Bitcoin Forum
June 15, 2024, 06:05:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiyede Bitcoin Kazanç Vergilendirilmesi  (Read 1045 times)
TurkSec
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
February 16, 2018, 11:21:20 PM

emanet olarak aldığım bitcoini yakında bozdurucam umarım başıma bela olmaz  Undecided
eucalyptus
Member
**

Activity: 280
Merit: 71

View Profile
February 16, 2018, 11:51:10 PM

su an - yaniliyorsam düzeltin - banka hesabimiza gelen her para, gelir niteligindedir ve gelir vergisine tabidir.
normal bir calisan, iyerinden aldigi ücret üzerinden gelir vergisi ödüyor zaten. sigortali olmayan, diger kazanclari beyan etme zorunlulugu vardir diye tahmin ediyorum. kimse yapmiyordur, kimse denetlemiyordur o baska. ama normal sartlarda, sahir kendisi gidip, ben kripto paralardan su kadar kazanc elde ettim demeli diye tahmin ediyorum. bu konulara tam hakim degilim, muhasebeci degilim.

o yüzden, su ana kadar hesabimiza gelen her kurusun, o her yerde belirtilen 24bin lira üst limiti gectigi sürece, vergisini devlet istedigi zaman alabilir (5 yil icinde). yani hepimiz yakinda maliyeden cagirilirsak, sasmayin:)

Evet bunu ben de beklemiypr değilim. Ama bi diğer tez de devletin geriye dönük vergilendirememesi. Yani şuan kripto borsalarına yönelik bir yasa olmadığı için geçmişe yönelik bi vergilendirme de saçma olur.

gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
February 17, 2018, 01:19:07 AM

su an - yaniliyorsam düzeltin - banka hesabimiza gelen her para, gelir niteligindedir ve gelir vergisine tabidir.
normal bir calisan, iyerinden aldigi ücret üzerinden gelir vergisi ödüyor zaten. sigortali olmayan, diger kazanclari beyan etme zorunlulugu vardir diye tahmin ediyorum. kimse yapmiyordur, kimse denetlemiyordur o baska. ama normal sartlarda, sahir kendisi gidip, ben kripto paralardan su kadar kazanc elde ettim demeli diye tahmin ediyorum. bu konulara tam hakim degilim, muhasebeci degilim.

o yüzden, su ana kadar hesabimiza gelen her kurusun, o her yerde belirtilen 24bin lira üst limiti gectigi sürece, vergisini devlet istedigi zaman alabilir (5 yil icinde). yani hepimiz yakinda maliyeden cagirilirsak, sasmayin:)

iki farklı durum oluşacak vergilendirmeden sonra.

ya diyecek geçmişe dönük vergilendirme olmayacak ama bundan sonra bu şekilde vergi alınacak.
veya geçmişe dönük güzel bir denetime girecek hesaplarımız ve hepimize teker teker tebligatlar gönderilecek.

En garantisi yavaş yavaş satışları borsa yerine elden geçmek ki başımız ağrımasın.
felixesteban
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
February 18, 2018, 01:56:03 AM

Bu gün olmasa bile ilerde sanırım bütün ülkelerde vergilendirme başlayacak. Emtia mı yoksa para olarak mı kabul edilecek uzun süredir pekçok ülkede bunun tartışması yapılıyor. Para olarak kabul edilirse tabii ki vergi alınamayacağı için emtia olması neredeyse kesin gibi. Crypto nun devletler tarafından kabulü anlamına geleceği için vergilendirme olmasında esasında bir sıkıntı yok ama ne kadar vergi alınmalı,bu çok önem taşıyor. Yüzde 30 - 40 ların konuşulduğu söyleniyor. Açıkçası bu işi tam soyguna çevirir ve insanların da maalesef yasa dışı yollara başvurmasına sebep olur.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
huzun
Newbie
*

Activity: 100

View Profile
February 18, 2018, 05:49:26 PM

Bu gün olmasa bile ilerde sanırım bütün ülkelerde vergilendirme başlayacak. Emtia mı yoksa para olarak mı kabul edilecek uzun süredir pekçok ülkede bunun tartışması yapılıyor. Para olarak kabul edilirse tabii ki vergi alınamayacağı için emtia olması neredeyse kesin gibi. Crypto nun devletler tarafından kabulü anlamına geleceği için vergilendirme olmasında esasında bir sıkıntı yok ama ne kadar vergi alınmalı,bu çok önem taşıyor. Yüzde 30 - 40 ların konuşulduğu söyleniyor. Açıkçası bu işi tam soyguna çevirir ve insanların da maalesef yasa dışı yollara başvurmasına sebep olur.
Yasadışı yollara gerek yok elden alır elden satarım. Hiç de %40 karla uğraşılmaz zaten ne kazanıyoruz
rdemir
Newbie
*

Activity: 5

View Profile
February 19, 2018, 06:47:18 AM

Peki bitcoin ile altın alıp, bankadaki altın hesabına gönderilse veya yatırılısa yine vergi durumu olur mu?

Vergilendirme ile b söylediğiniz arasında bir bağlantı kurabilmiş değilim  Huh
mecazherif
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
February 20, 2018, 06:20:58 AM

Bence bizim devlet bunu bir para olarak değil de bir mal olarak görecek ve öyle vergilendirecek. o zaman işte ülkenin s.çtığının resmidir, bu teknolojiden de geri kalacağız.
sakratt6
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
April 10, 2018, 03:20:41 PM

güzel para kazanmışsın.helal olsun darısı başımıza
seje
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
April 12, 2018, 10:36:53 AM

Vergi durumu ciddi bir sacmalık.. Gelmesi halinde de zaten çogu insan borsa dan elini ayagını ceker…
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
April 12, 2018, 05:36:08 PM

Bana göre parayı elden bozdurup daha sonrasında o para ile onu mala çevirip saklamak daha mantıklı mesela elden parayı alıp altına çevirip banka kasasında saklayabilir ya da o para ile gayrimenkul satın alabilirsiniz.
Angolem
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
April 12, 2018, 07:54:47 PM

Maliye işlem yapanları çağırıyor diye bir post okumuştum ama bununla ilgili ortada birşey yok. O durum da galiba konu hakkında bilgi almak içinmiş. Emin değilim tam.
ZENC
Full Member

Activity: 336
Merit: 154

View Profile
April 13, 2018, 02:52:32 AM

Fenomenlere vergi geldi kripto paralara daha bir kesinlik kazandıramadılar. Fenomenlere tavsiyem Steemit gibi sitelere yönelmeleri Smiley Bitcoin vergilendirme ile ilgili henüz elle tutulur bir işlem yapılmadı. Olsa ilk burada duyulurdu.
rambobt
Member
**

Activity: 96

ImmVRse | Disrupting the VR industry

View Profile
April 14, 2018, 07:37:47 PM

Selamlar arkadaşlar , sormak istediğim şu. Ağır hodlerim fakat diyelim ki 1 milyon Dolar gibi bir para kazandım ve türkiyede kalmak istiyorum. Doğrudan btcturk Paribu gibi sitelere btc aktarıp bankama çekebilir miyim. Banka bana nerden geldi bu para ya da devlet bunun vergisini ödedin mi demez mi ? Bu işlemi nasıl legalleştirebiliriz.

Ek: Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum. Yurt dışında Btc alıp paribuya transfer edip tl ye çevirirsek bunun da bir hukuki yönü var mıdır ? Lütfen Ciddi olalım.

Teşekkür ederim herkese.
Yurt dışı işlemleri vs bilemiyorum ama kimliğini bilmedikleri sürece bu söylediklerine karışan olamaz. 1 milyon dolar TL bazında 4,100,000 gibi bir para yapıyor zaten bu parayı BTC  TÜRK veya PARİBU gibi sitede bozdurmaya kalksan onaylanmış hesap onaylanmamış da aynı zaten 500 000 tl 1 aylık çekim yapabilirsin. 2 siteden de satsan 1 000 000 tl yi hesabına çeksen mutlaka bu dikkat çeker ama bunun için maliye uğraşır mı bilmem hesabınıza girecek daha yüksek paralarda mutlaka bir yoklama yaparlar ama söz konusu vergi için kanunen hiç bir vergi sistemi Kripto paralar için yok. Ama ileride vergi gelirse çekimlerinizin vergisini mutlaka alırlar. Mesela bu güne kadar karşı çıkan güney kore %22 ve 2.2 vergi getirdi. Elden satmak zaten çok riskli 1 000 000 doların %22 vergisi 220 000 dolar yapar yanlış hesaplamadıysam. 4 100 000 tl  899 822 tl bazında vergi bu çok fazla  olur. Vergi bir yönden iyi olabilir bir çok yönden kişiye boş vergi ödemek zorunda bırakması kötü yanı. Zaten bir çok riski göze alıyoruz en aza indirgemek önemli bu riskleri mantıklı düşünmek gerekir.

triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
April 15, 2018, 06:36:35 AM

vergilendirme türkiyedeki banka hesaplarınızı kullandığınızda ancak oluşur. düşünün. 20 bitcoinin var ev alacaksın anlaştın, tapuya gittin imzaları attın, her şey usulünde, bitcoini verdin bunu nasıl takip edecek devlet. gerçi tapuda ücretsiz devir gibi bir şey olmalı ve masrafların ödenmesi ile ancak.

sinandd
Jr. Member
*

Activity: 112
Merit: 1

View Profile WWW
April 27, 2018, 10:12:38 PM

merak etmeyin bu batakta nefes borumuza yakında sayaç takarlar:D

XCT CLUB  |  xCrypt - Blockchain Ecosystem
▰▰▰  ▲▼  PRE - ICO Sale is Live!  ▲▼  ▰▰▰
raskolnberg
Full Member

Activity: 222
Merit: 100

View Profile
April 27, 2018, 10:20:18 PM

mali müşavir bir arkadaş ile konuşurken kendisi şuan hala tartışılıyor falan diye söylemişti fakat vergiyi bugün getirseler dahi 5 yıl gerideki hesap haraketlerine bile vergi gelir diye söylemişti
geda
Member
**

Activity: 77

View Profile
April 28, 2018, 11:56:09 AM

Yani arkadaşlar acıkça diyorki devlet bu vergilendirme sistemi getirene kadar kazanabildiğin kadar kazan vergi geldikten sonra devlet tepemize çökecek.

turcalata
Member
**

Activity: 574
Merit: 13

View Profile
April 28, 2018, 12:23:27 PM
Last edit: April 28, 2018, 02:59:32 PM by turcalata

Vergi kanunla olur. Yani kanuni alt-yapı hazırlanmadan vergi alınamaz. Şu an bitcoin ve kripto paralar herhangi bir vergi konusu değil.  Bu nedenle şu an korkmaya gerek yok. Ayrıca yasal düzenleme gelirse devlet tanımış olur ve bu daha iyi bir haber olur. Ben verginin gelmesinden yanayım bu sayede borsaların işlem yaparken daha guvenli bir haraket ortamimiz olur. Umarım tez zamanda bir çalışma yapılır. Secim sonrası bence bir düzen gelecektir. O zamana kadar atış serbest. Yasal düzenleme ne yönde gelir belli olmaz. Önleminizi alınız.
seje
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
May 02, 2018, 02:06:35 PM

İşte bende buna uyuz oluyorum.. Biz neden kendi beynimizi çalıştırıp bu veya şu mevzuya dünya çapında bir o su bu getiremiyoruz Sad Hep mi başkalarına bağımlı olmak zorundayız…
frankiemalton
Member
**

Activity: 196

View Profile
May 03, 2018, 08:04:52 PM

Türkiye’ye tarafından henüz birşey yok ama Almanya’da Bitcoin özel para olarak nitelendiriliyor ancak 1 yıldan az süre içinde elden çıkarma sonucu elde edilen kazançlar vergiye tabi tutuluyor. 800 Euro’yu aşmayan veya 1 yıldan fazla elde tutulan BTC satışından elde edilen değer artış kazancı vergiden istisna.
Pages: « 1 2 3 [4] 5 »  All
  Print  

Jump to: