Bitcoin Forum
June 16, 2024, 06:23:01 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: Cümlenin sonuna "ytd" yazarak vebalinden kurtulmuş olmuyorsunuz..  (Read 1018 times)
yenilmez86 (OP)
Member
**

Activity: 1260
Merit: 43

View Profile
January 17, 2018, 07:28:25 PM
Merited by EFS (2)

Selam herkese. BTC 18-20K$ olduğu dönem kimse "-bozdurun" demedi, her zamanki gibi "HODL" dedi. Son 2-3 gündür ve hatta son 15-20 gündür paylaşılan yüzlerce grafikler gibi paylaşımlar o dönemde yapılmadı ve hatta bunları geçtim tarihler havada uçuşarak yakın gelecekte 30-40-50-100k$ beklentileri oluşturuldu. Yeni duyup gelmiş tecrübesiz yatırımcıya "-düşmesini bekleme, yarın bile bugünden her zaman daha yüksek olacak ve sen almadığına pişman olacaksın" şeklinde telkinler verilerek 18-20k$'dan çok fazla kişiye BTC aldırıldı ve düşüş olsa bile "HODL" yapılması söylendi.

Ama şimdi bakıyorum da yukarıdaki tavırları sergileyen kişiler başta olmak üzere 2 gündür hemen hemen her fırsatta şu tarz yorumlar yapılmaya başlandı: "-zaten çok şişmişti, belliydi böyle olacağı ama HODL". İyi de birader sen 18-20k$ civarından da alım yapılabileceğini söyledin. Hiç de çok şiştiğinden falan düşeceğinden bahsetmedin, ne ayaksın sen?
Bu tarz kaşı gözü ayrı oynayanlar belki de şuan ocaklar söndürdü, yuvalar yıktı. Kimse kimseye zorla aldırmamış olabilir, kaybetmeyi göze alamayacağı miktarla girmemesini söylemiş de olabilir ama bu o kişinin batışında parmağı, vebali olmadığı anlamına gelmez. Cümlenin sonuna "ytd" yazarak vebalinden kurtulmuş olmuyorsunuz. Bir çok kişiye yazık oldu gerçekten 18-20k'lardan girenler ve "HODL" yapanlar %50'den fazlasını kaybetti..
intotherain
Hero Member

Activity: 840
Merit: 532

View Profile
January 17, 2018, 07:54:05 PM

İnsan aklı ve iradesi olan bir varlıktır, bundan dolayı başkasının sözleriyle yatırım yapıp yapmamak sizin sorumluluğunuzdadır. Kriptopara piyasasının bu kadar volatilite sahibi olduğunu biliyordunuz ama yatırım yaptınız, kârınızı insanlarla paylaşmıyorsunuz buna rağmen zararınızda insanların vebali olduğunu söylüyorsunuz. Bu nasıl oluyor?
WhiteLies
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
January 17, 2018, 08:00:48 PM

Merhaba yenilmez86,

Bu tarz platformlarda herkes kendi öngörüsünü belirtir. Bitcoinin yarın 100.000 dolar olacağını yazan da 1 dolar olacağı yazan da suçsuzdur. Zira sadece kendi fikrini beyan eder. Bu fikirleri dogma haline getirip büyük yatırım yapanlar bu yatırımlarından hiç kimseyi suçlamamalı yahut bu kişilerin günaha girdiğini belirten absürt ifadeleri kullanmamalıdır. Bu forumda herhangi bir kişi forumdaki diğer bir kişiyi kolundan zorlu tutup yatırım yaptırmamakta sadece kendi görüşünü bildirmektedir. Bu da ne suçtur ne de günahtır. Herkes kendi aklından sorumludur.

Bitcoin'e yarın ne olacağını hiç kimse bilemez. Belki tamamen yok olur belki de yeni bir rekor kırar. Bakarsınız Nisan ayında 27.000 dolar olmuş. Mümkün müdür? Evet. Bakarsanız 1000 dolar olur. Mümkün müdür? Evet.

En önemlisi bu tarz düşüşlerde soğukkanlılığı korumaktır. Herkes açgözlülük yaparken korkan, herkes korkarken açgözlülük yapan piyasada kazanmaya devam edecektir. Sadece bugünü değil üç ay sonrasını da düşünmelisiniz. Bu işe girerken, kripto paraların arkasındaki teknolojiye hayran kalmış, buna gönül vermiş ve bu teknolojide gelecek görmüş olan herkes uzun vadeli düşünmeye mecburdur.

yenilmez86 (OP)
Member
**

Activity: 1260
Merit: 43

View Profile
January 17, 2018, 08:05:56 PM

İnsan aklı ve iradesi olan bir varlıktır, bundan dolayı başkasının sözleriyle yatırım yapıp yapmamak sizin sorumluluğunuzdadır. Kriptopara piyasasının bu kadar volatilite sahibi olduğunu biliyordunuz ama yatırım yaptınız, kârınızı insanlarla paylaşmıyorsunuz buna rağmen zararınızda insanların vebali olduğunu söylüyorsunuz. Bu nasıl oluyor?

Yazdıklarımın tamamını okumadığınızı varsayıyorum.. Çünkü benim dediğim nokta verilen yatırım tavsiyeleri, kar/zarar değildi.
intotherain
Hero Member

Merit: 532

View Profile
January 17, 2018, 08:13:51 PM

Yazdıklarımın tamamını okumadığınızı varsayıyorum.. Çünkü benim dediğim nokta verilen yatırım tavsiyeleri, kar/zarar değildi.

Ben yazınızın tamamını okudum ama hold yapan bir kişinin zarar ettiğini düşünmüyorum. Hold bir çeşit saklama sanatıdır, hold yapan bir kişi kriptoparasını satmadığı sürece zararda değildir. Örneğin 2017 senesinin başında hold yapmaya başlayan biri Bitcoin'i 900 dolardan aldığı için bu fiyatlar aslında onun umurunda değildir. Bu senenin başında 10000 dolardan Bitcoin satın alan biri de gelecek sene fiyatların düşüşünü umursamayacak çünkü Bitcoin'in fiyatı çok daha farklı bir noktada olacak. Eğer elinizdeki kriptopara sayısını azaltmadıysanız asla zararda değilsinizdir.
tasadar
Full Member

Activity: 284
Merit: 100

View Profile
January 17, 2018, 08:28:21 PM

kimse 1 ayda batmaz heralde, 1 ayda kendini batıracak parayla girenler kendi hatalarının cezasını çekiyorlar.
20k'dan btc alanlarda eninde sonunda kar görecektir, ytd  Cheesy
numan8114
Full Member

Activity: 124
Merit: 100

View Profile
January 17, 2018, 08:35:47 PM

Tavsiye veren kim olursa olsun son kararı yatırımcı vermelidir. Nasıl ki siz zarar ettiniz diye tavsiye verenin sorumluluğu yok ise kar ettiğinizde de aynı şekilde olmalıdır. Sonuçta yüzde 1000 bile kar etseniz karınızdan vermiyorsunuz. Yanlış mıyım?

tr2x
Newbie
*

Activity: 17

View Profile
January 17, 2018, 08:38:13 PM

Bu güne kadar hiç ytd içeren bir mesajım olmadı hiçbir platformda bu tür mesajlara bakarak da yatırım yapmadım hiç benim için tek faydası insanların düşüncesini öğrenmek oluyor eğer bu piyasada yatırım yapacaksanız her zaman dediğim gibi analizini kendiniz yapın habere göre fiyatlanacağını düşündüğünüz coinin haber-etkinliklerini takip edin ortadaki verileri kendiniz yorumlayıp kendiniz karar verin ne başkasının sözleriyle alım yapın ne de satım ayrıca diğer arkadaşların da söylediği gibi kimse size zorla bişey satmıyor attığınız adımlar sizin tercihleriniz mükafatını da ceremesini de kendiniz ödeyeceksiniz bunun bilincinde olmak önemli olan
mesacan
Member
**

Activity: 280
Merit: 13

View Profile
January 17, 2018, 09:09:23 PM

Ne vebali kardeşim senin iraden yok mu? Onu yazan da bir insan kendi araştırmasını yapıp ortaya birşey koymuştur. Sen de onun dedikleri ile kendi araştırmanı yapıp ne söylendiyse karşılaştırmasını yaparsın ve yatırımını yaparsın.
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
January 17, 2018, 09:10:52 PM

tavsiye veren kim olursa olsun sonuna ytd yazsın yazmasın. sen yazanı kendi akıl süzgecinden geçirmeden işlem yapıyorsan kimse senin vebaline girmiyor.

adam o an onu düşünür ve derki ytd ben bu şekilde düşünüyorum. o an onu düşünüyordur ve yazmıştır. bi haber okuduktan sonra pozisyonunu değiştirir adam bir gün önce al diyordur sonra bakmıştır satma vakti gelmiştir satış koyar. sana bu konuda bilgi vermek zorunda değil. bak ben böyle dedim de şimdi böyle yaptım demek zorunda değil. sen hala adamın o sözündeysen kendini güncellemiyorsan o senin suçundur.

o yüzden bildiğim şey sadece başkalarının düşüncesiyle pozisyon alınmaz. o saksıyı boşuna taşımıyorsun.

civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
January 17, 2018, 09:30:23 PM

kimse kimsenin kafasına silah dayayıp da aldırmıyor. zorla da bişey yaptırmıyor. fikrini söylüyor fikir uyarsa alırsın satarsın. karar senden çıkar.
umarım bu düşüşten sonra insanlar akıllanır da foruma üye olup 2bin liram var hangi altı alayım ne satayım ne yapayım diye açılan konulardan kurtulmuş oluruz.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
January 17, 2018, 09:42:35 PM

Kime neden bu serzeniş anlayamadım. Kimse neyin ne olacağını bilmiyor ki kesin bir bilgi versin. Kriptoyu bir kenara bırak FED başkanı yarın dolar ne olacak bilmiyor. Kelin ilacı olsa başına sürerdi. İnsanlar burada fikir alışverişi yapıyor sadece. Beklentinizi buna göre ayarlarsanız daha az stres sahibi olursunuz.
TRY
Newbie
*

Activity: 16

View Profile
January 17, 2018, 09:45:10 PM

yani sonuçta burası yatırım kurumu değil burada herkesin kendi görüşü. klimse ne olacağını bilemez. etkilenmemek gerekiyuor.
lulumiya
Full Member

Activity: 686
Merit: 104

View Profile
January 17, 2018, 10:19:08 PM

ytd değil de uzun uzun yatırım tavsiyesi değildir yazsan bence bir şey kaybetmezsin. ha onun dışında burası bir forum burada fikir alışverişi yapamayacaksan ne yapacaksın goy goy mu döndüreceğiz oturup? coin fikirleri araştırmaları yapacağız tabii ki senin düşüncene kalırsan herkes gizli örgüt gibi davransın kimse bir şey paylaşmasın her şey bireysel olsun vs vs olmaz öyle iş abicim

anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
January 17, 2018, 10:31:52 PM

forumda karsilastigim ilk sacma baslik bu oldu, herkesin akli fikri var. burada herkes tahmin yapiyor bitcoin 1 milyon dolar olacak diyende var 1000 dolar olacak diyende var. ben 1 milyon dolar olacagina inananlardanim buna inanip soyledigim icin vebal altinda mi kalacagim yani. o zaman siz kaybetmeyin hep kazanin kimsede tahmin yapmasin fikrini soylemesin. ytd demek yatirim tavsiyesi degil demek adi ustunde. buna ragmen siz her okudugunuza baliklama atliyorsaniz o sizin probleminiz.
btcmurat
Sr. Member

Merit: 253

View Profile
January 17, 2018, 11:21:06 PM

kendi kazıklanmanın vebalini başkası üzerine atmaya ne demeli.
hiç araştırmadan yoklamadan o fiyatlardan alım yapan insan böyle bir şeyi de düşünmeli.

önce kendine bir soru sor
bir ben bu parayı kazanıyorum ama niye kazanıyorum
ben kazanıyorsam herkes kazanmazmı niye çünkü hiç araştırmadım yorulmadım alın dediler aldım

iki ben kazanıyorsam birileri kaybetmesi lazım değilmi bu kaybeden niye ben değilim çünkü ben hiç araştırma bile yapmadım sadece tavsiyelere uydum.
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
January 17, 2018, 11:23:48 PM

Bu piyasada ne olursa olsun yorumsuz kalmak insanları yönlendirmemek en doğrusu olsa gerek. Lips sealed

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
January 18, 2018, 12:17:54 PM

ytd yazan adam açıkça yatırım tavsiyesi vermiyorum kendi fikrimi beyan ediyorum diyor. herkesin aklı fikri var. birilerinin yazdığı ile yatırım yapacak adam kaybetmeye hazır olsun zaten.

sonuç olarak gayette güzel kurtulur ne vebali varsa...
Galacos
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile WWW
January 18, 2018, 01:01:59 PM

Yeni üyeler rütbelere çok aldanıyor. Rütbesi yüksek biri ytd de yazsa yeni üye rütbeli bir bildiği vardır deyip dalıyor olaya.

aamirsuh
Full Member

Activity: 686
Merit: 101

View Profile
January 18, 2018, 01:28:03 PM
Merited by Blacknavy (1)

Yeni yatırımcıya yatırım tavsiyesi söyleyeyim mi ytd yazmıyorum bakın. Yeteri kadar bilginiz ve trade öngörünüz grafik okumanız yoksa ufak bir araştırma iile sağlam bir proje seçin düşsede çıksada ellemeyin sadece akılcı bir hedef fiyat koyun ulaşınca çıkarsınız en gerçekçi hareket bu olur.
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  

Jump to: