Bitcoin Forum
May 27, 2024, 08:06:15 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: Dövizin Yükselme Sebepleri  (Read 946 times)
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
July 14, 2018, 06:11:04 PM

uzun uzun açıklamışsınız ama daha basit anlatımı var. senin parana talep yok ülkene döviz girişi yok çünkü üretim sattığın bir şey yok. ancak hammadde satıyorsun.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
cagdastmr
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
July 14, 2018, 06:45:31 PM

1. Madde de söylediklerin mantıklı kısmen katılıyorum, yani bunu yapabilmek için paramızın olması şart, TC vatandaşı olarak bunu TL olarak kazanıyoruz ancak bankalarda bu denli büyük işlemlerler yapabilmek için ekonomik gücünün biraz fazla olması ve itibar edilir halde olman gerkiyor, bunu yapanların sayısı bence muhakkak sınırlıdır. Ama yinede kendimizi vurduğumuz teorisi bir gerçek.
2. Madde İhracat ;
İşte bu memleketimizin en büyük kanayan yarası ve ne yazıkki bu yara kapanmak yerine her geçen gün açılıyor. Üretim hedeflerimiz aşırı derecede düşük ve üretmeye dair yatırımlar oldukça zayıf, bundan dolayı bu açığı kapatılması için çok ciddi bir devlet desteği ve bu destek ile yola çıkabilecek cesur yatırımcılara ihtiyaç var. Mevcut piyasa koşullarında bu yatırımcılar ortaya çıkar mı ? Orası muamma..
samgizsu
Jr. Member
*

Activity: 350
Merit: 2

View Profile WWW
July 14, 2018, 08:12:44 PM

Ya üretimin olmadığı hakkın hukukun adaletin olmadığı yerde senin paran da insanın da canın da değersizleşir. bu kadar basit.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
fidalarinmordack
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
July 14, 2018, 08:57:27 PM

O kadar çok etken var ki, çoğu kişinin düşündüğü gibi sadece dış güçler değil aslında mihraklar değil, Amerika'nın rolü çok büyük ama asıl önemli etkenler içerdeki etkenler
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
July 14, 2018, 10:51:40 PM

Dolar karşısında bir üretim aracı yada ticaret ile durulabilir malesef ikisi konusunda da ülkemiz zayıf dünya çapında çok az markamaız var hatta belkide istenilen düzeyde yok bile!
eller55
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
July 16, 2018, 10:54:23 AM

Kesinlikle doğru ,ayrıca dövizin sadece ülkemizde değil dünyanın bir çok ülkesinde de yükselişe geçmesi bir tuhaf ,bana görede yeni bir küresel mali ve ekonomik kriz geliyor.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
abernaty
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 3

View Profile WWW
July 16, 2018, 10:56:25 AM

Ülkeye güven yok onu da geçtim güvenlik yok. adalet yok hukuk yok.
eğitim yok bilim yok araştırma yok.
Üretim yok onu da geçtim üretim yapmak isteyen bile cezalandırılıyor.

Böyle bir durumda tl'nin değer kaybetmesi normal değil mi

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
luppecuppe
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

View Profile
July 16, 2018, 01:35:33 PM

Dövizin yukselmesinin bence en temel sebebi güvensizlik ve mevcut ithalat ihracat dengesinin ithalat lehine korkunç boyutlara ulaşması bu gidiş pek iyi gözükmüyor.

Yerli üretici desteklenmedikçe ithalat açığı da kapanacak gibi görünmüyor, üretimdeki fiyat artışının sebeplerini sorgulayıp çözüm üretmek yerine; ithalatla fiyat düşürülmeye çalışılıyor bu sefer, döviz kuru, cari açık ve işsizlik hopluyor.
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 16, 2018, 02:06:34 PM

Dövizin yükselmesi diye bir şey yok, döviz her yerde aynı, TL değer kaybediyor, bu değer kaybı da yatırımcının piyasaya ve ekonomiye güvenmemesi, adalet sistemine güvenmemesi gibi nedenler. Ülkenin durumu ne kadar iyiye giderse faizler, enflasyon, döviz o derece olumlu tepki verip değerli TL karşısında düşecektir. Umudum var mı? Hayır ama hadi daaamat diyorum Smiley
bekserson
Jr. Member
*

Activity: 266
Merit: 2

View Profile WWW
July 17, 2018, 01:33:12 PM

ülke para birimine karşı güvensiz durumdayız. dolar, euro karşısında eziliyoruz. böyle devam ettiği sürece rusya-dolar arasındaki senkronu bile yakalama durumumuz var. ha 1 dolar 10 lira olur bizimkiler yine sevindirici tarafları parlatır, durur.

Connecting Dual-Crypto into the Real World
                G M B Platform               
Pre-Sale Coming Soon!
henrybek3
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
July 17, 2018, 03:11:18 PM

Dövizin yükselmesi diye bir şey yok, döviz her yerde aynı, TL değer kaybediyor, bu değer kaybı da yatırımcının piyasaya ve ekonomiye güvenmemesi, adalet sistemine güvenmemesi gibi nedenler. Ülkenin durumu ne kadar iyiye giderse faizler, enflasyon, döviz o derece olumlu tepki verip değerli TL karşısında düşecektir. Umudum var mı? Hayır ama hadi daaamat diyorum Smiley

Aslında haklısın genel algı türk lirasını baz alarak yorum yaptırıyor ama reelde bizim paramız suriyenin parasından bile değersiz hale gelmiş durumda, ben anlamaıyorum mantıklı bir izah yapamıyorum bu duruma
tigoes
Member
**

Activity: 252
Merit: 11

View Profile
July 17, 2018, 03:31:49 PM

damat geldi de ekonomik manada değişen hiç bir şey olmaz. Mehmet şimşek sağolsun arada bir her şeye rağmen kötüye gidiyoruz borçlanmayın diyordu artık bunları da duyamayız. Her gün aynı açıklamaları tekrar tekrar duyarız.
ilk olarak enflasyonla mücadele edeceğiz. faizle mücadele edeceğiz  Smiley
Solmaz33
Newbie
*

Activity: 70

View Profile
July 17, 2018, 05:21:14 PM

1. sistem herkesin altına girebileceği bir sistem değil bence, bunun için iyi bir paraya da ihtiyacın var ki kaldı kaç kişi böyle bir işe girişecek. Bunun yanı sıra iğneyi kendine batırmayı yoktan yatırım yaparak kazanma garanti olmadan birde krediye bulaşacak.. Bence istisnai bir durum
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 17, 2018, 06:24:40 PM

Aslında haklısın genel algı türk lirasını baz alarak yorum yaptırıyor ama reelde bizim paramız suriyenin parasından bile değersiz hale gelmiş durumda, ben anlamaıyorum mantıklı bir izah yapamıyorum bu duruma

Kesinlikle haklısın, bir kaç yıl evvel Gürcistan'a gittiğimde 1 Lari 1 TL idi, şimdi 1 Lari 2 TL. Gürcistan çok mu büyüdü süper bir ekonomi mi oldu da parası bizim paramızdan 2 kat değerlendi.. TL değer kaybına uğradığı müddetçe ülke ayrımı yapmaksızın dünyanın her yerinde ülke küçülüyor, paramız pul oluyor.  Fakir ülkelerden gelen turistler bile doların yüksek olması sebebi ile Türkiye'yi tercih ediyorlar ucuzluktan ötürü, halbuki bizim insanımız insan, yöneticilerimiz adam olsa, Türkiye gibi cennetten bir köşe ülke, gelişmiş bir şehirdeki kenar mahalle gibi görülmezdi dünyada. Vergisini ödemeyenden, çalışma imkânı var iken çalışmayıp işsiz gezenden, işini düzgün yapmayan yöneticiden, devletin en tepesinden aşağı doğru ekonomik hatalar yapanlara kadar hepimizin hatası var bu tabloda. Her şeyin başı eğitim ve teknolojiye uyum sağlama, biz bir TIR dolusu karpuz ihraç edip 30 cm koli teknolojik ürünü aynı paraya ithal ettiğimiz sürece, dışarıya satamadığımız malı kendi içimizde birbirimize satsak ne olacak, aynı ailede herkes çalışıp babadan kardeşlere, kardeşlerden anneye para dönüşümü olsa sonuçta aynı aile içinde para dönse neye yarar? Sonuçta aynı keseden giriyor çıkıyor, önemli olan yan komşuya, uzaktakine bir mal satmak, ihracat.. İşin içinde olan bir arkadaşımla bir gün muhabbet ettik, anlattıklarını duyduğumda devletin cidden teşvikten ziyade tecavüze yeltendiğini hissettim. Nasıl olacak bu işler bakacağız.
arhan2015
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
July 17, 2018, 07:50:50 PM

Dövizin bir süredir sürekli yükselişinin en büyük sebebi üretimin olmaması. Üretim olmayınca dışardan gerekli ürünü almak zorunda oluşumuz.Eğer üretim yapıp ihracatımız yüksek miktarlarda olsaydı ülkeye döviz girdisi olurdu.Bu da dövizin değer kazanmasını engellemiş olurdu.

kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
ForeverFener
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
July 17, 2018, 07:56:56 PM

Açıkcası döviz kurunun bu kadar yükselmesi her şeyi olumsuz etkiliyor.İlk başta faizlerin artırılmasına karşı çıkıldığı için Merkez Bankası'nın bağımsızlığı yabancı yatırımcı gözünde sarsıldı.Daha sonra 15 temmuz darbe girişimi Ohal ve ekonomik anlamda kötü yönetim gelince sonuç bu oldu.
portatifx
Newbie
*

Activity: 152

View Profile
July 17, 2018, 10:06:07 PM

döviz sadece bizden kaynaklı değil karşı taraftan kaynaklı da yükselebiliyor.amerika güçlendikçe parası da değerleniyor.o yüzden her şey bizle alakalı değil.
reddolphin
Newbie
*

Activity: 210

View Profile
July 19, 2018, 03:52:51 PM

ne kadar güçlenirsen o kadar değerli olursun.sen daha kendi içinde sorunları çözemiyorsan, dışarıdan güçsüz gözükürsün ve her şeyin değersizleşir.
malilale
Newbie
*

Activity: 70

View Profile
July 19, 2018, 05:54:36 PM

Dövizin tek yükselmesesinin tek sebebi , ürememektir , geri kalan sebeplerin hepsi yükselişin durdurulamamasına girer, kısacası üretmeyi planlasak , üretmeye başlasak satsak derken , zaten dolar sınıra ulaşır kaçınılmazı yaşayacağız .
sopromat
Full Member

Activity: 353
Merit: 100

View Profile
August 13, 2018, 07:01:42 PM

yılların biriken devasa borçları önüne gelenin inşaat yapması dolarla borç alıp tüketime harcanması üretmeyi unutup ithalat bağımlısı olunması. ana sebepler bunlar. ayrıca dayatılan ekonomik yaptırımlar son hamleyi yaptı.
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »  All
  Print  

Jump to: