Bitcoin Forum
June 21, 2024, 08:40:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin helal mi diye yazi var mi  (Read 44289 times)
FrogDogg
Member
**

Activity: 60
Merit: 10

View Profile
October 25, 2017, 11:00:05 AM

galiba bu konuda coinlerin ne üzerine kurulu olduğuna dikkat etmek lazım
jackspow
Member
**

Activity: 178

Be Free

View Profile
October 25, 2017, 12:28:35 PM

Bu işin artık helali haramı kalmadığını düşünüyorum. Bu hükmü kimse veremez, çünkü şartlar o kadar değişti ki, kesin bir cevap vermek olanaksız.
burky155
Member
**

Activity: 532
Merit: 12

View Profile
October 25, 2017, 06:58:38 PM

Helal ya da haram diyebilmek o kişinin inancına ya da kafasına göre değişebilir. Bitcoin benim için değerlendirilmesi gerekn bir iş kolu, bir ticaret aracı yani haram falan olamaz.

KaledeNobet
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

The future is your Genome

View Profile
October 25, 2017, 09:46:49 PM

Ben fakih değilim, buradaki kimse de öyle değildir sanıyorum. Ancak günlük yaşantısını dini hassasiyetlere ve kurallara  göre yönlendiren insanlar mutlaka vardır, ben de böyle olmaya çalışan birisiyim. Düşüncelerimi bu açıdan değerlendirirseniz sevinirim. Ayrıca söylediklerime güvenip hareket etmeyin, hem kendinizi hem beni yakmayın Cheesy

Bitcoin haram mı? Peki altcoinler? Peki dolar, euro, tl? Altın, gümüş? Bunların haramlığını tartışmıyoruz ama btcyi tartışıyoruz. Çünkü bizim için bilinmez, şüpheli, kapalı bir şey. Doların karşılığı altın. Abd'nin bastığı dolar kadar altını gerçekten var mı? Olsa bile karşılığı altın olan bir şey, karşılığı her şeyden bağımsız olarak arz-talebe göre belirlenen coinlerden neden daha güvenilir ve sağlam oluyor? Soruyu soranların ve eleştirelnlerim bu açıdan bakmaları gerekir diye düşünüyorum.

Temel meseleyi ortaya koyduktan sonra helallik meselesine nereden baktığımı açıklayayım. Ben işin içinde bankalar, sigorta şirketleri vs var diye paramı bankada bırakmıyorum, arabaya kasko yaptırmıyorum, zorunlu sigortalar dışında ve maaş ödemeleri dışında bankalar ve sigorta şirketlerinin kapısından bile geçmemeye çalışıyorum. Yapanlara bir şey diyemem tabi, yanlış anlaşılmasın, kimseyi yargılayamam. Ben sadece fazla garanticiyim, mümkün olduğunca şüpheden yzak durmaya çalışıyorum.

İşte burada BTC, bırakın haram olmayı, müslümanlar için tüm bu şüpheli sistemlerden kaçınabilmek için bir çıkış yolu gibi geliyor. Ne yaparsanız yapın nakit para ile çalışıp bankanın bulaşmadığı bir iş yapmak çok zor diye düşünüyorum. Siz faizle iş yapmasanız bile paraya faiz bulaşmamasını sağlamak da çok zor. BTC ise hiç bir merkezi olmayışı, devletlerin müdahalesinden uzak olması ve dolayısıyla sizin iradeniz dışında müdahale edilmesi çok mümkün değil. henüz BTC ve coinler hakkında geniş bilgi edinebilmiş değilim ama şimdilik şu kadarını söyleyebilirim ki benim vicdanım BTC'yi dolardan da diğer paralardan da daha temiz olarak görüyor. Doğrusunu Allah bilir, henüz BTc ve başka coin almış değilim ama helallik haramlık konusunda şüphem yok. Sadece öğrenmeye çalışıyorum, zamanla yatırım yapacağım inşaAllah.

Not. BTC'nin helalliğini gölgeye düşürecek şey zekattır diye düşünüyorum. Ey forum ahalisi, 1 koyup 1.000 almak güzel ama zekatları da ona göre verelim lütfen Smiley

BTC'nin helalliğini gölgeye düşürecek şey zekattır diye düşünüyorum. Ey forum ahalisi, 1 koyup 1.000 almak güzel ama zekatları da ona göre verelim lütfen Smiley bu tartışmalarda en çok gözden kaçan konu ve en önemlilerinden

Kesinlikle bu görüşünüze katılıyorum hocam forumda bitcoinin helalliğinden şüphe eden arkadaşlar bana özel mesaj atsın her türlü zekat,yardım kabul edilir. Grin Bu arada bu konuyu açan arkadaş nasıl bir kafa yaşıyordu merak ediyorum.  Cheesy

PowerLike
Member
**

Activity: 244
Merit: 20

View Profile
October 25, 2017, 10:41:25 PM

bu konuda çok araştırma yaptım fakat tatmin edici net bir cevap alamadım. haram diyenler var fakat haram diye fetva verenler daha kripto paranın ne olduğunu bilmiyor. neye dayanarak fetva verdiklerine de anlam veremiyorum.

kimisi diyor para ile para satın alınmaz. o zaman türk lirası ile dolar veya euro almak ta haram?

kimisi diyor güvenli değil, belli bir merkezi yok, sorun yaşadığında karşında muhatabın yok. cüzdanını düşürdüğünde veya para düşürdüğünde merkez bankasına gidip efendim ben paramı düşürdüm, zararımı karşılayın mı diyebiliyoruz?

araştırmalarım devam ediyor. Yeni bilgiler edinebilirsem, sizinle tekrar paylaşırım.
ankara44
Member
**

Activity: 434
Merit: 14

View Profile
October 27, 2017, 07:10:56 PM

Bu piyasaya girmeden önce ben de bu konuyu araştırdım. O zamanlar çok fazla bilgim yoktu. Borsada da henüz işlem yapmamıştım. Kafamdaki şüpheleri dib fetva kuruluna yazarak görüşlerini talep ettim. Aradan 8 ay geçti halen cevap bekliyorum. Ama bu konuyu her yönüyle bilen bir din adamının olduğuna da doğrusu inanmıyorum. Çağırsalar ne yapıldığını anlatırım. Ama sanmıyorum. Bu işte yaptığım koinlerde seçici olmak, işlem hacmi yüksek koinlere girmek, pump, dumplardan uzak durmak.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
October 27, 2017, 07:26:57 PM

Neticede bitcoin bir para. Helal yol içinde kullanılır haram içinde. Parayla ekmek te alınır alkolde. Helal haram kişiye bağlı bence
hoopdi
Jr. Member
*

Activity: 54
Merit: 1

View Profile
October 27, 2017, 07:52:49 PM

değerlenecek bir araziyi alıp, değerlendiğinde haram bu arazi denmediğine göre bence bu da normal bir durum.

Kora •• Building financial system for everyone Presale February 2017
apocado35
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile
October 28, 2017, 12:21:40 AM

Mantik olarak dolar alip satmak veya altin alip satmaktan ne farkı var ?
yenivera
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 256

View Profile
October 28, 2017, 08:15:04 PM

Mantik olarak dolar alip satmak veya altin alip satmaktan ne farkı var ?

Bence bizatihi kendisi paradan başka bir şey değil, ama btc yi nasıl kullandığın yada kazandığın önemli.

Am en doğrusunu tabi işin ehli olanlar bilir.

░░░░░░▄▄▄████████▄▄▄
░░░░▄████████████████▄
░░▄████████████████████▄
████████████████████████
▐████████████████████████▌
██████████████████████████
▐████████████████████████▌
████████████████████████
░░▀████████████████████▀
░░░░▀████████████████▀
░░░░░░▀▀▀████████▀▀▀
.Defi for You.
defi.com.vn

Learn how to become your own bank and
implement a private investment strategy

▄▄                    ▄▄
█      Pawn | Sell     
           Services
      Buy   | Rent
     █
  ▀▀                    ▀▀

darkc00l
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
October 28, 2017, 09:13:51 PM

Tabii kide haram.   Cheesy Grin Tongue Roll Eyes
koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
October 30, 2017, 01:36:01 AM

Bunlar çok hassas konular, görüyorum ki burada her iki taraftan da konuyu hafife alarak değerlendirmelerde  bulunmuşlar ben bunu doğru bulmuyorum. ciddi şekilde irdelenmesi gereken bir konu bu.
Republicofizmir
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
October 30, 2017, 04:39:01 PM

Hahah hocaya danışsan o ne der
fkose58
Newbie
*

Activity: 32

View Profile
October 30, 2017, 05:02:04 PM

Ülkelerin resmi olarak destekleyemediği ve adı kara para aklamayla çıkmış bir para helal mi haram mı diye düşünenler; haramdır haram girmeyin siz  😂
zubizeretta
Newbie
*

Activity: 24

View Profile
October 30, 2017, 05:09:22 PM

bir sonuc cikti mi? hocaya danistiniz mi?
onurisbu
Newbie
*

Activity: 54

View Profile
November 03, 2017, 07:23:11 AM

Geçenlerde Sakarya Üniversitesi'nde bununla ilgili bir çalıştay yapıldı. Haberin linki aşağıda:

http://haber.sakarya.edu.tr/kripto-para-birimleri-saude-tartisildi-h74170.html
drogbacrash1
Member
**

Activity: 392
Merit: 13

View Profile
November 03, 2017, 09:03:33 PM

borsa helaldir.borsa helalse bitcoinde helaldir Cheesy
Debragger
Member
**

Activity: 98

View Profile
November 04, 2017, 01:58:20 AM

Emek karşılığında alınan paralar helal bitcoine emek veriyoruz .ben helal olma ihtimali daha çok diyorum
katsube
Member
**

Activity: 70

View Profile
November 04, 2017, 02:12:57 AM

Neden helal olmasın? Sonuçta kaybetmeyi göze alıyorsun ve kimseden bir şey çalmıyorsun... Kazandığında ve kaybettiğinde senin için problem yoksa helaldir.
Hk009
Jr. Member
*

Activity: 55

View Profile
November 04, 2017, 06:45:14 AM

Benim mantığıma göre bitcoin haram ise altın almak da haramdır. İkisi de yatırım nasıl olsa. Hatta döviz alıp yatırım yapmak da haramdır.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  

Jump to: