Bitcoin Forum
December 15, 2019, 07:13:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.19.0.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Forum Jargonu / Kripto Terminolojisi / Blockchain Sözlüğü  (Read 552 times)
Kalemder
Legendary
*
artcontest
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1173


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile
November 04, 2019, 03:47:43 PM
Last edit: November 23, 2019, 04:55:13 PM by Kalemder
Merited by DragonDance (4), ziya1453 (2), mhanbostanci (1), wolwoo (1), Blacknavy (1), lossnet (1)
 #1

Yeni bir üye için forumda kullanılan bazı özel sözlere (argosuna) alışmak zaman alan bir durum.
Yeni traderlar için kripto terminolojisini bilmek ve anlamak önemlidir.
Yeni blockchain yazılımcıları için buradaki sözlüğü gözden geçirmek yararlı olacaktır.
Maddeleri sıralayıp içeriği zamanla yazacağım.
Sizde istediğiniz bir kısmını tamamlayabilir yada yeni kelimeler ekleyebilirsiniz.
Listeye, sözlük tarzında tanımlayıcı, detaylı ve kişisel olmayan cümlelerinizi, alıntı yaparak ekleyeceğim.
Aynı kelime ile ilgili farklı yorum-tanımlarınız olursa alt alta eklerim.

CTRL+F ile aradığınız kelimeye ulaşabilirsiniz.

Edit: Tanımları direk kelime çevirisinden ziyade biraz daha derinlemesine yazarsanız çok daha yararlı olacaktır.
Çoğu gelen tanım zaten detaylı yapılmış. Bazıları çok kısa kelime çevirisi olduğu için kısa kalmış.
Gelecek kuşaklara kalacak bir sözlük, ansiklopedi gibi düşünün bunu. Aceleye hiç gerek yok.
Aynı kelime hakkında birden çok kişi, farklı veya daha detaylı tanımlar açıklamalar yapabilir.


Bu konuyu zamanla geliştirip büyütmeyi planlıyorum. Öncelikle forum jargonu ile başlayıp zamanla tamamlayalım. İş bu içerikte kripto paralar, token ve assset'ler "coin" olarak anılacaktır.

Bitcointalk

HODL: "Hold On for Dear Life" olarak bir açılımı yapılsa da esasında eski bir forum kullanıcısının açtığı bir konu da başlığa "hold" yazacağına "hodl" yazması ile benimsenmiştir. Bir coinde uzun süreli olarak beklemeyi ifade eder. O coninin koruyucusu olarak adlandırılır.

FOMO:  ‘Fear Of Missing Out’. Fırsatı kaçırma korkusu olarak özetleyebiliriz. Bir coin grafiğinde yeşil bir pump gördüğünde trader'lar o coine üşüşürler. Yani fomo oluşur. FOMO kriptoda işlem yaparken dikkat edilmesi gereken büyük bir faktördür çünkü kripto para piyasaları hala duygular ile yönlenebilen bir borsadır.

FUD: ‘Fear, Uncertainty and Doubt’. Korku, Belirsizlik ve Şüpheyi ifade eder. Belirli olumsuz bir haberin (gerçek veya yalan) yayılmasıdır. Fud yapmak, fud yaymak gibi cümle içinde kullanılır. Fomo'nun tersidir.

ATH: All-Time High. Tüm zamanların en yükseği anlamına gelir. Bir coinin rekor fiyata çıktığı seviyeyi ifade etmek için kullanılır.

Balina: Önemli miktarda sermayeye sahip olan büyük oyuncu. Balinalar, büyük sermayelerinden dolayı genellikle küçük altcoinlerde büyük hareketler sağlarlar.

Shill: Bir coini gereğinden fazla öne çıkartmak, anlatmak, reklamını yapmaktır. Bunu yapanların amacı yatırımcıları bu coine çekmektir. "X coini shilliyor" şeklinde cümle içinde kullanılır.

Bag Holder: Bir coini yüksek fiyattan alıp, onu satma fırsatını kaçıran yatırımcılar için kullanılır. Coinler için riskli holderlardır.

ANN:
ANN: genellikle Announcement 'ın kısaltması olarak kullanılıyor yani duyuru, duyurular genellikle yeni bir kripto para biriminin kendini tanıttığı ilk safa olarak karşımıza çıkıyor. Proje hakkındaki genel detayların aktarıldığı bu duyuru kısmında proje ilginizi çekerse "whitepaper"ını okuyabilir ve daha fazla şey öğrenebilirsiniz. ANN mevcut kripto para birimlerinin başka anonslar yaptığı zamanlar da kullanılır ayrıca.

Bounty:
Bounty: ingilizce, bağış, cömertlik anlamına gelen bu uygulama, kripto para birimlerinin her aşamada fakat daha çok ilk aşamada kullandıkları bir pazarlama stratejisidir. proje, bir bounty açtığını duyurur ve isteyen herkes bu bounty'e katılabilir. bu bounty genellikle ilgili kripto para biriminin sosyal medyada tanıtılması, iyi yönlerinin ön plana çıkarılması, neden yatırım yapılması gerektiği ve projenin detaylarını anlatan, tweet, facebook gönderisi, makale, video, çeviri ve daha bir çok alanı kapsayan projeler için "ucuz" bir pazarlama aracıdır.

bounty'e katılanlar ödüllerini genellikle bounty bitiminde alırlar. bountye katılmadan önce projeyi iyi incelemek kullanıcıların avantajına olacaktır.

CFNP:
CFNP: Bazı imza kampanyalarının başlıklarında yazar. Açılımı "close for new participants" anlamına geliyor. İmza kampanyasına yeni üye alımının kapatıldığını ifade ediyor. Özellikle btc ödemeli kimi kampanyalar için sık kullanılır. Boşluk olduğu zaman bounty manager'lar bu ifadeyi başlıktan siliyor, dolduğu zaman yeniden başlığa ekliyorlar.

Örneğin;


BT: Bu forumun kısaltmasıdır. BTT şeklinde yazıldığı da olur. Bitcointalk.org'u ifade eder kısa bir şekilde.
BT: Bitcoin Core, Bitcoin core, açık kaynak kodlu ve ücretsiz Bitcoin yazılımıdır. Bitcoin cüzdan özelliği sunan bu yazılım Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin ismiyle yayınlansa da daha sonra ismi Bitcoin Core olarak değiştirilmiştir ve bir node olarak kullanıcılara hizmet eder.

Bump: Bir konuyu sadece yukarı taşımak için yapılan faaliyettir. Bumbing şeklinde de kullanılır. Türkçe de hortlatmak olarak tabi edilen ifade olabilir.

Early Adopter Envy: Bitcoini yeni almış olanların, Bitcoini çok önceden almış olanları kıskanma durumudur. Erken bitcoin yatırımcılarına imrenme olarak özetlenebilir.

Edit: Bir mesajı düzenlemek, ekleme yapmak olarak ifade edilir. Editlenen mesajlar mesajın üzerindeki tarih bölümünden anlaşılır.

Goxxed: MtGox, birçok bitcoin yatırımcısının teknik olarak mağdur olduğu bir borsadır. 'Goxxed' terimi, bu teknik sorunlardan etkilenmeyi ifade eder.

'M', 'Mr M' & 'The Manipulator': Geniş fiat ve bitcoin sermayesi ile piyasayı, fiyatları kontrol edebilen gerçek veya hayali bir kahramandır.

OBO: Or Best Offer. "yada en iyi teklif" cümle içerisinde bu anlamda kullanılan kısaltmadır.

OP: Bunu forumda sıkça görürsünüz. Orijinal Post / Orijinal Poster. Bu, konuyu başlatan kullanıcıya veya konudaki ilk yazıya atıfta bulanan ifadedir. Donanım bölümünde iseniz o zaman  'Over Power-Aşırı Güç' anlamına da gelebilir.

Pizza: Forumun en meşhur olaylarından biridir. Bu olayda 1 pizza için ödenen bitcoin 5.000 BTC'dir. Aslında, 10.000 BTC için iki pizza oldu. İlgili konu.

Scamcoin: Dolandırıcılık amacıyla piyasaya sürülen, bir işlevi olmayan coinler için kullanılan ifade. Bu coinlere çok dikkatli olmak gerekiyor. Bazen hangi coinin scam olduğunu bilemeyiz.

Scammer Tag: Dolandırıcı etiketi. Bir dolandırıcıya yada projesine yapıştırılan etikettir. Dikkat edilmesi gereken etiketler kalıcıdır. Dolandırıcılık etiketi yapıştırılan kişiler bundan ömür boyu kurtulamazlar.

'Shut Up And Take My Money!'
'Shut Up And Take My Money!' = Futurama dizisindeki karakter Fry'in asiri derecede "hype" a sahip olan bir urunu gordugunde dedigi sozu.

Sockpuppet: Dolandırıcılık amacıyla kullanılan çevirim içi bir kimliktir.

'Sounds Legit' & 'Seems Legit'
'Sounds Legit' & 'Seems Legit' = Sarkastik olarak "dogru gozukuyor" "dolandirici degil" tarzinda kullanima sahiptir.

'Sticky'
'Sticky' = Sabitlenmis konu

'Three-pronged Attack'
'Three-pronged Attack': 3 koldan / 3 bölümlü / 3 farklı metodla yapılan saldırı.

'We're Going To Pattaya!'
'We're Going To Pattaya!': Pattaya'ya gidiyoruz, Tayland'ın eğlence ve günah başkentine gidiyoruz  Wink...

'WTB', 'WTS' & 'WTT'
'WTB', 'WTS' & 'WTT' = WTB - Want to Buy (Satin almak istiyorum) WTS - Wants to Sell (satmak istiyorum) WTT - Want to Trade (takas etmek istiyorum)

'YABC'
'AKA' = Also Known As (Nami diger/ayrica soyle bilinir)

'Zhoutonged'
'Zhoutonged': Çince'den gelen bir argo terim, "Margin Call" yemek manasında kullanılıyor (kaldıraçlı pozisyonların zararda otomatik olarak kapatılması). Tarihteki ünlü Çinli ok ustası Zhou Tong'dan türetilmiş olabilir (Zhou Tong'un okunu yedin dostum gibi  Grin)...

'AKA'

'ATM'
'ATM' = At the Moment (su anda) / Automated Teller Machine (bildigimiz ATM paramatik yani)

'BOT'
BOT: Robotun kısaltılmışı, kripto dünyasında manası otomatik trading ya da tekrarlayan işlemleri yapabilen yazılımlara verilen genel ad.

'Brony'
'Brony' My Little Pony adlı programın fanlarından türetilmiş "normal olmaya, kabul görmeye uğraşan kişi / erkek" manasında kullanılan müstehzi bir söz.

'BTW'
'BTW' By the way: yan bir açıklama yapmak için kullanılan, "diğer yandan / bu arada" manasında

'CWOT'
'CWOT': Complete waste of time - tam bir zaman kaybı...

'DILLIGAF?'
'DILLIGAF?': Do I look like I give a fuck: Umursuyoya benziyor muyum'un biraz argo söylenişi (s.kimde mi gibi)...

'Dox', 'Doxed' & 'Doxxed'
'Dox', 'Doxed' & 'Doxxed': Birinin adresini veya kişisel "dokümanlarını" deşifre edip onu ifşa etme hareketi, birçok yerde suç sayılacak derece kötü bir davranış kabul edilir, kripto forumunda da tabiiki yasaktır.

'FTFY'
'FTFY' fixed that for you: "senin için düzelttim"

'FUD'
'FUD': Fear Uncertainty & Doubt, çok ünlü bir terim açılımı: Korku, Belirsizlik ve Şüphe

'FWIW'
'FWIW': for what it's worth: mütevazi bir şekilde görüş bildirirken kullanılır (değeri neyse manasında)

'FYI'
'FYI': For Your Information: bilgi için

'GIYF'
'GIYF': Google is your friend : Google arkadaşındır (dikkat !  Wink)

'IDGAF'
'IDGAF': I don't give a fuck: Umrumda değilin biraz argosu.

'IIRC'
'IIRC': If I recall correctly: eğer doğru hatırlıyorsam

'IMO' & 'IMHO'
'IMO' & 'IMHO': In my opinion / In my humble opinion: (Naçizane) fikrime göre

'Jelly'
'Jelly' jealous: kıskanç, kıskandım

'LE'
'LE': Limited edition, sınırlı sürüm

'Libertard'
'Libertard': libtard / libertard, liberal veya liberteryan gerzek manasında  Wink, liberalizmi yanlış anlayıp politik doğruculuğu abartan tipler için genellikle kullanılır

'LMAO' & 'LMFAO'
'LMAO' & 'LMFAO': Laughing my (fucking) ass off, öyle güldüm ki kıçım düştü (çok komikti  Grin)

'LOL'
'LOL': laughing out loud, sesli gülüyorum

'Moar'
'Moar': More'un kasıtlı olarak yanlış yazılmışı, "çılgınca daha fazlasını istiyorum" manasında

'NSFW'
'NSFW': Not safe for work, ofiste bakılması uygunsuz olabilecek içerikler için bir uyarı etiketi

'Nym'

'OMG', 'OMFG', 'zOMG', 'zOMFG', 'ZOMG' & 'ZOMFG'

'OTOH'

'o.o' & 'o_o'

'o.O', 'O.O', 'o_O' & 'O_O'

'PPL'
People.

'ROFL'
'ROFL' rolling on the floor laughing : gülmekten yerde yuvarlanıyorum...

'STFU'
'STFU' shut the fuck up: şu s.kik çeneni kapa (adamım)  Grin

'TANSTAAFL'
'TANSTAAFL' there is no such thing as a free lunch: Bedava öğlen yemeği diye birşey yoktur

'TL:DR'
'TL:DR': too long didn't read: Çok uzundu, okumadım (bir yazının çok kısa versiyonunu özetlerken de kullanılan bir kısaltma)

'Troll'
'Troll': Aykırı (ve genellikle yanlış) abzürt görüşleri kasti olarak internet ortamında belirtip ilgi toplamaya provokasyon yaratmaya çalışan manasında, fantazi oyunlarında genelde köprü altında mesken tutan çirkin canavarlardan türetilmiş bir yakıştırma...

'WTF'
What The Fuck!
'WTF'
What The Fuck!: Bu da ne s.kiş manasında Smiley, "vay canına" tarzı bir ünlemin hafif argosu.

'xD'

'YMMV'

':p' & ':b'

':/' & ':\'

***
'OT'

'PM'

'Randian'

'Tumbler'

'UTC'

Asap:
asap - as soon as possible (mümkün olduğunca çabuk)

PS:
ps - post scriptum (genellikle bir yazıya ilave yapıldığında ekstra bilgi anlamında düşülen not)
***

Bitcoin İle İlgili Olanlar

'Address'

'Armory'

'BIP'

'Bitcoin Foundation'

'Bitcoind'

'Block'

'Blockchain'

'Block Party'

'Block Reward'

'Brain Wallet'

'Browser Based Wallet'

'BTC'

'Change' & 'Change Address'

'Client'

'Coinbase'

'Cold Wallet' & 'Cold Storage'
'Cold Wallet' & 'Cold Storage' : Cold Wallet : Kripto paralarınızı çevrimdışı saklamak için kullanabileceğiniz elektronik cüzdanlara verilen genel isimdir. Ledger, Trezor, Keepkey gibi markaların değişik modelleri vardır. Cold Storage : Sahip olduğunuz kripto paraları internet dışında saklayabildiğiniz sistemlere denir, . yine elektronik cüzdanlara ek olarak Paper wallet (Kağıt cüzdan) ve USB sürücüleri dahil edebiliriz.

Yine güzel bir konu seçmişsin Kalemder hoca Smiley herkesin yararlanacağı güzel bir kaynak olacağına eminim.

'Confirmations'

'Deterministic Wallet'

'Difficulty' & 'Difficulty Adjustment'

'Faucet'
Faucet:İngilizce musluk anlamına gelir. Kripto para dünyasında da para akan musluk olarak hayal edilebilir, şöyle ki, herhangi bir sitede faucet varsa size sadece bir kaç tıklamayla bedava bitcoin veya başka kripto para birimleri verebilen bir sistem vardır. Faucetler milyonlarca kişiye verdiği için bu paralardan haliyle oranlar çok çok düşük olur mesela 0.01$ gibi her tıklamada. O yüzden uzun vadede size pek para kazandıran enstrünmanlar değillerdir.

'Finney Attack'

'Genesis Block'
 
'Hard Fork'

'Hash'

'Hash Rate'

'Hop', 'Hopping' & 'Hop Proof'

'Hot Wallet'

'Instamine'
  
'kBTC'

'Krugman Fallacy'

'mBTC' & 'BTM'

'Merged Mining'

'Mine'

'Miner'

'Mining Rig'

'Node'
Node Türkçe'de düğüm anlamına gelir ve iki çeşit node vardır. Bir node, Bitcoin ağının bütünlüğünü sağlamakla beraber aynı zamanda geçmiş işlemleri de korur. Bu nedenle, dünya üzerinde büyük bir nükleer saldırı ya da savaş olsa dahi tek bir node Bitcoin ağının geçmişini koruyabilir fakat node sayısının az olması ile çok olması arasında güvenlik açısından fark vardır. Bir node ile madenci arasındaki farka gelecek olursak node genellikle gönüllü kişiler tarafından kurulur. Bir sanal bilgisayarda ya da virtual private server üzerinden full-node çalıştıran bir kişi Bitcoin'i gönüllü olarak desteklerken, madenciler blok zincirinin sürekliliğini sağlayan ve bunun karşılığında blok ödülü alan kişilerdir. Kısacası, nodeler ağın güvenliğini sağlayan ve işlemleri birbiri ile doğrulayan kişilerdir. Bir full-node'nin geçmişi bir başka full-nodenin tuttuğu blok zinciri geçmişi ile uyuşmak zorundadır.

'Full Node'
Full node: Bitcoin ya da farklı bir blok zincirinin üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin tam bir listesidir.

Light node
Light node: Yalnızca bir dönem için tutulan kayıtlardır, örneğin son bir ay.
Eğer elimizde bir node olsaydı ya da node'nin kendisi biz olsaydık yapılan işlemin doğruluğunu kendi nodemiz üzerinden kontrol edebilirdik ama bir node olmadığımız için işlemlerin doğruluğunu Blockchain.info, Blockchair.com ya da Blockstream.com adlı web siteleri üzerinden TXID'i girerek doğruluyoruz. Peki, alış-veriş yaptığımız kişi biz onunla alış-veriş yapmadan önce hedefteki siteleri hacklediyse ya da bizim internet browserimiz üzerinde bir değişiklik yaptıysa sonucu ne olur? İşte, site üzerindeki nodede oluşacak bir sorun bize aslında gerçek olmayan bir işlemi gerçekmiş gibi gösterebilir. Yani bu siteler her zaman güvenli değildir, sitenin arka planında çalışan node zarar gördüğü anda aslında varolmayan işlemler varmış gibi gösterilebilir. Bu da sizin dolandırılmanıza sebep olur.

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise sanal bilgisayarlar üzerine kurulan full-node ya da light nodelardır.
Şimdi sen Amazon'dan kiraladığın bir sunucu üzerine full-node kursan gerçekten geçerli bir node olur mu? Olur ama yarım olur çünkü herhangi bir servise bağlısın ve node'nin kontrolü tam olarak sende değil. Amazon sunucunun fişini çektiği anda sunucundaki node gider ayrıca fişi çekmese dahi sunucuların kontrolü Amazon'dadır yani node sen olacağına Amazon oluyor. Dolayısıyla herkesin kendi internet bağlantısı üzerinde kendi bilgisayarına node kurması önerilir.

Full-node olmanın bir başka avantajı ise merkezsizliktir.
Eğer sadece birkaç firmanın full-node olduğu bir piyasanın içinde olsaydık Bitcoin merkezsiz diyemezdik ama işlemler dünya üzerinde 96 ülkede, 9482 farklı node tarafından kontrol edilip onaylanıyor.
Dünya üzerindeki nodelerin takibi bitnodes.earn.com adlı siteden yapılabilir, 24 saatlik grafik ise bu linktedir. Türkiye'deki node sayısı ise sadece 12.

'Online Wallet'

'Orphaned Blocks'

'Paper Wallet'

'Pool'

'POS'

'POT'

'POW'
 
'PPS' & 'Pay Per Share'

'Premine'

'Proof Of Stake'
Proof of Stake: Bitcoin'in işlemlerin onaylanmasını sağlamak için geliştirdiği Proof of Work'un aksine çok daha çevre dostu ve basit olan yöntemidir. Basit olarak anlatmak gerekirse, kripto paraların çoğunluğu merkeziyetsiz olduğu için, yapılan işlemlerin taraflarca onaylanması gerekir.

Proof of Stake yöntemidne ise sadece ilgili coini cüzdanınızda tutarak işlemlerin onaylanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde bu işlemleri onayladığınız için bir işlem komisyonu elde edersiniz. Buna da "Stake" ödülü adı verilir. Stake her ne kadar türkçe istiflemek olsa da kripto dünyasında genellikle direkt olarak stake olarak kullanılır.

Yani basit olarak anlatmak gerekirse, elinizde tuttuğunuz miktar arttıkça, daha çok stake ödülü kazanırsınız. Proof of Work'un yüksek CPU ve GPU gerektirmesinden hatta yüksek elektrik maliyeti gerektirmesinden ötürü bu sistem çok daha temiz, basit ve az maliyetlidir.

'Proof Of Work'

'Reward Halving'

'SAT' & 'Satoshi'

'Satoshi Client'
 
'Share'
 
'Soft Fork'

'SPV Client'

'Stale' & 'Stale Share'

'Taint'

'Thin Client'

'TNBTC'

'Transaction Fee'

'TX'

'uBTC' & 'μBTC'

'Vanity Address' & 'Vanity Generator'

'Wallet'

'Web Wallet'

'AFAIK'

***

Margin Trade

Margin Trading: Yani bildiğiniz kaldıraçlı işlemlerdir. Forexteki gibi kredi alarak işlemlerinizi yaparsınız. En riskli ticaret şeklidir.

Long: Bir coini satın almak onu long'lamaktır. Genelde marjin işlemler için kullanılır. Longlamak yani satın almak. Tersi: Short

Short: Bir coini satmak yada düşeceğine bahse girmek. Marjin işlemlerde kullanılır. Aldığınız kredi ile, elinizde olmayan bir coini de satarak kazanabilirsiniz. Risklidir.

Limit Order: Belirli bir fiyat seviyesi geçtikten sonra, bu coini şu fiyattan sat anlamına gelen emridir.

Borrowing Rate: Borçlanma oranı. Kaldıraçlı bir pozisyon açtığınızda, seçtiğiniz kaldıraç oranını ve borçlandığınız riski ifade eder.

Lending Rate: Faiz oranıdır. Yani faizde tuttuğunuz paranın getiri oranıdır.

BUY | SELL Wall: Alım yada satış tarafında pozisyon alınan belirli bir seviyede yüksek miktarda sermaye olması durumudur.

Altcoin: Açılımı alternatif coin'dir. Bitcoin haricindeki tüm kripto paralar için kullanılır. Genel bir ifadedir.

Circulating Supply: Bir coinin dolaşımdaki arzıdır. Bunu fiyatla çarparsanız market cap çıkar ortaya.

Market Cap: Dolaşan arzı fiyatla çarparsanız market cap çıkar ortaya. Piyasa değerini ifade eder. Genelde piyasadaki hakimiyetini gösterir.
Marketcap➡️Circulating supply X o anki geçerli fiyat (btc-dolar-ethereum vs cinsinden, bir token ise hangi coin üzerinden oluşturulmuşsa o coine göre de değer biçilir)

Volume:
Volume ➡️ günlük işlem hacmi

Rank:
Rank➡️CMC içindeki sıralamadaki yeri

CMC:
CMC ➡️coinmarketcap.com

DDOS:
DDOS: Distributed Denial of Service: Dağıtık Hizmet Engellleme Saldırısı, en bilinen yöntemiyle farklı kaynaklardan gelen çok yüksek sayıda sahte taleple bir sunucuyu aşırı yükleyerek hizmet dışı hale getirme saldırılarına verilen ad...

ICO:
ICO: Initial Coin Offering, İlk Coin Arzı (IPO'dan türetilmiş, ilk halka arz'dan gelen bir kısaltma)

Arbitrage: Arbitraj. İki farklı borsada aynı emtia veya enstrüman fiyatlarındaki farktan yararlanmak anlamına gelir. Ucuz olan borsadan coini alıp pahalı olan borsaya aktarıp aradaki fiyat farkından kar etme işlemidir.

BTFD:
BTFD: Buy the fucking dip: şu s.kik dibi satın al artık dostum  Wink

Moon:
Moon: Ay, bir kriptonun fiyatının astronomik derece yükselerek Ay'a çıkması manasında kullanılan simge.

Weak Hands:
Weak Hands: Zayıf eller, panik ve korku içinde en küçük olumsuz haberde ellerindeki kriptoları çıkarmak isteyen, FUD kurbanı olup piyasada aşırı dalgalanmalar yaratan naif ve zayıf oyuncuları anlatan bir tanım.

Airdrop: Havadan gelen para anlamında kullanılan bir tabir. Belirli şartları karşılayan yada sadece bir coini tuttuğunuz için dağıtılan tokenlar olur genellikle. Bir hard fork sonucunda 1:1 yeni coinin sahibi olabilirsiniz yada bir ico-ieo yapılıyorsa dağıtım yapılabilir.

Vote for Token Listing

ETA

Bounty

Buying the Dips

Shitcoin

When Lambo?
When lambo: bir deyim, ne zaman lamborghini alacaz?

When binance
When binance: proje ne zaman binance'ta listeleniyor?

Whitepaper

Distributed Ledger

ASIC

ASIC Miners

Bitpay

Blockchain

Block Reward

BTC

Cold Storage

Cryptocurrency

Difficulty

Exchange

Fiat

Flippening

Forging

Fork

Genesis Block

Halving

Hard Fork

Hard Wallet

Hash

Hash Rate

Lightening Network

Maximalist

Mining

OCD

Paper Wallet

Private Key

Proof of Work


Proof of Stake

Public Key

Satoshi Nakamoto

Scrypt

Segregated Witness

SHA-256

Silk Road

Smart contracts

Soft Fork

Wallet

51% Attack

BEAR: Fiyatın düşeceğini düşünen kişidir Ayı. Ayı Piyasıda; Düşüş trendinde olan piyasa için kullanılır. "bear coming" ifadesi de yaygındır got serisine bir göndermedir buda.

Bear Trap:  Ayı Tuzağı , fiyatların aşağı doğru gittiği ve ardından pozisyonlarını satan Ayı spekülatörlerinin keskin bir şekilde pozisyonlarını kapattığı bir durumdur. Cümle içinde kullanımı: Dogecoin fiyatları son zamanlarda çok hızlı bir şekilde düşüyor. Bir ayı tuzağı olabileceğini mi düşünüyorsun?

Bearish: Piyasa Ayı'ya dönüştüğünde, traderların fiyatı düşeceğini beklediği durumdur. Genel olarak düşüş beklentileri olduğu için piyasa katılımcıları alım yapılmasını tavsiye etmezler.

BULL

BEARWHALE

REKT

ADDY

DILDO

DYOR

FA

JOMO

TXid

To get Goxed

To take a Big Vern holiday

To receive a BFL upgrade

To buy a Yesminer

TEKNİK ANALİZ FORMASYONLARI
Formasyonlar, teknik analiz açısından önemli grafiksel oluşumlardır. Formasyonlara bakarak fiyatların gelecekte oluşabilecek hareketini önceden kestirebiliriz. Teknik analizde en çok kullanılan formasyonlar aşağıdaki gibidir;

Çift Dip Formasyonu / İkili Dip Formasyonu

Çift Tepe Formasyonu / İkili Tepe Formasyonu

Üçgen Formasyonları

Yükselen Üçgen Formasyonu

Alçalan Üçgen Formasyonu

Simetrik Üçgen Formasyonu

Omuz Baş Omuz Formasyonu

Dikdörtgen Formasyonu

Bayrak Formasyonu

Takoz Formasyonu

Kama Formasyonu

Flama Formasyonu

Fincan - Kulp Formasyonu (Cup With Handle)

MA - Hareketli Ortalamalar

MACD – Moving Average Convergence Divergence

RSI – Relatif Güç Endeksi

CCI – Commodity Channel

Bollinger Bantları

Momentum

Stokastik

Parabolic SAR

IEO
İEO Initial Exchange Offering, bir token projesi ile bir kripto borsası ile yönetilen yeni nesil bir fon toplama yöntemidir.

ICO
İCO Initial coin offering

Token Sale
tokensale token satışı

Privatesale
privatesale özel satış

Supply
supply miktar-arz

Circulating supply
circulating supply dolaşımdaki miktar-arz edilen

Total supply
total supply toplam arz edilen miktar

TPS
tps Saniyede işlem (TPS), saniyede gerçekleştirilen işlem sayısıdır. transaction per secondKaynak1 - Kaynak2 - Kaynak3

1576393980
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1576393980

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1576393980
Reply with quote  #2

1576393980
Report to moderator
1576393980
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1576393980

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1576393980
Reply with quote  #2

1576393980
Report to moderator
1576393980
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1576393980

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1576393980
Reply with quote  #2

1576393980
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
TaliskerDarkStorm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 258


View Profile
November 04, 2019, 05:04:33 PM
 #2

ANN: genellikle Announcement 'ın kısaltması olarak kullanılıyor yani duyuru, duyurular genellikle yeni bir kripto para biriminin kendini tanıttığı ilk safa olarak karşımıza çıkıyor. Proje hakkındaki genel detayların aktarıldığı bu duyuru kısmında proje ilginizi çekerse "whitepaper"ını okuyabilir ve daha fazla şey öğrenebilirsiniz. ANN mevcut kripto para birimlerinin başka anonslar yaptığı zamanlar da kullanılır ayrıca.
2run
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1078
Merit: 579

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 04, 2019, 05:48:47 PM
Merited by Kalemder (1)
 #3

'Cold Wallet' & 'Cold Storage' : Cold Wallet : Kripto paralarınızı çevrimdışı saklamak için kullanabileceğiniz elektronik cüzdanlara verilen genel isimdir. Ledger, Trezor, Keepkey gibi markaların değişik modelleri vardır. Cold Storage : Sahip olduğunuz kripto paraları internet dışında saklayabildiğiniz sistemlere denir, . yine elektronik cüzdanlara ek olarak Paper wallet (Kağıt cüzdan) ve USB sürücüleri dahil edebiliriz.

Yine güzel bir konu seçmişsin Kalemder hoca Smiley herkesin yararlanacağı güzel bir kaynak olacağına eminim.

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.CryptoTalk.org.|.MAKE POSTS AND EARN BTC!.🏆
Kalemder
Legendary
*
artcontest
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1173


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile
November 04, 2019, 05:54:35 PM
 #4

Harikasınız arkadaşlar. Katkılarınızla geniş yararlı bir kaynak oluşturalım. İlk fırsatta yazdıklarınızı isminizle ekleyeceğim ilk mesaja.

Aynı kelimede farklı tanımlarınız olursa yine alt alta eklerim.

TaliskerDarkStorm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 258


View Profile
November 04, 2019, 09:25:36 PM
Last edit: November 04, 2019, 09:39:27 PM by TaliskerDarkStorm
Merited by Kalemder (1)
 #5

Bounty: ingilizce, bağış, cömertlik anlamına gelen bu uygulama, kripto para birimlerinin her aşamada fakat daha çok ilk aşamada kullandıkları bir pazarlama stratejisidir. proje, bir bounty açtığını duyurur ve isteyen herkes bu bounty'e katılabilir. bu bounty genellikle ilgili kripto para biriminin sosyal medyada tanıtılması, iyi yönlerinin ön plana çıkarılması, neden yatırım yapılması gerektiği ve projenin detaylarını anlatan, tweet, facebook gönderisi, makale, video, çeviri ve daha bir çok alanı kapsayan projeler için "ucuz" bir pazarlama aracıdır.

bounty'e katılanlar ödüllerini genellikle bounty bitiminde alırlar. bountye katılmadan önce projeyi iyi incelemek kullanıcıların avantajına olacaktır.
wolwoo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 543


CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 04, 2019, 09:51:32 PM
 #6

Üstad en önemli terimleri unutmuşsunuz!

When lambo
When binance
 Cheesy

Güzel düşünülmüş bir başlık, açıklamaların da tamamını eklerseniz herkesin faydalanabileceği başucu bir sözlük olmuş olur. Emeğinize sağlık...

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
CryptoTalk.org| 
MAKE POSTS AND EARN BTC!
🏆
Vispilio
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 980
Merit: 862


CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 05, 2019, 01:23:36 AM
 #7

Kısa kısa yazalım saat baya geç oldu, zaman zaman uğrayıp katkılarıma devam etmeye çalışacağım  Smiley :

'Dox', 'Doxed' & 'Doxxed': Birinin adresini veya kişisel "dokümanlarını" deşifre edip onu ifşa etme hareketi, birçok yerde suç sayılacak derece kötü bir davranış kabul edilir, kripto forumunda da tabiiki yasaktır.

'FTFY' fixed that for you: "senin için düzelttim"

'FUD': Fear Uncertainty & Doubt, çok ünlü bir terim açılımı: Korku, Belirsizlik ve Şüphe

'FWIW': for what it's worth: mütevazi bir şekilde görüş bildirirken kullanılır (değeri neyse manasında)

'FYI': For Your Information: bilgin için

'GIYF': Google is your friend : Google arkadaşındır (dikkat !  Wink)

'IDGAF': I don't give a fuck: Umrumda değilin biraz argosu.

'IIRC': If I recall correctly: eğer doğru hatırlıyorsam

'IMO' & 'IMHO': In my opinion / In my humble opinion: (Naçizane) fikrime göre

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.CryptoTalk.org.|.MAKE POSTS AND EARN BTC!.🏆
Deathwing
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1428
Merit: 1197


Lambo


View Profile WWW
November 05, 2019, 07:08:06 AM
 #8

Shitcoin = Bitcoin, Ethereum, Litecoin vb guvenilir ve yillardir bilinen coinler haric geri kalan hersey Smiley
TaliskerDarkStorm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 258


View Profile
November 05, 2019, 09:41:00 AM
 #9

BT: Bitcoin Core, Bitcoin core, açık kaynak kodlu ve ücretsiz Bitcoin yazılımıdır. Bitcoin cüzdan özelliği sunan bu yazılım Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin ismiyle yayınlansa da daha sonra ismi Bitcoin Core olarak değiştirilmiştir ve bir node olarak kullanıcılara hizmet eder.
Kalemder
Legendary
*
artcontest
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1173


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile
November 05, 2019, 09:49:05 AM
 #10

When lambo
When binance
Cheesy

Tanımlarını da yaparsan ekleyelim listeye @Wolwi Smiley

***

@Vispilio, ekledim teşekkürler, devamını da bekleriz.

***

Listeye, sözlük tarzında tanımlayıcı, kişisel olmayan cümlelerinizi, alıntı yaparak ekledim.
Aynı kelime ile ilgili farklı yorum-tanımlarınız olursa alt alta eklerim.

Bu arada bende yazmaya devam ediyorum. Şunları yeni ekledim:

BT: Bu forumun kısaltmasıdır. BTT şeklinde yazıldığı da olur. Bitcointalk.org'u ifade eder kısa bir şekilde.

Bump: Bir konuyu sadece yukarı taşımak için yapılan faaliyettir. Bumbing şeklinde de kullanılır. Türkçe de hortlatmak olarak tabi edilen ifade olabilir.

Early Adopter Envy: Bitcoini yeni almış olanların, Bitcoini çok önceden almış olanları kıskanma durumudur. Erken bitcoin yatırımcılarına imrenme olarak özetlenebilir.

Edit: Bir mesajı düzenlemek, ekleme yapmak olarak ifade edilir. Editlenen mesajlar mesajın üzerindeki tarih bölümünden anlaşılır.

Goxxed: MtGox, birçok bitcoin yatırımcısının teknik olarak mağdur olduğu bir borsadır. 'Goxxed' terimi, bu teknik sorunlardan etkilenmeyi ifade eder.

'M', 'Mr M' & 'The Manipulator': Geniş fiat ve bitcoin sermayesi ile piyasayı, fiyatları kontrol edebilen gerçek veya hayali bir kahramandır.

OBO: Or Best Offer. "yada en iyi teklif" cümle içerisinde bu anlamda kullanılan kısaltmadır.

OP: Bunu forumda sıkça görürsünüz. Orijinal Post / Orijinal Poster. Bu, konuyu başlatan kullanıcıya veya konudaki ilk yazıya atıfta bulanan ifadedir. Donanım bölümünde iseniz o zaman  'Over Power-Aşırı Güç' anlamına da gelebilir.

Vispilio
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 980
Merit: 862


CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 05, 2019, 10:56:49 AM
 #11

Tanımlara devam edelim:

'Jelly' jealous: kıskanç, kıskandım

'LE': Limited edition, sınırlı sürüm

'Libertard': libtard / libertard, liberal veya liberteryan gerzek manasında  Wink, liberalizmi yanlış anlayıp politik doğruculuğu abartan tipler için genellikle kullanılır

'LMAO' & 'LMFAO': Laughing my (fucking) ass off, öyle güldüm ki kıçım düştü (çok komikti  Grin)

'LOL': laughing out loud, sesli gülüyorum
 
'Moar': More'un kasıtlı olarak yanlış yazılmışı, "çılgınca daha fazlasını istiyorum" manasında

'NSFW': Not safe for work, ofiste bakılması uygunsuz olabilecek içerikler için bir uyarı etiketi

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.CryptoTalk.org.|.MAKE POSTS AND EARN BTC!.🏆
wolwoo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 543


CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 05, 2019, 12:28:56 PM
 #12

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) – Shoulder Head Shoulder Pattern
Fincan - Kulp Formasyonu (Cup With Handle)

MA - Hareketli Ortalamalar

MACD – Moving Average Convergence Divergence

RSI – Relatif Güç Endeksi

CCI – Commodity Channel

Bollinger Bantları

Momentum

Stokastik

Parabolic SAR

TEKNİK ANALİZ FORMASYONLARI
Formasyonlar, teknik analiz açısından önemli grafiksel oluşumlardır. Formasyonlara bakarak fiyatların gelecekte oluşabilecek hareketini önceden kestirebiliriz. Teknik analizde en çok kullanılan formasyonlar aşağıdaki gibidir;

Çift Dip Formasyonu / İkili Dip Formasyonu

Çift Tepe Formasyonu / İkili Tepe Formasyonu

Üçgen Formasyonları

Yükselen Üçgen Formasyonu

Alçalan Üçgen Formasyonu

Simetrik Üçgen Formasyonu

Omuz Baş Omuz Formasyonu

Dikdörtgen Formasyonu

Bayrak Formasyonu

Takoz Formasyonu

Kama Formasyonu

Flama Formasyonu

Kaynak: https://www.qnbfi.com/forex/teknik-analiz-nedir

Üstad hemen herkes biliyor ama
When lambo: bir deyim, ne zaman lamborghini alacaz?
When binance: proje ne zaman binance'ta listeleniyor?

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
CryptoTalk.org| 
MAKE POSTS AND EARN BTC!
🏆
ingiltere
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1582
Merit: 1024

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 05, 2019, 01:11:23 PM
 #13

BTCT veya BCT Bitcointalk kısaltması olarak kullanılır. BT kısaltmasını bluetooth dışında kullanan görmedim. BTT ise WhatsApp'a WP diyen güruhun uydurmasıdır, öyle bir şey yoktur.

Sıralamayı alfabetik olarak yapabilirsiniz. Forum terimleri ile teknik terimleri ayırabilirsiniz. Konuya bir şekilde düzenleme gerekiyor.

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.CryptoTalk.org.|.MAKE POSTS AND EARN BTC!.🏆
Kalemder
Legendary
*
artcontest
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1173


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile
November 05, 2019, 01:44:19 PM
 #14

Düzenlemeleri, dizin ve içindekileri linklemeyi düşünüyorum daha sonra. İçerikler tamamlanıp genişledikten sonra inşallah.

TaliskerDarkStorm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 258


View Profile
November 05, 2019, 02:50:38 PM
 #15

Proof of Stake: Bitcoin'in işlemlerin onaylanmasını sağlamak için geliştirdiği Proof of Work'un aksine çok daha çevre dostu ve basit olan yöntemidir. Basit olarak anlatmak gerekirse, kripto paraların çoğunluğu merkeziyetsiz olduğu için, yapılan işlemlerin taraflarca onaylanması gerekir.

Proof of Stake yöntemidne ise sadece ilgili coini cüzdanınızda tutarak işlemlerin onaylanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde bu işlemleri onayladığınız için bir işlem komisyonu elde edersiniz. Buna da "Stake" ödülü adı verilir. Stake her ne kadar türkçe istiflemek olsa da kripto dünyasında genellikle direkt olarak stake olarak kullanılır.

Yani basit olarak anlatmak gerekirse, elinizde tuttuğunuz miktar arttıkça, daha çok stake ödülü kazanırsınız. Proof of Work'un yüksek CPU ve GPU gerektirmesinden hatta yüksek elektrik maliyeti gerektirmesinden ötürü bu sistem çok daha temiz, basit ve az maliyetlidir.
Vispilio
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 980
Merit: 862


CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 05, 2019, 10:03:21 PM
 #16

Liste başından 4 kısaltmayla devam edelim:

'Brony' My Little Pony adlı programın fanlarından türetilmiş "normal olmaya, kabul görmeye uğraşan kişi / erkek" manasında kullanılan müstehzi bir söz.

'BTW' By the way: yan bir açıklama yapmak için kullanılan, "diğer yandan / bu arada" manasında
 
'CWOT': Complete waste of time - tam bir zaman kaybı...

'DILLIGAF?': Do I look like I give a fuck: Umursuyoya benziyor muyum'un biraz argo söylenişi (s.kimde mi gibi)...

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.CryptoTalk.org.|.MAKE POSTS AND EARN BTC!.🏆
wolwoo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 543


CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 05, 2019, 10:52:35 PM
 #17

Tabiii ki en çok kullandıklarımızdan

İEO Initial Exchange Offering, bir token projesi ile bir kripto borsası ile yönetilen yeni nesil bir fon toplama yöntemidir.
İCO Initial coin offering
tokensale token satışı
privatesale özel satış
supply miktar-arz
circulating supply dolaşımdaki miktar-arz edilen
total supply toplam arz edilen miktar
tps Saniyede işlem (TPS), saniyede gerçekleştirilen işlem sayısıdır. transaction per second

 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
CryptoTalk.org| 
MAKE POSTS AND EARN BTC!
🏆
funchiestz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1106
Merit: 298


View Profile
November 06, 2019, 09:21:02 AM
 #18

Açıklamalar tamamlandığında süper bir kaynak olacak gibi görünüyor. Ellerinize sağlık.
Tek tek bakmak mümkün değil ama, eksiği olduğunu sanmıyorum.
Kalemder
Legendary
*
artcontest
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 1173


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile
November 06, 2019, 10:19:44 AM
Last edit: November 06, 2019, 10:32:10 AM by Kalemder
 #19

Eklendi
Eklendi
Eklendi. Yeni kelimeler için teşekkürler ayrıca.
Eklendi

Tanımları direk kelime çevirisinden ziyade biraz daha derinlemesine yazarsanız çok daha yararlı olacaktır.
Çoğu gelen tanım zaten detaylı yapılmış. Bazıları çok kısa kelime çevirisi olduğu için kısa kalmış.
Gelecek kuşaklara kalacak bir sözlük, ansiklopedi gibi düşünün bunu. Aceleye hiç gerek yok.
Aynı kelime hakkında birden çok kişi, farklı veya daha detaylı tanımlar açıklamalar yapabilir.
Bundan sonrakilerde detaylı olanları dizine ekleyelim inşeeallah Smiley
Çevirisinden başka yazacak fazla bir şey yoksa zorlamak zorunda değiliz tabi ki.
Teşekkürler canlar! Hepinizi seviyorum.


wolwoo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 543


CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!


View Profile
November 06, 2019, 03:22:42 PM
 #20

Üstad liste uzadığı için tekrar yapma ihtimali artıyor, bu konuda affınıza sığınarak...
Marketcap➡️Circulating supply X o anki geçerli fiyat (btc-dolar-ethereum vs cinsinden, bir token ise hangi coin üzerinden oluşturulmuşsa o coine göre de değer biçilir)
Volume ➡️ günlük işlem hacmi
Rank➡️CMC içindeki sıralamadaki yeri
CMC ➡️coinmarketcap.com


 
                                . ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

       .       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
CryptoTalk.org| 
MAKE POSTS AND EARN BTC!
🏆
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!