Bitcoin Forum
May 08, 2024, 06:59:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 »  All
  Print  
Author Topic: Fiscalitate Bitcoin  (Read 22130 times)
decentralizedpower
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
December 20, 2017, 05:16:16 PM
 #61

Eu am facturat ce am vandut, produc monedele, dar deocamdata sunt pe pierdere pana imi recuperez banii bagati in mineri.

Poti sa ma ajuti te rog cu o informatie. La ce CAEN se incadreaza mineritul. Vreau sa-mi schimb CAEN-ul iar contabilii nu prea stiu despre ce e vorba in materie de crypto.

Multumesc anticipat!

Salut:
Recomand Cod CAEN 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul sau Cod CAEN 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe sau Cod CAEN 6399 Alte activitati de servicii informationale n.c.a.
Toate trei FTW!

Dar cel mai bine explică-le contabililor care e treaba cu crypto, o să-i ajute și pe ei în viitor și și pe tine, desigur.

De fapt, legat de problema cu contabilii, știe cineva un contabil bun și informat?
Dacă nu, ne punem toți pe căutat un astfel de contabil, sau în lipsa unuia, mergem cu toții la un singur contabil expert ca respectivul să aibă toate motivele să studieze foarte atent domeniul, iar noi să primim serviciile cele mai bune?
1715194760
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715194760

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715194760
Reply with quote  #2

1715194760
Report to moderator
1715194760
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715194760

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715194760
Reply with quote  #2

1715194760
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715194760
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715194760

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715194760
Reply with quote  #2

1715194760
Report to moderator
1715194760
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715194760

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715194760
Reply with quote  #2

1715194760
Report to moderator
Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
December 25, 2017, 11:33:09 AM
 #62

Salut. Mie imi apare pe card ca am primit bani de pe un cont. Deci poate fi de la oricine. Mama, tata, un prieten care mi au trimis bani. Deci nu vad cum ar considera anaf ca am venituri. Doar nu trebuie sa platesc taxe la anaf cand imi trimit ai mei bani pe card Smiley)))
aleee
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
December 25, 2017, 05:41:15 PM
 #63

Salut. Mie imi apare pe card ca am primit bani de pe un cont. Deci poate fi de la oricine. Mama, tata, un prieten care mi au trimis bani. Deci nu vad cum ar considera anaf ca am venituri. Doar nu trebuie sa platesc taxe la anaf cand imi trimit ai mei bani pe card Smiley)))

Acel cont este asociat si cu un nume / firma presupun... Cum s-a mai spus, totul depinde si de ce sume primesti.
Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
December 27, 2017, 11:56:33 AM
 #64

Am inteles. Multumes. La cat scot eu, nu o sa am probleme ever Smiley))
inoxi
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
December 28, 2017, 07:12:26 AM
 #65

De fapt, legat de problema cu contabilii, știe cineva un contabil bun și informat?
Dacă nu, ne punem toți pe căutat un astfel de contabil, sau în lipsa unuia, mergem cu toții la un singur contabil expert ca respectivul să aibă toate motivele să studieze foarte atent domeniul, iar noi să primim serviciile cele mai bune?

Multumesc mult de info. Asta ma "sperie" cumva si pe mine ca nu prea am auzit de contabili informatii in acest domeniu. Unii spun ca ar trebui evalauti cau un FIAT. Pare plauzibil atata timp cat ii tranzactionezi si nu ii produci. Dar daca ii produci? Ce e? Marfa? Si daca si produci si tranzactionezi sau cumperi. O data e marfa o data e valuta? Intr-adevar e neceasar gasirea unui contabil care sa stie cu ce se "mananca" crypto currencie-urile. Daca stie cieva o persoana experimentata in acest domeniu poate ne zice si noua.

Sunt putine informatii online legat de acest subiect. Singurul articol mai detaliat pe care l-am gasit despre acest domeniu https://goanadupabitcoin.ro/stiri-bitcoin/impozitarea-bitcoin-romania.html
brayladen
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 03:11:14 AM
 #66

Va salut!

Am si eu o intrebare.
Vreau sa impozitez profitul (doar profitul) facut din arbitraj cu bitcoin prin firma. Stie cineva la ce CAEN s-ar incadra aceasta activitate?

Va multumesc!
haisafimdetreaba
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 08:34:47 AM
 #67

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.

https://i.imgur.com/yfR7XoV.jpg
Maddinu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 11:46:08 PM
 #68

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.

https://i.imgur.com/yfR7XoV.jpg
e din 2008 acea hartie
brayladen
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 05, 2018, 07:03:39 AM
 #69

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.

https://i.imgur.com/yfR7XoV.jpg

Da... este cam vechi.. cu siguranta nu mai este valabil.
haisafimdetreaba
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
January 05, 2018, 11:07:25 AM
 #70

e din 2008 acea hartie

Data inregistrarii cererii apare din 2 dec 2017.
AlexSimion
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1078
Merit: 210


★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!


View Profile
January 10, 2018, 08:47:37 PM
 #71

Ce parere aveti de acest raspuns de la ANAF? Mi se pare ca nu zic nimic, decat ca nu e reglementat, fara a sugera ce sa faci daca schimbi acum BTC in RON.


e din 2008 acea hartie
Defapt articolul de lege e din 2008 ,   iar hartia respectiva este din octombrie 2017.

mrexe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
March 23, 2018, 02:05:30 PM
 #72

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel
macarones
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile
April 01, 2018, 07:09:08 PM
 #73

Tot ce bagi in contul firmei fara factura (fara urma birocratica fiscala) este ilegal. Cine te crezi? Plicusor Ban?
mrexe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
April 16, 2018, 06:23:45 AM
 #74

Asta cu tot ce bagi in contul firmei nu este ilegal Cheesy
Se cheama autofacturare si este un sistem folosit oriunde. Eu il folosesc si pentru alte intrari de peste 15 ani si am avut pana acum cam 3 controale de fond. Nu e nici o problema.
La subiect va rog daca ma poate ajuta cineva.
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
April 16, 2018, 08:04:26 AM
 #75

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel

Sa inteleg ca esti platitor de tva si cheltuielile se bagi cu tot cu tva.
Pe cheltuieli ai putea sa treci si ferma (in cazul in care nu ai facut asta deja) chiar daca le-ai luat pe persoana fizica, le treci pe firma.
Tu inregistrand facturile de energie practic iti deduci din tva-ul datorat la stat. Cat timp ai tva de plata la final de luna (sau trimestrial) ar trebui sa fii ok, problema e cand inregistrezi tva pe "-" (deduci mai mult tva decat incasezi). Atunci s-ar putea sa-ti vina control si sa te ia la intrebari.
Acu, la partea cu facturatul cu tva s-ar putea sa gresesti totusi. Aici depinde incotro facturezi. Daca emiti factura catre un cumparator din romania e ok cum faci, daca emiti catre un client din europa n-ar trebui sa emiti tva pentru in achizitii intracomunitare nu se incaseaza tva.

zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
April 19, 2018, 09:44:51 AM
 #76

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel

Sa inteleg ca esti platitor de tva si cheltuielile se bagi cu tot cu tva.
Pe cheltuieli ai putea sa treci si ferma (in cazul in care nu ai facut asta deja) chiar daca le-ai luat pe persoana fizica, le treci pe firma.
Tu inregistrand facturile de energie practic iti deduci din tva-ul datorat la stat. Cat timp ai tva de plata la final de luna (sau trimestrial) ar trebui sa fii ok, problema e cand inregistrezi tva pe "-" (deduci mai mult tva decat incasezi). Atunci s-ar putea sa-ti vina control si sa te ia la intrebari.
Acu, la partea cu facturatul cu tva s-ar putea sa gresesti totusi. Aici depinde incotro facturezi. Daca emiti factura catre un cumparator din romania e ok cum faci, daca emiti catre un client din europa n-ar trebui sa emiti tva pentru in achizitii intracomunitare nu se incaseaza tva.

In UE, se factureaza fara TVA doar daca clientul are EU VAT id, daca nu are, facturezi cu TVA.
mateis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
April 20, 2018, 09:04:34 AM
 #77

In cazul mineritului...cum mai este legea?
Eu am facut urmatoarea schema, nu stiu insa daca e ok 100%.
Am minerii intr-o ferma, la sfarsitul lunii primesc factura pentru hosting(chirie si curent electric). O bag la cheltuieli.
Tot la sfarsitul lunii ce am produs, ii schimb la un Exchange in lei si ii primesc in cont tot pe firma.
La acei bani pe care ii primesc nu am factura sai altceva insa in contabilitate am bagat TVA-ul plus 1% impozitul. E ok? sau se face altfel
Adica din tot ce produci dai 20% la stat ca tva??!! Mie nu mi se pare in regula, ba dimpotriva, chiar aiurea. Ar trebui discutat cu un contabil mai pe indelete. Poate gasesti o firma din afara UE careia sa ii "Facturezi" inchirierea echipamentelor de minat, exact pe suma produsa lunar ... daca intelegi ce vreau sa zic.
Zubilica2
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 1


View Profile
April 24, 2018, 08:17:39 AM
Merited by NeuroticFish (1)
 #78

UN raspuns mai vechi dar poate de actualitate.

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Facebook/10_Sesiune_22_iulie_2015.pdf


Si o analiza mai complexa cu riscurile la care te expui sau ce masuri trebuie sa iei (martie 2018).

https://www.juridice.ro/570360/posibilitatea-impozitarii-criptomonedelor-potrivit-reglementarilor-legale-actuale.html


TLTR

Quote
La nivel european însă, criptomonedele au fost calificate de Curtea de Justiție a Uniunii Europene ca reprezentând „instrumente de plată”. Aceasta întrucât Curtea de Justiție a Uniunii Europene a statuat în cauza C-264/14 Skatteverket v David Hedqvist că monedele virtuale reprezintă mijloace de plată ce se încadrează în categoria de „monede, bancnote și monede utilizate ca mijloc legal de plată” a căror tranzacționare este scutită de la plata T.V.A.-ului potrivit dispozițiilor art. 135 alin. (1) lit. e) din Directiva 2006/112/CE a Consiliului din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată.
mrexe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
April 24, 2018, 10:46:29 AM
 #79

Am bagat si minerii tot pe firma iar cheltuielile cu curentul si hostingul il deduc lunar.
Nu platesc chiar 20% tva ul plus impozitul pentru ca sunt cheltuilei deductibile destul de mari. Plus ca asa imi permit sa bag si mai multe cheltuieli pe firma.
Platesc cam maxim 10% din profit din diferenta de tva intrari/iesiri ceea ce este ok si nu vor fi probleme. Intradevar daca iesi pe minus cu tva -ul o dai nasol si te cauta anaf ul cu siguranta
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
July 05, 2018, 09:34:43 PM
 #80

salutare. jos palaria pentru cei ce vor sa plateasca taxe pentru tranzactiile cu bitcoin, ei sunt cei ce tin economia tarii. poate ar trebui sa invatam toti de la ei si sa ne platim taxele. nu doar sa ne fie noua bine

Pages: « 1 2 3 [4] 5 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!