Bitcoin Forum
May 09, 2024, 11:31:27 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: kyc saçmalığı ve korkutucu senaryom  (Read 650 times)
coinforumgentr (OP)
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 29, 2018, 01:13:25 AM
Last edit: April 03, 2018, 02:14:53 AM by coinforumgentr

Arkadaşlar bu kyc olayının mantığını bir türlü kavrayamadım.

Kara para aklamanın önüne geçmek için şartmış.

iyide 0.1 eth yatırım yapan birinden neden kyc istiyorlar ki? 50 dolarla mı kara para aklanıyor ? veya kara para akladığımı yada terorist olduğumu kimlikteki tipime bakarak mı anlıyorlar? kara para aklamak isteyen biri sahte kimlik kullanamaz mı?

bounty için bile istiyorlar artık.

1 bounty 1 ico ve 1 borsaya kayıt olurken bilgileri yükledim. ama aklıma çok uçuk senaryolar gelmeye başladı.

üzerimize kredi çekilmesi ve telefon hatta alınması gibi olasılıklar çok düşük.bu bilgilerle bu işlemler yapılamaz yapılsa da hukuksuz olur böyle bir durum olsa da kendinizi ifade edebilirsiniz yani. zaten eski kimliği yükledim 2020den sonra sadece yeni çipli kimlikler geçerli, resmi belge düzenleyemezler her türlü geçersiz.

fakat şöylede bir başka senaryo var.

bu veri tabanları hacklenir bilgileri çalarlarsa bu bilgiler dağılır. bu bilgiler satılabilir. kimlik satın alan  balinanın biri borsa hesap üyeliği oluşturup yüklü miktar btcyi bizim üzerimizden gezdirebilir.  borsaların veritabanı ve kritik bilgileri tekrar hacklenir ve terör örgütlerinin eline geçer.
yüklü btc sahipleri suç örgütleri tarafından hedef belirlenir.
10.000 btc sahibi biri olarak sizi gözünüze kestirip kaçırabilirler. yani olmayan bitcoinlerin işkencesini görebiliriz. Smiley
sana ait olan borsa hesabından 10.000 btc'yi soğuk cüzdana çekmişsin. nerede cüzdanın çıkar gibisinden.
bankaların bilgilerimizi sattığını herkes biliyor.(çalışanlar sızdırıyor) kripto bilgileri banka bilgilerinden daha önemli, onlarda satılacaktır.  

redditte gelecekten gelen adamın yazdığı yazıda; 2025 yılında btcnin uçuk bir değere ulaşması ve btc sahibi insanların kaçırılıp işkence gördüğünü yazmış.(gelecekten geldiğine inanmıyorum tabi ama öngörüsü mantıklı)  https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1lfobc/i_am_a_timetraveler_from_the_future_here_to_beg/

bu haberdede türkiyedeki ilk bitcoin cinayetini okuyabilirsiniz: https://www.ntv.com.tr/turkiye/antalyada-bitcoin-cinayeti,mp2noo9eVU6SOFXsIiU3yg

birde masaktan kaçmak için millet ailesinin arkadşalarının kimliklerindie borsaya yüklüyor. parça parça çekmek için.
bu veri tabanı patlarsa bu dediğim senaryonun başınıza gelme ihtimali çok düşükte olsa bir ihtimal.

bu arada x isimli borsa güvenilir veriler çalınmaz diye düşünmeyin asıl değerli veriler büyük ve güvenilir sitelerin verileri. banka çalışanlarının kullanıcıların bilgilerini sattığı gibi bu bilgilerde içeriden veya hack yolu ile sızabilir.

ayrıca;
deepwebte kimliklerin nasıl satıldığına dair bir haber: https://qz.com/460482/heres-what-your-stolen-identity-goes-for-on-the-internets-black-market/

1715254287
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715254287
Reply with quote  #2

1715254287
Report to moderator
1715254287
Hero Member
*

Ignore
1715254287
Reply with quote  #2

1715254287
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715254287
Hero Member
*

Ignore
1715254287
Reply with quote  #2

1715254287
Report to moderator
SRKNGL
Member
**

Activity: 476
Merit: 10

Files.fm - Store, Share and Sell Files

View Profile
March 29, 2018, 02:46:47 AM

Geçen borsalardan birinde çalışan bir yazılımcı hayali hesaplar açarak işlemler yaptırmıştı. 1.5 milyon liralık dolandırıcılık yapmıştı bu yöntemle yanlış hatırlamıyorsam.

birfincankahve
Jr. Member
*

Activity: 280
Merit: 4

View Profile
March 29, 2018, 05:23:05 AM

hocam bence biraz komplo teorisi gibi olmuş yazdıklarınız yani ortada öyle pek de bir şey yok ken bu kadar evhamlanmak pek de doğru değil
rasputincoin
Full Member

Activity: 266
Merit: 148

View Profile
March 29, 2018, 05:34:33 AM

Bu tür işleri yapan birinin kimlik veya pasaport bilgilerine ulaşması kolaydır sadece kyc leremi veriyoruz bilgilerimizi sence ?
dedolee
Newbie
*

Activity: 189
Merit: 0

View Profile
March 29, 2018, 05:38:00 AM

Kimlik bilgilerini paylaşmamız kesinlikle çok saçma. Sahte bir kimlik ile de bu işlemler, onay süreçleri atlatılabilir. Ama bizler tabi ki gerçek bilgilerimizi verdiğimiz için şuan büyük tehlike altındayız. Adamlar adımıza herşeyi yapabilirler..
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
March 29, 2018, 05:47:03 AM

bounty için kimlik vermem. ico icinde vermem gider marketten alırım. Zaten yeterince yerde kimliğimiz var. ıcoların cogu zaten dolandırıcı tipler bide kimlikmi vereceksiniz
xzone
Legendary
*

Activity: 2576
Merit: 1482

View Profile
March 29, 2018, 06:19:32 AM

Kimlik bilgilerini zaten borsalara veriyoruz. Bunlar bile güvenli değilken bir de 5 kuruş para verecek diye bountylere ya da tokeni dağıtacağı kesin bile olmayan ico'ya niye kimlik bilgilerimizi verelim ki. Senaryo biraz uç görünüyor ama gerçekleşmeyeceğinin garantisi yok Smiley

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
dark025
Newbie
*

Activity: 182

View Profile
March 29, 2018, 06:26:07 AM

otellerde, bilet alimlarinda baska yerlerde de pasaport bilgilerini aliyorlar. Oralar da hack edilebilir. O islemler yapilmiyor mu? yoksa onlara "guvenilir" veya mecbur diye dagitiliyor mu saga-sola veriler?
lordzc
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 253

View Profile
March 29, 2018, 06:26:37 AM

Ozaman pasaport çıkartıp 2 gün sonra kaybettim diyeceksin . Kayıp olduğunu bildirdiğin pasaport ile KYC/AML lerine devam edeceksin . Bu şekilde problem olmaz bence .
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
March 29, 2018, 06:39:04 AM

Maalesef KYC yapıp bilgilerini verenler bir tehlike altında bunlar bildiklerimiz daha bilmediğimiz hangi yöntemler ile dolandırılabiliriz tamamen hayal gücünün sınırlarına bağlı. Ama yapacak bir şey yok icoya yada bounty e katılanlar tercih yapma durumunda.
benzinkokusu
Member
**

Activity: 280

View Profile
March 29, 2018, 08:10:27 AM

evet bu tip pasaport vs vermek tehlikeli, diyelim çinde bir zehir taciri sizin pasaport bilgilerinizle kendine pasaport yaptı sonra da olay mahallinde buldular pasaportu, allah korusun direk idam ederler, 1 gece sorgu sürer, 2 ila 4 saatte yargılama, ertesi gün eğer iş günüyse asılırsınız
HiatusGG
Full Member

Activity: 504
Merit: 103

View Profile
March 29, 2018, 08:14:08 AM

Sanki biraz bu dedikleriniz paronayakça olmuş gibime geliyor olmaz demiyorum ama biraz sanki abartmış gibisiniz. Her yere de vermemek lazım kimliği.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
March 29, 2018, 08:22:45 AM

Şimdi tamam mecburiyetten bazı durumlarda veriyoruz bir de not almak gerekiyor hiç değilse, hangi kampanyaya hangi bilgilerimizi belgeleri gönderdik bunları da yazmalı ve saklamalıyız ne olur ne olmaz ilerde gerekebilir veya kafamızı kurcalayan bir şey olduğunda açıp bakarız. Pasaportun sahtesini yaparak kullanmaya çalışanlar olabilir mi diye düşünüyorum aynı şekilde kimliklerde kullanılır ama yurt dışına verdiğimiz için pasaport daha tehlikeli olabilir. Örnek vakalar varsa araştırmak buna göre risk almak önlem almak gerekli. Tabii ki her kyc doğrulaması isteyen bu senaryoya uymuyor yani kötü amaçlı kullanmak için istenmiyor yasal olarak zorunluluk var avukatlar ile görüşerek yasal mevzular dikkate alınarak istenmekte ama bu demek değilki bilgilerimiz satılmayacak el değiştirmeyecek kötü amaçlı kullanılmayacak.
StormTurk
Newbie
*

Activity: 106

View Profile WWW
March 29, 2018, 08:43:57 AM

Eskidendi o işler,yeni kimliklerin hepsinde çipin içinde parmak izi damar yolu izin vs kayıtlı ve bu icolara yolladığın sadece kimliğinin onlu arkalı bilgisi.
Kimliğin kendisi olmadan hiçbir işlem yapamazlar,hayde yaptılar diyelim hiçbirşekilde sizin yaptığınızı ispatlayamazlar.
Böyle uçuk utopik şeylere takılmayın.
Çipli kimliklerle tarih oldu bu işlemler.
Ha yanlız şu var çipli kimliğinizi elektronik bir ortamda kullanırsanız yani ara aparat kullandın ve kimliği bilgisayarına bağladın vs vs. ve içindeki bilgileri bir şekilde hackleyip aldılar işte o zaman paparayı yeme ihtimalin var.
Onun haricinde senin kimliğinin isterse onlu arkalı çıktısını çıkarsın yeni kimlik yapsın hiçbir anlamı yok  Smiley))))
prdn
Member
**

Activity: 504

View Profile
March 29, 2018, 08:53:43 AM

Yinede riskli işlmeler ben bol bol icolara katılırken veriyorum kimliğimi ve benim kimliğimde eski kimlik, bazen pasaportuda veriyorum ve oda eski pasaport.
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
March 29, 2018, 08:54:19 AM

Kesinlikle haklısın kardeşim. Bazı icolar o kadar detaylı bilgiler istiyorlar ki. Pasaport, kimlik önlü arkalı, selfieli, videolu vs. İnanılmaz bir kişisel bilgi tabanı oluşuyor. Ayrıca bu bilgilerle istedikleri borsada hesap açıp kara para aklayabilir. Devlet o coinin izini sürdüğünde o borsaya o hesabın sahibini sorduğunda karşısına siz çıkarsınız. Sonra anlat dur, selfie bile çekmişsin.

Malesef bu KYC büyük saçmalık ve derhal tüm icoların bundan vaz geçmesi gerekiyor. Yada biz yatırımcılar olarak böyle icolara girmeyi red etmeliyiz.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Geleve
Full Member

Activity: 588
Merit: 104

View Profile
March 29, 2018, 08:57:57 AM

Para topladıklarında bir şekilde bunu kılıfına uydurmak zorundalar. Parayı kimden aldıklarının beyanı ileride yaşayacakları yasal sıkıntılar için gerekli. Ama yatırımcı açısından bakarsak pasaport bilgilerinin sağda solda gezmesi hoş birşey değil. en son sentineldeydi sanırım topladıkları bütün kyc bilgileri sızdırılıp deepwebde satışa çıkarılmıştı.
KarateSensei
Jr. Member
*

Activity: 82
Merit: 2

View Profile
March 29, 2018, 09:32:12 AM

Sağa sola kimlik bilgisi vermenin saçma olduğunun farkındayım ama bazı arkadaşlar ağır senaryo yazmış. Neyse başıma gelen ufak bir olayı anlatayım. İş arkadaşım gelen aramayı superonline'dan geliyor zannedip kimlik bilgilerini vermiş. para verme işi falan yok ama arayanlar kimlik bilgilerini almışlar. Bunun kardeşi avukat. "Git karakola dilekçe ver" demiş arayan numarayı şikayet et falan demiş. Arkadaşla karakola gittik. Polisler işleme almadı biliyor musunuz? NE olmuş yani kardeşim diyor adam. Al kimliğimi ne yapabileceksin bununla diyor. Kabul etmedi dilekçe falan adamlar. Dediler ki tüm Türkiye'nin nüfus bilgileri olduğu gibi çalındı zaten. (o konuda haklı. Saçılan kimlik bilgileri meselesinden pek çoğunuzun haberi vardır). Adliye'ye gittik biz de karakolda işlem yapmadılar diye. Orada da polisler gereksiz falan dediler ama kabul ettirdik dilekçeyi.

Sonuç olarak, bilgilerinizi vermeniz korkutucu gelebilir ama bana göre sizi büyük yaptırımlara sokacak işler falan gelmez başınıza. Zaten saçılmış bilgilerimiz. Kötü niyetli adam ne diye KYC falan uğraşsın ki? Belki hala bilgisayarımda duruyordur 3-5 GBlık bilgi dosyası. İndirip bakmıştım. Bir çok yakınımın ve benim açık adres bilgilerimiz, kimlik bilgilerimiz, telefon numaramıza kadar vardı. Saçma sapan bir airdrop için bilgilerinizi elbette paylaşmayın. Ama sağlam olduğunu düşündüğünüz projenin KYC'sine de girmeye çekinmeyin derim. En azından ben çekinmem.
tommyss
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
March 29, 2018, 09:40:11 AM

kötü ve uçuk bir senaryo ama kafam karışıyor.
ulan bounty katılımcısından ne halt yemeye kimlik bilgilerini istiyorsunuz?
kimlik önlü arkalı fotoğraf üstüne selfi üstüne kişisel bilgiler. biraz abartmıyorlar mı?

birtane program vardı kimlik oluşturuyor. onu deneyeceğim bountylerden birisi kyc isterse. işe yararsa onu basar geçerim bundan sonra.

OldToken
Newbie
*

Activity: 140

View Profile
March 29, 2018, 10:23:28 AM

Borsalara göndermek tamam, yüksek miktarda ico da alım yaparsam ona da tamam. Ama airdrop veya bounty gibi saçma sapan işlerde bile bounty istemek nedir. Başta belirtenler oluyor, kesinlikle o kampanyalardan uzak duruyorum. Sonradan isteyen olunca verdiğim emeğe bakıyorum. Bazen emeği yakıyorum, bazen de emeğe kıyamayıp gönderiyorum.
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: