Bitcoin Forum
April 26, 2024, 05:51:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
Author Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc  (Read 44960 times)
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
June 21, 2017, 11:26:21 AM
 #81

(α) Για να δικαιολογήσεις την προσαύξηση της περιουσίας (των καταθέσεων σ' αυτήν την περίπτωση). Σου είπα, αν έχεις αδήλωτη προσαύξηση της περιουσίας, θα θεωρήσουν ότι είναι από άγνωστη πηγή και πληρώνεις ως επιχειρηματίας.

(β) Για να καλύψεις τα τεκμήρια. Αν π.χ. θέλεις να αγοράσεις αυτοκίνητο 16.000 και έχεις ήδη τεκμήρια 10.000, το συνολικό τεκμήριο θα πάει 26.000. Το ίδιο ισχύει για αγορά/ανέγερση κατοικίας, αγορά περιουσιακών στοιχείων μεγάλης αξίας κλπ.

(γ) Για να έχεις κεφάλαιο προς μελλοντική ανάλωση (τις χρονιές που δεν θα έχεις εισόδημα να καλύψεις τα τεκμήρια αυτών των ετών).
1714110702
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714110702

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714110702
Reply with quote  #2

1714110702
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 21, 2017, 06:13:46 PM
 #82

να ευχαριστησω για ολες τις ενδιαφερουσες πληροφοριες!
να υποθεσω οτι εχεις μπλεξει καπως με αυτα τα θεματα, γι αυτο τα γνωριζεις?
 Wink
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
June 21, 2017, 09:52:29 PM
 #83

Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου τον αμφίβιο για τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες του!

Τελικά ποια ειναι η "ασφαλέστερη" δίοδος, είτε άνεργος, είτε μισθωτός, είτε ελ.επαγγελματιας, είτε εταιρεία ;

- Χρεωστική κάρτα, που απο οτι φαίνεται ελαχιστοποιούνται οι επιλογές μέρα με την μέρα, ζητάνε ΑΦΜ...
- ανάληψη απο btc atm παρά τις χρεώσεις ;
- γιαγιά, παππούς που λέει και ο θεουλης;
- παρέλειψα κάτι;
scorpios
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
June 21, 2017, 10:11:27 PM
 #84

Ο 781 είναι “πονηρός” κωδικός. Δεν θα σου βγάλει φόρο, αλλά ενδέχεται να σε καλέσουν για εξηγήσεις αν δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, ειδικά αν πρόκειται για μεγάλα ποσά. Ωστόσο, επειδή δεν έχουν προνοήσει να αποσαφηνίσουν την κατάσταση, δεν μπορούν να ισχυριστούν και πολλά. Τους εκτυπώνεις τις συναλλαγές από το ιστορικό (να φαίνονται οι αριθμοί συναλλαγών) και την την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, και λες ότι:

  • Δεν είχες σκοπό αποκόμισης κέρδους όταν τα αγόρασες.
  • Δεν εμπίπτει στο Άρθρο 42 - δεν είναι επενδυτικό προϊόν, αλλά μέσω πληρωμής βάσει απόφασης.
  • Ρωτάς: “Και πού έπρεπε να το δηλώσω;”
  • Ό,τι και αν σου απαντήσουν, ζητάς να σου δείξουν από πού προκύπτει.

Και με το mining τι παίζει!!! Δηλαδή, δεν τα αγοράζεις αλλά τα βρίσκεις!!!! άρα είναι 100% καθαρό κέρδος.
Τα δηλώνεις και αυτά στον 781 και είναι σαν να αναφέρεις ότι τα αγόρασες και δεν είχες σκοπό την αποκόμιση κέρδουςHuh?
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
June 22, 2017, 02:36:46 PM
 #85

Τελικά ποια ειναι η "ασφαλέστερη" δίοδος, είτε άνεργος, είτε μισθωτός, είτε ελ.επαγγελματιας, είτε εταιρεία ;

- Χρεωστική κάρτα, που απο οτι φαίνεται ελαχιστοποιούνται οι επιλογές μέρα με την μέρα, ζητάνε ΑΦΜ...
- ανάληψη απο btc atm παρά τις χρεώσεις ;
- γιαγιά, παππούς που λέει και ο θεουλης;
- παρέλειψα κάτι;

Αυτή είναι μια εξίσωση με πολλές άγνωστες παραμέτρους. Εξαρτάται από το ύψος του κεφαλαίου, την υπεραξία που κατέγραψες και τον τρόπο που σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις. Πάντως, όπως αντιλαμβάνομαι, δεν έχει να κάνει με το αν είσαι άνεργος, μισθωτός ή κάτι άλλο. Τα ποσά που προέρχονται από το bitcoin συνιστούν ξεχωριστή κατηγορία και είναι ανεξάρτητη από τα άλλα εισοδήματα που έχεις ή δεν έχεις.

Η ασφαλέστερη στρατηγική για 'μένα είναι HODL και αναμονή της θεσμοθέτησης. Κάποια στιγμή ίσως γίνει όπως στην Ιαπωνία και θα μπορείς να το χρησιμοποιείς απευθείας χωρίς περαιτέρω αλισβερίσια τόσο με τις τράπεζες όσο και με την εφορία. Εγώ κυρίως αυτό σκοπεύω να κάνω.

Αν οπωσδήποτε πρέπει να ρευστοποιήσεις, το κεφάλαιο είναι μεγάλο και έχει καταγράψει μερικές χιλιάδες % υπεραξία, εμένα δεν θα με πείραζε να πληρώσω 7%-10% στο ΑΤΜ. Ωστόσο, αν τα ποσά είναι μεγάλα, πως θα χρησιμοποιήσεις μετά αυτά τα μετρητά; Επιπλέον, αν είναι να πληρώνεις τέτοια προμήθεια στο ΑΤΜ, πιο απλά κάνεις έμβασμα και δηλώνεις ολόκληρο το ποσό (για να μην αναγκαστείς να δικαιολογείς την αγορά και το γιατί δεν την δήλωσες προγενέστερα) ως υπεραξία στον 865 με φόρο 15%. Έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί αν το δηλώσεις ως φορολογητέο και πληρώσεις τον φόρο, δεν νομίζω να σε ενοχλήσουν καθόλου.

Για μικρότερα ποσά (η εκτίμησή μου είναι μέχρι 5.000-6.000 ετησίως) δεν νομίζω να θέλει πολύ ψάξιμο. Η φτηνότερη λύση - έμβασμα και μετά δήλωση στον 781.

Αν τα ποσά είναι μικρά και θες να βγάζεις λίγα μετρητά και να κάνεις αγορές αγαθών, τότε οι κάρτες είναι η ασφαλέστερη και η πιο πρακτική λύση. Σ' αυτήν την περίπτωση εκτιμώ πως δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι.

Αν τα ποσά είναι μικρά, θες μόνο λίγα μετρητά και να αποφύγεις το verification για κάρτα, τότε ΑΤΜ.

Σε κάθε περίπτωση όπου εμπλέκονται τα εμβάσματα καλό είναι να αποφεύγεις πάνω από 2 εμβάσματα ανά εξάμηνο, γιατί γεννά υποψίες για επιχειρηματική δραστηριότητα (βλ. παρ. 3 Άρθρο 21 ΚΦΕ ν.4172/2013 “Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές ...”) - κάτι που μπορείς να καταρρίψεις επιμένοντας ότι είχες bitcoin για προσωπική χρήση και όχι για αποκόμιση κέρδους (βλ. την ίδια παράγραφο και την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου που το χαρακτηρίζει ως μέσο πληρωμής). Ωστόσο καλύτερα η κατάσταση να μην φτάσει ως εκεί.

Επίσης να ξέρεις ότι στο εξής οι κινήσεις που είναι αθροιστικά 10.000€ και άνω και συνδέονται μεταξύ τους (π.χ. ομοειδή εμβάσματα) θα καταγράφονται τουλάχιστον για 5 χρόνια και, αν θεωρηθούν ύποπτες, θα αναφέρονται στις FIU: Financial Intelligence Units (οικονομικές Γκεστάπο της ΕΕ).


Και με το mining τι παίζει!!! Δηλαδή, δεν τα αγοράζεις αλλά τα βρίσκεις!!!! άρα είναι 100% καθαρό κέρδος.
Τα δηλώνεις και αυτά στον 781 και είναι σαν να αναφέρεις ότι τα αγόρασες και δεν είχες σκοπό την αποκόμιση κέρδους?

Βεβαίως κατανοώ ότι μιλάς υποθετικά για μια περίπτωση που κάποιος θα έκανε mining. Σ' αυτήν την υποθετική περίπτωση αυτός ο κάποιος, κατά την εκτίμησή μου, δεν θα διανοούντο καν να το αναφέρει στην εφορία ως δικαιολογητικό απόκτησης των bitcoins.

Βλέπεις, το bitcoin στην ΕΕ είναι μέσο πληρωμής, δηλαδή μορφή χρήματος. Συνεπώς, όποιος το παράγει συστηματικά με εργασία ή/και μηχανήματα, αυταπόδεικτα το κάνει κερδοσκοπικά. Άρα είναι ξεκάθαρα επιχειρηματική δραστηριότητα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (έπρεπε να τηρεί βιβλία, να καταβάλει τέλος επιτηδέυματος, να υποβάλει αντίστοιχες δηλώσεις κλπ). Στην ακραία περίπτωση θα μπορούσαν να τον χαρακτηρίσουν και ως παράνομη χρηματοπιστωτική οντότητα!

Καθαρά από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον θα υποθέσω ότι αυτός ο κάποιος θα επέλεγε να κάνει το εξής αδιανόητο και κατακριτέο. Θα επικαλούντο ότι τα αγόρασε πολύ παλαιά, π.χ. πριν από 6 χρόνια (οι αποδείξεις φυλάσσονται υποχρεωτικά για 5 χρόνια), από ΑΤΜ ή από κάποιο ανταλλακτήριο που έκλεισε (π.χ. MtGox ή BTCGreece) και συνεπώς δεν υπάρχει πρόσβαση στα ιστορικά στοιχεία.

Σ' αυτήν την περίπτωση θα δήλωνε κανονικά ολόκληρο το ποσό κατά την κρίση του είτε στον 865 με 15% φόρο ή στον 781 με 0% φόρο. Δεν διαφοροποιείται κάτι σ' αυτήν την περίπτωση.

Όπως είπα και πριν, στον 781 δηλώνεις αν είσαι πρόθυμος να αναλάβεις τον ρίσκο του ελέγχου ή αν τα ποσά είναι πολύ μικρά. Αν γίνει έλεγχος ισχυρίζεσαι ότι δεν υπήρχε πρόθεση αποκόμισης κέρδους και ότι έχει χρήσεις, οπότε ανήκει στα “λοιπά περιουσιακά στοιχεία”.

Να συνοψίσω για άλλη μια φορά τους συλλογισμούς μου περί του 781 αντί για 865:

Σημαντική παρατήρηση: Αυτά απευθύνονται κυρίως στους HODLers και δεν ευσταθούν για κάποιον που κάνει day trading, καθώς σ' αυτήν την περίπτωση είναι δύσκολο να ισχυριστεί κανείς ότι δεν είχε σκοπό το κέρδος και οι ομοειδείς συναλλαγές είναι πάνω από 2 το εξάμηνο.

  • Στο Άρθρο 42 του ΚΦΕ έχουν συγκεντρώσει όλα τα στοιχεία (μετοχές, ομόλογα, μερίδια, παράγωγα) τα οποία έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό γνώρισμα: δεν έχουν άλλες χρήσεις πέραν της αποκόμισης του κέρδους. Το bitcoin έχει χρήσεις (τουλάχιστον μέσο πληρωμής, αλλά έχει και άλλες χρήσεις), δεν είναι παράγωγο (δεν υφίσταται υποκείμενο προϊόν) και δεν μπορεί κανένας αυθαίρετα να ισχυριστεί τι πρόθεση είχε κάποιος (εκτός αν απόδειχθει ότι έκανε day trading).
  • Το ότι “καλά, όλοι το αγοράζουν για να κερδίσουν” χωρίς απόδειξη δεν ευσταθεί.
  • Δεν μπορεί να δηλωθεί ως “τίτλος αλλοδαπής”. Αλήθεια; Ποιας χώρας της αλλοδαπής; Οπότε είναι ανακριβές το να το δηλώσεις ως κέρδος αλλοδαπής, ομοίως ημεδαπής. Δεν μπορείς να κάνεις ανακριβή δήλωση.
  • Πού αλλού να το δηλώσεις; Και πως αυτό προκύπτει;
  • Ταιριάζει απόλυτα στην περιγραφή “διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων”.
  • Εφόσον κάποιος τα δήλωσε, σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόθεση απόκρυψης. Όταν υπάρχει βάσιμη αμφιβολία, μπορεί να επιλυθεί στα περαιτέρω στάδια: Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών, Διοικητικά Δικαστήρια κ.ο.κ. Αν η αμφιβολία είναι μεγάλη τότε λογικά η έκβαση θα είναι υπέρ του φορολογούμενου.

Aiolos79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 148
Merit: 100



View Profile
June 22, 2017, 03:45:35 PM
 #86

Εγώ έχω και κάποια άλλη απορία.
Αν κάποιος πχ έχει πουλήσει σε ανταλακτηριο btc αξίας 300.000 ευρω (παράδειγμα) αλλα το ανταλλακτήριο έχει ημερήσιο όριο ανάληψης με έμβασμα 25.000 ευρω (πχ Kraken) και μηνιαίο  100.000 ευρω τότε θα αναγκαστεί ο κάτοχος ενώ τα έχει πουλήσει με μια πράξη trade στο ανταλλακτήριο, να τα λάβει στο λογαριασμό του σε δόσεις (αρκετές φαντάζομαι) για να μπορέσει τελικά να λάβει όλο το ποσό που πούλησε. Θεωρείται μία πράξη όλο αυτό ή πολλές και θα πρέπει να τα δηλώσει σαν επιχείρηση (έναρξη επιτηδεύματος);
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
June 22, 2017, 04:27:52 PM
Last edit: June 22, 2017, 04:40:26 PM by amphibious
 #87

Γι' αυτό επιμένω στην “διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων” του κωδικού 781. Σ' αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει κερδοσκοπική πρόθεση και “βγαίνεις” τελείως από τις διατάξεις του Άρθρου 21 και απλοποιούνται τα πάντα:

Quote from: παρ.3 Άρθρο 21 ΚΦΕ ν.4172/2013
3. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως ≪επι−
χειρηματική συναλλαγή≫ θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή
συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται
συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων
στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους.
Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα
εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέρ−
γεια πράξεων. Σε περίπτωση συναλλαγών που αφορούν
ακίνητα, η περίοδος του προηγούμενου εδαφίου είναι
δύο (2) έτη.

Αν δηλώσεις στον 865, παραδέχεσαι μόνος σου ότι είχες κερδοσκοπική πρόθεση. Αλλά ακόμα και σ' αυτήν την περίπτωση, σύμφωνα με τον κ. Νανόπουλο (δεν το βρίσκω στον ΚΦΕ), δεν ισχύει το κριτήριο τριών συναλλαγών εφόσον οι συναλλαγές γίνονται στην οργανωμένη αγορά, δηλαδή σε οργανωμένο ανταλλακτήριο και όχι χέρι-με-χέρι:

Quote from: Κωνσταντίνος Νανόπουλος
Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί
μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’,
καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση,
ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες
εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων
επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ.

Σημειώνουμε ότι ο περιορισμός της προηγούμενης παραγράφου δεν εφαρμόζεται για τους τίτλους
που αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη αγορά ή πολυμερή μηχανισμό
διαπραγμάτευσης
, συμπεριλαμβανομένης και της Εναλλακτικής Αγοράς του Χρηματιστηρίου
Αθηνών, ή για τα ομόλογα που εκδίδονται από εισηγμένες εταιρείες, καθώς και για τα κρατικά
ομόλογα.


Γι' αυτό είναι φρόνιμο να περιορίζει κανείς τις πωλήσεις μέσω localbitcoins ή χέρι-με-χέρι σε 2 ανά εξάμηνο το πολύ.

Σημείωση: Ο κ. Νανόπουλος γράφει “πάνω από τριών”, ενώ στην πραγματικότητα το σωστό είναι είναι “πάνω από δύο”. Τρεις ομοειδείς συναλλαγές ήδη θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων.
Aiolos79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 148
Merit: 100



View Profile
June 22, 2017, 04:42:03 PM
 #88

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Οπότε απο όσο κατάλαβα όπου απο τα δυο πεδία και να τα δηλώσεις δεν εχει σημασία ποσά εμβάσματα - πράξεις θα χρειαστούν να πραγματοποιήσεις για να τα λάβεις στον λογαριασμό σου. Δεν θεωρείται επιχειρηματική πράξη.
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
June 22, 2017, 05:04:27 PM
 #89

Σωστά.

Απλά όταν έρχονται πολλά ομοειδή εμβάσματα με κάποια γενική ασαφή αιτιολογία SEPA Transfer Purpose Code:  CASH (CashManagementTransfer) ή OTHR (Other), ίσως υποπτευτούν ότι είναι από αδήλωτη επιχειρηματική δραστηριότητα και να αρχίσουν να τα σκαλίζουν από κάποιο ποσό και πάνω. Γι' αυτό κατά την άποψή μου είναι προτιμότερο να περιορίζονται σε αριθμό, όπως και να τα δηλώνεις, παρά να σε καλούν μετά για εξηγήσεις.

Παρεμπιπτόντως μια ερώτηση: Όσοι λαμβάνετε εμβάσματα από ανταλλακτήρια, μήπως προσέξατε με τι αιτιολογία έρχονται;
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 22, 2017, 05:53:02 PM
 #90

οσοι ειναι ηδη επιχειρηματιες, υπαλληλοι ή ακομα και συνταξιουχοι (παππους-γιαγια)
κινδυνευουν αν εχουν πανω απο 2 εμβασματα / εξαμηνο?
μικρα ποσα κατω απο τα δηλωθεντα εισοδηματα τους
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
June 22, 2017, 08:05:36 PM
 #91

Καλά, ίσως το παρατράβηξα με το FUD. Μπορείς να λαμβάνεις όσα εμβάσματα θες. Αν δεν κρύβεις εισοδήματα και δεν προέρχονται από εγκληματικές ενέργειες, δεν πρέπει να ανησυχείς πολύ.

Υποθέτω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν λαμβάνεις πολλά εμβάσματα από φυσικά πρόσωπα (π.χ. άν πουλάς bitcoin μέσω bitsquare) ή με κάποιες διαδρομές γνωστές για ξέπλυμα. Έχουν αλγορίθμους που μαρκάρουν συγκεκριμένες κλάσεις περιπτώσεων. Τα εμβάσματα από ανταλλακτήρια είναι μια γνωστή και συνηθισμένη περίπτωση. Αρκεί τα ποσά που ήρθαν να εμφανίζονται μετά κάπου στη δήλωση.

Μετά από κάποιο ύψος απόκλισης μεταξύ προσαύξησης από εισερχόμενα εμβάσματα/καταθέσεις και δηλωμένων εισοδημάτων χτυπάει συναγερμός. Δεν σου κόβουν το κεφάλι αμέσως - σε καλούν να πεις τελευταία λόγια.

Στην χειρότερη θα παγώσουν τον λογαριασμό για κάποιο διάστημα μέχρι να δώσεις εξηγήσεις. Εμένα μου πάγωσαν λογαριασμό γιατί δεν έκανα καμιά κίνηση για 6 μήνες και έπρεπε να τους πάω το εκκαθαριστικό για να τον ξεπαγώσουν. Ορίστε, κινδυνεύεις και με μηδέν εμβάσματα!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τονίζεις ότι τα εμβάσματα είναι κάτω από τα δηλωμένα εισοδήματα. Τι σχέση έχει αυτό;

Ας πούμε κάποιος λαμβάνει μισθούς 10.000€ το χρόνο στον λογαριασμό του και τους δηλώνει ως εισόδημα από μισθωτή εργασία (αναγκαστικά, γιατί θα είναι προσυμπληρωμένα). Λαμβάνει επίσης 9.000€ εμβάσματα από πώληση bitcoin.

  • Αν δηλώσει 9.000€ στον 781 ή στον 865, τότε η εφορία βλέπει συνολική προσαύξηση καταθέσεων 19.000€ και συνολικό δηλωθέν εισόδημα 19.000€. Ισοζύγιο ΟΚ.
  • Αν δεν δηλώσει 9.000€ πουθενά, τότε η εφορία βλέπει συνολική προσαύξηση καταθέσεων 19.000€ και συνολικό δηλωθέν εισόδημα 10.000€. Ισοζύγιο ΓΙΟΚ.

Τι θα πει μετά, “Μα εγώ δήλωσα ήδη 10.000€. Οι επιπλέον 9.000€ είναι μικρότερες και ... έχουν χωθεί από κάτω.”;
ysteriot
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 38
Merit: 10


View Profile
June 22, 2017, 08:26:23 PM
 #92

Αν σε ένα ανταλλακτήριο έχω στείλει συνολικά εμβάσματα, ως SEPA καταθέσεις, συνολικά πχ. 5000€ και κάποια στιγμή
παίρνω πίσω με ανάληψη πάλι με SEPA 5000€, θα πρέπει να το δηλώσω κάπου εφόσον θα έχω ισοζύγιο 0;

— ReVoLuTioN oF THe WeB —
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
June 22, 2017, 09:05:59 PM
 #93

Το σενάριό σου δεν είναι πλήρες. Εξαρτάται από την περιπέτεια που έχουν υποστεί αυτές οι 5.000.

Αν απλά έκατσαν στο ανταλλακτήριο για κάποιον καιρό, μετά αποφάσισες να μην κάνεις καμιά αγοραπωλησία και τις πήρες πίσω, τότε δεν υπάρχει κάτι για να δηλώσεις, καθώς δεν έχεις δημιουργήσει κάποια προσαύξηση.

Αν αγόρασες 2 BTC στις 2.500 και πούλησες το ένα στις 5.000, τις οποίες έφερες πίσω στην τράπεζα, τότε τυπικά πρέπει ή να δηλώσεις υπεραξία 2.500 στον 865 ή να δηλώσεις 5.000 στον 781. Πρόσεξε! Τώρα δεν έχεις πια 5.000 που είχες στην αρχή. Τώρα έχεις 5.000 στον λογαριασμό σου + 1 BTC ονομαστικής αξίας 2.500 (όσο το αγόρασες). Το συνολικό σου ενεργητικό είναι πλέον 5.000 (τράπεζα) + 2.500 (1 BTC) = 7.500 και το ισοζύγιο 7.500 – 5.000 = 2.500, και όχι 0.

woola3
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 35
Merit: 0


View Profile
June 22, 2017, 09:23:45 PM
 #94

Τους επόμενους μήνες θα πρέπει να τραβήξω κάποια λεφτά πίσω. Το θέμα είναι ότι είμαι άνεργος και ότι από εμένα δεν έχει φύγει ποτέ τίποτα από τράπεζα προς ανταλλακτήρια για αγορά bitcoin (μόνο κανα δυο φορές από paypal σε wirvox κάτι ψιλά). Όσα coins έχω τα μάζεψα με bounties, mining και λίγο trading. Το ποσό που θέλω να φέρω πίσω είναι πάνω από 10k. Δεδομένου ότι σε κανένα ανταλλακτήριο μέχρι τώρα δεν έχω δώσει ποτέ αφμ ή ταυτότητα αλλά μόνο ονοματεπώνυμο και διεύθυνση θα μπορώ να ισχυριστώ ότι τα είχα από παλιά χωρίς σκοπό το κέρδος και να γλυτώσω το άνοιγμα επιχείρησης? Το να φορολογηθώ 10% με 15% δεν με πειράζει.
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 22, 2017, 09:31:43 PM
 #95

μαρεσει η λεξη "προσαυξηση" Cheesy
ο τραπεζικος λογαριασμος μου ξεκινα με 100ε αρχες γεναρι και καταληγει με 100ε τελη δεκεμβρη.
καμια προσαυξηση, παντα στο '0' ειμαι  Grin
ysteriot
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 38
Merit: 10


View Profile
June 22, 2017, 10:21:12 PM
 #96

Το σενάριό σου δεν είναι πλήρες. Εξαρτάται από την περιπέτεια που έχουν υποστεί αυτές οι 5.000.

Αν απλά έκατσαν στο ανταλλακτήριο για κάποιον καιρό, μετά αποφάσισες να μην κάνεις καμιά αγοραπωλησία και τις πήρες πίσω, τότε δεν υπάρχει κάτι για να δηλώσεις, καθώς δεν έχεις δημιουργήσει κάποια προσαύξηση.

Αν αγόρασες 2 BTC στις 2.500 και πούλησες το ένα στις 5.000, τις οποίες έφερες πίσω στην τράπεζα, τότε τυπικά πρέπει ή να δηλώσεις υπεραξία 2.500 στον 865 ή να δηλώσεις 5.000 στον 781. Πρόσεξε! Τώρα δεν έχεις πια 5.000 που είχες στην αρχή. Τώρα έχεις 5.000 στον λογαριασμό σου + 1 BTC ονομαστικής αξίας 2.500 (όσο το αγόρασες). Το συνολικό σου ενεργητικό είναι πλέον 5.000 (τράπεζα) + 2.500 (1 BTC) = 7.500 και το ισοζύγιο 7.500 – 5.000 = 2.500, και όχι 0.



Ναι ας υποθέσουμε ότι αυτό είναι το σενάριο.
Η τράπεζα πως θα ξέρει τι αξία έχω εγώ στο χαρτοφυλάκιό μου στο ανταλλακτήριο και κατά πόσο την έχω αυξήσει ή μειώσει και τι την ενδιαφέρει;
Εγώ να το δηλώσω από μόνος μου δεν παίζει 1ον γιατί δεν είμαι χαζός και 2ον γιατί μπορεί σε ένα μήνα τα 5000 να έχουν γίνει 500 (λέμε τώρα...).
Η λογική λέει ότι η τράπεζα βλέπει μεταφορές προς τα έξω ή προς τα μέσα σε φίατ.

Φαντάζομαι πως η αύξηση κεφαλαίου αυτό σημαίνει, δηλαδή το πόσο ρευστό έχεις στον λογαριασμό σου και όχι τι μπορεί να έχεις κάπου κάτι
σε bitcoin ή στραγάλια σε κάποια αποθήκη. Κάνω λάθος;

— ReVoLuTioN oF THe WeB —
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
June 22, 2017, 11:50:30 PM
 #97


Παρεμπιπτόντως μια ερώτηση: Όσοι λαμβάνετε εμβάσματα από ανταλλακτήρια, μήπως προσέξατε με τι αιτιολογία έρχονται;

Παράδειγμα απο το Kraken.



amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
June 23, 2017, 01:40:08 AM
 #98

Ευχαριστώ πολύ @chryspano! Οπότε περιέχει το όνομα του ανταλλακτηρίου. Όμως δεν έχει το είδος της συναλλαγής (Purpose Code), άρα για φορολογική χρήση θα πρέπει να συμπληρωθεί με την εκτύπωση της συναλλαγής από το ιστορικό. Καλό θα ήταν να σώζεις τις λεπτομέρειες των συναλλαγών τοπικά, γιατί τα ανταλλακτήρια βαράνε κανόνι συχνά και μετά δεν θα έχεις πρόσβαση στο ιστορικό σου.

Τους επόμενους μήνες θα πρέπει να τραβήξω κάποια λεφτά πίσω. Το θέμα είναι ότι είμαι άνεργος και ότι από εμένα δεν έχει φύγει ποτέ τίποτα από τράπεζα προς ανταλλακτήρια για αγορά bitcoin (μόνο κανα δυο φορές από paypal σε wirvox κάτι ψιλά). Όσα coins έχω τα μάζεψα με bounties, mining και λίγο trading. Το ποσό που θέλω να φέρω πίσω είναι πάνω από 10k. Δεδομένου ότι σε κανένα ανταλλακτήριο μέχρι τώρα δεν έχω δώσει ποτέ αφμ ή ταυτότητα αλλά μόνο ονοματεπώνυμο και διεύθυνση θα μπορώ να ισχυριστώ ότι τα είχα από παλιά χωρίς σκοπό το κέρδος και να γλυτώσω το άνοιγμα επιχείρησης? Το να φορολογηθώ 10% με 15% δεν με πειράζει.

Αν δεν έχεις κανένα παραστατικό για αγορά και το ποσό είναι μεγάλο, θα πρέπει να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα ελέγχου. Για ΄μένα δηλώσέ το στον 865 με φόρο 15% και νομίζω πως όλα θα πάνε καλά. Άν γίνει έλεγχος θα εξηγήσεις την κατάσταση και θα πεις ότι δηλώνεις όλο το ποσό ως υπεραξία γιατί δεν μπορεί να προσδιοριστεί η τιμή αγοράς.

Τώρα για το ύψος του εμβάσματος τι να σου πω; Για πάνω από 10.000 είτε τα φέρεις μαζεμένα είτε τμηματικά μέσα σε ένα χρόνο, είναι επισφαλές. Γνωρίζω σίγουρα ότι για μεγάλα ποσά ο κίνδυνος να μπεις σε περιπέτειες εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την αιτιολογία που θα γράψουν. Δηλαδή να μην είναι κάτι αόριστο όπως “Other”.

Από φυσικά πρόσωπα όχι πάνω από 2 εμβάσματα μέσα σε ένα εξάμηνο, αλλιώς είναι επιχειρηματική δραστηριότητα. Από ανταλλακτήρια δεν γνωρίζω κανένα να επεξεργάζεται τέτοια ποσά χωρίς ταυτοποίηση.

Υπάρχουν δύο πλατφόρμες: https://web.chip-chap.com/ και https://trade.holytransaction.com/. Εκεί κάνεις εγγραφή μόνο με κινητό και email. Επιλέγεις bitcoin ->  Bank Transfer και μπορείς να πουλήσεις μέχρι 600€ ανά συναλλαγή. Η προμήθειες είναι γύρω στα 5%.

μαρεσει η λεξη "προσαυξηση" Cheesy
ο τραπεζικος λογαριασμος μου ξεκινα με 100ε αρχες γεναρι και καταληγει με 100ε τελη δεκεμβρη.
καμια προσαυξηση, παντα στο '0' ειμαι  Grin

Αν ενδιάμεσα έχεις λάβει εμβάσματα ή έκανες καταθέσεις μετρητών, αυτή είναι η προσαύξηση. Δηλαδή αν λαμβάνεις μισθό στον λογαριασμό και τον αναλώνεις ολόκληρο, δεν θα δηλώσεις στο τέλος εισόδημα από μισθωτή εργασία;

Το σενάριό σου δεν είναι πλήρες. Εξαρτάται από την περιπέτεια που έχουν υποστεί αυτές οι 5.000.

Αν απλά έκατσαν στο ανταλλακτήριο για κάποιον καιρό, μετά αποφάσισες να μην κάνεις καμιά αγοραπωλησία και τις πήρες πίσω, τότε δεν υπάρχει κάτι για να δηλώσεις, καθώς δεν έχεις δημιουργήσει κάποια προσαύξηση.

Αν αγόρασες 2 BTC στις 2.500 και πούλησες το ένα στις 5.000, τις οποίες έφερες πίσω στην τράπεζα, τότε τυπικά πρέπει ή να δηλώσεις υπεραξία 2.500 στον 865 ή να δηλώσεις 5.000 στον 781. Πρόσεξε! Τώρα δεν έχεις πια 5.000 που είχες στην αρχή. Τώρα έχεις 5.000 στον λογαριασμό σου + 1 BTC ονομαστικής αξίας 2.500 (όσο το αγόρασες). Το συνολικό σου ενεργητικό είναι πλέον 5.000 (τράπεζα) + 2.500 (1 BTC) = 7.500 και το ισοζύγιο 7.500 – 5.000 = 2.500, και όχι 0.



Ναι ας υποθέσουμε ότι αυτό είναι το σενάριο.
Η τράπεζα πως θα ξέρει τι αξία έχω εγώ στο χαρτοφυλάκιό μου στο ανταλλακτήριο και κατά πόσο την έχω αυξήσει ή μειώσει και τι την ενδιαφέρει;
Εγώ να το δηλώσω από μόνος μου δεν παίζει 1ον γιατί δεν είμαι χαζός και 2ον γιατί μπορεί σε ένα μήνα τα 5000 να έχουν γίνει 500 (λέμε τώρα...).
Η λογική λέει ότι η τράπεζα βλέπει μεταφορές προς τα έξω ή προς τα μέσα σε φίατ.

Φαντάζομαι πως η αύξηση κεφαλαίου αυτό σημαίνει, δηλαδή το πόσο ρευστό έχεις στον λογαριασμό σου και όχι τι μπορεί να έχεις κάπου κάτι
σε bitcoin ή στραγάλια σε κάποια αποθήκη. Κάνω λάθος;

Την τράπεζα δεν την αφορά ούτε τι έχεις στο χαρτοφυλάκιο, ούτε τι ποσά έλαβες. Η εφορία βλέπει ότι κατατέθηκαν 5.000. Αν γίνει έλεγχος μπορείς βέβαια να πεις ότι έφυγαν 5.000 και γύρισαν πίσω παρθένες. Θεωρητικά μπορούν να διερευνήσουν αν έγινε κάποια αγοραπωλησία ενδιάμεσα, δηλαδή αν δαπανήθηκε το ποσό και στη συνέχεια μεταβλήθηκε η συνολική περιουσία.

Αυτό βέβαια είναι παρατραβηγμένο, το να επικοινωνήσουν με το ανταλλακτήριο και να ζητήσουν το ιστορικό των συναλλαγών, αν και όχι τελείως απίθανο. Οπότε πιθανότατα αν δεν το δηλώσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Μπορεί όμως να σε συμφέρει να επικαλεστείς αυτό το έμβασμα και να το δηλώσεις στον 781 για να καλύψεις τα τεκμήρια, ειδικά αν θέλεις να κάνεις κάποια μεγάλη αγορά (αυτοκίνητο, σπίτι κλπ), που ανεβάζει την τεκμαρτή δαπάνη.

Εγώ σου περιέγραψα τι ισχύει τυπικά και ο υπολογισμός της υπεραξίας ήταν για την περίπτωση που θα το δήλωνες στον 865 ως πώληση τίτλων (φορολογητέο 15%):

Η αύξηση κεφαλαίου (υπεραξία) που κατέγραψες (2.500) είναι επί του μισού ποσού: αγόρασες 1 BTC έναντι 2.500€ και πούλησες το ίδιο 1 BTC έναντι 5.000.

Αν σε έναν μήνα η τιμή του άλλου 1 BTC πέσει στα 500 και το πουλήσεις, θα έχεις κέρδος 500 συνολικά (αν είναι στο ίδιο φορολογικό έτος). Αυτό θα δηλώσεις.

Αν το άλλο 1 BTC πέσει στα 500 του χρόνου και το πουλήσεις, τότε στο άλλο φορολογικό έτος θα έχεις ζημιά.

Εφόσον κάνεις τμηματική ρευστοποίηση, είναι δυο ξεχωριστές πράξεις.

Φαντάσου το ισοδύναμα ως εξής: πρώτα στέλνεις 2.500 (μένουν 2.500 στον λογαριασμό) και αγοράζεις 1  BTC, ανεβαίνει στις 5.000, το ρευστοποιείς και λαμβάνεις το αντίτιμο στον λογαριασμό. Έχεις τώρα 7.500 – το αρχικό κεφάλαιο προσαυξημένο κατά 2.500. Έχεις καταγράψει κέρδος. Μετά στέλνεις τις υπόλοιπες 2.500 πάλι στο ανταλλακτήριο και κάθονται εκεί περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να αγοράσεις. Εσύ έχεις ακόμα 7.500. Τώρα η τιμή του BTC έπεσε (δεν έχει σημασία πού) και εσύ αγοράζεις με τις 2.500. Τι έγινε τώρα; Δεν έχεις κέρδος επειδή οι 2.500 “εξαφανίστηκαν” και έμεινες με τις 5.000 στον λογαριασμό;
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 23, 2017, 06:48:15 AM
 #99

ολες αυτες οι σπαζοκεφαλιες και οι πονοκεφαλοι θα αποφευχθουν οταν καταργηθουν αυτοι οι αμεσοι φοροι
και μεινει μονο το φπα και οι εμμεσοι!
ετσι δεν θα χρειαζεται να φοροδιαφευγει κανεις και τα εξοδα του κρατους με σωστη διαχειρηση (κατι που δεν υπηρξε ποτε!)
θα καλυπτονται ανετοτατα! Wink
εντωμεταξυ, δημοτικα τελη (εμμεσος φορος) πληρωνουμε κανονικοτατα και εχουμε πνιγει στο σκουπιδι
και ερχεται και καυσωνας!!!!
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
June 23, 2017, 07:13:19 AM
Last edit: June 23, 2017, 07:37:08 AM by agaga
 #100

Χάος κανονικό, πλάκα θα έχει να εμφανιστεί κανείς στην εφορία που πούλησε litecoin ή eth ή xmr κλπ Cheesy
...

αν δε βγει καμια οδηγία από EU να μεταφραστεί, το όλο θέμα μοιάζει με λάκο με κροκόδειλους  Tongue
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!