Bitcoin Forum
May 28, 2024, 06:31:47 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: Gerçekçi olalım mı?  (Read 1386 times)
afmfk
Member
**

Activity: 271
Merit: 12

XMONETA ICO

View Profile
March 14, 2018, 06:28:28 PM

Güzel anlatım ve bilgilendirici bu yazı için teşekkürler.

mediation
Member
**

Activity: 364
Merit: 10

View Profile
March 14, 2018, 06:33:25 PM

Piyasanın spekülasyonlar üzerine kurulu olduğu açık fakat hayatımıza yeni giren bir çok coin yanında yenilikleri de beraberinde getiriyor eğer hükümetler şu zamana kadar bu piyasaya köstek olmak yerine destek olsalardı şuan çok farklı bir konumda olurduk inanın.

batturkey
Full Member

Activity: 336
Merit: 100

The World’s First Blockchain Core

View Profile
March 14, 2018, 06:38:17 PM

Neredeyse hiç bir altcoin projesi uygulanabilir durumda değil. Bitcoin dahi aynı durumda, işlem hızı ve kapasitesi çözülürse ki bu alanda olumlu adımlar atılıyor, (Segwit ve Lightning Network) ancak o zaman günlük hayatımıza entegre olacak/olabilecek.

Piyasa tamamen spekülasyon üzere yol alıyor. Tabi reel piyasadaki borsalarda benzer şekilde ancak kripto piyasa olduğu gibi spekülasyon. Sürekli iddalı ICO'lar çıkıyor dünya kadar para topluyorlar sonuç sürekli yol haritası sürekli gelecekte olacak olan şeyler... Yanlış anlaşılmasın bu durumu çok garipsiyor değilim bence ICO'lar bu piyasanın AR-GE kısmı.

Ben trade konusunda nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsızdım aslında hala kararsızım. Sadece anladığım bazı gerçekler var onları paylaşacağım. Süper proje, harika proje şunu yapacaklar şunu halledecekler bu laflar bana boş geliyor artık en ala projede dahi böyle.

-Altcoinleri ve ICO'ları projelerin hisse senetleri olarak algılıyorum.

-ICO'lar veya altcoin alımları ile projenin fonlanması yapılıyor.

-Gerçek hayata entegre yada entegre olabilecek proje sayısı çok az. Steemit ve Flixxo gibi youtube veya blog benzeri olanlar bence en elle tututlur projeler.

-Ethereum, Neo, Waves veya Tezos gibi projeler ise diğer projelere alt yapı oluşturması sebebi ile gerçekçi bir kullanım alanları var.

-Kripto ödeme aracı olma iddasında olan ZEC, MONERO, DASH ve Vertcoin gibi projeler ise Bitcoin den farklı-ekstra ne ortaya koyabilirlerse o kadar tutulacaklar. Kısmen de fark ortaya koyduklarını görüyoruz. Özellikle gizlilik ve hız gibi konularda.

-Bunlardan farklı olarak yine günlük hayatımıza göz kırpan başka projelerde varlar, ancak hepsini değerlendirmeye almak hepsini yakalamaya çalışmak gerçekten çok zor ve çok yıpratıcı. Ben kafam da şimdilik böyle bir tasnif yaptım.

-Piyasanın bu güne kadar ki performansı ise bambaşka ICO'lar çeşitli reklamlar ile para topluyorlar ve yine bir şekilde borsalara kendini kabul ettirdiklerinde proje ölü dahi olsa balinaların elinde pump-dump yiyor. (Bu balinalar bazen büyük btc sahipleri bazen de projeyi başlatan ve ICO'da kendine pay alan takım diyebiliriz.)

Gelelim asıl konumuz olan hold meselesine:

13.03.2018 itibari ile 2017 Aralık ayının daki market hacmi seviyesinin neredeyse yarısına düştü piyasa. Bu spekülasyona dayalı ölü projelerle dolu piyasa soğuma evresine girdi, şimdilik! Şimdilik diyorum çünkü hala bu piyasaya yabancı milyarlarca insan var ve ölü projeler dahi 1 yılda 10x 100x ihtimali taşıyor. 2017 Ocağı ile 2017 Aralık ayı arası bu duruma şahitlik etti.

-Bence geleceği olan projeler hayatımıza girecek olanlardır, diğer altcoinler ise sistemden ne zaman dışlanacağı belli olmayan yüksek risk içeren yatırımlardır. Acemi yatırımcıdan para geldiği müddetçe ölü diye tabir ettiğim projelerde bir şekilde fiyatlanacaktır, Devlet eliyle şimdilik bu durumun önüne geçebileceklerini düşünmüyorum.

Neden olmasinki Sen blockchaini anlamamissin dostum ozellikle finans ve odemeler konusunda blockchain ve suanda kurulan bazi firmalar ileride alinamayacak paralara gelecek.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■        SKYNET        ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
Whitepaper   Bounty   Bitcointalk   ■   Facebook   Twitter   Telegram
rasputincoin
Full Member

Activity: 266
Merit: 148

View Profile
March 14, 2018, 06:49:01 PM

Biri bana sorsa Kripto para piyasasının virüsü ne diye hiç düşünmeden ico derdim, icolar belirli bir kriter olmadan rastgele türediği sürece piyasadaki gerçek projelerin payları da azalıyor maalesef ve bu durumun bir çözümü yok
ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
March 14, 2018, 06:51:44 PM

Hiç şüphe yok ki hayatımıza girecek/girme potansiyeli olan projeler en iyileri olacak. Veya şöyle yazayım. Ayakta kalacak olanlar onlar olacak. Ayrıca, kendi güçlü zincirine sahip olmayanların çok fazla tutanabileceklerine inanmıyorum. Şuanda piyasa da olan TOKENlar kendi zincirlerine sahip olmadan büyük bir işlev kazanacaklarını tahmin etmiyorum.

Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
March 14, 2018, 07:19:34 PM

Aslında bazende düşünmüyor değilim. Gerçekten bu piyasada btc den ötesi boş mu acaba diye?
Hadi 1-2 tane daha ekleyelim. eth ve neo . Ne etti 3.
Bence bu üçünden ötesi boş.
HyperLup
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 252

View Profile
March 14, 2018, 07:20:37 PM

Güzel bir yazı olmuş, gerçekçi olalım. İcoların çoğu gereksiz ve boş asla uygulama alanı olmayacağı halde çıkaran kişilerin zengin olmak amacıyla çıkardığı projeler ve bu projelerin sayısı arttıkça kalitesi iyice düştü. Altcoinlerin ayakta kalabilmesi çok zor, içlerinde bir çoğu yok olmaya mahkum. İyi olanlar ayakta kalacak.
icegeekfresh
Full Member

Activity: 406

View Profile
March 14, 2018, 08:06:56 PM

Devletler boşuna icolara karşı durmuyor, 50 tane ico yapılıyor her gün ve bunların 47 48 tanesi milletten sırf para toplama amaçlı yapılan şeyler, ama zamanla daha da ayakları yere basıcak bu piyasanın da.

burkay
Full Member

Activity: 644
Merit: 103

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
March 14, 2018, 08:20:13 PM

bu piyasanın %97 sinin çöp olduğunu düşünüyorum. gerçekten beyin yakılarak üretilmiş projeler var. bir de o projelerin taklitleri. sonuç olarak elinde 10 btc si olan bi kişi bile bi altcoini istediği gibi yönlendiriyosa bu piyasa spekülasyondan ibarettir ve insanlar bunu anladığında hepsi çöp olacaktır diye düşünüyorum nacizane.

iranli_tacir
Newbie
*

Activity: 154
Merit: 0

View Profile
March 14, 2018, 08:45:31 PM

hocam böyle demişsiniz de sizin algılamanıza gerek yok, zaten böyle yani bu durum. adamlar WP bunu belirtiyorlar,
jameshugo17
Full Member

Activity: 721

View Profile
March 14, 2018, 10:02:28 PM

Yorumlarınıza bende katılıyorum. Er yada geç ölü projeler çekip gidecek piyasadan ancak bu bir anda olacak bir iş değil hatta sürecin uzun süreceğini düşünüyorum. Şu düşüş bitsede farklı bir pozisyona geçebilsek.
beynimtok
Member
**

Activity: 280
Merit: 10

View Profile
March 14, 2018, 10:22:21 PM

Neredeyse hiç bir altcoin projesi uygulanabilir durumda değil. hocam bunu yazarken hiç utanmadınız mı?
ethereum gibi allahın bize bir lutfunu nasıl inkar edersiniz? bu resmen insanoğlu için bir devrimdir.
halleykum
Newbie
*

Activity: 159
Merit: 0

View Profile
March 15, 2018, 12:22:11 AM

ICO'lar üzerinden btc ye yüklenme olmaya başladı Devletler bence ilk elden bu fonlamaya müdahale edebilir.
karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
March 15, 2018, 12:36:34 AM

Neredeyse hiç bir altcoin projesi uygulanabilir durumda değil. Bitcoin dahi aynı durumda, işlem hızı ve kapasitesi çözülürse ki bu alanda olumlu adımlar atılıyor, (Segwit ve Lightning Network) ancak o zaman günlük hayatımıza entegre olacak/olabilecek.

Piyasa tamamen spekülasyon üzere yol alıyor. Tabi reel piyasadaki borsalarda benzer şekilde ancak kripto piyasa olduğu gibi spekülasyon. Sürekli iddalı ICO'lar çıkıyor dünya kadar para topluyorlar sonuç sürekli yol haritası sürekli gelecekte olacak olan şeyler... Yanlış anlaşılmasın bu durumu çok garipsiyor değilim bence ICO'lar bu piyasanın AR-GE kısmı.

Ben trade konusunda nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsızdım aslında hala kararsızım. Sadece anladığım bazı gerçekler var onları paylaşacağım. Süper proje, harika proje şunu yapacaklar şunu halledecekler bu laflar bana boş geliyor artık en ala projede dahi böyle.

-ICO'lar veya altcoin alımları ile projenin fonlanması yapılıyor.

-Gerçek hayata entegre yada entegre olabilecek proje sayısı çok az. Steemit ve Flixxo gibi youtube veya blog benzeri olanlar bence en elle tututlur projeler.

-Ethereum, Neo, Waves veya Tezos gibi projeler ise diğer projelere alt yapı oluşturması sebebi ile gerçekçi bir kullanım alanları var.

-Kripto ödeme aracı olma iddasında olan ZEC, MONERO, DASH ve Vertcoin gibi projeler ise Bitcoin den farklı-ekstra ne ortaya koyabilirlerse o kadar tutulacaklar. Kısmen de fark ortaya koyduklarını görüyoruz. Özellikle gizlilik ve hız gibi konularda.

-Bunlardan farklı olarak yine günlük hayatımıza göz kırpan başka projelerde varlar, ancak hepsini değerlendirmeye almak hepsini yakalamaya çalışmak gerçekten çok zor ve çok yıpratıcı. Ben kafam da şimdilik böyle bir tasnif yaptım.

-Piyasanın bu güne kadar ki performansı ise bambaşka ICO'lar çeşitli reklamlar ile para topluyorlar ve yine bir şekilde borsalara kendini kabul ettirdiklerinde proje ölü dahi olsa balinaların elinde pump-dump yiyor. (Bu balinalar bazen büyük btc sahipleri bazen de projeyi başlatan ve ICO'da kendine pay alan takım diyebiliriz.)

Gelelim asıl konumuz olan hold meselesine:

13.03.2018 itibari ile 2017 Aralık ayının daki market hacmi seviyesinin neredeyse yarısına düştü piyasa. Bu spekülasyona dayalı ölü projelerle dolu piyasa soğuma evresine girdi, şimdilik! Şimdilik diyorum çünkü hala bu piyasaya yabancı milyarlarca insan var ve ölü projeler dahi 1 yılda 10x 100x ihtimali taşıyor. 2017 Ocağı ile 2017 Aralık ayı arası bu duruma şahitlik etti.

-Bence geleceği olan projeler hayatımıza girecek olanlardır, diğer altcoinler ise sistemden ne zaman dışlanacağı belli olmayan yüksek risk içeren yatırımlardır. Acemi yatırımcıdan para geldiği müddetçe ölü diye tabir ettiğim projelerde bir şekilde fiyatlanacaktır, Devlet eliyle şimdilik bu durumun önüne geçebileceklerini düşünmüyorum.

Piyasayı anlayan insanları görmek sevindirici. Birkaç kişi daha önce bu uyarıları farklı sözlerle ifade etmeye çalıştı ama insanlarımız kolay parayı görünce gerçekleri görmek istemiyor. Tıpkı çiftlik bank mevzusu gibi...

Evet kardeşim bu piyasanın %99 u spekülasyon ile dönüyor. Son kullanıcıya hitap eden ürün sayısı çok az. Teknoloji yeni ve geliştirmeler devam ediyor. İco yatırımlarında projelere hisse senedi gözüyle bakmak gayet mantıklı.

Piyasada ölü coinleri bile pumplayan kesim ciddi biçimde kontrolü elinde bulunduruyor. Bunlar merkezi borsalar, zenginler, erken yatırımcılar vb.
insanların çoğu aynı psikolojide "hızlı zengin olma" when lambo yani.
Discovery06
Full Member

Activity: 424
Merit: 103

View Profile
March 15, 2018, 01:22:13 AM

Uzun zaman sonra böyle etkileyici düşünce paylaşımının olması çok güzel.Sistem gerçekten süpekülasyona ve güçlü parası olanların isteklerine dayalı işliyor.Piyasadaki projelerin ve işlem gören coinlerin %90 ı gereksiz ve çöp..100 bin dolar etmeyecek 3 kişilik ekiple ortaya çıkan işi 100 milyon dolara satıyorlar.Bence bu bir yanılsama ve illüzyon.Bu sistemin büyük bir bölümü tamamen algı yönetimi üzerine kurulu.4 ay önceki haberlere bakın birde şimdiki haberlere..Amazon,apple,google,facebook,jp morgan vs..hepsi destekliyor ve anlaşmalar yapıyordu.Şimdi ise yasaklıyorlar.Bu iş tam bir supekülasyondur.Blockchain devrim felan kimsenin umrunda değil.Piyasa tamamen vurgun üzerine kurulu.6 ay doldur,6 ay boşalt.Blockchain tamamen kapitalizme hizmet eden,parası çok olanların kontrolu altında bir sistem.Tron, ada gibi 3 aylık projeler nasıl 20-30 milyar dolar edebiliyor.100 yıllık şirketlerin,dünya markalarının ederi bu kadar değil.Ne yapmışlar hani..Hangi işi yapmışlar.Tamamen hayali ticaret..

Fırsat karınca yürüyüşü ile gelir, yıldırım hızı ile gider.
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
March 15, 2018, 10:28:53 AM
Last edit: March 15, 2018, 04:20:03 PM by hiburak

Yazınız için teşekkürler.

Öncelikle altcoinleri ya da ICO'ları projelerin hisse senedi gibi görmek insanların yaptığı en büyük hatalardan birisi. Yatırım yaparken bu tokenlerin utility'si yani kullanım amacı ve kullanıcılara sunduğu faydalar nedir bunu iyice araştırmak gerekiyor. Mesela Salt tokenlerini aldığınızda Salt'un hisselerini değil Salt platformunu kullanmak için üyelik satın almış oluyorsunuz. Proje güzel olabilir ama tokenin çok bir işlevi yok. Ripple, merkezi bir ödeme protokolü olarak kullanılıp kullanılmadığı tartışılır ama üzerinde bulunan XRP tokenlerinin neredeyse hiç bir işlevi yok. Bu projeler spekülatif hareketlerle yatırımcılarına kısa vadeli olarak önemli kazançlar getirmiş olabilirler, ama uzun vadeli düşünüyorsanız utility'si olmayan coinler ya da tokenlerden uzak durmakta fayda var.

Uygulanabilir durumda olan projelerse yok değil. Burada asıl problem uygulanabilirlik değil kullanılırlık. Son ürünü, alfa-beta versiyonları yayınlanan bir sürü proje var, ancak ilgi görmüyorlar. Mesela 1-2 sene önce ico'su yapılan Lunyr ya da Wetrust'ın ürünleri var ama kullanıcı sayıları çok az.

Kısa vadede hemen bir şeylerin olmasını beklemek doğru değil. Blokzinciri ve benzeri teknolojilerin insanların hayatına tamamen girmesi uzun yıllar alacak bir süreç. Bu süreç tamamlanana kadar en başarılı olacak projeler uygulama projeleri değil, altyapı-platform-protocol projeleri olacak.
avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
March 15, 2018, 10:29:22 AM

kriptolar blokzincir teknolojisi ile hayatımıza girecekler...şu an tek yapabildikleri insanları korkutmak ve kaçırmak ...sahte dedikodular ile..böylece zamanı ötelemeye çalışıyorlar...(şuna fud demeyin...azıcık konuştuğunuz yazdığınız dile saygınız olsun...bu kadar benliğinizi kaybetmeyin)
tabi bir de mtgox olayı falan var...

Neredeyse hiç bir altcoin projesi uygulanabilir durumda değil.
alakası yok..keşke araştırsaydın biraz
luppecuppe
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

View Profile
March 15, 2018, 12:44:27 PM

Öncelikle tespitler inçin teşekkürler dostum, Boğa sezonundan sonra ( Balinaların yani Bitcoinleri elinde tutanların piyasadan çok sayıda coin alarak sonrasında çekmesiyle oluşturduğu yalancı bahar diyebiliriz) tekrar bir ayı sezonuna giriyor gibiyiz. Bu ortamda volatilite ve spekülasyona dikkat edip yatırımlarımızla ilgili durumu gözden geçirip iyi bir plan yapmanın tam zamanı olabilir.
carlzec
Full Member

Activity: 616

View Profile
March 15, 2018, 01:03:32 PM

Aldatmaca çıkarılan ICO'lara yönelik uygulanabilir bir tedbir alınmadığı sürece kripto paraların geleceği karanlık olabilir. Piyasaya güven verme adına gerekli adımlar atılmadıkça bu yükseliş ve düşüşler tokenleriin büyük bir kısmını elinde tutan kitle tarafından sürekli spekülasyona açık hale geliyor.
jamesawyer
Member
**

Activity: 140
Merit: 15

View Profile WWW
March 15, 2018, 01:08:39 PM

şuan her şey spekülasyon üzerine gidiyor. Tamamen katılıyorum size bu konuda. Ama Güzel ileriye dönük vaatleri olan projelerde mevcut. Steem gibi Poe gibi vs. Abyss de ilerde steam yerini alırsa sasırmayacagım.

Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  

Jump to: