Bitcoin Forum
June 19, 2024, 01:19:52 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)  (Read 661 times)
forumalacali (OP)
Full Member

Activity: 294
Merit: 193

View Profile
January 03, 2020, 08:40:06 AM
Last edit: January 03, 2020, 12:13:05 PM by forumalacali
Merited by LoyceV (20), gospodin (2), DdmrDdmr (2), PHI1618 (2), Hovarda (2), LFC_Bitcoin (1), Bthd (1), TheBeardedBaby (1), dannybrown (1), Tom Bombadil (1)

I've been here for 2 years (register) Indifferent for 3 years..  The reason I started writing is to enlighten people. I saw people being misguided.I felt I had to take responsibility. I could only write Turkish because my English was limited. I answered every question asked to me. I forced people to think !! My long-term articles have been read little and little rewarded.

When I questioned this, I learned that merit resources are limited. Please duplicate merit resources !! Especially in local sections ! I am ready for this task in my language department I want you to know this..

Please , reward people based on the content of the articles. Don't share with your own other accounts. There are people who see this place as a sacred place. Love these people..

Okunması gereken güzel ekonomi kitapları https://bitcointalk.org/index.php?topic=5213809

Her BALON arkasında dünyayı değiştiren bir iz bırakır ! https://bitcointalk.org/index.php?topic=5212928

2019 Genel Bir Bakış ! https://bitcointalk.org/index.php?topic=5214259

Dunning-Kruger etkisi   https://bitcointalk.org/index.php?topic=5212630

Oturan Boğayı Saygı İle Anıyoruz...  https://bitcointalk.org/index.php?topic=5212198

EOS Total supply kaç adettir ? https://bitcointalk.org/index.php?topic=5211907

Komplo Teorim Gerçek mi Acaba ? https://bitcointalk.org/index.php?topic=5211805

Kriptoda Ringelmann Etkisi https://bitcointalk.org/index.php?topic=5212352.0

Lbank ve MXC Uyarı : https://bitcointalk.org/index.php?topic=5206772

Atronocom Bounty (KYC istiyor) : https://bitcointalk.org/index.php?topic=5135664

Vadeli İşlem Nedir ? Ne İşe Yarar ? : https://bitcointalk.org/index.php?topic=5100176

Eos Hakkında Biraz Bilgi (Soru-Cevap) : https://bitcointalk.org/index.php?topic=5093027.0

İnsanın Doğası ve Btc yatırımları : https://bitcointalk.org/index.php?topic=5095821

İ will be their voice. Because I believe they deserve more attention.

Bu forumda okuduğum birçok yazıda insanların anonim kalmak için Bitcoin mixerlerini ya da CoinJoin işlemlerini tavsiye ettiklerine tanık oldum.
Ben ise bu konuda yanlış bilinenleri tokatlıyorum.
Üstüne de doğru bilgiyi veriyorum.

Eskiden, Blockchain.info'nun kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu Taint Analysis Tools'u mevcut olsa da günümüzde tam olarak bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştiren bir firma bulmak mümkün değil. Eğer ücretli olarak bu işlemi gerçekleştiren firmaları merak ediyorsanız örnek olarak Blockseer'i gösterebilirim ama firmayı daha önce kullanmadığım için tam olarak güvenilirliği hakkında bir yorum yapamayacağım. Kısacası, gizlilik işi göründüğü kadar basit değil.

Bitcoin mixerleri ve CoinJoin/Whirlpool işleminde
- Giren ve çıkan miktarlar belli olduğu için takip edilebilir.
- Bir CoinJoin ya da Whirlpool işlemi gerçekleştirdiğinizde aldığınız Bitcoin tainted olarak işaretlenebilir.
- Bitcoin mixeri arka planda verilerinizi tutuyor olabilir, Tor browser kullansanız dahi hiçbir zaman tam anlamıyla gizlenmeniz mümkün değil.

Peki gerçek gizlilik nasıl sağlanır?

[1] CoinJoin ama Confidential Transactions ile

Wasabi wallet üzerinde gerçekleştirilen örnek bir CoinJoin işlemi.

Bu CoinJoin işlemi Bitcoin Core geliştiricisi Greg Maxwell tarafından keşfedilmişti. Ben ise CoinJoin'de girdi ve çıktıların belli olması nedeniyle anonimliğin tam olarak sağlanamadığını söylemiştim. İşin garip yanı, bu soruna çözüm getiren de Greg Maxwell oldu. Bu kişi sanıyorumki forumdaki gmaxwell Smiley

Çözüm olarak ise CTs yani Confidential Transactions fikri ortaya atıldı. CTs, Bitcoin Core ekibinin geliştirdiği Elements projesinin sadece bir parçasıdır. Benim anladığım kadarıyla CTs, Bitcoin transactionunun girdi ve çıktılarının şifrelenmiş hali.

[2] Lightning Labs'ın geliltirdiği On-Chain Swaps işlemi

Bu fikir iki farklı blok zincirinde Atomic Swap işleminin yapılmasını kapsıyor. Yani elinde Bitcoin olan bir kişi onu Litecoin ile takas edebiliyor.
Bu sistem sandığınız gibi privacy için değil, Lightning Payments için tasarlandı ama aynı zamanda gizlilik de sağlıyor.

Bu işlem Lightning Network Daemon ile gerçekleştirildi.

Gelelim başlığın neden İngilizce olduğuna, bu tür teknik kavramları Türkçe'ye çevirmek bende doğru değil. Hiç dokunmadım, böyle kalsın.

[1] CoinJoin: Bitcoin privacy for the real world
[2] Connecting Blockchains: Instant Cross-Chain Transactions On Lightning

Son günlerde bazı Trading yöntemlerinin özellikle gündeme gelmesi üzerine böyle bir sözlüğü oluşturmayı uygun gördüm, umarım faydalı olur:

Leverage: Kaldıraç, anaparanın kaç katıyla margin bazlı işlem yapılacağını belirtir, örneğin 1'e 10 kaldıraçta anaparanız 10,000 USD ise 100,000 USD alım gücünüz olur, 1'e 20'de 200,000 USD gibi.

Margin: Teminat (Marjı), belli bir meblağı teminat olarak gösterip kaldıraçlı işlem yapmakta kullandığınız trading türüne verilen isimdir. Normal işlemlerden farkı, anaparanızdan daha yüksek bir alım gücüyle işlem yaptığınız için işlem yaptığınız enstrüman 0'a inmeden anaparanın tamamını kaybetme riskinizin olmasıdır. Örneğin 1000 USD ile BTC'de 1'e 10 kaldıraçla 10,000 USD'dan alım yaparsanız, 9000 USD'a inerse anaparayı tamamen kaybedersiniz, halbuki 1'e 1 işlem yapsaydınız 9000 USD'a iniş durumunda zararınız sadece 100 USD olurdu...

Short Selling: Açığa Satmak, elinizde olmayan bir enstrümanla short pozisyon almak (yani onun düşeceğine dair satş pozisyonu almak) anlamına gelir. Burada sattığınız ürün sizde olmadığı için, bazı istisnalar dışında ödünç alma bedeli de ödemeniz gerekir.

Funding Rate: Fonlama Bedeli. Özellikle Bitmex gibi borsalardaki swap işlemlerinde talebe göre long veya short ilgisinin hangisi daha baskınsa karşı tarafta pozisyon alanlara ödenen fonlama yüzdesi. Kalabalığın olmadığı noktada yer alan, trende karşı gelen kesim fonlama bedelini pozitif olarak alır. Poloniex gibi borsalarda da lending'den (ödünç verme) kazanılan yüzde işte bu bedeldir.

Dividend: Temettü, kar payı. Özellikle bazı tokenlar'da popüler olan, şirketin kazandığı kardan token sahiplerine verilen kar payı anlamındadır. Özellikle gambling / betting siteleri gibi hızlı sermayenin döndüğü yerlerde Tron Network'teki ANTE gibi örneklerde olduğu gibi bu günlük dağıtım sıklığında bile olabilir.

Staking: Tokenlar'ı bir süre bağlayarak karşılığında pasif gelir etme tekniğidir. Bu genellikle proof (blokzinciri kanıtlama) sistemlerinde kullanılsa da değerini muhafaza etmek isteyen bazı projeler kar payı olarak da staking önerebilmektedir.

Trailing Stop: Açık pozisyona takip eden bir stop koyma yöntemine verilen isimdir. Burada amaç trend yakalandığında karlı pozisyonu mümkün olan en uzun süre açık tutmaktır.

Örnek: 10,000 USD'dan long açtığınız bir BTC pozisyonuna 200 tick bir Trailing Stop koyarsanız, bu pozisyon ancak BTC 100 USD geriye gittiğinde kapanır...

One Cancels Other (OCO): Biri diğerini eler manasına gelen özel bir emir türüdür, örneğin BTC 11,000'den AL & BTC 9000'den SAT diye bir OCO koyduğunuzda, bu emirlerden hangisi önce gerçekleşirse diğer emir silinir, koşullu emir türlerine girer.

Algo Trading: Algoritmik İşlemler manasına gelir, piyasada genellikle bot kullanarak aynı işlemi çok fazla sayıda tekrarlayarak otomatik kazanç sağlamayı hedefleyen stratejilerin uygulandığı bir yöntemdir. Programlanabilen ve yazılım diline dökülebilen tekrar eder nitelikte işlemleri botlara yaptırarak algoritmik sistemler oluşturulur.

Post Only Order: Taker fee yerine her zaman Maker fee ödemeniz veya kazanmanız için, girilen emrin sadece resting (bekleyen emir) olarak kabul edilmesini sağlayan bir emir türü. Örnek piyasadaki satış 15 USD ise ve siz 15.1 USD alım emrini Post Only girerseniz, bu emir cross olacağı için iptal edilir, sadece piyasa 15.1'in üzerinde ise Post Only emriniz kabul edilir.

Merak edilen başka terimler olursa onları da sonradan eklemeyi düşünüyorum arkadaşlar.

Üst edit : Haritada yer alan firma bilgilerinin bitcoin kabul edip etmediği, firmaların halen aktif olarak iş yaptığını bilmiyorum.. cointurk.com üzerinden alınan listeleri haritaya aktardım sorun ve görüşleriniz için lütfen cointurk.com ile iltişime geçin.

Cointurk.com bulunan listeyi hepimiz biliyoruz arada sırada giriyorum ve kim nerede diye baktığım oluyordu sonrasında neden bunları neden bir harita içerisine koymamışlar diye düşündüm ve baktım biraz uğraştırıcı ama sonuç olarak yapılabilir bir şey oturdum ve bitcoin kabul eden işletmeleri bir harita üzerine ekledim. Belirtmem gereken şeyler var bazıları adres değil sadece il,ilçe, isim olarak verilmiş bunları ekledim ancak bir kısmı ise online olarak işlem yaptıkları için haritaya dahil etmedim. yine listede 2 tane Amerika'da yer alan işletme var bunları da listeyi bozmamak adına adresi üzerinden ekledim.

Bu listelere Türk borsalarını katmalı mıyım bilmiyorum ama farklı bir bitcoin amblemi ile sizin görüşlerinizi alarak ekleyebilirim. Yine Bitcoin satışı yapan kişileri farklı bir renk bitcoin logo kullanarak, sadece il olarak haritaya ekleyebilirim. Örneğin : Senius, İstanbul Email : abc@xyz.com, Bitcointalk Profil adresi : gibi.. gibi.

Bu haritanın bize faydası olacağını düşünüyorum ama daha çok zaman zaman foruma gelip nerede bitcoin geçiyor diye soran yabancıların işine yarayacağını ve bizlerin anlatım olarak zorlanmayacağımızı düşünüyorum. Yine bu konuyu sizlerin fikirlerini alarak global bölüme konu açabilirim ama ustalar gereksiz olur derse yapmanın da bir anlamı yok. Haritanın görüntüleme özelliğini Web üzerinde herkese açık olarak yaptım yani işletmeleri arayan kişiler google üzerinden haritaya erişim sağlayabilecek.

Haritamızın Ekran görütüsü şu şekildedir :
Bitcoin Logosuna tıkladığınız zaman sol kısımda şöyle bir ekran göreceksiniz. Şirket bilgileri google tarafından harita üzerine aktarılmadıysa fotoğraf göremez, sadece adres kısmını görebilirsiniz.

Haritaya Buradan Ulaşabilirsiniz : https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1sLWnbGfNer11X8UVfcBYxd2081WYVQ_6&ll=35.104379947448024%2C28.468247906249985&z=6

- Eksik ve hatalı bölümler için uyarı yazın lütfen ilk denemem hata yapmış olabilirim.
- Liste için Cointurk.com sitesinde bulunanları dikkate alacağım. Haritada yer almak isteyen işletme olursa öncelikle Cointurk.com ile iletişime geçmesi daha uygun olur.
- Cointurk.com iletişim : iletisim@coin-turk.com.
- Konu kaynak : https://coin-turk.com/bitcoin-kabul-eden-isletmeler

Bitcoin yatırımcıları ya da takipçileri, developerler arasında yapılan bir çok tartışmanın arasında mutlaka BIP kavramını duyarlar fakat Türkçe kaynaklar yetersiz olduğu için bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğini bilmezler. BIP, Bitcoin Improvement Proposals yani Bitcoin İyileştirme Önerileri/Geliştirmeleridir.

Standart BIP
Bitcoin ağ protokolündeki bir değişikliği ifade eder. Örnek vermek gerekirse bir Bitcoin bloğunun geçerlilik kuralının üzerindeki bir değişiklik Standart BIP demektir. Kısacası, Standart BIP Bitcoin'i yüksek bir oranda ya da tamamen etkiler. Standart BIP kesinlikle toplumun çoğunlu ya da tamamı tarafından kabul edilmiş değişikliklere denir.

Informational BIP
Bilgilendirici BIP demektir. Informational BIP'e en önemli örnek BIP-32'dir.
BIP-32'de Hierarchical Deterministic Wallets önerisi getirildi. BIP-32'de getirilen teklife kadar her farklı blok zinciri için farklı Private Key üretiliyordu. Örnek vermek gerekirse, Bitcoin için üretilen Private Key, Ethereum blok zinciri için geçerli değildi ve her blok zinciri için farklı Private Key yaratmak ve onu saklamak yatırımcılar için çok uğraş gerektiren bir süreçti. Bu nedenle, BIP-32 teklifi getirildi ve şu an Mnemonic words olarak bilinen seed(12 kelimenin) başlangıcı atıldı. Bunun Informational BIP olmasının sebebi ise bu düşüncenin Pieter Wuille tarafından sadece ortaya atılmasıydı ama bu düşünce tam olarak BIP-39'da gerçekleşti. Gerçekleşme işlemi BIP-39'da olduğu için BIP-39 Standart bir BIP haline geldi.

Process BIP
Bunun pek örneği yoktur ve BIP-1/2/123/132 buna örnektir.

BIPlerin Kabul ya da Reddedilme Döngüsü

Önemli BIPler

NYA (New York Agreement)
SegWit2x anlamına gelir. 2017'de madencilerin %80'i blok boyutunu 2 katına çıkartmayı kabul etmişti fakat bu değişiklik Bitcoin yatırımcıları ve Core ekibi arasında birçok tartışmaya yol açtı. Bu nedenle, madenciler tarafından %80 kabul görmesine rağmen Bitcoin'in 2'ye bölüneceğini ve 2 farklı Bitcoin ortaya çıkacağı için NYA iptal edildi.

BIP-141
SegWit anlamına gelir, SegWit2x ile karıştırılmamalıdır.
Bu geliştirilmeyi madencilerin %95'i kabul etmiştir aynı zamanda topluluk tarafından da kabul görmüştür. SegWit'te blok boyutu 1MB olarak sabit kalmıştır fakat SegWit, chain-dışı işlemlere olanak tanımıştır.
Bu chain-dışı işlemlere Lightning Network ve Blockstream'i örnek gösterebiliriz.

BIP-91/148
BIP91 ve BIP148'in kapışması sonucunda Bitcoin forku olan Bitcoin Cash ABC adında bir altcoin oluştu.

Kısacası BIP, Bitcoin'in geliştirilmesi için ortaya atılan fikirler veya bu fikirlerin madencilik/topluluk tarafından onaylanıp uygulanmasıdır.

Informational BIP içerisinde anlattığım BIP-32'yi okumanızı şiddetle tavsiye etmekle beraber bugünki HD walletlerin atası BIP-32 fikrinin ortaya atılmasıyla oluşturulmuştur.

Source,
[1] Bitcoin Improvement Proposals
[2] New York Agreement
[3] BIP-141
[4] BIP-91
[5] BIP-148

Yöntem Nasıl İşliyor?

* Bu dolandırıcılık yönteminde kurbanın bilgisayarına sesizce bir virüs bulaşır.
* Kurban, bir bitcoin adresi CTRL-C ile kopyaladığında virüs onu, ön bellekten sesizce kendi sahibine (hacker'ına) ait, benzer bir btc adresi ile değiştirir.
* Kurban masumca CTRL-V tuşuna basar ve hatta adresin başını yada sonunu hızlıca kontrol edip coini gönderir.
* Artık kurban dolandırılmış ve parasını arkadaşına değil hacker'ın hesabına göndermiştir.

Burada kişi adresin başını yada sonunu kontrol etmesine rağmen aldatılmıştır. Çünkü hacker öyle bir algoritma yazmış ki, sizin adresinize en çok benzeyen kendi adresini seçerek yapıştırmanızı sağlamaktadır. Sizin bunu normal şartlarda anlamanız oldukça zordur.

Bunu Nasıl Önleyebiliriz?

* Kopyala- Yapıştır yaparken yalnızca ilk birkaç veya son birkaç karakteri değil, adresin tamamını kontrol edin. Ortada da kontroller yapın. Bu çok fazla iş olduğu için muhtemelen siz de bunu yapmayacaksınız.

* Farklı bir yöntem olarak: Tüm coin adresini kopyalamayın, sadece bir parçayı kopyalayın ve son birkaç karakteri manuel olarak yazın. Kötü amaçlı yazılım eksik Bitcoin adresini kendi başına değiştirse bile, kendiniz birkaç karakter daha yazdıysanız, cüzdanınız (geçersiz) adresi kabul etmez çünkü fazla karakter yazmışsınızdır. Bundan sonra da ilk adımı takip etmeniz gerekecek: adresi kontrol edin!

* Adresinizin bir bölümünü doğrulamak için kopyala / yapıştır'ı kullanın. 1PjpEgknyKxQKXtMcYFDym8odkfohFGkui adresine para göndermek istediğinizi varsayalım. "yKxQKXtMc"adresin ortasından bir bölüm kopyalayın. Ardından, bu kısmı orijinal kaynağıyla eşleşip eşleşmediğini görmek için CTRL-F ve ardından CTRL-V tuşlarını kullanın. Ve kaynağın orijinal olduğundan emin olun. CTRL-F metin arama özelliği ile doğrulama yapmış olursunuz. E-Posta aldıysanız, gelen e-postanın da değiştirilebileceğini unutmayın.

* Windows'ta bu tarz virüslere sıklıkla rastlanmaktadır. Farklı daha güvenilir işletim sistemleri kullanabilirsiniz. Ama windowstan vazgeçemeyeceğimizi hepimiz biliyoruz.

* Daha sağlam virüsler size gelen mesajlardaki, maillerdeki coin adreslerini de otomatik olarak tarayıcı arayüzünden değiştirebilirler. Bunun için ikinci bir kontrol aşaması olarak telefonunuzdan da kontrol yapabilirsiniz.

Her zaman için dikkatli olun. Ayık olun.

Forumda sıklıkla bu tarz olaylar yaşayan insanları görüyoruz. En son örneğini şuradan inceleyebilirsiniz. Bu konudaki arkadaşın marus kaldığı virüs: Clipboard Hijacker Malware Virüsü

@LoyceV'in konusundan çeviri yapıp eklemeler yaparak bu konuyu oluşturdum. Kendisine de teşekkür ederim.

Diğer Dikkat Etmeniz gereken Dolandırıcılık Yöntemleri:
Dikkat: Fork Coinleri Ve Cüzdanları Sizi Dolandırabilir
Díккȧţ: Eşyazımlı Dolandırıcılıktan Korunmak ve Punycode Saldırısı

sıralı adres üretme isteyen arkadaşlar kullanabilir....

from bitcoin import *
f = open("adres.txt", "w")
nDecimal = 1
for i in range(100000000):
    def generar_HEX(nDecimal):
            aHex = hex(nDecimal)
            aHex = aHex[2:].upper()
            aHex = ((64-len(aHex)) * '0') + aHex
            return aHex

nDecimal = nDecimal + 1
    priv = generar_HEX(nDecimal)
    pub = privtopub(priv)
    addr = pubtoaddr(pub)
    wif = encode_privkey(priv, 'wif')

#print 'NUMBER: ' + str(nDecimal)
    #print 'PRIV: ' + priv
    #print 'PUB: ' + pub
    print 'ADDR: ' + addr
    #print 'WIF: ' + wif
    f.write(addr  + "//" + wif + "\n")

2017 yılında blockchain tabanlı kripto paralar meşhur olduğunda, harfork-softwork gibi kavramlar hayatımıza girdi. En meşhur hardfork yani bitcoin çatalı BCH 1 Ağustos 2017'de ve bir diğeri BTG 24 ekim 2017'de yapıldı. Aslında Temmuz 2016'da yapılan ETH-ETC forkundan dolayı ne olduğuna aşina idik. BTC ile bu durum daha önemli hale geldi.

Daha sonra ardı sıra hardforklar hem bitcoinde hemde altcoinlerde gerçekleştirildi. Bunların bazıları ağı güçlendirmek için yapılan masum forklar idi. Bir çoğu ise insanları dolandırmak için yapılan forklardan ibaretti. Bir çok insan akıl almaz yöntemlerle private key'lerini kaptırdı ve soyuldular. Bu makalenin amacı ve konusu da bu olacak.

Fork Nedir?

Türkçe karşılığı "çatallanma" olarak tabi edilen bu işlem aslında bir blockchain ağının güçlendirilmesi amacıyla yapılan yazılıp güncellemesidir. Geliştirilen güncellemeyi kabul eden node'lar yeni ağı desteklerken, güncellemeyi kabul etmeyen node'lar eski ağı aynı şekilde sürdürürler. Dolayısıyla güncelleme anına kadar iki ağında geçmişi aynı iken, güncelleme anından sonra ortaya iki yeni ağ çıkmış olur. Her iki ağında kendi coini devam eder. Bir orijinal zincir, iki fork zinciri.

Yeni güncellemeyi eğer tüm node'lar, madenciler kabul ederse gerçek coin olarak o kabul edilir, diğeri yaşamaz. Genellikle mutlaka fikir ayrılıkları olur ve iki zinciri de destekleyenler çıkar. Burada önemli olan, elinde o coini tutan kullanıcıların eline iki coininde verilmesidir. Eğer fork (güncelleme) sırasında elinizde o coini tutuyorsanız, fork sonrasında iki coine de eşit miktarda sahip olursunuz.

Bazı hardforklar, eski zincirden değil de, kendi oluşturduğu yeni zinciri sıfırdan başlatırlar. Bu durumda kullanıcılar yeni coini sadece borsadan satın alabilirler yada mining yaparlar. Buna örnek LITECOIN, DOGECOIN, ETHEREUM verilebilir.

Fork-Çatal Coinim Var mı?

Yapılan en meşhur hardforklar ve tarihleri:

Yukarıdaki tablodaki tarihlerde kendi cüzdanınızda ilgili coini tutuyorsanız, yan zincirde sizi bekleyen çatal coinleriniz olabilir. Bu biraz kafa karıştırıcı bir yöntem gibi görünüyor. O zaman alternatif bir yöntem olarak, genel(açık) adresinizi kopyalayın ve ilgili fork zincirine ait explorer servisinde aratın. Eğer çatal coininiz varsa orada görünecektir. Asla özel anahtarınızı, şifrenizi paylaşmayın.

Fork/Çatal Coini Almanın Yolları

1- Borsalardan: Kullandığınız borsa, önceden yeni çatal coinini desteklediğini duyurmuşsa, cüzdanınıza otomatik olarak yansıtılacaktır yeni coin.

2- Donanım Cüzdanından: Donanım cüzdanları genelde private key paylaşmadığı için, borsalar gibi onlarında yeni coine yazılım desteği sağlamış olması gerekir.

3- Kendi Cüzdanınızdan:

Dikkatli olmanız gereken en önemli kısım burası. Kendi cüzdanınızdan çatal coini çekmek istiyorsanız, çatal coinin kendi cüzdan yazılımını indirip, daha sonra private keyinizi orada açmanız gerekiyor. Bu şekilde yeni coininize erişmiş olursunuz. Bu işlemi yapmadan önce orijinal cüzdanınızdaki, orijinal coini güvenli farklı bir adrese taşıdığınızdan emin olun.

Hardforklar yaygınlaşınca, dolandırıcılar kendilerine yeni yöntemler geliştirdiler: Sahte Çatal Cüzdanları ve Sahte Forklar

- Sahte Çatal Cüzdanları: Gerçekleştirilen önemli forklarda, internette her yerde yeni fork ile ilgili reklamlar, tanıtım yazıları görürsünüz. Bunların çoğu dolandırıcılara ait sahte fork cüzdanlarına ait linkler barındırabilir. Hatta google'da ilgili aramalar yaptığınızda en başta sponsorlu çıkabilirler. Bütün bunlara dikkat etmelisiniz. Amaçları sahte cüzdan programını kurmanızı sağlamaktır. Muhtemelen beraberinde virüste getirecek bu yazılımın amacı orijinal cüzdanınıza ait private keyi ele geçirmektir. Yanlış bir cüzdan indirdiğinizde hem orijinal coininiz hem de çatal coininiz anında çalınır.

- Sahte Forklar: Bu tür biraz daha karışıktır. Finansal dolandırıcılık diyebiliriz. Yeni bir fork icat edilir, medya ve para desteği ile pohpohlanır, büyütülür. Daha sonra borsada insanlar almaya başladığında, herkesin eline verirler, exit scam yaparlar. Güncelleme sırasında kendilerine ayırdıkları coinleri dumplayabilirler, güvenilir gibi gösterip private keyleri çalabilirler vs...

Özetle;
Güvenmediğiniz cüzdanları indirmeyin.
Güvendiğiniz bir fork varsa mutlaka kendi sitesinden cüzdanı indirin.
Sanal makine (VPS) üzerinden indirip bakarsanız, virüslerden kaçınırsınız.
Fork cüzdana girmeden önce orijinal cüzdanınızı mutlaka boşaltın.

Kaynaklar: 1 2 3 4 5

Şimdi bir çok arkadaş, üstad hayırdır ya bu başlık ne alaka diyecek.
Öncelikle bu forumun çok köklü, 10 yaşını doldurmuş bir forum olduğunu ve kendine ait bir kültürü olduğunu anlatarak başlayalım.
Forumun iç bölümlerinde hem global'de hemde bizim bölümümüzde sıklıkla görmeye başladığımız kötü postlar, kural dışı başlıklar ve alakasız içerikler görüyoruz. Bu başlığı açma sebebim aslında bu. Hem de bir rehber olarak el altında durmaya devam etsin.

Arkadaşlar öncelikle forumumuzu tanıyalım. Forum, bundan 10 yıl önce bizzat Blockchain'i icat eden satoshi ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.

Forumda attığı ilk mesaj ve haliyle bu forumun ilk mesajını 22 Kasım 2009 yılında attı
Welcome to the new Bitcoin forum!

The old forum can still be reached here:
http://bitcoin.sourceforge.net/boards/index.php

I'll repost some selected threads here and add updated answers to questions where I can.

FAQ
http://bitcoin.sourceforge.net/wiki/index.php?page=FAQ

Download
http://sourceforge.net/projects/bitcoin/files/

Bu mesajına verilen ilk cevabına 2010 yılının Şubat ayında olması beni hep şaşırtmıştır: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5.msg188#msg188

satoshi'nin profilini incelerseniz, birazcık İngilizce bilginiz varsa, forumu nakış nakış işlediğini ve aynı zaman Bitcoin tanıtımını ne kadar aklı selim bir şekilde yaptığını görebilirsiniz.

Neyse gelelim esas meseleye...
Arkadaşlar forum içerisinde üyelik açmak (ve hatta birden fazla hesap açmak dahil) tamamen serbest. Satoshi, blockchain'i yaratırken merkeziyetsiz ve anonim bir gelecek tasarlamış ve haliyle bu forumda da mümkün olduğunca sınırlamalar az tutulmaya çalışılıyor. Bunu her zaman Satoshi'nin vizyonu olarak nitelendiriyorum. (Konunun BSV ile hiç bir alakası yok!)

Forumun hem global kesiminde, hemde lokal bölümlerinde görebileceğiniz üzere bir takım bölümler vardır.

TÜRKÇE
 Bitcoin Haberleri
 Pazar Alanı
 Madencilik
 Ekonomi
 Servisler
    - Fonlar
 Proje Geliştirme
 Alternatif Kripto Paralar
    - Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar)
    - Duyurular (Alternatif Kripto-Paralar)
 Konu Dışı
 Yeni Başlayanlar & Yardım
 Buluşmalar

Bu bölümlerin açılmasının bir sebebi var. Genellikle okuma kültürümüzün ülkece çok iyi olmadığını söyleyebiliriz. Ve sabırsızlık huyumuzda kötüdür.
Ancak forumların doğru kullanımı ve diğer kullanıcılara saygı açısından bir takım kurallar vardır.

1- Bence en önemli kurallardan birisidir. Forumda aynı konuda onlarca soru sormanın anlamı yoktur. Lütfen öncelikle forum için arama seçeneklerini kullanınız. Veya direkt olarak dışarıdan (google, yandex... vs) arama yapabilirsiniz. Örneğin ben Ethereum Hard Fork hakkında bu forumda bir yazı arıyorsam ya da sorularım varsa öncelikle ya forum içerisinde dolanırım, aramayı kullanırım ya da google'da Ethereum hard fork bitcointalk yazarak bu sitedeki sonuçları ararım. Eğer aradığımı çıkan sonuçlarda bulamazsam o durumda, yeni bir başlık açıp yardım isteyebilirim elbette. Ethereum hakkında ve/veya forklar hakkında açılmış yüzlerce başlığa da zaten kolaylıkla erişebilirsiniz bu forumda.

2- Forumun bundan sonraki en önemli kuralı, diğer kullanıcılara saygının bir temsili olarak doğru bölümü kullanmaktır.
    Forumda herkesin daha çok takip ettiği bölüm veya bölümler vardır. Ancak madencilik ile ilgili bir konuyu alternatif kripto paralar bölümünde açmanın da anlamı yok.
    Özellikle, altcoin veya bitcoin farketmeksizin haberleri, herhangi bir yorum veya analiz eklemeden paylaşacaksanız, bunun için bitcoin haberleri diye açılan bölümü kullanmanız iyi olur.
    Post kasmak isteyenlerinde en uğrak yeri orası zaten sanırım.

3- İlginç gelecek ama forum kuralları ancak 3. sırayı alabildi bende. Forumda zaten çok fazla kural yok.
    Banlanmamak için içerik copy/paste yapmamanız ve referans kasmak için ref'li link paylaşmamanız yeterli sanırım.

Forum kuralları ve önemli konularla ilgili kendi açtığım 2 başlığı da bilgilendirme için buraya bırakayım.
    Forum Kuralları (Resmi Değildir) [Türkçe Çeviri]
    Forum'daki Aktivite, Merit ve Rank'lar ile İlgili Bilmeniz Gerekenler [ÇEVİRİ]

4- Forum'da saygı önemlidir. Özellikle gereksiz, çocukça atışmalar, hakaret, saygısız cümleler ve küfür gibi konular hayatının her alanında olduğu gibi, burada hoş karşılanmaz ve gereksiz.

5- Özel mesaj konusu. Merit istemek, forumla ilgisi olmayan konularda, dini içerikler (evet bu mesajı 77 kişiye gönder dahil), boş muhabbetler için başta mod'lar olmak üzere, hiç bir üyeyi rahatsız etmemelisiniz.

6- Merit dilenciliği gibi de bir şey var. Zaten bir kıtlık durumu var. Ve kimse değerli meriti güzel içerik varken laf olsun diye birisine vermez, vermemeli de zaten. Eminim çabalayan herkes zaten merit almayı başaracaktır. Kişisel olarak merit sistemi geldiğinde "member" üye idim. 1 yıldan uzun süredir hem çabalarım, hemde forumun üyelerinin takdirini kazanmak adına yaptığım her şey alabildiği kadar meriti aldı. Ve önce full member sonra da Sr. member oldum. Kabul ediyorum ilk bakışta bana da imkansız geliyordu ama değilmiş. Bu başlığı yazarken şöyle bir baktım da... Ne başlıklar açmışım, ne çabalar sarfetmişim...

Eminim ki unuttuklarım, eklenecek şeyler vardır... Bu konuda eklemeler için yazarsanız memnun olurum.
Saygılar...

Daha önce Bitcointalk hakkında yazdığım makaleleri takip eden arkadaşlar iyi bilecektir ki bu konu hakkında tüm tecrübelerimi ve bilgilerimi aktarmaya özen gösteriyorum. Ayrıca yine bu makalelerimi okuyan arkadaşlar bilecektir ki her makale içerisinde özel bilgiler, ince detaylar ve az bilinen bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Daha önceki yazılarımda da bu forum üzerinden nasıl gelir elde edildiği hakkında kısa bilgilere yer vermiştim. Bu makalede ise Bitcointalk adresi üzerinden nasıl gelir elde edildiğine ve bu gelirleri en kolay hangi şekilde elde edeceğimize dair detaylara yer vereceğim. Yazının başında da belirtiyorum ki uzun bir makale olacak ve aklıma gelen tüm detaylara yer verilecektir. Lafı daha fazla uzatmaya gerek olmadığını düşünüyorum ve başlıyorum.

Kısaca Bitcointalk

Bitcointalk 22 Kasım 2009 yılında yayın hayatına başlamış bir kripto para forum sitesidir. Site kurucusu her ne kadar anonim tutuluyor olsa da burada da Satoshi ismi ile karşılaşmak mümkündür ve birçok kişi (yetkili kişiler dahil) bu forumun da Satoshi tarafından kurulduğunu iddia ediyor. Tabii ki burada belirtilen isim Bitcoin'in mucidi ile aynı kişi mi yoksa forumun ilk üyesi olduğu için bu kullanıcı adını mı aldı bilinmiyor. Bitcointalk kripto para sektöründe oldukça popüler bir adres olduğu gibi yüz binlerce yatırımcının ve kripto para severlerin bir araya geldiği topluluk olarak da bilinmektedir. Ayrıca bu forum adresinin popüler olmasındaki tek sebep ilk kripto para forumu olmasının yanı sıra kullanıcılarına gelir imkanı da sunmasıdır. Daha önceki makalelerimde de belirttiğim gibi forum üzerinden gelir elde etmek mümkün ve bize bu kazançları forum yönetimi değil forum kullanıcıları sağlıyor. Peki, nasıl mı? Daha fazla Bitcointalk hakkında konuşmayı bırakarak bu detaylara geçelim.

İmza Kampanyaları

Bu başlık Bitcointalk forumunun en popüler kazanç yöntemi olarak da bilinmektedir. Bounty kampanyaları ile bu kampanyaların arasındaki en büyük fark bu kampanyaların ödeme yöntemlerinde token yerine USD, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi köklü ödeme yöntemlerinin kullanılmasıdır. Forum içerisinde son derece güzel kazanç fırsatlarına imkan veren bu kazanç yöntemi son derece basit bir sisteme bağlı olarak çalışıyor. Katılım ve bu katılımlara bağlı olarak katılımcı sonuçlandırması yapılan bu sisteme kabul edilen kullanıcılar belirlenen reklamı rütbesine uygun olarak kendi imza alanına eklemek zorundadır. İmza eklendikten sonra yorum başına ödeme veya belirli bir minimum yorum sayısı şartı ile ödeme tarzında kampanyalar bulunmaktadır. Bu kampanyalarda yer alan kazançlar kullanıcı rütbelerine bağlı olarak değişmekte ve her kampanyaya bağlı olarak da farklılıklar göstermektedir. Bir önceki cümlelerimde de belirttiğim gibi sadece imza karşılığında mesaj yazarak gelir elde edilen bu yöntem ile güzel gelir elde etmek mümkündür ve forum içerisinde en çok kazandıran yöntemlerden birisidir. Günümüzde yoğun kullanıcı hacminden dolayı site içerisinde bu tarz kampanyalara denk gelmek ve katılmak çok zor bir hale gelmiştir fakat imkansız değildir. Son olarak yeniden bir uyarı yapmak istiyorum. İmza kampanyaları ile bounty imza kampanyaları benzer işlemler olsa da aynı işlemler değildir. İmza kampanyaları garanti ve net gelir sunarken bounty kampanyaları ise et bir gelir sunmamaktadır. Ayrıca imza kampanyaları ile garanti olarak ödeme alırken bounty kampanyaları ile garanti bir ödeme almak söz konusu değildir.

Bounty Kampanyaları

Özellikle son 14 ay içerisinde oldukça popüler hale gelen ve güzel gelir elde edilmesine katkı sağlayan bir diğer kazanç yöntemi ise bounty kampanyalarıdır. Bu kampanyalar genellikle henüz hayata geçmemiş projeler tarafından tercih ediliyor ve reklam amacında düzenleniyor. Bu kampanyalarda ödemeler ise USD, Bitcoin veya Ethereum gibi ödeme yöntemleri ile yapılmıyor. Bu ödeme yöntemleri yerine her proje kendi ürünü ile ödeme yapmayı tercih ediyor ve ödül oranları kampanyalara bağlı olarak değişiyor. Bazı kampanyalar net miktarlar ile ödeme belirtiyor olsa da bazı kampanyalar ise stake (hisse benzeri bir sistem) ödeme yöntemini kullanıyor. Bounty kampanyaları özellikle geçtiğimiz yıl inanılmaz kazançlar sağlamış olsa da maalesef günümüzde çok düşük seviyelere kadar gerilemiştir. Bu gerilemenin temel sebebi yoğun kullanıcı ve katılımcı sayısı olurken bir diğer sebbi ise kötü piyasa koşulları ve başarısız projeler olmuştur. Bounty kampanya konularına göz atacak olursak tek konu içerisinde birçok farklı kampanya çeşidi ile karşılaşmak mümkündür. Bu farklı kazanç çeşitleri ise bounty türleridir. Bu farklı kazanç yöntemlerinden kısaca bahsetmek gerekirse Facebook, Twitter, Instagram, Bitcointalk Resmi Konu, Bitcointalk Çeviri Konusu, Bitcointalk İmza Kampanyaları (Bounty), Telegram, Youtube ve Reddit gibi sıralanabilir. Yine bu kazanç yöntemleri içerisinde bulunan en popüler yöntem ise forum geneline bakıldığı zaman imza kampanyaları olurken son dönemler içerisinde sosyal medya kampanyalarına da çok yoğun bir ilgi olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bounty kampanyalarının kazanç oranları hakkında konuşmak gerekirse bu kazanç oranlarının tamamen projelere bağlı olarak değiştiğini söylemek mümkündür. Ayrıca kazanç oranları katılmış olduğunuz bounty programına göre de değişmektedir. Örnek vermek gerekirse kaliteli bir bounty imza programı aylık 1.000 USD gibi gelir elde etmenize fırsat sağlarken hatalı bir tercih yaparak katılacağınız çöp bir projenin imza programı aylık 10-20 USD gibi komik rakamlar kazanmanıza da sebep olacaktır. Bu başlığın sonlarına doğru forum içerisindeki aktivitelerin kullanıcı rütbesine bağlı olarak değiştiğini de söylemek mümkündür. Bu konu içinde örnekleme yapmak gerekirse Jr. Member rütbesindeki bir üyenin yaklaşık 4 haftalık stake kazancını Legendary rütbesindeki bir üyenin 1 hafta içerisinde kazanabileceği de bir gerçektir. Bu sebeple birçok yüksek rütbeli üyeliklerin kampanyalara genellikle son 2 hafta içerisinde katıldığını görmek son derece normal bir durumdur. Bu üye rütbesine sahip kişiler her kampanyadan gelir elde ederek çöp projelerde vakit harcama ihtimalini de en düşük seviyelere getirmiş olabiliyor.

Airdrop Başlıkları

Eskisi kadar çok denk gelmesek de bazı projeler sadece Bitcointalk üyelerine özel airdrop kampanyaları yapabiliyor. Özellikle bu tarz kampanyalarda genellikle ana konu içerisinde yorum kalabalığı yaratmak amaçlansa da bazı projelerin karşılıksız olarak da dağıtım yaptığını görmek mümkündür. Bu gibi dağıtımlara eskisi kadar sık denk gelmesek de zaman zaman gerçekten kaliteli projeler ile gelir elde etmenin mümkün olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Birçok projenin yaptığı form, anket doldurmak gibi saçma işlemler yerine tek bir yorum yaparak gelir elde etmek hem kullanıcılar için daha cazip geliyor hemde o projenin ana konusuna yoğun bir yorum akışı sağlandığı için kullanıcı güveni çok daha rahat kazanılmış oluyor. O sebeple zaman zaman forum içerisinde detaylı araştırmalar yaparak bu gibi etkinlikler üzerinden gelir elde etmenizi tavsiye ediyorum. Yine projeye ve dağıtım oranına bağlı olarak bu kampanyalar üzerinden güzel gelir elde etmek mümkündür.

Yazımın sonuna doğru belirtmek istiyorum ki bu makale hiçbir şekilde reklam içeriği hedeflenerek yazılmamıştır. Zaten hepimiz biliyoruz ki Bitcointalk gibi bir forum adresinin reklama ihtiyacı bulunmamaktadır (Ayrıca SEO açısından da bir desteğe ihtiyacı bulunmuyor). Ayrıca bu yazı içerisinde yazan tüm bilgilerin tamamen kendi tecrübelerim olduğunu da belirtmek istiyorum. Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen veya sorusu olan arkadaşların muhakkak konu altından bana sorularını ve görüşlerini iletmelerini talep eder, herkese bol kazançlar dilerim.

KAYNAK: https://www.btcfrm.com/yeni-baslayanlar-amp-yardim-bolumu/3377-bitcointalk-kazanc-yontemleri.html

NOT: Yazı tamamen bana aittir, tüm yazılan bilgiler kendi tecrübe ve bilgi birikimim ile yazılmıştır. Kaynak adres gösterilmeksizin kopyalanması kesinlikle yasaktır.

wow this is year 2018 not merit  Cry very bad very very bad
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1143

View Profile
January 03, 2020, 08:45:06 AM

bravo @forumalacali
You have high courage. I hope your answer is positive. Good luck.

note: stand firm or they will crush you. Wink

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
logfiles
Copper Member
Legendary
*

Activity: 2016
Merit: 1709

Top Crypto Casino

View Profile WWW
January 03, 2020, 09:36:35 AM

When I questioned this, I learned that merit resources are limited. Please duplicate merit resources !! Especially in local sections ! I am ready for this task in my language department I want you to know this..
Duplicating Merit sources may not happen any time soon, but, As far as i know, Theymos doubled spendable merit allocations for merit sources just recently to increase on the merit distribution in the forum.

If you come across a good unmerited post, report it here: [self-moderated] Report unmerited good posts to Merit Source
Make sure you follow the rules stated in Topic.

█████████████████████████
████▐██▄█████████████████
████▐██████▄▄▄███████████
████▐████▄█████▄▄████████
████▐█████▀▀▀▀▀███▄██████
████▐███▀████████████████
████▐█████████▄█████▌████
████▐██▌█████▀██████▌████
████▐██████████▀████▌████
█████▀███▄█████▄███▀█████
███████▀█████████▀███████
██████████▀███▀██████████
█████████████████████████
.
BC.GAME
▄▄░░░▄▀▀▄████████
▄▄▄
██████████████
█████░░▄▄▄▄████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄██████▄▄▄▄████
▄███▄█▄▄██████████▄████▄████
███████████████████████████▀███
▀████▄██▄██▄░░░░▄████████████
▀▀▀█████▄▄▄███████████▀██
███████████████████▀██
███████████████████▄██
▄███████████████████▄██
█████████████████████▀██
██████████████████████▄
.
..CASINO....SPORTS....RACING..
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 03, 2020, 10:15:51 AM

bravo @forumalacali
You have high courage. I hope your answer is positive. Good luck.

note: stand firm or they will crush you. Wink

Thanks , I hope my voice will be heard.

Unfortunately my wheat is empty, forgot I saved it, maybe other members can make you now a Full Member for only 5 merit, good luck.

Thanks

Duplicating Merit sources may not happen any time soon, but, As far as i know, Theymos doubled spendable merit allocations for merit sources just recently to increase on the merit distribution in the forum.

If you come across a good unmerited post, report it here: [self-moderated] Report unmerited good posts to Merit Source
Make sure you follow the rules stated in Topic.

most writers can't get there, most of them have limited english. But, Does not prevent them from sharing well. Most members do not leave the local section. We must be their voice.

Thanks...
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 03, 2020, 12:19:19 PM

I updated my list.. I will list weekly or monthly from now on. even if they can't get merit....

at least I want to honor them...

if you want to connect with them the scene is yours   or     give me this  mission. I will share the list here..
Heisenberg_Hunter
Legendary
*

Activity: 1584
Merit: 1278

Heisenberg Design Services

View Profile WWW
January 03, 2020, 02:31:24 PM
Merited by LoyceV (2), DdmrDdmr (1)

I always speak in favor of appointing merit sources in local section. These sections are some of the promising places which will be used to spread the word about bitcoin in a native accent and will help the people with little English knowledge to get more encouraged towards the community. Your posts were quite informative and they were really undermerited while comparing to the English board topics. I have merited some of those posts after translating them to English and they were really informative.

And on top of that, I do see that there are forum users who have received quite some amount of merits after skimming through the replies but the problem is that they don't really merit any of those posts. The problem with the local boards are such that, many members aren't really aware of how merit works and doesn't really like to spend their merits. If the merits were spent at a regular rate, we won't be finding any difficulties of merit distribution in some of the local boards.

As logfiles said, if you find a undermerited post in your local section and if you really don't have any smerits to spend the best way is to Report those topics to global merit sources. Blacknavy is one among the respected merit sources with a large amount of smerit allocation hailing from Turkish section but if the topics present there deserve more merits, either you should request theymos to increase the smerit allocation of Blacknavy or any of you (who have applied for merit source) should be appointed additionally to help Blacknavy in spreading out more merits.
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 03, 2020, 02:39:54 PM

I always speak in favor of appointing merit sources in local section. These sections are some of the promising places which will be used to spread the word about bitcoin in a native accent and will help the people with little English knowledge to get more encouraged towards the community. Your posts were quite informative and they were really undermerited while comparing to the English board topics. I have merited some of those posts after translating them to English and they were really informative.

And on top of that, I do see that there are forum users who have received quite some amount of merits after skimming through the replies but the problem is that they don't really merit any of those posts. The problem with the local boards are such that, many members aren't really aware of how merit works and doesn't really like to spend their merits. If the merits were spent at a regular rate, we won't be finding any difficulties of merit distribution in some of the local boards.

As logfiles said, if you find a undermerited post in your local section and if you really don't have any smerits to spend the best way is to Report those topics to global merit sources. Blacknavy is one among the respected merit sources with a large amount of smerit allocation hailing from Turkish section but if the topics present there deserve more merits, either you should request theymos to increase the smerit allocation of Blacknavy or any of you (who have applied for merit source) should be appointed additionally to help Blacknavy in spreading out more merits.

Thanks blacknavy is a good distributor. I will write as much as I can in this title. The Turkish community is very interested in these issues. My goal is to help Blacknavy  or other local resources. Of course I want these resources to increase. Thank you very much for your interest.

forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 03, 2020, 02:52:35 PM
Merited by LFC_Bitcoin (2)

Today at 02:49:37 PM: 1 to Lachrymose for MimbleWimble | Grin ve Tom Elvis Jedusor
Today at 02:49:08 PM: 1 to Lachrymose for Belgem | Ethereum akıllı sözleşmelerinin gerçek kullanım örneği
Today at 02:44:49 PM: 1 to muslol67 for Re: yoluma nasıl devam etmeliyim

@Heisenberg_Hunter Thanks. Sharing is good. Very nice articles available. I will continue to share as much as possible for the community. Thanks Bro..
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 05, 2020, 08:16:32 AM

Foruma maalesef geç katılanlardanım. Geç derken 2017 sonlarında katıldım. Haliyle tam Full olacağımız zamanlarda merit olayı gelince kaldık Member olarak. Yaz aylarında işlerin yoğunluğundan çok takılamadığım için genelde kışları daha çok online olabiliyorum. E haliyle biraz kopunca ilerlemek mümkün olmuyor.

Doğal olarak yerinde saymakta hoş olmuyor. Fakat rank atlayacak kadar iyi içerik yazabilmekten uzağım sanırım. Son zamanlarda her boş kaldığımda ne yapsam da merit alsam der oldum Smiley Full bile istemiyorum amacım en kötü ihtimalle SR. Member'a ulaşmak. Piyasa kötü olduğundan forumun katılımcısı bile az maalesef. Haliyle içerikte az. Son zamanlarda rank atlayan çok oldu. İncelemeye de çalışıyorum ama kopya konular açmakta bana etik gelmiyor. O zaman bir söyleyin arkadaşlar, abiler, ablalar... Ben veya benim gibi çaba gösterenler nasıl rank atlayacak?

Nasıl merit alınır vs başlıkları okudum. Temelde hepsi iyi içerik üret alırsına geliyor ama ekstra öneri yok. Sadece içerik paylaşarak da buraya kadar aylar sonra gelebildik. Rank atlayabilecek işlerden bahsediyorum burada. Merit almaktan değil. Tabiki bir katma değer de yaratmalıyım ki sonucu güzel olsun.
saygılar.

700 activity Merit 80 wowww...local partition issues. asked question why?

please hear people's rebellions !

because they ask themselves. Why am i trying...

forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 06, 2020, 07:04:23 AM

Today at 07:00:08 AM: 1 to cryptobaro for 📢 💠 Binance Aralık Raporu | Nasıl bir yıl sonu geçirdik?

@LFC_Bitcoin thakns bro  Wink
TheBeardedBaby
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 3148

₿uy / $ell ..oeleo ;(

View Profile
January 06, 2020, 09:01:17 AM

~

I understand your frustration but you have to understand one thing. You cannot rank up quickly if you are only posting into your local section. You are reduced to only your merit sources and those who have received some merit to share in between.
The problem is not only for your local section, but it's also for everyone who does not write in English.
If you want to rank up at a normal pace then you need to start posting in English, there is no other way.
You cannot expect someone will start meriting something he cannot read nor understand.

Don't get me wrong here. I support your application. More sources are always a positive thing for the forum, the problem is that we don't really know you, we had no interactions with you before and people tend to be a bit conservative in such cases.

forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 06, 2020, 11:43:39 AM
Merited by TheBeardedBaby (1)

~

I understand your frustration but you have to understand one thing. You cannot rank up quickly if you are only posting into your local section. You are reduced to only your merit sources and those who have received some merit to share in between.
The problem is not only for your local section, but it's also for everyone who does not write in English.
If you want to rank up at a normal pace then you need to start posting in English, there is no other way.
You cannot expect someone will start meriting something he cannot read nor understand.

Don't get me wrong here. I support your application. More sources are always a positive thing for the forum, the problem is that we don't really know you, we had no interactions with you before and people tend to be a bit conservative in such cases.

Thanks for your comment ..
That's what I want to talk about. Most people have limited english. However, we must reach everywhere. If we want to spread Bitcoin , not only english. Merit sources should be more.
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 08, 2020, 07:10:35 AM

Beautiful mining answers from each other. I see, but none of them were rewarded. The only concern of these experts is to help. This section needs these friends(ALL LOCAL)..

Thanks...

Cuckaroo29 adında GPU ile kazılabilen ve Cuckatoo31+ adında ASIC ile kazılabilen iki farklı algoritma var. Bu nedenle paylaşılan blok ödülü sürekli olarak bu iki algoritma arasında dengeleniyor. Başlangıç olarak C29 için ayrılan blok ödülü %90, C31 için ayrılan blok ödülü %10’dur. Ocak 2021’de Grin’de C29 için ayrılan blok ödülü %1’e düşecek ve blok ödülünün %99’u C31’e geçecek ve şu an için C31 (ASIC) için %40’dır, dolayısıyla Grin’e ASIC yatırımı yapmak senin kendi kararın olacak çünkü kimse Obelisk’in ne kadar cihaz üreteceğini ve ASIC’e ne kadar talep olacağını tam olarak bilmiyor. Şu an Obelisk MINI 70GPs kazım gücü ile 26.8 Grin kazandırıyor. Cuckatoo31+ için benim tavsiyem F2POOL ya da Sparkpool.

GRIN'in olayı farklı. O kadar çok hızlı bir emisyonu var ki yürek dayanmaz.
@Vispilio'nun dediği gibi de harcama üzerine kurulu. Yani sürekli bir satış baskısı var. Herkes bu hızlı artış karşısında elindeki GRIN'i çıkarmak istiyor. Tabi ki karşılığında birileri de bunu almayı istiyor ama fiyatı aşağıya çekmek zorunda kalıyor bu da.
Yakın gelecekte GRIN'in fiyatının yükselmesini beklemek hayalperestlik olur ancak 2017 sonlarında yaşanan çılgınlık gibi bir durum olursa, ne olacağı belli olmaz elbette. Şu anda $1 seviyesinde ve halen ilk 100'e giremedi. Gidebileceği yer var ama sıra yükselmesi için sadece token arzı artışı yeterli değil, aynı zamanda değer olarak da artmalı ki daha yukarılara gelebilsin.

Bu ortamda madencilik faydalı da diyemeyiz, yapılmasın da... Ama yine @Vispilio'nun dediği gibi herkesin satmaya, harcamaya çalıştığı bir coin'in fiyat yükselişi beklenemeyeceğinden kazılan GRIN'lerin nakite dönmesi ya da farklı kripto paralar da bekletilmesi opsiyonu ortaya çıkıyor. Örneğin ben GRIN kazıyor olsam, kesinlikle düzenli olarak BTC'ye çevirirdim. Gün gelip GRIN hala potansiyel taşıyor olursa işte o zaman elimdeki BTC'lerle GRIN alıp HODL'a başlardım.

Liste çok da iyi olmamış,
bu kartları kazancını neye göre hesaplamış?

Bu kartların birlikte çalıştıkları zaman daha efektif olduğu aşikar.
Böyle taktik maktik yok bam bam diye yazarsan biri de çıkar sana derki;
Bu hesap böyle yapılmaz. Hangi sistemde hangi işletim sistemiyle hangi ana kartla ve aynı karttan kaç kartı birlikte çalıştırarak denedin diye sorarlar adama.

Eğer gerçekten referans alınabilecek bir hesap yapmak istiyorsanız;

Test ortamımız şu bileşenlerden oluşuyor deyip Boş rigin parçalarını sıralarsınız.
Akabinde bu kartları tek tek veya rigde kullanılan ana kartın kapasitesine göre (6 - 8 - 12 ...) göre belirlenmiş bir sayı ile çoklu olarak veya tek bir kart ile çalıştırarak ölçersiniz.
Ayrıca bu kartları aynı zorluk seviyesinde test etmek nerede ise imkansız.

Mükemmel test şöyle yapılabilir ancak,
21 adet özdeş rig hazırlanır, bu kartlar riglere birer birer takılır.
tüm riglerde toplu olarak yönetmesi daha kolay olan linux işletim sistemi kullanılır.
her bir kart yani rig ayrı bir hesap ile aynı madencilik havuzuna hash atacak şekilde yapılandırılır.
sistemler başlatılır. işletim sistemleri açık iken tüm riglere komut basılarak hepsinde miner tetiklenir.
tüm sistemler minimum 1 saat çalıştırılır.
sonuçlar buna göre değerlendirilir.
Böyle bir test yapmadığınız sürece yaptığınız 4 işlem olur.
Evet bu gün gerginim biraz. Kalbinizi kırmak amacında değilim. Sadece gerçek test nedir nasıl yapılır üzerine bilgi vermek istedim.

Bazı miner programları RAM'e hatta CPU'ya da çok yük bindirebiliyor,

örneğin RVN için kullanılan programlarda bu sık görülüyordu, son sürümlerde biraz düzelttiler,

o yüzden ekonomik konfigurasyon yapmak için zayıf CPU kullandıkları sistemde örneğin 7-8 + Nvidia kart çalıştırmak isteyenler böyle sorunlarla karşılaşabiliyor...

1 rigde 6 kartı geçiyorsanız, diğer donanımların da toleranslı olacak şekilde seviyesinin arttırılması bu yüzden tavsiye ediliyor (PSU'lar da buna dahil çünkü Türkiye'de voltajda da sık dalgalanmalar olabiliyor)...

Burada ki olay kaç kart olması değil toplam tüketilen enerjinin ne kadarının işe, ne kadarının ısıya dönüştüğüdür.   Ekran kartları ısıtma için verimli cihazlar olmadığı için kullandıkları enerjinin çok büyük bir kısmını ısıya çevirmezler.  Yani ekran kartı bir Resistans yada pasif direnç değildir ve aynı gücü tüketerek bu elemanlar kadar ısı yayamaz.  

Yani öncelikle soğutma hesabı için tüketilecek gücü bilmelisin. Mining yaparken kazacağın algo ve coinlere göre kendine bir "maximum şu kadar güç harcarım"  hesabı çıkart.  Bu hesap kişiden kişiye, algodan algo ya  değişir. Kimi kişiler  TDP ayarlarını yüksek yapıyor ve fazla enerji tüketiyorlar. Böylece daha fazla ısı da açığa çıkıyor.

Etkin soğutma için klima kullanılmalıdır. Data Centerlarda, bankalarda ve onların işlem merkezlerinde, hatta ATM'lerin içinde bile klima kullanılır. Klima ve onun oluşturacağı nem korozyona falan neden olmaz. Sağlıklı bir nemlendirme sağlar. Çünkü klimalar insan sağlığı düşünülerek yapılır. Ayrıca klimaların oluşturduğu su "Distilled Water" yani damıtık sudur. Tuz ve mineral içermez. Doğada ki sudan farklıdır.
 Korozyona su değil, suyun içinde ki mineraller ve tuzlar neden olur. 

Madenciliğe başladığımdan beri yıllardır klima kullanıyorum. Hiçbir zararını görmedim. Aksine faydasını çok gördüm.

Klima tavsiyem  Mitsubishi Electric markasının Krigamine msz-fh35VE  modeli ve/veya üst modelleridir. Verimli bir klimadır . Türevlerine göre az enerji çekerek daha çok iş yapar.

İklimSA nın Sabancının Mitsubishi'si değil ama. Mitsubishi Electric olacak. Biraz pahalıdır ama hak eder.

Radeon ayarlarını aç > Gaming'i aç > Global ayarlar> Gpu iş yükü'ne girin ve "ekran kartı" 'nı " bilgi işlem" olarak değiştirin.
Chill mode açıksa kapatın
Driver: 19.1.1  win10 64bit

Bendeki msi armor rx570 8gb sizin gibi 12-13 mh/s basıyordu bu ayarları yapınca 25 vermeye başladı.

Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
January 09, 2020, 12:09:03 PM

Selected messages are very good. I wish you success and support you. 👍

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1631

View Profile WWW
January 10, 2020, 06:57:07 AM
Merited by LoyceV (2)

Good selection especially from the mining boards, forumalacali has a keen sense of finding underappreciated technical content from the local sections,  he is a relatively

newcomer to the Turkish boards, but is exhibiting good judgement in his merit disbursements, can make a good source after he establishes himself a bit more on BTT...

Daniel91
Legendary
*

Activity: 3374
Merit: 1824

View Profile
January 10, 2020, 07:15:44 AM
Merited by LoyceV (2)

Forumalacali, I don’t know you from before but it seems you are someone who want to help and support his local community and also you write good quality posts.
I usually support merit source application from local boards because I'm also member of Croatian community in this forum and understand very well how difficult is for local members to progress in the forum if they can't speak or write in English.
It's always good to have local merit source members who can understand language and can reward good quality posts in their language.
Please be aware that probably you will have to wait some time,  probably a few months before admins accept your application.
Recently,  theymos accepted several merit source application and based on previous experience I don’t expect he will promote new merit source soon.
It's important that you stay active in English part of the forum and build your reputation here.
Support from your local community will be also important.
Good luck with your application.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 13, 2020, 08:47:40 AM
Merited by LoyceV (4)

Bugün yeni bir site keşfettim belki bilenleriniz vardır ama bilmeyenler için yararlanabileceği güzel bir siteden bahsetmek istiyorum. Başlıkta yazdığım gibi sitemizin ismi coinlib.com. Çok fazla istatistik ve analiz konularını anlamasam bile Money Flow (Para akış) özelliği hoşuma gittiği için sizlerle paylaşmak istedim.

Sitemiz Coinlib.io

Öncelikle Money Flow basitçe nedir bunu Tradingview sitesinden faydalanarak açıklayalım.

Para Akışı Endeksi (MFI)

Para Akışı Endeksi göstergesi (MFI), teknik analizde alım satım baskısını ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bu, hem fiyat hem de hacmi analiz ederek yapılır. MFI hesap formulü, daha sonra 0-100 aralığı içinde hareket eden ve osilatör haline getirilip bir çizgi olarak çizilen bir değer üretir. MFI yükseldiğinde, bu satın alma baskısında bir artışa işaret eder. Düştüğünde, satış baskısında bir artışa işaret eder. Para Akışı Endeksi birçok sinyal üretebilir; en önemlisi; Aşırı alım ve aşırı satış koşulları, farklılıklar ve başarısızlık salınımlarıdır.
Kaynak : https://tr.tradingview.com/scripts/moneyflow/

Elbette burada bahsedilen Tradingview.com üzerinden yapacağınız analiz özellikleri içerisindeki MFI fonksiyonunu açıklıyor ama coinlib.com da ise basit bir grafikle herhangi bir borsanın 24 saatlik işlemlerinde para akışının nerelere yapıldığını gösteren güzel bir grafik var.

Coinlib.com'a girdikten sonra üst seklemelerden EXCHANGES bölümüne gelin ve istediğiniz bir borsayı seçin. Örneğimiz Binance için olsun.

Binance.com seçtikten sonra açılan sayfada şöyle bir grafik göreceksiniz

Buradan direkt olarak ulaşabilirsiniz : https://coinlib.io/exchange/binance

Tether bölümü üzerine mouse ile geldiğiniz zaman size şu şekilde bilgi verecektir. 24 Saatlik işlem verileri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Bu tabloda 490.23 milyon dolarlık Tether ⭤ Bitcoin arasında işlem olduğunu görüyoruz.

Yine bir başka örnek için Bitcoin ⭤ Ethereum arasındaki işlemi görmek istersek eğer Mouse ile Bitcoin ⭤ Ethereum arasında yer alan yeşil bant üzerine gelmemiz yeterli.

Farklı sitelerden Money Flow (Para akış indeksi) hakkında bilgileri aktarmadım çünkü bazen konu amacı dışına çıkınca okumak zorlaşıyor. yine Money Flow nedir diye merak edip öğrenmek isterseniz eğer bazı yararlı kaynakları aşağıda belirttim okuyabilirsiniz.

1- İkili opsiyon para akışı endeksi için gösterge (Para Akışı)
2 - Para Akım Endeksi
3 - MONEY FLOW INDEX (MFI)

Not : Konu hakkında eklemek istedikleriniz olursa buraya veya PM olarak iletirseniz ilk mesaja ekleme yapabilirim.

Bugün iş yerinde coinmarketcap siteside dolaşırken şans eseri bir özellik gördüm. Bilenler vardır ama en azından benim gibi şaşkın bakklar için güzel bir zaman geçirme faaliyeti olacaktır.

Fundamental Crypto Asset Score kısaca FCAS olarak kripto varlıklarınızı puanlayan bir sistem. Derecelendirmeyi yapan firma şurada yer alıyor: https://flipsidecrypto.com/team

arkadaşlar diyor ki “biz, sizin bu sahip olduğunuz elemanları toplayıp çıkarıyoruz ve buna uygun olarak ortaya bir puan koyuyoruz.” burada piyasadaki konumları, geliştirici ekip gibi özellikler devreye  giriyor.

Bitcoin örneği üzerinden gidersek:

coinmarketcap sitesinden bitcoin’i tıkladıktan sonra karşımıza şu sayfa çıkıyor ve buradan “ratings” seçeneğini seçiyoruz.

mesela burada bitcoin’in 896 puan olarak görülüyor. Aldığı puan da A. 900’den üzeri için A puanı veriliyor ki en yüksek puan 1000 zaten. 500 puandan aşağısı kargo firması tarafı taşınan buzdolapları gibi. “dikkat elinizde kalabilir.”

yıllara göre değerlendirme puanlarını da görme olanağı sağlıyor. Bitcoin örneğinden gidersek aşağıda ekran görüntüsü yer alıyor:

8 ocak 2020 tarihi itibari ile en iyi puana sahip olan 25 kripto varlık aşağıdaki gibi. Burada önemli olan 40 gün boyunca bu listede yer almak. Şayet bu süre zarfında tökezlerseniz yerinizi başkaları kapıyor:

tam olarak kurcalayamadım ama sanırım sitesine üye olduktan sonra daha geniş kapsamlı olarak inceleme yapabiliyorsunuz. Manipülasyonun çok döndüğü bir ortamda bu tür verilere güvenmek pek sağlıklı olmasa da bakmaktan zarar gelmeyeeği aşikar. En azından biraz kurcalayarak listeler/puanlamalar neye göre şekilleniyor öğrenebiliriz. 500'den fazla isim listeleniyormuş dediklerine göre.

Belirsizlik ilkesi, 1927 yılında Werner Heisenberg tarafından öne sürüldü.[1] Kuantum fiziğinde Heisenberg'in belirsizlik ilkesine göre, bir parçacığın momentumu ve konumu aynı anda tam doğrulukla ölçülemez (momentum değişimi = kütle değişimi x hız değişimi). Belirsizlik ilkesini daha da genellenmiş olarak anlatmak istersek şunları söyleyebiliriz. Kökleşik (klasik, deterministik) fizikten ayrı olarak Kuantum fiziğinde her fiziksel niceliğe denk gelen bir reel sayı değil, bir işlemci vardır. Bu işlemciler, kökleşik mekanikten ayrı olarak sayısal değerler ile değil matrisler ile temsil edilir. Dolayısıyla, kuantum mekaniğinde ölçülen fiziksel niceliğin ölçüm sırası önemlidir. Herhangi iki fiziksel niceliği (örneğin: konum ve momentum) ele alalım. Eğer bu fiziksel niceliklere denk gelen iki işlemci yer değiştiremiyorsa bu iki niceliğin (örneğin: momentum ve konum) aynı anda ölçülmesi olanaksızdır. Bu durumda kesin sonuçlardan değil, bir ortalama değer yakınlarında dalgalanan değerlerden söz edebiliriz. Belirsizlik ilkesi determinizmin "her şeyi kesin olarak belirleyebilme" önermesini tamamıyla yıkmıştır[kaynak belirtilmeli], ancak determinizmin temel aldığı nedensellik ilkesinin geri kalanı ayakta kalabilmiştir.

Aylardır yıllardır bir muhabbet dönüyor: Teknik, kriptolarda yarardı yaramazdı... Aklıma Heisenberg'in belirsizlik kuramı geldi.

Belirsizlik İlkesi, kuantum fiziğinin en temel ilkelerinden biridir. Kuantum fiziğinin ortaya çıkmasından 100 yıl önce Pierre-Siom Laplace bugün “Laplace’ın Şeytanı” olarak bilinen bir fikir ortaya atmıştır. Evren deterministik ise ve eğer birisi (şeytan) evrendeki her türlü cismin o anki konumunu, momentumunu ve üzerindeki kuvvetleri bilirse evrenin geçmişini ve geleceğini hesaplayabileceğini söyler. Ancak kuantum fiziği ile gelen belirsizlik ilkesi bize evrendeki her türlü cismin özelliğini hesaplayabilecek bir bilgisayarımız olsa bile bu özelliklerin asla tam bir kesinlik ile bilinemeyeceğini söyler.

Belirsizlik ilkesi kuantum fiziğinin oluşmasına büyük katkılar yapan Werner Heisenberg tarafından 1927’de ortaya atıldı. Aralarında belirsizlik ilişkisi olduğu en yaygın olarak bilinen çift momentum ve konumdur. Bu belirsizliği matematiksel olarak Earl Hesse Kenard ve 1 yıl sonra Hermann Weyl ortaya attı.

∆x=konumdaki belirsizlik,  ∆p=momentumdaki belirsizlik, ℏ=h/(2∙π)=indirgenmiş Planck sabiti: 1.05×10(-34) J∙s
∆x=konumdaki belirsizlik, ∆p=momentumdaki belirsizlik, ℏ=h/(2∙π)=indirgenmiş Planck sabiti: 1.05×10(-34) J∙s
Bu denkleme göre bir parçacığın momentumundaki belirsizlik ile konumundaki belirsizliğin çarpımı h/2’den büyük olmak zorundadır. Planck sabiti çok küçük olduğu için bu belirsizliği makroskobik dünyada gözlemleyemeyiz ancak atom altı ölçeğe indikçe belirsizlik gitgide önem kazanmaya başlar. Momentum – konum belirsizliği şunu söyler: Bir parçacığın konumu ne kadar az belirsiz ise momentumu o kadar fazla belirsiz olacaktır, aynı şekilde momentumu ne kadar az belirsiz ise konumu o kadar belirsiz olacaktır. Eğer momentum – konum belirsizliği olmasaydı atomlar ve dolayısıyla çevremizde gördüğümüz makroskobik dünya asla var olamazdı. Çünkü negatif yüklü elektronların pozitif yüklü çekirdeğe düşmemelerini belirsizlik ilkesi sağlar. Elektron çekirdeğe yaklaştıkça konumdaki belirsizlik azalır ve dolayısıyla momentumdaki belirsizlik artar. Momentumdaki belirsizliğin artması elektronun çekirdek etrafındaki dönme hızını etkilediği için elektron, çekirdeğe düşmeyecek şekilde hareketine devam edebilir.

Üstelik aralarında belirsizlik ilişkisi olan sadece momentum ve konum değildir. Belirsizlik ilişkisi olduğu bilinen başka bir çift de enerji ve zamandır.

∆t=zamandaki belirsizlik, ∆E=enerjideki belirsizlik, ℏ=h/(2∙π)=indirgenmiş Planck sabiti: 1.05×10(-34) J∙s
∆t=zamandaki belirsizlik, ∆E=enerjideki belirsizlik, ℏ=h/(2∙π)=indirgenmiş Planck sabiti: 1.05×10(-34) J∙s
Enerji – zaman belirsizliğinin muazzam sonuçları vardır. Boş uzayın bize aslında boş olmadığını gösterir. Uzayda “yoktan” parçacıklar meydana gelebilir ancak kısa bir süre sonra yok olmak şartıyla. Bunun yanı sıra parçacıkların, kısa süreliğine büyük enerji kazanmalarına sebep olabilir ve buna Kuantum Tünelleme denir. Örneğin yıldızların enerji üretip ışık yayması için çekirdekteki moleküllerin enerji potansiyelini aşıp füzyon tepkimeyle birleşmeleri gerekir. Tuhaf olan ise, araştırmaların da gösterdiği gibi, yıldızların çekirdeğindeki sıcaklık, moleküllerin enerji bariyerini aşması gerekenden biraz daha düşüktür. Yıldızlar, enerjileri yetmediği halde füzyon tepkime gerçekleştirebilmelerini enerji – zaman belirsizliğine borçlulardır.

Ancak bu çiftlerin yanı sıra aralarında belirsizlik ilişkisi olan başka çiftler de vardır. Bu çiftlere eşlenik değişkenler (conjugate variables) denir. Aşağıdaki eşlenik değişkenler p ve q operatörleri ile temsil edilir.

Bu değişkenlere;

Enerji – Zaman
Çizgisel Momentum – Konum
Açısal Momentum – Açısal Konum (Orientation)
Elektrik Potansiyel – Elektrik Yükü Yoğunluğu
Manyetik Potansiyel – Elektrik Akımı Yoğunluğu
Elektrik Alanı – Elektrik Polarizasyon Yoğunluğu
Manyetik İndüksiyon – Mıknatıslanma
örnek olarak gösterilebilir.

Heisenberg’in Mikroskobu
Belirsizlik İlkesi hakkında bilinen en büyük yanlış anlamalardan biri belirsizliğin ölçümden kaynaklanmasıdır. Ölçümden dolayı bir belirsizlik oluşur fakat bunun Kuantum Fiziği’ndeki Belirsizlik İlkesi ile hiçbir alakası yoktur. Heisenberg bu örneği Belirsizlik İlkesi’nin daha iyi anlaşılması için vermiştir.

Ölçümden dolayı kaynaklanan belirsizliği anlamak için bir parçacığı hayal edin. Diyelim ki siz bu parçacığın konumunu bir detektörle ölçmek istiyorsunuz. Bunu yapmanız için parçacığı foton yağmuruna tutmanız gerekir, parçacığa çarpan fotonlar detektöre gelecek ve bu şekilde parçacığın nerede olduğunu hesaplayabileceksiniz. Ancak gönderdiğiniz fotonlar, parçacığın momentumunu değiştirdiği için momentumu hakkında kesin bir şey söyleyemezsiniz. Fotonların momentumu şu şekilde gösterilir:

Bu denkleme göre eğer fotonun dalga boyunu arttırırsak göndereceğimiz fotonların momentumu düşer, dolayısıyla gözlediğimiz parçacığın momentumuna daha az etki ederler ve parçacığın momentumunu daha az belirsizlikle bilebiliriz. Fakat parçacığa çarpan elektronların saçılması dağınık olduğu için parçacığın konumu daha belirsiz olur.
Ölçümden kaynaklı belirsizlik her ne kadar geçerli olsa da bu yazının konusu olan Belirsizlik İlkesi ile hiçbir alakası yoktur. Momentum – konum belirsizliğinden örnek vermek gerekirse Belirsizlik ilkesi için “Momentumu ve konumu aynı anda bilemeyiz.” demek yerine “Bir parçacığın aynı anda kesin bir momentumu ve konumu olamaz.” der, yani bu belirsizlik evrenin kendi doğasından dolayıdır.
Konuyu harika bir şekilde anlatan bir Veritasium videosunu Türkçe altyazılı olarak aşağıdan izleyebilirsiniz:..
**

Şimdi mobilim tartışma konusu olsun diye açtım başlığı... Belirsizlik teorisi denince aklıma ilk gelen kripto paraların fiyatlandırması oluyor 😀sizce de böyle bir bağlantı olabilir mi?
Mesela ölçüm konusu, biz foton parçacığı göndermiyoruz ama sosyal medyada, forumda vs paylaşım yapıp sürece etki ediyoruz.
Çok ilginç bir konu bence🤔sadece doğru kelimeleri bulmak ve dizmek biraz zaman alabilir.

* https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9CZWxpcnNpemxpa19pbGtlc2k

** https://www.google.com/amp/s/evrimagaci.org/belirsizlik-ilkesini-anlamak-werner-heisenberg-ve-digerleri-ne-dedi-4184/amp

forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 13, 2020, 09:07:28 AM

Projects github activity information...

Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda çok güzel bir site var keşfettiğim ve birçok kişinin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm o yüzden paylaşmak istedim. Sitede markette yer alan projelerin her birinin github' da gerçekten ne kadar etkin olduklarını, gerçekten ne kadar kod yollandığını vs. gösteriyorlar ve çok hoş bir site olmuş gerçekten. Ins gibi birçok projede gerçekten sağlam kodlar yollandığını görüyoruz.

Sitemiz şurası : https://www.cryptomiso.com/

Acınası durum şu ki 200-250den sonraki coinlerde tek bir kod bile yok, marketteki altcoinlerin içlerinin nekadar boş olduğunu bize tekrar gösteren bir site olmuş gerçekten, çoğu boş bu altcoinlere giden onca milyon dolarlar marketin şuanki halinin özeti sanırım, yazık olmuş gerçekten.

Arayüz olarak da çok beğendim, 3 aylık- 6 aylık tarzında tarih aralığı belirterek ona göre de sorgular atabiliyorsunuz veya aramak istediğiniz bir coin varsa sağ üstten search ederek de bulabiliyorsunuz. Arada bir yatırım yaparken göz atın derim Smiley

Btc exchange pay information...

Az önce bir haber sitesinde rastladım. Bitcoin'in borsalardaki dağılımı. Yani hangi borsada kaç BTC tutuluyor? Bunun şunun için önemli olabileceğini düşünüyorum; Bitcoin'in fazla olduğu borsalardaki BTC fiyatını veri olarak alabiliriz. Bu raporlara göre Bitfinex'deki BTC sayısının hızla azalışı ve Huobi'de ki BTC sayısının hızla artışı dikkat çekici Roll Eyes

Mining information...

1. https://wheretomine.io/

Bu websitesi sayesinde madenciliğini yapmayı düşündüğünüz bir coin var diyelim

Aradığınız coine ait şu bilgilere erişebilirsiniz.

a)hangi sitede madenciliği yapılıyor
b) Kaç tane pool var
c) Poolların en az ödeme miktarları
d) ödeme süresi
e) sitenin aldığı komisyonlar
f) madenci havuzu ödülü ödeme sistemi?
g) minimum ödeme miktarları
h) sunucunun konumu.

2. https://miningpoolstats.stream/

yukarıdakilerle aynı şekilde + olarak coinlere ait zorlukları içeriyor

3. https://www.worldcoinindex.com/

coinmarketcap gibi ancak coinlerdeki fiyat değişiklikleri anlık ve para birimleri olarak görebilirsiniz.

4. https://www.cryptunit.com/wizard

bu site aslında whattomine gibi çalışıyor  ancak hangi kartın coinlerin algoritmalarına göre güçleri tek tek yazmakta.

5. https://cryptomining-blog.com/

siteyi yöneten kimse geçte olsa madenci piyasası hakkında olabildiğince bilgi paylaşıyorlarmadenci yazılımları donanımları kartlar çıktıkça testleri vsvs

aklıma geldikçe kullandığım siteleri yazacağım genelde 2. numaradaki siteyi sürekli kontrol eder zorlukları takip ederim.

TURKEYPOOL
Tomolarınızı Yılda +8% Üzerinde Arttırın

Tomo Türkiye Telegram: https://t.me/tomochainTR
Staking Page: https://turkey.tomopool.com

Tomochain Türkiye topluluğu, $TOMO yatırımcıları için stake havuzu çalıştırdı. Topluluğun kurduğu havuz, standart Tomochain masternodelarına göre 1,5 kat fazla ödül verecek.

TOMOCHAIN STAKING SİSTEMİ

Tomochain, Proof of Stake Voting (PoSV) konsensüsüne sahip 150 Masternode sistemine dayalıdır. Doğrulamaları yapan masternodelara, vote (katılım) göstererek sizde stake (kazıma-kazanma) yapabilir, böylece TOMO coinlerinizi arttırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece TOMO coin sahibi olmak ve TOMO’larınızı bir masternode’a akıllı kontrat ile kilitlemektir; hepsi bu.

Tomochain’de standart masternodeların yanında, havuz masternodelar vardır. Bu havuzların sahipleri, standart masternodelar kadar gelir sağlamamayı seçmişler ve böylece stake edenlere daha fazla getiri sağlarlar. Masternodelar ödüllerin %50’sini stakerlar ile paylaşırken, havuzlar %80’i paylaşırlar.

Havuzların bir diğer avantajı, maksimum kapasiteyi sabitleyebilmeleridir. Örneğin standart bir masternode’a sınırsız sayıda stake yapılabilir. Bu durumda masternodedaki katılımcı sayısı artar ve kazanacağınız gelir düşer. Ancak havuz sisteminde maksimum kapasite ayarlanabilir ve maksimum kapasiteye ulaşıldığında daha fazla stake yapılamaz. Böylece geliriniz sabit kalır veya sadece artar.

Örneğin, 250.000 kapasitede duran bir masternode %5.95 getiri sağlarken, 250.000 kapasiteli bir stake havuzu %8’den fazla getiri sağlar. Bunlardan birisi de TurkeyPool havuzudur.

TURKEYPOOL

TurkeyPool havuzu, Tomo holdcularının yüksek pasif gelir elde etmeleri için oluşturulmuş havuzlardan birisidir. Maksimum kapasitesi 250.000 TOMO olan TurkeyPool havuzu, maksimum kapasiteye ulaştığında size %8+ getiri sağlar.

TOMOWALLET İLE STAKE

1) İlk olarak TomoWallet edinin: iOS | Android.
2) TomoWallet app’i açıp D-App Browser’ı açın.
4) Staking service listesinden TurkeyPool havuzunu seçin.
5) Stake butonuna basın.
6) Stake edeceğiniz TOMO miktarını (minimum 10) yazın ve stake butonuna basın.
7) Confirm butonunu kaydırın.
8 ) Bu kadar!

BROWSER İLE STAKE

1) Sayfaya gidin: https://turkey.tomopool.com/
2) Metamask ile cüzdanınızı açın, ağı Tomochain olarak değiştirin ve sayfayı yenileyin.
3) Stake butouna basın.
4) Stake edeceğiniz TOMO miktarını (minimum 10) yazın ve stake butonuna basın.
5) Confirm butonunu kaydırın.
6) Bu kadar!

ÖDÜLLERİN ÇEKİMİ

Ödüllerinizi istediğiniz zaman staking sayfasından çekebilirisiniz. Bunun için: TomoWallet'ı açın > Dapp Browser > TurkeyPool > Withdraw Rewards'a tıklayın. Fakat bunu yapmak zorunda değilsiniz. Ödülleriniz Türkiye saatiyle her gün 11:00-11:10 arası cüzdanınıza otomatik olarak gönderilir.
LoyceV
Legendary
*

Activity: 3346
Merit: 16842

Thick-Skinned Gang Leader and Golden Feather 2021

View Profile WWW
January 13, 2020, 12:28:35 PM
Merited by Kalemder (2), Blacknavy (2)

I've been here for 2 years (register) Indifferent for 3 years..  The reason I started writing is to enlighten people.
I can't read most of your posts, but you don't look like a spammer to me. You're not even wearing a signature at the moment.
Therefore, I followed my gut feeling (and Google Translate), and unloaded some of my sMerit pile onto many of the posts you selected. They don't look like spammers either, so they're not the users who are supposed to be restricted by the Merit system.

Thanks for caring, and good luck with your application Smiley

My Merit dumping:
Code:
Today at 01:27:28 PM: 4 to forumalacali for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:27:23 PM: 4 to Lachrymose for [BIP] Bitcoin Improvement Proposals nedir?
Today at 01:27:19 PM: 4 to vycl87 for Forum Nasıl Kullanılır? Forum Kuralları Nelerdir? Ve Bitcointalk Hakkında...
Today at 01:27:15 PM: 2 to Heisenberg_Hunter for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:47 PM: 2 to Vispilio for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:43 PM: 20 to forumalacali for MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:42 PM: 4 to Tom Bombadil for Fork(Çatal) Coin Nasıl Alınır? | Çatal Nedir? | Güvenlik İçin Önemli Detaylar
Today at 01:26:41 PM: 4 to DragonDance for 🚀 Örnekli, Açıklamalı, Büyük 🚀 Trading Terimleri Sözlüğü
Today at 01:26:41 PM: 4 to Senius for Türkiye’de Bitcoin Kabul Eden İşletmeler - Google Map
Today at 01:26:41 PM: 4 to El-Cezeri for Dikkat: CTRL-C CTRL-V ile Coinlerinizi Nasıl Kaybedersiniz?
Today at 01:26:40 PM: 4 to koincik for Nasıl Rank Atladınız?
Today at 01:26:40 PM: 6 to Lachrymose for [Privacy] Lightning Network On-Chain Swaps, Confidential Transactions
Today at 01:26:40 PM: 2 to Daniel91 for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:38 PM: 2 to mandown for Madencilik ve havuzları ile ilgili birkaç site önerisi veriyorum.
Today at 01:26:35 PM: 4 to foculur for Projelerin Github Aktiflikleri
Today at 01:26:35 PM: 4 to koincik for Hangi Borsada Kaç Adet BTC Var?
Today at 01:26:33 PM: 4 to jopen for Coinlib.io - Money Flow (Para akış indeksi)
Today at 01:26:33 PM: 4 to gospodin for Fundamental Crypto Asset Score-Koyunlarımız Sıralanmış
Today at 01:26:33 PM: 4 to wolwoo for Heisenberg'in belirsizlik ilkesi ve kriptolar

forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
January 15, 2020, 08:48:05 AM

I've been here for 2 years (register) Indifferent for 3 years..  The reason I started writing is to enlighten people.
I can't read most of your posts, but you don't look like a spammer to me. You're not even wearing a signature at the moment.
Therefore, I followed my gut feeling (and Google Translate), and unloaded some of my sMerit pile onto many of the posts you selected. They don't look like spammers either, so they're not the users who are supposed to be restricted by the Merit system.

Thanks for caring, and good luck with your application Smiley

My Merit dumping:
Code:
Today at 01:27:28 PM: 4 to forumalacali for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:27:23 PM: 4 to Lachrymose for [BIP] Bitcoin Improvement Proposals nedir?
Today at 01:27:19 PM: 4 to vycl87 for Forum Nasıl Kullanılır? Forum Kuralları Nelerdir? Ve Bitcointalk Hakkında...
Today at 01:27:15 PM: 2 to Heisenberg_Hunter for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:47 PM: 2 to Vispilio for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:43 PM: 20 to forumalacali for MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:42 PM: 4 to Tom Bombadil for Fork(Çatal) Coin Nasıl Alınır? | Çatal Nedir? | Güvenlik İçin Önemli Detaylar
Today at 01:26:41 PM: 4 to DragonDance for 🚀 Örnekli, Açıklamalı, Büyük 🚀 Trading Terimleri Sözlüğü
Today at 01:26:41 PM: 4 to Senius for Türkiye’de Bitcoin Kabul Eden İşletmeler - Google Map
Today at 01:26:41 PM: 4 to El-Cezeri for Dikkat: CTRL-C CTRL-V ile Coinlerinizi Nasıl Kaybedersiniz?
Today at 01:26:40 PM: 4 to koincik for Nasıl Rank Atladınız?
Today at 01:26:40 PM: 6 to Lachrymose for [Privacy] Lightning Network On-Chain Swaps, Confidential Transactions
Today at 01:26:40 PM: 2 to Daniel91 for Re: MY Way Forumalacali (Merit Source Application Turkish Blog)
Today at 01:26:38 PM: 2 to mandown for Madencilik ve havuzları ile ilgili birkaç site önerisi veriyorum.
Today at 01:26:35 PM: 4 to foculur for Projelerin Github Aktiflikleri
Today at 01:26:35 PM: 4 to koincik for Hangi Borsada Kaç Adet BTC Var?
Today at 01:26:33 PM: 4 to jopen for Coinlib.io - Money Flow (Para akış indeksi)
Today at 01:26:33 PM: 4 to gospodin for Fundamental Crypto Asset Score-Koyunlarımız Sıralanmış
Today at 01:26:33 PM: 4 to wolwoo for Heisenberg'in belirsizlik ilkesi ve kriptolar

Thank you so much... Thank you for understanding me. Very valuable and informative articles available(in their own language) I'm sure we will improve the quality of the forum by rewarding such informative writers. We will be able to keep their attention and interest alive.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: