Bitcoin Forum
May 25, 2024, 06:27:19 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 »
  Print  
Author Topic: Ethereum (ETH)  (Read 64310 times)
k0stas
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 526
Merit: 502


View Profile
August 03, 2016, 10:57:07 AM
 #761

μεχρι να ερθει και η ωρα του Poloniex!
το περιμενω εδω και πολυ καιρο να σκασει!
Φαε τη γλωσσα σου ρε γκαντεμη.Αν και νομιζω
οτι το πολο το εχουν γλεντησει μια φορα και την παλεψε.
Αυτος ειναι και ο λογος που το εμπιστευομαι.
Ήταν στην αρχή που έφαγε την κατραπακιά και δεν είχε μέσα πολλά γι αυτό και την πάλεψε.
Ενώ τώρα χόντρυνε το παιχνίδι.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 03, 2016, 11:16:19 AM
 #762


αυτό που λές δεν είναι αλήθεια. Μόνο το 10% των miner ψήφισαν στα pool μπορεί και λιγότερο. Οι υπόλοιποι απλά δεν ψήφισαν καθόλου. Τώρα πως με ένα 10% του hashpower το θεωρείς εσύ συμφωνία? Μετά η ψηφοφορία που έγινε ανάμεσα στους χρήστες ήταν στην κυριολεξία για κλάματα.
Σε γενικές γραμμές οι developer του ethereum για να σώσουν την τσέπη τους αγνόησαν μια ισχυρή μειοψηφία που ήταν αντίθετη με το fork. Ακόμα και άτομα του ethereum οικουστήματος είχαν ταχθεί κατά του hard fork.

Δε δίνω και μεγάλη σημασία στα 'polls'. Όταν έγινε η πραγματική ψηφοφορία από τους miners βγήκε συντριπτική πλειοψηφία υπέρ του fork. Οι devs δεν μπορούν να κάνουν κάτι και να το θέλουν! Eκτός αν θεωρείς ότι έχουν τη μεγάλη πλειοψηφία των miners του χεριού τους, κάτι που εγώ δε πιστεύω.

Επίσης οι μεγαλύτεροι stakeholders ήταν τα exchanges πρώτα. Κάποιοι devs δήλωσαν και πόσα eth έβαλαν, e.g. o Vitalik είχε ένα αστείο ποσοστό για το ρόλο του. Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι devs είχαν πολλά, αλλά σίγουρα θα έβαλαν πολύ λιγότερα από τα ether που είχαν και έχουν πολύ μεγαλύτερο συμφέρον να πάει καλά το ether παρά το DAO.

Τέλος και κάποιοι Bitcoin experts όπως ο Sirer που στην αρχή ήταν κατά του fork μετά δήλωνε υπέρ. Κάποια από τα σχετικά άρθρα τα έιχα στείλει στο slack. Και όπως είπες κάποιοι από το ethereum ήταν εναντίων, γι'αυτό είχαμε και το hard-fork. Όπως και να έχει εγώ είμαι υπέρ της πολυφωνίας οπότε δεν έχω κάτι με το eth classic... ίσα ίσα με συμφέρει από οικονομικής άποψης παρόλο που δεν προσπαθώ να εκμεταλευτώ την κατάσταση για το κέρδος όπως κάνουν οι 'επαγγελματίες'.

για ποια πλειοψηφία μιλάς? αυτό θέλω να μου απαντήσεις. Εδώ μιλαμε ότι ψήφισαν μπορεί και λιγότερο από το 10% του συνολικού hashrate στους miner. Αυτό είναι πλειοψηφία?Ετσι είναι το σύστημα διακυβέρνησης των blockchain συστημάτων που για να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή απαιτείτε 100% συναίνεση?
Για μένα καλά να τα πάθουν γιατί στην αλαζονεία τους και στην βιασύνη τους να σώσουν τα λεφτουδάκια τους αγνόησαν τελέιως όλα τα δεδομένα που φώναζαν ότι θα γίνει fork καθώς υπήρχε κόσμος και miners να το στηρίξουν.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
August 03, 2016, 11:59:59 AM
 #763

ειτε το θελουμε ειτε οχι, η αγορα καθοριζει το παιχνιδι!
ακομα και 100000% ομοφωνια να υπηρχε απαξ και η αγορα επιλεξει κατι, παει και τελειωσε!

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
asevastos
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100


View Profile
August 03, 2016, 02:54:28 PM
 #764

Βλεπω το 2-3 του αιθ και του κλασσικου και τα γκαζια που δινει
το κλασσικ σε καθε ψοφολογημα του μπιτκοιν και γελαω μονος μου.

Ωρε λετε να ζηλεψουν οι βλαχομπιτκοινερς και να κανουν κι αυτοι
φορκ για το 1-2;ΒΡΕΕΕ ΟΞΩΩΩΩ

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 03, 2016, 02:56:25 PM
 #765

στο βλαχοbitcoin οφείλετε μεγάλο μέρος της αξίας του αγπημένου σου token. Χθες με το crash του bitcoin το ethereum έφτασε μέχρι και τα 8 δολάρια. γιαυτό παρακάλα να πηγαίνει καλά τουλάχιστον στην ισοτιμία του.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
karasako
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 165
Merit: 100


View Profile
August 03, 2016, 08:02:59 PM
 #766


αυτό που λές δεν είναι αλήθεια. Μόνο το 10% των miner ψήφισαν στα pool μπορεί και λιγότερο. Οι υπόλοιποι απλά δεν ψήφισαν καθόλου. Τώρα πως με ένα 10% του hashpower το θεωρείς εσύ συμφωνία? Μετά η ψηφοφορία που έγινε ανάμεσα στους χρήστες ήταν στην κυριολεξία για κλάματα.
Σε γενικές γραμμές οι developer του ethereum για να σώσουν την τσέπη τους αγνόησαν μια ισχυρή μειοψηφία που ήταν αντίθετη με το fork. Ακόμα και άτομα του ethereum οικουστήματος είχαν ταχθεί κατά του hard fork.

Δε δίνω και μεγάλη σημασία στα 'polls'. Όταν έγινε η πραγματική ψηφοφορία από τους miners βγήκε συντριπτική πλειοψηφία υπέρ του fork. Οι devs δεν μπορούν να κάνουν κάτι και να το θέλουν! Eκτός αν θεωρείς ότι έχουν τη μεγάλη πλειοψηφία των miners του χεριού τους, κάτι που εγώ δε πιστεύω.

Επίσης οι μεγαλύτεροι stakeholders ήταν τα exchanges πρώτα. Κάποιοι devs δήλωσαν και πόσα eth έβαλαν, e.g. o Vitalik είχε ένα αστείο ποσοστό για το ρόλο του. Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι devs είχαν πολλά, αλλά σίγουρα θα έβαλαν πολύ λιγότερα από τα ether που είχαν και έχουν πολύ μεγαλύτερο συμφέρον να πάει καλά το ether παρά το DAO.

Τέλος και κάποιοι Bitcoin experts όπως ο Sirer που στην αρχή ήταν κατά του fork μετά δήλωνε υπέρ. Κάποια από τα σχετικά άρθρα τα έιχα στείλει στο slack. Και όπως είπες κάποιοι από το ethereum ήταν εναντίων, γι'αυτό είχαμε και το hard-fork. Όπως και να έχει εγώ είμαι υπέρ της πολυφωνίας οπότε δεν έχω κάτι με το eth classic... ίσα ίσα με συμφέρει από οικονομικής άποψης παρόλο που δεν προσπαθώ να εκμεταλευτώ την κατάσταση για το κέρδος όπως κάνουν οι 'επαγγελματίες'.

για ποια πλειοψηφία μιλάς? αυτό θέλω να μου απαντήσεις. Εδώ μιλαμε ότι ψήφισαν μπορεί και λιγότερο από το 10% του συνολικού hashrate στους miner. Αυτό είναι πλειοψηφία?Ετσι είναι το σύστημα διακυβέρνησης των blockchain συστημάτων που για να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή απαιτείτε 100% συναίνεση?
Για μένα καλά να τα πάθουν γιατί στην αλαζονεία τους και στην βιασύνη τους να σώσουν τα λεφτουδάκια τους αγνόησαν τελέιως όλα τα δεδομένα που φώναζαν ότι θα γίνει fork καθώς υπήρχε κόσμος και miners να το στηρίξουν.

Τα νούμερα που λες δε τα έχω δει πουθενά. Είδα ένα pool (ethermine.org) να αγνοεί το αποτέλεσμα του voting γιατί η πλειοψηφία των pools θα πάει με eth core και δε θέλουν να χασουν φράγκα: απόφαση pool..καμία σχέση με devs. Πιστεύω ότι δε βλέπεις τα πράγματα όπως έχουν/έγιναν αλλά αυτή είναι απλά η άποψή μου. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε ντε και καλά Smiley

Bitrated user: kostas.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 03, 2016, 08:12:12 PM
 #767

δεν είπα να συμφωνήσουμε αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν είχες παρακολουθήσει καθόλου τις μέρες της ψηφοφορίας που γινόταν στα pool. Το να συμφωνούμε σε δεδομένα δεν είναι και συμφωνία απόψεων. Το να διαφωνεί κανείς όμως πάνω σε δεδομένα έτσι όπως έχουν καταγραφεί δηλώνει άγνοια η ελλιπη πληροφόρηση.
Κάνε τον κόπο λίγο να δεις πως διαμορφώθηκαν οι τελικές ψηφοφορίες και πόσο % ήταν το hashpower του Yes σε σύγκριση με το συνολικό hashrate του pool και θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα.
Η καλύτερα θα σου θυμίσουν τις απόπειρες vote με την ίδια διαδικασία που είχε προηγηθεί πριν μήνες για το fork του bitcoin στο slush pool και που εκεί η συντριπτική πλειοψηφία απλά αγνόησε την ψηφοφορία.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
karasako
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 165
Merit: 100


View Profile
August 03, 2016, 09:49:15 PM
 #768

δεν είπα να συμφωνήσουμε αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν είχες παρακολουθήσει καθόλου τις μέρες της ψηφοφορίας που γινόταν στα pool. Το να συμφωνούμε σε δεδομένα δεν είναι και συμφωνία απόψεων. Το να διαφωνεί κανείς όμως πάνω σε δεδομένα έτσι όπως έχουν καταγραφεί δηλώνει άγνοια η ελλιπη πληροφόρηση.
Κάνε τον κόπο λίγο να δεις πως διαμορφώθηκαν οι τελικές ψηφοφορίες και πόσο % ήταν το hashpower του Yes σε σύγκριση με το συνολικό hashrate του pool και θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα.
Η καλύτερα θα σου θυμίσουν τις απόπειρες vote με την ίδια διαδικασία που είχε προηγηθεί πριν μήνες για το fork του bitcoin στο slush pool και που εκεί η συντριπτική πλειοψηφία απλά αγνόησε την ψηφοφορία.

Φοβάμαι πως έχω ήδη κάνει τον κόπο και παρόλα αυτά αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά το τι έγινε. Ίσως διαβάζουμε διαφορετικά άρθρα/site. Βέβαια το hashing rate του core και του classic όπως αποφάσισαν τα mining pools μετά το hardfork είναι αναμφισβήτητα γιατί δεν είναι θέμα δημοσιογραφίας ή ερμηνείας ή ψηφοφορίας για το τι θα κάνουν τα pools...αλλά τι _έκαναν_ τα pools. Και μένα μου κάνει εντύπωση που επιμένεις τόσο αλλά όπως είπα ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Είπε ο καθένας τη γνώμη του για τα 'γεγονότα'. Ας διαμορφώσει ο καθένας την άποψή του.

Bitrated user: kostas.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 03, 2016, 10:03:47 PM
 #769

μα δεν είναι θέμα προσωπικής άποψης αλλά γεγονότων. Επιμένω γιατί για για μένα είναι σαν να έχει μέρα και κάποιος να επιμένει να μου λέει ότι έχει νυχτώσει Tongue
Αν έχεις την διάθεση απάντησε μου στα παρακάτω στοιχεία

For Dwarfpool, only 2.3% of the hash power has voted, with 1.87% (507578 MH/s) in favor of a fork and 0.41% (112087) against it.
For Ethpool, 26% of the hash power already voted, with 61,229 MH/s supporting the fork, and 18,578 MH/s opposing it.
Similarly, Ethermine (same owners of Ethpool) is showing a 22% participation, 73,088 MH/s voting YES for a fork, and 26.252 MH/s voting NO.

και εδώ τα στοιχεία από το κάθε pool

dwarfpool με το μεγαλύτερο hashrate

http://dwarfpool.com/eth/voting

Not voted 88.79%

για το ethermine δεν βρίσκω τα στοιχεία για το hard fork αλλά αυτά εδώ είναι για το soft fork. Από τι θυμάμαι για το hard fork ήταν χειρότερα. Η συντριπτική πλειοψηφία και σε αυτό το pool απλά δεν μπήκε καν στον κόπο να ψηφίσει

On Ethermine, 54,340 MH/s have voted in support of the soft fork; 15,106 MH/s have voted against and 1060 MH/s don’t care. So far, 351585 MH/s have not voted their preference.

To f2pool είχε ταχθεί κατά από την αρχή αλλά αυτό εδώ έχει ποιο ενδιαφέρων

Citing that the hard fork is rushed and controversial. The hard fork code has been released only 3 days before the actual hard fork date, which indeed is very rushed.
Lots of people think there is an overall consensus when it comes to the hard fork but there really isn't. On http://carbonvote.com/ there was a voting process that had only 13% vote against a hard fork, but considering only 5% of the Ethereum voted, that is too little to have a consensus.

αν επιμένεις θα σου παραθέσω και άλλα στοιχεία γιατί απλά βαριέμε να γράφω Tongue Είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο νόμισμα? Cheesy


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
August 04, 2016, 12:02:32 AM
 #770

Ο Barry silbert πρέπει να έριξε πολλά στο Classic πάντως

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 04, 2016, 12:03:30 AM
 #771

30.000 από τι είπε. Ενα block πήρε των 30.000. γιαυτούς δεν είναι και πολλά.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 04, 2016, 01:06:04 AM
 #772

Και η coinbase ανακοίνωσε ότι θα δώσει τα ethc στους πελάτες της.

Welcome to the Ethereum Classic (ETC) Support Page. Below please find answers to a few frequently asked questions about Coinbase’s plan to credit customers with ETC.

https://support.coinbase.com/customer/portal/articles/2524725

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
asevastos
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100


View Profile
August 04, 2016, 02:28:57 AM
 #773

Ειναι για ολους εδω ευκαιρια να ψοφησει το μπιτκοιν τωρα
που ολο το κερδος το απορροφαει το κλασσικο.Πριν δεθει.
Πρεπει ομως να φαει μια δυο παχιες ακομα για να μπει
σε πανικ μοουντ.

dj_andreasgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 152
Merit: 100


View Profile
August 04, 2016, 06:32:48 AM
 #774

Ειναι για ολους εδω ευκαιρια να ψοφησει το μπιτκοιν τωρα
που ολο το κερδος το απορροφαει το κλασσικο.Πριν δεθει.
Πρεπει ομως να φαει μια δυο παχιες ακομα για να μπει
σε πανικ μοουντ.

γιατί θες να ψοφήσει το bitcoin? τι σου έκανε;

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
August 04, 2016, 07:27:38 AM
 #775

ειναι το κλασικο "να ψοφισει η γιδα του γειτονα"  Grin
μοναδικη ευκαιρια για αγορα μας εδωσε το Btc. Οσοι δεν το καταλαβαν, την επομενη φορα  Wink
asevastos
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100


View Profile
August 04, 2016, 08:46:37 AM
 #776

Μα αν ψοφησει η γιδα του γειτονα δεν εχω να κερδισω κατι.
Αν ομως το μπιτκοιν φαει μερικες σβουρηχτες ακομα και
παει στα 350 (για αρχη) το κλασσικο θα παει στα 10.

Ειναι το μοναδικο (και λιγο το στιμιτ) που δεν ειναι δεμενο αυτη
τη στιγμη στο μπιτκοιν και παιζει ακριβως αντιθετα.
Στα εξηγω ωραια;

theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
August 04, 2016, 09:03:39 AM
 #777

to etc με το eth ανεβοκατεβαινουν συμπληρωματικα. διατηρουν ετσι μαζι μια κεφαλαιoποιηση πανω απο 1δις συνεχως.
ειναι ακριβως σαν να μην εχει γινει το HF Wink
αν χρισημοποιουνται ως BTC hedge ειναι δυσκολα μαθηματικα.
karasako
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 165
Merit: 100


View Profile
August 04, 2016, 10:57:18 AM
 #778

μα δεν είναι θέμα προσωπικής άποψης αλλά γεγονότων. Επιμένω γιατί για για μένα είναι σαν να έχει μέρα και κάποιος να επιμένει να μου λέει ότι έχει νυχτώσει Tongue
Αν έχεις την διάθεση απάντησε μου στα παρακάτω στοιχεία

For Dwarfpool, only 2.3% of the hash power has voted, with 1.87% (507578 MH/s) in favor of a fork and 0.41% (112087) against it.
For Ethpool, 26% of the hash power already voted, with 61,229 MH/s supporting the fork, and 18,578 MH/s opposing it.
Similarly, Ethermine (same owners of Ethpool) is showing a 22% participation, 73,088 MH/s voting YES for a fork, and 26.252 MH/s voting NO.

και εδώ τα στοιχεία από το κάθε pool

dwarfpool με το μεγαλύτερο hashrate

http://dwarfpool.com/eth/voting

Not voted 88.79%

για το ethermine δεν βρίσκω τα στοιχεία για το hard fork αλλά αυτά εδώ είναι για το soft fork. Από τι θυμάμαι για το hard fork ήταν χειρότερα. Η συντριπτική πλειοψηφία και σε αυτό το pool απλά δεν μπήκε καν στον κόπο να ψηφίσει

On Ethermine, 54,340 MH/s have voted in support of the soft fork; 15,106 MH/s have voted against and 1060 MH/s don’t care. So far, 351585 MH/s have not voted their preference.

To f2pool είχε ταχθεί κατά από την αρχή αλλά αυτό εδώ έχει ποιο ενδιαφέρων

Citing that the hard fork is rushed and controversial. The hard fork code has been released only 3 days before the actual hard fork date, which indeed is very rushed.
Lots of people think there is an overall consensus when it comes to the hard fork but there really isn't. On http://carbonvote.com/ there was a voting process that had only 13% vote against a hard fork, but considering only 5% of the Ethereum voted, that is too little to have a consensus.

αν επιμένεις θα σου παραθέσω και άλλα στοιχεία γιατί απλά βαριέμε να γράφω Tongue Είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο νόμισμα? Cheesy



Χάνεις την ουσία. Υπήρχε μικρή συμμετοχή, και έγινε βιαστικά για τεχνικούς λόγους... το ξέρουμε...αλλά από αυτούς που ψήφισαν φαίνεται τι θα ψήφιζαν η πλειοψηφία των pools. Πρόλαβαν και ψήφισαν μόνο αυτοί που ήταν υπέρ του fork? Και εσύ μιλάς συνέχεια για polls και αγνοείς το _αποτέλεσμα_ (actual hashrate μετά το fork) με θεωρίες συνωμοσίας.

Τα στοιχεία που για σένα αποδεικνύουν κάτι για μένα είναι επιφανειακά (το λιγότερο). Τώρα το ότι εσύ τα παραθέτεις με τόση σιγουριά και με μια μικρή δόση ειρωνείας είναι ο λόγος που ήθελα να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Έχω ήδη γράψει τι πιστεύω και γιατί. Δε μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι και δεν έχω ανάγκη να πείσω κανέναν για τίποτα. Για μένα αυτή η συζήτηση έκλεισε.

Bitrated user: kostas.
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
August 04, 2016, 11:27:52 AM
 #779

Ίσως μερικούς τους πείραξε που δεν πρόλαβαν να μιναρουν η να βγάλουν κάποιο κέρδος απο το Bitcoin μην βλέπετε το Bitcoin σαν τζόκερ μερικοί,κάποιοι οι οποίοι ασχολήθηκαν απο την αρχή ναι το ποιασαν το τζόκερ με το Bitcoin γιατι απλά ήταν τυχεροί και μόνο αυτο,εαν δεν υπήρχε το Bitcoin δεν θα υπήρχε ούτε το ethereum ίσως μερικοί θέλουν να ψοφιση το Bitcoin για να ανέβουν σε αξία τα eth etc και να κάνουν την καλή,βέβαια αν τη καλοσκεφτεί κανείς 9-10 εδω μέσα νοιάζονται να κάνουν καλή και δεν ειναι καθόλου περίεργο,μην βλέπετε μερικοί τα ψηφιακά νομίσματα μόνο σαν τζόκερ αλλα και σαν ενα νέο αποκεντρωμένο μοντέλο πληρωμών

chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
August 04, 2016, 11:36:16 AM
 #780

Για να το πω απλά εαν το παιδί του τάδε κάθε πρωί πίνει γάλα απο την γίδα του γείτονα και ο πατέρας του παιδιού εύχεται να ψοφήσει η γίδα του γείτονα για τη τον ενοχλεί πολυ απλά το παιδί του μετα δεν θα έχει γάλα να πιει

Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!