Bitcoin Forum
June 17, 2024, 06:34:23 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto Paralardan Vergi Almayan Ülkeler!!!  (Read 256 times)
Elysio (OP)
Full Member

Activity: 658
Merit: 153

View Profile
April 15, 2018, 10:22:25 PM

Almanya: Kripto paraları euro ya dönüştürürseniz direk vergi yok ama kripto paralar ile alışverişlerde kdv ekleniyor.

Slovenya: Bireysel yatırımcılardan vergi alınmıyor, Gelirini kripto paradan kazanan kişiden alıyor yani broker tarzı oluyor galiba.

Danimarka: Bireysel yatırımcılardan vergi alınmıyor.

Belarus: Madencelikten, Kurumsal ve bireysel yatırımcılardan ve Ticaretinden verdi alınmıyor ilk 5 yıllık süreçte.

Güney Kore: Şuanlık bi verdi alınmıyor ama hazirana kadar mevzuatlar değişicekmiş.

Singapur: Hiç bi türlü vergi yok bu ülkede. Sadece kripto para ticareti yapan şirketler vergilendiriliyor.

Türkiye: Şuanlık hiç bi yasa yok vergiye dair ülkemizde ama paranın kokusunu alınca bizimkiler getiriceklerdir. Borsalar vergiye tabi şuanda tek.

ve daha kripto paralar ile ilgili yasalar olmayan çok ülkeler var.

Hepsini kısalttım uzun uzun okumak için kaynak alttadır.
https://uzmancoin.com/kripto-para-vergi/

ForeverFener
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
April 15, 2018, 11:31:59 PM

Piyasanın yeni olmasından dolayı gelişmesi amaçlanarak vergi durumu biraz belletilebilir aslında hem bu yolla yeni girişimlerin önü açılır hem de gelişmelerin
elismemish
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 4

View Profile
April 15, 2018, 11:36:14 PM

Belarusda böyle işlere bi teşvik var galiba madencilikten falan vergi alınmıyorsa ülkeye yatırımcı çekmeye amaçlıyo olabilirler 5 yıl madencilik yap sonra başka firma ile tekrar giriş yapm güzel taktik Smiley

__________ BetFury __________
🎲 The first i-Gaming Crypto platform with BTC Dividends 🎲
https://betfury.tv/2VDCk7K
Suleiman the Magnificent
Full Member

Activity: 504
Merit: 120

View Profile WWW
April 15, 2018, 11:59:04 PM

Kripto paraları henüz tanımlamadıkları için direkt olarak vergi alamazlar zaten. Kanunsuz vergi olmaz ilkesi boşuna yok. Ama yakın zamanda düzenlemeler yapılır, vergi alınacak kıvama gelir Cheesy
dogaatac
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 306

View Profile
April 16, 2018, 03:50:48 AM

btctürk ve diğer borsalar bir şekilde olayı vergilendirip her ay mail atıyor ama nasıl bilmiyorum Smiley
tfntvl
Member
**

Activity: 252
Merit: 11

View Profile
April 16, 2018, 06:50:24 AM

ben maaşla çalışan bir işciyim. ortalama olarak ilk altı ay kazandığım her bin liranın ikiyüzdoksan lirasını devlete ödüyorum. ondan sonraki altı ay ise kazandığım her bin liranın yaklaşık üçyüzelli lirasını devlete ödüyorum. bu hesaba göre devlet vergi keserse devlet daha zengin olur bence Smiley
zorbit
Full Member

Activity: 218
Merit: 100

View Profile
April 16, 2018, 07:07:48 AM

belki doğrudan vergi almıyorlar ama bu piyasada işlem yapan borsalar. alım satım farklarından doğan kazançları vergi olarak ödüyorlar. mesela btcturk. işlemlerimden dolayı sürekli bana e-fatura geliyor. yani aslında bir vergi ödüyoruz.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
April 16, 2018, 07:45:39 AM

belki doğrudan vergi almıyorlar ama bu piyasada işlem yapan borsalar. alım satım farklarından doğan kazançları vergi olarak ödüyorlar. mesela btcturk. işlemlerimden dolayı sürekli bana e-fatura geliyor. yani aslında bir vergi ödüyoruz.

o ödediğin vergi değil, komisyon faturası.
Türkiye'de henüz btc bir değer kategorisine eklenemedi, muhtemelen yıllık 24bin TL üzeri işlem yapanı gelir vergisi kapsamında vergilendirecekler. ama bu ne zaman olur bilmem Smiley
banka hareketleri üzerinden mi tespit edilir, borsalar mı bildirir bilemem.
unihamburg
Member
**

Activity: 411
Merit: 21

View Profile
April 16, 2018, 07:51:31 AM

Almanya'da vergi alinmadigi bilgisi dogru degil. Almanya'da satin aldiginiz kriptolari 1 sene icerisinde paraya cevirirseniz %25 vergi ödemekle mükellefsiniz. 1 seneden sonra vergiden muafsiniz.
SRKNGL
Member
**

Activity: 476
Merit: 10

Files.fm - Store, Share and Sell Files

View Profile
April 16, 2018, 07:59:12 AM

Youtubedan para kazanlardan bile hala vergi alınmıyor ülkemizde. Alınması lazım mı tabiki lazım. YouTube ile Televizyon arasında ne fark var. Aynı şey kripto paralar içinde geçerli. Ben vergi alınması taraftarıyım. Ama oranı makul seviyede tutup borsalar üzerinden almak lazım.  Bunun içinde borsaların denetlenmesi lazım ipini koparan borsa açıyor

wolwoo
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1143

View Profile
April 16, 2018, 09:03:06 AM

"döviz alım satım faaliyetlerinden doğan kazançların Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesi kapsamında, değer artışı kazancı olarak vergiye tabi tutulması söz konusu olmamakla beraber, söz konusu faaliyetin ticari organizasyon içerisinde devamlılık arz edecek şekilde yapılması durumunda ticari faaliyet olarak değerlendirilmesi ve bu faaliyetlerden elde edilen kazancın, Gelir Vergisi Kanununun ticari kazançlara ilişkin hükümleri çerçevesinde vergilendirilmesi gerekmektedir.
Söz konusu faaliyetin ticari bir organizasyon içerisinde devamlılık arz edecek şekilde yapılmaması halinde ise elde edilen kazanç ticari kazanç kapsamında değerlendirilmeyecektir."

GELİR İDARESİ   BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü 2016 tarihli yanıtı...şimdilik sıkıntı yok gibi Smiley

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
April 16, 2018, 10:23:15 AM

Eli kulagındadır ama güzel ülkemde vergi alınmayan birşey kalmıyor, adam gıbı vergi oranı koysunlar kimse kaçırmakla uğraşmaz. Geliri bu şekilde kendileri baltalıyorlar
Rkc Trader
Member
**

Activity: 406
Merit: 11

View Profile WWW
April 16, 2018, 10:34:51 AM

Vergi alınması İlerisi için beni korkutan birşey.
Neye göre düzenleme yapacakları çok muallak. Paranın tamamı yurtdışı borsalarsa, geri çekmek sıkıntı olacak.

cleante
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile
April 16, 2018, 10:48:25 AM

Teşekkürler bilgi için. Çoğunda vergi olmaması sıranın bize gelmesinin çok uzun zaman alacağını gösteriyor. En son hep biz duydugumuz gibi yine en son biz uygularız vergiyi ama eminim diğerlerinden çok çok daha yüksek olup acısını elbet çıkarırlar.
cabbarlana
Full Member

Activity: 448

send and receive money instantly, w/no hidden cost

View Profile WWW
April 16, 2018, 10:54:41 AM

Şu an dövizdeki kur artışlarından dolayı sabit döviz kuruna gidilebileceği haberleri dolaşıyor sosyal medyada. Bu tarz gelişmeler bizi de döviz kurundan dolayı olumsuz etkileyebileceği gibi, kripto paralar üzerinde de gelir vergisi vb. kesintilere neden olabilir.

henrybek3
Full Member

Activity: 546

View Profile
April 16, 2018, 02:35:07 PM

Türkiye için konuşursak daha dolandırıcı şirketlere bile çözüm bulunamazken, kısa vadede kripto paralarla alakalı bir düzenleme yapılacağını düşünmüyorum.
KodesCrew
Full Member

Activity: 406
Merit: 101

View Profile
April 16, 2018, 03:27:07 PM

Şuan Türkiyede yapılacak okadar çok işlem varki , kripto bukadar geriye giderken Türkiye'nin buna ayıracak zamanı olmadığını düşünüyorum. anca btc yeniden çok gözde haline gelir, o zaman maliye bir atak yapabilir

murobro
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 1

View Profile WWW
April 16, 2018, 03:41:37 PM

bir vergi vermediyimiz kripto koinler kalmıştı. Yavaş-yavaş onada vergi çıkartacaklar.

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
krm4700
Full Member

Activity: 490
Merit: 105

View Profile
April 16, 2018, 04:05:38 PM

bunlar hepsi şimdilik pusuda bekliyor ve birbirlerini kolluyorlar aslında birisi girse hepsi güven sağlayıp devamı gelir diye düşünüyorum.

► StudentCoin◄ ♦ Platform to create personal, DeFi and NFT Tokens♦ ► StudentCoin◄
───●●───●●───●●───●●───●●─[   Bounty Detective   ]─●●───●●───●●───●●───●●───
Website◂ | ▸Twitter◂ | ▸Facebook◂ | ▸LinkedIn◂ | ▸Telegram◂ | ▸Reddit◂ | ▸Instagram
thefunkybits
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1000

View Profile
April 16, 2018, 04:27:50 PM

Ülkemizde halen bir sınıfa sokulamadığı için vergide alınmıyor ama borsalar komisyon faturaları gönderdikleri için vergi ödüyorlar.Umarım vergiler sadece bunlarla sınırlı kalır.Eğer devlet kazancımız üzerinden vergiye giderse birçok kişi elden ticaret yoluna gidecektir muhtemelen.Aslında vergiye karşı değilim ama cüzi olması kaydıyla tutupta %15 vergi getirirlerse kesinlikle borsalardan işlem yapmam
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: