sa monetizam afacerea... poate peste 3-5 ani.

3) Legat de contractul de Polonia si relatia mea cu alti angajati... nu cred ca ii intereseaza pe clientii BTCXchange acest subiect. Incearca macar sa te rezumi la subiecte de interes. si... oricum, dupa cum spuneam contractul de polonia nu numai ca este onorat, clientii sunt chiar multumiti dupa cum am aratat in articolele din presa din Polonia.

4) Cristi...? Volum fals Smiley) acum serios 0.23 a fost volumul total ieri  Smiley) cat am pus volum fals Smiley)) Multumesc clientilor care incet incet testeaza platforma, in fiecare zi am avut unul/doi clienti care au bagat btc au vandut au iesit, am avut si primele retrageri dar si o depunere. Eu spun ca pentru prima saptamana de activitate este una extrem de reusita. Va multumesc pentru asta!

Horea Vuscan



horica , cum indraznesti sa spui ca sunt minciuni cand oamenii iti arata datele firmei direct de la ministerul de finante?  figurezi cu datorii de un milion de euro . trezeste-te la realitate . esti dator vandut.
vuscanele, ai avut o firma prin 2006 si ia-i schimbat domeniul de activitate si asa a aparut btcxchange. daca nu sunt eu aici sa spun lucrurilor pe nume , nu o face nimeni. doar nu credeti ca o sa va spuna vuscan adevarul. zice si el asa , cate o frantura care suna bine pentru el. ori minciuni directe de genul : nu e adevarat ce vedeti pe hartia de la ministerul de finante . ori franturi de adevar de genul : am schimbat activitatea fostei firme. da  ai schimbat activitatea , si ce ? asta te scapa de datorii si de anaf ? cat de prosti iti inchipui ca sunt oamenii sa o muste ?

referitor la contractul cu polonia :
Ai facut automatele alea cu o vopsea de calitate inferioara si au inceput sa se scorojeasca. ti le-au trimis polonezii inapoi sa ti le dai de cap . esti varza ca patron . ultimul distrus .
voi auziti cum singur admite ca a incasat 1.5 milioane din contractul cu polonia ? banii aia i-a facut pe spatele unui agent de vanzari pe nume Vitican si pe spatele lui Naphex , care s-a ocupat de infrastructura. Ala s-a dus si a facut totul sa fie bine cu polonezii . Dupa ce s-a vazut vuscan cu banii in cont stiti ce i-a facut lui Vidican ? L-a terorizat pe saracul om pana si-a dat ala demisia din firma mafiotului. Acum Vidican lucreaza la alta firma si blesteama oricand aude de numele lui horica.
Ghiciti cine o sa le dea inpoi banii polonezilor dupa ce le-a dat el tzeapa cu automatele lui stricate . credeti ca o sa dea el inapoi banii polonezilor ? bineinteles ca nu . voi o sa platiti . o sa va puna anaful sechestru pe bani ca sa isi recupereze datoriile. vuscanul e ingropat in procese pierdute . este o lichea terminata si spera sa il salvati .ce trebuie sa faceti voi este sa ii dati un sut sa se duca din gaura din care a venit lighioana asta mancatoare de suflete.
Apropo , vedeti ca el genereaza volum fals pe site zilnic. distrusul se joaca singur cu orderbookul sperand ca cineva pune botul.
Buyer beware !
ps : corect vladnistor . milionul e de euro .
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
August 22, 2015, 09:58:35 AM
 #44

BombaUcigasa, problema cu acest caz este ca a solicitat sa ii returnam 6.5 BTC dupa mai bine de 6 luni de la inchidere si nu mi-a prezentat nici o proba plauzibila. Recomandarea mea catre acest domn a fost sa depuna plangere penala, acesta se va corbora cu cea existenta pe numele lui Lucian Ivan si daca este gasit vinovat va fi obligat sa plateasca. Nu puteam da BTC fara sa verificam veridicitatea informatiilor. Ba mai mult, dupa ce fondurile BTCXchange su fost consumate eu am completat din banii personali sumele restante pentru ca sa nu exista clienti pagubiti.


Atata timp cat  nu a tepuit nici un client de la btxchange nu inteleg tot felul de comentari,
Pt mine pana la proba contrarie btcxchange este de nota 10 cam lent dar pt Romania mere,
Admin ar trebui sa lasi sa se vorbeasca exclusiv despre btcxchange nu despre alte kkturi:)
Sunt de acord, nu uita ca exista un caz in rezolvare din partea unui client btcxchange, persoana care am cunoscut-o recent. Pana nu se rezolva, nu se poate oferi nota 10.
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
August 22, 2015, 10:16:09 AM
 #45

Toti clientii au fost informati, am postat pe Bitcointalk, pe facebook, am anuntat in presa locala si nationala. Perioada de retragere a fondurilor fara probleme a fost de cca o luna. timp suficient pentru oricine sa isi retraga si clarifice situatia. Timp de o luna de zile pana la inchiderea efectiva a serverelor toate retragerile au fost verificate manual de catre colegii mei si feicare caz a fost rezolvat fara a avea clienti nemultumiti de aceea nici pana in prezent nu exista reclamatii referitoare de nerecuperearea fondurilor din partea clientilor (cu o singura exceptie ce am prezentat-o mai sus)


Eu doar faceam due diligence cu voce tare. Nu acuz pe nimeni se nimic.
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
August 22, 2015, 12:26:35 PM
Last edit: August 22, 2015, 12:45:39 PM by BombaUcigasa
 #46

BombaUcigasa, problema cu acest caz este ca a solicitat sa ii returnam 6.5 BTC dupa mai bine de 6 luni de la inchidere si nu mi-a prezentat nici o proba plauzibila. Recomandarea mea catre acest domn a fost sa depuna plangere penala, acesta se va corbora cu cea existenta pe numele lui Lucian Ivan si daca este gasit vinovat va fi obligat sa plateasca. Nu puteam da BTC fara sa verificam veridicitatea informatiilor. Ba mai mult, dupa ce fondurile BTCXchange su fost consumate eu am completat din banii personali sumele restante pentru ca sa nu exista clienti pagubiti.
Ai inchis serverul cu fonduri pe el si cu sistemul functional. Este adevarat ca persoana nu a preluat bitcoinul cand era serverul online si sistemul functional, a jurat ca nu a fost notificat in nici un fel si a aflat dupa luni intregi, dar nu poti da vina pe altcineva cand tu inchizi un server fara sa faci backup la wallet si baza de date (serios?), ca sa nu vorbim de jurnale de activitate si retentie a datelor (nici nu a trecut un an). Nu ti-a luat nimeni nici un Bitcoin (sau poate ti-a luat, arata tranzactia de furt).

Nu inteleg cum rulezi tu un business in care un singur om are acces unic si exclusiv la TOATE elementele de identificare si tranzactionare a fondurilor. Te rog sa promiti ca in cazul noului site exista posibilitatea functionarii in lipsa disparitiei oricarui angajat!

https://en.wikipedia.org/wiki/Bus_factor
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
August 22, 2015, 01:26:30 PM
 #47

Dupa ce ca avem si noi un exchange care merge stam sa il mancam de cur.
Vrei sa schimbi bine nu vrei iar bine ... tot asa.

Cati nu au datorii . Sa isi schimbe cate 1 btc fiecare cat e dispus sa piarda cum are sloganul BTC.

Intretimp scade pretul la BTC si voi va certati pe un exchange care nu obliga nimeni pe nimeni sa il foloseasca.

Altii se cearta pe tema sa mareasca block-ul de la 1MB la 8MB lucruri care sunt mai importante.

BTCXchange a fost corect fata de clienti pana acum nu inteleg de ce ar vrea sa nu fie si de acum in colo. Si daca e sa ai de pierdut tot pierzi si la BTC-e la bulgari sau mai stiu eu unde alt exchange oriunde pierzi. Lasa ca e bun ca tot intreaba lumea unde schimb si eu BTC unde schimb BTC uite acum are unde macar sa schimbe.

Era normal sa revina numai ca a avut o gramada de pierdut intretimp cat a fost inchis. Netopia a preluat partea cu BTCxPay si a preluat el firmele prin care promitea BTCXchange ca le va procesa tranzactiile.

Whatever.



For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
bitphone.
Member
**
Offline Offline

Activity: 110
Merit: 10


View Profile
August 23, 2015, 02:28:55 PM
 #48

De acord cu Sltrei,eu ma  bucur ca in sfarsit este un exchange care pare cum trebuie pe Romania,poate sa fie si al cui o fi:)
giustone
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100


View Profile
August 23, 2015, 09:51:56 PM
 #49

Care este suma minima care poate fi retrasa de pe acest exchange?
Vad ca volumul este foarte mic,sper ca va fi macar de 2-3  btc zilnic.
Success is sa for UN exchange cat mai bun!

jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
August 24, 2015, 10:28:31 AM
 #50

     Experienta mea tranzactionand pe platforma btcxchange.ro a fost de nota 10 cat timp a fost functionala. Singura problema a fost la inchidere. Cu toate ca am dat retragere imediat ce a fost publicat anuntul de inchidere nu am reusit sa`mi recuperez fondurile decat dupa ce am facut plangere la OPC Oradea.
     Nu vreau sa ma pronunt in privinta noii platforme dar faptul ca se cer dovezi de la useri ca au avut fonduri depuse pe exchange mi se pare extrem de neprofesionala. Firma este obligata sa pastreze backup`uri, nu userul. Aceasta chestie ma face sa fiu foarte reticent asupra modului cum se vor rezolva siituatiile neprevazute ulterioare.
cris_palade
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
August 25, 2015, 12:44:11 PM
 #51

Buna! Am facut ieri depunere de bani si  mi-au ajuns azi in cont. Am cumparat azi de ei bitcoin si a fost totul  in regula.
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
August 25, 2015, 01:22:24 PM
 #52

BombaUcigasa Smiley exact aceasta e fost problema pentru care au aparut certurile dintre mine (Horea) si Lucian, l-am rugat sa predea accesele si catre inca doi programatori dar a refuzat.  Din pacate toata inamplarea face obiectul unei cercetari penale si nu doresc sa o detaliez aici pana cand voi posta rezolutia procurorului. Pot sa subliniez insa ca nu am avut acces la baza de date si la clienti pe parcursul suspendarii activitatii. Ceea ce mi-a stat in putinta, adica sa notific online si prin articole am facut-o.

BombaUcigasa, problema cu acest caz este ca a solicitat sa ii returnam 6.5 BTC dupa mai bine de 6 luni de la inchidere si nu mi-a prezentat nici o proba plauzibila. Recomandarea mea catre acest domn a fost sa depuna plangere penala, acesta se va corbora cu cea existenta pe numele lui Lucian Ivan si daca este gasit vinovat va fi obligat sa plateasca. Nu puteam da BTC fara sa verificam veridicitatea informatiilor. Ba mai mult, dupa ce fondurile BTCXchange su fost consumate eu am completat din banii personali sumele restante pentru ca sa nu exista clienti pagubiti.
Ai inchis serverul cu fonduri pe el si cu sistemul functional. Este adevarat ca persoana nu a preluat bitcoinul cand era serverul online si sistemul functional, a jurat ca nu a fost notificat in nici un fel si a aflat dupa luni intregi, dar nu poti da vina pe altcineva cand tu inchizi un server fara sa faci backup la wallet si baza de date (serios?), ca sa nu vorbim de jurnale de activitate si retentie a datelor (nici nu a trecut un an). Nu ti-a luat nimeni nici un Bitcoin (sau poate ti-a luat, arata tranzactia de furt).

Nu inteleg cum rulezi tu un business in care un singur om are acces unic si exclusiv la TOATE elementele de identificare si tranzactionare a fondurilor. Te rog sa promiti ca in cazul noului site exista posibilitatea functionarii in lipsa disparitiei oricarui angajat!

https://en.wikipedia.org/wiki/Bus_factor
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
August 25, 2015, 01:24:28 PM
 #53

Nu exista o suma minima, recomandam 100 lei. Sumele nu trebuie sa fie mai mici decat comisionul adica 10 lei/ tranzactie sau 0.1% din suma retrasa.

Da inca volumul este scazut, dar exista cerere si oferta si fara probleme puteti tranzactiona peste 100 de BTC/zi.

Ce ma incanta este ca exista un volum constant, desi mic, ceea ce inseamna ca comunitatea ne testeaza. Va multumim pentru increrede.

Care este suma minima care poate fi retrasa de pe acest exchange?
Vad ca volumul este foarte mic,sper ca va fi macar de 2-3  btc zilnic.
Success is sa for UN exchange cat mai bun!
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
August 25, 2015, 01:29:54 PM
 #54

Din cunostintele mele nu a existat nici o plangere pe numele BTCXchange la OPC Oradea, daca ar fi existat trebuia sa vina in control. Poti atasa copia plangerii ca sa o vedem si noi?

Din pacate, nu puteam face back up dupa servere, nu aveam acces la acestea si, datorita ca acestea reprezentau probe in cercetarea penala acestea au fost accesate fizic, doar in prezenta expertilor judiciari. Pot sa va spun ca toata baza de date a fost distrusa.



     Experienta mea tranzactionand pe platforma btcxchange.ro a fost de nota 10 cat timp a fost functionala. Singura problema a fost la inchidere. Cu toate ca am dat retragere imediat ce a fost publicat anuntul de inchidere nu am reusit sa`mi recuperez fondurile decat dupa ce am facut plangere la OPC Oradea.
     Nu vreau sa ma pronunt in privinta noii platforme dar faptul ca se cer dovezi de la useri ca au avut fonduri depuse pe exchange mi se pare extrem de neprofesionala. Firma este obligata sa pastreze backup`uri, nu userul. Aceasta chestie ma face sa fiu foarte reticent asupra modului cum se vor rezolva siituatiile neprevazute ulterioare.
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
August 25, 2015, 01:37:38 PM
Last edit: August 25, 2015, 03:01:46 PM by im0rtel
 #55

plangerea penala se face pe numele patronului horea vuscan pentru furt de bitcoin de la clienti .
ia vezi ce spune politia la plangeri pe numele tau horica.
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
August 25, 2015, 05:17:19 PM
 #56

Din cunostintele mele nu a existat nici o plangere pe numele BTCXchange la OPC Oradea, daca ar fi existat trebuia sa vina in control. Poti atasa copia plangerii ca sa o vedem si noi?

Din pacate, nu puteam face back up dupa servere, nu aveam acces la acestea si, datorita ca acestea reprezentau probe in cercetarea penala acestea au fost accesate fizic, doar in prezenta expertilor judiciari. Pot sa va spun ca toata baza de date a fost distrusa.



    Experienta mea tranzactionand pe platforma btcxchange.ro a fost de nota 10 cat timp a fost functionala. Singura problema a fost la inchidere. Cu toate ca am dat retragere imediat ce a fost publicat anuntul de inchidere nu am reusit sa`mi recuperez fondurile decat dupa ce am facut plangere la OPC Oradea.
     Nu vreau sa ma pronunt in privinta noii platforme dar faptul ca se cer dovezi de la useri ca au avut fonduri depuse pe exchange mi se pare extrem de neprofesionala. Firma este obligata sa pastreze backup`uri, nu userul. Aceasta chestie ma face sa fiu foarte reticent asupra modului cum se vor rezolva siituatiile neprevazute ulterioare.

Reclamatia  nr. 2F/05.01.2015 depusa la CJPC BIHOR. Ceea ce nu inteleg este de ce spuneti ca nu aveti cunostinta despre aceasta plangere, deoarece v`am informat in schimbul de emailuri care a decurs intre noi pana sa`mi recuperez banii. V`am anuntat si inainte de a depune plangerea si ulterior. De asemenea daca nu se rezolva situatia urmatorul pas era actionarea in instanta dar dupa cum deja am specificat lucrurile s`au rezolvat si nu a mai fost nevoie de alte demersuri.

edit:
   In momentul cand am primit banii plangerea a fost retrasa, probabil de asta lipsa controlului, dar nu puteti spune ca nu aveti cunostinta de asa ceva.
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
August 25, 2015, 07:04:14 PM
 #57

Se prea poate, oricum noua nu ni s-a facut nici un control de la protectia consumatorului ne fiind nici o reclamatie. Toate cazurile care le-am putut verifica si s-au dovedit a fi veridice au fost despagubite. Ma bucur ca problema a fost rezolvata.


Din cunostintele mele nu a existat nici o plangere pe numele BTCXchange la OPC Oradea, daca ar fi existat trebuia sa vina in control. Poti atasa copia plangerii ca sa o vedem si noi?

Din pacate, nu puteam face back up dupa servere, nu aveam acces la acestea si, datorita ca acestea reprezentau probe in cercetarea penala acestea au fost accesate fizic, doar in prezenta expertilor judiciari. Pot sa va spun ca toata baza de date a fost distrusa.



    Experienta mea tranzactionand pe platforma btcxchange.ro a fost de nota 10 cat timp a fost functionala. Singura problema a fost la inchidere. Cu toate ca am dat retragere imediat ce a fost publicat anuntul de inchidere nu am reusit sa`mi recuperez fondurile decat dupa ce am facut plangere la OPC Oradea.
     Nu vreau sa ma pronunt in privinta noii platforme dar faptul ca se cer dovezi de la useri ca au avut fonduri depuse pe exchange mi se pare extrem de neprofesionala. Firma este obligata sa pastreze backup`uri, nu userul. Aceasta chestie ma face sa fiu foarte reticent asupra modului cum se vor rezolva siituatiile neprevazute ulterioare.

Reclamatia  nr. 2F/05.01.2015 depusa la CJPC BIHOR. Ceea ce nu inteleg este de ce spuneti ca nu aveti cunostinta despre aceasta plangere, deoarece v`am informat in schimbul de emailuri care a decurs intre noi pana sa`mi recuperez banii. V`am anuntat si inainte de a depune plangerea si ulterior. De asemenea daca nu se rezolva situatia urmatorul pas era actionarea in instanta dar dupa cum deja am specificat lucrurile s`au rezolvat si nu a mai fost nevoie de alte demersuri.

edit:
   In momentul cand am primit banii plangerea a fost retrasa, probabil de asta lipsa controlului, dar nu puteti spune ca nu aveti cunostinta de asa ceva.
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
August 27, 2015, 04:12:32 PM
 #58

Graba strica treaba...



O promisiune ca nu se inchide iar exchange-ul daca mai fuge un programator se poate?
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
August 27, 2015, 04:32:59 PM
 #59

Certificatul ssl tine de securitatea encriptiei cand trimiti tu date catre site parole user.... Daca vrei iti cumperi cu certificat SSL cu adresa CURULUI si firma de CACAT online. ... chiar nu are relevanta ce screen faci..
Nu exista politia programatorilor sa vada erorile din sistem si sa amendeze ca sa fie facute perfecte lucrurile.

Sunt situri de renume care au erori asa ca e IRELEVANT.


E bine ca are SSL ca putea sa nu aiba deloc.

For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
August 27, 2015, 05:06:49 PM
 #60

Sunt situri de renume care au erori asa ca e IRELEVANT.
Da, dar aici vorbim de bitcoin. Daca pierzi sau ti se fura BTC din cauza neglijentei operatorilor unui site, e posibil sa nu te poata acoperi. Si cu pseudo-anonimitatea e si greu sa gasesti rezolutii. Mentalitatea "hai ca merge si asa, banu sa iasa" te lasa in curul gol destul de repede in domeniul asta. Si exista politia programatorilor, se cheama hackeri. Cand te prind cu eroarea, te "aresteaza" da nu te vezi...
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!