Bitcoin Forum
May 01, 2024, 11:46:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Merkez bankasının faiz arttırması tam olarak ne demek?  (Read 440 times)
seslimesaj (OP)
Jr. Member
*

Activity: 139
Merit: 1

View Profile
July 24, 2018, 06:25:25 AM

ekonomi okumadım ama anladığım kadarı ile

kasadaki dövizin bitmesi döviz toplama amacı
paramızın değersizleşmesi ve belirli bönemlerde parayı piyasadan çekerek parayı değerlendirme
bankalardan kredi çekilirkenbankaların para kaybının yıllara göre önüne geçme.

ne işe yarıyor bu faiz arttırma
1714607181
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714607181
Reply with quote  #2

1714607181
Report to moderator
1714607181
Hero Member
*

Ignore
1714607181
Reply with quote  #2

1714607181
Report to moderator
1714607181
Hero Member
*

Ignore
1714607181
Reply with quote  #2

1714607181
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714607181
Hero Member
*

Ignore
1714607181
Reply with quote  #2

1714607181
Report to moderator
1714607181
Hero Member
*

Ignore
1714607181
Reply with quote  #2

1714607181
Report to moderator
redlabel
Newbie
*

Activity: 34
Merit: 0

View Profile
July 24, 2018, 11:30:00 AM

aklıma gelmişken şimdi devlet bugün faiz arttırmadı ancak dolar fırladı sebebi nedir
kanjla
Newbie
*

Activity: 29

View Profile
July 24, 2018, 03:30:55 PM

Olay bildiğim kadarıyla şundan ibaret. Bizim yok saydığımız bazı şirketler var kredi notumuzu düşürüyor filan. Bu şirketler bunu yaptığı zaman dünya bankası bakıyor ki bunların kredi notu sıkıntılı yolladığım para o kadar da güvenli değil faizi yüksek verin. Eli kolu bağlı merkez bankası da ister istemez yüksek faizli alıyor ve aradaki açığı kapatmak için kendisi de faiz arttırıyor ve bu faiz arttırımı sonucu halk daha zararlı iş yapıyor ve kazancı dışarı gidiyor ayrıca dışarıdan yatırımlar da kesilmeye başlıyor bunun sonucu da döviz kurları artıyor. Ekonomi sıkıntıya giriyor ve kredi notumuz düşüyor. Hepsi birbiri ile bağlantılı ve kısır döngü oluşturuyor.
minerturk
Jr. Member
*

Activity: 196

View Profile WWW
July 24, 2018, 03:44:17 PM

1. Enflasyon devamlı yükseldiği için paramız değersizleşiyor ve bunu faiz ile tolere etmeye çalışıyor.
2. insanları ve yabancı sermayeyi dolardan tl'ye getirmeye çalışmak için (yıllar önce çin ve japonların bile yatırımları tr bankalarında faiz hesaplarındaydı çünkü kendi ülkelerinden çok daha yüksek bir faize sahipti aynı zamanda tl bu kadar değersiz değildi ve daha istikrarlıydı)
3. dışarıdan aldığımız krediler yüksek faizli ve aynı zamanda dolar şeklinde ve bankalar bunu satarken zarar etmemesi gerekiyor.
4. paraları yastık altında değil de yüksek faiz ile sistemde ve bankalarda tutmak için
5. yeterince dövizimiz yok zaten piyasaya döviz sürerek kur yükselişini engelleyemiyoruz onun yerine faizi arttırarak para girişini sağlamaya çalışıyoruz.

tabi bu üretim olmadığı zaman kısır bir döngüye giriyor. Enflasyon döviz artıyor faiz arttırılıyor biraz nefes alan piyasa yine dış borçlardan kaynaklı, ithalattan kaynaklı dolar ihtiyacı gidermeye çalışırken yine kur artıyor ve artan faiz ile enflasyon yine artmış oluyor ve yine faiz arttırılmak zorunda kalınıyor. sadece faiz arttırma silahıyla istediğimiz kadar faiz arttıralım bu ekonominin dengelenmesi imkansız.

MONARCH | THE COMPLETE CRYPTO SOLUTION | Private Sale is LIVE! ▬▬ "Be your own KING" | PRE-SALE: JUNE 15, 2018 ▬▬▬▬▬
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 24, 2018, 06:09:06 PM

Türk Lirası'nın döviz karşısında değer kaybını önlemek için artmakta olan enflasyona etki edebilmek adına faiz artırımına gidilme gibi bir davranış sergileniyor, yurtdışından para girişi sağlamak adına yapılan faiz artırımının geçici bir nefes alma olduğunu düşünürsek, faizin artırılmaması dövizin yükselmesine sebep olsa da doğru bir hareket bana göre.
thetis
Member
**

Activity: 322
Merit: 14

View Profile WWW
July 24, 2018, 06:30:39 PM

faiz arttırımı bir taraftan dolara karşı tl'yi ayaktta tutmak için yapılsa da bütün ekonomik dengeleri altüst ediyor. İlk olarak enflasyon arttığı gibi yüksek faizli kredilerle üretim ve yeni işletmeler kurmak için kurulacak işletmeler çok fazla riske giriyor. Bu da üretimi etkiliyor. şu anda kredi çekerek bir şey kurmak akıl karı değil.

▀▀▄▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   SOBIT   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▄▀▀
█    the FIRST USER-OWNED DIGITAL ASSETS EXCHANGE    █
Markets  ]   Telegram   Twitter   Facebook   Whitepaper   [  Free Token  ]
Bilgent
Member
**

Activity: 518
Merit: 13

View Profile
July 24, 2018, 11:40:52 PM

faiz arttırmadı faizi sabit tuttu ama bu da doların bir anda 4.75lerden 4.90 küsürler sıçaramasını engelleyemedi geçen ki faiz düzenlemesinde faizeri artırdı fakat bu da artışı engelleyemedi. ne yapması lazım peki?

██   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀    ▄       BYBIT │ reddit       ▄    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ██
   Sports & Derivatives Trading        Mobile App for iPhone & Android
   24/7 Customer Support        NFT Marketplace        Launchpad/Launchpool
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 25, 2018, 04:20:54 AM

faiz arttırmadı faizi sabit tuttu ama bu da doların bir anda 4.75lerden 4.90 küsürler sıçaramasını engelleyemedi geçen ki faiz düzenlemesinde faizeri artırdı fakat bu da artışı engelleyemedi. ne yapması lazım peki?

Harcamaları ve büyümeyi yavaşlatmalı, ayağını yorganına göre uzatıp, diyanete, dış işleri (dolayısı ile eski AB bakanlığı vs), Aile sosyal bakanlığı gibi bakanlıkların ödeneği azaltılmalı, mültecilere harcanan paralar bir an evvel AB'den tahsil edilmeli, edilemiyorsa sınır kapılarını açarak hepsini avrupaya postalamalı, saraylar yapmayı durdurmalı (bunlara adalet sarayları emniyet sarayları dahil), yapılmak zorunda olan binalara aşırı lüks malzeme kullanılarak israf yapılmamalı, mümkünse yerli malzeme kullanılmalı, götümüz bu kadar sıkışık iken hava atmak veya natonun gözüne girmek için F35'ler filan alınmamalı, alınıp kullanılmayan cihazlar, araçlar satılmalı ya da çalıştırılarak para kazanılmalı, götü boklu belediye başkanın altına bile sıfır audi çekilmemeli, devletin malına hükmeden kim varsa cumhurun reisinden ilçedeki kaymakama kadar devletin malını kendi malı gibi görüp kanaatlice harcamalı. İnsanları çalışmaya teşvik edecek, işsizliği bitirecek adımlar atılmalı, genç zımba nüfustan faydalanılmalı, 3 tarafında denizi, tarıma elverişli toprağı, 4 mevsimi olan bu ülke her yönü ile düzgün değerlendirilmeli, bir an önce petrol rezervleri değerlendirilmeli.
tigoes
Member
**

Activity: 252
Merit: 11

View Profile
July 25, 2018, 06:45:03 AM

Ekonomi kendi başında ayakta kalabiliyor olsaydı, dışa bu kadar bağımlı olmasaydı bu gün biz faizi konuşuyor olmazdık. Faiz sabit kalırdı zaten ve dolarda herhangi bir değişiklik olmazdı. bizim tüketimimizi üretimimiz karşılamıyor o yüzden gün geçtikçe daha fazla bağımlı hale geliyoruz. Ondan dolayı her geçen gün bu tip kararlardan daha çok etkileniyoruz.
tasarruf şarttır. borç batağındaki ülkelerin gösteriş için bina yapması aptallıktan başka bir şey değildir. ihtiyacımızın olmadığı şeylere yatırım yapılması açık ve net geri zekalılıktır ve bu kaynakların boşa akıtılmasından başka bir şey değildir.
sarayları mı dersin, mülteciler mi, ultra lüks otellerde konaklamalar mı, hepsinin altına çekilmiş son model arabalar mı, daha 10 yılını bile doldurmamış binaların yıkılıp tekrar yapılması mı, ihalelerin hepsine fesat karışması mı, el altından desteklenen bundan 20 yıl sonra karşımıza çıkacak yeni fetö oluşumları mı, işi bilmeyen insanların sırf belli gruplarla yakın ilişkileri olduğu için o koltukları işgal etmesi mi. Hangi birisini söyleyelim.
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
July 25, 2018, 09:43:45 AM

merkez son açıklamasında faiz artırmadı. dolar grafiğine bakın. hemen yükseldi. şimdi biraz daha durgun ama 5 liraya iyice yaklaştı.

şunu anlarım ben. seçimden önce dolar 5 lirayı aşmaması için faiz artırdı. şimdi artırmıyor. doların 6 liraya gitmesi için mi acaba bilmiyorum. önünü mü açtılar.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
July 25, 2018, 10:43:21 AM

benim paramın değeri çok az bunun yanında ülkemizde hukuka ve adalete aynı zamanda güven ortamına maalesef yer yok ama ben iflas etmemek adına salakça yüksek faiz verip yatırımcı tutmak istiyorum demek.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
salih.12
Jr. Member
*

Activity: 109

View Profile
July 25, 2018, 04:56:23 PM

benim paramın değeri çok az bunun yanında ülkemizde hukuka ve adalete aynı zamanda güven ortamına maalesef yer yok ama ben iflas etmemek adına salakça yüksek faiz verip yatırımcı tutmak istiyorum demek.

yabancı büyük sermayelerde sadece bu faize güvenerek, adaletin olmadığı bir ülkeye gelip de yatırım yapmaz. Sadece faizle bu iş bitecek olsa şimdiye kadar  ülkeye hiç girmediği kadar sıcak para girerdi.

▄ █ █ ▀ ▀ ▄ ▀ █ ▄ ▀ █ ▄    ERNToken.com    ▄ █ ▀ ▄ █ ▀ ▄ ▀ ▀ █ █ ▄
THE FIRST AUDIO PLATFORM THAT LETS YOU EARN WHILE YOU LISTEN
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
July 25, 2018, 05:36:03 PM

Faiz artırma kısaca, Merkez Bankası, ''insanlara, bankalara, yatırımcılara, yatırım yönetim şirketlerine dolar, euro almayın, aldıysanız da satın paranızı Tl'ye çevirin, ben size daha güzel kazanç sunuyorum'' demek istiyor. Yani herkesin parasının TL de durmasını sağlamak için bir nevi araç.
jullerkone
Newbie
*

Activity: 182

View Profile WWW
July 25, 2018, 05:44:32 PM

faiz artırsa bile etkisi çok zayıf. bunu herkes göremiyor ve dış mihraklara inanıyorlar. yabancı ekonomistleri bir dinleseler. merkez faiz artırmazsa eğer dolar 6 liraya gidecek. gerçi bunun da pek işe yaramadığını onlar biliyor.
neblpr
Newbie
*

Activity: 140

View Profile
July 25, 2018, 05:45:50 PM

Yatirimcilara sen gel parani Turk lirasina cevir ki ben bunun uzerine %17 !8 kazanc vereyim sana diyor. Bu kazanca ragmen yatirimci su anda guvenip Turk Lirasina parasini cevirmiyor. Cevirip iceriye doviz getirsin diye tesvik etmek amaci ile de artirim yapiliyor
600rr
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 26, 2018, 03:59:15 PM

Merkez bankası faizi arttırarak tl'nin daha fazla yatırım almasına çalışıyor. tl'nin talebi arttıkça değeri de artacaktır fakat sadece faiz arttırımı ile işler yürümüyor. Bu sefer de enflasyon başımıza bela oluyor.
Internet Explorer
Member
**

Activity: 208

View Profile
July 26, 2018, 05:13:59 PM

Piyasada bol bulunan bir ürünün değeri az olur. Kıt olan bir şeyin değeri fazla olur. TCMB Faiz silahı ile faizi yükselterek, yükselen faiz ile tasarrufun artması sağlanıp bir nevi parayı piyasadan çekmeyi amaçlar. Böylece bol bulunan paranın balance(diğer değişkenler sabitken) sağlanmış olur.
hayratposta
Newbie
*

Activity: 182

View Profile
July 26, 2018, 05:16:42 PM

ülkeden para çıkışını engelleyip dışarıdan daha çok para girişini sağlamaya çalışır faizi arttırarak. Aynı zamanda parayı bankalar aracılığıyla sisteme sokup çarkı döndürmeyi çalışır. Ha az daha yükseltirlerse en büyük ponziyi kurmuş olurlar. devamlı para basmak zorunda kalacaklar.
markandum
Member
**

Activity: 266

View Profile
July 26, 2018, 08:24:19 PM

Amaç para babalarını dolar ve avrodan tl ye çekmek bunu da faizi arttırarak yapabiliyorsunuz, başka türlü dış yatırımcı ülkeye para sokmuyor. Yüksek faizde ülke içinde yatırımın azalmasına sebep oluyor.

[/center]
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile WWW
July 27, 2018, 05:19:18 AM

Devlet faiz artırmak istemiyor aslında.Faizler artırıldığında para akışı bankalarda toplanıyor. Tabii vatandaş faizi cazip görüp yüklenince döviz otomatik olarak satışa geçtiğinden düşüyor. Buda dövizle ticaret yapan özelliklede ihracatçının işine gelmiyor. Bence bu dengelerin TL açısından kazançlı olabilmesi sanayi yatırımının gerçekleşmesi üertimin artmasıdır.Bu hem faizi,hemde döziz kurunu düşürür paramız değerlenir. Kendimiz üretmeliyizzzz vesselam.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: