Bitcoin Forum
July 01, 2024, 08:59:43 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 »  All
  Print  
Author Topic: Güvendiğiniz - İtimat Ettiğiniz Üyeler? Trust List - Trust Feedback - DT1 Nedir?  (Read 7672 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic. (20 posts by 1+ user deleted.)
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1143

View Profile
January 13, 2020, 02:17:38 PM

@Kalemder üstad diplomaside mütekabiliyet esası vardır. biri size vuruyorsa siz de ona vurursunuz, biri size iyi davranıyorsa siz de ona iyi davranırsınız. kim olursa olsun karşılık vermek gerekir. ara ara bakıyorum, beni distrust listesine ekleyenleri ben de ekliyorum. tavsiyem pasif kalmayın, aktif bir biçimde mücadele edin. çok da umursamayın şunları, bi canımız var altı üstü...

edit: bana merit vermiş biri gördünüz mü?  Smiley yau hiçbi şey anlamadım ben bu işten
Bana da vermiş. Büyük ihtimalle merit kaynağı için başvuran arkadaşlar önermiştir, oradan görüp merit vermiştir. Ama o arkadaşla sen takistin ama forum için uğraşan birisi olarak görüyorum onu. Yani o tip kişileri yanımıza almalıyız hocam bence. Tartisma nedeninizi hatirlamiyorum.

tartışma nedenimiz şu: açıkça yazayım suchmoon bana notr verdi yobit nedeniyle, sonra diğerleri negatif verdi..loycev de beni distrust listesine eklediğini açıkladı ve herkesi bu konuda aynı şeyi yapmaya çağırdı, neticede forumda güçlü ve sözü geçen biri...o olaydan sonra DT1'den düştüm, ben de ona biraz da alaycı bir cevap verdim kendi konusunda, o da mesajımı sildi, ben de kendi başlığımı açtım ve yaptığının yanlış olduğunu söyledim. biraz argo kullanmış olabilirim ama o dönem onlarca üyeye karşı neredeyse tek başıma kalmıştım ve kimi alay ediyordu kimi hakaret ediyordu. reputation bölümünde bu yazışmalar mevcut, dileyene link gönderebilirim.
Loycev de gayet iyi biliyor ki burada kimse eşit değil, birileri meşru sayılıyorken birileri de ufak ufak kriminalize ediliyor, yıpratılıyor. bu organizasyonda loycev tarafsız ve objektif gibi davranıyor ama yemezler. bana yönelttiği suçlamalar ve verdiğim cevaplar şurada>>>>> https://bitcointalk.org/index.php?topic=5212285.0

suçlama derken ikisi suç bile değil, 3. suçsa forumun yarısı suç işliyor şu an Smiley

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
January 13, 2020, 06:47:07 PM

güvendiğimiz arkadaşları ekleyelim ki haksızlıklar yaşanmasın, herkes bu durumdan şikayetçi yani türk diye başka local forumlardan diye insanların böyle muamele görmesi kabul edilemez amerikadaki zencilere de böyle davranıyorlardı.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
January 14, 2020, 08:24:37 AM

dt ye daha çok kişi sokarak bunu aşabiliriz

Kesinlikle haklısın hocam. Sistemin sağlıklı işleyebilmesi için, en azından yozlaşmayı engellemek için daha fazla insanın Trust List oluşturması gerekiyor. Şuan DT niteliklerini sağlayan çok az üye olduğu için, random bile yapılsa yine aynı üyeler çıkıyor ortaya. 200'e yakın üye karşılıyorsa 120 tanesi random seçiliyor. Dolayısıyla seçilme şansı zaten %50'ye yakın.

forum için uğraşan birisi olarak görüyorum onu. Yani o tip kişileri yanımıza almalıyız hocam bence. Tartisma nedeninizi hatirlamiyorum.

Loyu iyi bir insan olarak görüyorum bende. Forum için çok sıkı çalışıyor. Kesinlikle karşımıza almamız gereken biri olduğunu düşünmüyorum. Diyaloğa ve paylaşıma açık biri. Herkesi tek kefeye koyamayız. Wolwoo ile tartışmalarının asıl sebebi yobit savunmaları oldu. Otto_Disel'e de yobit konusundan sonra saldırmaya başladılar. Fakat mevzuyu büyütüp trust listelerini de nerdeyse full disttrust listesine eklemek kesinlikle anlaşılacak şey değil (bazıları öyle yaptı). Ayrıca Yobit konularını son derece yanlış anladılar ve çarpıttılar. İki üyenin de maksadı yobiti savunmak değildi, amaçları bir şeyleri tartışmak idi.

Türkçe yazabildiğimiz gibi ingilizce yazabilseydik keşke. Yeterince açık yazabilsek anlarlar diye umuyorum. Hepsi kötü niyetli olamaz sonuçta. Kavgaya aynı dozda saldırı ile karşılık vermek sadece savaşı büyütür. Bu konuda arkadaşlarla aynı kanaati taşımıyorum. Yinede mütekabiliyete inanan arkadaşlara saygım sonsuz. Bana göre devlet değiliz sonuçta, insanız birbirimizi anlayarak, kendimizi anlatarak çözülür meseleler.

Saygılar...

Dostum @Wolwoo, adamları etiketleyip buraya çağırmasan daha iyi bence. Yine de sen bilirsin, fikrimi söyleyeyim.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
January 15, 2020, 01:37:48 PM
Merited by Vispilio (2), Blacknavy (1)

DT Seçimine Katılabilen Üyeler
Daha önce DT seçimlerinin nasıl yapıldığını ve dt seçimlerine alınan üyelerin niteliklerini detayları yazmıştım.

Kabaca ifade edersek;
+en az 250 merit kazanmış 2 kişiden trust almak
+en az 10 merit kazanmış 10 kişiden trust almış olmak
+en az 10 kişilik trust list oluşturmak gerekiyor.

@Theymos'un dt seçimi için random'a kattığı üyelerin listesini şuradan görüntüleyebilirsiniz:
http://loyce.club/trust/ranking/

Bütün forumda toplamda 160 kişi bu şartları karşılıyor şuanda. Bunlar içerisinde her ay 100-125 kişi seçiliyor. Yani seçilme şansı %75. Oldukça yüksek bir olasılık. Çünkü hala tüm forumda yaygınlaşmış değil sistem. Bir çok kişi trust list oluşturmamış demek bu. Bu aynı zamanda sistemin kolayca maniple edilebileceğini gösteriyor.

Daha sağlıklı işleyebilmesi için daha fazla üyenin trust list oluşturması gerekiyor. Yargılarına güvendiğiniz en az(fazla olabilir) 10 kişiyi trust listenize eklemenizi öneriyorum.

Türkçe forumda DT oylamasına alınabilen üyeler (Ocak 2019):
Gözümden kaçanlar varsa lütfen düzeltin.

Vispilio
AlyattesLydia
by rallier
mhanbostanci
otto_diesel
gospodin
Lydian
Kalemder
ekiller
wolwoo
bobita

-------------------
Listede 160'tan sonrada, şartları karşılayamaya az kalmış üyeler var. Sırasıyla, yerelde yazdığını bildiğim; Aceeakell, Bthd, El-Cezeri, vycl87, BitcoinTurk, trendcoin, kartepe isimlerini görüyorum.

Liste uzun ve karışık, en fazla 250. sıraya gelebildim. Nickini atladıklarım varsa lütfen kusura bakmasın.
Herkese başarılar dilerim.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
wolwoo
Legendary
*

View Profile
January 23, 2020, 02:19:18 AM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5219960.0

şurada newbie'nin biri konu açmış, timelord ya da marlboroza olabilir, suchmoon da olabilir, Kalemder kızacak yine "niye isimlerini yazıyon" diye Cheesy
zaten okuyorlar dostum, adam 3 yıl önce yazdığına bakıyor Cheesy
her neyse

"Blacknavy aka Matthias9515  = fullypak
Gospodin
Kalemder
Vispilio
otto_diesel
Wolwoo
PHI1618

are scammers."

demiş. gospodin'e rusça "mister" demek diye suçlama getirmiş Cheesy öyle pohtan şeyler işte bakarsınız belki diye şeettim.
bana da scammer falan demiş galiba, kimi kandırdıysak?

Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
January 23, 2020, 03:00:50 AM

Forum %95 itibar üzerine kurulu bir forum. Banlama çok nadir olur. Güven ve itibar karalamaya çalışıyorlar sadece. Biri haksızlık edebilir suçlayabilir. Yapacağımız tek şey iddiaları yanıtlamak yada kişiler hakkında görüş belirtmek, komplo varsa ifade etmek. Gereksiz tartışmalara hiç gerek yok. Mental olarakda herkesi yorar.

Zaten izah ettiğim konuydu. Gündüz gerekirse yine cevaplarım arkadaşı.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 23, 2020, 07:38:32 AM

şurada newbie'nin biri konu açmış, timelord ya da marlboroza olabilir, suchmoon da olabilir, Kalemder kızacak yine "niye isimlerini yazıyon" diye Cheesy
her neyse

Gospodin
Kalemder
Vispilio
otto_diesel
Wolwoo
PHI1618

are scammers."

demiş. gospodin'e rusça "mister" demek diye suçlama getirmiş Cheesy öyle pohtan şeyler işte bakarsınız belki diye şeettim.

Büyük ihtimalle saydığınız o 3 hesaba ait bir hesap olabilir. Adamlar resmen bizim Türkce bölümde olup trust olan kişilere resmen savaş açıyor. Bir sürü saçma sapan bahaneler ile saldırıyorlar. Adı geçen arkadaşlar dikkatli olsun. Dertleri kulp bulup ban atmak büyük ihtimalle.

gospodin
Legendary
*

Activity: 2366
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
January 23, 2020, 08:22:51 AM

Ben hem tekrardan et listesi oluşturdum hem de çipi imzasına müracaat ettim ya o yüzden salça olmuşlar. Amk bunlar da FORUM ABUŞU" turk lokalde yazıyorsan kullanıcı adın da türkce olmalı diye bir şey yumurtlamislardi. Değiştirin o zaman amk çok da umrumda gospodin nicki.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
January 23, 2020, 09:05:37 AM

Forum %95 itibar üzerine kurulu bir forum. Banlama çok nadir olur. Güven ve itibar karalamaya çalışıyorlar sadece. Biri haksızlık edebilir suçlayabilir. Yapacağımız tek şey iddiaları yanıtlamak yada kişiler hakkında görüş belirtmek, komplo varsa ifade etmek. Gereksiz tartışmalara hiç gerek yok. Mental olarakda herkesi yorar.

Zaten izah ettiğim konuydu. Gündüz gerekirse yine cevaplarım arkadaşı.

Hocam yıllar önce bu yobitten dolayı çok kişinin başı yandı o zaman bir çok insan banlandı benimde gitmişti zaten hesabım ben kullanmıyordum o zamanlar belli olmuyor bu banlanma olayı bana göre.
Hovarda
Full Member

Activity: 518
Merit: 185

View Profile
January 23, 2020, 02:02:07 PM

Globalde ortalık iyice dallasa dönmüş. başlıklar postlar havada uçuşuyor. bir yanda wolwoo bir yanda vispilio Smiley Bu muhabbetin sonunun bir yere varacağını sanmıyorum ama en azından türk bölümünün bazı şeylerin farkında olduğunu hissetmişlerdir. Nabzı düşürmek için diyalogları biraz daha sakin yapabilirseniz çok daha iyi olacak gibi geliyor bana.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
January 23, 2020, 03:07:32 PM

her neyse

Gospodin
Kalemder
Vispilio
otto_diesel
Wolwoo
PHI1618

are scammers."

Büyük ihtimalle saydığınız o 3 hesaba ait bir hesap olabilir. Adamlar resmen bizim Türkce bölümde olup trust olan kişilere resmen savaş açıyor. Bir sürü saçma sapan bahaneler ile saldırıyorlar. Adı geçen arkadaşlar dikkatli olsun. Dertleri kulp bulup ban atmak büyük ihtimalle.
hep aynı kişiler için multici baslıkları acılıyor. biri fena bilenmiş sizlere ulan surda yazan herkes aynı hesap cıkıyormus ne manyak olur aslında. film senaryosu gibi olur supriz sonlu
wolwoo
Legendary
*

View Profile
January 23, 2020, 03:14:56 PM

her neyse

Gospodin
Kalemder
Vispilio
otto_diesel
Wolwoo
PHI1618

are scammers."

hep aynı kişiler için multici baslıkları acılıyor. biri fena bilenmiş sizlere ulan surda yazan herkes aynı hesap cıkıyormus ne manyak olur aslında. film senaryosu gibi olur supriz sonlu
Ehuhehe aslında müsaitim istesem açarım multi ama Allah şahidim tek bir tane bile yan hesabım yok, açmadım da. Ne yazdıysam bu hesapla yazdım. Ev ahalisi falan bile yok hatta bildiğim kadarıyla misafir olup bitcointalk.org'a giren de yoktur. Admin ip'den görüyor diye biliyorum, bu işlerden anlayanlar var aramızda onlar da görüyordur muhtemelen...

otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 23, 2020, 03:30:11 PM

gene ortalık karışmış, bence savunmamızı yazalım kavga çıkarmayalım, bunlarla uğraşılmaz bu saatten sonra, hele yobit imzası ile yazınca iyice suçluyorlar. ben akşam müsait olunca yazarım bir iki satır
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1633

View Profile WWW
January 24, 2020, 03:44:24 AM
Merited by Kalemder (1)

Trust olaylarında Türkçe bölümün biraz daha proaktif olması gerekiyor bana göre.

"Hiçbir olaya bulaşmadan gidebildiğim yere kadar gideyim, kazandığım paraya bakiim" düşüncesi de kısa vadede başarılı olabilir, ama görülüyor ki forumda büyük rant oyunları döndüğü için finansal kazanç olan yere başvuran bütün üyeler saldırıya uğruyor...

Sadece benim için son 3 günde 3 tane konu açıldı Reputation'da, 4-5 kişi bana negatif trust bıraktı, 4-5 kişi beni muaf listesine ekledi,

sanırım tek Türk DT1 üye bendim o da yakında düşebilir... sorun değil bunlar ayrıntı konular,

ama güçlü bir Türkçe bölümden bahsetmek istiyorsak bazı kolektif refleksler gerekiyor.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wolwoo'nun korkusuz tutumu herşeye rağmen birçok şeyin sorgulanmasına yol açtı Meta ve Reputation'da, eğer 2-3 arkadaş daha Wolwoo'nun gösterdiği cesur duruşu

(hakarete ve küfre kaçmadan) sergilese, o görünürde yıkılmaz zannedilen DT mafyası toz şeker gibi dağılır diye düşünüyorum.

2run
Hero Member

Activity: 1904
Merit: 795

View Profile
January 24, 2020, 01:28:21 PM

Daha önce kendime oluşturduğum bir DT listem vardı ve sağdan soldan gelen tepkiler üzerine daha doğrusu eklediğim kişileri sevmeyenler tarafından eleştirildim ve konulara daha çok karışmamak adına DT listemi silip sadece ticaret yaptığım insanları eklemiştim. bir kaç gündür gerek global gerek yerel forumda dönen tuhaf işleri ve suçlamaları görünce kendime yeniden bir DT listesi düzenlemeye karar verdim. Oluşturacağım liste sadece forum üzerinden tanımadığım bende sosyal medyası, telefonu veya en azından karşımda bot olmadığına emin olduğum arkadaşlardan oluşacak. böyle bir liste oluşturmak doğruya doğru ve yanlışa yanlış demek için en güzel tepki biçimidir. isteyen beni distrust(güvenilmeyen) listesine ekleyebilir.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
January 24, 2020, 01:56:36 PM

Daha önce kendime oluşturduğum bir DT listem vardı ve sağdan soldan gelen tepkiler üzerine daha doğrusu eklediğim kişileri sevmeyenler tarafından eleştirildim ve konulara daha çok karışmamak adına DT listemi silip sadece ticaret yaptığım insanları eklemiştim. bir kaç gündür gerek global gerek yerel forumda dönen tuhaf işleri ve suçlamaları görünce kendime yeniden bir DT listesi düzenlemeye karar verdim. Oluşturacağım liste sadece forum üzerinden tanımadığım bende sosyal medyası, telefonu veya en azından karşımda bot olmadığına emin olduğum arkadaşlardan oluşacak. böyle bir liste oluşturmak doğruya doğru ve yanlışa yanlış demek için en güzel tepki biçimidir. isteyen beni distrust(güvenilmeyen) listesine ekleyebilir.

En başta bu Trust sistemini bilmiyorkene bende benzer düşüncelere sahiptim. Aslında bu sistemin sadece yapılan ticaretler sonucu kullanıldığını zannediyordum. Kime sorsam başka bir cevap veriyordu. Hatırlarsınız o dönemleri çokta uzak değil. Cevapları bulamayınca bende globali okudum karıştırdım. Olayın ardında büyük bir sistem ve başlı başına Sosyoloji gördüm!

Trust sistemi Sosyolojisi olmalı konunun adı aslında.

Velhasıl... Trust listesine, yargılarına güvendiğimiz arkadaşları karşılıksız olarak yazmamız gerekir. Bu diğer forumlardaki trade puanı gibi bir şey değil. Ticaret yaptığınız insanları yada tanıdığımız insanları eklemek sağlıklı olmaz. Sistemde "yargılarına güvenebileceğimiz" insanlara ihtiyaç var. Bu da nerede olur? Uzun süre mesaj yazan, mesajlarını beğendiğiniz, yazılarındaki yargılara güvendiğiniz insanlar arasında olur.

Ticaret yaptığınız insanlara olumlu feedback puanı verebilirsiniz. Olumlu feedback puanını aynı zamanda güvendiğiniz, yararlandığınız üyelere de verebilirsiniz. Referans linki bırakmanız tercih edilir.

Güvenli forumlar...!

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
cabsav
Legendary
*

View Profile
January 24, 2020, 06:28:43 PM
Merited by Vispilio (1)

Trust olaylarında Türkçe bölümün biraz daha proaktif olması gerekiyor bana göre.

"Hiçbir olaya bulaşmadan gidebildiğim yere kadar gideyim, kazandığım paraya bakiim" düşüncesi de kısa vadede başarılı olabilir, ama görülüyor ki forumda büyük rant oyunları döndüğü için finansal kazanç olan yere başvuran bütün üyeler saldırıya uğruyor...

Sadece benim için son 3 günde 3 tane konu açıldı Reputation'da, 4-5 kişi bana negatif trust bıraktı, 4-5 kişi beni muaf listesine ekledi,

sanırım tek Türk DT1 üye bendim o da yakında düşebilir... sorun değil bunlar ayrıntı konular,

ama güçlü bir Türkçe bölümden bahsetmek istiyorsak bazı kolektif refleksler gerekiyor.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wolwoo'nun korkusuz tutumu herşeye rağmen birçok şeyin sorgulanmasına yol açtı Meta ve Reputation'da, eğer 2-3 arkadaş daha Wolwoo'nun gösterdiği cesur duruşu

(hakarete ve küfre kaçmadan) sergilese, o görünürde yıkılmaz zannedilen DT mafyası toz şeker gibi dağılır diye düşünüyorum.
o dt mafyasının elinde tek hesap yok örnek olarak vermek gerekirse xxxx in sadece yazdıgı hesap xxxx değil. 3-4 hesap daha yardırıyor. fix ödeme yapan bu kampanyalara girip sadece forum uzerinde part time calısarak parayı götürüyorlar ondan siz xxxx e laf soleseniz reputation kastıgı diğer hesaplarla gelip xxxx i koruyor. bunu ispatlayamam ama eminim.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1633

View Profile WWW
January 25, 2020, 04:19:24 AM

o dt mafyasının elinde tek hesap yok örnek olarak vermek gerekirse xxxx in sadece yazdıgı hesap xxxx değil. 3-4 hesap daha yardırıyor. fix ödeme yapan bu kampanyalara girip sadece forum uzerinde part time calısarak parayı götürüyorlar ondan siz xxxx e laf soleseniz reputation kastıgı diğer hesaplarla gelip xxxx i koruyor. bunu ispatlayamam ama eminim.

çok isabetli ve 100% ispatlanabilecek bir görüş,

o yüzden DT çetesine karşı hareket ederken çok stratejik davranmak gerekiyor, foruma kaynak sağlayan şirketlere, admin'e ve herhangi bir yaptırım gücü olan herkese alt hesap,

tetikçi troll hesap (hatta şu son olaylarda görüldüğü üzere: mezarlıktan hortlayıp gelen zombi troll hesap  Grin) ve nepotizm istismarının iletilmesi doğru olur.

cabsav
Legendary
*

View Profile
January 28, 2020, 07:00:04 AM

çok isabetli ve 100% ispatlanabilecek bir görüş,

o yüzden DT çetesine karşı hareket ederken çok stratejik davranmak gerekiyor, foruma kaynak sağlayan şirketlere, admin'e ve herhangi bir yaptırım gücü olan herkese alt hesap,

tetikçi troll hesap (hatta şu son olaylarda görüldüğü üzere: mezarlıktan hortlayıp gelen zombi troll hesap  Grin) ve nepotizm istismarının iletilmesi doğru olur.
bir adım ileri taşıyayım staffların bile multi bircok hesabı var. Bu forumu full time iş gibi görüp kullananlar var ve mesaj yazmak icin polemik gerekiyor. Çoğu polemiği bilerek sırf mesaj kasmak icin cıkarıyorlar. Dikkat edin polemik olan yerde hep aynı 20-30 hesap yazıyor.
Lachrymose
Legendary
*

Activity: 1386
Merit: 1004

View Profile
January 31, 2020, 01:41:01 AM
Merited by Kalemder (1), Blacknavy (1)

Bir kere şunu anlayalım, insanlığın başlangıcından itibaren insanoğlu kendi ve çevresi ile kıyasıya bir rekabet halindeydi. Geçmişte et ya da ekmek için yapılan rekabet, günümüzde petrol ve para ile devam ediyor, gelecekte de su ve enerji olarak devam edecek. Bu koşullarda, default trust sistemine dahil olan bir kullanıcının -ekonomik refahını tehdit ettiği kişiler tarafından- açığının aranması son derece doğaldır. Eğer sen bir rekabet ortamı içerisine girecek kadar cesaret gösterebiliyorsan bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsın. Burada tespit ettiğim birkaç sıkıntı var ve bunlardan en önemli olanı yerel forum üyelerinin trust sistemi ile default trust sistemi arasında tam bir ayrım yapamıyor oluşu. Bir kişinin profiline pozitif trust bırakıyorsanız, bu onun forumda ticaret yapmasına onay verdiğiniz anlamına geliyor çünkü sizin verdiğiniz pozitif trust onun bir başka üye ile yapacağı ticarete tam anlamıyla teminat oluyor/güven aşılıyor. Ben bu forumdan bir kişi ile ticaret yaparsam, ticaret yapmadan önce mutlaka profiline başkaları tarafından bırakılmış yorumlara bir göz atmak isterim. Buraya kadar her şey anlaşıldı diye tahmin ediyorum. Default trust sisteminde ise, trust listenize eklediğiniz kişinin -sağlıklı kararlar alabilen, objektif ve sizi temsil edip/forum yönetiminde söz sahibi olabilecek biri- olması gerekiyor. Yani özet olarak, burası bir satranç tahtası ve bu tahtaya dahil oluyorsanız mat olmamak için çok çaba göstermeniz gerekiyor. Ben objektif olarak baktığımda kesinlikle birçoğunuzun negatif trust almayı hakeden üyeler olduğunu düşünmüyorum -çoğunuz iftiraya kurban gitmişsiniz gibi- ama gerçekten de bu ırksal bir olay değil, sadece insanoğlunun bencilliği üzerine kurulu bir satranç tahtasında kurban edilmiş gibi görünüyorsunuz. Eğer gerçekten de açığınız yoksa, bir hata yapmamışsanız size karşı yapılan hataları çok uzun süre devam ettiremeyeceklerdir ama ellerine bir koz verdiyseniz -birden fazla hesap kullanmak gibi- geçmişte yapılan hatalar sizin kaderinizi çoktan değiştirmiştir.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 »  All
  Print  

Jump to: