Bitcoin Forum
May 02, 2024, 08:17:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: Malthus Felaketi - Thanos'un İdeali - Sınırlı Bitcoin Arzı ve Artan Talep  (Read 1051 times)
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1137

View Profile
March 22, 2020, 10:53:47 AM

hocam bunlar, şu gün için geçerli olan bir tablo!

yarın çok farklı bir durumda olmayacağımız ne malum? bi film vardı, küresel kıyamet oluyor, abd buzullar içinde kalıyor, amerikalılar meksikaya mülteci olarak sığınıyordu Smiley

ortaçağ'da avrupa gerideydi, adamlar depar attı bunun herkes farkında ama bu demek değil ki dünyada eşitlik-adalet sağlanamaz.
1960'lara kadar siyahlar otobüste arkaya oturur, tuvalet ihtiyaçları için Black WC'yi kullanırdı, 1960'lar diyorum, ortaçağ falan da değil....bugün de hala siyahlara baskı var.

geri kalmış ülkelerin sorumlusu da oralardaki batıya hizmet eden kukla yöneticiler, koloni-sömürge bitti ama self sömürgecilik devam ediyor...

dünya artık bu ikiyüzlü politikalardan sıyrılıp küresel refah ve mutlulukla ilgilenmeli...
her tarafından sahte şovenizm akan riyakarlıkları bir kenara bırakıp "insanlık" adına çalışmalı
eğitim, ekonomi, hak ve özgürlükler herkesi eşit şekilde kapsamalı-ihtiva etmeli
abidik gubidik krizler-sorunlar ile fason gündemler oluşturup, insanları bunlarla meşgul etmemeli

dinin radikalleşmesi konusunda şunu söyliym: 2019'da önce filipinler'de kiliseye, sonra yeni zelanda'da camiye, ardından abd'de havraya saldırı oldu hem de birkaç ay içerisinde..Çin'de uygurlar asimilizasyona ve vahşete düçar kalmış vaziyette, hintliler müslümanlara saldırmaya başladı, myanmar öyle, yemen aynı, suriye malum, ırak-afganistan...

Samuel Huntington'ın ünlü medeniyetler çatışması tezi, birileri tarafından sürekli kurcalanıyor https://eksisozluk.com/samuel-huntington--129674

işin tuhaf tarafı, söylediklerinize inanıyorsanız, batı medeniyeti dışında kimse hayatta kalmamalı Cheesy halbuki sistemi kurgulayıp, kendilerine müreffeh getttolar kuranlar, dünyanın geri kalanına da açlık-fakirlik-cehalet ve ölümü reva görenler bu "üstün medeniyet"in içindeki şeytani azınlık...

her neyse, ben inanıyorum birgün dünyaya adalet gelecek, herkes huzur içinde yaşayacak, o zamana dek büyük felaketler yaşayacaksak (savaş-hastalık-kriz-doğal afetler) ve bu durum, neticeleri itibariyle (nüfusun kıyıma uğraması gibi) arzulanıyorsa herkese bol şans diliyorum çünkü ihtiyacınız olacak Cheesy Wink

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714637843
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714637843
Reply with quote  #2

1714637843
Report to moderator
1714637843
Hero Member
*

Ignore
1714637843
Reply with quote  #2

1714637843
Report to moderator
1714637843
Hero Member
*

Ignore
1714637843
Reply with quote  #2

1714637843
Report to moderator
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
March 22, 2020, 11:41:26 AM
Merited by Dogan86 (1)

hocam bunlar, şu gün için geçerli olan bir tablo!

yarın çok farklı bir durumda olmayacağımız ne malum? bi film vardı, küresel kıyamet oluyor, abd buzullar içinde kalıyor, amerikalılar meksikaya mülteci olarak sığınıyordu Smiley

ortaçağ'da avrupa gerideydi, adamlar depar attı bunun herkes farkında ama bu demek değil ki dünyada eşitlik-adalet sağlanamaz.
1960'lara kadar siyahlar otobüste arkaya oturur, tuvalet ihtiyaçları için Black WC'yi kullanırdı, 1960'lar diyorum, ortaçağ falan da değil....bugün de hala siyahlara baskı var.

geri kalmış ülkelerin sorumlusu da oralardaki batıya hizmet eden kukla yöneticiler, koloni-sömürge bitti ama self sömürgecilik devam ediyor...

dünya artık bu ikiyüzlü politikalardan sıyrılıp küresel refah ve mutlulukla ilgilenmeli...
her tarafından sahte şovenizm akan riyakarlıkları bir kenara bırakıp "insanlık" adına çalışmalı
eğitim, ekonomi, hak ve özgürlükler herkesi eşit şekilde kapsamalı-ihtiva etmeli
abidik gubidik krizler-sorunlar ile fason gündemler oluşturup, insanları bunlarla meşgul etmemeli

dinin radikalleşmesi konusunda şunu söyliym: 2019'da önce filipinler'de kiliseye, sonra yeni zelanda'da camiye, ardından abd'de havraya saldırı oldu hem de birkaç ay içerisinde..Çin'de uygurlar asimilizasyona ve vahşete düçar kalmış vaziyette, hintliler müslümanlara saldırmaya başladı, myanmar öyle, yemen aynı, suriye malum, ırak-afganistan...

Samuel Huntington'ın ünlü medeniyetler çatışması tezi, birileri tarafından sürekli kurcalanıyor https://eksisozluk.com/samuel-huntington--129674

işin tuhaf tarafı, söylediklerinize inanıyorsanız, batı medeniyeti dışında kimse hayatta kalmamalı Cheesy halbuki sistemi kurgulayıp, kendilerine müreffeh getttolar kuranlar, dünyanın geri kalanına da açlık-fakirlik-cehalet ve ölümü reva görenler bu "üstün medeniyet"in içindeki şeytani azınlık...

her neyse, ben inanıyorum birgün dünyaya adalet gelecek, herkes huzur içinde yaşayacak, o zamana dek büyük felaketler yaşayacaksak (savaş-hastalık-kriz-doğal afetler) ve bu durum, neticeleri itibariyle (nüfusun kıyıma uğraması gibi) arzulanıyorsa herkese bol şans diliyorum çünkü ihtiyacınız olacak Cheesy Wink

üstün medeniyetin içindeki şeytani azinlik bizim üremememizi değil, tavşan gibi üreyip aç ve yoksul topluluklar oluşturmamizi, bizim ucuz işçi ve bölük pörçük güçsüz topluluklar olmamizi istiyor. baska bir bok değil.

bu sorunu üreyerek değil, kontrollü üreyerek, bilim ile, kaliteli topluluklar yaratarak çözebiliriz. sabah 9’dan akşam 9’a kapinin onune konan cocuklar ile değil.

neyse bu konuda daha fazla yorum atmama karari aldim. bunlar karmasik konular, tum dünyanin ortak karar almasi gerekir ki bu mumkun degil. bu nedenle, uremeye devam eden ulkeler yetersiz kaynaklari nedeniyle gelecekte yokolacak. ne yeterli su, ne petrol, ne de hammadde olacak.. ac karinlarla uremeye devam edecekler. ureyerek karsisinda durdugunuzu dusundugunuz AB ise çoktan sinirlarini kapatmiş olacak. aranizdan zekileri alacak, tersine beyin gocu olacak ayni ulkemizin ve diger ortadogu/afrika/bati avrupa/asya ulkelerinin yaptigi gibi. biz ise aptal topluluklarla, aptallara verdigimiz oy ile, aptal bir yonetimle, aptalca kararlar alip daha da kotu duruma dusecegiz. demokrasi denilen şey bu değil mi zaten?

kisacasi, kimsenin kimsenin urememesini istemesi gibi bir durum soz konusu değil.. bazi insanlarin hala sayisal ustunlukle güç kazandiğini dusunmesi 21. yy için çok uzucu bir durum. afrika, ortadoğu ve bizim gibi topluluklar gelecekte yokolmaya ya da somurge statusu ile bize bahsettikleri bu garip düzende yari-özgür yaşamaya mahkum.

sana sevmedigim bir kisilik olan nazim hikmet’in 23 centlik asker şiirini hediye ediyorum
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 22, 2020, 12:21:56 PM

üstün medeniyetin içindeki şeytani azinlik bizim üremememizi değil, tavşan gibi üreyip aç ve yoksul topluluklar oluşturmamizi, bizim ucuz işçi ve bölük pörçük güçsüz topluluklar olmamizi istiyor. baska bir bok değil.

bu sorunu üreyerek değil, kontrollü üreyerek, bilim ile, kaliteli topluluklar yaratarak çözebiliriz. sabah 9’dan akşam 9’a kapinin onune konan cocuklar ile değil.

neyse bu konuda daha fazla yorum atmama karari aldim. bunlar karmasik konular, tum dünyanin ortak karar almasi gerekir ki bu mumkun degil. bu nedenle, uremeye devam eden ulkeler yetersiz kaynaklari nedeniyle gelecekte yokolacak. ne yeterli su, ne petrol, ne de hammadde olacak.. ac karinlarla uremeye devam edecekler. ureyerek karsisinda durdugunuzu dusundugunuz AB ise çoktan sinirlarini kapatmiş olacak. aranizdan zekileri alacak, tersine beyin gocu olacak ayni ulkemizin ve diger ortadogu/afrika/bati avrupa/asya ulkelerinin yaptigi gibi. biz ise aptal topluluklarla, aptallara verdigimiz oy ile, aptal bir yonetimle, aptalca kararlar alip daha da kotu duruma dusecegiz. demokrasi denilen şey bu değil mi zaten?

kisacasi, kimsenin kimsenin urememesini istemesi gibi bir durum soz konusu değil.. bazi insanlarin hala sayisal ustunlukle güç kazandiğini dusunmesi 21. yy için çok uzucu bir durum. afrika, ortadoğu ve bizim gibi topluluklar gelecekte yokolmaya ya da somurge statusu ile bize bahsettikleri bu garip düzende yari-özgür yaşamaya mahkum.

sana sevmedigim bir kisilik olan nazim hikmet’in 23 centlik asker şiirini hediye ediyorum

https://www.youtube.com/watch?v=ApAnp_XiyiQ

ben de sana şu anda dinlediğim bu şarkıyı armağan ediyorum kardişim Cool

aslında hepimiz aynı şeyi istiyoruz ama farklı düşünüyoruz.
söylediklerim şunlardan ibaret: kaliteli insan yetiştirelim eywallah ama kimsenin ölmesine gerek yok. H(er)ayat değerlidir.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 22, 2020, 07:05:28 PM
Merited by Dogan86 (1)

...

üstad, orta doğudaki halkların medeniyet seviyelerinin yeterince geliştiğini, aralarında sapkın ve radikal dinci oluşumların olmadığını ya da içlerinde kafatası ölçen ırkçı-milliyetçi grupların olmadığını söyleyen yok. aksine net bir şekilde gözüken gerçeği reddetmek, akıl-mantık işi de olmaz ve zaten bu konuda ortak fikirdeyiz.

ancak senin kurduğun, "milliyetçilik" ve "dindarlık" eşittir "düşük ıq" denklemin ciddi anlamda problemli, ve doğal olarak da kurduğun korelasyon sıkıntılı; bunu da verdiğin örneklerin aksini -zabağha gadar- oluşturarak gösterebilirim.

yüksek iq kategorisindeki ruslar; Rusya’da “Tanrı”, Komünist Parti’nin desteğiyle Anayasaya dönüyor.

https://www.independentturkish.com/node/134351/d%C3%BCnya/rusya%E2%80%99da-%E2%80%9Ctanr%C4%B1%E2%80%9D-kom%C3%BCnist-parti%E2%80%99nin-deste%C4%9Fiyle-anayasaya-d%C3%B6n%C3%BCyor

düşük iq kategorisindeki iranlılar; İran, ikinci kez uzaya maymun gönderdi

https://www.cnnturk.com/dunya/iran-ikinci-kez-uzaya-maymun-gonderdi

iran'ın maymunu şaibeli de olsa, devam eden ve kimselerden de gizlemedikleri nükleer çalışmaları var.

buraya hindistan'ın, yazılım ve uzay çalışması hakkında gerçekleştirdiği haberleri de ekleyebiliriz; ama bunlar benim için kriter falan değil... :))

çin'in yamyamlığından ziyade, uzaya araç göndermesini vurgulamışsınız. brent petrolü 70 dolardan 25 dolara üfleyebilecek yeterlilikteki cani totaliter ve sapkın teokratik arabistan yönetimi, uzaya iki uydu atsa ve nasa ile iş birliği yapsa, geri kalan her şeyi olumlu mu karşılamalıyız yani.. :))) aramızdaki bakış açısı burada değişiyor, benim için cani ve yamyam olmaya devam eden, yok olması gereken totaliter bir rejim olarak kalmaya devam edecekler.

orta doğudaki geri kalmışlık, yüzyıllardır devam eden otoriter rejimlerin halkları ve onların zenginliklerini sömürmesinden kaynaklanıyor. bu yüzden, küreselciler 17.noterde arap baharının fitilini ateşlediklerini itiraf etseler bile, bir halk dönüşümünün başlangıcı olması sebebiyle, hareketi sonuna kadar desteklemeye ve problemin kaynağını yanlış denklemlere dayalı korelasyonlar yerine buralarda aramaya devam edeceğim.  

oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum. senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. :)))

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 22, 2020, 09:04:42 PM

Çok ilginç ve güzel bir başlık olmuş. Keyifle okuduğum bir bilgi aktarımı var.
Dinler, ırklar ve düşünceler... Bunlar yüzyıllardır insanoğlunu birbirinden ayrı düşüren, sorun yaratan etkenler olmuş. Ama aslında konu hep güç ve egoymuş. Ve evet tarihteki tüm devletler, imparatorluklar bu şekilde güçlenmiştir. Akıl oyunları, stratejiler, komplolar, anlaşmalar... Truva atı gibi düşünün. Birileri hep kaleyi içten fethetmeyi istemiş aslında. Çünkü en kolayı bu.

Gelelim konunun esas kısmına Malthus felaketi denilen süreç aslında doğanın yetmediğini anlatan bir süreç. İnsanoğlu kaynakları öylesine sömürüyor ki, doğa artık yetemiyor. 2 milyara yürüyen nüfusuyla Çin ise, bu kaynakları en çok sömüren ülke. Ve bu sömürünün sonucu olarak son 20-25 yılda ölümcül virüsleri ardı ardına tanıttılar bizlere. Kaynaklar o kadar sömürüldü ki artık fare yavrusu, solucan, tırtıl falan ne bulsalar yemeye başladılar. Corona belki kontrol edilecek ve bastırılacak ama doğa bir gün yeniden deneyecek. Çünkü her canlı hayatta kalmak için sınırları zorlar. Tabiat bunu yaptı ve artık dayanamıyor bunun sonucu olarak koşulları zorlayacak ve üzerinde yaşayanları biraz silkeleyecek...

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 22, 2020, 09:31:59 PM
Merited by Dogan86 (1)

Bu dünya iq tablosu bir çok şeyi açığa çıkarıyor.

95 ve üstü ülkeler nüfus artış problemi yaşamıyor, ekonomik problem yaşamıyor ve seküler ülkeler. Tam tersi düzenli nitelikli göç alan yada ihtiyaç duyan ülkeler.

Bu IQ haritası doğru olmayabilir. Testler neye göre yapılıyor ölçümlenen şey nedir?
Sadece sayısal değerler üzerinden test yapılırsa çinliler kazanabilir bunu evet. Fakat hayat bu kadar basit değil.
Bir örnek vereyim; Türkiye satranç şampiyonu ve otdü matematik birincisi olan bir eleman, ben hızır as'yim diyen bir kişiye tüm parasını kaptırarak dolandırıldı. Şimdi bu adamı sayısal değerlere göre zeka testlerine sokarsan çok iyi değerler çıkarır. Hatta süper zeka bile diyebilirsin. Gel gelelim hayatın kendisine. Bu adamı tatlı su kurnazları bile pandik manyağı yapıyor. Cheesy Çinlilerde böyle.
Zeka çok yönlü bir kavram sadece bir kaç test ile dünya haritası çıkarmak pek mantıklı değil.
Düşük puana sahip milletlerin farklı özellikleri olabilir.

---

Haritayı dooğru kabul edersek genel olarak kuzey güneyden zeki diyebiliriz. Bunuda evrimsel süreçte soğuk extreme şartlar sağlamış olabilir.

Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
March 23, 2020, 03:41:15 AM

@trendcoin

Hocam,

Rusya dünyada dine en uzak ülkelerden biridir. Ama din aynı zamanda geçmişten gelen bir kültürdür.Yani Türkiye de ateist, deist ve agnostik insanlar dini bayramları kutlar ve bunlardan gocunmaz çünkü bunlar bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Mesela reaksiyon gösterdiklerinde "Allah" şaşırma "Allah Allah" diyebilirler. Tıpkı hristiyan kültüründe yetişenlerin korktuklarında panikle "Jesus" demeleri gibi. Rusya hristiyanlığı politika haline getirmedi ve siyasallaşmasına izin vermedi yada ortadoksluğu. Genellikle Panslavizm politikası güttü tıpkı bizim Turancılık fikri gibi. Sovyetler döneminde ise ağırlıklı olarak din karşıtlığı adına yoğun propaganda yaptı.

ancak senin kurduğun, "milliyetçilik" ve "dindarlık" eşittir "düşük ıq" denklemin ciddi anlamda problemli, ve doğal olarak da kurduğun korelasyon sıkıntılı; bunu da verdiğin örneklerin aksini -zabağha gadar- oluşturarak gösterebilirim.

Ben böyle bir denklem kurmuyorum grafikte böyle görünüyor hocam. Aralarında korelasyon varmış gibi görünmesi öyle olduğu anlamına gelmez elbette. Ama din ve mezhep çatışmalarının yoğun olduğu yerler. Zaten bu ülkelerin geri kalıp sürekli beyin göçü verdiğinden bahsediyorum yani zeki olanlarını, fark yaratacak olanlarını da sürekli kaybediyorlar.

Bu tabloda ki ülkeler daha ileri değil 30-40 yıl öncesine göre daha geri gidiyorlar.

Suriye dediğimiz ülke de yönetimi kim ele geçirirse geçirsin eğitimli ve zeki olanlar çoktan ülkeyi terketti. Bir kuşak sonra belki Suriye tamamen seküler bir ülke olacak ve şuan mezhep çatışması yüzünden ölenler boşa ölmüş olacaklar. Aklı olan bir insan zaten buna taraf olmaz. (Dışarıdan gelen bir düşmandan değil iç savaştan bahsediyorum.)

Benim bahsettiğim şey bu ülkeler de kuru milliyetçilik ve "Dincilik" yaygın. Normal dindarlar hiç bir zaman propagandalara veya popülizme alet olmaz. Sürekli vatan millet sakarya kuru milliyetçiliktir. Her olaya dini ve tekbir ile tepki vermek de aynıdır propagandadır ve popülimzdir.

Korona yüzünden camilerin kapatılmasına tepki gösterip imam ile tartışarak zorla cemaat ile namaz kılan ve kilitli kapıları teklemeyenler popülist kişilerdir en basit örnek ile.

orta doğudaki geri kalmışlık, yüzyıllardır devam eden otoriter rejimlerin halkları ve onların zenginliklerini sömürmesinden kaynaklanıyor. bu yüzden, küreselciler 17.noterde arap baharının fitilini ateşlediklerini itiraf etseler bile, bir halk dönüşümünün başlangıcı olması sebebiyle, hareketi sonuna kadar desteklemeye ve problemin kaynağını yanlış denklemlere dayalı korelasyonlar yerine buralarda aramaya devam edeceğim.  

Haritada ki 90 altı bölgeler neredeyse 1000 yıldır sürekli birileri tarafından yönetilen ülkeler. En basit örnek ile Osmanlı bu coğrafyayı uzun yıllar yönetti ki bundan önce Selçuklular ile yönetildiler. Osmanlıdan sonra Fransızlar, İngilizler, Hollandalılar geldi ve tek bir şey değişmedi o da sürekli yönetilmiş olmaları. Yani bu ülkelerde sorun var.

Ortadoğu da yöneticileri Türk halkı Arap ülkeler vardı Memlükler gibi.

Şuan Suudi Arabistan Amerikanın kuklası, daha önce İngilizler vardı ondan önce biz vardık.

Devrim oluyor ama İslam devrimi oluyor. Daha fazla din her şey din. Zaten müslümandık ama artık daha müslümanız. Haliyle din tabanlı politika bir alt kısmı olan mezhepçiliğe yol açıyor.

Özgürlükler, insan hakları, şeffaflık, demokrasi, sanat, bilim...

Yani o kadar turist imkanı ve binlerce yıllık kültürel birikimi sanat ile pazarlamak yerine sürekli din ve mezhepçilik ile uğraşıyorlar.

Bugün İranın yapacağı nükleer bomba hiç işe yaramayacak çünkü zaten kimse İrandan toprak talep etmiyor. Ama İran devrimden sonra kadınları kaybetti ve onlar eğitim ve sanattan uzak kaldılar. Bugün dünyaya sanat ve sinema olarak doğu sentezi örneği gösterebilirlerdi. Peki ne yaptı yönetim İslamcı özellikle mezhepçi bir politika izledi ve uzun menzilli füze yaptı. Başka ? Hiçbir şey yok.

Kasım Süleyman'i öldürüldüğünde ne oldu ?

Ne kadar acı ve ironik....

Amerikan malı araba ile cenazesi taşınan ve Amerika tarafından öldürülen İran generali.

BİR KİŞİ DE AGA BU NEDİR DEMEDİ Mİ ?

Bari o ikonik Amerikan marka amblemini sökseydiniz.

İran boş ve popülist bir ülke. Hitler döneminde Ruslar Berlin'e girene kadar Almanlar savaşı kazandığını düşünüyormuş mesela. İranlıların da durumu farklı değil...

çin'in yamyamlığından ziyade, uzaya araç göndermesini vurgulamışsınız. brent petrolü 70 dolardan 25 dolara üfleyebilecek yeterlilikteki cani totaliter ve sapkın teokratik arabistan yönetimi, uzaya iki uydu atsa ve nasa ile iş birliği yapsa, geri kalan her şeyi olumlu mu karşılamalıyız yani.. Smiley)) aramızdaki bakış açısı burada değişiyor, benim için cani ve yamyam olmaya devam eden, yok olması gereken totaliter bir rejim olarak kalmaya devam edecekler.

Burada işte durum farklı;

Çin çok ciddi gelişiyor. Yani köklü bir uygarlık haliyle mitolojisi, tarihi, kültürü vs derken bunların pazarlayacak çok fazla şeyi var. Bunlar yakında dünya telefon piyasasını ele geçirecek ve sürekli olarak gelişiyor ve üretiyorlar. Bugün dünyaya kapansalar kendi kendilerine yetebilir herşeyi üretirler. Suudi Arabistan öyle bir durumda TAŞ DEVRİ'ne geri döner. Çünkü tek yaptığı şey petrol satıp onunla geçinmek.

Bu adamlar açlıktan ölecek durumdayken şuan o nüfusla Türkiye kişi başı düşen milli geliri geçtiler. ABD boşuna saldırmıyor Çin'e.

Bu adamların akıl almaz bir şekil de herşeyi yemelerinin nedeni nüfuslarının fazla olması yani kıtlık yüzünden. Bu geçmişten gelen bir şey. Her ne kadar nefret etsek bile bu adamları küçümsemek objektiflikten uzak olur. Kötü olan herşey zamanla unutulur. Kızıldereli kulağı kesen Amerikalıları unuttukları gibi bugün köpek yiyen yarasa çorbası içenleri de unutacaklar.

Sovyetler dağıldığında ve ekonomileri çöktüğünde eğitimli Rus kadınları hizmetçilik, çocuk bakıcılığı ve çoğunlukla hayat kadınlığı yaptılar. NATAŞA diye kavram vardır bizim ülkede (30+ kişiler daha iyi bilir). O zamanlarda bir Rus kadınla Türkiye de evlenmek yürek isterdi. Rus kadını eşittir o....pu gibi algı vardı. Bir çoğu öğretmen falandı aslında ama ekonomik çaresizlik.

1998 yılından;

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bir-gemi-dolusu-natasa-geliyor-39038071

Trabzonlular her zaman şefkatli davranmıştır Grin

Rusya 20 yılda kendini toparlayıp Suriye'ye demir attı ve fiilen sıcak denizlere inip akdeniz de komşumuz olmuş oldu. Şuan Türkiye'ye tatil için geliyorlar ve gelmeme ihtimalleri bizi endişelendiriyor.

Almanyayı yakıp, yıktılar 20 yıl sonra ayağa kalkıp intikam aldı tekrar yıktılar şimdi dünyanın 3. ekonomisi olmak üzere.

Normal bir ülkenin toparlanması 20-30 yıl sürer. Güney Kore ve Japonya da buna örnek.

Eğer bu ülkeler toplanamıyor, gelişemiyor ve üretemiyorsa bir sorun var demektir.

Hindistana korona salgını olsa;

Bu adamlara ne önlem aldırabilirsin ?

Günlük trenden düşüp ölen insanların istatistiği bile tutuluyordur muhtemelen.

Ben özetle gelişmemiş ülkelerin nüfus ve kıtlık sorunu olduğunu düşünüyorum gelişmiş ülkelerin tam tersi nüfusları azalıyor.

Finlandiya da çocuk yapana devlet hediyeler gönderirken Hindistan da doğan çocukların kaç tanesi hayatta kalabiliyor acaba.

Japonyanın nüfus artış oranı - 0.2 , Hindistan'ın nüfus artış hızı 1.1.

Hindistanın nüfusa ihtiyacı mı var ? Yakında Çin'i geride bırakacak ve en kalabalık ülke olacak.

Konu baya saptı ama olsun güzel tartışma oldu.

Benim de yazasım varmış Grin

Bitcoin / Ethereum / Monero
Mr. Answer (OP)
Full Member

Activity: 154
Merit: 194

Judge a man by his questions

View Profile
March 23, 2020, 10:31:17 AM

Saygı çerçevesinde güzel bir tartışma sürdüğü için herkese teşekkür ederim.

~
tavşan gibi sikişin amk, empati yoksunu ilgisiz cocuklar yetistirin.
1 goz odada 4 cocuk yatirin.
~
sonra bu kafa ureyecek, gelecek 18’ine oy verecek.. dusunmek dahi istemiyorum, demokrasinin bugu bu.. kolay kandirilabilir ve manipule edilebilir kocaman bir kitle...
kolayca derneklerin eline dusebilir.
fetonun eline dusebilir.
pkk’nin eline dusebilir.
ne de olsa bes kurus parasi YOK.
ilgiye MUHTAÇ.

Özellikle işte şu son iki kelime çokomelli! İlgiye muhtaç nesil, her kesimin eline piyon olabilir. Yıllar önce izlediğim bir film vardı. Adını hatırlayamadım, ara ara bulamadım. Konusu şu: İki ajan donduruluyor ve unutuluyorlar. Günümüzden zibilyon yıl sonra kazara uyanıyorlar. Uyandıklarında dünya çok değişmiştir. İnsan toplumu evrimleşmiştir. Ama Tersine!

Yıllar içerisinde, kültürsüz ve fakir insanlar çok sayıda çocuk yapmış. Zengin ve kültürlü insanlar az çocuk yapmış. Gel zaman git zaman... Toplum tamamen kültürsüz insanlara dönüşmüş. İnsan aptal bir canlıya dönüşmüş. Böyle bir dünyada geçen bir komedi filmi. Eğlenceli film idi. Haklı olma ihtimalinden dolayı da korkunç... Filmin adını hatırlayan varsa yazsın lütfen.

trendcoin
Legendary
*

View Profile
March 23, 2020, 07:25:28 PM

...

böyle bir korelasyonun olmadığını düşünmenize sevindim hocam; çünkü verdiğiniz örneklerle çelişmeye devam ederdik. sizin de belirttiğiniz gibi, rusya'daki kadınlar, kanın gövdeyi götürmesiyle gelmiş olan sistemin çökmesinden sonra maalesef nataşa oldu. ona keza, dünyanın başına yüzyılın en büyük felaketini getiren çin yemek kültürü de, insanlık dramı ile oluşan kanın gövdeyi götürdüğü sistemsel dönüşüm ile gerçekleşti. bu dramların hiçbiri nüfus problemi ile, ya da dindarlık ve milliyetçilik gibi gerekçeler ile yaşanmadı. sorunu, insan doğasına ya da toplumun kabulüne aykırı olan, baskıcı ve dayatmacı sistemlerin tamamı olarak değerlendiriyorum.

görüşlerinize saygı duyduğumu belirterek tartışma için teşekkür ederim.

not: bu bağlamda daha önce verdiğim iran ya da hint örneklerini tasvip ettiğim için değil, bizzat konuyu açıklaması için oluşturduğumu; hedef olarak, herhangi bir ideolojiyi değil, onu problemli bir şekilde yerine getirmeye çalışanları eleştirmeyi amaçladığımı eklemek istiyorum. benim için kral bin a. selman ile mr. şi cinping arasında bir fark yok. :))

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
March 23, 2020, 07:37:01 PM

Konu biraz çeperinin dışına çıkmış sanki. Başlığı açan arkadaş daha iyi karar verecektir elbette.
Ülkeler arası bir takım farklılıklar zaten normal bunlara çok takılmanın anlamı yok. Dünyayı güzel yapan şeylerden birisi burada. Bu nedenle farklılıklarımıza birlikte yaşamayı, birlikte adım atmayı öğrenmemiz lazım. Bence bugünlerde yaşanılan bu virüs olayı da bunu bize anlatıyor aslında. Çin'den sonra dışarıda ilk görüldüğü gün dünya liderleri ortak bir karar alabilseydi ve destekler karşılıklı olarak verilseydi bence bugün çok daha iyi durumda olurdu. Ve evet tekrar başa dönersek eninde sonunda dünya nüfusunu azaltmanın yolunu bulmak lazım. Sağlıklı ve insani azalmadan bahsediyorum.
Kontrollü çoğalma, bu dünyadaki yaşam süremizi uzatabilir. Onun dışında çok canımız yanacak, bizim yanmasa çocuklarımızın çok yanacak.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 24, 2020, 07:35:50 PM

ispanya'da huzurevinde yaşlılar ölü bulundu
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52019700

-------------------
avustralya'da corona virüslü çinli kadın markette yiyeceklere tükürdü
---------------------------------------------------------

bu tür haberleri görünce insanlıktan utanıyorum. düzgün bir adalet sisteminin yanında idam cezası da geri gelmeli bence..dünya nüfusu azaltılacaksa random şekilde değil şerefsizlerden başlanmalı

Dogan86
Full Member

View Profile
March 25, 2020, 11:54:39 AM

...

böyle bir korelasyonun olmadığını düşünmenize sevindim hocam; çünkü verdiğiniz örneklerle çelişmeye devam ederdik. sizin de belirttiğiniz gibi, rusya'daki kadınlar, kanın gövdeyi götürmesiyle gelmiş olan sistemin çökmesinden sonra maalesef nataşa oldu. ona keza, dünyanın başına yüzyılın en büyük felaketini getiren çin yemek kültürü de, insanlık dramı ile oluşan kanın gövdeyi götürdüğü sistemsel dönüşüm ile gerçekleşti. bu dramların hiçbiri nüfus problemi ile, ya da dindarlık ve milliyetçilik gibi gerekçeler ile yaşanmadı. sorunu, insan doğasına ya da toplumun kabulüne aykırı olan, baskıcı ve dayatmacı sistemlerin tamamı olarak değerlendiriyorum.

görüşlerinize saygı duyduğumu belirterek tartışma için teşekkür ederim.

not: bu bağlamda daha önce verdiğim iran ya da hint örneklerini tasvip ettiğim için değil, bizzat konuyu açıklaması için oluşturduğumu; hedef olarak, herhangi bir ideolojiyi değil, onu problemli bir şekilde yerine getirmeye çalışanları eleştirmeyi amaçladığımı eklemek istiyorum. benim için kral bin a. selman ile mr. şi cinping arasında bir fark yok. Smiley)

Böyle bir korelasyon kurmadığım gibi olmadığını da iddia etmem söz konusu değil hocam. Bunu konunun uzmanlarının yapması gerekiyor. Bizler burada fikirleri tartışıyoruz ve ben bu konuda tarafsız bir açıdan fikirlerimi belirtiyorum. Burada çelişen bir durum yok eğer varsa fikirlerimi aktarma kısmında bir yanlış yapmış olabilirim.

Hem çelişmem ile konuda hemde din ve nüfusun büyük sosyolojik olaylarda hiç bir etkisi olmadığını söyleyince cevap vermem gerekti.

Tabloya bakınca,

- iq seviyeleri düşük ülkeler aynı zamanda gelişmemiş ülkeler.

- Bu ülkeler ağırlıklı olarak dindar ülkeler. (Latin Amerika da dahil)

- Bu bölgelerde dinler çok kolay radikalleşebiliyor ve örgütler kurulabiliyor.(Medeniyet daha geriye gidebiliyor Afganistan-Taliban / DAEŞ Suriye-Irak) Zeki ve fark yaratacak beyinler kaçıyor ve gelişmemişlik kronik hale geliyor.

- Gelişmiş ülkeler ağırlıklı olarak seküler ülkeler (Batı Avrupa, K. Amerika(Meksika hariç), Japonya, G. Kore)

Böyle görüyorum. Bu kişisel yorumlamadır.

Bir arkadaşta kuzey güney olarak bakmış olaya mesela mevsimsel faktörlerin etkisi olarak.

Din sosyolojik açıdan reformlara engel oluyor olabilir. Burada ki OLABİLİR bir ihtmal ve bir fikirdir. Kesin sonuçlar içermez. Bazı erkekler, kadınların toplumda daha geri planda kalmalarından mutlu olabilir. Cesur reformist kişiler radikal dinciler tarafından öldürülmekten korktukları için cesaret gösteremiyor olabilir.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yillar-sonra-pakistan-talibani-butto-suikastini-ustlendi-40712708

HTŞ, Taliban, El kaide, Hizbullah bunlar benim bildiklerim.

Bunları yaşayan coğrafyada siyasi olmak zorken bir de reform dersen kelle gider...

ona keza, dünyanın başına yüzyılın en büyük felaketini getiren çin yemek kültürü de, insanlık dramı ile oluşan kanın gövdeyi götürdüğü sistemsel dönüşüm ile gerçekleşti. bu dramların hiçbiri nüfus problemi ile, ya da dindarlık ve milliyetçilik gibi gerekçeler ile yaşanmadı.

Hocam işid ve diğer örgütler dini temsil etmese de din tabanlı örgütlerdi.Bunlar sosyalist yada komünist değil sonuçta. Şimdi siz burnumuzun dibinde devam eden olaylarda dinin etkisi yoktu derseniz ben mavi ekran hatası veririm. Suriye de namaz rekatı sorup bilmeyenleri kurşuna dizen örgütler var. Bunlarla ilgili binlerce video var internette.

Dinden dolayı olmasa da dinin yanlış yorumlanmasından dolayı oluyor ve yine dolaylı yoldan din ile alakalı bir problem.

Çinin her haltı yemesinin nedeninin yüzyıllardır fazla olan nüfusu olduğunu bir çok kez yazdım. Mete Han örneğini verdim. Adam(Mete Han) M.Ö bile Çinin aşırı kalabalık olması yüzünden işgal etmeyerek vergiye bağlamış. 2200 yıl önce gerçekleşen bir olay.

Yani bu adamlar nüfus yüzünden her şeyi yamyam gibi yemişler sonrada kültür ve gelenek haline gelmiş.

Hindistanda ki sefalet ve zavallılığın, insan hayatının değerinin olmamasının nedeni nüfus.

Srebrenitsa Katliamı din yüzünden gerçekleşen bir olay değil mi ? Müslümanları katletmedi mi Sırplar ?

Kıbrıs Türkleri ?

Hem milliyetçilik hem Dincilik yüzünden olmadı mı katliam? Rum papazlar en ön saftaydılar...

Ayrıca milliyetçi olmayan insan olmaz. Ama Hitler gibi tehlikeli yada hamaset yapan boş milliyetçiler tehlikelidir.

Ben Türküm ve bununla gurur duyuyorum milliyetçi bir insanım haliyle.

Örnekler çoğaltılabilir ama yazarak tartışmak yorucu.

Size ve fikirlerinize saygı duyuyorum. Tartışmak güzeldi diyerek müsadenizi istiyorum.

Dogan86
Full Member

View Profile
March 25, 2020, 11:59:17 AM

Bu dünya iq tablosu bir çok şeyi açığa çıkarıyor.

95 ve üstü ülkeler nüfus artış problemi yaşamıyor, ekonomik problem yaşamıyor ve seküler ülkeler. Tam tersi düzenli nitelikli göç alan yada ihtiyaç duyan ülkeler.

Bu IQ haritası doğru olmayabilir. Testler neye göre yapılıyor ölçümlenen şey nedir?
Sadece sayısal değerler üzerinden test yapılırsa çinliler kazanabilir bunu evet. Fakat hayat bu kadar basit değil.
Bir örnek vereyim; Türkiye satranç şampiyonu ve otdü matematik birincisi olan bir eleman, ben hızır as'yim diyen bir kişiye tüm parasını kaptırarak dolandırıldı. Şimdi bu adamı sayısal değerlere göre zeka testlerine sokarsan çok iyi değerler çıkarır. Hatta süper zeka bile diyebilirsin. Gel gelelim hayatın kendisine. Bu adamı tatlı su kurnazları bile pandik manyağı yapıyor. Cheesy Çinlilerde böyle.
Zeka çok yönlü bir kavram sadece bir kaç test ile dünya haritası çıkarmak pek mantıklı değil.
Düşük puana sahip milletlerin farklı özellikleri olabilir.

---

Haritayı dooğru kabul edersek genel olarak kuzey güneyden zeki diyebiliriz. Bunuda evrimsel süreçte soğuk extreme şartlar sağlamış olabilir.

Son meritimi aldın hocam.

Konu tek yönden ilerleyince fırsat olmadı ama dediğin oldukça mantıklı.

Kanada ve İskandinav ülkelerin dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkeleri. Bu ülkelerin en zorlu mevsim şartlarına rağmen bu kadar gelişebilmeleri hep ironik gelmiştir bana.

wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 25, 2020, 01:37:36 PM

Hindistanda ki sefalet ve zavallılığın, insan hayatının değerinin olmamasının nedeni nüfus.
nüfus değil hocam, zihniyet-eğitimsizlik-kötü yönetim...myanmar (53,37 milyon (2017) Dünya Bankası vikipedi) hindistan'ın hemen yanında ama yine aynı sorun var

Srebrenitsa Katliamı din yüzünden gerçekleşen bir olay değil mi ? Müslümanları katletmedi mi Sırplar ?

Kıbrıs Türkleri ?
Hem milliyetçilik hem Dincilik yüzünden olmadı mı katliam? Rum papazlar en ön saftaydılar...

burada da sorun din ve milliyetçilik demişsiniz!

suriye vs için de din demişsiniz! mesele demk ki tek başına ne din ne coğrafya ne de nüfus! sorun, dünyanın kötü yönetilişi, eğitimsizlik, birbirine saygı duymama, sevgisizlik, ekonomik çıkar savaşları vs...

aha buraya yazıyorum dünya bütün sorunlarını 1-2 yıla kalmaz çözer yeter ki irade olsun, kötülük peşindeki insanlardan arındırılsın.

trendcoin
Legendary
*

View Profile
March 25, 2020, 04:19:54 PM

Son meritimi aldın hocam.

Konu tek yönden ilerleyince fırsat olmadı ama dediğin oldukça mantıklı.

Kanada ve İskandinav ülkelerin dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkeleri. Bu ülkelerin en zorlu mevsim şartlarına rağmen bu kadar gelişebilmeleri hep ironik gelmiştir bana.

benim söylediğim şeyin tekrarlanmasını tasdiklemenizi önemsemem; ama doğal olarak dikkatli okuma yapmadığınızı düşünürüm üstad.

kuzey ve güney arasındaki farkları sadece iklim şartları ile ayırmak zorunda falan da değiliz. mesela dünyayı güneş rüzgarlarından, plazma dalgalardan ve yüklü parçacıklardan koruyan manyetik alanın iki kutup arasında oluşturduğu asimetrik basınç farkının canlılık gelişimi ve üzerine olan etkisi ile beraber de düşünebiliriz. :)))

...
......
oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum. senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. :)))

çinlilerin salt nüfus problemi nedeniyle vahşi hayvan pazarlarına yönelmediğini de tekrar ekleyeyim, dikkatinizden kaçmış olabilir.

yüksek iq sahibi olan bu insanların neden vahşi hayvan pazarlarına yöneldiğini merak ederseniz de, yu hua'nın "yaşamak" adlı eserini tavsiye ederim.

konu içerisinde bulunan daha önceki postlarda bahsinin geçtiği gibi, hiç de öyle salt yüksek nüfus problemi nedeniyle olmadığını da kolayca anlayabilirsiniz. 150-200 sayfalık su gibi akan güzel bir kitaptır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Chinese_Famine 

mavi ekrana da gerek yok, böyle bir gerçek zaten var. :))

...
üstad, orta doğudaki halkların medeniyet seviyelerinin yeterince geliştiğini, aralarında sapkın ve radikal dinci oluşumların olmadığını ya da içlerinde kafatası ölçen ırkçı-milliyetçi grupların olmadığını söyleyen yok. aksine net bir şekilde gözüken gerçeği reddetmek, akıl-mantık işi de olmaz ve zaten bu konuda ortak fikirdeyiz.

...

din, milliyetçilik, sosyalizm-komünizm, kapitalizm vs. gereksiz tartışmalar bunlar... :))

Dogan86
Full Member

View Profile
March 26, 2020, 06:17:22 PM
Merited by trendcoin (2)

nüfus değil hocam, zihniyet-eğitimsizlik-kötü yönetim...myanmar (53,37 milyon (2017) Dünya Bankası vikipedi) hindistan'ın hemen yanında ama yine aynı sorun var

@wolwoo

Hocam zaten en başından beri 90 altı olan ülkelerin bu durumda olduğunu söylüyorum Myanmarda onlardan biri zaten.

suriye vs için de din demişsiniz! mesele demk ki tek başına ne din ne coğrafya ne de nüfus! sorun, dünyanın kötü yönetilişi, eğitimsizlik, birbirine saygı duymama, sevgisizlik, ekonomik çıkar savaşları vs...

Problemin yaşandığı bölge görünüyor hocam.

Türkiyenin;

Ülkemizin eğitim seviyesi düşük ve gelişememiş bölgesi bu tablo olmadan da biliyoruz ezbere.

Ülkemizin doğusunda akraba evliliği yaygın ve eğitim seviyesi malesef düşük.

https://www.haberler.com/guneydogu-da-akraba-evliligi-rekoru-haberi/

(G.doğu=Kürt değil orada yanlış anlaşılma olmasın Arap, Türk, Kürt vs... İstanbulda ki Kürt vatandaş sayısı g.doğunun tamamından fazladır belki de.)

aha buraya yazıyorum dünya bütün sorunlarını 1-2 yıla kalmaz çözer yeter ki irade olsun, kötülük peşindeki insanlardan arındırılsın.

Hocam olaylara hep duygusal yaklaşıyorsun ve olmasını istediğini söylüyorsun. Hümanist birisin taktir ettim.

@ trendcoin

oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum.

Çok fazla ve uzun yazınca gözden kaçırmışım hocam kusura bakma. ( merit borcum olsun Cheesy)

senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. Smiley))

Ten rengine göre bir korelasyon kurmadım.

Saygı ve sevgiler...

wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 26, 2020, 06:51:26 PM
Last edit: March 27, 2020, 12:21:15 AM by wolwoo

@wolwoo

Hocam zaten en başından beri 90 altı olan ülkelerin bu durumda olduğunu söylüyorum Myanmarda onlardan biri zaten.

Problemin yaşandığı bölge görünüyor hocam.

Türkiyenin;

Ülkemizin eğitim seviyesi düşük ve gelişememiş bölgesi bu tablo olmadan da biliyoruz ezbere.

Ülkemizin doğusunda akraba evliliği yaygın ve eğitim seviyesi malesef düşük.

https://www.haberler.com/guneydogu-da-akraba-evliligi-rekoru-haberi/

(G.doğu=Kürt değil orada yanlış anlaşılma olmasın Arap, Türk, Kürt vs... İstanbulda ki Kürt vatandaş sayısı g.doğunun tamamından fazladır belki de.)

Hocam olaylara hep duygusal yaklaşıyorsun ve olmasını istediğini söylüyorsun. Hümanist birisin taktir ettim.

@ trendcoin

oluşturduğun korelasyona da, daha somut bir örnek olması sebebiyle; kuzeydekilerin yüksek, güneydekilerin daha düşük iq'lu olduklarını eklemek istiyorum.

Çok fazla ve uzun yazınca gözden kaçırmışım hocam kusura bakma. ( merit borcum olsun Cheesy)

senin için aynı gün içinde, ten rengine dayalı korelasyondan sonra, daha nesnel olan ikinci korelasyonu kurdum. Smiley))

Ten rengine göre bir korelasyon kurmadım.

Saygı ve sevgiler...

bakın bu haritalar-çizimler falan güç dengesinin bozulduğu bir dönemde çizilen tırı vırılar
yarın güç merkezi doğuya kayar, haritalar da değişiverir
ben herhangi bir ırk ayrımını kabul etmiyorum, "kuzeyliler zekidir" gibi bir çıkarıma varmak isteyen varabilir, kendi tercihidir.

Dindarlık ya da deizm-ateizm yarışına da girmiyorum, isteyen istediğini düşünebilir

aha bu da osmanlı haritası, bir zamanlar dünyanın en güçlü devletiydi

bu da abbasiler

edit: üstteki haritada Türkiye 89 IQ görünüyor alttaki bölgesel Türkiye haritasında nerdeyse hepsi 90 üstü, ortalaması 93-94 yapıyor. nüfus yoğunluğuna göre de 90 üstü çıkar.
böyle kitlesel düzeyde öğrenilmişilik çaresizlik moduna sokacak uydurma paint çizimlerle çıkarımlar yapmanın ve kendimizi kandırmanın doğru olmadığını düşünüyorum
avrupa'da sıkıntılı, ekonomik düzeyi görece az ve yakın geçmişte savaş yaşanmış bölgeleri bıçak gibi düşük IQ gösteren haritalara itibar edilemez

haritayı yayınlayan jakup marian "Merhaba ...Benim adım Jakub Marian ve ben bir Çek dilbilimcisi, veri bilimcisi, grafik tasarımcı ve müzisyenim.....yarı zamanlı bir bankada veri bilimcisi olarak çalışıyorum." https://jakubmarian.com/about/

haritayı aldığınız sayfada yazan bir bilgi:
IQ hakkında konuştuğumuzda, IQ'nun “doğuştan” veya “genetik” zekanızı ölçtüğü ortak fikrinin tam bir yanlış anlama olduğunu anlamak önemlidir. Eğitimli bir beyin, sorunları eğitimsiz bir beyinden çok daha hızlı ve daha doğru bir şekilde çözebilir, bu nedenle eğitim kalitesi IQ puanlarını büyük ölçüde etkiler (burada bu konu hakkında daha fazla yazıyorum). Bu nedenle, Bir ülkenin düşük ortalama IQ değeri düşük eğitim kalitesinin bir göstergesidir, nüfusun düşük “doğuştan gelen zekası” değildir.
https://jakubmarian.com/average-iq-in-europe-by-country-map/

edit2: ilk başta nüfus artışı zeka sorunundan kaynaklanıyor deniyor, sonra din, sonra milliyetçilik, sonra coğrafya...  Smiley
myanmar hindistan'dan da almanya'dan da japonya'dan da düşük nüfuslu bir ülke ama sonuç ortada

ABD,  327,2 milyon (2018) nüfusa sahip ama IQ tavan! ekonomi cillop gibi
Rusya 144,5 milyon (2017) "           "       "      "  "
Almanya 82,79 milyon (2018)
Türkiye 80 milyon ama IQ 89! (güneydeyiz ve din farklı Huh )
İngiltere 55,98 milyon (2018) süper zeka
Fransa 66,99 milyon (2019)
İspanya ilginç 46,66 milyon (2018) İspanya, 36°- 44° kuzey paralelleri(enlemleri) ile 9°batı meridyeni(boylamı) - 3°doğu meridyeni(boylamı) arasındadır. Türkiye 26 - 45 doğu meridyenleri ile 36 - 42 kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. yani nerdeyse aynı paraleldeyiz ama adamlar çok daha zeki!! Wink

her neyse, herkes dilediğine inanıp dilediğini düşünmekte serbest........

Mr. Answer (OP)
Full Member

Activity: 154
Merit: 194

Judge a man by his questions

View Profile
March 27, 2020, 12:34:39 PM
Merited by Blacknavy (6), Lachrymose (1)

Hacettepede Profesör olan, bazı televizyon kanallarına da çıkan Mehmet Ceylan'nın attığı twit. Malthus felaketini anlatmış dün: https://twitter.com/mehmetceyhan23/status/1243084543550197766?s=19

Bu teoriyi, "zamanın şartlarına göre yapıldı, artık çürümüştür" demek dar görüştür. Evet günümüzde teknolojinin gelişimi ile daha fazla gıda üretilebiliyor. Peki bu teknolojinin doyum noktası, kapasitesi yok mu? Elbette var! Teknoloji ile doping yapıldı. Peki, bugün üretilen yiyeceklerin ne kadarı doğal, ne kadarı sağlıklı? İnsanların çoğu kanser olmaya başladı. Türlü hastalıklar türedi. Bütün bunlar eko-sistemin dengesini bozan insan faktörleri. Felaket bir süreliğine ertelenmiş olabilir ama kaçış yok.

[Kaynak]

Burada gördüğünüz grafik 1960'tan bu yana gerçekleşen nüfus artışı. Dar çerçevede bakıldığında aritmetik arttığını düşünebilir. Biraz daha büyük plandan bakıldığında artışın korkunç olduğunu daha net görebiliriz.

[Kaynak]

Dünya nüfusunun 1900'lü yıllardan sonra nasıl patlama yaşadığını görüyorsunuz. Teknolojinin yetersiz kaldığı noktada insan popülasyonu mecburen stabil kalmaya başlayacak. Bu stabillik yada düşüş Malthus felaketi ile gerçekleşecek. Yetersiz / sağlıksız beslenme, hastalıklar, kaynak savaşları ve benzerleri... Su savaşları sözünü önümüzdeki 5 yıldan sonra çok duyacağız. Bu arada pik yapan bu grafiğin bitcoin grafiğine ne kadar benzediğini görebiliyoruz  Wink
wolwoo
Legendary
*

View Profile
March 27, 2020, 01:35:22 PM

öncelikle güzel bir tartışma-sohbet havası var, farklı fikirlerin medenice ortaya konması çok hoş...

Hacettepede Profesör olan, bazı televizyon kanallarına da çıkan Mehmet Ceylan'nın attığı twit. Malthus felaketini anlatmış dün: https://twitter.com/mehmetceyhan23/status/1243084543550197766?s=19

bilim kurulu üyesi ama mezarlığı işaret ediyor? 

Dün akşam "Virüslerin neden mutasyona uğradığı" sorusuna verdiğim cevabı anlayamayanların olduğunu gördüm. Virüsleri Tanrı insanları öldürsün diye yarattı dedi şeklinde eleştiriler olmuş. Malthus teorisi benim değil Thomas Malthus' un ünlü kuramıdır.+++

Malthus diyor ki insan nüfusu geometrik, gıda kaynakları aritmetik artar. Dolayısıyla insan sayısı ömrünü uzatarak ya da doğumlarla normalin çok üzerinde artarsa bir süre sonra gıda kaynakları tükenir ve dünyada yaşam durur.++

Bakteriler antibiyotiklere direnç kazanarak, virüsler mutasyona uğrayarak doğanın dengesini sağlamaya çalışır. Tabii ki bu bizim canımızı yakar ve hekimler olarak işimiz bununla mücadele etmektir. Ancak insanın ölümsüz olması doğanın (Tanrının) dengesi nedeniyle mümkün değildir.

Kabul etmeliyiz ki bu dengenin devam etmesi için bakteriler direnç geliştirecek ve mutasyon sonucu ortaya çıkan virüs enfeksiyonları bizi önümüzdeki yıllarda da öldürmeye devam edecektir. Buna hangisine inanıyorsanız; doğanın veya Tanrı' nın dengesi diyebilirsiniz.

birgün herkesin öleceğini hepimiz biliyoruz, corona ile mücadele edecek kişinin söylemesi acayip kaçmış Smiley o zaman kapatın hastaneleri, hiç mücadele edilmesin! aşı falan da gereksiz......

bir de biz sıradan insanlarız, böyle toplu infazlara kapı aralayacak, sosyal yardımlaşmayı engelleyecek hastalıklı kuramlara neden destek oluyoruz anlamış değilim! elinizde yüzlerce btc bile olsa, milyon dolar da olsa ileride yardıma muhtaç olmayacağınız anlamına gelmez. çoluk çocuğu olan arkadaşlar ne der bu işe?

Dünya nüfusunun 1900'lü yıllardan sonra nasıl patlama yaşadığını görüyorsunuz.
çünkü 20. asırda 2 büyük küresel savaş, onlarca lokal çatışma-hastalık vs yaşandı. Baby Boomers   https://en.wikipedia.org/wiki/Baby_boomers

birileri kendilerine göre bir dünya kurgulamak istiyor, ben niye yardım edeyim? bunun yanında gelişmiş ama nüfus artışına destek veren ülkeleri (çocuk yapmayın diyen duymadım) de sorgulamak lazım tabi......

biz de başka ülkeler de (mesela güney kore örneği var 80'lerde aynı gibiydik ama adamlar solladı) kaynaklarını düzgün kullandığı sürece herkese yeter diye düşnüyorum.

Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
March 27, 2020, 01:50:07 PM

Bu teoriyi, "zamanın şartlarına göre yapıldı, artık çürümüştür" demek dar görüştür. Evet günümüzde teknolojinin gelişimi ile daha fazla gıda üretilebiliyor. Peki bu teknolojinin doyum noktası, kapasitesi yok mu? Elbette var! Teknoloji ile doping yapıldı. Peki, bugün üretilen yiyeceklerin ne kadarı doğal, ne kadarı sağlıklı? İnsanların çoğu kanser olmaya başladı. Türlü hastalıklar türedi. Bütün bunlar eko-sistemin dengesini bozan insan faktörleri. Felaket bir süreliğine ertelenmiş olabilir ama kaçış yok.

[Kaynak]

Burada gördüğünüz grafik 1960'tan bu yana gerçekleşen nüfus artışı. Dar çerçevede bakıldığında aritmetik arttığını düşünebilir. Biraz daha büyük plandan bakıldığında artışın korkunç olduğunu daha net görebiliriz.

[Kaynak]

Dünya nüfusunun 1900'lü yıllardan sonra nasıl patlama yaşadığını görüyorsunuz. Teknolojinin yetersiz kaldığı noktada insan popülasyonu mecburen stabil kalmaya başlayacak. Bu stabillik yada düşüş Malthus felaketi ile gerçekleşecek. Yetersiz / sağlıksız beslenme, hastalıklar, kaynak savaşları ve benzerleri... Su savaşları sözünü önümüzdeki 5 yıldan sonra çok duyacağız. Bu arada pik yapan bu grafiğin bitcoin grafiğine ne kadar benzediğini görebiliyoruz  Wink

cooooookkk uzun bir yazi yazarak prof dr mehmet ceyhan’dan alinti yapmistim. televizyonda izledim harika bir bilim adami. kesinlikle en saf bilgiyi en kisa surede verebilen ve televizyonda gordugumuz nadir kral adamlardan ama sonra bazi arkadaslarin israrlarini gorunce dedim anlatmaya degmez bosver, sildim 30 satirlik metni.. yazdigin iyi olmus. kesinlikle mehmet ceyhan kaynak olarak dinlenebilir. saf bilgisini gecen gun haberturk’te kanitladi (cnn turk de olabilir).
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  

Jump to: