Bitcoin Forum
May 23, 2024, 04:28:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »  All
  Print  
Author Topic: Black Miner - ASIC Bitcoin Mining Hardware  (Read 32628 times)
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
February 12, 2014, 09:50:40 AM
 #61

plus necesitatea de a avea niste masini: SMT placement equipment ... ce ma trimite cu gandul ca ei comanda doar module preansamblate, pe care le monteaza in carcase metalice.
Poti monta smd-uri cu pasta speciala, o sursa de caldura (suflanta, IR, cuptor, letcon), multa dibacie si rabdare. In HIT Park sunt si echipamentele alea care le mentionezi Wink
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
February 12, 2014, 09:55:26 AM
Last edit: February 12, 2014, 12:07:48 PM by iulius99
 #62

plus necesitatea de a avea niste masini: SMT placement equipment ... ce ma trimite cu gandul ca ei comanda doar module preansamblate, pe care le monteaza in carcase metalice.
Poti monta smd-uri cu pasta speciala, o sursa de caldura (suflanta, IR, cuptor, letcon), multa dibacie si rabdare. In HIT Park sunt si echipamentele alea care le mentionezi Wink
Stiu foarte bine care sunt tehnicile de montare SMD dar daca te uiti la randamentul unei persoane si la randamentul unei masini, la diferenta de calitate a unei lucrari manuale sau automatizate ... poti sa faci diferenta.  De fapt ajunge sa te uiti putin la interioarele echipamentelor realizate de ei si se vede usor daca sunt facute in regim manual sau automatizat.

 In HIT Park da ...  dar el are un astfel de "HIT park" in Bacau si nu e platitor de TVA ? Ar fi interesant daca mi-ar spune si mie de unde a luat acel echipament, la un pret asa de redus ... m-asi duce si maine sa-mi iau si eu asa ceva la preturi modice... Smiley

PS: Uite si niste preturi la o masina " Pick and Place" in USA http://www.ebay.com/itm/Universal-GSM1-Flex-Placer-Pick-and-Place-4681A-Q-Block-GSM-Feeder-Package-/350596306047 .  In Romania preturile ar trebu sa fie si mai mari si totul ca si echipament la mana a doua ...
BlackElectronics (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 93
Merit: 10


View Profile
February 12, 2014, 02:00:18 PM
 #63


 In HIT Park da ...  dar el are un astfel de "HIT park" in Bacau si nu e platitor de TVA ? Ar fi interesant daca mi-ar spune si mie de unde a luat acel echipament, la un pret asa de redus ... m-asi duce si maine sa-mi iau si eu asa ceva la preturi modice... Smiley

HIT Park este un complex dedicat societatilor de IT si nu un echipament. In acest complex suntem si noi, printr-o coincidenta si firma la care lucreaza BombaUcigasa si alte companii care detin echipamente dedicate SMT-ului. Nu detinem noi echipamentul si nici nu am afirmat acest lucru.

Legat de TVA, cat timp nu s-au depus inca primele documente fiscale, acesta nu exista. Mai mult ca sigur devenim platitori de TVA in urmatoarea perioada.

Recomandarea noastra este sa vorbim despre echipamentele pe care le vindem si nu despre TVA.

Multumim.

http://blackminer.com - Powerful Stand-Alone Bitcoin & Litecoin Mining Hardware
arlekyn13
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 03:21:05 PM
 #64


 In HIT Park da ...  dar el are un astfel de "HIT park" in Bacau si nu e platitor de TVA ? Ar fi interesant daca mi-ar spune si mie de unde a luat acel echipament, la un pret asa de redus ... m-asi duce si maine sa-mi iau si eu asa ceva la preturi modice... Smiley

HIT Park este un complex dedicat societatilor de IT si nu un echipament. In acest complex suntem si noi, printr-o coincidenta si firma la care lucreaza BombaUcigasa si alte companii care detin echipamente dedicate SMT-ului. Nu detinem noi echipamentul si nici nu am afirmat acest lucru.

Legat de TVA, cat timp nu s-au depus inca primele documente fiscale, acesta nu exista. Mai mult ca sigur devenim platitori de TVA in urmatoarea perioada.

Recomandarea noastra este sa vorbim despre echipamentele pe care le vindem si nu despre TVA.

Multumim.

O intrebare legata de echipamente am si eu -huh, dupa plasarea comenzii  Smiley  Echipamentele se livreaza imediat ce sunt asamblate? De unde am putea noi, clientii, sa stim daca, de exemplu (este doar un exemplu ipotetic), un rig ar fi gata undeva pe 15 martie sa zicem, dar ar fi folosit la minat de catre producator urmatoarele 2 saptamani si abia apoi livrat? 2 saptamani de minat in conditiile de crestere de dificultate la BTC e o perioada... semnificativa.

1CmrswU7JYpi9WNC8EHWCV3aam1FJsW2Zu - to show appreciation for my work
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
February 12, 2014, 03:41:24 PM
 #65


 In HIT Park da ...  dar el are un astfel de "HIT park" in Bacau si nu e platitor de TVA ? Ar fi interesant daca mi-ar spune si mie de unde a luat acel echipament, la un pret asa de redus ... m-asi duce si maine sa-mi iau si eu asa ceva la preturi modice... Smiley

HIT Park este un complex dedicat societatilor de IT si nu un echipament....

 Desigur ca am inteles de la inceput ca acest "HIT park" e o "hala/constructie" cu echipamente ... nicidecum un echipament  ... de altfel nu cunosc nici macar un aparat care s-ar numi asa ... Smiley
 Ok daca cineva va face astfel de servicii ... e foarte bine ... dar ramane faza cu aprovizionarea cu componente ...De alfel s-a vazut aceasta  si cu Nokia atunci cand a plecat din Romania ca avea probleme cu vamile si volumurile de "materie prima" din  import ... iar concret si in situatia voastra daca Importati di Elvetia e aceasi problema cu taxele vamale + TVA etc, etc ...
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
February 12, 2014, 04:45:32 PM
 #66

Salut !

Eu tot nu am inteles: produsele celor de la bitmine.ch contin sau nu TVA ?
Daca le aduci in RO trebuie sa platesti vreo taxa ceva ?

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
BlackElectronics (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 93
Merit: 10


View Profile
February 12, 2014, 04:51:07 PM
 #67


O intrebare legata de echipamente am si eu -huh, dupa plasarea comenzii  Smiley  Echipamentele se livreaza imediat ce sunt asamblate? De unde am putea noi, clientii, sa stim daca, de exemplu (este doar un exemplu ipotetic), un rig ar fi gata undeva pe 15 martie sa zicem, dar ar fi folosit la minat de catre producator urmatoarele 2 saptamani si abia apoi livrat? 2 saptamani de minat in conditiile de crestere de dificultate la BTC e o perioada... semnificativa.


Echipamentele se livreaza imediat. Nu vedem o metoda prin care putem demonstra. Daca doriti ne puteti vizita zilnic pentru a verifica Smiley

http://blackminer.com - Powerful Stand-Alone Bitcoin & Litecoin Mining Hardware
arlekyn13
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 05:52:29 PM
 #68


O intrebare legata de echipamente am si eu -huh, dupa plasarea comenzii  Smiley  Echipamentele se livreaza imediat ce sunt asamblate? De unde am putea noi, clientii, sa stim daca, de exemplu (este doar un exemplu ipotetic), un rig ar fi gata undeva pe 15 martie sa zicem, dar ar fi folosit la minat de catre producator urmatoarele 2 saptamani si abia apoi livrat? 2 saptamani de minat in conditiile de crestere de dificultate la BTC e o perioada... semnificativa.


Echipamentele se livreaza imediat. Nu vedem o metoda prin care putem demonstra. Daca doriti ne puteti vizita zilnic pentru a verifica Smiley

Eh, o re-asigurare ca exista seriozitate este uneori suficienta, pe plan psihic. Poate intr-o buna zi, vor lua lectii si producatorii cei mari din domeniu, care uita ca milioanele cu care se joaca provin de la oameni ce asteapta uneori de pe o zi pe alta o urma de "noutati"/"info".
Acum sunt interesat si de o investitie in scrypt, insa cel putin momentan, oferta chinezeasca pare mai interesanta in ceea ce priveste pretul: https://bitcointalk.org/index.php?topic=421921.0 Astept ceva detalii legate de evolutia FW pt acele greedsid-uri (sau cum se numesc chip-urile cu pricina). Oricum as prefera sa achizitionez acest echipament in sistemul clasic, dau banul, primesc produsul, nu in sistem pre-order.

1CmrswU7JYpi9WNC8EHWCV3aam1FJsW2Zu - to show appreciation for my work
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
February 12, 2014, 06:41:53 PM
 #69

 Putin cam ciudat cu aceasta societate din Bacau, care zic ei, ca nu sunt platitori de TVA dar daca te duci pe situl  http://bitmine.ch/?product=coincraft-ai-asic  ca sa comanzi chip-uri "Coincraft A1 - 28nm", comanda minima e de 500 bucati iar un pret ar fi de 43750USD ... eventual plus taxe ; concluzia e ca doar de la prima comanda de materiale valoarea lor fiind foarte mare se ajunge instant platitor de TVA ...  plus necesitatea de a avea niste masini: SMT placement equipment ... ce ma trimite cu gandul ca ei comanda doar module preansamblate, pe care le monteaza in carcase metalice ... de unde si pretul mai ridicat dar si imposibilitatea de a trata cu clientii finali.

 Lasa omul in pace ca te iei de el degeaba. Platitor de TVA nu devii cand cumperi marfa, ci cand o vinzi. Poti sa iei marfa de un milion, abia cand vinzarile depasesc 65000 de euro esti obligat sa platesti tva. Binenteles poti sa devii platitor de tva si la cerere daca vrei neaparat, indiferent de cifra de afaceri, dar Elvetia nu e in UE si tot nu scapi de importul fara tva.
 Deocamdata ei nu sunt platitori de tva si asta inseamna un pret mai mic pentru noi. Cand vor depasi plafonul , noi vom plati pretul plus tva, ei colecteaza tva si-l dau statului.
 Inainte sa iei omul la bani marunti intreaba-l pe Bomba ce a vazut in atelierul respectiv: letcon electric sau ciocan de cupru incalzit la foc de lemne  Smiley.
 Nu-l cunosc pe omul...dar il admir ca e un Minitehnicus.
BlackElectronics (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 93
Merit: 10


View Profile
February 14, 2014, 03:13:59 PM
 #70

14 Februarie 2014

Batch 1 is getting close to completion: http://blackminer.com/batch-1-is-getting-close-to-completion/

http://blackminer.com - Powerful Stand-Alone Bitcoin & Litecoin Mining Hardware
arlekyn13
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 250


View Profile
February 14, 2014, 05:26:44 PM
 #71

Este vorba de finalizare in sensul ca nu se mai accepta comenzi pentru batch 1 sau in sensul ca se apropie livrarea batch 1?

1CmrswU7JYpi9WNC8EHWCV3aam1FJsW2Zu - to show appreciation for my work
BlackElectronics (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 93
Merit: 10


View Profile
February 15, 2014, 08:51:03 AM
 #72

Este vorba de finalizare in sensul ca nu se mai accepta comenzi pentru batch 1 sau in sensul ca se apropie livrarea batch 1?

Articolul se refera la faptul ca in urmatoarele zile comenzile pentru Batch 1 se vor inchide. Tot in urmatoarele zile se vor posta si alte update-uri legate de productie.


http://blackminer.com - Powerful Stand-Alone Bitcoin & Litecoin Mining Hardware
BlackElectronics (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 93
Merit: 10


View Profile
February 24, 2014, 09:25:57 AM
 #73

22 Februarie 2014

Progress Update: http://blackminer.com/update-parts-for-black-miner-tower-orders-are-starting-to-show-up/

http://blackminer.com - Powerful Stand-Alone Bitcoin & Litecoin Mining Hardware
BlackElectronics (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 93
Merit: 10


View Profile
February 25, 2014, 03:13:34 PM
 #74

25 Februarie 2014

A quick Black Miner Dashboard Sneak Peek: http://blackminer.com/a-quick-black-miner-dashboard-sneak-peek/

http://blackminer.com - Powerful Stand-Alone Bitcoin & Litecoin Mining Hardware
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
March 03, 2014, 07:16:09 PM
 #75

Construieste cineva asa ceva la banii astia la noi? 6 mh la 3700$? 
O placa de baza cu 6 gpu?  Cine se pricepe ?
Facem si noi, dar e mai bine sa cumperi piese si sa-ti faci tu, cu ajutorul binevoitorilor de pe net care au pus tone de info acolo...
Noi te taxam  Grin https://solatronix.com/index.php?_a=product&product_id=3

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
March 03, 2014, 07:36:57 PM
 #76

 Putin cam ciudat cu aceasta societate din Bacau, care zic ei, ca nu sunt platitori de TVA dar daca te duci pe situl  http://bitmine.ch/?product=coincraft-ai-asic  ca sa comanzi chip-uri "Coincraft A1 - 28nm", comanda minima e de 500 bucati iar un pret ar fi de 43750USD ... eventual plus taxe ; concluzia e ca doar de la prima comanda de materiale valoarea lor fiind foarte mare se ajunge instant platitor de TVA ...  plus necesitatea de a avea niste masini: SMT placement equipment ... ce ma trimite cu gandul ca ei comanda doar module preansamblate, pe care le monteaza in carcase metalice ... de unde si pretul mai ridicat dar si imposibilitatea de a trata cu clientii finali.

Nu-i ciudat cu firma, i-am verificat, au facut-o si altii, sunt ok. Dar pretul poate fi considerat ciudat Grin

Ma refer la Sha256: 6200$ pentru 1.2THs adica 5.17$/Ghs e mult daca luam in considerare dificultatea minarii BTC si putinele altcoin de tip sha256 existente, si profitabile... Am fost entuziasmat la inceput dar mi-am dat seama ca, daca platesc acesti bani, si tin cont de dificultate si consum (800W), reusesc sa scot probabil investitia in 3 luni si apoi mai castig cativa centi pe zi...  Huh

Cum sa investesti 6200$ in ceva care abia te ajuta sa iti scoti investitia, si apoi sa alergi de la o moneda la alta in speranta ca mai faci nitel profit?

Andrei, mai faceti-va odata calculele si, daca ajungeti la concluzia ca le puteti vinde cu cat vinde Cointerra sau BalckArrow (sub 3$/ghs), sar in masina si intr-o ora, de la Iasi la Bacau, am venit si fac comanda de cateva nu doar un rig de 1.2ths! 

Desigur voi decideti, dar eu in locul vostru as face altceva, daca nu le puteti vinde asa cum am sugerat, si probabil ca nu o sa puteti pentru ca stiu ce inseamna sa creezi ceva nou si complex... si ca nu e usor sa recuperezi investitia initiala Cool  Probabil va ganditi la ce va sugerez ca sa castigati mult mai bine, dar nu e subiectul de aici, asa ca ramane sa te sun maine la telefon si sa discutam.

Succes si sanatate!




Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
March 03, 2014, 08:00:00 PM
 #77

Wow 7700$??? Pentru 6 mhash ... Wow
Si mie mi se pare extrem de mult. La banii aia pot sa-mi iau 2 riguri care-mi produc 12 Mh. Link: https://mammoth-mining.com/?product=falcon

Mamooth Mining sunt niste scameri, au si disparut cu situl acela dar probabil ca au facut altul sau mai multe ca sa mai pacaleasca.

Insa pretul este mare [ 1.29$/khs ]... Cu ajutorul internetului si a unui membru de aici, Adrian, baietii mei au creat unul de 2700 khs care mineaza in fortza intre 2600-2700khs, si a costat doar 8400 lei (~2560$), deci 0.95-1.01$/khs.

Sunt sigur ca pretul va fi revizuit si adaptat la piata actuala. Desigur Scrypt-uri sunt mai multe iar LTC are dificultate mai mica, dar diferentele nu sunt semnificative ca sa justifice investitia in Hardware scump. Astept pareri, desigur e parerea mea personala si sunt gata sa aud si altele cu atentie si receptivitate  Cool

JulianSS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
March 03, 2014, 09:48:55 PM
 #78

Mare smecherie 3 R9 290 fac tot 2,6 Mhs si costa fix 8500 lei cu tot cu placa/sursa/procesor. Care-i smenu ?
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
March 04, 2014, 10:07:48 AM
 #79

Mare smecherie 3 R9 290 fac tot 2,6 Mhs si costa fix 8500 lei cu tot cu placa/sursa/procesor. Care-i smenu ?

S-ar putea sa fie consumul de curent, asta e "calcaiul lui Ahile" la GPU.
Pe de alta parte, cu un ASIC poti mina doar coins bazate pe scrypt normal.
Insa ai dreptate, pretul este foarte piperat, iti scoti banii f. greu si cu mult risc, in conditiile actuale.

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
arlekyn13
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 250


View Profile
March 05, 2014, 05:30:50 AM
 #80

 Putin cam ciudat cu aceasta societate din Bacau, care zic ei, ca nu sunt platitori de TVA dar daca te duci pe situl  http://bitmine.ch/?product=coincraft-ai-asic  ca sa comanzi chip-uri "Coincraft A1 - 28nm", comanda minima e de 500 bucati iar un pret ar fi de 43750USD ... eventual plus taxe ; concluzia e ca doar de la prima comanda de materiale valoarea lor fiind foarte mare se ajunge instant platitor de TVA ...  plus necesitatea de a avea niste masini: SMT placement equipment ... ce ma trimite cu gandul ca ei comanda doar module preansamblate, pe care le monteaza in carcase metalice ... de unde si pretul mai ridicat dar si imposibilitatea de a trata cu clientii finali.

Nu-i ciudat cu firma, i-am verificat, au facut-o si altii, sunt ok. Dar pretul poate fi considerat ciudat Grin

Ma refer la Sha256: 6200$ pentru 1.2THs adica 5.17$/Ghs e mult daca luam in considerare dificultatea minarii BTC si putinele altcoin de tip sha256 existente, si profitabile... Am fost entuziasmat la inceput dar mi-am dat seama ca, daca platesc acesti bani, si tin cont de dificultate si consum (800W), reusesc sa scot probabil investitia in 3 luni si apoi mai castig cativa centi pe zi...  Huh

Cum sa investesti 6200$ in ceva care abia te ajuta sa iti scoti investitia, si apoi sa alergi de la o moneda la alta in speranta ca mai faci nitel profit?

Andrei, mai faceti-va odata calculele si, daca ajungeti la concluzia ca le puteti vinde cu cat vinde Cointerra sau BalckArrow (sub 3$/ghs), sar in masina si intr-o ora, de la Iasi la Bacau, am venit si fac comanda de cateva nu doar un rig de 1.2ths! 

Desigur voi decideti, dar eu in locul vostru as face altceva, daca nu le puteti vinde asa cum am sugerat, si probabil ca nu o sa puteti pentru ca stiu ce inseamna sa creezi ceva nou si complex... si ca nu e usor sa recuperezi investitia initiala Cool  Probabil va ganditi la ce va sugerez ca sa castigati mult mai bine, dar nu e subiectul de aici, asa ca ramane sa te sun maine la telefon si sa discutam.

Succes si sanatate!






Comanda mea, fiind printre primele, a avut o reducere semnificativa fata de ce e afisat acum. Pentru un tower + 5 upgrades (7.2TH/s) am platit $28k. Oricum, sper sa trag de masini un pic si sa scot poate 8TH. Daca acesta va fi cazul, ar rezulta $3.5/GH, respectiv $3.88/GH la puterea nominala. Nu e rau de loc pentru un produs care va fi livrat, sper eu, in cel mult o luna (de fapt, eu sper sa fie gata in 2 saptamani, dar n-am nici-o info in sensul asta si nici nu vreau sa-l innebunesc pe Andrei cu astfel de intrebari in fiecare zi). Plus ca am platit in BTC si am prins un curs de schimb destul de bun, vreo $780 parca, totalul fiind de BTC36.5. La momentul actual, vazand si o mult asteptata scadere a ratei de crestere la dificultate, sunt destul de optimist in ceea ce priveste ROI.

1CmrswU7JYpi9WNC8EHWCV3aam1FJsW2Zu - to show appreciation for my work
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!