Bitcoin Forum
June 17, 2024, 05:52:40 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  
Author Topic: Vergi dairesi btc transfer eden kullanıcılara tebligat gönderiyor  (Read 5999 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
Haymac
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
December 12, 2017, 04:19:18 PM

Tarih 06-12-2017
Sayı 50428
pin TC1YBML2S1FMFZ1
www.vdk.gov.tr adresinde belgenin geçerliliğini kontrol ettiğimde bana böyle bir belgenin olmadığını söylüyor.
 Ben mi yanlış giriyorum.
Bir de siz kontrol eder misiniz?

doğrulanamıyor malesef.
baybety
Member
**

Activity: 123
Merit: 10

View Profile
December 12, 2017, 04:22:56 PM

Tarih 06-12-2017
Sayı 50428
pin TC1YBML2S1FMFZ1
www.vdk.gov.tr adresinde belgenin geçerliliğini kontrol ettiğimde bana böyle bir belgenin olmadığını söylüyor.
 Ben mi yanlış giriyorum.

doğrulanamıyor malesef.

O zaman güzel bir şaka olmuş Cheesy Emeği geçen herkese Teşekkürler hahahah
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
December 12, 2017, 04:24:54 PM
Last edit: December 12, 2017, 04:57:18 PM by spastikss

btc alım satımı tıpkı döviz bürosundan dolar alıp az ötedeki döviz bürosundan bozdurmak gibidir. bu anlamda para birimi olduğu için vergi alamaz maliye. bu konuda ısrar edin. mesela omatesi sürekli 3 e alır 5 e satarsınız. ama btc de böyle bir durum yok. çünkü o bir para birimi.

örneğin ben 15 bin tlye 1 btc aldım diyelim. ertesi gün 16 bin tlye sattım. arada bin tl var. bu fark kar değil btc nin tl karşısındaki yükselişinden kaynaklanan farktır.

her ne kadar tl bazında kar gibi görünse de btc bazında kar yoktur çünkü btc bir sonraki gün 16500 olmuştur. siz tl ye geçtikten sonra aynı miktar btc yi alamıyorsunuz.

eğer borsa yada döviz bürosu gibi sürekli al sat yapıyorsanız burada vergiden söz edilebilir.

arbitraj konusuna gelecek olursak;

gerçek kişi yani şahıs eğer ticari bir organizasyon olmaksızın ve devamlı surette olmaksızın döviz alıp satması vergiye tabi değil. arbitrajın vergiye tabi olan yanı şudur;

eğer siz bir menkul kıymeti, dövizi veya malı eşzamanlı olarak bir piyasadan alıp başka bir piyasaya risksiz olarak satıyorsanız buna arbitraj denir. dolayısyla btc nin eğer eş zmanlı bir alım satımı yoksa bir günde %15 inip çıkabilen bir değer için bu uygulanamaz. burada eşzamanlılık yoktur ve risk yüksektir. aynı şekilde düşüşlerde de zarar etme olasılığı vardır.dolayısıyla bu bir ticaret değil yatırım tercihidir. burada btc nin doğasıda bunu sağlıyor. yani stabil olmaması.

sürekli tekrar eden, vadesiz ve risksiz bir durum var ise bu arbitraja girebilir. ama hepimiz biliyoruzki btc bırakın 2-3 günü 3 saat içinde %10 değişimi görebilen bir değer.

bu noktada yani arbitrajın ticari olarak algılandığı noktada da kanunun vergilendirmeden önce düzenlemeyi yapması gerekir. bu da kanun koyucu için çok zor bir karar olur. çünkü aşırı oynak.

Rcpogzhn
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
December 12, 2017, 04:30:37 PM

Daha sanayicisinden, büyük holdinglerinden vergi toplayamayan devlet senden benden alıyor. Bundan normal bir şey yok zaten. Kaçırmayalım, vergisi neyse verelim tamam da evine aldığı tuvalet kağıdını bile vergiden düşen şirket sahiplerine bir denetleme yapamayan ülke kripto paraların kontrolünü mü sağlayacak? İşte arada bir birilerini tutar keserler vergi cezasını o kadar.
Cixboy61
Full Member

Activity: 238
Merit: 105

View Profile
December 12, 2017, 05:22:21 PM

Haber bana pek inandırıcı gelmedi ancak gelir vergisi gibi gösterip devletin buradan vergi almasından kaçmak imkansız gibi duruyor. Beni düşündüren kısmı sadece bitcoin trading ltd diye kim ünvan almış türkiyede onu bulmak lazım.

▬▬▬▬▬▬▬     A N T E X     / // ///     MULTI-CHAIN DECENTRALIZED PROTOCOLS & SERVICES     ▬▬▬▬▬▬▬
Telegram Group     >     Facebook     |     Twitter     |     Medium     |     Whitepaper     <     Telegram Channel
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ▬▬  Powered by BOUNTY DETECTIVE  ▬▬  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 12, 2017, 05:23:43 PM

Tarih 06-12-2017
Sayı 50428
pin TC1YBML2S1FMFZ1
 Ben mi yanlış giriyorum.
girdiğiniz bilgiler doğru bende girdim belge bulunamadı diyor,
bana da geçen vergi cezası gelmiş yanlış gelmiş kaldırıyorlar sonuçta insan faktörü var hata yapıyorlar.
bastıkları belgeyi online sisteme girmediler herhalde niye böyle bir mallık oluyor kendilerine sormak lazım kendi gözümle gördüğüm bir belge için doğruluğuna şüphem yok bu ülkeyi bildiğim için kendi belgelerini bulamamalarına da çok şaşırmadım.
teramit (OP)
Legendary
*

View Profile
December 12, 2017, 05:25:52 PM

Haber bana pek inandırıcı gelmedi ancak gelir vergisi gibi gösterip devletin buradan vergi almasından kaçmak imkansız gibi duruyor. Beni düşündüren kısmı sadece bitcoin trading ltd diye kim ünvan almış türkiyede onu bulmak lazım.
ben inanmadımcıların daha erken gelmesini beklerdim.
bitcoin trading ltd kerim tibuğun kurduğu TR deki ilk bitcoin borsasıdır. ilk mesajda yazıyor ztn.
teramit (OP)
Legendary
*

View Profile
December 12, 2017, 05:28:14 PM

Tarih 06-12-2017
Sayı 50428
pin TC1YBML2S1FMFZ1
 Ben mi yanlış giriyorum.

doğrulanamıyor malesef.

O zaman güzel bir şaka olmuş Cheesy Emeği geçen herkese Teşekkürler hahahah
şaka değil videosunu bile çekeriz gerekirse, bu kadar güldüğüne göre vergiden yırttık diyorsun herhalde..
teramit (OP)
Legendary
*

View Profile
December 12, 2017, 05:32:47 PM

btc alım satımı tıpkı döviz bürosundan dolar alıp az ötedeki döviz bürosundan bozdurmak gibidir. bu anlamda para birimi olduğu için vergi alamaz maliye. bu konuda ısrar edin. mesela omatesi sürekli 3 e alır 5 e satarsınız. ama btc de böyle bir durum yok. çünkü o bir para birimi.

örneğin ben 15 bin tlye 1 btc aldım diyelim. ertesi gün 16 bin tlye sattım. arada bin tl var. bu fark kar değil btc nin tl karşısındaki yükselişinden kaynaklanan farktır.

her ne kadar tl bazında kar gibi görünse de btc bazında kar yoktur çünkü btc bir sonraki gün 16500 olmuştur. siz tl ye geçtikten sonra aynı miktar btc yi alamıyorsunuz.

eğer borsa yada döviz bürosu gibi sürekli al sat yapıyorsanız burada vergiden söz edilebilir.

arbitraj konusuna gelecek olursak;

gerçek kişi yani şahıs eğer ticari bir organizasyon olmaksızın ve devamlı surette olmaksızın döviz alıp satması vergiye tabi değil. arbitrajın vergiye tabi olan yanı şudur;

eğer siz bir menkul kıymeti, dövizi veya malı eşzamanlı olarak bir piyasadan alıp başka bir piyasaya risksiz olarak satıyorsanız buna arbitraj denir. dolayısyla btc nin eğer eş zmanlı bir alım satımı yoksa bir günde %15 inip çıkabilen bir değer için bu uygulanamaz. burada eşzamanlılık yoktur ve risk yüksektir. aynı şekilde düşüşlerde de zarar etme olasılığı vardır.dolayısıyla bu bir ticaret değil yatırım tercihidir. burada btc nin doğasıda bunu sağlıyor. yani stabil olmaması.

sürekli tekrar eden, vadesiz ve risksiz bir durum var ise bu arbitraja girebilir. ama hepimiz biliyoruzki btc bırakın 2-3 günü 3 saat içinde %10 değişimi görebilen bir değer.

bu noktada yani arbitrajın ticari olarak algılandığı noktada da kanunun vergilendirmeden önce düzenlemeyi yapması gerekir. bu da kanun koyucu için çok zor bir karar olur. çünkü aşırı oynak.

maliye tl bazındaki değerlenmeyi baz alıp gelir vergisi alabilir.vergilendirme konusunu google dan araştır istersen gelir varsa vergi de vardır.risk misk hikaye btc nin oynaklığı maliyenin sorunu değil yatırımcının sorunu , oynak moynak ben buna vergi keserim diyen bir zihniyet var.
eskimetalci
Newbie
*

Activity: 16

View Profile
December 12, 2017, 05:59:45 PM

serbest piyasada hisse senedi altın, vb. spekülatif araçların ticaretinden kazanılan paradan vergi alınmaz.
teramit (OP)
Legendary
*

View Profile
December 12, 2017, 06:00:36 PM

btcturk 2016 yılındaki hareketleri göstermiyor ne halt yeriz şimdi  Huh
teramit (OP)
Legendary
*

View Profile
December 12, 2017, 06:02:43 PM

serbest piyasada hisse senedi altın, vb. spekülatif araçların ticaretinden kazanılan paradan vergi alınmaz.
belli ki bu işlemleri hiç yapmamışsınız, çatır çatır alıyorlar vergiyi hatta banka direkt alıyor  Kiss
9di23
Member
**

Activity: 74

View Profile
December 12, 2017, 06:08:10 PM

Anladığım kadarıyla 2016 yılında kapanan şirketin vergi incelemesi kapsamında çağırıyorlar. Bu diğer borsaların ve aracı kurumlarında vergi incelemesine gireceği anlamına gelmez. Bunu sırf Btc olarak düşünmeyin forex piyasası var, menkul değerler şirketleri var, döviz şirketleri var. Yüzlerce aracı kurum var Türkiye'de yani uzman değilim bu konularda ama benim anladığım bu.
kmlkkl
Member
**

Activity: 196

View Profile
December 12, 2017, 06:13:13 PM

Heryerden vergi veriyoruz. Saolsunlae bize birşey bırakmıyorlar.

MaraGaruda
Newbie
*

Activity: 20

View Profile
December 12, 2017, 06:13:36 PM

Aldığımız nefesten bile vergi kesilen bu zamanda, bu kadar sükse yapan, büyük paralar dönen bir oluşumdan vergi almaması imkansız olurdu. Sırf vergi yönetimi yüzünden PayPal ın Türkiye'den çekildiğini unutmamak gerekir.  Maliyenin yakın zamanda daha agresif davranacak olmasını öngörüyorum
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
December 12, 2017, 06:17:27 PM

Yahu bir devlet kurumu bilgi istemiş. Gidin bilgi verin kapanır mevzu. Çok büyütülecek bir şey değil. Vergi alma çalışması ise de devlet her türlü alır isterse. Boşa konuşmuş oluruz.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
KartalGrup
Full Member

Activity: 191
Merit: 101

View Profile WWW
December 12, 2017, 06:26:03 PM

Paranın kaynağını gösterebiliyorsan hiçbirşey olmaz korkmayın. diyelim sen btcturke 50 bin tl transfer yaptın sonra 55 bin tl çektin.  en fazla 5 bin tl ye vergi isterler. ha senin hesabından hiç para çıkışı yok sürekli hesabına para girişi oluyor. sen bu para girşine mantıklı bir açıklama yapamazsan diki tutarsın. kara para aklamaya bile sokarlar.

1oZANGqb96jhKjTGVWFZsyALCeRw5mpZQ
35jahWAD4MupYdmVQFQtVMbfmSrBB78qt9
1ASszmsG61s1AEbqpayGmERoAqst5oiu4u
mrproblem
Member
**

Activity: 392
Merit: 24

View Profile
December 12, 2017, 06:50:50 PM

Anladığım kadarıyla 2016 yılında kapanan şirketin vergi incelemesi kapsamında çağırıyorlar. Bu diğer borsaların ve aracı kurumlarında vergi incelemesine gireceği anlamına gelmez. Bunu sırf Btc olarak düşünmeyin forex piyasası var, menkul değerler şirketleri var, döviz şirketleri var. Yüzlerce aracı kurum var Türkiye'de yani uzman değilim bu konularda ama benim anladığım bu.
Konu arkadaşla değil belirtildiği gibi şirketle alakalı.
Arkadaşa dair alım satım satırları şirket hesaplarında göründü ve arkadaşına bunu teyid ettirecekler .
Sonrasında o sene arkadaşına bu işi faturalandırmadıkları için şirketi ya da sahiplerini cezaya tabi tuatbilirler ki bu durum şahıstan ziyade şirket incelemesi durumu için yazılan bir tanık çağırma yazısı gibi
bay-izci
Newbie
*

Activity: 5

View Profile
December 12, 2017, 06:54:09 PM

100 bin üzeri para transferler dikkat çeker. illaki devlet kontrol eder mantıklı bence sadece bunu insanların gözünü korkutmadan yasal olarak zeminini hazırlayıp vergilendirir ise bence güzel olur ki ilerde olacaktır.
ziya1981
Jr. Member
*

Activity: 98
Merit: 2

View Profile
December 12, 2017, 07:10:43 PM

Sayın teramit umarım arkadaşınız tüm btc ticaretini btc borsaları üzerinden yapmıştır. İlgili döküman denen borsada yapılan alış satışların çıktısı misal 20 nin sermayeyle 100 bin yaptı miktarları atıyorum tabi 80 binden gelir vergisi alır devlet.
Bunun harici belgelenemiyen kazancın vergisi olmaz tamamına devlet el koyar. Burda uyarım kayıt dışı olacam diye elden bu işi yapanlara aslen büyük tehlike altındalar.
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  

Jump to: