Bitcoin Forum
June 07, 2024, 12:07:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: Cryptocurrencies - teoria conspiratiei  (Read 12453 times)
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 05:31:11 PM
 #21

Bani multi fac doar cei care dau valoare monedei. Nu cei care o mineaza. Aveti exemplul concret al producatorilor si comerciantilor de mining hardware. Noi nu prea avem sanse aici dar putem oppta pt a oferi servicii. Mor d ciuda k nu am invatat IT in liceu,  si imi vine sa va bat p cei care aveti cap si stiti oleak d programare si va pierdeti timpu cu minatu. Faceti fratilor tot felu d aplicatii wrb, programele si cereti plata DOAR prin btc ltc etc... Inventati tot felu d servicii a.i. Sa cresteti circulatia monedei implicit valoarea ei. Eu unu am cateva idei insa imi e frica sa amgajez un proggramator pt sigur iimi va fura idea :-( ...mi-am cumparat manuale d gimnaziu si liceu, momentan sunt la clasa a 9a cu invatatu :-)) ps.sa imi recomande cineva un ebook de c++ pt inceppatorri d preferat in lb romana. Ms


C++ for dummies este foarte buna dar nu ai destul timp.  Este o limba grea de invatat si te ea mult sa scri code pana cand te inveti sa scri Mai repede.

Se poate face bani multi cu minatu dar numai sa nu vinzi ce minezi.  Nu vorbesc depre Bitcoin sau Litecoin, astia sunt greu de minat.  Sunt multi coins care se poate Mina foarte usor.  Mineaza orice merge ca nu sti ce o sa Sara in sus cand vin millioane de speculators, investors si toti bankers in Lume.

Si cel Mai Prost coin, daca merge bine la minat mineaza pana cand ai o suma buna si pe urma treci la urmatorul.  Ca Mai mult de un an nu avem - probabil sub 6 luni pana cand vine Bitcoin ETF si realizeaza toti ca chiar o sa mearga treaba cu alt coins si nu este doar un accident si o magaria cum cred toti acuma.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 05:42:42 PM
 #22

Bani multi fac doar cei care dau valoare monedei. Nu cei care o mineaza. Aveti exemplul concret al producatorilor si comerciantilor de mining hardware. Noi nu prea avem sanse aici dar putem oppta pt a oferi servicii. Mor d ciuda k nu am invatat IT in liceu,  si imi vine sa va bat p cei care aveti cap si stiti oleak d programare si va pierdeti timpu cu minatu. Faceti fratilor tot felu d aplicatii wrb, programele si cereti plata DOAR prin btc ltc etc... Inventati tot felu d servicii a.i. Sa cresteti circulatia monedei implicit valoarea ei. Eu unu am cateva idei insa imi e frica sa amgajez un proggramator pt sigur iimi va fura idea :-( ...mi-am cumparat manuale d gimnaziu si liceu, momentan sunt la clasa a 9a cu invatatu :-)) ps.sa imi recomande cineva un ebook de c++ pt inceppatorri d preferat in lb romana. Ms
Nu ai invatat IT ...dar nici cu economia nu te poti lauda. Sa luam exemplul oricarei valute - cine face "bani" multi? Noi, oamenii de rand cei care "dam valoare" banilor pe care o folosim fiindca avem incredere in ei, sau bancherii spre exemplu cei care ii "produc"?

p.s.go youtube - money as debt

banca nu prooduce moneda. Ea doar cumpara ieftin si vinde scump...acelasi lucru p care il putem face si noi p mtgox de exemplu dak joci doar la capete simultan

ps: nu caut sa transform threadul in ceava gen "flame" ....schimbam doar pareri

Banca centrala produce banii toti si ei nu sunt parte din guvern cum cred multi si sunt chiar particular (private).  Astia au multa putere si familiele care conduc the Fed Reserve (banca centrala) nu o sa se lase de business de scos bani la imprimanta - daca Bitcoin nu a fost idea lor sigur o sa gaseasca o Cale sa confisce bitcoin si orice alt coin puternic.

Acuma valoarea la orice fiat depinde de Mai multe variables like supply and demand si turnover rate care se cheama Velocity, cu cat Mai repede 12 millioane de Bitcoin schimba mainile cu cat Mai mult sare pretul in sus.

Dar cu bitcoin intra alt variable foarte puternic care nu se poate schimba usor sau controlat.  Vezi, Pentru fiecare 5 Bitcoin ETF shares (actiuni) cumparata de cineva ei sunt fortati sa mearga pe un exchange si sa cumpere 1 Bitcoin.

Aici vine o problema mare de liquidity.  Un ETF are liquidity foarte mare - Adica se poate cumpara si sa se vinda o suma foarte mare foarte usor.  Si $1 milliard se poate cumpara in numai minute. Acuma merge la Mt Gox si incearca sa cumperi $200 millione de Bitcoin care acuma esti fortat sa cumperi.

O sa fie aproape imposibil si asta inseamna ca ETF o sa ridice pretul la Bitcoins ca sa poata cumpara toti bitcoins necesar Pentru ETF.  Asta inseamna ca ETF o sa conduca pretul la Bitcoin si pretul la bitcoin atunci conduce pretul la ETF.  

Cu nici un ETF nu exista Asa ceva Pentru ca este usor sa cumperi de exemplu $1 miliard de aur fara sa conduci prestul de aur sus de 300%.  Cu bitcoin asta o sa fie imposibil si de aia am zis ca $1,000 o sa fie un pret mic daca vine ETF, si nu as fi surprins sa vad Bitcoin la $5,000 si chiar la $10,000.

Si daca bitcoin sare la $1,000, foarte multe alte crypto coins o sa urmeaza ca sa-si mentina ceva relative relatie la pret.  Pentru-ca multi cand vad LTC la $3 si Bitcoin la $300 de exemplu o sa zica, hai sa cumpar niste LTC sau niste ixCoin sperand ca si astia alti coins o sa Sara in sus la fel si o sa faca si Mai multi bani.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 16, 2013, 07:13:01 PM
 #23

Deja devine roman. Mai bine imi vad de minat ca la aia ma pricep...asta pana citesc "manualul speculantului" si poate ma bag, ma var in astea cu EFT-uri. Numa` bine  Cheesy
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 10:38:47 PM
 #24

Deja devine roman. Mai bine imi vad de minat ca la aia ma pricep...asta pana citesc "manualul speculantului" si poate ma bag, ma var in astea cu EFT-uri. Numa` bine  Cheesy

Cine Devine roman?  Eu sunt roman, get de get sau jet de jet?  Ha!

Multi nu inteleg cum merge wallstreet si Mai ales derivative instruments cum sunt ETF.

Eu Pentru asta am mers pa facultati aici in America si mie asta im place so cu asta ma ocup.  Pacat ca nu ma-m mutat la New York can am fost Mai tanar ca as fi iubit sa fi lucrat pe wallstreet.

In orice caz, daca aveti intrebari despre ETF's, actiuni, derivatives sau orice despre investitii eu probabil pot sa ca raspund cam la orice intrebari.  In facultate uni professori care aveau multa faculatare uni chiar si PhD de la Harvard dar nu au lucrat in actiuni - pe astia eu ii corectam in clasa ca sunt unele lucruri care nu le poti invata din carte sau unele treburi cartea este incorrect dar daca nu ai experienta adevarata nu ai cum sa sti.

So cred ca stiu destule despre economic si finance si Mai ales despre actiuni ca ETF sa va raspund cam la orice si daca nu stiu ceva eu doar zic nu stiu - nu sunt tip de om sa inventez minciuni.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 17, 2013, 02:18:32 AM
 #25

Deja devine roman. Mai bine imi vad de minat ca la aia ma pricep...asta pana citesc "manualul speculantului" si poate ma bag, ma var in astea cu EFT-uri. Numa` bine  Cheesy


Nu inteleg:  poate ma bag, "ma var in astea".

Ma bag inteleg dar partea doua nu.


Sa cumperi un ETF este foarte simplu, exact ca actiuni numai ca nu stiu daca se ofera ceva Asa in Romania Pentru ca ETF-ul asta o sa fie pe un exchange in America - probabil Nasdaq.

Straini pot sa cumpere actiuni Americane dar iti trebuie un cont la o firma globala - unde am eu cont se cheama Ameritrade si sunt altele mari ca Etrade si daca va lasa sa deschideti un cont este simplu si ieftin sa cumperi actiuni in un ETF.  Costul de transactie este cam $12 pe transactie - nu conteaza daca cheltui $5 sau $500,000.

Acuma ETF-uri se comporta un pic diferit ca actiuni dar ideea este la fel - daca crezi ca merge in sus o cumperi daca crezi ca merge in jos o vinzi so poti sa faci bani buni numai cu repetitia asta.

Problema cu ETF (una din ele) este ca trebuie sa platesti taxe (inposit) ca te pareste la guvern - Pentru acuma cel Putin, daca cumperi si vinzi bitcoins direct pe un exchange like Mt Gox, nu exista taxe care in America guvernul iti ea 45% din profit care este enorm.

So atunci esti Mai bine daca cumperi bitcoins si nu ETF, o sa prinzi aceiasi profit.  Pentru mine merita ETF ca eu ma bag la Options pe ETF - care sunt derivatives pe un derivative care este extrem de riscant.  Asta nu as advise la nimeni.

Eu personal am Pierdut milliarde (de lei dar in dolari) ultimi 20 de Ani pe options Pentru-ca sunt foarte riscante si ele expira cand actiuni si ETF nu expira.  Dar daca ai experienta si esti sigur de o miscare la pret in viitor atunci poti sa faci de 10 ori sau chiar si de 100 de ori Mai mult prin options si eu asta plainific sa fac Pentru-ca sunt Asa de sigur despre la ce pret merge Bitcoin.

Good luck!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 17, 2013, 10:56:10 AM
 #26

 Ok...hai ca ne-ntindem. Cumpara EFT-uri si tine-le ca si GLD-ul si SLV-ul , iar la sfarsit tragem linie sa vedem cine castiga.
 
  Good luck to you too.
Mammon500
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0



View Profile
August 17, 2013, 04:37:56 PM
 #27

Parerga mea k cel mai bine in momentul de fata ar sa se axeze lumea pe idea care ii pot da valoare bitcoin ulei. Asta o sa ajut e si la o pare care stabilizare. Spune ti-mi si mie la ce e fools it bitcoinu in afara de servicii de hosting, silkroad si evaziune fiscal a?.?? De ce mai a ar ar cumpara cineva bitcoin? Nu exista nimik altceva care sa accepte plata DOAR prin BTC. Ii compatimesc p cei care cumpara BTC k sa cumperi hardware de mi at si dupa ia sa vanda BTC. .... Adica nu ii compatimesc in adev sens al cuvantului ci doar imi e ciuda k se investesc prea multi bani si timp in directie asta in loc sa se fez volte servicii exclusive pt BTC.


Bitmit e o IDEe buna , la fel si eshpou ala American d vinde electronice....
Cautati fratilor si voi idea d afaceri cu plata p BTC ai sa faceti concurenta saiturilor rivale care folosesc bani reali. Aduc esti naibii valoare bitcoinului k doar prin invetitii speculative nu se face nimic
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 22, 2013, 06:20:32 AM
 #28

Déjà sunt cam 2 luni de cand au aplicat Pentru Bitcoin ETF license.

As expects ceva stiri positive Pentru Bitcoin (si toate alt coins defapt) in 2-3 saptamani.

Luativa cati alt coins posibil inainte de Stiri - Bitcoin sar putea sa Sara in aer peste $200 chiar inainte de stiri ca multi o sa afle din-ainte.

Good luck.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
August 22, 2013, 08:40:01 AM
 #29

Vlad2Vlad, tu imi intaresti pe zi ce trece convingerea ca nu ai toate rotitele unse ... de ce postezi acelasi lucru in 3 topicuri diferite ?
Am inteles ca esti dominat/asuprit/virusat de teoria conspiratiei , dar lasa forumul in pace, nu trebuie sa stau sa citesc acelasi lucru de 10 ori ca esti tu obsedat ...
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 22, 2013, 03:08:40 PM
 #30

Vlad2Vlad, tu imi intaresti pe zi ce trece convingerea ca nu ai toate rotitele unse ... de ce postezi acelasi lucru in 3 topicuri diferite ?
Am inteles ca esti dominat/asuprit/virusat de teoria conspiratiei , dar lasa forumul in pace, nu trebuie sa stau sa citesc acelasi lucru de 10 ori ca esti tu obsedat ...

Poate ca eu scriu pe 3 threads Romane?

Ce, trebuie sa iau un vot sa vad cine posteaza pe ce thread?

Sper ca nu ti-au luat ochi foc. 

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
August 22, 2013, 05:40:44 PM
 #31

Ai scris in 3 topicuri diferite acelasi lucru .... copy paste ... e iritant ...
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 22, 2013, 06:21:16 PM
 #32

Ai scris in 3 topicuri diferite acelasi lucru .... copy paste ... e iritant ...

Este o stire importanta si habar nu am cine citeste care topic.  Uni nu citeste decat un topic si probabil sunt zeci de topics in limba romana.

Daca chiar este asta de irritant nu o sa Mai fac dar mi sa parut ceva foarte important daca chiar o sa iese ceva stiri ca acuma este poate ultima Sansa sa acumulezi bitcoins sau alte alt coins Mai ieftin.

Asta a fost singurul message care la-m pus pe toate 3 topics in romaneste care le urmarez.

Si nu stiu de ce crezi ca sunt Asa de conspiracy nut - ce zic eu este foarte clar si posibil.   Cum am zis de acuma 2-3 luni - daca Bicoin ea ETF si sare pretul la $1,000 - atunci voi care ma Chemati tot felul de prostii o sa admiteti ca am fost correct sau I sa ziceti toti:  oh, am stiut ca o sa ea ETF si o sa mearga la $1,000.  Ca acuma foarte Putini cred ce zic eu.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
August 22, 2013, 06:42:29 PM
 #33

Paranoile tale nu sunt stiri ... chill
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 22, 2013, 07:49:13 PM
 #34

Mie imi place ca Vlad ne tine la curent.

Mai urca si sectiunea in top iar in ultimul timp doar el ce mai tine "drapelul pe reduta" (cu exceptia "meteoritilor" care vand sau cumpara ceva)
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 22, 2013, 08:14:10 PM
 #35

Paranoile tale nu sunt stiri ... chill


Clar.

Si daca Bitcoin ea ETF license si auzim cel Putin zvonuri in 2-3 saptamani si daca pana la anul ce vine Bitcoin este la minimum $1,000, atunci o sa-mi spui ca am fost correct sau doar norocos?  Ca eu dau numele si date precise si este foarte greu sa fi correct cand faci ceva Asa.

O sa vedem incurand daca vorbesc paranoie din cur, sau daca eu inteleg ceva despre lume si finanta care vad ca putini inteleg.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 23, 2013, 02:08:11 AM
 #36

Bine omule dar mai da-o-n masa cu EFT-urile alea ca deja ne-ai omorat. Esti indoctrinat rau (pe zi ce trece sunt tot mai convins ca americanii sunt praf) si incerci sa bagi si altora pe gat crezul tau. Plimba ursul ca rugineste lantul si lasa-ne in ignoranta noasta; tu investeste in ce crezi si noi la fel. Pace  Lips sealed

p.s. go get your Obamaphone : www.youtube.com/watch?v=tpAOwJvTOio
Vlad2Vlad
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 23, 2013, 04:40:17 AM
Last edit: August 23, 2013, 05:17:40 AM by Vlad2Vlad
 #37

Bine omule dar mai da-o-n masa cu EFT-urile alea ca deja ne-ai omorat. Esti indoctrinat rau (pe zi ce trece sunt tot mai convins ca americanii sunt praf) si incerci sa bagi si altora pe gat crezul tau. Plimba ursul ca rugineste lantul si lasa-ne in ignoranta noasta; tu investeste in ce crezi si noi la fel. Pace  Lips sealed

p.s. go get your Obamaphone : www.youtube.com/watch?v=tpAOwJvTOio



Poate nu poti sa citesti romaneste - hai sa te ajut cu numele topic-ul asta ca poate intelegi engleza Mai bine.

"Crypto currencies - A Conspiracy Theory"

Hai, ba nene, ca ma-i inebunit cu toate posturile tale de off topic.

Daca nu intelegi nimic despre cum merge Lumea, Economia, Politica si Bancile atunci inteleg ca nu ai nimic bun de zis - atunci barem Mai taci ba nene si lasa pe aia cu Facultati, Minte sau Experienta sa zica ceva daca stiu despre topic-ul asta.

Eu sunt indoctrinat rau?  Hahahhahhaaaa.

Poate ar trebuii sa citesti ce inseamna indoctrination. Tu esti indoctrinat.  Tot ce spun eu este bazat pe fapte si istorie si merge contra indoctrination, contra the Status Quo, contra educatia din scoli, contra mainstream media, contra ce zic expertii, si contra ce zic oile en masse ca tine si populati de milliarde.


Indoctrination este exact invers de ce sunt eu.  Indoctrination este ce esti tu - Adica crezi exact ce cred toti si nu esti capabil sa vezi ceva diferit pana cand nu le vezi la stiri la ora 6.  Pana cand papagali la pro-TV nu iti spun ce sa gandesti si ce sa crezi tu o sa copiezi ce ai auzit pana acuma si la anul ce zice pro-TV o sa papagalizezi exact ce se zice atunci.  Deci tu nu esti capabil sa aduni fapte si sa formulezi opinia ta bazata pe fapte - numai daca este o opinie deja populara si deja acceptata in larg.

Asta este indoctrination.  Sa fi o oaie, sa fi un papagal si sa crezi numai ce auzi in media.  

Faptul ca te doare capul cand auzi Fapte care te-ar trebuii sa te provoce sa judeci si barem sa intrebi intrebari inseamna ca tu nici macar nu esti un om care poate fi invatat.  Mi se pare ca asta se chema Tarani, la voi acolo.  Pacat.

Nu-I nimic, sunt milliarde de oameni ca tine si fara voi 99%, ai-lalti 1% care judeca si vad viitorul si se pregatesc nu ar putea castiga milliarde de dolari.  Bogatii sunt doar bani transferati de la Prosti la destepti si invatati ca pana auzi tu la pro-TV orice Sansa de bogatii o sa fie mult prea tarziu.  Cand auzi tu la pro-TV Bitcoin deja o sa aibe un ETF si dupa ce sare la $1,000 o sa auzi si tu despre ce se intampla si atunci o sa sari si tu in actiune sa scoti si tu un leu cinstit cand defapt puteai sa scoti milliarde.

Cum imi spunea mie taicamiu cand eram mic:  Trezestete Paule, cà tara geme de prosti!

Mama mea ce dreptate a avut.


Si mie nu imi pasa de America, si niciodata nu as vota Pentru Obama, eu am vazut acuma 5 ani ce o sa faca la America si restul lumii - eu nu am inima legata de nici o Tara - Mai ales una care omoara 1 million de copii pe an si acuma urmeaza sa ne ea si drepturile.   Dar sa fi sigur, America poate sa ajunga praf dar numai praful din California o sa tot fie Mai puternic ca Romania, dar Mai ales toata tara.  Faptul asta ar trebuii barem sa te faca sa gandesti dar acuma vad ca gandirea nu este your forté.


PS:  Zai merci ca nu vorbesti Germana sau Rusa la moment sau in 20 de Ani tu si copii tai sa te inchini la Allah.  America este ingerul vostru de protectie altfel var futa arabi si rusii Pentru o mie de ani. Daca nu era Pentru America toti Romani ar fi fututi ceva nasol, inclusiv eu.  Barem Pentru asta arata un pic respect Pentru Americani - Asta si filme calumea, ca ce ne-am face acuma fara Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Steven Seagal, Rocky Balboa, etc.  lol

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
August 23, 2013, 08:23:36 AM
 #38

Quote
PS:  Zai merci ca nu vorbesti Germana sau Rusa la moment sau in 20 de Ani tu si copii tai sa te inchini la Allah.  America este ingerul vostru de protectie altfel var futa arabi si rusii Pentru o mie de ani. Daca nu era Pentru America toti Romani ar fi fututi ceva nasol, inclusiv eu.  Barem Pentru asta arata un pic respect Pentru Americani - Asta si filme calumea, ca ce ne-am face acuma fara Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Steven Seagal, Rocky Balboa, etc.  lol


Chiar ba.. ce ne-am face fara Steven Seagal ?
Hmmm ...ma gandesc cu groaza ce e in US ... in acelasi timp imi dau seama de ce se intampla toate cacaturile acolo ... must me something in the air ...
Zubilica
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
August 23, 2013, 10:49:05 AM
 #39

Eu sunt de parere ca orice opinie trebuie ascultata, daca o aprob sau nu ramane de vazut.
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 23, 2013, 01:25:20 PM
 #40

Cineva imi zicea "sa nu te pui cu prostul ca are mintea odihnita" sau "nu te pune cu prostul ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta". Asadar si prin urmare baga de mare..insira si da-te mare cu previziunile tale de viitor (Silviu Brucan reincarnat!? ), oricum esti prea mic sa schimbi ceva.

p.s. give me a call when you`re @Fema Camp
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!