Bitcoin Forum
May 06, 2024, 02:42:55 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 3 4 [All]
  Print  
Author Topic: Malthus Felaketi - Thanos'un İdeali - Sınırlı Bitcoin Arzı ve Artan Talep  (Read 1052 times)
Mr. Answer (OP)
Full Member

Activity: 154
Merit: 194

Judge a man by his questions

View Profile
March 17, 2020, 03:06:56 PM
Last edit: March 17, 2020, 03:29:12 PM by Mr. Answer
Merited by Blacknavy (5), Vispilio (3), Bthd (1), ekiller (1), trendcoin (1), mandown (1), lossnet (1), BitcoinTurk (1), muslol67 (1), Lachrymose (1)

1. Malthus Felaketi

Thomas Robert Malthus 1766-1834 yıllarında yaşamış İngiliz Matematikçi, Ekonomist ve İktisatçı. Bir dönem papazlıkta yapmıştır. Malthus oluşturduğu Nüfus Kuramı ile ün salmıştır.

Nüfus İlkeleri Üzerine Bir Deneme (An Essay on the Principles of Population, 1789) adlı kitabında insan nüfusu ve kaynaklar arasındaki ilişkiye değinmiştir. Malthus’a göre insan nüfusu zamanla geometrik olarak artarken, besin kaynakları ise aritmetik olarak artar. Yani insanlardaki üreme dürtüsünden dolayı nüfus 2-4-8-16-32-64 şeklinde katlanarak artarken; besin kaynakları, sınırlı toprak alanları ve kıt üretim nedeniyle aritmetik 1-2-3-4-5-6-7 şeklinde artar. Belirli bir süre sonra insan nüfusu, kaynakların üzerine çıkar. Bu noktadan itibaren kaynaklar, insanlar için yetersiz hale gelir. Bu Malthus Felaketidir.

Bu teori şöyle bir şema ile anlatılır:

Malthus’a göre bu felaketi insan eli ile önlemenin yolu; Sınırlandırılmış nüfus artışı ve doğum kontrolü idi. O zamanlar bugünün doğum kontrol yöntemleri olmadığından dolayı, ona göre evli çiftlerin birbirinden uzak yaşamaları, evlilik yaşını geciktirmek, fakir insanlara yardımın kesilmesi gibi sıradışı tedbirler alınmalı idi. Fakir, kültürsüz insanların daha hızlı üreyeceğini düşünen Malthus’un bu fikirleri sert eleştiriler almıştır.

Felaketi önlemenin bir diğer yolunu doğanın kendisi bulacaktır. Doğal afetler, salgınlar, kaynak savaşları… Bütün bunlar doğanın kendi dengesini arayışıdır. Günümüzde yaşanan Corona salgını, Ortadoğuda yaşanan büyük kaynak savaşları, depremler, afetler bundan sayılabilir. Son on yılda çok fazla kötülük yaşanmasının temelinde bu felaket yatmaktadır. İnsanoğlu geometrik şekilde nüfusunu artırıyor. Artan nüfus doğayı, kaynakları hor kullanıyor. Bütün bunların sonucunda basit bir virüs bile dünyada hızla yayılabiliyor. Depremlerde binlerce insan ölebiliyor. Savaşlarda milyonlar katlediliyor.
Virüs yayılıyor çünkü çok kalabalığız. Depremler can alıyor çünkü yapılarımız sağlam yapılmıyor. Savaşlar yapılıyor çünkü kaynakları ele geçirme, stoklama, sahiplenme dürtümüz var.

Darwin, “türlerin kökeni”nde ve evrim teorisinde Malthus’un görüşlerinden etkilenmiştir. Malthus’un görüşleri aynı zamanda Sosyal Darwinizm’in temelini de oluşturur. Bir doktrin olarak Malthusçuluk’ta, fakirleşmenin sömürüden değil nüfus artışından kaynaklandığını iddia eder.

2. Thanos’un İdeali

Mevzuyu biraz daha popüler kültürle anlatalım. Marvel fantazi evreninde Thanos isminde bir kötü karakter vardır. Aslında bazı Malthusçular için kahramandır. Thanos’ta fikirleri ile Malthusçudur. Evrendeki kaynakların kıt, nüfus artışının ise sonsuz olduğunu bilir. Kendi dünyası, yukarıda anlattığımız Malthus Felaketine maruz kalmıştır. Bundan dolayı tek ideali: Evrenin refahını sağlamak için tüm canlıların yarısını rastgele yok etmektir. Bu ağır düşüncesini anlatırken şu cümleleri kurar:

“Küçük olan, basit bir hesap. Bu evren sonludur, kaynakları sınırlıdır. Hayat kontrolsüz bırakılırsa, yaşam sona erecektir. Düzeltilmesi gerekiyor.

...Sonunda dinleniyorum ve güneşin doğuşunu minnettar bir evrende izliyorum. En zor seçimler en güçlü iradeleri gerektirir.”

Bu sert tavır ve radikal tedbirler, konunun başında anlattığımız Thomas Robert Malthus’un yaklaşımına benziyor değil mi? Gerçi bazı eleştirmenler, Thanos’un, elindeki güç ile, insanların yarısını yok edeceğine kaynakları iki katına çıkarabileceğini söyler. O zaman filmin ne heyecanı kalırdı değil mi? Thanos o meşhur sahnede “I'm inevitable” “Kaçınılmazım” diyerek Malthus Felaketinin kaçınılmazlığına vurgu yapmıştır.

Sınırlı Bitcoin Arzı ve Artan Talep

Modern Ekonominin Babası Alfred Marshall talep ve arzı bu şekilde tanımlar.

“Talep: Belirli bir süre boyunca belirli bir fiyattan satın alma yeteneği ve bunun için ödeme yapma isteğiyle desteklenen bir meta arzusu olarak tanımlanır.” (Dr. Alfred Marshall)

"Arz: Bir metanın tedariki, satıcıların belirli bir süre boyunca belirli bir fiyattan satışa sunmaya istekli malın miktarı olarak tanımlanabilir." (Dr. Alfred Marshall)

Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlanmıştır. %40 kadarı da uzun yıllardır kıpırdamadan duruyor yerinde*. İnsanlar öldükçe sahip oldukları btc’ler de toplam dolaşan arzdan düşüyor. Bu rakam her ne kadar devasa gibi görünsede aslında kıttır. Tıpkı dünyadaki kaynaklar gibi. Bitcoin’in sınırlı bir arza sahip olması, kısa/orta vadede sürekli değer kazanması adına önemli olabilir. Peki uzun vadede Malthus Felaketi bitcoin için yaşanabilir mi?

Ticaret hacmi geometrik olarak artarken, bitcoin adeti sabit kalır, hatta zamanla düşer. Bu durumda bitcoin, ticaret için aktif bir ödeme aracı olmaktan çıkar. Çünkü genişleyen ve daralan ticaret esnek para ekonomisine ayak uydurabilir. Malthus Felaketi grafiğinde yaşanan dramatik tablo bitcoin için de yaşanabilir. Başlangıçta peer to peer (P2P) yani karşılıklı ödemelerin (ticaretin) merkezsiz yapılması amacıyla yapılan bitcoin kendi yaratılış amacından sapar. Belki altın gibi sadece değer saklama aracı olarak görülebilir. Altının bir ödeme aracı olarak (genel olarak) tedavülden kalkmasının tek nedeni fiziksel zorluklar değildir. Aynı zamanda limitli arza sahip olmasıdır. Peki altın ile paylaştığı bu ortak amaç tek başına bitcoini uzun vadede ayakta tutabilir mi?

Kaynakların adil paylaşıldığı bir dünyada sağlıklı günler dilerim efendim.

Yararlanılan kaynaklar: [Wikipedia] [CBR] [Twitsozler] [Theconversation] [Kriptocoin] [Cryptonewsz]
1714963375
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714963375
Reply with quote  #2

1714963375
Report to moderator
1714963375
Hero Member
*

Ignore
1714963375
Reply with quote  #2

1714963375
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714963375
Hero Member
*

Ignore
1714963375
Reply with quote  #2

1714963375
Report to moderator
1714963375
Hero Member
*

Ignore
1714963375
Reply with quote  #2

1714963375
Report to moderator
1714963375
Hero Member
*

Ignore
1714963375
Reply with quote  #2

1714963375
Report to moderator
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 17, 2020, 05:32:46 PM

Bitcoin, diğer kaynaklar gibi (gıda,barınma) Zaruri bir şey değil. Ekmeği ekmek yapan ve değerli kılan şey, onun bir ihtyiacı karşılamasıdır.
Bitcoinden eğer bir sonraki nesil hiç bahsetmezse kimsenin iplemediği bir araca döner. Çünkü gerçek bir ihtiyacı karşıladığı yok. Benim yaratığım ERC-20 tokeninde bir sınırı var.Yani sadece sınırlı olması bir şey ifade etmiyor. Kimse bilmiyor ve iplemiyor bu yüzden değeri=0.  Benim gözümde bitcoin'i değerli kılan şey, onun marka değeri ve bilinirliğidir.

Bitcoin'e alternatif sınırsız sonsuz sayıda kripto para çıkarılabilirken, altına alternatif maden bu kadar kolay bulamayız. Altının değeri birde tarihsel geçmişinden geliyor. Yani altın insanlık tarihi boyunca kültürün bir parçasıydı. İnsanlık tarihinin bir parçası. Tarih kitaplarında altın çok fazla geçiyor. Bu aslında altın için bir doğal reklamdır. Cheesy Her nesil bu kitapları okuyarak başlıyor nede olsa.. Fakat bitcoin gündemden düşerse bitcoini nereden duyup öğrenecek. Yeni digital nesil nasıl olacak? Bitcoin kültürün bir parçası haline gelir mi? Gelirse bilinirliği ve marka değeri sürekli taze kalır, adet sayısı düşeceği içinde sürekli olarak değere biner.

Bence gelecekte tüm digital dünya verilerinin anahtarı olma özelliğine sahip bir token küresel rezerv para birimi haline gelecektir. Bitcoin'de eğer direnebilirse bir kültür haline gelir ve insanlar değer vermeye devam eder.

anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
March 17, 2020, 05:38:19 PM
Last edit: March 17, 2020, 05:53:36 PM by anonymous3x

Malthus:

Kendisine katılmıyorum. Eskiden dediği olabilirmiş üretim çok daha azdı ancak insan nüfusu arttıkça çareler bulundu. İnsan her şeye bir çare bulur. Bugün ciddi bir arz fazlası var. Obezler açlardan fazla. İnanılmaz ötesi bir israf var. İsraf açgözlülük olmasaydı bugün dünyada huzur hakim olurdu. Sadece ülkemizde 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor. Bunun yanında atılan dökülen yemeğin haddi hesabı yok.

''Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, her yıl sadece 500 bin ton ekmeğin çöpe atıldığını belirterek, "Bu israf olmasa bununla her yıl 80 tane devlet hastanesi yaparız.''

Thanos:
Filmi izledim ancak Thanos Tanrı değil. Elindeki gücü kötüye kullanan biri.

Yaşama ve yokoluşa yalnızca Tanrı karar verir.

Evrendeki kaynakların sınırlı olduğunu bilemeyiz. Evren çok büyük keşfedilmemiş çok şey var.

Ayrıca evrene bakınca insan nüfusunun hala çok az olduğunu düşünüyorum. İnsanlar sadece düzgün dursa tüm sorunlar bitecek. Nüfusun azalmasına gerek yok.

Bitcoin:

10 senedir hayatımızda, 10 sene daha hayatımızda kalabilirse kendini kanıtlayacaktır. O zaman 1 milyon dolar değil 100 milyon dolar bile olur.

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
March 17, 2020, 06:19:16 PM
Merited by Mr. Answer (1)

Son günlerde gördüğün en güzel başlıklardan birisi olmuş ellerinize sağlık. Gerçekten emek sarfedilmiş.

Şahsen iktisadi doktrinler tarihi okumuş birisi ve tam bir Marvel evreni fanı olarak Malthus'un teorisiyle Thanos'u hiç bir araya getirmemiştim. Thanos'un ideali diye aktarılan şeyi daha çok evrendeki canlıların yaşama hırsla saldırmaları, daha fazlasını elde etme çabası ve azla yetinmeme üzerine kurulu olarak düşünüyorum çünkü. Yani orada aslında kıt kaynakların, kıt olmasının sebebi sadece bazı canlıların ihtiyacı kadarını değil daha fazlasını elde etme çabası.

Ancak Malthus'un teoreminin ana konusu insanların radikal davranışları dahi olsa üretimin zamanla nüfus artışı karşısında yeterince artmayacağı şeklindedir. Yani herkes herhangi bir malı sadece ihtiyacı kadar alacak ancak yine de yüksek nüfus sayısına yetmeyecek.

100 ekmek üretilen bir ülke de 110 kişinin ekmek talep etmeye başlaması gibi.

Ve son olarak BTC benzetmesi. Daha önce de pek çok konuda buna benzer şeyleri yazdım. Ekonomik görüşlerle Bitcoin'i kıyaslamak doğru değil. Adam Smith, Karl Marx, Malthus, Alfred Marshall ve hatta J. Maynard Keynes... Bu insanların ürettiği ekonomi teoremlerinin çıkış noktası mallardır! Para politikaları bu ekonomistlerden sadece Keynes tarafından ele alınmaya başlanmıştır. Yani Malthus'un burada dikkat çekmeye çalıştığı şey parayla ilgili mevzu değildir. Üretim yani malları konu alır. Çünkü Smith, Marshall ve Malthus gibi ekonomistler üretim ekonomisi üzerinden konuya yaklaşmışlardır. Para politikaları, para arzı ise başka bir konudur. Ekonomik tarihi şöyle biraz özet şekilde okursanız, parayla ilgili ilk teorilerin 1929 büyük buhranı sonrası Keynes tarafından ekonomik açıklamalarda bulunursunuz. Farklı klasik ekonomik akımları konuya değinse de para arzı ve para talebi (MD-MA) ve yatırım-tasarruf (IS-LM) konuları ilk olarak Keynesyen ekonomik görüşte karşımıza çıkar.

Malthus ve Thanos arasında bir koreleasyon bulmak mümkün olabilir. Ancak Bitcoin bir para, bir ödeme aracı. Bunu kıyaslarken bakış açımızı biraz değiştirebiliriz.
Beni bu kadar yazmaya iten bu yazınızı çok takdir ettim. Emeğinize sağlık.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
March 17, 2020, 06:39:36 PM

Malthus'u da Thanos'u da Bitcoin'i de destekliyorum. Bu gezegene bu nüfus fazla. Kaynak üretimini maksimize etmek için uğraşsak da nüfus her şekilde kaynaklardan daha çok artıyor ve bunun bir çözümü yok malesef. Teknolojinin çare olacağı düşünülüyordu son 20 yıldır ama teknoloji de bir çözüm üretemedi.
Bu nüfus öyle veya böyle azalacak, azalmak zorunda. Rastgele seçimlerle azalacaksa ben razıyım. Thanos'un fikri bu açıdan tamamen randomize olması açısından kabul edilebilir.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
March 17, 2020, 07:35:26 PM

Malthus'u da Thanos'u da Bitcoin'i de destekliyorum. Bu gezegene bu nüfus fazla. Kaynak üretimini maksimize etmek için uğraşsak da üfus her şekilde kaynaklardan daha çok artıyor ve bunun bir çözümü yok malesef. Teknolojinin çare olacağı düşünülüyordu son 20 yıldır ama teknoloji de bir çözüm üretemedi.
Bu nüfus öyle veya böyle azalacak, azalmak zorunda. Rastgele seçimlerle azalacaksa ben razıyım. Thanos'un fikri bu açıdan tamamen randomize olması açısından kabul edilebilir.

İnsanları yok olmasını istemek ne kadar da basitmiş. 

Biz robot değil insanız. Sayımız çoksa doğum oranları Çin gibi kontrol altına alınabilir. Her ülke tek çocuk politikasına geçer olur biter. Nüfustan ziyade israf tüketim azgınlığı kontrol alınsa keşke.

wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1138

View Profile
March 17, 2020, 09:39:57 PM

aslında yaşadığımız yüzyılla geçmişi mukayese ettiğimizde en fazla refahın görüldüğü zamanlardayız (nüfus patladığı halde). eskiden fakirin ayağına giyecek çarığı yoktu şimdi dilencide bile yüzlerce TL çıkar, belki sağdan soldan bulduğu adidası giyer vs...afrika'daki açlık ise çok kolay çözülebilecekken MALtusçu kafaların yüzünden çözülemiyor.

Thanos'u zaten anlamıyorum, madem evrene iyilik yapacan ziktir git gendini öldür qavat Cheesy

bitcoin için kredi arayışlarım sürüyor...loading.........

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 02:38:27 PM

Malthus'u da Thanos'u da Bitcoin'i de destekliyorum. Bu gezegene bu nüfus fazla. Kaynak üretimini maksimize etmek için uğraşsak da üfus her şekilde kaynaklardan daha çok artıyor ve bunun bir çözümü yok malesef. Teknolojinin çare olacağı düşünülüyordu son 20 yıldır ama teknoloji de bir çözüm üretemedi.

İnsanları yok olmasını istemek ne kadar da basitmiş.  

Biz robot değil insanız. Sayımız çoksa doğum oranları Çin gibi kontrol altına alınabilir. Her ülke tek çocuk politikasına geçer olur biter. Nüfustan ziyade israf tüketim azgınlığı kontrol alınsa keşke.

Ben de dahilim bu düşünceme. "Kendim kalayım ama nüfus azalsın" demiyorum...
Bu nüfus öyle veya böyle azalmak zorunda. Çünkü kaynaklar artık yetmiyor. Teknoloji de kaynakları yeteri miktarda arttıramıyor. Su bile üretemiyoruz şu an.

Mr. Answer (OP)
Full Member

View Profile
March 18, 2020, 03:02:26 PM

Herkes çok farklı bakış açıları ile çok güzel yorumlar yazmış. @muslol67 bu naif yorum için ben teşekkür ederim. Makaleyi yazarken üç farklı konuyu birbiri ile ilintili bir şekilde bir araya getirdim. İlintili kısım ile alakalı yorumu kullanıcılara bıraktım. Malthus, Thanos'un derdi hep arz talep ilişkisi üzerine kurulu idi. Bunu bitcoinin sınırlı arz, sınırsız istek özelliği ile ilişkilendirdim. Malthus teorisi esasında geometrik artan talep (nüfus artışı) ve aritmetik artan ve yetersiz kalan arz (tarım) üzerine kurulu. Talep ve arz ilişkisi bir şekilde denge ister her zaman. Galakside genel geçer bir kural...

Thanos'un canlıların yarısını yok etmesinin nedeni bence insan hırsı değil. Öyle olsa hırslı olan kötüleri yok ederdi. Sorunu sadece nüfus patlamasında gördüğü için "Random olarak, adil bir kura ile" canlıların yarısını yok etti. Buda Malthusçu yapar Smiley Malthusçuların zalim fikirleri olabilir ama onlara göre "En zor seçimler en güçlü iradeleri gerektirir.”

Burada Thanos yada Malthus iyi-kötü, vicdansız filan tartışması yapmıyoruz elbette. Ne kadar haklı olabilirler? kaygıları yerli mi? Talep arz dengesi ne kadar önemli? Bitcoin yetersiz arz sorunu yaşayabilir mi? Geleceğin parası dediğimiz, güvendiğimiz coin ticaret hacmini kaldırabilir mi? ve benzeri sorular sorular... Bu makalenin bu soruları akla getirmesini diliyorum.

@Muslol, @PhI1638 ve @Wolwoo aklımdan geçenleri anlamış görünüyor. Tekrar teşekkürler.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 04:41:24 PM

doğa kanunlarıyla fazla haşır neşir olanlardan "doğaya müdahale etmeyin" sloganını çok duyarız. hatta bazı avrupa ülkelerinde kuşlara yem vs vermek yasak diye bilyorum

belgesellerde görmüşüzdür, yavru-canlı ölecek ama müdahale edilmez, "ekolojik denge" hassasiyeti

https://medium.com/@birhikayesivar/afrikal%C4%B1-%C3%A7ocuk-akbaba-pulitzer-%C3%B6d%C3%BCl%C3%BC-ya-sonra-kevin-carter-d1d0b100c619

bunları duyunca aklıma şu herkesin gördüğü fotoğraf geliyor, işte eleman fotoğrafı çekmiş ama çekip gitmiş, sonra da intihar etmiş vs...

ya kardeşim sokmuşum arzına talebine  Grin biz insanız yau, o zaman doktor da müdahale etmesin hastalara geberek, polis de müdahale etmesin kaos olsun, herşey olacağına varsın!
madem biz insanlar etkisiz elemanız! niye yaşıyoruz? sevgi-saygı-kardeşlik-yardımlaşma olmasın mı?

bazı şeyleri salt akılla açıklayamazsınız, Halil İbrahim sofrası hikayesini bilirsiniz, "bereket" diye br tabir var. ayrıca rızkın Allah'tan olduğuna inanırım, tamam günahkarız ama...bu tür "işte efenim nüfus 500 milyona insin" vs düşünceleri destekleyenler, bu karanlık planları yapanları da gizliden desteklemiş olacaklarını unutmamalı...ne demek nüfus 500 milyona insin? 6-7 milyar adamı gözden çıkarmak bu kadar kolay mı? el insaaaaff
yukarıda da yazdım, bizzat tanıdığım hayatta olan insanlar "ayağımıza çarık bulamazdık giymeye" diyor ama hayat onları öyle yerlere getirmiş ki mercedesler-evler vs....eskiden popülasyon çok daha azdı ama fakirlik daha çoktu, ekonomiler daha küçüktü.

bugünkü bilim ile (bildiğimiz kadarıyla-daha bilmediklerimiz var) üreterek-çalışarak bütün bir insanlık müreffeh yaşayabilir. yeter ki açgözlülük ve hırs gibi duyguların esiri olmayalım. bir kadın cinayeti olduğunda ya da bir çocuk öldüğünde hatta çok yaşlı ama sevilen bir insan dahi öldüğünde hepimiz üzülüyoruz. "milyarlarca insanı nasıl öldürürüz" yerine "nasıl yaşatırız" sorusunu sorarsak buna da çok güzel cevaplar bulacağımıza inanıyorum ki zaten yaşıyor, yaşatan da biz değiliz, öyle bir derdimiz bile yok!  Wink bari insanların kuyusunu kazmayalım...

-------------------------------------------------

Malthus’a göre bu felaketi insan eli ile önlemenin yolu; Sınırlandırılmış nüfus artışı ve doğum kontrolü idi. O zamanlar bugünün doğum kontrol yöntemleri olmadığından dolayı, ona göre evli çiftlerin birbirinden uzak yaşamaları, evlilik yaşını geciktirmek, fakir insanlara yardımın kesilmesi gibi sıradışı tedbirler alınmalı idi. Fakir, kültürsüz insanların daha hızlı üreyeceğini düşünen Malthus’un bu fikirleri sert eleştiriler almıştır.

Felaketi önlemenin bir diğer yolunu doğanın kendisi bulacaktır. Doğal afetler, salgınlar, kaynak savaşları… Bütün bunlar doğanın kendi dengesini arayışıdır. Günümüzde yaşanan Corona salgını, Ortadoğuda yaşanan büyük kaynak savaşları, depremler, afetler bundan sayılabilir. Son on yılda çok fazla kötülük yaşanmasının temelinde bu felaket yatmaktadır. İnsanoğlu geometrik şekilde nüfusunu artırıyor. Artan nüfus doğayı, kaynakları hor kullanıyor. Bütün bunların sonucunda basit bir virüs bile dünyada hızla yayılabiliyor. Depremlerde binlerce insan ölebiliyor. Savaşlarda milyonlar katlediliyor.
Virüs yayılıyor çünkü çok kalabalığız. Depremler can alıyor çünkü yapılarımız sağlam yapılmıyor. Savaşlar yapılıyor çünkü kaynakları ele geçirme, stoklama, sahiplenme dürtümüz var.

Darwin, “türlerin kökeni”nde ve evrim teorisinde Malthus’un görüşlerinden etkilenmiştir. Malthus’un görüşleri aynı zamanda Sosyal Darwinizm’in temelini de oluşturur. Bir doktrin olarak Malthusçuluk’ta, fakirleşmenin sömürüden değil nüfus artışından kaynaklandığını iddia eder.

-doğum kontrolünü "isteyen" uygulamalı, gdo'lu gıda vs üzerinden "büyük planlamalar" yapanların yatacak yeri yok benm nazarımda...
-"evlilik yaşını gecikitrmek"?  Smiley
-"fakir insanlara yardımın kesilmesi" ve "Fakir, kültürsüz insanların daha hızlı üreyeceği" gibi fikir(!) abidelerini komple çöpe atıyorum. SANA NE? sen misin elalemin planlamacısı!?

----------------------------------------------------------

bitcoin totalde 21 milyon olsa da satoshi olarak bakıldığında 21m X 100m satoshi= 2.1 kattrilyon adete kadar bölünebiliyor
henüz üretilmemiş ve bunun yanında kullanılmayan cüzdanlarda bol miktarda btc olduğu düşünülürse şu anda var olan yaklaşık 1.5 kattrilyon adet satoshi olduğunu söyleyebiliriz. Bir de bunun vadelisi, margini, hede hödösü vs türev ile piyasadaki satoshi adeti, sonsuz olmasa da epeyce yükselmiş vaziyette Smiley...market büyüdükçe bunların değeri de artar...
bir de şu var: BTC ebedi bir para birimi olmaktan çok belki yeni bir dünya düzenine geçiş amacıyla çıkmış diyebiliriz. belki ileride çok daha farklı ödeme yöntemleri ya da çok daha farklı bir paradigma ile karşılaşabiliriz mesela "ödeme sistemi" yerine istihkak gibi!

--------------------------
neyse daha çok var yazılacak ama kısa keselim...sürçü lisan ettiysek affola!
not: tartışmak için değil düşüncelerimi yazıyorum, herkese saygım var Wink

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
muslol67
Hero Member

View Profile
March 18, 2020, 04:49:14 PM

Tartışma (kavga değil) her zaman faydalıdır ancak bunu karşılıklı olarak yapmakta sıklıkla zorlanıyoruz. Karşılıklı olarak birbirimizi anlamaya değil tersleşmeye çalışıyoruz. Maalesef bu forumda da bunun örneğini çok iyi sergileyen bir kaç arkadaş var. Sanki sürekli kavga etmek derdinde bazı arkadaşlarımız. Bu başlıktan bahsetmiyorum genel olarak forumun tamamında var bu.

neyse...

Tabi ki kimsenin göz göre göre ölmesini falan kimse istemez. Burada Malthus'un da Thanos'un da amacı sadece insan öldürmek değil. Yaşamın devamı için krize gerek olmaması için. Bunu atlamamak lazım. Amaç acı çektirmek değil, doğal dengede acıyla olmasın amaç. Thanos'un oradaki olayı şu kendi gezegeni kaynak yetersizliği sonucu yok olunca bunu diğer gezegenler yaşamasın diye böyle bir şey istiyor. Önce bunu anlarsak yorumu daha sağlıklı yaparız.

Ve evet nüfus kontrolü dünya genelinde yapılması gereken bir şey. Doğamız gereği hepimiz içgüdüsel olarak çoğalmayı, çocuk sahibi olmayı istiyoruz. Ancak bir ailenin 10 çocuk sahibi olması gördüğümüz üzere doğru değil. Çin'de ardı ardına salgın diyebileceğimiz bu tür hastalıkların ortaya çıkması sebebini araştırırsak çoğu hayvanlardan gelen hastalıklar olduğunu görürüz. Çin'de insanlar bu hayvanları yemek için geçmişte mecbur olduklarını anladılar. Çünkü hızla büyüyen nüfusa yetecek protein içerikli gıda yoktu. Bu bir tercihti ve bizi bugüne getirdi. Yoksa adamlar ellerinde bilinen inek, koyun, domuz, tavuk varken gidip fare yemeye başlamadılar. Tarihi bazı kitaplarda Asya'nın bu konudaki ilk örneklerinin mecburiyete dayandığını yazar.

Yani sonuç olarak bu işleri buraya getirmemek lazım demek ki. Nüfus kontrolü Çin'de uzun süredir yapılmaya çalışılıyor ama bunu dünya geneline yaymak lazım. Bence bunu şöyle yapabilir dünya basit olarak. Her ülkenin yüz ölçümü belli. Metrekare başına nüfus hedefi verilir ve bu tutana kadar nüfus artış hızını herkes kontrol altına alsın denilir. Yani sonuçta artık nüfus güçtür olayını geçtik. Tabi ki bu benim düşüncem. Ama global bir çözüm aranmak zorunda. Ya kaynaklar arttırılacak (ki ekonominin temelinde "kıt kaynaklar" teorisi yatar) ya da nüfus kontrol edilecek. Ya da bugün aklımıza gelmeyen başka şeyler varsa bunlar konuşulacak. Ama bu ciddi ve kesin olacak. Çünkü artık sınırlar eskisi kadar keskin değil! Ve gördüğümüz üzere global hareketlilik can acıtabiliyor.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
March 18, 2020, 05:21:46 PM

~

Bir anne ve baba, çocuklarını 'aç kalacağını' bilerek doğuruyorsa ve doğurdukları çocuk onların aç olan 10. çocuğu ise; çocukların ve anne babasının doymaya hakkı yoktur. Bizler, insan olduğumuz kadar doğada yaşayan varlıklarız ve peak noktasına ulaştıktan sonra nüfusu arttıramazsın. 21.yy'dayız, bunu hayvanlar bile yapmıyor. Afrika'da açlıktan X çocuk ölüyor demeyi bırakmalısınız çünkü bu sadece doğanın bir dengesi. Bugün tüm Türkiye olarak, evimizdeki ekmeğe kadar bunlarla paylaşsak yine yapacakları tek şey sikişmek olacak ve kusura bakmayın milletin 12. çocuğunu besleyecek kadar delirmedim. Dünya'nın hiçbir ülkesi 6.7 fertility rateyi kaldırabilecek kadar güce sahip değil. Bu nasıl bir üreme hızıdır, bu nasıl cahil bir sikiş isteğidir/cinsellik dürtüsüdür, bu nasıl bir bencilliktir? Kendi çocuğunun geleceğini düşünmeyen insanların sonsuz yaşam ve üreme arzusunu biz mi karşılayacağız? Sonsuz kere karşıyım bu düşünceye. Ölüyorlar çünkü yaşamayı haketmiyorlar. Bugün Türkiye'de 6.7 fertility rate olsa burada birbirimizi keseriz, yamyam oluruz. Birilerinin fakir eğlencesine (seks) sponsor olan tüm ülkeleri de kınıyorum. Bu insanlara gıda ya da para yardımı yapmak mantıksız, yapılması gereken ilk şey kondom ve kitap (gerçi bunlar ne kondom kullanır, ne kitap okur ama biz yine insanlığımızı yapalım). Bu dünya ve insanları, aklını başına toplamalı. Elbette nüfus azaltılmamalı ancak şu halimizle bile göt göte yaşıyoruz. Ayağımız toprağa basmıyor, doğa diye bir şey bırakmadık, artık yıldızları göremiyoruz wolwoo.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 05:55:14 PM

hahhahha ya arkadaşlar hayali bir "kötü" karakter üzerinden fikir çarpışması yaşıyoruz. bunlar hep paradigma yapısından kaynaklanıyor.

-"nüfusu azaltmayalım" kısmına geldiysek ne ala! genocide - holocaust olayını atlıyoruz o halde! (ha bi de "random" olayı var. 7 milyarı 500 milyona indirsen tanıdığın-sevdiğin her 14 insandan 1'i hayatta kalacak demektir ve belki de sevdiklerinizden hiçbiri o şanslı gruba giremeyecek, kala kala suriyelilere de kalabilirsniz Cheesy)

-dünya sanılanın aksine bizim etrafımızda ve kafa yapımızda dönmüyor beyler Wink öyle olsaydı BTC 1 milyon dolar olurdu çoktan... (hala inanıyorum en az 100k olacak orası ayrı)

-insan acayip bi varlık! kendisine hak olanı başkalarında ayrıcalık falan zannediyor. bu ülkede ve dünyanın hemen her yerinde üremek-çoğalmak, insani bir deyimle çocuk sahibi olmak serbesttir. sırf ekonomisi kötü diye birilerine bunu nahak olarak yansıtamazsınız.

-şu son virüs olayı da gösterdi ki bütün insanlar ortak bir kadere sahip, aynı dünyada yaşıyoruz, kimin yaşayıp kimin öleceğine biz mi karar vereceğiz? "bedenime dokunma" diye bi slogan vardı, kürtaj için daha doğrusu kürtaj yanlıları içüüünn..şimdi elemanın biri çıkıyor "ben çocuğu aldıracam" diyor o medeni oluyor, ben 10 tane çocuk istersem gulyabani oluyorum!!! Smiley

her neyse Allah'tan hala sağduyulu insanlar var da bu tür olaylara sadece fikri ya da örtülü bazda şahit oluyoruz

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:00:29 PM

ben 10 tane çocuk istersem gulyabani oluyorum!

derdini baştan söyleseydin ya sana serbest üstad ahahaha Grin
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:11:39 PM

ben 10 tane çocuk istersem gulyabani oluyorum!

derdini baştan söyleseydin ya sana serbest üstad ahahaha Grin

abi ben çok çocuklu ailede büyüdüm, insan görmekten usandım Cheesy çocuğum falan da yok, gençken "asla çocuk istemiyorum" derdim, şimdi "kısmetse hayırlıysa olsun" diyorum. zaten yaş da gelmiş geçmiş, bu saatten sonra zor Wink

dediğim gibi benim gocunacak bi durumum yok ama,

-vay efendim kafam esti nüfus 500 milyona insin

bu ne yaa! "sen kimsin ki 7 milyar insanın olmaması gerektiğine karar verebiliyorsun?" demezler mi adama? yarın birgün başka biri de çıkar der ki "nüfusu 20 milyona indirelim"  Huh yani bu "tanrıcılık" oynama işini bırakıp biraz daha reel düşünmekte fayda var dostum. şu madı fakı dünyada biraz eğlenelim gezelim zaten girecez 2 metre mezara..kazandıklarımız (benim daha çok kaybettiğim Grin) geriye dönecek, mezarda kalacaz abi düşünsene?! 7 milyar da olsak 70 milyar da olsak ölecez, walla Wink Cool

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:30:50 PM

~

geri dönülmeyecek noktaya 11 yıl kaldı. küresel ısınma, küresel ısınmanın başlatacağı su savaşları ve yeni kavimler göçü..
birilerinin zevkine insanlık diyorsunuz, ben de diyorumki; zevkimiz için torunlarımızın hayatını mahvetme hakkına sahip değiliz.
gerçek insanlık budur wolwito reis...

Sıcak durumu ve yan etkileri
44 °C "Büyük olasılık ile ölüm ile sonuçlanması beklenmektedir, fakat literatürde 46,5°C sahip olup kurtulan bireyler de mevcuttur."
43 °C "Normal şartlar altında ölüm olması beklenmektedir, ciddi beyin hasarı gözlemlenir, dolaşım ve solunum sistemleri çökmesi gözlemlenir."
42 °C "Hastanın rengi solgun, kırmızıya dönülmesi görülür. Kan basıncının çok yüksek ya da çok düşük olması gözlemlenebilir, nabzı yükselir."
41 °C "Tıbbı müdahale edilmesi gerekmektedir, nefes alamama, şiddetli başağrısı, bayılma, su kaybı ve aşırı terleme gözükür."
40 °C "Ölümcül olma eşiğidir, şiddetli başağrısı, bayılma, su kaybı ve aşırı terleme gözükür."
39 °C "Yüksek seviyede terleme, yüksek nabız,nefes almakta zorluk çekme görülür. Epilepsi hastalarında konvülziyon gözükme ihtimali yüksektir."
38 °C "Kendini sıcak hissetme, terleme,susama, açlık hissi, rahatsızlık hissi gözükmektedir.""
Normal durum
37 °C "Normal sıcaklık değeridir.( 36.12–37.8 °C bu arlıkta olup kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.)"
Soğuk durumu ve yan etkileri
36 °C  "Kendini soğuk hissetme, hafif titreme (kimi durumlarda normal sıcaklık değeri olarak kabul edilebilir)"
35 °C " Yoğun titreme görülür, hissizlik ve ciltte morarmalar gözükür."
34 °C "Aşırı titreme görülür, parmakların hissi, kabiliyeti kaybolur, afallama ve morarma başlar. Davranış değişiklikleri oluşmaktadır."
33 °C "Birey bazı hareketlere tepki veremez, nabzı düşer, zor nefes alma başlar, uykusu gelir, titreme(üşeme) durabilir."
32 °C "Tıbbı müdahale edilmesi gerekir, halüsinasyonlar görülür, aşırı derece uyuma isteği, tamamen afallama, titreme biter ve sıcaklığı algılama kaybolur,çok düşük oranda refleks olabilir ya da olmaz."
31 °C "Etki ve tepki olmaz, bilinç ve algı seviyesi düşer, ciddi kalp problemleri baş gösterir."
28 °C "Ciddi kalp ritim bozuklukları gözükür, nefes almanın durma ihtimali her an için var olup beklenmektedir. Hasta ölü gibi gözükmektedir."
24–26 °C "Büyük ihtimal ile hasta ölümü beklemektedir. Sebebi dolaşım sistemin ya da solunum sisteminin düzgün çalışmamasından dolayıdır, fakat literatürde 14.2 °C'den kurtarılan bazı hastaların mevcudiyeti de vardır.[8]
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:33:49 PM

afrika'daki açın küresel ısınmayla ne ilgisi var abi? acilen btc'yi pos'a geçirmek gerekiyor Smiley Wink

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 18, 2020, 06:55:43 PM

afrika'daki açın küresel ısınmayla ne ilgisi var abi? acilen btc'yi pos'a geçirmek gerekiyor Smiley Wink

olay afrika değil. fertility rate..
her bir insan besine ihtiyaç duyar ve sera gazlarında tarımın %24 etkisi var.
tarım için ne lazım, su lazım. su nedir? %97.5i tuzludur, sadece %0.5 ulaşılabilir tatlı sudur.
tatlı suyun %70'i nereye gider? tarıma gider..

birileri aç çünkü dünya kaldırmıyor, dünya'nın birilerinin zevki uğruna tüketeceği kaynağı artık yok.
20. yuzıylın başında 1.5 milyar olan insan nüfusu şu an 8 milyar olmuş durumda.
artık bırakalım sınırsız sikiş ve zevke olan düşkünlüğü 'insanlık' olarak nitelendirmeyi. use condom.
asıl insanlık, torunlarımıza daha düzgün bir dünya bırakmaktır. onlar bu gidişle kurak ve susuz bir dünyanın içinde doğacak.
kavimler göçü, bunun oluşturacağı anarşi ve toplumsal etkiden bahsetmiyorum bile Smiley.

matematik ortada, şu an çocuk kotası getirilmesi gerektiğini aklı başında her insan biliyor.
ancak, demokratik sistemde bunu gelip düz adama anlatamazsın çünkü düz adam torunu değil, zevki sefayı düşünür.
üstelik kendi konfor alanının dışına çıkmazken bunu 'insanlık' olarak adlandırabilir, kolayı budur çünkü.
bir tür vicdan rahatlatma ayini diyelim biz buna Cool

bitcoin'in bile belli bir arz sınırı var, insanın niye olmasın?
PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 19, 2020, 01:26:45 PM

Allah, Tanrı, Yehova, Cosmos, Zeus, Kök Tengri, Ra veya Manitu... Hangisine inanıyorsanız artık ya da inanmıyorsanız. Yaradılışta hata var, ya da bu hata bilerek koyulmuş ki bir kaç bin yıl içinde kendimizi sıfırlayalım Smiley
65 yaşında vücut kendisini otomatik kapatmalıydı. Her insan öleceği günü bilmeli, ona göre yaşamalı. 65 doldu mu tık diyip gitmeli. Sorun morun kalmaz Cheesy
Ya da bir an önce belleğimizi dijital ortama aktarip 5 bin yıl yaşayalım orda, dünyada 100 bin kişi falan kalsın server bakımı üretimi vs için yeter Cheesy

Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
March 19, 2020, 01:39:34 PM

Allah, Tanrı, Yehova, Cosmos, Zeus, Kök Tengri, Ra veya Manitu... Hangisine inanıyorsanız artık ya da inanmıyorsanız. Yaradılışta hata var, ya da bu hata bilerek koyulmuş ki bir kaç bin yıl içinde kendimizi sıfırlayalım Smiley
65 yaşında vücut kendisini otomatik kapatmalıydı. Her insan öleceği günü bilmeli, ona göre yaşamalı. 65 doldu mu tık diyip gitmeli. Sorun morun kalmaz Cheesy
Ya da bir an önce belleğimizi dijital ortama aktarip 5 bin yıl yaşayalım orda, dünyada 100 bin kişi falan kalsın server bakımı üretimi vs için yeter Cheesy

Öleceğin tarihi bilmek çok tehlikeli olabilirdi hocam. Düşünsenize yarın öleceksiniz, hangi yasağı takarsınız Smiley Kore lideri tombik amcamız mesela 65 yaşına basmadan bir hafta önce tüm dünyayı ateşe verirdi Smiley

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
lugrugzo
Full Member

Activity: 158
Merit: 102

View Profile
March 19, 2020, 03:03:32 PM

olay afrika değil. fertility rate..
her bir insan besine ihtiyaç duyar ve sera gazlarında tarımın %24 etkisi var.
tarım için ne lazım, su lazım. su nedir? %97.5i tuzludur, sadece %0.5 ulaşılabilir tatlı sudur.
tatlı suyun %70'i nereye gider? tarıma gider..

birileri aç çünkü dünya kaldırmıyor, dünya'nın birilerinin zevki uğruna tüketeceği kaynağı artık yok.
20. yuzıylın başında 1.5 milyar olan insan nüfusu şu an 8 milyar olmuş durumda.
artık bırakalım sınırsız sikiş ve zevke olan düşkünlüğü 'insanlık' olarak nitelendirmeyi. use condom.
asıl insanlık, torunlarımıza daha düzgün bir dünya bırakmaktır. onlar bu gidişle kurak ve susuz bir dünyanın içinde doğacak.
kavimler göçü, bunun oluşturacağı anarşi ve toplumsal etkiden bahsetmiyorum bile Smiley.

matematik ortada, şu an çocuk kotası getirilmesi gerektiğini aklı başında her insan biliyor.
ancak, demokratik sistemde bunu gelip düz adama anlatamazsın çünkü düz adam torunu değil, zevki sefayı düşünür.
üstelik kendi konfor alanının dışına çıkmazken bunu 'insanlık' olarak adlandırabilir, kolayı budur çünkü.
bir tür vicdan rahatlatma ayini diyelim biz buna Cool

bitcoin'in bile belli bir arz sınırı var, insanın niye olmasın?

Bu konu üzerine çok güzel bir belgesel var, tavsiye ederim. Çekim ve müzikleri de muhteşem:

https://www.youtube.com/watch?v=rurtJhnEkTE  Home (Yuva)

My posts are not an incentive for investing, always do your own home work.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 19, 2020, 04:30:49 PM

Öleceğin tarihi bilmek çok tehlikeli olabilirdi hocam. Düşünsenize yarın öleceksiniz, hangi yasağı takarsınız Smiley Kore lideri tombik amcamız mesela 65 yaşına basmadan bir hafta önce tüm dünyayı ateşe verirdi Smiley
Binlerce yıllık insan kültürü belki de bunu kanıksayıp normal devam ederdi. Dediğiniz de olabilir, ben tanrı değilim sonuçta  Cheesy

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 19, 2020, 04:53:15 PM

@PHI1618, tam da Black Mirror dizisinde işlenebilecek bir konu. Aslında "bellek aktarımı" işlenmişti diye hatırladım şimdi. Öldükten sonra beyinler bilgisyarlara yükleniyordu ve oradan devam ediyorlardı... 65 yaş olayı da iyi fikir aslında. Sevdim bu yaklaşımı :)

@Bthd, herkes doğduğundan itibaren hangi yaşta öleceğini bildiği için bence ona göre devam ettirirlerdi tüm yaşamlarını. Belki emeklilik daha erken yıllarda kazanılırdı. Devletler bütçelerini buna göre denkleştirirdi. Yasakları takmama yaşı da belki ölmeden 5 sene önce başlardı. Ama o Koreli çok fena adam, ondan her şey beklenir :)

Konu çok güzel anlatılmış aslında. Özellikle son kısımda Bitcoin'le ilgili yazanlar için de şu görüşüm var: Bitcoin uzun zamandır aslında bir alışveriş aracı olmaktan çıktı ve yatırım aracına dönüştü. Dengeli bir fiyat olmadıktan sonra da böyle kalacak. Birkaç saat arayla çok yüksek ya da çok düşük fiyatlar görülebiliyor. Bu da insaları ürkütüyor. Stabil coinleri alışveriş aracı olarak daha kullanışlı görüyorum.

PHI1618
Legendary
*

View Profile
March 20, 2020, 06:46:22 AM

@PHI1618, tam da Black Mirror dizisinde işlenebilecek bir konu. Aslında "bellek aktarımı" işlenmişti diye hatırladım şimdi. Öldükten sonra beyinler bilgisyarlara yükleniyordu ve oradan devam ediyorlardı... 65 yaş olayı da iyi fikir aslında. Sevdim bu yaklaşımı Smiley

Bellek aktarımı işlenmişti bir bölümde evet.
65 yaş sınırı da dediğiniz gibi işlenebilecek güzel bir konu. Bi mail atalım netflix'e bakarsın tutar Cheesy

Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
March 20, 2020, 01:49:53 PM

@PHI1618, tam da Black Mirror dizisinde işlenebilecek bir konu. Aslında "bellek aktarımı" işlenmişti diye hatırladım şimdi. Öldükten sonra beyinler bilgisyarlara yükleniyordu ve oradan devam ediyorlardı... 65 yaş olayı da iyi fikir aslında. Sevdim bu yaklaşımı Smiley

Bellek aktarımı işlenmişti bir bölümde evet.
65 yaş sınırı da dediğiniz gibi işlenebilecek güzel bir konu. Bi mail atalım netflix'e bakarsın tutar Cheesy

Bellek aktarımı altered carbon dizisinde var. 65 yaşına girince tık diye ölmeyi bilmiyorum ama the time adında enfes bir film var.  Her insanın yüklediği "kredisi" kadar yaşayabildiği bir dünya. Kredisi çok olan kapitalistler sonsuza kadar yaşayabiliyordu. Dünyada yiyecek sorunu yok, açlık sorunu var. Fakirlerin açlığı değil, zenginlerin doymak bilmez iştahı bitirecek dünyayı.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 20, 2020, 02:06:39 PM

Bellek aktarımı altered carbon dizisinde var. 65 yaşına girince tık diye ölmeyi bilmiyorum ama the time adında enfes bir film var.  Her insanın yüklediği "kredisi" kadar yaşayabildiği bir dünya. Kredisi çok olan kapitalistler sonsuza kadar yaşayabiliyordu. Dünyada yiyecek sorunu yok, açlık sorunu var. Fakirlerin açlığı değil, zenginlerin doymak bilmez iştahı bitirecek dünyayı.

Filmin adını düzelteyim hocam: In Time (Zamana Karşı). İlgilenenler için de özeti ve fragmanları şurada: http://www.beyazperde.com/filmler/film-180314/
Kapitalizmi, bilimkurgu üzerinden ve distopik bir oramda anlatan en güzel yapımlardan birisi. Oldukça hareketli sahneleri de var. Favori filmlerim arasındadır. Hatırlatmanız iyi oldu; tekrar izlemekte fayda var :)
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 20, 2020, 04:04:27 PM

tam kavga edilecek başlık, keşke şöyle kurtlar vadisi ve ramiz dayı izleyen, durum değerlendirmesi ve muhakemesi çoook yüksek birine denk gelsem :)))

maltusun kendisi mezarından kalksa, önce kendi yazdıklarına sonra da destekçilerine gülerdi. tarihteki olayları, içlerindeki kişi ve kahramanları "yüksek vicdan ve iyi niyet tespit kurulu otoritesi" olarak, iyi ve kötü diye ayıklayarak değil; vaka değerlendirmesinin dışına çıkıp, dönem koşullarını tartışmanın içine eklediğimizde, doğru çıkarımlar oluşturabiliriz (maltus da dahil).

matus kimlerden etkilenmiş, hangi dönemde yaşamış, yaşadığı dönemin sosyo-ekonomik koşuları neler bunlara göz atmak gerekiyor.

eğer bu dünyada bir fazlalık varsa, maltus (ki kendisi pambığı yiyeli çok oluyor) ve maltusçu düşünen tayfadan başkası değildir. :)) coronanın kol gezdiği şu güzide günlerde, bütün maltusçu halkımı -maltus nöbeti için- meydanlarda otobüs tutacağı yalamaya davet ediyorum. :))

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
March 21, 2020, 10:12:15 PM
Merited by Vispilio (3)

İnsanlar tekrar evrimleşiyor. Yaşam süremiz sürekli olarak artarken, üreme hızımız düşüyor.

Yani bu kaynakların kıt olması ve artan nüfus fakir ve gelişmemiş ülkelerin problemi. Diğer ülkelerde nüfus artış oranı düşük olduğu gibi ekonomik zenginlik yüzünden dünyada ki en parlak beyinleri bünyelerine katıyor. Her geçen gün daha güçlü oluyorlar. Sürekli beyin göçü veren ülkeler kısır döngüye giriyor ve yerinde sayıyorlar.

Mesela Çin kontrolsüz üremedi tarihin her döneminde bile adamlar kalabalıktı. En basit örnek Mete hanın Çin politikası. Adamlar nüfusu kontrol altında tutuyorlar. Korona virüsünde bile yendiler ve İtalya'ya yardıma gittiler.

Nüfusu kontrolsüz artan Hindistan ki onların durumu ortada. En son inek dışkısında banyo yapıyor, idrarını içiyorlardı şifa diye. İran da demir yalayıp, sahte alkol içitiler korona diye.

Doğal seleksiyon durumu. Şuan malesef Afrika da ne oluyorsa gelişmeyen ve nüfusunu kontrol edemeyen ülkelere de o olacak.

Bu dünya iq tablosu bir çok şeyi açığa çıkarıyor.

95 ve üstü ülkeler nüfus artış problemi yaşamıyor, ekonomik problem yaşamıyor ve seküler ülkeler. Tam tersi düzenli nitelikli göç alan yada ihtiyaç duyan ülkeler.

95 altı ise dindar, muhafazakar ve gelişmemiş ülkeler. Popülizm ve propagandanın milliyetçilik ve din üzerinden çok yürütültüğü ülkeler. Ama sürekli olarak savunduğu değerlerin zıttı olan ülkelere beyin göçü vererek ironik olan ve kısır döngüye giren ülkeler.

Ortadoğu ve Latin Amerika resmen kardeş gibiler. Birinde yıllardır radikal dini örgütler diğerinde uyuşturucu örgütleri yüzünden kan gövdeyi götürüyor yıllardır.

Nüfus, ekonomi ve dinsel ve mezhepsel sorunların tamamı grafikte nedeniyle mevcut.

Mısırın nüfusu 100 milyonu aşmış durumda 10 yıl önce 80 milyondu. Zaten fakirsin ve ülkende ki gençlerin geleceği yok ayrıca sürekli siyasi çalkantı yaşıyorsun. Neden bu kadar fazla ürüyorsun ? Çin'in nüfusu 10 yılda 40 milyon artmış 1.3 milyar nüfusu var.

https://tr.euronews.com/2020/02/11/misirin-nufusu-100-milyonu-gecti-hukumet-alarmda

Ülkemizde ki Suriyeliler sürekli ürüyorlar. Yahu ülken mahvolmuş ve sen başka bir ülkede mültecisin nasıl çocuk yapabiliyorsun ? Hadi yaptın neden bir değil iki değil ?

Cevaplarının hepsi tabloda. Suriyelilerin ortalama iq seviyesi 83.

Eğer laik olsalardı şii, nusayri ve sünni olarak bölünüp birbirlerini boğazlamazlar, tıpkı Irak gibi 3 'e bölünmezlerdi. İran akıllı olsa Şii mezhepçiliği yapmaz ve komşuları olan ülkeleri zayıflatıp temellerine dinamit koymazdı. İranın ortalama İQ 84.

ABD kişi başına düşen gelir 70 bin dolara gelmek üzere. Yani adamların 330 milyon nüfusu 3 milyar olsa bile ortalama gelir ancak Türkiye gibi oluyor.

Afrika ülkelerinde ki açlık bitirilirse nüfusları kısa sürede 10 katına çıkar ve tekrar aynı sorunu yaşarlar bunun çözümü yok. Eğer olsaydı açlıktan öleceklerini bildiği halde zaten çocuk yapmazlardı.

Bitcoin / Ethereum / Monero
trendcoin
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 01:56:21 AM
Merited by Vispilio (3), wolwoo (1)

İnsanlar tekrar evrimleşiyor. Yaşam süremiz sürekli olarak artarken, üreme hızımız düşüyor.

Yani bu kaynakların kıt olması ve artan nüfus fakir ve gelişmemiş ülkelerin problemi. Diğer ülkelerde nüfus artış oranı düşük olduğu gibi ekonomik zenginlik yüzünden dünyada ki en parlak beyinleri bünyelerine katıyor. Her geçen gün daha güçlü oluyorlar. Sürekli beyin göçü veren ülkeler kısır döngüye giriyor ve yerinde sayıyorlar.

Mesela Çin kontrolsüz üremedi tarihin her döneminde bile adamlar kalabalıktı. En basit örnek Mete hanın Çin politikası. Adamlar nüfusu kontrol altında tutuyorlar. Korona virüsünde bile yendiler ve İtalya'ya yardıma gittiler.

Nüfusu kontrolsüz artan Hindistan ki onların durumu ortada. En son inek dışkısında banyo yapıyor, idrarını içiyorlardı şifa diye. İran da demir yalayıp, sahte alkol içitiler korona diye.

Doğal seleksiyon durumu. Şuan malesef Afrika da ne oluyorsa gelişmeyen ve nüfusunu kontrol edemeyen ülkelere de o olacak.

95 ve üstü ülkeler nüfus artış problemi yaşamıyor, ekonomik problem yaşamıyor ve seküler ülkeler. Tam tersi düzenli nitelikli göç alan yada ihtiyaç duyan ülkeler.

95 altı ise dindar, muhafazakar ve gelişmemiş ülkeler. Popülizm ve propagandanın milliyetçilik ve din üzerinden çok yürütültüğü ülkeler. Ama sürekli olarak savunduğu değerlerin zıttı olan ülkelere beyin göçü vererek ironik olan ve kısır döngüye giren ülkeler.

Ortadoğu ve Latin Amerika resmen kardeş gibiler. Birinde yıllardır radikal dini örgütler diğerinde uyuşturucu örgütleri yüzünden kan gövdeyi götürüyor yıllardır.

Nüfus, ekonomi ve dinsel ve mezhepsel sorunların tamamı grafikte nedeniyle mevcut.

Mısırın nüfusu 100 milyonu aşmış durumda 10 yıl önce 80 milyondu. Zaten fakirsin ve ülkende ki gençlerin geleceği yok ayrıca sürekli siyasi çalkantı yaşıyorsun. Neden bu kadar fazla ürüyorsun ? Çin'in nüfusu 10 yılda 40 milyon artmış 1.3 milyar nüfusu var.

https://tr.euronews.com/2020/02/11/misirin-nufusu-100-milyonu-gecti-hukumet-alarmda

Ülkemizde ki Suriyeliler sürekli ürüyorlar. Yahu ülken mahvolmuş ve sen başka bir ülkede mültecisin nasıl çocuk yapabiliyorsun ? Hadi yaptın neden bir değil iki değil ?

Eğer laik olsalardı şii, nusayri ve sünni olarak bölünüp birbirlerini boğazlamazlar, tıpkı Irak gibi 3 'e bölünmezlerdi. İran akıllı olsa Şii mezhepçiliği yapmaz ve komşuları olan ülkeleri zayıflatıp temellerine dinamit koymazdı. İranın ortalama İQ 84.

ABD kişi başına düşen gelir 70 bin dolara gelmek üzere. Yani adamların 330 milyon nüfusu 3 milyar olsa bile ortalama gelir ancak Türkiye gibi oluyor.

Afrika ülkelerinde ki açlık bitirilirse nüfusları kısa sürede 10 katına çıkar ve tekrar aynı sorunu yaşarlar bunun çözümü yok. Eğer olsaydı açlıktan öleceklerini bildiği halde zaten çocuk yapmazlardı.

3. paragrafta da devrik cümle var, ancak çin'in korona virüsünü yendiğini ve italya'ya yardıma gittiğini falan yazmışsınız. :))

iq'su yüksek çinli arkadaşlara, 10 yıldan fazla süredir vahşi hayvan yememeleri konusunda bilim adamlarının ısrarla yaptığı uyarılar:

https://www.independentturkish.com/node/149861/d%C3%BCnya/bilim-insanlar%C4%B1-13-y%C4%B1l-%C3%B6nce-uyarm%C4%B1%C5%9F-yarasa-t%C3%BCketen-%C3%A7inin-g%C3%BCneyi-saatli-bomba-yeni

iq'su yüksek çin rejimine virüsten ilk bahseden ve susturulup öldürülen doktorun haberi; belki önlemler erken alınsaydı, dünya bu denli büyük bir felaket ile karşı karşıya kalmayacaktı.

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/corona-virusune-ilk-kez-dikkat-ceken-doktor-li-wenliang-hayatini-kaybetti,ttfi-9itJE6dCjtW51YLyg

italya'da, şu an yaklaşık olarak açıklanan ölü sayısı 4000'i geçmişken; çin komünist devletinin imajını korumak için örtbas ettiği, dedikodu yaymak suçlamasıyla soruşturma başlattığı doktorun şaibeli ölümü ile dünyayı felakete sürükleyen corona virüsü süreci, çin sokaklarını karış karış gezmesine rağmen ölü sayısı 3000'de kaldı, öyle mi?!?!?

eminim ölü sayısının az olmasının bir diğer hikmeti de, yüksek iq sahibi küba'nın sürekli olarak aşı bulması vakasıdır. :))

çinli abla güzel bir soru sormuş: operatörler devamlılığı öteki tarafta sağlamıyorsa neredeler?

china mobile verilerine göre kayıp 8,1 milyon, ancak diğer operatör verileri ile sayının 15 milyona ulaştığı iddiası dolaşıyor. china mobile'in toplam abone sayısı 940 milyon, 8 milyon kayıp yaklaşık %1 civarına yaklaşıyor ve bu oran oldukça tanıdık...

yüksek iq sahibi olan bu insanların neden vahşi hayvan pazarlarına yöneldiğini merak ederseniz de, yu hua'nın "yaşamak" adlı eserini tavsiye ederim.

konu içerisinde bulunan daha önceki postlarda bahsinin geçtiği gibi, hiç de öyle salt yüksek nüfus problemi nedeniyle olmadığını da kolayca anlayabilirsiniz. 150-200 sayfalık su gibi akan güzel bir kitaptır.

postun geri kalanını analiz edip cevap yazacaktım, ancak çok vakit ayıramayacağım için oluşturduğunuz korelasyonun ten renkleri ile açıklandığını düşünmenizi rica ediyorum. orta doğulular ve latin amerikalılar esmerdir, afrikalılar siyahidir; ruslar, amerikalılar ve asyalılar beyazdır. bu korelasyon da en az sizinki kadar oldu; latin amerikalılar yarasa yemeyecek kadar "milliyetçi ve dindar" oldukça benim için problem oluşturmayacaklar, geri kalan her şey biraz zaman, sonra ise ten rengi ve uyumu... :))

wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 02:11:32 AM
Merited by trendcoin (2), Vispilio (1)

3. paragrafta da devrik cümle var, ancak çin'in korona virüsünü yendiğini ve italya'ya yardıma gittiğini falan yazmışsınız. Smiley)

iq'su yüksek çinli arkadaşlara, 10 yıldan fazla süredir vahşi hayvan yememeleri konusunda bilim adamlarının ısrarla yaptığı uyarılar:

https://www.independentturkish.com/node/149861/d%C3%BCnya/bilim-insanlar%C4%B1-13-y%C4%B1l-%C3%B6nce-uyarm%C4%B1%C5%9F-yarasa-t%C3%BCketen-%C3%A7inin-g%C3%BCneyi-saatli-bomba-yeni

iq'su yüksek çin rejimine virüsten ilk bahseden ve susturulup öldürülen doktorun haberi; belki önlemler erken alınsaydı, dünya bu denli büyük bir felaket ile karşı karşıya kalmayacaktı.

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/corona-virusune-ilk-kez-dikkat-ceken-doktor-li-wenliang-hayatini-kaybetti,ttfi-9itJE6dCjtW51YLyg

italya'da, şu an yaklaşık olarak açıklanan ölü sayısı 4000'i geçmişken; çin komünist devletinin imajını korumak için örtbas ettiği, dedikodu yaymak suçlamasıyla soruşturma başlattığı doktorun şaibeli ölümü ile dünyayı felakete sürükleyen corona virüsü süreci, çin sokaklarını karış karış gezmesine rağmen ölü sayısı 3000'de kaldı, öyle mi?!?!?

eminim ölü sayısının az olmasının bir diğer hikmeti de, yüksek iq sahibi küba'nın sürekli olarak aşı bulması vakasıdır. Smiley)

çinli abla güzel bir soru sormuş: operatörler devamlılığı öteki tarafta sağlamıyorsa neredeler?

china mobile verilerine göre kayıp 8,1 milyon, ancak diğer operatör verileri ile sayının 15 milyona ulaştığı iddiası dolaşıyor. china mobile'in toplam abone sayısı 940 milyon, 8 milyon kayıp yaklaşık %1 civarına yaklaşıyor ve bu oran oldukça tanıdık...

yüksek iq sahibi olan bu insanların neden vahşi hayvan pazarlarına yöneldiğini merak ederseniz de, yu hua'nın "yaşamak" adlı eserini tavsiye ederim.

konu içerisinde bulunan daha önceki postlarda bahsinin geçtiği gibi, hiç de öyle salt yüksek nüfus problemi nedeniyle olmadığını da kolayca anlayabilirsiniz. 150-200 sayfalık su gibi akan güzel bir kitaptır.

postun geri kalanını analiz edip cevap yazacaktım, ancak çok vakit ayıramayacağım için oluşturduğunuz korelasyonun ten renkleri ile açıklandığını düşünmenizi rica ediyorum. orta doğulular ve latin amerikalılar esmerdir, afrikalılar siyahidir; ruslar, amerikalılar ve asyalılar beyazdır. bu korelasyon da en az sizinki kadar oldu; latin amerikalılar yarasa yemeyecek kadar "milliyetçi ve dindar" oldukça benim için problem oluşturmayacaklar, geri kalan her şey biraz zaman, sonra ise ten rengi ve uyumu... Smiley)

"çin en yüksek Iq sahibi" ama en yüksek nüfusa da sahip

eldeki verilere göre 1. ve 2. dünya savaşlarında nusayri ruslar ile şii almanlar çarpışmıştır Smiley ayrıca kore'nin kuzeyi sünni bildiğim kadarıyla

beyin göçü veren ülkeler dindar falan değil

https://eksisozluk.com/abdde-125-bin-okul-450-bin-kilise-olmasi--4083727?p=2

vs vs yau bırakın bu işleri eleştirdiğiniz kişilere dönmeyin Wink

Dogan86
Full Member

View Profile
March 22, 2020, 05:45:07 AM
Merited by Vispilio (1)

@trendcoin

Devrik cümleler olabilir, imla hatası bile olabilir. Neden olmasın ? İnsanız sonuçta.

https://www.independentturkish.com/node/145931/d%C3%BCnya/italya-avrupa%E2%80%99dan-yard%C4%B1m-istedi-cevap-7-bin-500-kilometre-%C3%B6tedeki-%C3%A7inden-geldi

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/cin-olu-sayisi-artan-italyaya-yardim-ekibi-gonderdi-5678797/

https://www.ntv.com.tr/dunya/corona-virusle-mucadelede-cin-italyaya-yardim-ediyor,9uy-kaZ6b0ylwkWzMP5Bmw

Birde İtalyaya giden Çin'li ekip vardı açıklama yapmışlardı onu da internetten bulursunuz.

Çinlilerin ne yediği ve kim olduğu zerre umrumda değil açıkçası onları savunmak ise yapacağım en son şey olur. Tek bildiğim yakında bizim ülkemiz telefon piyasasını ele geçirecek oldukları.

Çinin yıllara göre nüfus artış hızını incelemenizi tavsiye ederim.

Çinliler hiç sevmediğim bir ırktır. Zaten ben Türk milletine mensup bir insanım haliyle Çinlileri sevme ihtimalim pek yok özellikle Türkistan olayı yaşanırken. Ama objektif bakmayacağım anlamına gelmez. Özetle HAMASETİ sevmiyor elimden geldiğince objektif bakıyorum.

8 milyon Çinli olayı KANITLANINCA tekrar konuşabiliriz. 8 milyon insanın yok olmasını bu kadar kolay örtemezler. Ayrıca örtmeleri yada yarasa yemeleri neyi değiştiriyor ? Ürettikleri markalar, ürünler ve ekonomileri ortada.

Zaten konu Çin değil ama siz konuyu Çin'e kaydırdınız. Çin örneğini Mısır'ın nüfus artış hızı ile kıyasladım.

ÇİNİN CANI CEHENNEME YANİ... Bir Türk olarak zerre umrumda olmayan bir ülke olduğu gibi savunacak halim de yok ama dediğim gibi objektif bir insanım.

Eğer tekrar cevap yazacak olursanız lütfen tek bir şey belirlemeyin ve tabloyu genel olarak tartışalım.

Ama sırf karşıt olmak için yazmaya gerek yok.

Mesela grafikte 90 lık kısıma kadar olan ülkeler neden gelişmemiş ülkeler ? Ortak noktaları nedir ? Neden gelişmiş demokrasi ve ekonomi yok ? Neden YAMYAM Çin gibi aya gitmeye çalışmıyorlar ? Bu ülkelerin çoğu petrol zengini üstelik.

@wolwoo

O kadar şeyden sadece laiklik kısmına neden takıldınız ?

Başkaları ile savaşmaktan bahsetmiyorum SURİYELİLER kendi aralarında birbirlerini öldürüyorlar Suriyeliler farklı mezhep görüşüne sahip Suriyelileri öldürüyor.

Bizim sunni, alevi ve ateist/ deist gibi gruplaşıp birbirimizi yediğimizi düşünün.

Dünya savaşında hristiyan ülkeler birbirleri ile mezhep yüzünden değil çıkarlar yüzünden savaştı. Hammadde, koloniler vs... O konuya girersek çıkamayız. Mesela Azerbaycan şii ama seküler bir ülke bu yüzden İranda 30 milyon Azerbaycan Türkü olmasına rağmen bizi daha çok seviyorlar.  İran 30 milyon Türk'e rağmen Ermenilere destek verdi Karabağ işgalinde düşünebiliyor musun?

Yunanistan sınırında ki insanlar İsveçli mülteciler mi ?

Ben İran, Suriye ve Afganistan kökenli olduklarını duydum. Bu ülkeler koyu müslüman ülkeler ve bu mülteciler ateist/hristiyan ülkelere gidiyorlar. Neden Suudi Arabistan gibi petrol zzengini ülkelere gitmiyorlar ? K. Afrika ağırlıklı olarak Fransaya göç verir buralar hala koloni gibidir ama sadece eğitimli beyinleri sömürür Fransa. Geçenler de Mevlüt Çavuşoğlunun tartıştığı FRANSIZ sanılan kadın aslında TUNUSLU ama Fransayı savunmak için Ermeni iddiaları adı altında bize sataşıyordu. Beyin göçü...
https://www.haberturk.com/fransiz-parlamenterler-antalya-sokunu-atlatamadi-2433160

Londranın belediye başkanı Pakistanlı bir müslüman.

Suriye ve Irak daha aynı din farklı mezhep diye birbirini yerken bir müslüman ateist bir şehirde belediye başkanı olabiliyor.

Bunu İran da yapsalar ne olur ? Yada grafikte ki ülkelerde ?

Buna demokrasi deniliyor. Orada ki hristiyanlar da Tanrı var diye reklam verebilirler ve müslüman birine oy verebilirler.

Amerikanın dindarlığını tartışmayacağım zira Holywood ile sürekli ateizm propagandası yapıyor tüm dünyaya.

wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 06:13:58 AM

dostum IQ ile eğitimi karıştıran bir harita var sanırım, afrikalıların+ortadoğuluların dünyanın geri kalanına göre aptal olduğuna inanmamı beklemesin kimse

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clkelere_g%C3%B6re_IQ

1981 yılında Vinko Buj tarafından yayınlanmış "Average IQ values in various European countries" adlı çalışma kısa bir zaman aralığı içinde aynı IQ testi kullanılaraktan yürütülmüş tek araştırma olmaktadır. Araştırma 21 Avrupa ülkesinin başkentleri veya en büyük şehirlerinde ve Gana adlı ülkede yapılmıştır. Rindermann 2007 yılında çalışmanın sonuçlarını güvenilmez ve kalitesiz bulmuştur. Sonuç olarak IQ'nun PISA skorları dışında GSYİH gibi diğer iddia edilmiş ülke zeka göstergeleri ile bağlantılı olduğu sonucu çıkmıştır.[

eğitim çin'de ve japonya gibi disiplinli ülkelerde daha fazla tabana yayılıyor, batı zaten belirli standartlara ulaşmış, belki eğitimin yaygınlaşması vs etkili olabilir...

2009 yılında Jelte M. Wicherts, Conor V. Dolan ve Han L.J. van der Maas Lynn ve Vanhanen'ın çalışmalarına kritik olarak Sahra Altı Afrika'daki ortalama IQ seviyeleri üzerine yeni bir çalışma yayınlamıştır.[7] Bu çalışma sonucuna göre bu bölgede bulunan milletlerin ortalama IQ'ları 82 puan olmaktadır. Bu skor ortalamaları 98-107 arasında değişen Avrupalı ve Doğu Asyalı milletlerden daha düşük olsa da önceden Lynn ve Vanhanen tarafından hesaplanmış 67 puandan yüksekte bulunmaktadır. Grup aynı zamanda bu durumun Sahra altı Afrika'daki sınırlı eğitim, sağlık ve beslenme olanaklarına bağlamışlardır.

olayı ırk, din gibi nedenlere getirmek yanlış bence! nüfus artış hızı avrupa ya da diğer batılı ülkelerden yüksek çıkınca kimse aptal olmuyor. "eğitim seviyesi yükselince doğum oranı azalır" tezi de tek başına yeterli bir referans olamaz. amerika'da harward mezunu bir adam 5 çocuk yapıyorsa nolacak?

"çocuk yapmak kötüdür" anlayışına nerden kapıldı insanlar anlamıyorum! biri der nüfusu %90 azaltalım, öteki der dinleri ortadan kaldıralım, ırklar ve milliyetler üzerinden değerlendirmeler, suriyeliler desen 1 asır öncesi yahudiler gibi kimse istemiyor....

italya dediğiniz yer papalığın-katoliklerin merkezi
amerika evangelist ve musevilerin kalesi

Dünya savaşında hristiyan ülkeler birbirleri ile mezhep yüzünden değil çıkarlar yüzünden savaştı.
genocide neydi peki? kollarında yıldızla gezenler falan? kaldı ki her ne sebeple çıkarsa çıksın dünyaya çok büyük etkileri olmuş savaşlar bunlar, kimine ideolojik kimine ekonomik, kimi dini sebepler baskın geldi...

----------------------------------

burda neyi tartışıyoruz? onu da anlamış değilim

müslümanlar, ortadoğulular, hindular vs herkes ölsün mü yani? ya da bunların alayını kısırlaştırsınlar mı? ne istiyorsunuz? sonuç ne? herkes ne yapsın istiyorsunuz?

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 06:57:25 AM

ya tamam almadik elinizden sikişinizi.
tavşan gibi sikişin amk, empati yoksunu ilgisiz cocuklar yetistirin.
1 goz odada 4 cocuk yatirin.
vurun mala, sizden zekisi yok.
ne de olsa cocugunuzla sizden cok ogretmenleri ugrasiyor, siz keyfinizdesiniz.
cocuk agladiysa salin disari? arkadaslarimin annesinin kucukken yaptigi gibi.
cocuklar piç gibi sokakta buyudu, anneleri 9’da koyup aksam 9’da aliyodu.
dert yok tasa yok, yap at sokaga, yap at okula gitsin amk ne de olsa zorunlu egitim.
ver bulguru yesin cocugun gideri yok bir şekilde ata arpa verir gibi beslersiniz.
ilgiye gerek yok, yetiştirin topluma sosyopatlari aq.
dert etmeyin, vurun mala.

7-8 sene once okul kantininden cornette almiştim, ustundeki kartonu cope atmistim. copten bedavayi alip kendine dondurma alan arkadasim olmustu lisede. ben kucumsemedim elbette ancak, neden ya? ulan bu devlet bu millet liseli bi cocugun cebine dondurma parasi koyamayacak kadar aciz mi lan.
kimse boyle sikik bi hayat yasamayi haketmiyor heleki 0-20 yaş arasinda.
ben cok cocuk yapmayin demiyorum. bakamayacaksan yapma AQ.
şimdi diyicekler fakir cocuk yapmasin mi?
abi siz dert etmeyin. vurun mala. vur vur vur senden aslani yok.
helal.

sonra bu kafa ureyecek, gelecek 18’ine oy verecek.. dusunmek dahi istemiyorum, demokrasinin bugu bu.. kolay kandirilabilir ve manipule edilebilir kocaman bir kitle...
kolayca derneklerin eline dusebilir.
fetonun eline dusebilir.
pkk’nin eline dusebilir.
ne de olsa bes kurus parasi YOK.
ilgiye MUHTAÇ.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 07:12:40 AM

ya tamam almadik elinizden sikişinizi.
vurun mala, sizden zekisi yok.
ne de olsa cocugunuzla sizden cok ogretmenleri ugrasiyor, siz keyfinizdesiniz.
cocuk agladiysa salin disari? arkadaslarimin annesinin kucukken yaptigi gibi.
cocuklar piç gibi sokakta buyudu, anneleri 9’da koyup aksam 9’da aliyodu.
dert yok tasa yok, yap at sokaga, yap at okula gitsin amk ne de olsa zorunlu egitim.
ver bulguru yesin cocugun gideri yok bir şekilde ata arpa verir gibi beslersiniz.
ilgiye gerek yok, yetiştirin topluma sosyopatlari aq.
dert etmeyin, vurun mala.

7-8 sene once okul kantininden cornette almiştim, ustundeki kartonu cope atmistim. copten bedavayi alip kendine dondurma alan arkadasim olmustu lisede. ben kucumsemedim elbette ancak, neden ya? ulan bu devlet bu millet liseli bi cocugun cebine dondurma parasi koyamayacak kadar aciz mi lan.
kimse boyle sikik bi hayat yasamayi haketmiyor heleki 0-20 yaş arasinda.
ben cok cocuk yapmayin demiyorum. bakamayacaksan yapma AQ.
şimdi diyicekler fakir cocuk yapmasin mi?
abi siz dert etmeyin. vurun mala. vur vur vur senden aslani yok.
helal.

sonra bu kafa ureyecek, gelecek 18’ine oy verecek.. dusunmek dahi istemiyorum, demokrasinin bugu bu.. kolay kandirilabilir ve manipule edilebilir kocaman bir kitle...
fetonun eline dusebilir.
pkk’nin eline dusebilir.
ilgiye MUHTAÇ.
Ahaha sadece çocuk yapanlar mı sex yapıyor?
Tek çocuk olunca mı düzgün bireyler yetişiyor?
Nüfus azalınca dünya daha mı iyi bir yere dönüşecek?
Yoksa başka şeyler mi gerekiyor?

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 07:35:20 AM

- daha pre kullanmayi ya da disari atmayi bilmeyen adam cocuk yapmasin.
- tek cocuk demedik. paran vardir 3 yaparsin. ciftcisindir, tarim icin eleman lazimdir 5 yaparsin.
- nufus azalsin demedim, sabit kalabilir. ya da KONTROLLU ARTABİLİR. Ben kontrolsuz artisa karsiyim.

bitcoin’de halving gelmiyor mu surekli? bunu anlamak zor degil.

sen emisyonu yuksek tutarsan DEĞER azalir. İnsanin değerini azaltmamak için emisyonu yuksek tutmamalisin. artik peak noktasindayiz, biraz uretimi durdurmakta sorun yok gelecekte tuzlu sudan su uretmeyi maliyetsiz hale getirirsin, hatay gibi bir sehire gunes paneli koyar tum ulkenin elektrik giderini temiz yoldan halledersin işte o zaman tekrar seri uretime geçersin.

nedir bu arz fazlasi meraki? anlayabilmiş değilim Grin dedigim gibi wolwito sana serbest. bi veli olarak cocugunu en iyi kosullarda yetistirebilecek, onlara bakabilecek, ilgilenebilecek biri oldugunu dusunuyorum ancak biz toplum ozelinde konustugumuzda daha kendine bakamayan insanlarin surekli uremesine anlam veremiyorum.

kardeşim. biz de istiyoruz sevdigimiz kadina/adama benzeyen cocuklara sahip olmayi. herkesin icinde var bu durtu, bi masaya oturdugumda 6-7 kisi olup keyifli vakit gecirmeyi ben de isterim ancak, gercek hayata geldigimizde 100 senede 4.5 katina cikardigimiz nufus 8 milyari 36 milyara cikarttigimizda ne olacak?

ne yapacagiz gercekten? torunlar ne yapacak? robotlarin her isi yapacagini dusundugumuz dunyada torunlarimiz ne is yapacak? kaybolan iş kollari bu kadar vasifsiz insan nasil besleyeceksin? bilim insanlari laboratuvar ortaminda et uretiyor artik et.. simdilik maliyeti cok yuksek ancak gelecekte bu maliyetler dustugunde cobanlara ne olacak? otonom araclar cikinca taksilere ne olacak? garsonlara, hatta belki de ogretmenlere cidden ne olacak?

Ben herkesin finansal kole oldugu, beyaz yakali kole oldugu bir toplum istemiyorum. İnsan degerli bir varliktir, degerinin azaltilmasina karşiyim. aç, yoksul yasamaktansa ‘mantikli ve makul’ yasam tercihim.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 08:10:24 AM

- daha pre kullanmayi ya da disari atmayi bilmeyen adam cocuk yapmasin.
- tek cocuk demedik. paran vardir 3 yaparsin. ciftcisindir, tarim icin eleman lazimdir 5 yaparsin.
- nufus azalsin demedim, sabit kalabilir. ya da KONTROLLU ARTABİLİR. Ben kontrolsuz artisa karsiyim.

bitcoin’de halving gelmiyor mu surekli? bunu anlamak zor degil.

sen emisyonu yuksek tutarsan DEĞER azalir. İnsanin değerini azaltmamak için emisyonu yuksek tutmamalisin. artik peak noktasindayiz, biraz uretimi durdurmakta sorun yok gelecekte tuzlu sudan su uretmeyi maliyetsiz hale getirirsin, hatay gibi bir sehire gunes paneli koyar tum ulkenin elektrik giderini temiz yoldan halledersin işte o zaman tekrar seri uretime geçersin.

nedir bu arz fazlasi meraki? anlayabilmiş değilim Grin dedigim gibi wolwito sana serbest. bi veli olarak cocugunu en iyi kosullarda yetistirebilecek, onlara bakabilecek, ilgilenebilecek biri oldugunu dusunuyorum ancak biz toplum ozelinde konustugumuzda daha kendine bakamayan insanlarin surekli uremesine anlam veremiyorum.

kardeşim. biz de istiyoruz sevdigimiz kadina/adama benzeyen cocuklara sahip olmayi. herkesin icinde var bu durtu, bi masaya oturdugumda 6-7 kisi olup keyifli vakit gecirmeyi ben de isterim ancak, gercek hayata geldigimizde 100 senede 4.5 katina cikardigimiz nufus 8 milyari 36 milyara cikarttigimizda ne olacak?

ne yapacagiz gercekten? torunlar ne yapacak? robotlarin her isi yapacagini dusundugumuz dunyada torunlarimiz ne is yapacak? kaybolan iş kollari bu kadar vasifsiz insan nasil besleyeceksin? bilim insanlari laboratuvar ortaminda et uretiyor artik et.. simdilik maliyeti cok yuksek ancak gelecekte bu maliyetler dustugunde cobanlara ne olacak? otonom araclar cikinca taksilere ne olacak? garsonlara, hatta belki de ogretmenlere cidden ne olacak?

Ben herkesin finansal kole oldugu, beyaz yakali kole oldugu bir toplum istemiyorum. İnsan degerli bir varliktir, degerinin azaltilmasina karşiyim. aç, yoksul yasamaktansa ‘mantikli ve makul’ yasam tercihim.

harika yazmışsın gerçekten, bu arada "jr wolwoo" yok yani onu da söyliym tekrar Grin

kapitalizm karşıtı biri olduğunu bildiğim için olaya şurdan yaklaşalım: kim istiyor nüfus kontolünü? kapitalist ülkeler! ee bakıyorsun kendi toplumları içerisinde nüfus artışını destekliyorlar! belki de küresel sitemlerini devam ettirebilmek için nüfusu kontrol altında tutmak istiyorlar çünkü böyle giderse küresel isyan başlayabilir.

işte bu da harika bir tespit! şu anki boktan gelir dağılımına rağmen 7.8 milyar insan dünyada yaşıyor https://www.worldometers.info/world-population/

yani zaten kölelik düzeninde yaşıyoruz dünyada, sayı azalınca pek bir şey değişmeyecek yani "oow sayımız azaldı beyler, hadi memur maaşı 14 katına çıksın" denmeyecek.
mesela şu suriyeliler olayı! adamlar asla kabul etme niyetinde değil. daha önce abd, meksika sınırına duvar ördü, buna rağmen her gün insanlar "karşıya" geçiyor.

sanayi devrimiyle birlikte işçilere ödenen ücret az olduğundan devrim yarıda kaldı, piyasa kitlendi çünkü alıcı yoktu. baktılar olacak gibi değil mesai saatini kısıp ücretleri arttırdılar ve daha birçok düzelme gerçekleşti. dünya artık bu kilidi kırıp ekonomik bir devrim yapmak zorunda.

İstanbul ülkemizin en kalabalık şehri ama aynı zamanda en büyük ekonomisi, sonra Ankara, sonra İzmir, Bursa, İzmit...
"Bayburt nüfusu 2019 yılında da yüzde 3,12 artarak 84 bin 343 kişi oldu." https://www.haberler.com/bayburt-un-nufusu-2019-yilinda-yuzde-3-12-artarak-12886648-haberi/

Bayburt'ta nüfusun az olması Bayburt'a bir fayda sağlamıyor ha belki trafik yoktur  Smiley

Demek istediğim nüfus artsın ya da az olsun iyi bir yönetimle, planlamayla, çalışmayla herşey yine iyi olabilir. ABD, Endonezya'dan 50 milyon fazla ama lider ülke. İsviçre 8.5 milyon ama kimleri kimleri cebinden çıkartır.

Vispilio
Legendary
*

Merit: 1615

View Profile WWW
March 22, 2020, 08:10:36 AM
Last edit: March 22, 2020, 08:30:20 AM by Vispilio
Merited by Blacknavy (2), lossnet (1), Dogan86 (1)

dostum IQ ile eğitimi karıştıran bir harita var sanırım, afrikalıların+ortadoğuluların dünyanın geri kalanına göre aptal olduğuna inanmamı beklemesin kimse

1981 yılında Vinko Buj tarafından yayınlanmış "Average IQ values in various European countries" adlı çalışma kısa bir zaman aralığı içinde aynı IQ testi kullanılaraktan yürütülmüş tek araştırma olmaktadır. Araştırma 21 Avrupa ülkesinin başkentleri veya en büyük şehirlerinde ve Gana adlı ülkede yapılmıştır. Rindermann 2007 yılında çalışmanın sonuçlarını güvenilmez ve kalitesiz bulmuştur. Sonuç olarak IQ'nun PISA skorları dışında GSYİH gibi diğer iddia edilmiş ülke zeka göstergeleri ile bağlantılı olduğu sonucu çıkmıştır.[

eğitim çin'de ve japonya gibi disiplinli ülkelerde daha fazla tabana yayılıyor, batı zaten belirli standartlara ulaşmış, belki eğitimin yaygınlaşması vs etkili olabilir...

2009 yılında Jelte M. Wicherts, Conor V. Dolan ve Han L.J. van der Maas Lynn ve Vanhanen'ın çalışmalarına kritik olarak Sahra Altı Afrika'daki ortalama IQ seviyeleri üzerine yeni bir çalışma yayınlamıştır.[7] Bu çalışma sonucuna göre bu bölgede bulunan milletlerin ortalama IQ'ları 82 puan olmaktadır. Bu skor ortalamaları 98-107 arasında değişen Avrupalı ve Doğu Asyalı milletlerden daha düşük olsa da önceden Lynn ve Vanhanen tarafından hesaplanmış 67 puandan yüksekte bulunmaktadır. Grup aynı zamanda bu durumun Sahra altı Afrika'daki sınırlı eğitim, sağlık ve beslenme olanaklarına bağlamışlardır.

...

IQ konusuna kısaca değinmek isterim.

Üniversitede ABD'li siyahi bir uluslararası ilişkiler hocamız vardı, aykırı görüşleriyle ünlüydü.

Hegel'den nefret ederdi (ki dehası tartışılmaz bir filozoftur ayrı bir başlığı hak ediyor), bunu da şöyle açıklıyordu "Hegel bütün Afrika halklarını küçük, geri kalmış ve 2. sınıf olarak görüyordu bunu yaparken de temel argümanı Afrika medeniyetlerinde yazılı tarih oluşmamış olmasıydı" derken hocanın ağırbaşlı yüz ifadesinde şu görüşü okuyabiliyorduk "Hegel maalesef haklıydı."

Dünya çapında Nobel ödüllü genetikçiler, bağımsız bilim adamları IQ'da kalıtımsal etkilerin olduğunu ortaya koymuşlardır, bu görüşlerinde ısrar eden isimler genellikle "politik doğrucu" olmadıkları için ünvanlarını ve pozisyolarını kaybetmekle cezalandırılmışlardır...

O yüzden academia şu anda IQ ve ırk / medeniyet ilişkisini sansürlüyor. Bu demek değil ki siyahi veya ortadoğulu bir adam dahi olamaz, bireysel olarak her zaman koşullarını aşan istisnai insanlar olmuştur ve olacaktır. Ama toplumsal bir istatistiki zeka dağılımı olduğunu, bazı medeniyetlerin karakter ve mental özellikleri sebebiyle geri kaldığını ifade etmek tarihsel verilerle örtüşmektedir.

Afrika'yı incelerseniz, kolonicilikten çıkan ve yönetimin siyahiler tarafından devralandığı hemen hemen her ülkede refah, medeniyet, GDP gibi verilerin koloni dönemine göre çok daha kötüye gittiğini gözlemleyebilirsiniz. "Politik doğrucu" ve "kültürel marksizm" olarak özetlenebilecek ideolojiye ters düştüğü için bu tarz çalışmalar şu anda dünyanın bir çok yerinde sansürleniyor...

wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 08:34:53 AM

...

IQ konusuna kısaca değinmek isterim.

Üniversitede ABD'li siyahi bir uluslararası ilişkiler hocamız vardı, aykırı görüşleriyle ünlüydü.

Hegel'den nefret ederdi (ki dehası tartışılmaz bir filozoftur ayrı bir başlığı hak ediyor), bunu da şöyle açıklıyordu "Hegel bütün Afrika halklarını küçük, geri kalmış ve 2. sınıf olarak görüyordu bunu yaparken de temel argümanı Afrika medeniyetlerinde yazılı medeniyet oluşmamış olmasıydı" derken hocanın ağırbaşlı yüz ifadesinde şu görüşü okuyabiliyorduk "Hegel maalesef haklıydı."

Dünya çapında Nobel ödüllü genetikçiler, bağımsız bilim adamları IQ'da kalıtımsal etkilerin olduğunu ortaya koymuşlardır, bu görüşlerinde ısrar eden isimler genellikle "politik doğrucu" olmadıkları için ünvanlarını ve pozisyolarını kaybetmekle cezalandırılmışlardır...

O yüzden academia şu anda IQ ve ırk ilişkisini sansürlüyor. Bu demek değil ki siyahi veya ortadoğulu bir adam dahi olamaz, bireysel olarak her zaman koşullarını aşan istisnai insanlar olmuştur ve olacaktır. Ama toplumsal bir istatistiki zeka dağılımı olduğunu, bazı medeniyetlerin karakter ve mental özellikleri sebebiyle geri kaldığını ifade etmek tarihsel verilerle örtüşmektedir.

Afrika'yı incelerseniz, kolonicilikten çıkan ve yönetimin siyahiler tarafından devralandığı hemen hemen her ülkede refah, medeniyet, GDP gibi verilerin koloni dönemine göre çok daha kötüye gittiğin gözlemleyebilirsiniz. "Politik doğrucu" ve "kültürel marksizm" olarak özetlenebilecek ideolojiye ters düştüğü için bu tarz çalışmalar şu anda dünyanın bir çok yerinde sansürleniyor...

hocam haritada bütüüün ortadoğu afrika orta asya vs medeniyetin beşiği mezopotamya dahil embesil gibi gösterilmiş ki yazıyı da sümerler icat etti diye biliyoruz

Sümerler, MÖ 4000 - MÖ 2000 yılları arasında Irak'ın güneyinde yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölgedeki uygarlıktır. Dünya'nın bilinen en eski uygarlığı kabul edilir. Mezopotamya'da ortaya çıkan sayısız medeniyetin temelini Sümerler atmıştır.

her topluluk eşit olacak diye birşey yok! bazıları anasının gözü olmuş, kalkmış gitmiş gemilerle işgal etmiş, siyahları köle yapmış. bazı ufak tefek farklılıklar olabilir elbette mesela siyahiler vücut konusunda daha gelişmiş falan diyebiliriz (uzuv demedik Cheesy Wink ) İran mesela kadim topluluklardan biri ama şu anda aynı şeyi söyleyemeyiz, zaman içerisinde farklılıklar-değişimler olmuş olabilir, belki köle oldukları için vücutları gelişmiştir bilemeyeceğim. insanlar uzun zaman uğraştıkları konularda ilerleyebilir mesela yahudiler ticarette uzman olurlar, atıl kaldıkları konularda da körelebilirler ama "şunlar şunlar gerizekalıdır" demek de boş bana göre...eğitimle herşey düzelir Smiley

Dogan86
Full Member

View Profile
March 22, 2020, 09:50:17 AM

Objektif olarak bakarsak malesef özellikle Afrika için öyle.

Ortadoğu belki böyle değildi ama kontrolden çıktı nedeni akraba evlilikleri olabilir, sürekli göç verip kalan kişilerin daha düşük ortalamaya sahip olmaları olabilir. Üstelik işin en acı kısmı ise bu gidişe dur diyerek reform yapacak beyinleri yetiştiremedikleri gibi olanları da gelişmiş ülkelere kaptırıyorlar. Yani düzelme ihtimalleri yok.

olayı ırk, din gibi nedenlere getirmek yanlış bence! nüfus artış hızı avrupa ya da diğer batılı ülkelerden yüksek çıkınca kimse aptal olmuyor. "eğitim seviyesi yükselince doğum oranı azalır" tezi de tek başına yeterli bir referans olamaz. amerika'da harward mezunu bir adam 5 çocuk yapıyorsa nolacak?

"çocuk yapmak kötüdür" anlayışına nerden kapıldı insanlar anlamıyorum! biri der nüfusu %90 azaltalım, öteki der dinleri ortadan kaldıralım, ırklar ve milliyetler üzerinden değerlendirmeler, suriyeliler desen 1 asır öncesi yahudiler gibi kimse istemiyor....

italya dediğiniz yer papalığın-katoliklerin merkezi
amerika evangelist ve musevilerin kalesi

Tablo da bir ırk ve tek bir din yok. Ama fakir ülkeler daha dindar genellikle. Din insanı cahil yapmaz ama cehaletle birleşince sonuçları yıkıcı oluyor. 5 çocuğu yetiştirebiliyorsan ve kaliteli eğitim verebiliyorsan çok iyi. Fakat " Çocuğu veren Allah rızkını da verir." düşüncesi varsa bu çocukların geleceği hakkında kumar oynamaktır. 5 çocuğun okul, üniversite vs masraflarını hesaplasak sadece zenginlerin yapabileceğini anlayabiliriz. Yapmakta engel yok, elbette çocuklara soramıyorsunuz ben seni okutamam, sana gelecek sunacak maddi imkanım yok ama yinede kendi hislerimi tatmin etmek için seni dünyaya getireceğim ne dersin diye...

Ortadoğu sürekli olarak geriliyor ve din radikalleşiyor.

İslam devrimi öncesi İran ve eski Afganistan fotoğrafları internette mevcut. Geriye gittiler özetle ve neden radikalleştiler anlamak güç. ABD, Afganistan da taliban'ı Sovyetler'e karşı desteklemişti.

Belki de ortadoğu da dinin radikalleşmesini ABD politikasıydı Sovyetler yayılmasın diye.

Çünkü 30 yıl önce Afganistan ve İranın Avrupadan farkı yokmuş.

İran

Afganistan

Sorun din değil dinin radikalleşmesi. Bu ülkeler yüzyıllardır müslümandı neticede. Böyle ortamda özgür düşünce, bilim, sanat ve bir çok şey gelişirdi.

Şu fotoğraflara baktığımda Fransız kadınlarından bir eksiklerini göremiyorum.

müslümanlar, ortadoğulular, hindular vs herkes ölsün mü yani? ya da bunların alayını kısırlaştırsınlar mı? ne istiyorsunuz? sonuç ne? herkes ne yapsın istiyorsunuz?

Zaten ölüyorlar.

Afrika ve Hindistan da açlıktan, Ortadoğu da savaştan ve Latin Amerika da çete savaşlarında her gün ölüyorlar.

Akıllı olanlarını gelişmiş ülkeler sömürüyor.

burda neyi tartışıyoruz? onu da anlamış değilim

Tartışmak güzeldir Smiley

gospodin
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1461

Cashback 15%

View Profile WWW
March 22, 2020, 10:18:25 AM

"hepiniz haksızsınız ibneler"

not: yazılanları okumadım sadece itlik yapmak istedim. bu postu şikayet eden 1,5 kmlik kolonya kuyruğunda yaşlansın!

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 10:53:47 AM

hocam bunlar, şu gün için geçerli olan bir tablo!

yarın çok farklı bir durumda olmayacağımız ne malum? bi film vardı, küresel kıyamet oluyor, abd buzullar içinde kalıyor, amerikalılar meksikaya mülteci olarak sığınıyordu Smiley

ortaçağ'da avrupa gerideydi, adamlar depar attı bunun herkes farkında ama bu demek değil ki dünyada eşitlik-adalet sağlanamaz.
1960'lara kadar siyahlar otobüste arkaya oturur, tuvalet ihtiyaçları için Black WC'yi kullanırdı, 1960'lar diyorum, ortaçağ falan da değil....bugün de hala siyahlara baskı var.

geri kalmış ülkelerin sorumlusu da oralardaki batıya hizmet eden kukla yöneticiler, koloni-sömürge bitti ama self sömürgecilik devam ediyor...

dünya artık bu ikiyüzlü politikalardan sıyrılıp küresel refah ve mutlulukla ilgilenmeli...
her tarafından sahte şovenizm akan riyakarlıkları bir kenara bırakıp "insanlık" adına çalışmalı
eğitim, ekonomi, hak ve özgürlükler herkesi eşit şekilde kapsamalı-ihtiva etmeli
abidik gubidik krizler-sorunlar ile fason gündemler oluşturup, insanları bunlarla meşgul etmemeli

dinin radikalleşmesi konusunda şunu söyliym: 2019'da önce filipinler'de kiliseye, sonra yeni zelanda'da camiye, ardından abd'de havraya saldırı oldu hem de birkaç ay içerisinde..Çin'de uygurlar asimilizasyona ve vahşete düçar kalmış vaziyette, hintliler müslümanlara saldırmaya başladı, myanmar öyle, yemen aynı, suriye malum, ırak-afganistan...

Samuel Huntington'ın ünlü medeniyetler çatışması tezi, birileri tarafından sürekli kurcalanıyor https://eksisozluk.com/samuel-huntington--129674

işin tuhaf tarafı, söylediklerinize inanıyorsanız, batı medeniyeti dışında kimse hayatta kalmamalı Cheesy halbuki sistemi kurgulayıp, kendilerine müreffeh getttolar kuranlar, dünyanın geri kalanına da açlık-fakirlik-cehalet ve ölümü reva görenler bu "üstün medeniyet"in içindeki şeytani azınlık...

her neyse, ben inanıyorum birgün dünyaya adalet gelecek, herkes huzur içinde yaşayacak, o zamana dek büyük felaketler yaşayacaksak (savaş-hastalık-kriz-doğal afetler) ve bu durum, neticeleri itibariyle (nüfusun kıyıma uğraması gibi) arzulanıyorsa herkese bol şans diliyorum çünkü ihtiyacınız olacak Cheesy Wink

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 11:41:26 AM
Merited by Dogan86 (1)

hocam bunlar, şu gün için geçerli olan bir tablo!

yarın çok farklı bir durumda olmayacağımız ne malum? bi film vardı, küresel kıyamet oluyor, abd buzullar içinde kalıyor, amerikalılar meksikaya mülteci olarak sığınıyordu Smiley

ortaçağ'da avrupa gerideydi, adamlar depar attı bunun herkes farkında ama bu demek değil ki dünyada eşitlik-adalet sağlanamaz.
1960'lara kadar siyahlar otobüste arkaya oturur, tuvalet ihtiyaçları için Black WC'yi kullanırdı, 1960'lar diyorum, ortaçağ falan da değil....bugün de hala siyahlara baskı var.

geri kalmış ülkelerin sorumlusu da oralardaki batıya hizmet eden kukla yöneticiler, koloni-sömürge bitti ama self sömürgecilik devam ediyor...

dünya artık bu ikiyüzlü politikalardan sıyrılıp küresel refah ve mutlulukla ilgilenmeli...
her tarafından sahte şovenizm akan riyakarlıkları bir kenara bırakıp "insanlık" adına çalışmalı
eğitim, ekonomi, hak ve özgürlükler herkesi eşit şekilde kapsamalı-ihtiva etmeli
abidik gubidik krizler-sorunlar ile fason gündemler oluşturup, insanları bunlarla meşgul etmemeli

dinin radikalleşmesi konusunda şunu söyliym: 2019'da önce filipinler'de kiliseye, sonra yeni zelanda'da camiye, ardından abd'de havraya saldırı oldu hem de birkaç ay içerisinde..Çin'de uygurlar asimilizasyona ve vahşete düçar kalmış vaziyette, hintliler müslümanlara saldırmaya başladı, myanmar öyle, yemen aynı, suriye malum, ırak-afganistan...

Samuel Huntington'ın ünlü medeniyetler çatışması tezi, birileri tarafından sürekli kurcalanıyor https://eksisozluk.com/samuel-huntington--129674

işin tuhaf tarafı, söylediklerinize inanıyorsanız, batı medeniyeti dışında kimse hayatta kalmamalı Cheesy halbuki sistemi kurgulayıp, kendilerine müreffeh getttolar kuranlar, dünyanın geri kalanına da açlık-fakirlik-cehalet ve ölümü reva görenler bu "üstün medeniyet"in içindeki şeytani azınlık...

her neyse, ben inanıyorum birgün dünyaya adalet gelecek, herkes huzur içinde yaşayacak, o zamana dek büyük felaketler yaşayacaksak (savaş-hastalık-kriz-doğal afetler) ve bu durum, neticeleri itibariyle (nüfusun kıyıma uğraması gibi) arzulanıyorsa herkese bol şans diliyorum çünkü ihtiyacınız olacak Cheesy Wink

üstün medeniyetin içindeki şeytani azinlik bizim üremememizi değil, tavşan gibi üreyip aç ve yoksul topluluklar oluşturmamizi, bizim ucuz işçi ve bölük pörçük güçsüz topluluklar olmamizi istiyor. baska bir bok değil.

bu sorunu üreyerek değil, kontrollü üreyerek, bilim ile, kaliteli topluluklar yaratarak çözebiliriz. sabah 9’dan akşam 9’a kapinin onune konan cocuklar ile değil.

neyse bu konuda daha fazla yorum atmama karari aldim. bunlar karmasik konular, tum dünyanin ortak karar almasi gerekir ki bu mumkun degil. bu nedenle, uremeye devam eden ulkeler yetersiz kaynaklari nedeniyle gelecekte yokolacak. ne yeterli su, ne petrol, ne de hammadde olacak.. ac karinlarla uremeye devam edecekler. ureyerek karsisinda durdugunuzu dusundugunuz AB ise çoktan sinirlarini kapatmiş olacak. aranizdan zekileri alacak, tersine beyin gocu olacak ayni ulkemizin ve diger ortadogu/afrika/bati avrupa/asya ulkelerinin yaptigi gibi. biz ise aptal topluluklarla, aptallara verdigimiz oy ile, aptal bir yonetimle, aptalca kararlar alip daha da kotu duruma dusecegiz. demokrasi denilen şey bu değil mi zaten?

kisacasi, kimsenin kimsenin urememesini istemesi gibi bir durum soz konusu değil.. bazi insanlarin hala sayisal ustunlukle güç kazandiğini dusunmesi 21. yy için çok uzucu bir durum. afrika, ortadoğu ve bizim gibi topluluklar gelecekte yokolmaya ya da somurge statusu ile bize bahsettikleri bu garip düzende yari-özgür yaşamaya mahkum.

sana sevmedigim bir kisilik olan nazim hikmet’in 23 centlik asker şiirini hediye ediyorum
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 12:21:56 PM

üstün medeniyetin içindeki şeytani azinlik bizim üremememizi değil, tavşan gibi üreyip aç ve yoksul topluluklar oluşturmamizi, bizim ucuz işçi ve bölük pörçük güçsüz topluluklar olmamizi istiyor. baska bir bok değil.

bu sorunu üreyerek değil, kontrollü üreyerek, bilim ile, kaliteli topluluklar yaratarak çözebiliriz. sabah 9’dan akşam 9’a kapinin onune konan cocuklar ile değil.

neyse bu konuda daha fazla yorum atmama karari aldim. bunlar karmasik konular, tum dünyanin ortak karar almasi gerekir ki bu mumkun degil. bu nedenle, uremeye devam eden ulkeler yetersiz kaynaklari nedeniyle gelecekte yokolacak. ne yeterli su, ne petrol, ne de hammadde olacak.. ac karinlarla uremeye devam edecekler. ureyerek karsisinda durdugunuzu dusundugunuz AB ise çoktan sinirlarini kapatmiş olacak. aranizdan zekileri alacak, tersine beyin gocu olacak ayni ulkemizin ve diger ortadogu/afrika/bati avrupa/asya ulkelerinin yaptigi gibi. biz ise aptal topluluklarla, aptallara verdigimiz oy ile, aptal bir yonetimle, aptalca kararlar alip daha da kotu duruma dusecegiz. demokrasi denilen şey bu değil mi zaten?

kisacasi, kimsenin kimsenin urememesini istemesi gibi bir durum soz konusu değil.. bazi insanlarin hala sayisal ustunlukle güç kazandiğini dusunmesi 21. yy için çok uzucu bir durum. afrika, ortadoğu ve bizim gibi topluluklar gelecekte yokolmaya ya da somurge statusu ile bize bahsettikleri bu garip düzende yari-özgür yaşamaya mahkum.

sana sevmedigim bir kisilik olan nazim hikmet’in 23 centlik asker şiirini hediye ediyorum

https://www.youtube.com/watch?v=ApAnp_XiyiQ

ben de sana şu anda dinlediğim bu şarkıyı armağan ediyorum kardişim Cool

aslında hepimiz aynı şeyi istiyoruz ama farklı düşünüyoruz.
söylediklerim şunlardan ibaret: kaliteli insan yetiştirelim eywallah ama kimsenin ölmesine gerek yok. H(er)ayat değerlidir.

trendcoin
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 07:05:28 PM
Merited by Dogan86 (1)

...

üstad, orta doğudaki halkların medeniyet seviyelerinin yeterince geliştiğini, aralarında sapkın ve radikal dinci oluşumların olmadığını ya da içlerinde kafatası ölçen ırkçı-milliyetçi grupların olmadığını söyleyen yok. aksine net bir şekilde gözüken gerçeği reddetmek, akıl-mantık işi de olmaz ve zaten bu konuda ortak fikirdeyiz.

ancak senin kurduğun, "milliyetçilik" ve "dindarlık" eşittir "düşük ıq" denklemin ciddi anlamda problemli, ve doğal olarak da kurduğun korelasyon sıkıntılı; bunu da verdiğin örneklerin aksini -zabağha gadar- oluşturarak gösterebilirim.

yüksek iq kategorisindeki ruslar; Rusya’da “Tanrı”, Komünist Parti’nin desteğiyle Anayasaya dönüyor.

https://www.independentturkish.com/node/134351/d%C3%BCnya/rusya%E2%80%99da-%E2%80%9Ctanr%C4%B1%E2%80%9D-kom%C3%BCnist-parti%E2%80%99nin-deste%C4%9Fiyle-anayasaya-d%C3%B6n%C3%BCyor

düşük iq kategorisindeki iranlılar; İran, ikinci kez uzaya maymun gönderdi

https://www.cnnturk.com/dunya/iran-ikinci-kez-uzaya-maymun-gonderdi

iran'ın maymunu şaibeli de olsa, devam eden ve kimselerden de gizlemedikleri nükleer çalışmaları var.

buraya hindistan'ın, yazılım ve uzay çalışması hakkında gerçekleştirdiği haberleri de ekleyebiliriz; ama bunlar benim için kriter falan değil... :))

çin'in yamyamlığından ziyade, uzaya araç göndermesini vurgulamışsınız. brent petrolü 70 dolardan 25 dolara üfleyebilecek yeterlilikteki cani totaliter ve sapkın teokratik arabistan yönetimi, uzaya iki uydu atsa ve nasa ile iş birliği yapsa, geri kalan her şeyi olumlu mu karşılamalıyız yani.. :))) aramızdaki bakış açısı burada değişiyor, benim için cani ve yamyam olmaya devam eden, yok olması gereken totaliter bir rejim olarak kalmaya devam edecekler.

orta doğudaki geri kalmışlık, yüzyıllardır devam eden otoriter rejimlerin halkları ve onların zenginliklerini sömürmesinden kaynaklanıyor. bu yüzden, küreselciler 17.noterde arap baharının fitilini ateşlediklerini itiraf etseler bile, bir halk dönüşümünün başlangıcı olması sebebiyle, hareketi sonuna kadar desteklemeye ve problemin kaynağını yanlış denklemlere dayalı korelasyonlar yerine buralarda aramaya devam edeceğim.  

oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum. senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. :)))

koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 22, 2020, 09:04:42 PM

Çok ilginç ve güzel bir başlık olmuş. Keyifle okuduğum bir bilgi aktarımı var.
Dinler, ırklar ve düşünceler... Bunlar yüzyıllardır insanoğlunu birbirinden ayrı düşüren, sorun yaratan etkenler olmuş. Ama aslında konu hep güç ve egoymuş. Ve evet tarihteki tüm devletler, imparatorluklar bu şekilde güçlenmiştir. Akıl oyunları, stratejiler, komplolar, anlaşmalar... Truva atı gibi düşünün. Birileri hep kaleyi içten fethetmeyi istemiş aslında. Çünkü en kolayı bu.

Gelelim konunun esas kısmına Malthus felaketi denilen süreç aslında doğanın yetmediğini anlatan bir süreç. İnsanoğlu kaynakları öylesine sömürüyor ki, doğa artık yetemiyor. 2 milyara yürüyen nüfusuyla Çin ise, bu kaynakları en çok sömüren ülke. Ve bu sömürünün sonucu olarak son 20-25 yılda ölümcül virüsleri ardı ardına tanıttılar bizlere. Kaynaklar o kadar sömürüldü ki artık fare yavrusu, solucan, tırtıl falan ne bulsalar yemeye başladılar. Corona belki kontrol edilecek ve bastırılacak ama doğa bir gün yeniden deneyecek. Çünkü her canlı hayatta kalmak için sınırları zorlar. Tabiat bunu yaptı ve artık dayanamıyor bunun sonucu olarak koşulları zorlayacak ve üzerinde yaşayanları biraz silkeleyecek...

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 22, 2020, 09:31:59 PM
Merited by Dogan86 (1)

Bu IQ haritası doğru olmayabilir. Testler neye göre yapılıyor ölçümlenen şey nedir?
Sadece sayısal değerler üzerinden test yapılırsa çinliler kazanabilir bunu evet. Fakat hayat bu kadar basit değil.
Bir örnek vereyim; Türkiye satranç şampiyonu ve otdü matematik birincisi olan bir eleman, ben hızır as'yim diyen bir kişiye tüm parasını kaptırarak dolandırıldı. Şimdi bu adamı sayısal değerlere göre zeka testlerine sokarsan çok iyi değerler çıkarır. Hatta süper zeka bile diyebilirsin. Gel gelelim hayatın kendisine. Bu adamı tatlı su kurnazları bile pandik manyağı yapıyor. Cheesy Çinlilerde böyle.
Zeka çok yönlü bir kavram sadece bir kaç test ile dünya haritası çıkarmak pek mantıklı değil.
Düşük puana sahip milletlerin farklı özellikleri olabilir.

---

Haritayı dooğru kabul edersek genel olarak kuzey güneyden zeki diyebiliriz. Bunuda evrimsel süreçte soğuk extreme şartlar sağlamış olabilir.

Dogan86
Full Member

View Profile
March 23, 2020, 03:41:15 AM

@trendcoin

Hocam,

Rusya dünyada dine en uzak ülkelerden biridir. Ama din aynı zamanda geçmişten gelen bir kültürdür.Yani Türkiye de ateist, deist ve agnostik insanlar dini bayramları kutlar ve bunlardan gocunmaz çünkü bunlar bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Mesela reaksiyon gösterdiklerinde "Allah" şaşırma "Allah Allah" diyebilirler. Tıpkı hristiyan kültüründe yetişenlerin korktuklarında panikle "Jesus" demeleri gibi. Rusya hristiyanlığı politika haline getirmedi ve siyasallaşmasına izin vermedi yada ortadoksluğu. Genellikle Panslavizm politikası güttü tıpkı bizim Turancılık fikri gibi. Sovyetler döneminde ise ağırlıklı olarak din karşıtlığı adına yoğun propaganda yaptı.

ancak senin kurduğun, "milliyetçilik" ve "dindarlık" eşittir "düşük ıq" denklemin ciddi anlamda problemli, ve doğal olarak da kurduğun korelasyon sıkıntılı; bunu da verdiğin örneklerin aksini -zabağha gadar- oluşturarak gösterebilirim.

Ben böyle bir denklem kurmuyorum grafikte böyle görünüyor hocam. Aralarında korelasyon varmış gibi görünmesi öyle olduğu anlamına gelmez elbette. Ama din ve mezhep çatışmalarının yoğun olduğu yerler. Zaten bu ülkelerin geri kalıp sürekli beyin göçü verdiğinden bahsediyorum yani zeki olanlarını, fark yaratacak olanlarını da sürekli kaybediyorlar.

Bu tabloda ki ülkeler daha ileri değil 30-40 yıl öncesine göre daha geri gidiyorlar.

Suriye dediğimiz ülke de yönetimi kim ele geçirirse geçirsin eğitimli ve zeki olanlar çoktan ülkeyi terketti. Bir kuşak sonra belki Suriye tamamen seküler bir ülke olacak ve şuan mezhep çatışması yüzünden ölenler boşa ölmüş olacaklar. Aklı olan bir insan zaten buna taraf olmaz. (Dışarıdan gelen bir düşmandan değil iç savaştan bahsediyorum.)

Benim bahsettiğim şey bu ülkeler de kuru milliyetçilik ve "Dincilik" yaygın. Normal dindarlar hiç bir zaman propagandalara veya popülizme alet olmaz. Sürekli vatan millet sakarya kuru milliyetçiliktir. Her olaya dini ve tekbir ile tepki vermek de aynıdır propagandadır ve popülimzdir.

Korona yüzünden camilerin kapatılmasına tepki gösterip imam ile tartışarak zorla cemaat ile namaz kılan ve kilitli kapıları teklemeyenler popülist kişilerdir en basit örnek ile.

orta doğudaki geri kalmışlık, yüzyıllardır devam eden otoriter rejimlerin halkları ve onların zenginliklerini sömürmesinden kaynaklanıyor. bu yüzden, küreselciler 17.noterde arap baharının fitilini ateşlediklerini itiraf etseler bile, bir halk dönüşümünün başlangıcı olması sebebiyle, hareketi sonuna kadar desteklemeye ve problemin kaynağını yanlış denklemlere dayalı korelasyonlar yerine buralarda aramaya devam edeceğim.  

Haritada ki 90 altı bölgeler neredeyse 1000 yıldır sürekli birileri tarafından yönetilen ülkeler. En basit örnek ile Osmanlı bu coğrafyayı uzun yıllar yönetti ki bundan önce Selçuklular ile yönetildiler. Osmanlıdan sonra Fransızlar, İngilizler, Hollandalılar geldi ve tek bir şey değişmedi o da sürekli yönetilmiş olmaları. Yani bu ülkelerde sorun var.

Ortadoğu da yöneticileri Türk halkı Arap ülkeler vardı Memlükler gibi.

Şuan Suudi Arabistan Amerikanın kuklası, daha önce İngilizler vardı ondan önce biz vardık.

Devrim oluyor ama İslam devrimi oluyor. Daha fazla din her şey din. Zaten müslümandık ama artık daha müslümanız. Haliyle din tabanlı politika bir alt kısmı olan mezhepçiliğe yol açıyor.

Özgürlükler, insan hakları, şeffaflık, demokrasi, sanat, bilim...

Yani o kadar turist imkanı ve binlerce yıllık kültürel birikimi sanat ile pazarlamak yerine sürekli din ve mezhepçilik ile uğraşıyorlar.

Bugün İranın yapacağı nükleer bomba hiç işe yaramayacak çünkü zaten kimse İrandan toprak talep etmiyor. Ama İran devrimden sonra kadınları kaybetti ve onlar eğitim ve sanattan uzak kaldılar. Bugün dünyaya sanat ve sinema olarak doğu sentezi örneği gösterebilirlerdi. Peki ne yaptı yönetim İslamcı özellikle mezhepçi bir politika izledi ve uzun menzilli füze yaptı. Başka ? Hiçbir şey yok.

Kasım Süleyman'i öldürüldüğünde ne oldu ?

Ne kadar acı ve ironik....

Amerikan malı araba ile cenazesi taşınan ve Amerika tarafından öldürülen İran generali.

BİR KİŞİ DE AGA BU NEDİR DEMEDİ Mİ ?

Bari o ikonik Amerikan marka amblemini sökseydiniz.

İran boş ve popülist bir ülke. Hitler döneminde Ruslar Berlin'e girene kadar Almanlar savaşı kazandığını düşünüyormuş mesela. İranlıların da durumu farklı değil...

çin'in yamyamlığından ziyade, uzaya araç göndermesini vurgulamışsınız. brent petrolü 70 dolardan 25 dolara üfleyebilecek yeterlilikteki cani totaliter ve sapkın teokratik arabistan yönetimi, uzaya iki uydu atsa ve nasa ile iş birliği yapsa, geri kalan her şeyi olumlu mu karşılamalıyız yani.. Smiley)) aramızdaki bakış açısı burada değişiyor, benim için cani ve yamyam olmaya devam eden, yok olması gereken totaliter bir rejim olarak kalmaya devam edecekler.

Burada işte durum farklı;

Çin çok ciddi gelişiyor. Yani köklü bir uygarlık haliyle mitolojisi, tarihi, kültürü vs derken bunların pazarlayacak çok fazla şeyi var. Bunlar yakında dünya telefon piyasasını ele geçirecek ve sürekli olarak gelişiyor ve üretiyorlar. Bugün dünyaya kapansalar kendi kendilerine yetebilir herşeyi üretirler. Suudi Arabistan öyle bir durumda TAŞ DEVRİ'ne geri döner. Çünkü tek yaptığı şey petrol satıp onunla geçinmek.

Bu adamlar açlıktan ölecek durumdayken şuan o nüfusla Türkiye kişi başı düşen milli geliri geçtiler. ABD boşuna saldırmıyor Çin'e.

Bu adamların akıl almaz bir şekil de herşeyi yemelerinin nedeni nüfuslarının fazla olması yani kıtlık yüzünden. Bu geçmişten gelen bir şey. Her ne kadar nefret etsek bile bu adamları küçümsemek objektiflikten uzak olur. Kötü olan herşey zamanla unutulur. Kızıldereli kulağı kesen Amerikalıları unuttukları gibi bugün köpek yiyen yarasa çorbası içenleri de unutacaklar.

Sovyetler dağıldığında ve ekonomileri çöktüğünde eğitimli Rus kadınları hizmetçilik, çocuk bakıcılığı ve çoğunlukla hayat kadınlığı yaptılar. NATAŞA diye kavram vardır bizim ülkede (30+ kişiler daha iyi bilir). O zamanlarda bir Rus kadınla Türkiye de evlenmek yürek isterdi. Rus kadını eşittir o....pu gibi algı vardı. Bir çoğu öğretmen falandı aslında ama ekonomik çaresizlik.

1998 yılından;

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bir-gemi-dolusu-natasa-geliyor-39038071

Trabzonlular her zaman şefkatli davranmıştır Grin

Rusya 20 yılda kendini toparlayıp Suriye'ye demir attı ve fiilen sıcak denizlere inip akdeniz de komşumuz olmuş oldu. Şuan Türkiye'ye tatil için geliyorlar ve gelmeme ihtimalleri bizi endişelendiriyor.

Almanyayı yakıp, yıktılar 20 yıl sonra ayağa kalkıp intikam aldı tekrar yıktılar şimdi dünyanın 3. ekonomisi olmak üzere.

Normal bir ülkenin toparlanması 20-30 yıl sürer. Güney Kore ve Japonya da buna örnek.

Eğer bu ülkeler toplanamıyor, gelişemiyor ve üretemiyorsa bir sorun var demektir.

Hindistana korona salgını olsa;

Bu adamlara ne önlem aldırabilirsin ?

Günlük trenden düşüp ölen insanların istatistiği bile tutuluyordur muhtemelen.

Ben özetle gelişmemiş ülkelerin nüfus ve kıtlık sorunu olduğunu düşünüyorum gelişmiş ülkelerin tam tersi nüfusları azalıyor.

Finlandiya da çocuk yapana devlet hediyeler gönderirken Hindistan da doğan çocukların kaç tanesi hayatta kalabiliyor acaba.

Japonyanın nüfus artış oranı - 0.2 , Hindistan'ın nüfus artış hızı 1.1.

Hindistanın nüfusa ihtiyacı mı var ? Yakında Çin'i geride bırakacak ve en kalabalık ülke olacak.

Konu baya saptı ama olsun güzel tartışma oldu.

Benim de yazasım varmış Grin

Mr. Answer (OP)
Full Member

View Profile
March 23, 2020, 10:31:17 AM

Saygı çerçevesinde güzel bir tartışma sürdüğü için herkese teşekkür ederim.

~
~
fetonun eline dusebilir.
pkk’nin eline dusebilir.
ilgiye MUHTAÇ.

Özellikle işte şu son iki kelime çokomelli! İlgiye muhtaç nesil, her kesimin eline piyon olabilir. Yıllar önce izlediğim bir film vardı. Adını hatırlayamadım, ara ara bulamadım. Konusu şu: İki ajan donduruluyor ve unutuluyorlar. Günümüzden zibilyon yıl sonra kazara uyanıyorlar. Uyandıklarında dünya çok değişmiştir. İnsan toplumu evrimleşmiştir. Ama Tersine!

Yıllar içerisinde, kültürsüz ve fakir insanlar çok sayıda çocuk yapmış. Zengin ve kültürlü insanlar az çocuk yapmış. Gel zaman git zaman... Toplum tamamen kültürsüz insanlara dönüşmüş. İnsan aptal bir canlıya dönüşmüş. Böyle bir dünyada geçen bir komedi filmi. Eğlenceli film idi. Haklı olma ihtimalinden dolayı da korkunç... Filmin adını hatırlayan varsa yazsın lütfen.

trendcoin
Legendary
*

View Profile
March 23, 2020, 07:25:28 PM

...

böyle bir korelasyonun olmadığını düşünmenize sevindim hocam; çünkü verdiğiniz örneklerle çelişmeye devam ederdik. sizin de belirttiğiniz gibi, rusya'daki kadınlar, kanın gövdeyi götürmesiyle gelmiş olan sistemin çökmesinden sonra maalesef nataşa oldu. ona keza, dünyanın başına yüzyılın en büyük felaketini getiren çin yemek kültürü de, insanlık dramı ile oluşan kanın gövdeyi götürdüğü sistemsel dönüşüm ile gerçekleşti. bu dramların hiçbiri nüfus problemi ile, ya da dindarlık ve milliyetçilik gibi gerekçeler ile yaşanmadı. sorunu, insan doğasına ya da toplumun kabulüne aykırı olan, baskıcı ve dayatmacı sistemlerin tamamı olarak değerlendiriyorum.

görüşlerinize saygı duyduğumu belirterek tartışma için teşekkür ederim.

not: bu bağlamda daha önce verdiğim iran ya da hint örneklerini tasvip ettiğim için değil, bizzat konuyu açıklaması için oluşturduğumu; hedef olarak, herhangi bir ideolojiyi değil, onu problemli bir şekilde yerine getirmeye çalışanları eleştirmeyi amaçladığımı eklemek istiyorum. benim için kral bin a. selman ile mr. şi cinping arasında bir fark yok. :))

muslol67
Hero Member

View Profile
March 23, 2020, 07:37:01 PM

Konu biraz çeperinin dışına çıkmış sanki. Başlığı açan arkadaş daha iyi karar verecektir elbette.
Ülkeler arası bir takım farklılıklar zaten normal bunlara çok takılmanın anlamı yok. Dünyayı güzel yapan şeylerden birisi burada. Bu nedenle farklılıklarımıza birlikte yaşamayı, birlikte adım atmayı öğrenmemiz lazım. Bence bugünlerde yaşanılan bu virüs olayı da bunu bize anlatıyor aslında. Çin'den sonra dışarıda ilk görüldüğü gün dünya liderleri ortak bir karar alabilseydi ve destekler karşılıklı olarak verilseydi bence bugün çok daha iyi durumda olurdu. Ve evet tekrar başa dönersek eninde sonunda dünya nüfusunu azaltmanın yolunu bulmak lazım. Sağlıklı ve insani azalmadan bahsediyorum.
Kontrollü çoğalma, bu dünyadaki yaşam süremizi uzatabilir. Onun dışında çok canımız yanacak, bizim yanmasa çocuklarımızın çok yanacak.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 24, 2020, 07:35:50 PM

ispanya'da huzurevinde yaşlılar ölü bulundu
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52019700

-------------------
avustralya'da corona virüslü çinli kadın markette yiyeceklere tükürdü
---------------------------------------------------------

bu tür haberleri görünce insanlıktan utanıyorum. düzgün bir adalet sisteminin yanında idam cezası da geri gelmeli bence..dünya nüfusu azaltılacaksa random şekilde değil şerefsizlerden başlanmalı

Dogan86
Full Member

View Profile
March 25, 2020, 11:54:39 AM

...

böyle bir korelasyonun olmadığını düşünmenize sevindim hocam; çünkü verdiğiniz örneklerle çelişmeye devam ederdik. sizin de belirttiğiniz gibi, rusya'daki kadınlar, kanın gövdeyi götürmesiyle gelmiş olan sistemin çökmesinden sonra maalesef nataşa oldu. ona keza, dünyanın başına yüzyılın en büyük felaketini getiren çin yemek kültürü de, insanlık dramı ile oluşan kanın gövdeyi götürdüğü sistemsel dönüşüm ile gerçekleşti. bu dramların hiçbiri nüfus problemi ile, ya da dindarlık ve milliyetçilik gibi gerekçeler ile yaşanmadı. sorunu, insan doğasına ya da toplumun kabulüne aykırı olan, baskıcı ve dayatmacı sistemlerin tamamı olarak değerlendiriyorum.

görüşlerinize saygı duyduğumu belirterek tartışma için teşekkür ederim.

not: bu bağlamda daha önce verdiğim iran ya da hint örneklerini tasvip ettiğim için değil, bizzat konuyu açıklaması için oluşturduğumu; hedef olarak, herhangi bir ideolojiyi değil, onu problemli bir şekilde yerine getirmeye çalışanları eleştirmeyi amaçladığımı eklemek istiyorum. benim için kral bin a. selman ile mr. şi cinping arasında bir fark yok. Smiley)

Böyle bir korelasyon kurmadığım gibi olmadığını da iddia etmem söz konusu değil hocam. Bunu konunun uzmanlarının yapması gerekiyor. Bizler burada fikirleri tartışıyoruz ve ben bu konuda tarafsız bir açıdan fikirlerimi belirtiyorum. Burada çelişen bir durum yok eğer varsa fikirlerimi aktarma kısmında bir yanlış yapmış olabilirim.

Hem çelişmem ile konuda hemde din ve nüfusun büyük sosyolojik olaylarda hiç bir etkisi olmadığını söyleyince cevap vermem gerekti.

Tabloya bakınca,

- iq seviyeleri düşük ülkeler aynı zamanda gelişmemiş ülkeler.

- Bu ülkeler ağırlıklı olarak dindar ülkeler. (Latin Amerika da dahil)

- Bu bölgelerde dinler çok kolay radikalleşebiliyor ve örgütler kurulabiliyor.(Medeniyet daha geriye gidebiliyor Afganistan-Taliban / DAEŞ Suriye-Irak) Zeki ve fark yaratacak beyinler kaçıyor ve gelişmemişlik kronik hale geliyor.

- Gelişmiş ülkeler ağırlıklı olarak seküler ülkeler (Batı Avrupa, K. Amerika(Meksika hariç), Japonya, G. Kore)

Böyle görüyorum. Bu kişisel yorumlamadır.

Bir arkadaşta kuzey güney olarak bakmış olaya mesela mevsimsel faktörlerin etkisi olarak.

Din sosyolojik açıdan reformlara engel oluyor olabilir. Burada ki OLABİLİR bir ihtmal ve bir fikirdir. Kesin sonuçlar içermez. Bazı erkekler, kadınların toplumda daha geri planda kalmalarından mutlu olabilir. Cesur reformist kişiler radikal dinciler tarafından öldürülmekten korktukları için cesaret gösteremiyor olabilir.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yillar-sonra-pakistan-talibani-butto-suikastini-ustlendi-40712708

HTŞ, Taliban, El kaide, Hizbullah bunlar benim bildiklerim.

Bunları yaşayan coğrafyada siyasi olmak zorken bir de reform dersen kelle gider...

ona keza, dünyanın başına yüzyılın en büyük felaketini getiren çin yemek kültürü de, insanlık dramı ile oluşan kanın gövdeyi götürdüğü sistemsel dönüşüm ile gerçekleşti. bu dramların hiçbiri nüfus problemi ile, ya da dindarlık ve milliyetçilik gibi gerekçeler ile yaşanmadı.

Hocam işid ve diğer örgütler dini temsil etmese de din tabanlı örgütlerdi.Bunlar sosyalist yada komünist değil sonuçta. Şimdi siz burnumuzun dibinde devam eden olaylarda dinin etkisi yoktu derseniz ben mavi ekran hatası veririm. Suriye de namaz rekatı sorup bilmeyenleri kurşuna dizen örgütler var. Bunlarla ilgili binlerce video var internette.

Dinden dolayı olmasa da dinin yanlış yorumlanmasından dolayı oluyor ve yine dolaylı yoldan din ile alakalı bir problem.

Çinin her haltı yemesinin nedeninin yüzyıllardır fazla olan nüfusu olduğunu bir çok kez yazdım. Mete Han örneğini verdim. Adam(Mete Han) M.Ö bile Çinin aşırı kalabalık olması yüzünden işgal etmeyerek vergiye bağlamış. 2200 yıl önce gerçekleşen bir olay.

Yani bu adamlar nüfus yüzünden her şeyi yamyam gibi yemişler sonrada kültür ve gelenek haline gelmiş.

Hindistanda ki sefalet ve zavallılığın, insan hayatının değerinin olmamasının nedeni nüfus.

Srebrenitsa Katliamı din yüzünden gerçekleşen bir olay değil mi ? Müslümanları katletmedi mi Sırplar ?

Kıbrıs Türkleri ?

Hem milliyetçilik hem Dincilik yüzünden olmadı mı katliam? Rum papazlar en ön saftaydılar...

Ayrıca milliyetçi olmayan insan olmaz. Ama Hitler gibi tehlikeli yada hamaset yapan boş milliyetçiler tehlikelidir.

Ben Türküm ve bununla gurur duyuyorum milliyetçi bir insanım haliyle.

Örnekler çoğaltılabilir ama yazarak tartışmak yorucu.

Size ve fikirlerinize saygı duyuyorum. Tartışmak güzeldi diyerek müsadenizi istiyorum.

Dogan86
Full Member

View Profile
March 25, 2020, 11:59:17 AM

Bu IQ haritası doğru olmayabilir. Testler neye göre yapılıyor ölçümlenen şey nedir?
Sadece sayısal değerler üzerinden test yapılırsa çinliler kazanabilir bunu evet. Fakat hayat bu kadar basit değil.
Bir örnek vereyim; Türkiye satranç şampiyonu ve otdü matematik birincisi olan bir eleman, ben hızır as'yim diyen bir kişiye tüm parasını kaptırarak dolandırıldı. Şimdi bu adamı sayısal değerlere göre zeka testlerine sokarsan çok iyi değerler çıkarır. Hatta süper zeka bile diyebilirsin. Gel gelelim hayatın kendisine. Bu adamı tatlı su kurnazları bile pandik manyağı yapıyor. Cheesy Çinlilerde böyle.
Zeka çok yönlü bir kavram sadece bir kaç test ile dünya haritası çıkarmak pek mantıklı değil.
Düşük puana sahip milletlerin farklı özellikleri olabilir.

---

Haritayı dooğru kabul edersek genel olarak kuzey güneyden zeki diyebiliriz. Bunuda evrimsel süreçte soğuk extreme şartlar sağlamış olabilir.

Son meritimi aldın hocam.

Konu tek yönden ilerleyince fırsat olmadı ama dediğin oldukça mantıklı.

Kanada ve İskandinav ülkelerin dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkeleri. Bu ülkelerin en zorlu mevsim şartlarına rağmen bu kadar gelişebilmeleri hep ironik gelmiştir bana.

wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 25, 2020, 01:37:36 PM

Hindistanda ki sefalet ve zavallılığın, insan hayatının değerinin olmamasının nedeni nüfus.
nüfus değil hocam, zihniyet-eğitimsizlik-kötü yönetim...myanmar (53,37 milyon (2017) Dünya Bankası vikipedi) hindistan'ın hemen yanında ama yine aynı sorun var

Srebrenitsa Katliamı din yüzünden gerçekleşen bir olay değil mi ? Müslümanları katletmedi mi Sırplar ?

Kıbrıs Türkleri ?
Hem milliyetçilik hem Dincilik yüzünden olmadı mı katliam? Rum papazlar en ön saftaydılar...

burada da sorun din ve milliyetçilik demişsiniz!

suriye vs için de din demişsiniz! mesele demk ki tek başına ne din ne coğrafya ne de nüfus! sorun, dünyanın kötü yönetilişi, eğitimsizlik, birbirine saygı duymama, sevgisizlik, ekonomik çıkar savaşları vs...

aha buraya yazıyorum dünya bütün sorunlarını 1-2 yıla kalmaz çözer yeter ki irade olsun, kötülük peşindeki insanlardan arındırılsın.

trendcoin
Legendary
*

View Profile
March 25, 2020, 04:19:54 PM

Son meritimi aldın hocam.

Konu tek yönden ilerleyince fırsat olmadı ama dediğin oldukça mantıklı.

Kanada ve İskandinav ülkelerin dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkeleri. Bu ülkelerin en zorlu mevsim şartlarına rağmen bu kadar gelişebilmeleri hep ironik gelmiştir bana.

benim söylediğim şeyin tekrarlanmasını tasdiklemenizi önemsemem; ama doğal olarak dikkatli okuma yapmadığınızı düşünürüm üstad.

kuzey ve güney arasındaki farkları sadece iklim şartları ile ayırmak zorunda falan da değiliz. mesela dünyayı güneş rüzgarlarından, plazma dalgalardan ve yüklü parçacıklardan koruyan manyetik alanın iki kutup arasında oluşturduğu asimetrik basınç farkının canlılık gelişimi ve üzerine olan etkisi ile beraber de düşünebiliriz. :)))

...
......
oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum. senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. :)))

çinlilerin salt nüfus problemi nedeniyle vahşi hayvan pazarlarına yönelmediğini de tekrar ekleyeyim, dikkatinizden kaçmış olabilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Chinese_Famine 

mavi ekrana da gerek yok, böyle bir gerçek zaten var. :))

...
üstad, orta doğudaki halkların medeniyet seviyelerinin yeterince geliştiğini, aralarında sapkın ve radikal dinci oluşumların olmadığını ya da içlerinde kafatası ölçen ırkçı-milliyetçi grupların olmadığını söyleyen yok. aksine net bir şekilde gözüken gerçeği reddetmek, akıl-mantık işi de olmaz ve zaten bu konuda ortak fikirdeyiz.

...

din, milliyetçilik, sosyalizm-komünizm, kapitalizm vs. gereksiz tartışmalar bunlar... :))

Dogan86
Full Member

View Profile
March 26, 2020, 06:17:22 PM
Merited by trendcoin (2)

nüfus değil hocam, zihniyet-eğitimsizlik-kötü yönetim...myanmar (53,37 milyon (2017) Dünya Bankası vikipedi) hindistan'ın hemen yanında ama yine aynı sorun var

@wolwoo

Hocam zaten en başından beri 90 altı olan ülkelerin bu durumda olduğunu söylüyorum Myanmarda onlardan biri zaten.

suriye vs için de din demişsiniz! mesele demk ki tek başına ne din ne coğrafya ne de nüfus! sorun, dünyanın kötü yönetilişi, eğitimsizlik, birbirine saygı duymama, sevgisizlik, ekonomik çıkar savaşları vs...

Problemin yaşandığı bölge görünüyor hocam.

Türkiyenin;

Ülkemizin eğitim seviyesi düşük ve gelişememiş bölgesi bu tablo olmadan da biliyoruz ezbere.

Ülkemizin doğusunda akraba evliliği yaygın ve eğitim seviyesi malesef düşük.

https://www.haberler.com/guneydogu-da-akraba-evliligi-rekoru-haberi/

(G.doğu=Kürt değil orada yanlış anlaşılma olmasın Arap, Türk, Kürt vs... İstanbulda ki Kürt vatandaş sayısı g.doğunun tamamından fazladır belki de.)

aha buraya yazıyorum dünya bütün sorunlarını 1-2 yıla kalmaz çözer yeter ki irade olsun, kötülük peşindeki insanlardan arındırılsın.

Hocam olaylara hep duygusal yaklaşıyorsun ve olmasını istediğini söylüyorsun. Hümanist birisin taktir ettim.

@ trendcoin

oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum.

Çok fazla ve uzun yazınca gözden kaçırmışım hocam kusura bakma. ( merit borcum olsun Cheesy)

senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. Smiley))

Ten rengine göre bir korelasyon kurmadım.

Saygı ve sevgiler...

wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 26, 2020, 06:51:26 PM
Last edit: March 27, 2020, 12:21:15 AM by wolwoo

@wolwoo

Hocam zaten en başından beri 90 altı olan ülkelerin bu durumda olduğunu söylüyorum Myanmarda onlardan biri zaten.

Problemin yaşandığı bölge görünüyor hocam.

Türkiyenin;

Ülkemizin eğitim seviyesi düşük ve gelişememiş bölgesi bu tablo olmadan da biliyoruz ezbere.

Ülkemizin doğusunda akraba evliliği yaygın ve eğitim seviyesi malesef düşük.

https://www.haberler.com/guneydogu-da-akraba-evliligi-rekoru-haberi/

(G.doğu=Kürt değil orada yanlış anlaşılma olmasın Arap, Türk, Kürt vs... İstanbulda ki Kürt vatandaş sayısı g.doğunun tamamından fazladır belki de.)

Hocam olaylara hep duygusal yaklaşıyorsun ve olmasını istediğini söylüyorsun. Hümanist birisin taktir ettim.

@ trendcoin

oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum.

Çok fazla ve uzun yazınca gözden kaçırmışım hocam kusura bakma. ( merit borcum olsun Cheesy)

senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. Smiley))

Ten rengine göre bir korelasyon kurmadım.

Saygı ve sevgiler...

bakın bu haritalar-çizimler falan güç dengesinin bozulduğu bir dönemde çizilen tırı vırılar
yarın güç merkezi doğuya kayar, haritalar da değişiverir
ben herhangi bir ırk ayrımını kabul etmiyorum, "kuzeyliler zekidir" gibi bir çıkarıma varmak isteyen varabilir, kendi tercihidir.

Dindarlık ya da deizm-ateizm yarışına da girmiyorum, isteyen istediğini düşünebilir

aha bu da osmanlı haritası, bir zamanlar dünyanın en güçlü devletiydi

bu da abbasiler

edit: üstteki haritada Türkiye 89 IQ görünüyor alttaki bölgesel Türkiye haritasında nerdeyse hepsi 90 üstü, ortalaması 93-94 yapıyor. nüfus yoğunluğuna göre de 90 üstü çıkar.
böyle kitlesel düzeyde öğrenilmişilik çaresizlik moduna sokacak uydurma paint çizimlerle çıkarımlar yapmanın ve kendimizi kandırmanın doğru olmadığını düşünüyorum
avrupa'da sıkıntılı, ekonomik düzeyi görece az ve yakın geçmişte savaş yaşanmış bölgeleri bıçak gibi düşük IQ gösteren haritalara itibar edilemez

haritayı yayınlayan jakup marian "Merhaba ...Benim adım Jakub Marian ve ben bir Çek dilbilimcisi, veri bilimcisi, grafik tasarımcı ve müzisyenim.....yarı zamanlı bir bankada veri bilimcisi olarak çalışıyorum." https://jakubmarian.com/about/

haritayı aldığınız sayfada yazan bir bilgi:
IQ hakkında konuştuğumuzda, IQ'nun “doğuştan” veya “genetik” zekanızı ölçtüğü ortak fikrinin tam bir yanlış anlama olduğunu anlamak önemlidir. Eğitimli bir beyin, sorunları eğitimsiz bir beyinden çok daha hızlı ve daha doğru bir şekilde çözebilir, bu nedenle eğitim kalitesi IQ puanlarını büyük ölçüde etkiler (burada bu konu hakkında daha fazla yazıyorum). Bu nedenle, Bir ülkenin düşük ortalama IQ değeri düşük eğitim kalitesinin bir göstergesidir, nüfusun düşük “doğuştan gelen zekası” değildir.
https://jakubmarian.com/average-iq-in-europe-by-country-map/

edit2: ilk başta nüfus artışı zeka sorunundan kaynaklanıyor deniyor, sonra din, sonra milliyetçilik, sonra coğrafya...  Smiley
myanmar hindistan'dan da almanya'dan da japonya'dan da düşük nüfuslu bir ülke ama sonuç ortada

ABD,  327,2 milyon (2018) nüfusa sahip ama IQ tavan! ekonomi cillop gibi
Rusya 144,5 milyon (2017) "           "       "      "  "
Almanya 82,79 milyon (2018)
Türkiye 80 milyon ama IQ 89! (güneydeyiz ve din farklı Huh )
İngiltere 55,98 milyon (2018) süper zeka
Fransa 66,99 milyon (2019)
İspanya ilginç 46,66 milyon (2018) İspanya, 36°- 44° kuzey paralelleri(enlemleri) ile 9°batı meridyeni(boylamı) - 3°doğu meridyeni(boylamı) arasındadır. Türkiye 26 - 45 doğu meridyenleri ile 36 - 42 kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. yani nerdeyse aynı paraleldeyiz ama adamlar çok daha zeki!! Wink

her neyse, herkes dilediğine inanıp dilediğini düşünmekte serbest........

Mr. Answer (OP)
Full Member

View Profile
March 27, 2020, 12:34:39 PM
Merited by Blacknavy (6), Lachrymose (1)

Hacettepede Profesör olan, bazı televizyon kanallarına da çıkan Mehmet Ceylan'nın attığı twit. Malthus felaketini anlatmış dün: https://twitter.com/mehmetceyhan23/status/1243084543550197766?s=19

Bu teoriyi, "zamanın şartlarına göre yapıldı, artık çürümüştür" demek dar görüştür. Evet günümüzde teknolojinin gelişimi ile daha fazla gıda üretilebiliyor. Peki bu teknolojinin doyum noktası, kapasitesi yok mu? Elbette var! Teknoloji ile doping yapıldı. Peki, bugün üretilen yiyeceklerin ne kadarı doğal, ne kadarı sağlıklı? İnsanların çoğu kanser olmaya başladı. Türlü hastalıklar türedi. Bütün bunlar eko-sistemin dengesini bozan insan faktörleri. Felaket bir süreliğine ertelenmiş olabilir ama kaçış yok.

[Kaynak]

Burada gördüğünüz grafik 1960'tan bu yana gerçekleşen nüfus artışı. Dar çerçevede bakıldığında aritmetik arttığını düşünebilir. Biraz daha büyük plandan bakıldığında artışın korkunç olduğunu daha net görebiliriz.

[Kaynak]

Dünya nüfusunun 1900'lü yıllardan sonra nasıl patlama yaşadığını görüyorsunuz. Teknolojinin yetersiz kaldığı noktada insan popülasyonu mecburen stabil kalmaya başlayacak. Bu stabillik yada düşüş Malthus felaketi ile gerçekleşecek. Yetersiz / sağlıksız beslenme, hastalıklar, kaynak savaşları ve benzerleri... Su savaşları sözünü önümüzdeki 5 yıldan sonra çok duyacağız. Bu arada pik yapan bu grafiğin bitcoin grafiğine ne kadar benzediğini görebiliyoruz  Wink
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 27, 2020, 01:35:22 PM

öncelikle güzel bir tartışma-sohbet havası var, farklı fikirlerin medenice ortaya konması çok hoş...

Hacettepede Profesör olan, bazı televizyon kanallarına da çıkan Mehmet Ceylan'nın attığı twit. Malthus felaketini anlatmış dün: https://twitter.com/mehmetceyhan23/status/1243084543550197766?s=19

bilim kurulu üyesi ama mezarlığı işaret ediyor? 

Dün akşam "Virüslerin neden mutasyona uğradığı" sorusuna verdiğim cevabı anlayamayanların olduğunu gördüm. Virüsleri Tanrı insanları öldürsün diye yarattı dedi şeklinde eleştiriler olmuş. Malthus teorisi benim değil Thomas Malthus' un ünlü kuramıdır.+++

Malthus diyor ki insan nüfusu geometrik, gıda kaynakları aritmetik artar. Dolayısıyla insan sayısı ömrünü uzatarak ya da doğumlarla normalin çok üzerinde artarsa bir süre sonra gıda kaynakları tükenir ve dünyada yaşam durur.++

Bakteriler antibiyotiklere direnç kazanarak, virüsler mutasyona uğrayarak doğanın dengesini sağlamaya çalışır. Tabii ki bu bizim canımızı yakar ve hekimler olarak işimiz bununla mücadele etmektir. Ancak insanın ölümsüz olması doğanın (Tanrının) dengesi nedeniyle mümkün değildir.

Kabul etmeliyiz ki bu dengenin devam etmesi için bakteriler direnç geliştirecek ve mutasyon sonucu ortaya çıkan virüs enfeksiyonları bizi önümüzdeki yıllarda da öldürmeye devam edecektir. Buna hangisine inanıyorsanız; doğanın veya Tanrı' nın dengesi diyebilirsiniz.

birgün herkesin öleceğini hepimiz biliyoruz, corona ile mücadele edecek kişinin söylemesi acayip kaçmış Smiley o zaman kapatın hastaneleri, hiç mücadele edilmesin! aşı falan da gereksiz......

bir de biz sıradan insanlarız, böyle toplu infazlara kapı aralayacak, sosyal yardımlaşmayı engelleyecek hastalıklı kuramlara neden destek oluyoruz anlamış değilim! elinizde yüzlerce btc bile olsa, milyon dolar da olsa ileride yardıma muhtaç olmayacağınız anlamına gelmez. çoluk çocuğu olan arkadaşlar ne der bu işe?

Dünya nüfusunun 1900'lü yıllardan sonra nasıl patlama yaşadığını görüyorsunuz.
çünkü 20. asırda 2 büyük küresel savaş, onlarca lokal çatışma-hastalık vs yaşandı. Baby Boomers   https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_boomers

birileri kendilerine göre bir dünya kurgulamak istiyor, ben niye yardım edeyim? bunun yanında gelişmiş ama nüfus artışına destek veren ülkeleri (çocuk yapmayın diyen duymadım) de sorgulamak lazım tabi......

biz de başka ülkeler de (mesela güney kore örneği var 80'lerde aynı gibiydik ama adamlar solladı) kaynaklarını düzgün kullandığı sürece herkese yeter diye düşnüyorum.

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
March 27, 2020, 01:50:07 PM

Bu teoriyi, "zamanın şartlarına göre yapıldı, artık çürümüştür" demek dar görüştür. Evet günümüzde teknolojinin gelişimi ile daha fazla gıda üretilebiliyor. Peki bu teknolojinin doyum noktası, kapasitesi yok mu? Elbette var! Teknoloji ile doping yapıldı. Peki, bugün üretilen yiyeceklerin ne kadarı doğal, ne kadarı sağlıklı? İnsanların çoğu kanser olmaya başladı. Türlü hastalıklar türedi. Bütün bunlar eko-sistemin dengesini bozan insan faktörleri. Felaket bir süreliğine ertelenmiş olabilir ama kaçış yok.

[Kaynak]

Burada gördüğünüz grafik 1960'tan bu yana gerçekleşen nüfus artışı. Dar çerçevede bakıldığında aritmetik arttığını düşünebilir. Biraz daha büyük plandan bakıldığında artışın korkunç olduğunu daha net görebiliriz.

[Kaynak]

Dünya nüfusunun 1900'lü yıllardan sonra nasıl patlama yaşadığını görüyorsunuz. Teknolojinin yetersiz kaldığı noktada insan popülasyonu mecburen stabil kalmaya başlayacak. Bu stabillik yada düşüş Malthus felaketi ile gerçekleşecek. Yetersiz / sağlıksız beslenme, hastalıklar, kaynak savaşları ve benzerleri... Su savaşları sözünü önümüzdeki 5 yıldan sonra çok duyacağız. Bu arada pik yapan bu grafiğin bitcoin grafiğine ne kadar benzediğini görebiliyoruz  Wink

cooooookkk uzun bir yazi yazarak prof dr mehmet ceyhan’dan alinti yapmistim. televizyonda izledim harika bir bilim adami. kesinlikle en saf bilgiyi en kisa surede verebilen ve televizyonda gordugumuz nadir kral adamlardan ama sonra bazi arkadaslarin israrlarini gorunce dedim anlatmaya degmez bosver, sildim 30 satirlik metni.. yazdigin iyi olmus. kesinlikle mehmet ceyhan kaynak olarak dinlenebilir. saf bilgisini gecen gun haberturk’te kanitladi (cnn turk de olabilir).
Mr. Answer (OP)
Full Member

View Profile
March 27, 2020, 02:00:42 PM

~hastalıklı kuramlara neden destek oluyoruz anlamış değilim! ~çoluk çocuğu olan arkadaşlar ne der bu işe?

@Wolwoo hocam, burada bir şeye destek yada köstek olmuyoruz. Medenice, veriler ışığında bazı gerçekleri konuşuyoruz. Bunu yaparken bilimsel yaklaşım ile yaklaşıyoruz.  Huh Çocuk çocuğu olan ne der diye yaklaşmak...  Huh

Bir hastalığı tedavi etmenin ilk adımı öncelikle hastalığı kabul etmektir. Felaketleri önlemenin ilk adımı da felaketimizi tanımak olmalıdır. Basit, objektif bir tartışma bu. O ne düşünür, bu ne düşünür değil. Geleceğe yönelik iyi tavsiyeler de veriliyor sonuç olarak. Hurra birbirimizi öldürelim diyen yok. Bu paniğini anlayamadım.

cooooookkk uzun bir yazi yazarak prof dr mehmet ceyhan’dan alinti yapmistim. televizyonda izledim harika bir bilim adami. kesinlikle en saf bilgiyi en kisa surede verebilen ve televizyonda gordugumuz nadir kral adamlardan ama sonra bazi arkadaslarin israrlarini gorunce dedim anlatmaya degmez bosver, sildim 30 satirlik metni.. yazdigin iyi olmus. kesinlikle mehmet ceyhan kaynak olarak dinlenebilir. saf bilgisini gecen gun haberturk’te kanitladi (cnn turk de olabilir).

Keşke silmeseydin üstat yazdığını merak ettim. Doktorun televizyon konuşmaları da var youtubeda. Makul titiz bir insan. Acı söyleyeni 9 köyden kovuyorlar.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 27, 2020, 02:08:15 PM

~hastalıklı kuramlara neden destek oluyoruz anlamış değilim! ~çoluk çocuğu olan arkadaşlar ne der bu işe?

@Wolwoo, burada bir şeye destek yada köstek olmuyoruz. Medenice, veriler ışığında bazı gerçekleri konuşuyoruz. Bunu yaparken bilimsel yaklaşım ile yaklaşıyoruz.  Huh Çocuk çocuğu olan ne der diye yaklaşmak...  Huh

Bir hastalığı tedavi etmenin ilk adımı öncelikle hastalığı kabul etmektir. Felaketleri önlemenin ilk adımı da felaketimizi tanımak olmalıdır. Basit, objektif bir tartışma bu. O ne düşünür, bu ne düşünür değil. Geleceğe yönelik iyi tavsiyeler de veriliyor sonuç olarak. Hurra birbirimizi öldürelim diyen yok. Bu paniğini anlayamadım.

bu bir panik değil öncelikle, tespit! "nüfus azaltılsın" demek ne demek? "ona göre evli çiftlerin birbirinden uzak yaşamaları, evlilik yaşını geciktirmek, fakir insanlara yardımın kesilmesi gibi sıradışı tedbirler alınmalı idi." bunun bir adım sonrası avustralya'daki deve katliamına döner.
https://www.trthaber.com/haber/dunya/avustralyada-deve-katliami-5-bin-deve-olduruldu-454660.html

Avustralya'daki deve katliamına atlar da dahil edildi
Kuraklık nedeniyle develerin su bulmak için büyük gruplar halinde yerleşim yerlerine gittiği ve bölgede yaşayanların tehlike altında olduğu iddia edilmişti.

Ülke genelindeki toplam sayısının 1,2 milyon olduğu tahmin edilen deve sayısını kontrol altına almak için yürütülen operasyonda 5 bin devenin daha öldürüleceği tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıl Avustralya hükümetinin ülkedeki yerel türleri yok eden vahşi kedileri öldürmek için zehirli sosis kullanacağı açıklanmıştı. Ülke 2020'ye kadar 2 milyon kediyi öldürme sözü vermişti.

burada kimseyi hedef göstermiyorum, yanlış anlaşılma olmasın ama en temel hak olan hayat hakkını tartışmaya açarsak empati yaparım.
daha fazla yorum istemiyorsanız konuyu kilitlemek ve ya self mod açmak sizin bileceğiniz iş....saygılar

Mr. Answer (OP)
Full Member

View Profile
March 27, 2020, 02:29:36 PM

bu bir panik değil öncelikle, tespit! "nüfus azaltılsın" demek ne demek? "ona göre evli çiftlerin birbirinden uzak yaşamaları, evlilik yaşını geciktirmek, fakir insanlara yardımın kesilmesi gibi sıradışı tedbirler alınmalı idi." bunun bir adım sonrası avustralya'daki deve katliamına döner.

Nüfus azaltılsın diyen olmadı sanırım. Nüfusu azaltacak felaketi konuşuyoruz sadece. Kimse katliam yapılsın demiyor. Kontrollü nüfus artışı olmalıdır deniyor. Malthus kendi zamanının dar perspektifine göre bazı absürt önerilerde bulunmuş. Günümüzde ise nüfus kontrolünü doğru eğitim ile sağlamak mümkün. Bu eğitim ise ancak tartışarak olur.

Tartışmaya karşı tepki içerisinde olduğunu düşündüm. Tartışmanın bir zararı yok bunları. Eğer bizi yanlış anladıysan bu şekilde tepki vermen doğal. Kimseyi öldürmek istemiyoruz Smiley (Thanos hariç! O da konuyla ilintili popüler bir ironi sadece.)
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 27, 2020, 02:42:02 PM

Nüfus azaltılsın diyen olmadı sanırım. Nüfusu azaltacak felaketi konuşuyoruz sadece. Kimse katliam yapılsın demiyor. Kontrollü nüfus artışı olmalıdır deniyor. Malthus kendi zamanının dar perspektifine göre bazı absürt önerilerde bulunmuş. Günümüzde ise nüfus kontrolünü doğru eğitim ile sağlamak mümkün. Bu eğitim ise ancak tartışarak olur.

Tartışmaya karşı tepki içerisinde olduğunu düşündüm. Tartışmanın bir zararı yok bunları. Eğer bizi yanlış anladıysan bu şekilde tepki vermen doğal. Kimseyi öldürmek istemiyoruz Smiley (Thanos hariç! O da konuyla ilintili popüler bir ironi sadece.)

Smiley evet yukarıda malthus ile thanos'u karışım yapmışım, sorry Wink....biri nüfus artış hızını azaltalım öteki doğrudan nüfusu azaltalım diyor, zaten etrafıma bakıyorum 3 çocuk üstünde çocuğu olan görmüyorum. 0-1-2 nadiren maximum 3...

Mr. Answer (OP)
Full Member

View Profile
April 13, 2020, 03:11:46 PM
Merited by Blacknavy (2)

Malthus Felaketini konu alan güzel bir film daha: Downsizing Küçülen Hayatlar

Aşırı nüfus artışı ile azalan doğa kaynaklarını fark eden bilim adamları çözümü "hayatları küçültmekte" bulur. Küçülen insanlar daha az yer, daha az harcar daha az kirletirler. Aynı zamanda daha çok mutlu olurlar. "Banliyöde yaşayan Paul ve Audrey çifti, boyutlarını küçültmeye ve lüks içinde yaşayabilecekleri minyatür bir şehre taşınmaya karar verir."

Eğlenceli bir çocuk filmi gibi duruyor. İzlemenizi öneriyorum. Evde geçen zamanda ailecek izlenebilecek bir film. Bulunan çözümü mantıklı buldum şahsen
Pages: 1 2 3 4 [All]
  Print  

Jump to: