Bitcoin Forum
April 26, 2024, 11:37:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Malthus Felaketi - Thanos'un İdeali - Sınırlı Bitcoin Arzı ve Artan Talep  (Read 1050 times)
Mr. Answer (OP)
Full Member

Activity: 154
Merit: 194

Judge a man by his questions

View Profile
March 17, 2020, 03:06:56 PM
Last edit: March 17, 2020, 03:29:12 PM by Mr. Answer
Merited by Blacknavy (5), Vispilio (3), Bthd (1), ekiller (1), trendcoin (1), mandown (1), lossnet (1), BitcoinTurk (1), muslol67 (1), Lachrymose (1)

1. Malthus Felaketi

Thomas Robert Malthus 1766-1834 yıllarında yaşamış İngiliz Matematikçi, Ekonomist ve İktisatçı. Bir dönem papazlıkta yapmıştır. Malthus oluşturduğu Nüfus Kuramı ile ün salmıştır.

Nüfus İlkeleri Üzerine Bir Deneme (An Essay on the Principles of Population, 1789) adlı kitabında insan nüfusu ve kaynaklar arasındaki ilişkiye değinmiştir. Malthus’a göre insan nüfusu zamanla geometrik olarak artarken, besin kaynakları ise aritmetik olarak artar. Yani insanlardaki üreme dürtüsünden dolayı nüfus 2-4-8-16-32-64 şeklinde katlanarak artarken; besin kaynakları, sınırlı toprak alanları ve kıt üretim nedeniyle aritmetik 1-2-3-4-5-6-7 şeklinde artar. Belirli bir süre sonra insan nüfusu, kaynakların üzerine çıkar. Bu noktadan itibaren kaynaklar, insanlar için yetersiz hale gelir. Bu Malthus Felaketidir.

Bu teori şöyle bir şema ile anlatılır:

Malthus’a göre bu felaketi insan eli ile önlemenin yolu; Sınırlandırılmış nüfus artışı ve doğum kontrolü idi. O zamanlar bugünün doğum kontrol yöntemleri olmadığından dolayı, ona göre evli çiftlerin birbirinden uzak yaşamaları, evlilik yaşını geciktirmek, fakir insanlara yardımın kesilmesi gibi sıradışı tedbirler alınmalı idi. Fakir, kültürsüz insanların daha hızlı üreyeceğini düşünen Malthus’un bu fikirleri sert eleştiriler almıştır.

Felaketi önlemenin bir diğer yolunu doğanın kendisi bulacaktır. Doğal afetler, salgınlar, kaynak savaşları… Bütün bunlar doğanın kendi dengesini arayışıdır. Günümüzde yaşanan Corona salgını, Ortadoğuda yaşanan büyük kaynak savaşları, depremler, afetler bundan sayılabilir. Son on yılda çok fazla kötülük yaşanmasının temelinde bu felaket yatmaktadır. İnsanoğlu geometrik şekilde nüfusunu artırıyor. Artan nüfus doğayı, kaynakları hor kullanıyor. Bütün bunların sonucunda basit bir virüs bile dünyada hızla yayılabiliyor. Depremlerde binlerce insan ölebiliyor. Savaşlarda milyonlar katlediliyor.
Virüs yayılıyor çünkü çok kalabalığız. Depremler can alıyor çünkü yapılarımız sağlam yapılmıyor. Savaşlar yapılıyor çünkü kaynakları ele geçirme, stoklama, sahiplenme dürtümüz var.

Darwin, “türlerin kökeni”nde ve evrim teorisinde Malthus’un görüşlerinden etkilenmiştir. Malthus’un görüşleri aynı zamanda Sosyal Darwinizm’in temelini de oluşturur. Bir doktrin olarak Malthusçuluk’ta, fakirleşmenin sömürüden değil nüfus artışından kaynaklandığını iddia eder.

2. Thanos’un İdeali

Mevzuyu biraz daha popüler kültürle anlatalım. Marvel fantazi evreninde Thanos isminde bir kötü karakter vardır. Aslında bazı Malthusçular için kahramandır. Thanos’ta fikirleri ile Malthusçudur. Evrendeki kaynakların kıt, nüfus artışının ise sonsuz olduğunu bilir. Kendi dünyası, yukarıda anlattığımız Malthus Felaketine maruz kalmıştır. Bundan dolayı tek ideali: Evrenin refahını sağlamak için tüm canlıların yarısını rastgele yok etmektir. Bu ağır düşüncesini anlatırken şu cümleleri kurar:

“Küçük olan, basit bir hesap. Bu evren sonludur, kaynakları sınırlıdır. Hayat kontrolsüz bırakılırsa, yaşam sona erecektir. Düzeltilmesi gerekiyor.

...Sonunda dinleniyorum ve güneşin doğuşunu minnettar bir evrende izliyorum. En zor seçimler en güçlü iradeleri gerektirir.”

Bu sert tavır ve radikal tedbirler, konunun başında anlattığımız Thomas Robert Malthus’un yaklaşımına benziyor değil mi? Gerçi bazı eleştirmenler, Thanos’un, elindeki güç ile, insanların yarısını yok edeceğine kaynakları iki katına çıkarabileceğini söyler. O zaman filmin ne heyecanı kalırdı değil mi? Thanos o meşhur sahnede “I'm inevitable” “Kaçınılmazım” diyerek Malthus Felaketinin kaçınılmazlığına vurgu yapmıştır.

Sınırlı Bitcoin Arzı ve Artan Talep

Modern Ekonominin Babası Alfred Marshall talep ve arzı bu şekilde tanımlar.

“Talep: Belirli bir süre boyunca belirli bir fiyattan satın alma yeteneği ve bunun için ödeme yapma isteğiyle desteklenen bir meta arzusu olarak tanımlanır.” (Dr. Alfred Marshall)

"Arz: Bir metanın tedariki, satıcıların belirli bir süre boyunca belirli bir fiyattan satışa sunmaya istekli malın miktarı olarak tanımlanabilir." (Dr. Alfred Marshall)

Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlanmıştır. %40 kadarı da uzun yıllardır kıpırdamadan duruyor yerinde*. İnsanlar öldükçe sahip oldukları btc’ler de toplam dolaşan arzdan düşüyor. Bu rakam her ne kadar devasa gibi görünsede aslında kıttır. Tıpkı dünyadaki kaynaklar gibi. Bitcoin’in sınırlı bir arza sahip olması, kısa/orta vadede sürekli değer kazanması adına önemli olabilir. Peki uzun vadede Malthus Felaketi bitcoin için yaşanabilir mi?

Ticaret hacmi geometrik olarak artarken, bitcoin adeti sabit kalır, hatta zamanla düşer. Bu durumda bitcoin, ticaret için aktif bir ödeme aracı olmaktan çıkar. Çünkü genişleyen ve daralan ticaret esnek para ekonomisine ayak uydurabilir. Malthus Felaketi grafiğinde yaşanan dramatik tablo bitcoin için de yaşanabilir. Başlangıçta peer to peer (P2P) yani karşılıklı ödemelerin (ticaretin) merkezsiz yapılması amacıyla yapılan bitcoin kendi yaratılış amacından sapar. Belki altın gibi sadece değer saklama aracı olarak görülebilir. Altının bir ödeme aracı olarak (genel olarak) tedavülden kalkmasının tek nedeni fiziksel zorluklar değildir. Aynı zamanda limitli arza sahip olmasıdır. Peki altın ile paylaştığı bu ortak amaç tek başına bitcoini uzun vadede ayakta tutabilir mi?

Kaynakların adil paylaşıldığı bir dünyada sağlıklı günler dilerim efendim.

Yararlanılan kaynaklar: [Wikipedia] [CBR] [Twitsozler] [Theconversation] [Kriptocoin] [Cryptonewsz]
1714174651
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714174651
Reply with quote  #2

1714174651
Report to moderator
1714174651
Hero Member
*

Ignore
1714174651
Reply with quote  #2

1714174651
Report to moderator
1714174651
Hero Member
*

Ignore
1714174651
Reply with quote  #2

1714174651
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714174651
Hero Member
*

Ignore
1714174651
Reply with quote  #2

1714174651
Report to moderator
1714174651
Hero Member
*

Ignore
1714174651
Reply with quote  #2

1714174651
Report to moderator
1714174651
Hero Member
*

Ignore
1714174651
Reply with quote  #2

1714174651
Report to moderator
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 17, 2020, 05:32:46 PM

Bitcoin, diğer kaynaklar gibi (gıda,barınma) Zaruri bir şey değil. Ekmeği ekmek yapan ve değerli kılan şey, onun bir ihtyiacı karşılamasıdır.
Bitcoinden eğer bir sonraki nesil hiç bahsetmezse kimsenin iplemediği bir araca döner. Çünkü gerçek bir ihtiyacı karşıladığı yok. Benim yaratığım ERC-20 tokeninde bir sınırı var.Yani sadece sınırlı olması bir şey ifade etmiyor. Kimse bilmiyor ve iplemiyor bu yüzden değeri=0.  Benim gözümde bitcoin'i değerli kılan şey, onun marka değeri ve bilinirliğidir.

Bitcoin'e alternatif sınırsız sonsuz sayıda kripto para çıkarılabilirken, altına alternatif maden bu kadar kolay bulamayız. Altının değeri birde tarihsel geçmişinden geliyor. Yani altın insanlık tarihi boyunca kültürün bir parçasıydı. İnsanlık tarihinin bir parçası. Tarih kitaplarında altın çok fazla geçiyor. Bu aslında altın için bir doğal reklamdır. Cheesy Her nesil bu kitapları okuyarak başlıyor nede olsa.. Fakat bitcoin gündemden düşerse bitcoini nereden duyup öğrenecek. Yeni digital nesil nasıl olacak? Bitcoin kültürün bir parçası haline gelir mi? Gelirse bilinirliği ve marka değeri sürekli taze kalır, adet sayısı düşeceği içinde sürekli olarak değere biner.

Bence gelecekte tüm digital dünya verilerinin anahtarı olma özelliğine sahip bir token küresel rezerv para birimi haline gelecektir. Bitcoin'de eğer direnebilirse bir kültür haline gelir ve insanlar değer vermeye devam eder.

anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
March 17, 2020, 05:38:19 PM
Last edit: March 17, 2020, 05:53:36 PM by anonymous3x

Malthus:

Kendisine katılmıyorum. Eskiden dediği olabilirmiş üretim çok daha azdı ancak insan nüfusu arttıkça çareler bulundu. İnsan her şeye bir çare bulur. Bugün ciddi bir arz fazlası var. Obezler açlardan fazla. İnanılmaz ötesi bir israf var. İsraf açgözlülük olmasaydı bugün dünyada huzur hakim olurdu. Sadece ülkemizde 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor. Bunun yanında atılan dökülen yemeğin haddi hesabı yok.

''Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, her yıl sadece 500 bin ton ekmeğin çöpe atıldığını belirterek, "Bu israf olmasa bununla her yıl 80 tane devlet hastanesi yaparız.''

Thanos:
Filmi izledim ancak Thanos Tanrı değil. Elindeki gücü kötüye kullanan biri.

Yaşama ve yokoluşa yalnızca Tanrı karar verir.

Evrendeki kaynakların sınırlı olduğunu bilemeyiz. Evren çok büyük keşfedilmemiş çok şey var.

Ayrıca evrene bakınca insan nüfusunun hala çok az olduğunu düşünüyorum. İnsanlar sadece düzgün dursa tüm sorunlar bitecek. Nüfusun azalmasına gerek yok.

Bitcoin:

10 senedir hayatımızda, 10 sene daha hayatımızda kalabilirse kendini kanıtlayacaktır. O zaman 1 milyon dolar değil 100 milyon dolar bile olur.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
March 17, 2020, 06:19:16 PM
Merited by Mr. Answer (1)

Son günlerde gördüğün en güzel başlıklardan birisi olmuş ellerinize sağlık. Gerçekten emek sarfedilmiş.

Şahsen iktisadi doktrinler tarihi okumuş birisi ve tam bir Marvel evreni fanı olarak Malthus'un teorisiyle Thanos'u hiç bir araya getirmemiştim. Thanos'un ideali diye aktarılan şeyi daha çok evrendeki canlıların yaşama hırsla saldırmaları, daha fazlasını elde etme çabası ve azla yetinmeme üzerine kurulu olarak düşünüyorum çünkü. Yani orada aslında kıt kaynakların, kıt olmasının sebebi sadece bazı canlıların ihtiyacı kadarını değil daha fazlasını elde etme çabası.

Ancak Malthus'un teoreminin ana konusu insanların radikal davranışları dahi olsa üretimin zamanla nüfus artışı karşısında yeterince artmayacağı şeklindedir. Yani herkes herhangi bir malı sadece ihtiyacı kadar alacak ancak yine de yüksek nüfus sayısına yetmeyecek.

100 ekmek üretilen bir ülke de 110 kişinin ekmek talep etmeye başlaması gibi.

Ve son olarak BTC benzetmesi. Daha önce de pek çok konuda buna benzer şeyleri yazdım. Ekonomik görüşlerle Bitcoin'i kıyaslamak doğru değil. Adam Smith, Karl Marx, Malthus, Alfred Marshall ve hatta J. Maynard Keynes... Bu insanların ürettiği ekonomi teoremlerinin çıkış noktası mallardır! Para politikaları bu ekonomistlerden sadece Keynes tarafından ele alınmaya başlanmıştır. Yani Malthus'un burada dikkat çekmeye çalıştığı şey parayla ilgili mevzu değildir. Üretim yani malları konu alır. Çünkü Smith, Marshall ve Malthus gibi ekonomistler üretim ekonomisi üzerinden konuya yaklaşmışlardır. Para politikaları, para arzı ise başka bir konudur. Ekonomik tarihi şöyle biraz özet şekilde okursanız, parayla ilgili ilk teorilerin 1929 büyük buhranı sonrası Keynes tarafından ekonomik açıklamalarda bulunursunuz. Farklı klasik ekonomik akımları konuya değinse de para arzı ve para talebi (MD-MA) ve yatırım-tasarruf (IS-LM) konuları ilk olarak Keynesyen ekonomik görüşte karşımıza çıkar.

Malthus ve Thanos arasında bir koreleasyon bulmak mümkün olabilir. Ancak Bitcoin bir para, bir ödeme aracı. Bunu kıyaslarken bakış açımızı biraz değiştirebiliriz.
Beni bu kadar yazmaya iten bu yazınızı çok takdir ettim. Emeğinize sağlık.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
March 17, 2020, 06:39:36 PM
Merited by Mr. Answer (1)

Malthus'u da Thanos'u da Bitcoin'i de destekliyorum. Bu gezegene bu nüfus fazla. Kaynak üretimini maksimize etmek için uğraşsak da nüfus her şekilde kaynaklardan daha çok artıyor ve bunun bir çözümü yok malesef. Teknolojinin çare olacağı düşünülüyordu son 20 yıldır ama teknoloji de bir çözüm üretemedi.
Bu nüfus öyle veya böyle azalacak, azalmak zorunda. Rastgele seçimlerle azalacaksa ben razıyım. Thanos'un fikri bu açıdan tamamen randomize olması açısından kabul edilebilir.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
March 17, 2020, 07:35:26 PM

Malthus'u da Thanos'u da Bitcoin'i de destekliyorum. Bu gezegene bu nüfus fazla. Kaynak üretimini maksimize etmek için uğraşsak da üfus her şekilde kaynaklardan daha çok artıyor ve bunun bir çözümü yok malesef. Teknolojinin çare olacağı düşünülüyordu son 20 yıldır ama teknoloji de bir çözüm üretemedi.
Bu nüfus öyle veya böyle azalacak, azalmak zorunda. Rastgele seçimlerle azalacaksa ben razıyım. Thanos'un fikri bu açıdan tamamen randomize olması açısından kabul edilebilir.

İnsanları yok olmasını istemek ne kadar da basitmiş. 

Biz robot değil insanız. Sayımız çoksa doğum oranları Çin gibi kontrol altına alınabilir. Her ülke tek çocuk politikasına geçer olur biter. Nüfustan ziyade israf tüketim azgınlığı kontrol alınsa keşke.

wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
March 17, 2020, 09:39:57 PM

aslında yaşadığımız yüzyılla geçmişi mukayese ettiğimizde en fazla refahın görüldüğü zamanlardayız (nüfus patladığı halde). eskiden fakirin ayağına giyecek çarığı yoktu şimdi dilencide bile yüzlerce TL çıkar, belki sağdan soldan bulduğu adidası giyer vs...afrika'daki açlık ise çok kolay çözülebilecekken MALtusçu kafaların yüzünden çözülemiyor.

Thanos'u zaten anlamıyorum, madem evrene iyilik yapacan ziktir git gendini öldür qavat Cheesy

bitcoin için kredi arayışlarım sürüyor...loading.........

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 02:38:27 PM

Malthus'u da Thanos'u da Bitcoin'i de destekliyorum. Bu gezegene bu nüfus fazla. Kaynak üretimini maksimize etmek için uğraşsak da üfus her şekilde kaynaklardan daha çok artıyor ve bunun bir çözümü yok malesef. Teknolojinin çare olacağı düşünülüyordu son 20 yıldır ama teknoloji de bir çözüm üretemedi.

İnsanları yok olmasını istemek ne kadar da basitmiş.  

Biz robot değil insanız. Sayımız çoksa doğum oranları Çin gibi kontrol altına alınabilir. Her ülke tek çocuk politikasına geçer olur biter. Nüfustan ziyade israf tüketim azgınlığı kontrol alınsa keşke.

Ben de dahilim bu düşünceme. "Kendim kalayım ama nüfus azalsın" demiyorum...
Bu nüfus öyle veya böyle azalmak zorunda. Çünkü kaynaklar artık yetmiyor. Teknoloji de kaynakları yeteri miktarda arttıramıyor. Su bile üretemiyoruz şu an.

Mr. Answer (OP)
Full Member

Activity: 154
Merit: 194

Judge a man by his questions

View Profile
March 18, 2020, 03:02:26 PM

Herkes çok farklı bakış açıları ile çok güzel yorumlar yazmış. @muslol67 bu naif yorum için ben teşekkür ederim. Makaleyi yazarken üç farklı konuyu birbiri ile ilintili bir şekilde bir araya getirdim. İlintili kısım ile alakalı yorumu kullanıcılara bıraktım. Malthus, Thanos'un derdi hep arz talep ilişkisi üzerine kurulu idi. Bunu bitcoinin sınırlı arz, sınırsız istek özelliği ile ilişkilendirdim. Malthus teorisi esasında geometrik artan talep (nüfus artışı) ve aritmetik artan ve yetersiz kalan arz (tarım) üzerine kurulu. Talep ve arz ilişkisi bir şekilde denge ister her zaman. Galakside genel geçer bir kural...

Thanos'un canlıların yarısını yok etmesinin nedeni bence insan hırsı değil. Öyle olsa hırslı olan kötüleri yok ederdi. Sorunu sadece nüfus patlamasında gördüğü için "Random olarak, adil bir kura ile" canlıların yarısını yok etti. Buda Malthusçu yapar Smiley Malthusçuların zalim fikirleri olabilir ama onlara göre "En zor seçimler en güçlü iradeleri gerektirir.”

Burada Thanos yada Malthus iyi-kötü, vicdansız filan tartışması yapmıyoruz elbette. Ne kadar haklı olabilirler? kaygıları yerli mi? Talep arz dengesi ne kadar önemli? Bitcoin yetersiz arz sorunu yaşayabilir mi? Geleceğin parası dediğimiz, güvendiğimiz coin ticaret hacmini kaldırabilir mi? ve benzeri sorular sorular... Bu makalenin bu soruları akla getirmesini diliyorum.

@Muslol, @PhI1638 ve @Wolwoo aklımdan geçenleri anlamış görünüyor. Tekrar teşekkürler.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 04:41:24 PM

doğa kanunlarıyla fazla haşır neşir olanlardan "doğaya müdahale etmeyin" sloganını çok duyarız. hatta bazı avrupa ülkelerinde kuşlara yem vs vermek yasak diye bilyorum

belgesellerde görmüşüzdür, yavru-canlı ölecek ama müdahale edilmez, "ekolojik denge" hassasiyeti

https://medium.com/@birhikayesivar/afrikal%C4%B1-%C3%A7ocuk-akbaba-pulitzer-%C3%B6d%C3%BCl%C3%BC-ya-sonra-kevin-carter-d1d0b100c619

bunları duyunca aklıma şu herkesin gördüğü fotoğraf geliyor, işte eleman fotoğrafı çekmiş ama çekip gitmiş, sonra da intihar etmiş vs...

ya kardeşim sokmuşum arzına talebine  Grin biz insanız yau, o zaman doktor da müdahale etmesin hastalara geberek, polis de müdahale etmesin kaos olsun, herşey olacağına varsın!
madem biz insanlar etkisiz elemanız! niye yaşıyoruz? sevgi-saygı-kardeşlik-yardımlaşma olmasın mı?

bazı şeyleri salt akılla açıklayamazsınız, Halil İbrahim sofrası hikayesini bilirsiniz, "bereket" diye br tabir var. ayrıca rızkın Allah'tan olduğuna inanırım, tamam günahkarız ama...bu tür "işte efenim nüfus 500 milyona insin" vs düşünceleri destekleyenler, bu karanlık planları yapanları da gizliden desteklemiş olacaklarını unutmamalı...ne demek nüfus 500 milyona insin? 6-7 milyar adamı gözden çıkarmak bu kadar kolay mı? el insaaaaff
yukarıda da yazdım, bizzat tanıdığım hayatta olan insanlar "ayağımıza çarık bulamazdık giymeye" diyor ama hayat onları öyle yerlere getirmiş ki mercedesler-evler vs....eskiden popülasyon çok daha azdı ama fakirlik daha çoktu, ekonomiler daha küçüktü.

bugünkü bilim ile (bildiğimiz kadarıyla-daha bilmediklerimiz var) üreterek-çalışarak bütün bir insanlık müreffeh yaşayabilir. yeter ki açgözlülük ve hırs gibi duyguların esiri olmayalım. bir kadın cinayeti olduğunda ya da bir çocuk öldüğünde hatta çok yaşlı ama sevilen bir insan dahi öldüğünde hepimiz üzülüyoruz. "milyarlarca insanı nasıl öldürürüz" yerine "nasıl yaşatırız" sorusunu sorarsak buna da çok güzel cevaplar bulacağımıza inanıyorum ki zaten yaşıyor, yaşatan da biz değiliz, öyle bir derdimiz bile yok!  Wink bari insanların kuyusunu kazmayalım...

-------------------------------------------------

Malthus’a göre bu felaketi insan eli ile önlemenin yolu; Sınırlandırılmış nüfus artışı ve doğum kontrolü idi. O zamanlar bugünün doğum kontrol yöntemleri olmadığından dolayı, ona göre evli çiftlerin birbirinden uzak yaşamaları, evlilik yaşını geciktirmek, fakir insanlara yardımın kesilmesi gibi sıradışı tedbirler alınmalı idi. Fakir, kültürsüz insanların daha hızlı üreyeceğini düşünen Malthus’un bu fikirleri sert eleştiriler almıştır.

Felaketi önlemenin bir diğer yolunu doğanın kendisi bulacaktır. Doğal afetler, salgınlar, kaynak savaşları… Bütün bunlar doğanın kendi dengesini arayışıdır. Günümüzde yaşanan Corona salgını, Ortadoğuda yaşanan büyük kaynak savaşları, depremler, afetler bundan sayılabilir. Son on yılda çok fazla kötülük yaşanmasının temelinde bu felaket yatmaktadır. İnsanoğlu geometrik şekilde nüfusunu artırıyor. Artan nüfus doğayı, kaynakları hor kullanıyor. Bütün bunların sonucunda basit bir virüs bile dünyada hızla yayılabiliyor. Depremlerde binlerce insan ölebiliyor. Savaşlarda milyonlar katlediliyor.
Virüs yayılıyor çünkü çok kalabalığız. Depremler can alıyor çünkü yapılarımız sağlam yapılmıyor. Savaşlar yapılıyor çünkü kaynakları ele geçirme, stoklama, sahiplenme dürtümüz var.

Darwin, “türlerin kökeni”nde ve evrim teorisinde Malthus’un görüşlerinden etkilenmiştir. Malthus’un görüşleri aynı zamanda Sosyal Darwinizm’in temelini de oluşturur. Bir doktrin olarak Malthusçuluk’ta, fakirleşmenin sömürüden değil nüfus artışından kaynaklandığını iddia eder.

-doğum kontrolünü "isteyen" uygulamalı, gdo'lu gıda vs üzerinden "büyük planlamalar" yapanların yatacak yeri yok benm nazarımda...
-"evlilik yaşını gecikitrmek"?  Smiley
-"fakir insanlara yardımın kesilmesi" ve "Fakir, kültürsüz insanların daha hızlı üreyeceği" gibi fikir(!) abidelerini komple çöpe atıyorum. SANA NE? sen misin elalemin planlamacısı!?

----------------------------------------------------------

bitcoin totalde 21 milyon olsa da satoshi olarak bakıldığında 21m X 100m satoshi= 2.1 kattrilyon adete kadar bölünebiliyor
henüz üretilmemiş ve bunun yanında kullanılmayan cüzdanlarda bol miktarda btc olduğu düşünülürse şu anda var olan yaklaşık 1.5 kattrilyon adet satoshi olduğunu söyleyebiliriz. Bir de bunun vadelisi, margini, hede hödösü vs türev ile piyasadaki satoshi adeti, sonsuz olmasa da epeyce yükselmiş vaziyette Smiley...market büyüdükçe bunların değeri de artar...
bir de şu var: BTC ebedi bir para birimi olmaktan çok belki yeni bir dünya düzenine geçiş amacıyla çıkmış diyebiliriz. belki ileride çok daha farklı ödeme yöntemleri ya da çok daha farklı bir paradigma ile karşılaşabiliriz mesela "ödeme sistemi" yerine istihkak gibi!

--------------------------
neyse daha çok var yazılacak ama kısa keselim...sürçü lisan ettiysek affola!
not: tartışmak için değil düşüncelerimi yazıyorum, herkese saygım var Wink

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
March 18, 2020, 04:49:14 PM

Tartışma (kavga değil) her zaman faydalıdır ancak bunu karşılıklı olarak yapmakta sıklıkla zorlanıyoruz. Karşılıklı olarak birbirimizi anlamaya değil tersleşmeye çalışıyoruz. Maalesef bu forumda da bunun örneğini çok iyi sergileyen bir kaç arkadaş var. Sanki sürekli kavga etmek derdinde bazı arkadaşlarımız. Bu başlıktan bahsetmiyorum genel olarak forumun tamamında var bu.

neyse...

Tabi ki kimsenin göz göre göre ölmesini falan kimse istemez. Burada Malthus'un da Thanos'un da amacı sadece insan öldürmek değil. Yaşamın devamı için krize gerek olmaması için. Bunu atlamamak lazım. Amaç acı çektirmek değil, doğal dengede acıyla olmasın amaç. Thanos'un oradaki olayı şu kendi gezegeni kaynak yetersizliği sonucu yok olunca bunu diğer gezegenler yaşamasın diye böyle bir şey istiyor. Önce bunu anlarsak yorumu daha sağlıklı yaparız.

Ve evet nüfus kontrolü dünya genelinde yapılması gereken bir şey. Doğamız gereği hepimiz içgüdüsel olarak çoğalmayı, çocuk sahibi olmayı istiyoruz. Ancak bir ailenin 10 çocuk sahibi olması gördüğümüz üzere doğru değil. Çin'de ardı ardına salgın diyebileceğimiz bu tür hastalıkların ortaya çıkması sebebini araştırırsak çoğu hayvanlardan gelen hastalıklar olduğunu görürüz. Çin'de insanlar bu hayvanları yemek için geçmişte mecbur olduklarını anladılar. Çünkü hızla büyüyen nüfusa yetecek protein içerikli gıda yoktu. Bu bir tercihti ve bizi bugüne getirdi. Yoksa adamlar ellerinde bilinen inek, koyun, domuz, tavuk varken gidip fare yemeye başlamadılar. Tarihi bazı kitaplarda Asya'nın bu konudaki ilk örneklerinin mecburiyete dayandığını yazar.

Yani sonuç olarak bu işleri buraya getirmemek lazım demek ki. Nüfus kontrolü Çin'de uzun süredir yapılmaya çalışılıyor ama bunu dünya geneline yaymak lazım. Bence bunu şöyle yapabilir dünya basit olarak. Her ülkenin yüz ölçümü belli. Metrekare başına nüfus hedefi verilir ve bu tutana kadar nüfus artış hızını herkes kontrol altına alsın denilir. Yani sonuçta artık nüfus güçtür olayını geçtik. Tabi ki bu benim düşüncem. Ama global bir çözüm aranmak zorunda. Ya kaynaklar arttırılacak (ki ekonominin temelinde "kıt kaynaklar" teorisi yatar) ya da nüfus kontrol edilecek. Ya da bugün aklımıza gelmeyen başka şeyler varsa bunlar konuşulacak. Ama bu ciddi ve kesin olacak. Çünkü artık sınırlar eskisi kadar keskin değil! Ve gördüğümüz üzere global hareketlilik can acıtabiliyor.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
March 18, 2020, 05:21:46 PM

~

Bir anne ve baba, çocuklarını 'aç kalacağını' bilerek doğuruyorsa ve doğurdukları çocuk onların aç olan 10. çocuğu ise; çocukların ve anne babasının doymaya hakkı yoktur. Bizler, insan olduğumuz kadar doğada yaşayan varlıklarız ve peak noktasına ulaştıktan sonra nüfusu arttıramazsın. 21.yy'dayız, bunu hayvanlar bile yapmıyor. Afrika'da açlıktan X çocuk ölüyor demeyi bırakmalısınız çünkü bu sadece doğanın bir dengesi. Bugün tüm Türkiye olarak, evimizdeki ekmeğe kadar bunlarla paylaşsak yine yapacakları tek şey sikişmek olacak ve kusura bakmayın milletin 12. çocuğunu besleyecek kadar delirmedim. Dünya'nın hiçbir ülkesi 6.7 fertility rateyi kaldırabilecek kadar güce sahip değil. Bu nasıl bir üreme hızıdır, bu nasıl cahil bir sikiş isteğidir/cinsellik dürtüsüdür, bu nasıl bir bencilliktir? Kendi çocuğunun geleceğini düşünmeyen insanların sonsuz yaşam ve üreme arzusunu biz mi karşılayacağız? Sonsuz kere karşıyım bu düşünceye. Ölüyorlar çünkü yaşamayı haketmiyorlar. Bugün Türkiye'de 6.7 fertility rate olsa burada birbirimizi keseriz, yamyam oluruz. Birilerinin fakir eğlencesine (seks) sponsor olan tüm ülkeleri de kınıyorum. Bu insanlara gıda ya da para yardımı yapmak mantıksız, yapılması gereken ilk şey kondom ve kitap (gerçi bunlar ne kondom kullanır, ne kitap okur ama biz yine insanlığımızı yapalım). Bu dünya ve insanları, aklını başına toplamalı. Elbette nüfus azaltılmamalı ancak şu halimizle bile göt göte yaşıyoruz. Ayağımız toprağa basmıyor, doğa diye bir şey bırakmadık, artık yıldızları göremiyoruz wolwoo.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 05:55:14 PM

hahhahha ya arkadaşlar hayali bir "kötü" karakter üzerinden fikir çarpışması yaşıyoruz. bunlar hep paradigma yapısından kaynaklanıyor.

-"nüfusu azaltmayalım" kısmına geldiysek ne ala! genocide - holocaust olayını atlıyoruz o halde! (ha bi de "random" olayı var. 7 milyarı 500 milyona indirsen tanıdığın-sevdiğin her 14 insandan 1'i hayatta kalacak demektir ve belki de sevdiklerinizden hiçbiri o şanslı gruba giremeyecek, kala kala suriyelilere de kalabilirsniz Cheesy)

-dünya sanılanın aksine bizim etrafımızda ve kafa yapımızda dönmüyor beyler Wink öyle olsaydı BTC 1 milyon dolar olurdu çoktan... (hala inanıyorum en az 100k olacak orası ayrı)

-insan acayip bi varlık! kendisine hak olanı başkalarında ayrıcalık falan zannediyor. bu ülkede ve dünyanın hemen her yerinde üremek-çoğalmak, insani bir deyimle çocuk sahibi olmak serbesttir. sırf ekonomisi kötü diye birilerine bunu nahak olarak yansıtamazsınız.

-şu son virüs olayı da gösterdi ki bütün insanlar ortak bir kadere sahip, aynı dünyada yaşıyoruz, kimin yaşayıp kimin öleceğine biz mi karar vereceğiz? "bedenime dokunma" diye bi slogan vardı, kürtaj için daha doğrusu kürtaj yanlıları içüüünn..şimdi elemanın biri çıkıyor "ben çocuğu aldıracam" diyor o medeni oluyor, ben 10 tane çocuk istersem gulyabani oluyorum!!! Smiley

her neyse Allah'tan hala sağduyulu insanlar var da bu tür olaylara sadece fikri ya da örtülü bazda şahit oluyoruz

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:00:29 PM

ben 10 tane çocuk istersem gulyabani oluyorum!

derdini baştan söyleseydin ya sana serbest üstad ahahaha Grin
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:11:39 PM

ben 10 tane çocuk istersem gulyabani oluyorum!

derdini baştan söyleseydin ya sana serbest üstad ahahaha Grin

abi ben çok çocuklu ailede büyüdüm, insan görmekten usandım Cheesy çocuğum falan da yok, gençken "asla çocuk istemiyorum" derdim, şimdi "kısmetse hayırlıysa olsun" diyorum. zaten yaş da gelmiş geçmiş, bu saatten sonra zor Wink

dediğim gibi benim gocunacak bi durumum yok ama,

-vay efendim kafam esti nüfus 500 milyona insin

bu ne yaa! "sen kimsin ki 7 milyar insanın olmaması gerektiğine karar verebiliyorsun?" demezler mi adama? yarın birgün başka biri de çıkar der ki "nüfusu 20 milyona indirelim"  Huh yani bu "tanrıcılık" oynama işini bırakıp biraz daha reel düşünmekte fayda var dostum. şu madı fakı dünyada biraz eğlenelim gezelim zaten girecez 2 metre mezara..kazandıklarımız (benim daha çok kaybettiğim Grin) geriye dönecek, mezarda kalacaz abi düşünsene?! 7 milyar da olsak 70 milyar da olsak ölecez, walla Wink Cool

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:30:50 PM

~

geri dönülmeyecek noktaya 11 yıl kaldı. küresel ısınma, küresel ısınmanın başlatacağı su savaşları ve yeni kavimler göçü..
birilerinin zevkine insanlık diyorsunuz, ben de diyorumki; zevkimiz için torunlarımızın hayatını mahvetme hakkına sahip değiliz.
gerçek insanlık budur wolwito reis...

Sıcak durumu ve yan etkileri
44 °C "Büyük olasılık ile ölüm ile sonuçlanması beklenmektedir, fakat literatürde 46,5°C sahip olup kurtulan bireyler de mevcuttur."
43 °C "Normal şartlar altında ölüm olması beklenmektedir, ciddi beyin hasarı gözlemlenir, dolaşım ve solunum sistemleri çökmesi gözlemlenir."
42 °C "Hastanın rengi solgun, kırmızıya dönülmesi görülür. Kan basıncının çok yüksek ya da çok düşük olması gözlemlenebilir, nabzı yükselir."
41 °C "Tıbbı müdahale edilmesi gerekmektedir, nefes alamama, şiddetli başağrısı, bayılma, su kaybı ve aşırı terleme gözükür."
40 °C "Ölümcül olma eşiğidir, şiddetli başağrısı, bayılma, su kaybı ve aşırı terleme gözükür."
39 °C "Yüksek seviyede terleme, yüksek nabız,nefes almakta zorluk çekme görülür. Epilepsi hastalarında konvülziyon gözükme ihtimali yüksektir."
38 °C "Kendini sıcak hissetme, terleme,susama, açlık hissi, rahatsızlık hissi gözükmektedir.""
Normal durum
37 °C "Normal sıcaklık değeridir.( 36.12–37.8 °C bu arlıkta olup kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.)"
Soğuk durumu ve yan etkileri
36 °C  "Kendini soğuk hissetme, hafif titreme (kimi durumlarda normal sıcaklık değeri olarak kabul edilebilir)"
35 °C " Yoğun titreme görülür, hissizlik ve ciltte morarmalar gözükür."
34 °C "Aşırı titreme görülür, parmakların hissi, kabiliyeti kaybolur, afallama ve morarma başlar. Davranış değişiklikleri oluşmaktadır."
33 °C "Birey bazı hareketlere tepki veremez, nabzı düşer, zor nefes alma başlar, uykusu gelir, titreme(üşeme) durabilir."
32 °C "Tıbbı müdahale edilmesi gerekir, halüsinasyonlar görülür, aşırı derece uyuma isteği, tamamen afallama, titreme biter ve sıcaklığı algılama kaybolur,çok düşük oranda refleks olabilir ya da olmaz."
31 °C "Etki ve tepki olmaz, bilinç ve algı seviyesi düşer, ciddi kalp problemleri baş gösterir."
28 °C "Ciddi kalp ritim bozuklukları gözükür, nefes almanın durma ihtimali her an için var olup beklenmektedir. Hasta ölü gibi gözükmektedir."
24–26 °C "Büyük ihtimal ile hasta ölümü beklemektedir. Sebebi dolaşım sistemin ya da solunum sisteminin düzgün çalışmamasından dolayıdır, fakat literatürde 14.2 °C'den kurtarılan bazı hastaların mevcudiyeti de vardır.[8]
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:33:49 PM

afrika'daki açın küresel ısınmayla ne ilgisi var abi? acilen btc'yi pos'a geçirmek gerekiyor Smiley Wink

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:55:43 PM

afrika'daki açın küresel ısınmayla ne ilgisi var abi? acilen btc'yi pos'a geçirmek gerekiyor Smiley Wink

olay afrika değil. fertility rate..
her bir insan besine ihtiyaç duyar ve sera gazlarında tarımın %24 etkisi var.
tarım için ne lazım, su lazım. su nedir? %97.5i tuzludur, sadece %0.5 ulaşılabilir tatlı sudur.
tatlı suyun %70'i nereye gider? tarıma gider..

birileri aç çünkü dünya kaldırmıyor, dünya'nın birilerinin zevki uğruna tüketeceği kaynağı artık yok.
20. yuzıylın başında 1.5 milyar olan insan nüfusu şu an 8 milyar olmuş durumda.
artık bırakalım sınırsız sikiş ve zevke olan düşkünlüğü 'insanlık' olarak nitelendirmeyi. use condom.
asıl insanlık, torunlarımıza daha düzgün bir dünya bırakmaktır. onlar bu gidişle kurak ve susuz bir dünyanın içinde doğacak.
kavimler göçü, bunun oluşturacağı anarşi ve toplumsal etkiden bahsetmiyorum bile Smiley.

matematik ortada, şu an çocuk kotası getirilmesi gerektiğini aklı başında her insan biliyor.
ancak, demokratik sistemde bunu gelip düz adama anlatamazsın çünkü düz adam torunu değil, zevki sefayı düşünür.
üstelik kendi konfor alanının dışına çıkmazken bunu 'insanlık' olarak adlandırabilir, kolayı budur çünkü.
bir tür vicdan rahatlatma ayini diyelim biz buna Cool

bitcoin'in bile belli bir arz sınırı var, insanın niye olmasın?
PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 19, 2020, 01:26:45 PM

Allah, Tanrı, Yehova, Cosmos, Zeus, Kök Tengri, Ra veya Manitu... Hangisine inanıyorsanız artık ya da inanmıyorsanız. Yaradılışta hata var, ya da bu hata bilerek koyulmuş ki bir kaç bin yıl içinde kendimizi sıfırlayalım Smiley
65 yaşında vücut kendisini otomatik kapatmalıydı. Her insan öleceği günü bilmeli, ona göre yaşamalı. 65 doldu mu tık diyip gitmeli. Sorun morun kalmaz Cheesy
Ya da bir an önce belleğimizi dijital ortama aktarip 5 bin yıl yaşayalım orda, dünyada 100 bin kişi falan kalsın server bakımı üretimi vs için yeter Cheesy

Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
March 19, 2020, 01:39:34 PM

Allah, Tanrı, Yehova, Cosmos, Zeus, Kök Tengri, Ra veya Manitu... Hangisine inanıyorsanız artık ya da inanmıyorsanız. Yaradılışta hata var, ya da bu hata bilerek koyulmuş ki bir kaç bin yıl içinde kendimizi sıfırlayalım Smiley
65 yaşında vücut kendisini otomatik kapatmalıydı. Her insan öleceği günü bilmeli, ona göre yaşamalı. 65 doldu mu tık diyip gitmeli. Sorun morun kalmaz Cheesy
Ya da bir an önce belleğimizi dijital ortama aktarip 5 bin yıl yaşayalım orda, dünyada 100 bin kişi falan kalsın server bakımı üretimi vs için yeter Cheesy

Öleceğin tarihi bilmek çok tehlikeli olabilirdi hocam. Düşünsenize yarın öleceksiniz, hangi yasağı takarsınız Smiley Kore lideri tombik amcamız mesela 65 yaşına basmadan bir hafta önce tüm dünyayı ateşe verirdi Smiley

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████