Bitcoin Forum
June 07, 2024, 07:00:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: Cryptocurrencies - teoria conspiratiei  (Read 12453 times)
N1CKH0LAS (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 413
Merit: 101



View Profile
August 14, 2013, 07:32:28 PM
 #1

Salutare,

Aici puteti posta teoriile voastre in legatura cu motivul crearii banilor digitali ( cryptocurrency ) si, mai ales, argumentele care intaresc teoria pe care o sustineti. Am postat acum ceva timp pe "international", sa vad cum reactioneaza oamenii si ce teorii au, dar n-a fost prea mare inghesuiala, semn ca si strainii sunt mai interesati "$a ia$a banu', frate !" decat de ideea in sine de moneda digitala si implicatiile care decurg dintr-un astfel de proiect.

Daca tot am deschis topicul, mi se pare corect sa postez si ce cred eu, nu doar sa vad ce raspund oamenii, dupa care sa fac misto in legatura cu ce posteaza, cum am vazut ca se obisnuieste pe multe forumuri romanesti. Tinand cont ca subiectul e unul sensibil si nu foarte palpabil e chiar foarte usor sa faci astfel incat unele teorii sa cada in desuetudine.

Toate teoriile pe care le scriu sunt idei personale. Daca doriti sa postati o teorie pe care o cunoasteti, dar nu este a voastra, va rog sa precizati sursa de la care ati preluat-o.

- Teoria 1: Moneda digitala a aparut ca urmare a unei idei geniale, apartinand unui nene sau unui grup de persoane cu pseudonimul "Satoshi Nakamoto". La prima vedere, teoria pare plauzibila, insa problemele apar cand pui intrebari suplimentare: "Cine sta in spatele pseudonimului ?",  "Ce motiv avea sa foloseasca un pseudonim ?", "De ce s-a retras dintr-un proiect pe care el insusi l-a inceput si era in plina expansiune ?". Bineinteles, intrebari ar mai fi, insa raspunsurile sunt doar ipotetice si fiecare poate sa-si creeze o versiune, in functie de cum vede situatia.

- Teoria 2: Moneda digitala a aparut ca urmare a unei initiative AMD. Va dati seama ca, la un calcul simplu, iesi mult pe plus daca angajezi o echipa de oameni sa creeze o astfel de moneda, iar minatul pe GPU sa se faca folosind placile video facute de tine. Practic, in felul asta, scapi de concurenta (Nvidia) si detii monopolul intr-un domeniu ce se extinde pe zi ce trece, asigurandu-ti vanzari de milioane de dolari. Judecand din punct de vedere corporatist, strict economic, mi se pare ca teoria asta e plauzibila.

- Teoria 3: Moneda digitala a aparut ca urmare a unui test pus de cale de Oculta Mondiala ( aici includeti ce organizatie doriti, de la servicii secrete, pana la societati oculte: CIA, NASA, masoneria, iluminatii etc ) pentru a vedea cum reactioneaza populatia sau, o alta varianta, sa pregateasca populatia pentru urmatorul pas. Evident, banii fiat nu mai au acoperire in nimc, dar tot trebuie sa tai copaci, sa faci hartia, sa o colorezi si sa le-o dai prostilor care muncesc pentru tine. Totusi, nu ar fi mai confortabil daca nu ar fi nevoie sa faci asta, transformand totul in biti ? Dai "send", bagi cantitatea si apesi enter ! Done Smiley Varianta in care utilizatorii isi creeaza propria moneda nu e imbucuratoare sau propice pentru Oculta Mondiala, intrucat nu mai depinzi de o institutie privata care printeaza bani, ci iti creezi singur banii, folosind alte resurse. Totusi, daca impun, prin intermediul legilor, obligativitatea ca moneda digitala respectiva sa poata fi creata doar de anumite organizatii, atunci le-ar convenii de minune, intrucat ar putea sa continue sarada economica multe decenii de acum incolo, fara a fi nevoie de o prabusire a sistemului economic actual. Bineinteles, aici apar intrebari de genul: daca ar fi vrut cu adevarat sa termine cu moneda digitala, in principal cu BTC si LTC, de ce nu au cumparat toate ASIC-urile disponibile, astfel compromitand moneda respectiva si scazand drastic increderea populatiei in BTC, de exemplu, facand-o aproape inutilizabila, ca in cazul atacului asupra TRC. Bani au, minti stralucite pentru a crea asa ceva au, deci de ce nu ar fi facut-o, daca ar fi dorit ? De asemenea, in cazul LTC ar fi putut sa cumpere toate GPU-urile produse de AMD si sa-si faca propriile datacenters pentru a ajunge la 51% din hashrate-ul total si ulterior sa destabilizeze moneda, scazand credibilitatea mult mai drastic decat ar fi facut-o condamnand cate un individ la inchisoare sau inchizand cate o companie. De ce nu au facut-o ? Un raspuns ar putea fi: pentru ca tocmai ei au creat conceptul de moneda digitala si doresc sa vada cum decurge experimentul si cum reactioneaza populatia in fata unei astfel de idei.

Daca aveti alte teorii, obiectii, idei, intrebari in legatura cu subiectul propus, va invit sa postati in acest topic.

• Black Desert Online Accounts / Level 60+ Characters: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5240670.0
• Eve Plex, ISK and characters for BTC: https://bitcointalk.org/index.php?topic=341251.0
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 14, 2013, 08:05:56 PM
 #2

Eu ii vad originea intr-un joc/pariu academic.
Implicarea valorii monetare e datorata intamplarii.

Ce gasesc absurd este risipa de putere de calcul si nelegarea de asa numitul folding, unde macar exista un real castig pentru specie.
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 14, 2013, 08:41:24 PM
 #3

Problema este ca Pentru acuma strainii pur si simplu nu au nici o idee, despre ce se desfasoara cu bitcoin si alt coin.

Maxim 1% din Americani sunt activi cu bitcoin.

In china, guvernul lor le-a spus la toti acuma 7-8 luni sa mineze si sa salveze cati bitcoin este posibil.

Acuma de ce ar face Asa ceva un guvern communist cu o moneda straina?  Nu face nici un sens ca daca cineva folosesca alt ban al tau pica in putere.

Clar, guvernele toate au de castigat mult de la un ban digital si bitcoin-ul or a cost creat de ei or ei acuma isi dau seama ce putere le poate da - dar oricum, cu toate guvernele mari in spatele de bitcoin si chiar toate crypto coins nu are cum sa cada Bitcoin si eventual cred ca guvernele astea o sa declare o moneda digitala Pentru toate tarile dar prima data ei o sa vrea sa ne indragostim noi de banii astia si cand noi vrem bani digitali foarte mult atunci o sa faca schimb de la bani adevarati la bani digitali.

Daca asta este Adevárat atunci se poate face foarte multi bani la speculatie - incercand de gasit urmatoarea moneda sa Sara in sus cum a sarit Bitcoin.

Eu acuma incerc sa acumulez Mai multe monede si ce le Mai mici dar in-special am o presimtire despre devcoin si ixCoin, si le cumpar pe amandoua cand si cat pot ca la minat amandoua nu prea este posibil ca difficultatea este prea mare.

Multa bafta!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 14, 2013, 09:04:02 PM
 #4

Raspunsul correct este teoria 3.

Ei au facut Bitcoin si lasa the free market sa faca partea a doua si phase 3.

Phaza 1 a fost Mathematica si programming foarte grea sa creeze un ban digital foarte secure si bun de folosit.

Plaza 2 acuma trece.  Phaza asta este sa creeze un ban digital perfect in toate felurile.  Cum ar fi angajat guvernul millioane de oameni si alte multe millioane de oameni sa mineze si sa creasca network-ul?  Numai acuma cu Mai Putin de 1% de oameni Bitcoin mananca energiea de la un nuclear power plant.

Va dati seama ce effort ar face orice guvern de ascunde Asa ceva si la ce cost.  Asa ne lasa pe noi sa facem toata munca si ne da o Mita ceva dupa care sa fugem, destul bani sa plateste Regia si Pentru uni Mai mult.

Si free market acuma prin milliarde de investitii si millioane de oameni takentati creaza tot systemul plus muti bani digitali cu fiecare un pic Mai bun ca cel-lalt.  Asa in cativa Ani o sa ajungem la un ban Digitial perfect in toate modele.

Phaza 3 - este sa creeze o dorinta Asa de mare ca toti oameni in Lume sa vrea banii astia digitali.  Acuma nimeni nu ar schimba bani reali Pentru bani digitali unde guvernul poate sa-ti consfice tot in o secunda.

Ar fi razboi mondial daca ar incearca cu forta sa ne ea banii si sa inpuna bani falsi digitali pe noi.  Dar daca noi vrem bani astia Asa de mult ca ii cerem, atunci ar aparea ca ei ne da doar ce cerem noi nu ce vor ei.

Si de aia nebunia asta de bitcoin este bani decentralized - trebuie sa fi naiv sau chiar Prost sa crezi ca cele Mai puternice guverne in Lume o sa stea pe bot si sa piarda puterea care o au.  Imposibil.  Eu doar asteapta Pentru noi toti sa vrem banii astia si la momentul ala o sa ne dea ce vrem si dupa acea o sa schimbe banul la unul controlat complet de guvern.

Si atunci noi toti o sa Pierdem toata libertatea imaginabila.  Ai nimic nu ii poata opri din moment cand noi acceptam banii astia.  Oameni nu isi dau seama ce putere au guvernele si Mai ales guvernul American.  Cu o singura lege ei o sa elimineze toate alte crypto coins si toate alte mode de bani si o sa ramane numai banul digital care il Aleg ei. 

Pentru national security so sa opereasca droguri, spalat de bani si teroristi America si ai-lalte tari foarte usor o sa criminalize toti bani digitali in afara de banul ales de ei.

Atunci daca sti ce vine cumpara si mineaza toti banii digitali ca o sa urmeaza Bitcoin 2.0 si 3.0, cu Bitcoin ETF o sa Sara multe alt coins in sus foarte mult.

Fai bani buni acuma si vindeti pe toti cat aveti timp si plecati undeva unde nu o sa va caute.  Ca nimeni nu I sa scape de la iad-ul care vine din SUA.


Good luck!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
August 14, 2013, 10:43:27 PM
 #5

topic de vis pt Vlad2Vlad  Cheesy
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 14, 2013, 11:11:41 PM
 #6

 
topic de vis pt Vlad2Vlad  Cheesy

 Cheesy Cheesy ...good one mate
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 15, 2013, 02:49:01 AM
 #7

topic de vis pt Vlad2Vlad  Cheesy



Lol, Asa ma gandeam si eu.  Numai ca nu este off topic. Im place si Mai mult cand exista ceva contradictie.  Ha!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Mammon500
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0



View Profile
August 16, 2013, 01:48:41 AM
 #8

Nu va mai pierdeti timpul cu chestii d genul asta. Bateti fierul cat e cald...
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 02:02:58 AM
 #9

Nu va mai pierdeti timpul cu chestii d genul asta. Bateti fierul cat e cald...


Cum ne Pierdem timpul?  Daca vrei sa faci bani buni trebuie sa sti urmatoarea miscare - staying ahead of the curve.

Daca vrei sa faci bani multi trebuie sa sti viitorul. Oamenii cu bani multi cumpara informatie si au pile si intotdeauna o sa stie cu luni Din inaintea noastra ce se va intampla si pana cand afli tu déjà este prea tarziu.  Gandestete cati bani ai face acuma daca vedeai ce este bitcoin acuma 2 ani.  

Crezi ca iti pierdeai timpul ascultand la cineva care avea vreo predictie buna despre viitor acuma 2 ani?

Atata incerc sa fac -sa vad si sa inteleg ce se va intampla in 1-3 Ani de acuma.


Si cu asta zis, pe baza de liquidity - un ETF este de 10 ori Mai liquid ca Bitcoin so marca mea de $1,000 Pentru Bitcoin defapt este prea mica.  $1,000 (daca isi ea ETF license) o sa vina repede si violenta (volatile).

Acuma ma gandesc ca uitanduma la toate variables dar Mai ales liquidity atunci Bitcoin in urmatorii 12-24 luni are trebuii sa ajunga la minimum $5,000 si chiar posibil si $10,000.

Care inseamna ca multe alt coins o sa Sara in sus foarte mult - si crypto coins necunoscute.


Good luck!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 16, 2013, 04:02:27 AM
 #10

Daca toate panaramele de monede o sa sara in sus si ele inseamna ca nu trebuie sa ne facem griji - o sa fim toti bogati ! Doar deh alea se mineaza usor - poate ar trebui sa-mi deschid o firma de distributie placi video pentru viitor cand multi se vor lasa de munca, isi vor cumpara placi video si vor sta toata ziua sa toace seminte si sa bea bere Roll Eyes !?.. Cheesy  

p.s. se asociaza cineva cu o firma pentru seminte, bere - distributie la domiciliul minerului pentru a evita efortul? Tongue
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 04:57:59 AM
 #11

Daca toate panaramele de monede o sa sara in sus si ele inseamna ca nu trebuie sa ne facem griji - o sa fim toti bogati ! Doar deh alea se mineaza usor - poate ar trebui sa-mi deschid o firma de distributie placi video pentru viitor cand multi se vor lasa de munca, isi vor cumpara placi video si vor sta toata ziua sa toace seminte si sa bea bere Roll Eyes !?.. Cheesy  

p.s. se asociaza cineva cu o firma pentru seminte, bere - distributie la domiciliul minerului pentru a evita efortul? Tongue


Ahahhahahaaa.

Ca in orice industrie noua, bani buni se fac numai la primi care intra.  Cand ajung masele (the masses) nu o sa faca bani foarte buni dar totusi, Pentru munca gratis, multi Americani ar Mina Pentru $300 pe Luna si cati Mai multi in tari ca china, India, Russia, Romania, etc.

Dar sa fi sigur ca millioanele nu o sa le faca nici unul, numai astia acuma care intra si tin de coins ca multi le vand si de aia nici 10% din care ii vezi pe aici nu o sa faca multi bani, ca o sa vanda prea devreme.

Am si dovada Pentru ce zic.  Anu trecut Litecoin a ajuns aproape mort, nimeni nu il Mina si la un punct (nu stiu data) a costat numai 2 cents ($.02) si in Aprilie cand bitcoin a sarit in sus a sarit si Litecoin la $3.  Daca erai destept si il minai faceai millioane de dolari.  Asta este fapt.

Iara altul, Namecoin, care a costat numai $.001, (o zecime de un cent) si in Aprile a sarit la $1 in sub 45 de Zile.  Daca minai Namecoin sau cumparai numai $1,000 ajungeai millionar dar putini au ajuns bogati ca nimeni nu a vazut viitorul, si tocmai de aia conversatia asta este Asa de importanta ca multi o sa vanda toti coin care ii au cand vad $10,000, cand ar putea sa aiba $1,000,000.

Nu toti coins o sa Sara la fel de mult de aia este bine sa pastrezi cati coins diferiti posibil.  Eu cumpar multi ixCoin si Devcoin dar si altele.  Am 1% din toti ixCoin care o sa aiba 21 millioane de coins ca si bitcoin si eu cred ca multi bancheri de pe wallstreet o sa vrea ixCoin.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 16, 2013, 06:27:11 AM
 #12

De ce ixCoin?
Ai repetat-o de multe ori insa eu il vad cu o dificultate pana la cer si profitabilitate de 0.x%.
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 07:42:40 AM
Last edit: August 16, 2013, 08:13:52 AM by Vlad2Vlad
 #13

De ce ixCoin?
Ai repetat-o de multe ori insa eu il vad cu o dificultate pana la cer si profitabilitate de 0.x%.


Nu poti Mina ixCoin.  Si cu 2 Tera Hash ai face numai vreo 500 de ixCoin pe an care vine numai vreo $10 sau Mai Putin.

Asta iti spune ca pretul nu este in egalare in equilibrium cu realitatea.  Ok, poti sa zici ca ixCoin nu este ceva adevarat, nu are valoare care este Adevárat dar daca ne uitam la industria asta noua atunci trebuie sa aiba o valoare, poate nu astazi ca nu sunt destul sa vada ce se intampla dar Maine o sa vada cineva.

So atunci cum se poate vinde un crypto coin Mai ieftin ca curentul?  Inseamna ca este extrem de ieftin.

Acuma 15-20 de Ani eu ii spunea Lu taicamiu sa cumpere duzine de apt in Romania dar nu ma ascultat.  Ca era prea mult risk si ca nu aveau nici o valoare. Eu ii spuneam - la $1,000 Pentru un apartament, numai caramidele costa Mai mult dar Mai ales restul, si pleatul, si zona si munca.  

Cam Asa sti cand gasesti ceva la pret incredibil.  Cu crypto coins este Mai greu ca nu sunt fizic si nu au valoare intrinsic.

Dar Pentru ca suntem in. Mijloc de un phenomenon Asa de puternic eu cred ca o sa aibe si o sa explic in alt post de ce ixCoin.  

Sa stiti ca asta este doar o teorie de a mea sa nu puneti toti bani in 1 coin dar ar fi bine sa aveti vreo 10 cand loveste Bitcoin ETF (proabable il in cateva luni), Asa o sa aveti o Sansa mult Mai mare sa aveti un coin care poate sari 100,000% cum a sarit Namecoin acuma 6 luni.

Ca o idee, DELL a sarit cel Mai mult in pret in ultimi 40 de Ani.  De la 1991 pana 2000 DELL a sarit in pret 540 fold, Adica 54,000%.  Asta inseamna ca Namecoin si Bitcoin déjà au batut cea Mai mare si scumpa actiune in Lume si au facuto in luni de Zile nu 9 Ani.

Cineva sa-mi explice cum este posibil si cum cand nici 1% nu sunt interesati in bitcoins si alt coins.

Voi va dati seama inca ce nebunie o sa fie cand se trezeste tot globul la ce se intampla aici?  Nu a existat niciodata Asa ceva in lumea asta dar bani cei Mai multi numai primi sa vada o sa faca ca atunci cand sar toti bani o sa fie ceva normal, bani usori dar nu millioane - nici aproape de millioanele care le poti face daca realizezi acuma ce urmeaza.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 07:56:54 AM
 #14

De ce ixCoin?
Ai repetat-o de multe ori insa eu il vad cu o dificultate pana la cer si profitabilitate de 0.x%.

Ok, acuma de ce ixCoin in specific.

La o mana este bine sa faci acumulatie la cati coins posibili dar Mai ales la astia care au iesit primi dupa bitcoin.  Care sunt:  Devcoin, Litecon, ixCoin si poate inca vreo doua.  Majoritatea au murit dar astea au trait si Mai ales ixCoin cand trebuia sa moara acuma 6 luni cand a fost abandonat.

Eu sunt involved la actiuni de 20 de Ani si am lucrat la cele Mai mari banci in Lume si gandesc cat de cat ca astia pe wallstreet.  Plus am facut 2 facultati Pentru acelasi lucru.

Sa va spun ce as face eu daca as vede ca Bitcoin nu numai is ea un license Pentru ETF dar merge si la $1,000.

Immediately eu as cauta urmatorul Bitcoin sa mimic sa copiez successful Lui Bitcoin.  Si aici crypto coins astia Mai vechi au un advantaj - lumea o sa-I preveasca parca au Mai multa valoare - Mai originali.

Si din toti bani astia ixCoin este cel Mai mult ca bitcoin pana si la numele Lu developer care a folosit un nume aproape ca Satoshi.  ixCoin este identic ca bitcoin dar si Mai bun ca ofera Mai multi coins.  In 18 luni ixCoin o sa aiba toti 21 millioane de coins gata toti minati.

Asta inseamna mult Pentru un banker. Inseamna Mai multi coins care este Mai multa liquidity ca Bitcoin Mai are inca 20 de Ani pana la 21 de millioane.

So daca eu as fi pe wallsreet as allege pe ixCoin sa duplicate successful Lu Bitcoin.  As cumpara vreo 500,000 de ixCoin si numai cu astia ar fi destul sa deschizi alt ETF cu alt Crypto coin, nu Mai sa ai vreo $20 millioane care cat costa sa deschizi un ETF dar asta nu este o problema cand poti sa faci de 100 de ori Mai mult.

Ca dovada asta au facut bankers in 1994 cand a lansat primul fund de Internet stocks.  Prima data sau ras cum se rad acuma de Bitcoin ETF si cand au vazut cati bani facea that Internet stock fund se omoraou sa treads unul peste altul sa gaseasca alte actiuni de Internet sa deschida toti funds de Internet stocks.  Si normal ca cu at iti bani fugand dupa Internet stocks un urmatorii 6 Ani au creat bankers astia cel Mai mare Stock Bubble si multi ai facut milliarde de dolari.

De data asta o sa fie si Mai mare si Mai puternic ca tot globul o sa fie involved si ca nu sunt Asa multi crypto coins unde cu Internet firme eram mi de firme si tot exista prea multi bani.  Iti dai seama daca numai $1 miliard fuge dupa crypto coins o sa fie nebunie dar o sa fie mult Mai mult, o sa fie peste $100 de milliarde de dolari fugand Pentru bani digitali, in cautare si speculatie la care din else o sa fie Bitcoin 2.0 si 3.0, etc.


Good luck!

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 16, 2013, 08:51:02 AM
 #15

Pfuu ..m-ai rupt  Undecided... Presupuneri - "Daca si cu Parca se plimbau pe-o barca. Si daca Daca nu era, Parca parca se-neca.".....  Roll Eyes
Mammon500
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0



View Profile
August 16, 2013, 09:34:42 AM
 #16

Bani multi fac doar cei care dau valoare monedei. Nu cei care o mineaza. Aveti exemplul concret al producatorilor si comerciantilor de mining hardware. Noi nu prea avem sanse aici dar putem oppta pt a oferi servicii. Mor d ciuda k nu am invatat IT in liceu,  si imi vine sa va bat p cei care aveti cap si stiti oleak d programare si va pierdeti timpu cu minatu. Faceti fratilor tot felu d aplicatii wrb, programele si cereti plata DOAR prin btc ltc etc... Inventati tot felu d servicii a.i. Sa cresteti circulatia monedei implicit valoarea ei. Eu unu am cateva idei insa imi e frica sa amgajez un proggramator pt sigur iimi va fura idea :-( ...mi-am cumparat manuale d gimnaziu si liceu, momentan sunt la clasa a 9a cu invatatu :-)) ps.sa imi recomande cineva un ebook de c++ pt inceppatorri d preferat in lb romana. Ms
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
August 16, 2013, 10:39:22 AM
Last edit: August 16, 2013, 01:03:36 PM by heatgsm
 #17

Bani multi fac doar cei care dau valoare monedei. Nu cei care o mineaza. Aveti exemplul concret al producatorilor si comerciantilor de mining hardware. Noi nu prea avem sanse aici dar putem oppta pt a oferi servicii. Mor d ciuda k nu am invatat IT in liceu,  si imi vine sa va bat p cei care aveti cap si stiti oleak d programare si va pierdeti timpu cu minatu. Faceti fratilor tot felu d aplicatii wrb, programele si cereti plata DOAR prin btc ltc etc... Inventati tot felu d servicii a.i. Sa cresteti circulatia monedei implicit valoarea ei. Eu unu am cateva idei insa imi e frica sa amgajez un proggramator pt sigur iimi va fura idea :-( ...mi-am cumparat manuale d gimnaziu si liceu, momentan sunt la clasa a 9a cu invatatu :-)) ps.sa imi recomande cineva un ebook de c++ pt inceppatorri d preferat in lb romana. Ms
Nu ai invatat IT ...dar nici cu economia nu te poti lauda. Sa luam exemplul oricarei valute - cine face "bani" multi? Noi, oamenii de rand cei care "dam valoare" banilor pe care o folosim fiindca avem incredere in ei, sau bancherii spre exemplu cei care ii "produc"?

p.s.go youtube - money as debt
Mammon500
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0



View Profile
August 16, 2013, 01:26:19 PM
 #18

Probabil nici cu exprimrea nu stau prea bine :-))

ideea mea e in felul urmator: btc isi primeste valoarea in functie d cerere si oferta. Aici eu vad 3 tabere (poate gresesc dar asa vad eu lucrurile):
prima formata din investitori speculanti care dupa parerea mea nu aduc valoare pura si stabilitate pt btc. Aveti exempplu luna aplrilie.

2-Cei care mineaza moneda. Aici se inghesuie toata lumea pt k e usor de inteles totul si relativ usor de inceput dak ai niste bani. ...Nu mai am baterie la tel :-(( revin cu un edit
Mammon500
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0



View Profile
August 16, 2013, 01:32:56 PM
 #19

Bani multi fac doar cei care dau valoare monedei. Nu cei care o mineaza. Aveti exemplul concret al producatorilor si comerciantilor de mining hardware. Noi nu prea avem sanse aici dar putem oppta pt a oferi servicii. Mor d ciuda k nu am invatat IT in liceu,  si imi vine sa va bat p cei care aveti cap si stiti oleak d programare si va pierdeti timpu cu minatu. Faceti fratilor tot felu d aplicatii wrb, programele si cereti plata DOAR prin btc ltc etc... Inventati tot felu d servicii a.i. Sa cresteti circulatia monedei implicit valoarea ei. Eu unu am cateva idei insa imi e frica sa amgajez un proggramator pt sigur iimi va fura idea :-( ...mi-am cumparat manuale d gimnaziu si liceu, momentan sunt la clasa a 9a cu invatatu :-)) ps.sa imi recomande cineva un ebook de c++ pt inceppatorri d preferat in lb romana. Ms
Nu ai invatat IT ...dar nici cu economia nu te poti lauda. Sa luam exemplul oricarei valute - cine face "bani" multi? Noi, oamenii de rand cei care "dam valoare" banilor pe care o folosim fiindca avem incredere in ei, sau bancherii spre exemplu cei care ii "produc"?

p.s.go youtube - money as debt

banca nu prooduce moneda. Ea doar cumpara ieftin si vinde scump...acelasi lucru p care il putem face si noi p mtgox de exemplu dak joci doar la capete simultan

ps: nu caut sa transform threadul in ceava gen "flame" ....schimbam doar pareri
Vlad2Vlad
Legendary
*
Online Online

Activity: 3052
Merit: 1530

www.ixcoin.net


View Profile WWW
August 16, 2013, 05:25:55 PM
 #20

Pfuu ..m-ai rupt  Undecided... Presupuneri - "Daca si cu Parca se plimbau pe-o barca. Si daca Daca nu era, Parca parca se-neca.".....  Roll Eyes


Totul in stiinta este bazat pe "if and then", Adica daca si cu parca.  Ce vrei sa-ti spun, ca totul este garantat.  Totul ce zic este pe baza de Bitcoin a lua license de ETF.  Daca asta nu se intampla as fi socat si atunci as avea nevoia de re-analiza tot ce cred despre alt coins. 

Dar daca ea license de ETF, cand toti expertii zic ca nu o so ea, atunci tot ce zic are foarte mare Sansa de a se intampla.  Ar fi ca un time machine, sa mergi in fata 1-3 Ani si sa vi inapoi sa te prepari.  Ce este fain despre Chrestia asta este ca si cu numai $1,000 total, daca ii bagi in cativa coins si nemeri numai unul bun poti sa iti schimbi viata in 1-3 Ani, daca eu sunt correct.

iXcoin - Welcome to the F U T U R E!
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!