Bitcoin Forum
May 25, 2024, 05:46:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Coin Fiyatlarını Gerçekte Kim Belirliyor?  (Read 279 times)
hestese (OP)
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 17

View Profile
February 08, 2018, 10:59:41 AM
Merited by EFS (2)

Karar Anı isimli okumayı istediğim fakat alamadığım bir kitap vardı. Borsa, forex ve diğer yatırım araçlarındaki yatırımcıların psikolojik davranışlarını analiz eden, hangi fiyatlara geldiğinde, beyinlerinde oluşan düşünceler ve aldıkları kararları anlatan bir kitap.

Oldukça kalın ve kitap kurdu değilseniz almayın. Ben alsam sonuna kadar okuyabilir miyim emin değilim. Birileri çok fena sizlerin sonuna kadar psikolojik kararlarınızı biliyor. Sizi panikletmek, çikolata yedikten sonra oluşan endorfin gibi mutluluk hormanlarınızı harekete geçirecek her türlü davranışı ezberlemişler. İstedikleri gibi at koşturuyorlar.

Her zaman merak ettiğim bir konu var. Hani derler bu fiyatlar nasıl oluşuyor diye. Cevap olarak Alıcı-satıcı fiyatın ne olacağına karar verir şeklinde yanıt verirler. Çok farklı düşünüyorum. Nasıl mı?

Alıcı satıcı piyasadaki fiyata karar vermez. Yalnız tek bir kişi veya grup bot ile veya manuel işlemleri ile piyasadaki fiyata karar verir. Etherscanda baktığım bir hesapta 1 milyar dolar civarında bir token görmüştüm. Kaç yüz milyon taneydi hatırlamıyorum. Uzun seneler boyu tutup tıpkı Ripple'ın kurucusunun 40 milyar dolarlık serveti edindiği gibi bir plan yapıyor olabilirler.

Neyse konumuza dönelim. 1 dolardan başlayıp borsaya dahil olan coin-tokende her zaman olmasa da pump çılgınlığı başlayabilir. Müthiş bir ivme ile belki birkaç gün veya daha kısa sürede psikolojik dirençlere getirebilirler. 2-3-4-5 dolar gibi ve bir seviyede alır başını 1 doların altına düşürürler. Bunları yapan aynı kişilerdir. Ayı ve boğa hareketlerini yapan bence aynı kişiler.

Kıytırık bir borsada bile neden hep yükselişin bir noktasında geri çekilme oluyor ve ardından tekrar yukarı, iki-üç tepe direnç yapalım aşağıya salalım bu hareketler oluyor. Eğer alıcı, satıcı savaşı yaşansaydı bu hareketleri kolay olarak yapamazlardı. Hepsi danışıklı dövüş. Gece, gündüz 24 saat boyunca siz uyurken bile grafikleri istedikleri gibi botlar ile yönlendiriyorlar.

Birileri alıcı, birileri satıcı oluyor parayı kırıyorlar, arada olan küçük yatırımcıya oluyor.

Birileri çok pis işler çeviriyor. ether, btc zirveleri gördü ve müthiş gerileme yaşandı fiyatlarda. En çok isyan etmesi gereken Etherin kurucusu veya elinde btc, etherleri en çok bulunduran kişiler değil mi? Ama yapmıyorlar. İsyan eden hep küçük yatırımcı.

Forex ile birkaç kelam edeyim. Forex'in market hacmi şu kadar trilyon dolar da manipüle edilemez diye sözler sarf ederler. öyle bir manipüle ederler ki şaşar kalırsınız. Balinalar zaten zengin ve asıl istedikleri dünya nüfusunu olabildiği kadar fakirleştirmektir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Beğendiyseniz bir meritinizi alırım.  Cheesy

clex_us
Full Member

Activity: 336
Merit: 100

View Profile
February 08, 2018, 05:01:48 PM

Kripto paraların yüksek oranda zengin şirket ve kişilerin elinde olduğunu düşünürsek bunlar coin fiyatlarını istedikleri gibi belirliyorlar. Yükselen fiyatları aşağıya doğru çekildikten sonra topladılar.
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
February 08, 2018, 06:38:10 PM

Evet piyasayı belirleyen ya da ivmesini değiştiren kişiler muhakkak var ve her daim olacak fakat bu piyasayı belirleyen şey insan psikolojisi lütfen artık bunu anlayın.  Onlar yalnızca kıvılcımı çakıyorlar fakat ateşi körükleyen, düşüşü hızlandıran yine senin benim gibi insanlar. 
btc_turk
Member
**

Activity: 322
Merit: 12

View Profile WWW
February 10, 2018, 07:20:41 AM

Bu tür kodamanlar her türlü borsanın içindeler ve inişleride çıkışları da onlar belirlemekte yani büyük oranda onların elinde. Bu iniş çıkışlara etki edebilmemiz oldukça zor.
Bitinator
Sr. Member

Activity: 746
Merit: 251

View Profile
February 10, 2018, 11:19:59 AM

Bu yazıya birebir katılıyorum merit vermek isterdim fakat elimdeki tüm meritleri dağıttığım için meritim kalmamış.. Bu herifler hiç isyan etmiyor, her zaman küçük yatırımcı korkuyor, borsalarda fiyat düşerken birileri buy emri veriyor ama nedense elimdekilerin hepsini sattım diyenler (!) hep biz küçük yatırımcı oluyor (!)

INVALID BBCODE: close of unopened tag in table (1)
diyafram8
Jr. Member
*

Activity: 64
Merit: 5

View Profile
February 10, 2018, 01:46:59 PM

Fiyatı satıcı ve alıcı belirler mantığı teorik olarak doğrudur. Pratikte tabiki değildir. Para kimdeyse güç hala onda. Fakat balinanın satmak istediği fiyattan alıp almamak yine küçük balıkların kararı. Yazdıklarına genel olarak katılıyorum ama biraz karıştırmışın. Yani aramıza yeni gelen birine fiyatı balinalar belirliyor diyerek başlatmak yanlış değil midir?
Madara1
Full Member

Activity: 457
Merit: 101

View Profile
February 10, 2018, 02:11:33 PM

Piyasada ne kadar paran varsa sözün o kadar geçiyor. Yani  balinalar piyasaya etki ettiğini anlamak zor bişey değil. Kazançları arttırmak için ara sıra küçük yatırımcıyı silkelerler. Silkeleme bittikten sonra sistem hakkında olumlu haberler yaptırıp elindeki coinlerin fiyatını yükseltirler ve küçük tecrübesiz yatırımcıya tekrar satarlar. Sonra fiyatı düşürüp yüksekten sattıkları coinlerini düşük fiyattan tekrar toplamaya başlarlar. Bu iş hep böyle tekrar eder.
perfectinvest3
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile WWW
February 10, 2018, 02:36:11 PM

Borsa yatırımcıların psikolojik davranışlarını anlamayı isterim. Profesyonel oyuncular acemilerin ne zaman satacağını ve ne zaman alacağını çok iyi biliyor. Oltanın etrafında gezinen balıklar gibiyiz. Ayı ve boğa piyasa oyuncularının aynı kişiler olduğu muhakkak. Manipülasyon borsada her zaman oldu. Şimdi biz ufaklar ne yapacağız? Çıkış dönemlerinde gelen kar hemen eriyor.

diyafram8
Jr. Member
*

Activity: 64
Merit: 5

View Profile
February 10, 2018, 02:52:48 PM

Borsa yatırımcıların psikolojik davranışlarını anlamayı isterim. Profesyonel oyuncular acemilerin ne zaman satacağını ve ne zaman alacağını çok iyi biliyor. Oltanın etrafında gezinen balıklar gibiyiz. Ayı ve boğa piyasa oyuncularının aynı kişiler olduğu muhakkak. Manipülasyon borsada her zaman oldu. Şimdi biz ufaklar ne yapacağız? Çıkış dönemlerinde gelen kar hemen eriyor.

İngilizcen varsa Edwin Lefevre - Reminiscences of a Stock Operator kitabını öneririm.
aborjin
Sr. Member

Activity: 378
Merit: 250

View Profile
February 10, 2018, 09:57:23 PM

Aynı kişiler falan değil ekonomik anlamda borsalara etki edebilecek gücü olan zenginler borsada fiyatı belirler.Bu sadece crypto değil normal borsada da geçerli.

.▄███     ██████     ███▄
██████   ███████   ██████
 ██████ ██████████ ██████
  ██████████████████████
   █████████  ████████
    ██████    ██████
    ███████    ██████
   █████████  █████████
  ██████████████████████
 ██████ ██████████ ██████
██████   ██████   ██████
 ▀███     ██████     ███▀
IMPRESSIO     ▄███████████████▄
     ██             ██
     ▀███████████████▀
           ██ ██
           ██ ██
       ▄▄█████████▄▄ ▄███▄
    ▄███▀▀       ▀▀████ ▀██▄
  ▄██▀   ▄▄█████▄▄   ▀██▄ ██
 ▄██  ▄███  █  █████▄  ██▄█▀
 ██  ███         █████  ██
██  ██████  ███   █████  ██
██  ██████  ▀▀▀  ▄█████  ██
██  ██████  ▄▄▄▄  █████  ██
██  ██████  ████   ████  ██
 ██  ███          ████  ██
 ▀██  ▀███  █  █████▀  ██▀
  ▀██▄   ▀▀█████▀▀   ▄██▀
    ▀███▄▄       ▄▄███▀
       ▀▀█████████▀▀
procesdad
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

CAT.EX Exchange

View Profile
February 10, 2018, 11:27:05 PM

Piyasayı belirlemek biraz para ve akıllı hamle gerektiyor, Özellikle borsa ve grafik incelemeyle ilgili kitaplarda bu tarz dipnotları çok okudum. Sonuçta insanların hareketleriyle yönlenen bir sistemden bahsediyoruz.

taseron.isci
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
February 11, 2018, 06:27:10 AM

Bütün borsalarda da parası olan yönü belirler bu hep aynıdır. Tabi bunun için çok paraya ihtiyaç var.

BitSharke135
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 252

View Profile
February 11, 2018, 10:01:56 AM

Konuyu açan kişiye birebir katılıyorum, psikolojisi sağlam olmayan insanların bu piyasada tutunma imkanı bulunmuyor zaten küçük yatırımcının her zaman maddi kaygısı olduğu için panik satışı yapabiliyor.. Bu piyasada anca kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlar kazanabilir. Bitcoin uzun vade de değerlenecek, atlayacaksın trene, 'ekerken ekime ekmezsen sikime' felsefesiyle hareket edeceksin.
Kienbui
Sr. Member

Activity: 478
Merit: 250

View Profile
February 11, 2018, 10:04:56 AM

Balinalar bugüne kadar tamamen çoğunluğun tersine hareket etmiştir, örneğin ben hiçbir zaman Tron'u neden bu kadar yükseldiğini ya da RaiBlocks'un neden bu kadar şişirildiğini anlamadım? Bu sadece finansal olarak yapılabilecek bir şey değil. Bu balinaların birde medya ayağı var, internette vs. her yerde büyük güce sahipler.
Peao
Legendary
*

Activity: 1320
Merit: 1001

View Profile
February 11, 2018, 10:38:09 AM

Balinalar bugüne kadar tamamen çoğunluğun tersine hareket etmiştir, örneğin ben hiçbir zaman Tron'u neden bu kadar yükseldiğini ya da RaiBlocks'un neden bu kadar şişirildiğini anlamadım? Bu sadece finansal olarak yapılabilecek bir şey değil. Bu balinaların birde medya ayağı var, internette vs. her yerde büyük güce sahipler.
20 bin dolardan sonra mlleti medya destekli gaza getirip 50bin dolar -100 bin dolar ile haber yaptırıp. hacimsel balondan yararlanıp çıktılar. balinalar artık daha büyük ve tekrar girdiklerinde bunu en az 1,5trilyonun üzerine taşıyacaklarını düşünüyorum.

en güzeli bu dönemde iyi projelerle bounty hunter style geri dönmek. Smiley
selfymenu
Newbie
*

Activity: 126
Merit: 0

View Profile
February 11, 2018, 10:47:45 AM

Gelmemek olarak bir çok etmenden bahsedilebilir ama şu an ki düşüş İçin en önemli sebep devletlerin yasaklayıcı politikası
hrsyrk
Newbie
*

Activity: 224

View Profile
February 11, 2018, 08:44:26 PM

balina diye tabir edilen kişi ya da kurumların büyük etkisi var ama bir anda herkesin bitcoini duyması ve bireysel olarak çok yatırım balinaların etkisini bir miktar da olsa düşürdü diye düşünüyorum ama tabi her zaman etkili olacaklardır.
tayyip baba
Member
**

Activity: 154

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
February 11, 2018, 09:06:25 PM

Bence balinalarin ve Google arabalarının ötesinde başka belli başlı güçler belirliyor bunlara bir kısmınız balina da diyebilir ve ciddi şekilde fiyatta oynama yapabiliyorlar

Borracha
Full Member

Activity: 252
Merit: 105

View Profile
February 11, 2018, 11:34:43 PM

Para piyasalarında olay çok basit aslında, çok geniş bir yatırımcı kalabalığı ortak bir karara varıpta birlikte ortak bir şekilde hareket edemeyeceğine göre, bu kalabalığı yönlendirmek için bir kaç balina ve botlar yeterli.
ubeyd.y
Newbie
*

Activity: 196

View Profile WWW
February 12, 2018, 09:21:32 AM

Senin benim gibi küçük yatırımcıların belirlemediği kesin. Büyük paralara sahip insanlar hareketleri yönlendirmekte.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: