Bitcoin Forum
May 18, 2024, 02:28:56 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Ing!  (Read 22446 times)
Maddinu (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
September 02, 2017, 10:10:50 PM
Last edit: June 18, 2019, 03:33:09 PM by Maddinu
 #1

Ing the best!
claudieux
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 137
Merit: 100


View Profile
September 02, 2017, 10:20:38 PM
 #2

Tranzactiile au fost facute cu firme din tara (bitcoinromania, btcxchange etc.) sau de afara? Tine-ne la curent!
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 02, 2017, 10:49:07 PM
 #3

De conturi inchise fara explicatie eu nu am auzit...ba inca unele grase.
Contul e totusi un contract intre tine si banca, nu e o usa care se inchide arbitrar in nas.

Daca e din cauza de crypto atunci te poti astepta si la dat cu subsemnatul (ofensiva impotriva misculatiilor cu crypto abia si-a facut incalzirea) Ca altfel banca nu a riscat un proces cu tine de flori de mar.

Insa zau daca inteleg o astfel de situatie...daca tot e vorba de sume mari pai cat saracie sa coste un avocat specializat pe economice?...luat pe "abonament"?

Insa poate am inteles eu gresit sintagma suma mare de bani...ori poate este doar o duda bancara romaneasca banala (insa din moment ce ai intrebat la banca ai tras alarma si ei reparau tacit duda, nu ramanea contul inchis)



Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 03, 2017, 07:25:09 AM
 #4

Parca conteaza locatia tranzactiilor.

Plus naivitatea aia cu "am intrebat si au zis ca nu sunt probleme cu crypto"...de parca exista tziptzer bancar care sa refuze incasarea bonusului pentru deschiderea unui cont gras din cauza ca habar are daca este sau nu este problema.
Of, lume.

In momentul de fata nu ai ce sa faci decat sa afli motivul...si sa pregatesti raspunsuri daca se vor cere.

Evident, poate o sa fie nimic in ploaie si o sa poti rade subtire de martisor...sper pentru tine.
Insa in viitor nu o sa mai fie. Asta cu siguranta.

Macar invatati ceva din activitatea voastra: noile adrese BTC se schimba la fiecare primire/trimitere. Nu de sanchi.
Voi lucrati insa tot cu aceleasi "roabe" de fiat apoi, vai, mirare ca apar probleme.

Timpul cand lumea crypto era un vest salbatic apune...din cauza de spalare de bani, de finantare teroristica si nu in ultimul rand din cauza de impozite.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 03, 2017, 02:16:57 PM
 #5

Ca un exercitiu de logica sa analizam sintagma: din cauza de crypto.

Daca tranzactiile tale se fac intre persoane fizice atunci nimeni nu are motiv sa suspecteze ca e vorba de crypto, cartofi sau orice altceva...pana nu intreaba, nu stiu.

Daca insa sunt implicate conturi de exchange-uri atunci da, stiu ca e vorba de crypto.

Insa de ce sa arunce din mana placinta? (cum spui si tu, e buna, e dulce si consistenta)
E, din cauza ca este fierbinte. Cineva a cerut ca traficul monetar cu aceste noduri sa fie monitorizat si raportat (cineva "de nerefuzat" desigur  Grin )
Un sef a decis ca decat sa fie implicati intr-o posibila ancheta mai bine inchide ipotetica rana...cu tot riscul ca tu sa ii tarai prin procese (desi si aici sunt sigur acoperiti de ceva stipulare din contract)

Si acuma sa legam evenimentele: tu ne povestesti de conturi consistente inchise pe motiv de crypto.
BTC-E a fost inchis de amerloci si toate celelalte exchange-uri au inceput sa refuze americanii ca si clienti sau cer pana si numarul de la chiloti daca vrei sa lucrezi cu ei.

Concluzia fireasca este ca lumea crypto se afla sub lupa...Manzului liber i se pune capastru.
Inocenta credintei ca putem evita colosii financiari mondiali se surpa accelerat.
Noi nu ii vrem dar uite ca ei ne vor... docili, inregimentati, cuminti (ca tot restul planetei)
Andrew1337
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 574
Merit: 255


View Profile
September 03, 2017, 02:53:43 PM
 #6

Aveai bani in conturi cand ti le-au inchis ?
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 04, 2017, 06:26:15 AM
 #7

Orice contract este bilateral. Asa cum tu ai sansa sa-ti muti conturile in orice alta banca si sa inchizi orice cont existent (daca nu ai datorii, suspiciuni, etc.), asa si banca poate sa decida in price moment ca nu mai vrea sa lucreze cu tine.
Totusi, si pe mine m-ar interesa ce tipuri de tranzactii ai avut? Exchange-uri externe, exchange-uri romanesti, tranzactii intre persoane fizice?
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 04, 2017, 06:34:33 AM
 #8

Cryptomonedele au un viitor doar daca vor fi reglementate. A trecut vremea anonimatului si daca mai credeti in povesti, puteti sa riscati sa va puneti banii si cryptomonedele in exchange-uri care (mai) accepta depuneri si fara KYC (know your customer) sau un AML policy. Vezi ultima problema cu BTC-E.
Recomand pentru toata lumea sa va uitati la acest documentar de pe netflix:
https://www.netflix.com/ro-en/title/80154500
Filmul explica in detaliu de ce viitorul bitcoin-ului este "piata reglementata", chiar nu putem sa ne imaginam ca guvernele vor accepta sa nu beneficieze dintr-o piata care creste cu miliarde de dolari saptamanal.
KiritoX
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 49
Merit: 1


View Profile
September 04, 2017, 07:18:01 AM
 #9

Poti da exemplu ce inseamna sume foarte mari ? Sa stim si noi la ce sa ne asteptam ?
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 04, 2017, 08:33:20 AM
 #10

Orice contract este bilateral. Asa cum tu ai sansa sa-ti muti conturile in orice alta banca si sa inchizi orice cont existent (daca nu ai datorii, suspiciuni, etc.), asa si banca poate sa decida in price moment ca nu mai vrea sa lucreze cu tine.
Totusi, si pe mine m-ar interesa ce tipuri de tranzactii ai avut? Exchange-uri externe, exchange-uri romanesti, tranzactii intre persoane fizice?
aici este adevarat, pot sa rupa contractul cand vor ei dar din moment ce ei castigau dupa urma mea nu inteleg de ce au facut asta. Am avut acte pt provenienta banilor, m au intrebat fel si fel de chestii in legatura cu tranzactiile.

Am facut cateva tranzactii cu exchange uri externe, restul din a noastra Romanica


Cred ca problema principala a fost cu transferurile din pf in pf. Daca acestea aveau un volum mare si sume considerabile (de ex. 10-15 tranzactii de cateva mii de lei pe zi), acesta a creat niste suspiciuni.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 04, 2017, 09:52:42 AM
 #11

Orice contract este bilateral. Asa cum tu ai sansa sa-ti muti conturile in orice alta banca si sa inchizi orice cont existent (daca nu ai datorii, suspiciuni, etc.), asa si banca poate sa decida in price moment ca nu mai vrea sa lucreze cu tine.
Totusi, si pe mine m-ar interesa ce tipuri de tranzactii ai avut? Exchange-uri externe, exchange-uri romanesti, tranzactii intre persoane fizice?
aici este adevarat, pot sa rupa contractul cand vor ei dar din moment ce ei castigau dupa urma mea nu inteleg de ce au facut asta. Am avut acte pt provenienta banilor, m au intrebat fel si fel de chestii in legatura cu tranzactiile.

Am facut cateva tranzactii cu exchange uri externe, restul din a noastra Romanica


Cred ca problema principala a fost cu transferurile din pf in pf. Daca acestea aveau un volum mare si sume considerabile (de ex. 10-15 tranzactii de cateva mii de lei pe zi), acesta a creat niste suspiciuni.
bun... s ar putea ca asta sa fie problema,transferurile din pf in pf. Eu cumpar un mar si ii transfer omului banii in contul sau si tot asa. Ce problema ar avea banca ca fac sute de tranzactii pe zi?

In principiu, faci tranzactii comerciale pe cont de persoana fizica. 2-3, poate chiar si 10 tranzactii pe luna, nu sar la ochi, dar 10-15-20 tranzactii pe zi de pe pf pe pf e cam riscant. Spalare de bani, tranzactii economice fara suport legal, bani neimpozitati, etc. Decat sa sa joace de-a politie si sa te intrebe fel de fel de intrebari ca sa se confirme de legalitatea tranzactiilor, mai bine nu isi asuma acel risc pentru cativa zeci de lei sau sute de lei in comisioane.
Baiazid
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100


Quo Vadis


View Profile
September 04, 2017, 10:57:45 AM
 #12

Un prieten a patit ceva asemanator dupa mai multe treansferuri de la si catre kraken. Insa era vorba de raiffaisen

Leading-Edge Ecosystem & Technology    ▌   R E P U B L I A   ▐     P R E - S A L E   :   August 23rd - September 23rd
▬   ▬▬   ▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬   ▬▬   ▬
|      [ WHITEPAPER ]  [ BOUNTY ]  [ ANN THREAD ]       |         Facebook        Telegram        Twitter        Instagram          |
cryptostrich
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
September 04, 2017, 11:50:48 AM
 #13

Cel mai probabil ti-a inchis pentru ca ai rulat mult cash persoana fizica-persoana fizica plus ai mai avut tranzactii cu exchange-uri. Motivul e frica de spalare de bani in principal cred. Au mai fost oameni cu conturi inchise la ING. Sincer, cred ca aici se termina tot. Ti-au inchis cont si gata, nu alte probleme. Ai grija totusi ca la mai toate bancile, cei suspecti ca folosesc crypto sunt urmariti.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 04, 2017, 12:24:33 PM
 #14

Cel mai probabil ti-a inchis pentru ca ai rulat mult cash persoana fizica-persoana fizica plus ai mai avut tranzactii cu exchange-uri. Motivul e frica de spalare de bani in principal cred. Au mai fost oameni cu conturi inchise la ING. Sincer, cred ca aici se termina tot. Ti-au inchis cont si gata, nu alte probleme. Ai grija totusi ca la mai toate bancile, cei suspecti ca folosesc crypto sunt urmariti.
intr adevar am avut cateva tranzactii pf to pf dar chiar daca...  ce sa inteleg prin ,,Sincer,cred ca aici se termina tot''?

Eu cred ca se refera la faptul ca "case is closed", nu o sa ai alte probleme, nu te va mai intreba nimeni, pur si simplu trebuie sa accepti ca nu mai vor sa lucreze cu tine.
cryptostrich
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
September 04, 2017, 12:30:05 PM
 #15

Da, la asta ma refeream. La fel ca exchangeurile ei trebuie sa respecte niste politici AML/KYC blabla si decat sa riste ei ca BNR sa le retraga licenta mai bine iti inchid tie conturile.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 04, 2017, 01:14:03 PM
 #16

nu e nici o spalare de bani din moment ce depun declaratii la anaf cu veniturile pe care le am si platesc impozit la castigul din crypto.

Naa, pai atunci ce fras vor?

Eu am crezut ca te-ai jucat cu tranzactii si luat de val ai ajuns la sume mari, dar din moment ce platesti taxe, din moment ce ai anuntat stapanirea si te-ai lasat muls, inseamna ca banca nu are nici un motiv sa fie mai catolica decat papa.

Eu ma zburleam la banca, in acest caz.
mr.robot8
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 159


View Profile WWW
September 05, 2017, 04:15:04 PM
 #17

da cred ca acesta este motivul principal,daca ai tranzactii multe si mari le e frica sa nu faci reciclaj,spalare de bani
FundsMoney
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 363
Merit: 250


BTC will change the world


View Profile
September 09, 2017, 01:20:46 AM
 #18

Regret sa vad inca o persoana care ramane fara cont.
Eu cred ca am fost mai 'norocos' - pe mine m-au banat anul trecut -> https://bitcointalk.org/index.php?topic=1706899.0 ...

Pot sa spun doar ca va recomand tuturor, daca este posibil, sa NU tranzactionati Bitcoin/Crypto prin intermediul contului bancar personal. Poti sa ai absolut totul in regula, sa pastrezi documente doveditoare, istoricul complet al tranzactiilor - ei tot au dreptul sa rupa contractul cu voi. Atata timp cat va lasa sa va retrageti banii ramasi in cont, din punct de vedere legal ei au voie sa "isi selecteze clientii". Au contracte foarte stufoase care, dupa cum au zis si altii in acest topic, le ofera foarte multe 'portite' ..

In Regatul Unit situatia nu e deloc roz. Majoritatea bancilor de aici, imediat ce au o suspiciune ca tranzactionezi monede digitale iti vor bloca accesul la cont. Apoi, desigur, vei fi anuntat ca trebuie sa iti cauti alta banca, fiindca ei nu vor sa mai lucreze cu tine. Eu unul am avut deja 2 conturi inchise din cauza a DOUA trade-uri pe LBC cu persoane fizice. Nu, nu am mentionat de crypto nicaieri si totusi... s-au prins cumva. Culmea, al 3-lea cont este activ si il folosesc zi de zi fara probleme. Nu am atins crypto cu acesta Smiley .

---

Mie imi miroase a teama. Bancilor le este teama de un viitor in care vor fi absolut nefolositoare. Un viitor in care oamenii vor realiza ca e de 99999x mai avantajos sa folosesti cryptomonede, singurii 'bani' din lume ce chiar sunt posesia ta, bani ce nimeni nu ii poate accesa in afara de tine, bani ce ii poti transfera oricand oriunde doresti, fara limite, fara taxe ridicole, INSTANT.

Suntem pe drumul cel bun! Anul viitor vom asista la o schimbare majora in sistemul financiar global. E abia inceputul. Daca sunteti aici si cititi asta, sunteti deja in directia buna. Nu am cum sa va dovedesc asta, nu trebuie sa ma credeti pe cuvant. Dovada o veti vedea cu ochii vostri. Personal, de aproximativ un an imi salvez toate veniturile in crypto.

p.s: stiu ca am fost putin offtopic, insa am simtit nevoia sa va impartasesc cele de mai sus.

-- if you want this space, PM me --
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 09, 2017, 11:29:59 AM
 #19

Cel putin in Romania nu pot sa popreasca banii fara o decizie judecatoreasca.

Insa ma intreb ce fac daca iti dau termen sa retragi si tu nu retragi.
Sa impiedice accesul la ei, fara decizie judecatoreasca ii baga direct in penal, iar la asta nu cred ca ii ajuta nici o stipulatie din contractul lor (nici un contract nu poate sa treaca de lege)
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
September 12, 2017, 01:55:07 PM
 #20

Salut, am un prieten care a avut cont la BT si dupa ridicarea de la ATM a unor sume, totalizand pe toata perioada aprox 3000 de euro. apoi cand a atins suma asta, au inceput sa-i ceara tot felul de date personale? Ce vrea banca sa afle prin aceste intrebari ? ( nume, adresa, contract de munca)

Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!