Bitcoin Forum
May 05, 2024, 02:23:51 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 128 »
  Print  
Author Topic: [INFO] Συζήτηση για την Ισοτιμία  (Read 298702 times)
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
January 18, 2016, 03:55:46 PM
 #301

Θα συμφωνήσω ωστόσο με το γεγονός ότι η καθυστέρηση στα confirmation είναι το μεγάλο αγκάθι.

Α το βρηκα το κολπο. βαζω fee=0.0001 και εχω το πρωτο confirmation στο δεκαλεπτο.
το κολπο αυτο το κανουν τα ανταλλακτηρια οταν κανεις withdraw (φυσικα αυτο το fee το αφαιρουν απο σενα) Grin
αλλα οκ, λεω δε βαζω κι εγω τοσο και τσουπ εγινε η δουλεια (απο το να περιμενω 10 και 12 ωρες!)
δε θελει κοπο, θελει τροπο Wink

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
1714919031
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714919031

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714919031
Reply with quote  #2

1714919031
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714919031
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714919031

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714919031
Reply with quote  #2

1714919031
Report to moderator
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 18, 2016, 04:10:44 PM
 #302

Χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το Multibit πορτοφόλι, οπότε έχω ορίσει αυτόματα σε κάθε εξερχόμενη συναλλαγή να υπάρχει fee 0.0001.

Όντως, το πρώτο confirmation έρχεται σχετικά γρήγορα (10-15 λεπτά), ωστόσο, στο πορτοφόλι του παραλήπτη φαίνεται το ποσό ως pending, δηλαδή ότι έχει αρχίσει να γίνεται confirm, χωρίς όμως να τον αφήσει να το χρησιμοποιήσει εάν δεν γίνουν τουλάχιστον 3 confirmations.

Φαίνεται δηλαδή

συνολικό ποσό στο πορτοφόλι = α
spendable ποσό = α μείον το ποσό που δεν έχει γίνει confirmed

εάν υπήρχε η δυνατότητα να είναι spendable αυτομάτως, πιστεύω θα ήταν μία νέα επανάσταση μέσα στην επανάσταση του BTC  Tongue
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 18, 2016, 05:12:17 PM
 #303

Χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το Multibit πορτοφόλι, οπότε έχω ορίσει αυτόματα σε κάθε εξερχόμενη συναλλαγή να υπάρχει fee 0.0001.

Όντως, το πρώτο confirmation έρχεται σχετικά γρήγορα (10-15 λεπτά), ωστόσο, στο πορτοφόλι του παραλήπτη φαίνεται το ποσό ως pending, δηλαδή ότι έχει αρχίσει να γίνεται confirm, χωρίς όμως να τον αφήσει να το χρησιμοποιήσει εάν δεν γίνουν τουλάχιστον 3 confirmations.

Φαίνεται δηλαδή

συνολικό ποσό στο πορτοφόλι = α
spendable ποσό = α μείον το ποσό που δεν έχει γίνει confirmed

εάν υπήρχε η δυνατότητα να είναι spendable αυτομάτως, πιστεύω θα ήταν μία νέα επανάσταση μέσα στην επανάσταση του BTC  Tongue


Ρίξε μια ματιά σε αυτό αν δεν το έχεις δοκιμάσει, πορτοφόλι για κινητό, spendable me 1 confrirmation, QR codes για να στέλνεις και να δέχεσαι πληρωμές εύκολα. Για μικρά ποσά είναι οκ.
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.schildbach.wallet&hl=el
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
January 18, 2016, 05:38:03 PM
 #304

πάντως το έχω γράψει και στο κανάλι δημόσιας συζήτησης που έχει ανοιξει στο slack από τους developer του bitcoin ότι θα πρέπει πρώτα να βρεθεί μια λύση στο βασικό πρόβλημα για το οποίο μπήκαν τα όρια στο block size και που είναι το spam attack. Αυτή είναι η ρίζα του προβλήματος. Μετά θα πρέπει να μπεί μια μαθηματική φόρμουλα που να ορίζει αυτόματα το μέγεθος των block ανάλογα με τον όγκο συναλλαγών χωρίς hard fork και fix λύσεις αλλά bitcoinxt. Ολα αυτά μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν μακροπρόθεσμα.
Πάντως το dumb που έκανε ο hearn με τα bitcoin του δεν είχε και μεγάλο αντίκτυπο δεν κατέρρευσε καμία ισοτιμία και σταδιακά νομίζω επανερχεται στα επίπεδα της
Σχετικά με το μέγεθος τον μπλοκ θα μπορούσε να τεθεί ένα όριο χ και ένα όριο ψ το οποίο θα μεταβάλει το όριο τον μπλοκ όπως είπες σχετικά με τον όγκο τον συναλλαγών το όριο δεν θα υπερβαίνει το όριο ψ θα είναι ανάμεσα σε χ και ψ ουσιαστικά θα έχουμε ένα μεταβλητό block size

dj_andreasgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
January 18, 2016, 05:54:40 PM
 #305

παιδιά χαιρετώ, θα ήθελα και γω να πώ την άποψή μου για τα πρόσφατα γεγονότα..νομίζω δεν είναι τόσο ότι είναι "άμπαλος" ο Hearn (εδώ θα συμφωνήσω με chryspano περί λάσπης) όσο ότι βγήκε και "έκραξε" δημόσια τα κακά του σε μια χρονική συγκυρία που δίνεται αγώνας να γίνει κατανοητό στους regulator, να απαλλαχτεί από "λέρες" τύπου Ulbricht και να αντιμετωπίσει τον διαφαινόμενο διαχωρισμό του νομίσματος από το blockchain (όπως προσπαθούν οι τράπεζες να κάνουν). Το πράγμα ασχήμηνε με την ανακοίνωση ότι δουλεύει στους "απέναντι".
Τώρα το αν έτυχε να βγει την ίδια μέρα με το Cryptsy ;ή όχι το αφήνω σε εσας να το κρίνετε. ΑΠό παρατήρηση εδώ και αρκετό καιρό γίνεται "διαχείριση ειδήσεων" με σκοπό το manipulation της τιμής. Ιδίως όταν τα καλά νέα είναι αρκετά πάντα θα βγεί μια μ#!^#&α για να χαλάσει το κλίμα. Αυτά είναι "κόλπα" αγορών (traders).
Διαισθάνομαι ότι η κοινότητα (και οι devs) είναι διχασμένοι εδώ και καιρό ως προς το μέλλον του project και το consensus θαρρώ θα γίνεται όλο και πιο δύσκολο από δω και στο εξής άσχετα αν προσπαθούν να το κρύψουν..Το btc έχει μεγαλώσει (και επιτύχει ή οδεύει προς τα εκεί) τόσο που ίσως θέλει διαφορετικού τύπου διαχείριση απ' ότι όταν ήταν "μωράκι". Από την στιγμή που έχουν ανακατευτεί τράπεζες μέσα και προσπαθούν να του κλέψουν την τεχνολογία είμαι ολίγον απαισιόδοξος. Ένα μάτσο (αγαθά) "πρόβατα" (devs, κοινότητα, ιδεαλιστές κτλ) που ο καθείς λέει το μακρύ και το κοντό του (και είναι μια αξιοθαύμαστη δημοκρατία αυτό) δύσκολα αντιμετωπίζουν τους "καρχαρίες" (you know who) που έχουν σκοπό της ζωής τους να κερδοσκοπούν όπου μπορούν. Ενθυμούμαι ότι και κατά την φούσκα του .com υπήρχε τρελλή δραστηριότητα στον κλάδο ΙΤ (γενικά), κυκλοφορούσαν φανταστικές ιδέες και όταν ανακατεύτηκαν τραπεζίτες, φούσκωσαν τις αποτιμήσεις, όλοι έγιναν άπληστοι και ήρθε η κατάρρευση (πλην ολίγων). Όσο κρυφο-υπερήφανος είμαι που πλέον όλοι κάτι έχουν ακούσει για btc, άλλο τόσο ανήσυχος για την σταδιακή απορρόφησή του από το "σύστημα".

Υ.Γ Για κάποιο λόγο κλειδώθηκε το κανονικό μου νικ (allom) και έφτιαξα νέο.

chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 18, 2016, 06:11:12 PM
 #306

παιδιά χαιρετώ, θα ήθελα και γω να πώ την άποψή μου για τα πρόσφατα γεγονότα..νομίζω δεν είναι τόσο ότι είναι "άμπαλος" ο Hearn (εδώ θα συμφωνήσω με chryspano περί λάσπης) όσο ότι βγήκε και "έκραξε" δημόσια τα κακά του σε μια χρονική συγκυρία που δίνεται αγώνας να γίνει κατανοητό στους regulator, να απαλλαχτεί από "λέρες" τύπου Ulbricht και να αντιμετωπίσει τον διαφαινόμενο διαχωρισμό του νομίσματος από το blockchain (όπως προσπαθούν οι τράπεζες να κάνουν). Το πράγμα ασχήμηνε με την ανακοίνωση ότι δουλεύει στους "απέναντι".
Τώρα το αν έτυχε να βγει την ίδια μέρα με το Cryptsy ;ή όχι το αφήνω σε εσας να το κρίνετε. ΑΠό παρατήρηση εδώ και αρκετό καιρό γίνεται "διαχείριση ειδήσεων" με σκοπό το manipulation της τιμής. Ιδίως όταν τα καλά νέα είναι αρκετά πάντα θα βγεί μια μ#!^#&α για να χαλάσει το κλίμα. Αυτά είναι "κόλπα" αγορών (traders).
Διαισθάνομαι ότι η κοινότητα (και οι devs) είναι διχασμένοι εδώ και καιρό ως προς το μέλλον του project και το consensus θαρρώ θα γίνεται όλο και πιο δύσκολο από δω και στο εξής άσχετα αν προσπαθούν να το κρύψουν..Το btc έχει μεγαλώσει (και επιτύχει ή οδεύει προς τα εκεί) τόσο που ίσως θέλει διαφορετικού τύπου διαχείριση απ' ότι όταν ήταν "μωράκι". Από την στιγμή που έχουν ανακατευτεί τράπεζες μέσα και προσπαθούν να του κλέψουν την τεχνολογία είμαι ολίγον απαισιόδοξος. Ένα μάτσο (αγαθά) "πρόβατα" (devs, κοινότητα, ιδεαλιστές κτλ) που ο καθείς λέει το μακρύ και το κοντό του (και είναι μια αξιοθαύμαστη δημοκρατία αυτό) δύσκολα αντιμετωπίζουν τους "καρχαρίες" (you know who) που έχουν σκοπό της ζωής τους να κερδοσκοπούν όπου μπορούν. Ενθυμούμαι ότι και κατά την φούσκα του .com υπήρχε τρελλή δραστηριότητα στον κλάδο ΙΤ (γενικά), κυκλοφορούσαν φανταστικές ιδέες και όταν ανακατεύτηκαν τραπεζίτες, φούσκωσαν τις αποτιμήσεις, όλοι έγιναν άπληστοι και ήρθε η κατάρρευση (πλην ολίγων). Όσο κρυφο-υπερήφανος είμαι που πλέον όλοι κάτι έχουν ακούσει για btc, άλλο τόσο ανήσυχος για την σταδιακή απορρόφησή του από το "σύστημα".

Υ.Γ Για κάποιο λόγο κλειδώθηκε το κανονικό μου νικ (allom) και έφτιαξα νέο.

+1
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 18, 2016, 11:07:08 PM
 #307

πάντως το έχω γράψει και στο κανάλι δημόσιας συζήτησης που έχει ανοιξει στο slack από τους developer του bitcoin ότι θα πρέπει πρώτα να βρεθεί μια λύση στο βασικό πρόβλημα για το οποίο μπήκαν τα όρια στο block size και που είναι το spam attack. Αυτή είναι η ρίζα του προβλήματος. Μετά θα πρέπει να μπεί μια μαθηματική φόρμουλα που να ορίζει αυτόματα το μέγεθος των block ανάλογα με τον όγκο συναλλαγών χωρίς hard fork και fix λύσεις αλλά bitcoinxt. Ολα αυτά μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν μακροπρόθεσμα.
Πάντως το dumb που έκανε ο hearn με τα bitcoin του δεν είχε και μεγάλο αντίκτυπο δεν κατέρρευσε καμία ισοτιμία και σταδιακά νομίζω επανερχεται στα επίπεδα της
Σχετικά με το μέγεθος τον μπλοκ θα μπορούσε να τεθεί ένα όριο χ και ένα όριο ψ το οποίο θα μεταβάλει το όριο τον μπλοκ όπως είπες σχετικά με τον όγκο τον συναλλαγών το όριο δεν θα υπερβαίνει το όριο ψ θα είναι ανάμεσα σε χ και ψ ουσιαστικά θα έχουμε ένα μεταβλητό block size

για μεταβλητό block size μιλάω που είναι και η καλύτερη λύση για να προχωρήσει το Bitcoin. Το πρόβλημα όμως είναι όπως είπα ότι δεν έχει βρεθεί ουσιαστικά μια λύση για το spam attack που είναι και το ποιο δύσκολο να βρεις μια τέτοια λύση. Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο που θα απέτρεπε κάποιον που θέλει να σπαμάρει το δίκτυο με χιλιάδες μικροσυναλαγές να μην το κάνει.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 18, 2016, 11:13:38 PM
 #308

παιδιά χαιρετώ, θα ήθελα και γω να πώ την άποψή μου για τα πρόσφατα γεγονότα..νομίζω δεν είναι τόσο ότι είναι "άμπαλος" ο Hearn (εδώ θα συμφωνήσω με chryspano περί λάσπης) όσο ότι βγήκε και "έκραξε" δημόσια τα κακά του σε μια χρονική συγκυρία που δίνεται αγώνας να γίνει κατανοητό στους regulator, να απαλλαχτεί από "λέρες" τύπου Ulbricht και να αντιμετωπίσει τον διαφαινόμενο διαχωρισμό του νομίσματος από το blockchain (όπως προσπαθούν οι τράπεζες να κάνουν). Το πράγμα ασχήμηνε με την ανακοίνωση ότι δουλεύει στους "απέναντι".
Τώρα το αν έτυχε να βγει την ίδια μέρα με το Cryptsy ;ή όχι το αφήνω σε εσας να το κρίνετε. ΑΠό παρατήρηση εδώ και αρκετό καιρό γίνεται "διαχείριση ειδήσεων" με σκοπό το manipulation της τιμής. Ιδίως όταν τα καλά νέα είναι αρκετά πάντα θα βγεί μια μ#!^#&α για να χαλάσει το κλίμα. Αυτά είναι "κόλπα" αγορών (traders).
Διαισθάνομαι ότι η κοινότητα (και οι devs) είναι διχασμένοι εδώ και καιρό ως προς το μέλλον του project και το consensus θαρρώ θα γίνεται όλο και πιο δύσκολο από δω και στο εξής άσχετα αν προσπαθούν να το κρύψουν..Το btc έχει μεγαλώσει (και επιτύχει ή οδεύει προς τα εκεί) τόσο που ίσως θέλει διαφορετικού τύπου διαχείριση απ' ότι όταν ήταν "μωράκι". Από την στιγμή που έχουν ανακατευτεί τράπεζες μέσα και προσπαθούν να του κλέψουν την τεχνολογία είμαι ολίγον απαισιόδοξος. Ένα μάτσο (αγαθά) "πρόβατα" (devs, κοινότητα, ιδεαλιστές κτλ) που ο καθείς λέει το μακρύ και το κοντό του (και είναι μια αξιοθαύμαστη δημοκρατία αυτό) δύσκολα αντιμετωπίζουν τους "καρχαρίες" (you know who) που έχουν σκοπό της ζωής τους να κερδοσκοπούν όπου μπορούν. Ενθυμούμαι ότι και κατά την φούσκα του .com υπήρχε τρελλή δραστηριότητα στον κλάδο ΙΤ (γενικά), κυκλοφορούσαν φανταστικές ιδέες και όταν ανακατεύτηκαν τραπεζίτες, φούσκωσαν τις αποτιμήσεις, όλοι έγιναν άπληστοι και ήρθε η κατάρρευση (πλην ολίγων). Όσο κρυφο-υπερήφανος είμαι που πλέον όλοι κάτι έχουν ακούσει για btc, άλλο τόσο ανήσυχος για την σταδιακή απορρόφησή του από το "σύστημα".

Υ.Γ Για κάποιο λόγο κλειδώθηκε το κανονικό μου νικ (allom) και έφτιαξα νέο.

Αυτή η σκόπιμη αρνητική διαχείριση ειδήσεων την έχω δει να γίνεται από το Coindesk αρκετά συχνά. Όταν η τιμή του Bitcoin είναι ψηλά και έχει ανοδικές τάσεις για αρκετές μέρες ξαφνικά στο Coindesk εμφανίζονται αρνητικά άρθρα για το μέλλον την πορεία του Bitcoin η ακόμα και άρθρα που έμμεσα μιλάνε για πτώση ισοτιμίας.
Λίγο πριν σκάσει το θέμα με το ragequit του Hearn το Coindesk είχε τέτοιες ειδήσεις στην πρώτη σου σελίδα.
Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ. Η διαφορά όμως με την περίπτωση των .com είναι ότι το Bitcoin μπορεί να συνεχίζει να υπάρχει για αρκετά χρόνια από τώρα χωρίς να έχει καταλήξει κανείς σε συμφωνία. Οσο και παράξενο να ακούγεται και αυτό το να καλυφθεί το μέγεθος των Block δεν ενδιαφέρει καθόλου αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη αν το χρησιμοποιήσουν είτε είναι στο dark web είτε είναι σε κάποια χώρα του τρίτου κόσμου. Αν έχεις βάλει fee ακόμα και με φορτωμένο block στο 100% οι συναλλαγή σου θα γίνει confrim μπορεί πολύ ποιο αργά αλλά θα γίνει.
Γιαυτό γράφω ότι το Bitcoin είναι κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί και νομίζω ότι οι τραπεζίτες και γενικά όλοι όσοι ασχολούνται με την οικονομία μόλις τώρα έχουν αρχίσει να συνειδητοποιούν το τι παράδοξο "κακό" τους βρήκε από το πουθενά κιόλας και ότι τα private blockchain χωρίς token απλά δεν μπορούν να λειτουργήσουν.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
January 18, 2016, 11:35:01 PM
 #309

πάντως το έχω γράψει και στο κανάλι δημόσιας συζήτησης που έχει ανοιξει στο slack από τους developer του bitcoin ότι θα πρέπει πρώτα να βρεθεί μια λύση στο βασικό πρόβλημα για το οποίο μπήκαν τα όρια στο block size και που είναι το spam attack. Αυτή είναι η ρίζα του προβλήματος. Μετά θα πρέπει να μπεί μια μαθηματική φόρμουλα που να ορίζει αυτόματα το μέγεθος των block ανάλογα με τον όγκο συναλλαγών χωρίς hard fork και fix λύσεις αλλά bitcoinxt. Ολα αυτά μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν μακροπρόθεσμα.
Πάντως το dumb που έκανε ο hearn με τα bitcoin του δεν είχε και μεγάλο αντίκτυπο δεν κατέρρευσε καμία ισοτιμία και σταδιακά νομίζω επανερχεται στα επίπεδα της
Σχετικά με το μέγεθος τον μπλοκ θα μπορούσε να τεθεί ένα όριο χ και ένα όριο ψ το οποίο θα μεταβάλει το όριο τον μπλοκ όπως είπες σχετικά με τον όγκο τον συναλλαγών το όριο δεν θα υπερβαίνει το όριο ψ θα είναι ανάμεσα σε χ και ψ ουσιαστικά θα έχουμε ένα μεταβλητό block size

για μεταβλητό block size μιλάω που είναι και η καλύτερη λύση για να προχωρήσει το Bitcoin. Το πρόβλημα όμως είναι όπως είπα ότι δεν έχει βρεθεί ουσιαστικά μια λύση για το spam attack που είναι και το ποιο δύσκολο να βρεις μια τέτοια λύση. Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο που θα απέτρεπε κάποιον που θέλει να σπαμάρει το δίκτυο με χιλιάδες μικροσυναλαγές να μην το κάνει.
Για να γίνει κάτι τέτοιο θα χρειαστεί hard fork,όσο αναφορά το σπαμ αττακ νομίζω μπορεί να βρεθεί μια λύση

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 18, 2016, 11:41:48 PM
 #310

και ποιά είναι αυτή γιατί όποιον και να έχω ρωτήσει ακόμα και τους developer και από τα δύο στρατόπεδα κανείς δεν έχει κάποια ξεκάθαρη λύση

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 19, 2016, 01:26:05 AM
 #311

KEEP CALM AND BITCOIN ON

https://medium.com/@BitFuryGroup/keep-calm-and-bitcoin-on-4f29d581276#.8su5b3c29

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 19, 2016, 01:44:53 AM
 #312

O δε Mike Hearn συνεχίζει να τα κάνει μάνταρα και να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα..

https://medium.com/@octskyward/a-small-followup-aa399a83acbb#.cskc8ladq

Μου αρέσει η απάντηση που του δίνει κάποιος από κάτω Tongue

This is probably the time his “colleagues” went short.
LOLZ, the NYTimes article links back to your “Bitcoin has failed” piece. So, your story came out first before theirs. Unless, it’s a temporal paradox.
Your words are getting mixed up badly.


O Simon Dixon μιλάει πλέον ανοιχτά ότι το τραπεζικό σύστημα είναι σε πόλεμο με το Bitcoin και ότι η μάχη έχει ξεκινήσει


http://video.cnbc.com/gallery/?video=3000482701

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 19, 2016, 02:26:48 AM
 #313

Την ώρα που τους έβλεπα όλους να τσακώνονται σε όλα τα κανάλια οι core με τους μη core και πάει λεγοντας ξέρετε τι κατάλαβα? Τι ιδιοφυΐα του συστήματος που έχει δημιουργήσει ο Satoshi. Όσο και να τσακώνονται όσο και να φωνάζουν όσο και να διαφωνούν γνωρίζουν όλοι ότι για να αλλάξει κάτι στο bitcoin χρειάζεται ομοφωνία και νομίζω αργά η γρήγορα όλοι θα εξαναγκαστούν να καταλήξουν σε ομοφωνία θέλοντας και μη.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 19, 2016, 02:32:31 AM
 #314



Keep bullshiting!

Ποιος τις χάφτει αυτές τις σαχλαμάρες μωρέ? Ειδικά οι πρώτες 16 γραμμές είναι για εμετό, τα υπόλοιπα είναι σα να διαβάζω άρθρο του Γεωργιάδη "Τα καλά του Μνημονίου και γιατί είναι απαραίτητο στη ζωή μας!"  

Ελάτε τώρα σαν καλά παιδάκια να γράψουμε όλοι μαζί απο 100 φορές....
Quote
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
January 19, 2016, 07:44:05 AM
 #315

Την ώρα που τους έβλεπα όλους να τσακώνονται σε όλα τα κανάλια οι core με τους μη core και πάει λεγοντας ξέρετε τι κατάλαβα? Τι ιδιοφυΐα του συστήματος που έχει δημιουργήσει ο Satoshi. Όσο και να τσακώνονται όσο και να φωνάζουν όσο και να διαφωνούν γνωρίζουν όλοι ότι για να αλλάξει κάτι στο bitcoin χρειάζεται ομοφωνία και νομίζω αργά η γρήγορα όλοι θα εξαναγκαστούν να καταλήξουν σε ομοφωνία θέλοντας και μη.
Το λεγόμενο consensus απαιτητέ χωρίς αυτό δεν γίνεται τίποτα,αν θέλουν το καλό του Bitcoin θα καταλήξουν σε συμφωνία την ποιο λογική αυτήν την στιγμή να γίνει υιοθέτηση του Bitcoin classic ώστε να έχουμε περιθώρια στο μελλων να ασχοληθούμε με αλλά ζητήματα και να μην μας κρατάει πίσω το οριο του block size

chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 19, 2016, 12:16:57 PM
 #316

να σου πω ούτε αυτό το βλέπω. Βλέπω να πηγαίνουν σε συζητήσεις για μήνες χωρίς να γίνεται τίποτα και στο τέλος να αναγκάζονται με το ζόρι να συμφωνήσουν.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
January 19, 2016, 12:24:23 PM
 #317

Ρε παιδιά μήπως θα έπρεπε να μεταφερθεί το debate σε ξεχωριστό νήμα, ώστε εδώ να παραμείνουν μόνο τα όσα αφορούν στην ισοτιμία?

By the way, φαίνεται κολλημένη στα 355-358 ευρώ τα τελευταία 24ωρα
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
January 19, 2016, 12:41:21 PM
 #318

ναι νομίζω είναι το καλύτερο να μεταφερθεί σε άλλο νήμα με τίτλο τον Mike hearn. Κάτι άλλο που ήθελα να προσθέσω είναι ότι δεν βλέπω να προχωράει το πράγμα ούτε με το classic γιατί οι miner πλέον έχουν την εντύπωση ότι πάει να καταργηθεί το σύστημα των fee που είναι θεμελιώδης αρχή για να επιβιώσουν όταν μειωθούν τα παραγόμενα block.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
January 19, 2016, 01:50:00 PM
Last edit: January 19, 2016, 02:42:55 PM by zoro1
 #319

το fee δεν ειναι καθολου ασχημο και ειναι χρησιμοτατο για αμυνα απεναντι στα spam.
σκεφτειτε οτι σε καθε συναλλαγη το ppc βαζει fee=0.01 ppc το οποιο το καιει! δεν το αποδιδει πουθενα!
οποτε αν καποιος θελει να στειλει πολλες μικρες συναλλαγες θα πρεπει να πλερωσει  καλα Wink
για το btc ας πουμε αν θελω να στειλω 1 $ δε θα με πειραξει να βαλω ενα λεπτο σαν fee
αν στειλω 10-100 μπορω να βαλω και 10 λεπτα, για 1000$ ενα δολαριο κλπ κλπ κλπ

p.s. εντωμεταξυ εκει στο ινσομνια συνεχιζου να σβηνουν αβερτα οτι σχολιο δεν τους κανει!
Λογοκρισια το μεγαλειο σου!

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
Anarxofileleutheros
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
January 19, 2016, 08:46:22 PM
 #320

Το αν θα μπορέσουμε να έχουμε ένα παγκόσμιο νόμισμα, εξαρτάται από την σύνεση των προγραμματιστών και των miners. Όσο είναι δυνατόν, τα πάντα πρέπει να επιλύονται αυτόματα ώστε να αποφεύγονται οι τριβές.

Οι χώρες που παράγουν τα "επίσημα" νομίσματα αδυνατούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, με αποτέλεσμα τη χειραγώγηση, τις υποτιμήσεις και τους νομισματικούς πολέμους, που καταστρέφουν την εμπιστοσύνη στο καπιταλιστικό σύστημα. Αυτές και τις επόμενες μέρες, θα βιώσουμε τις συνέπειες. Γι' αυτό, οι άνθρωποι που σχετίζονται με τα ψηφιακά νομίσματα οφείλουν να διαφέρουν.

Στην προκειμένη περίπτωση, ο Hearn ενήργησε λάθος για δύο λόγους:
1ον Η αλματώδης αύξηση των συναλλαγών και του όγκου οφείλεται στους Κινέζους και άρα εκείνοι έχουν τα περισσότερα προβλήματα.
2ον Λέγοντας αυτές τις ανοησίες για το bitcoin, ο Hearn δεν τιμώρησε τους miners αλλά μερικούς φουκαράδες Κινέζους που έψαχναν τρόπο να γλιτώσουν τα λεφτά τους.

Μετά τη ζημιά που προκλήθηκε, τι πιθανότητα υπάρχει να αποδεχτούν το οτιδήποτε οι Κινέζοι από τι στιγμή που μια τέτοια "δήλωση" έπληξε ελάχιστα το νόμισμα;

Όσο και να εξιτάρει τους προγραμματιστές ο πειραματισμός και η ανακάλυψη, πρέπει να καταλάβουν ότι το "προϊόν" χρησιμοποιείται από εκατομμύρια ανθρώπους, ορισμένοι από τους οποίους κατέφυγαν σε αυτό λόγω ανάγκης. Οι προγραμματιστές μοιάζουν με τη γυναίκα ή τη μάνα του καθενός, που θέλει να καθαρίσει το σαλόνι την ώρα που βλέπεις μια ωραία ταινία.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 128 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!