Bitcoin Forum
April 24, 2024, 07:10:28 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Rješenje za FIFO evidenciju  (Read 175 times)
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
January 27, 2023, 01:21:28 PM
Merited by Daniel91 (2), Trofo (2), slackovic (2), cryptofrka (2), Rikafip (2), Symmetrick (2), DdmrDdmr (1), freigeist (1), CroBoy12 (1), SirJohnVonSlotty (1)
 #1

Pozdrav svima,

ponovno nam je došlo ono vrijeme u godini kada svi koji su ostvarili profit na cryptu trebaju prijaviti i platiti porez (s tim da su ove godine to oni koji su shortali a ne hodlali Smiley).

No bez obzira na porez, i oni koji su ostvarili dobit i oni koji su kupovali shitcoine, prema čl. 70 st. 5 Zakona o porezu na dohodak trebaju voditi FIFO evidenciju. Za razliku od dionica, za crypto to već nakon nekoliko transakcija postaje nemoguće voditi ručno, jer se transakcije u FIFO evidenciji zbog praćenja nabavne cijene fragmentiraju u eksponencijalno sve veći broj transakcija kad se jedna kriptovaluta mijenja u drugu bez izlaska u fiat.

Složio sam web aplikaciju koja na temelju liste transakcija generira FIFO evidenciju za koju se nadam da će koristiti svima koji se trenutno muče s FIFO evidencijom.

Aplikaciju je moguće koristiti potpuno anonimno, ne treba se ulogirati niti ostaviti nikakve podatke. Lista vaših transakcija obrađuje se u vašem browseru i ne šalje se na server. Ne radim ni za Poreznu, ni za porezni USKOK, i zbilja me ne zanimaju vaši podaci, dapače, zadnja stvar koju želim je biti sudionik u vašem pranju prljavih milijuna preko NFT-ova. Grin

Aplikacija je dostupna na https://fifoator.com i trenutno je u beti, a svi komentari su dobrodošli.
1713942628
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713942628

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713942628
Reply with quote  #2

1713942628
Report to moderator
1713942628
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713942628

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713942628
Reply with quote  #2

1713942628
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
January 28, 2023, 09:01:35 AM
 #2

Hvala na ovome Domchi, mislim da će ova aplikacija zaista mnogima pomoći.
Ja za sada još nisam stigao isprobati samu aplikaciju, ali pogledao sam tvoj FAQ i zaista je vrlo koristan i dobar, sa puno dobrih pojašnjenja koji mogu pomoći kod nekih nejasnoća u prijavi kripto poreza.
Evo, već mnogi pitaju na ovom lokalu kako riješiti problem prijave poreza ako nemaš ulaz u kripto tj. dokaz o kupnji prvog kripta, i ako ti nedostaju neke transakcije.
Mislim da si dao jako dobro rješenje za ovaj problem, koji će vjerojatno proći kod porezne.
Evo tvog pojašnjenja u nastavku (s tvoje stranice).

Što ako nemam evidenciju svih transakcija?
Poželjno je (i po zakonu obvezno) imati evidenciju barem za zadnje dvije godine, budući da su kupnja i prodaja unutar tog razdoblja oporezive. Ukoliko u ulaznoj datoteci ne postoji ulazna transakcija za neku kriptovalutu, a postoji transakcija u kojoj se ta kriptovaluta prodaje, pri obradi datoteke će se automatski generirati transakcija u kojoj je ta kriptovaluta kupljena 2009. godine za 0 HRK.

Ako nemate evidenciju svih transakcija, a imate početno stanje crypto walleta, poželjno je na početak liste transakcija dodati "lažne" transakcije s datumom dvije godine prije prve transakcije gdje je ta količina kriptovaluta kupljena za 0 HRK, te ih zatim ručno obrisati iz izlaznih podataka. Imajte na umu da je točnost FIFO evidencije predane Poreznoj vaša odgovornost; ovaj servis ni na koji način ne provjerava niti garantira točnost obrađenih podataka.


Sviđa mi se ovo ponuđeno rješenje i možda ga i iskoristim, jer bolji način nitko do sada nije ponudi.
Na početnoj stranici si dao još jako puno korisnih i praktičnih informacija poput odgovora na pitanja kako izračunati porez koji moram platiti, kako treba izgledati FIFO evidencija i drugo pa savjetujem svima da prouče tvoje primjere.



.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
January 28, 2023, 12:31:18 PM
Merited by Daniel91 (2)
 #3

Ja za sada još nisam stigao isprobati samu aplikaciju, ali pogledao sam tvoj FAQ i zaista je vrlo koristan i dobar, sa puno dobrih pojašnjenja koji mogu pomoći kod nekih nejasnoća u prijavi kripto poreza.

Možeš probati učitati testnu datoteku iz FAQ-a - a sad sam linkao i FIFO koji se dobije iz nje u FAQ-u.

Ali ono što me zbilja zanima je da ljudi isprobaju na svojim stvarnim transakcijama, pogotovo oni koji su se više prebacivali između raznih kriptovaluta, i istovremeno ulazili i izlazili u fiat. Za takve slučajeve FIFO evidencija može dati skroz drugačiji iznos poreza nego što bi čovjek očekivao.

Evo, već mnogi pitaju na ovom lokalu kako riješiti problem prijave poreza ako nemaš ulaz u kripto tj. dokaz o kupnji prvog kripta, i ako ti nedostaju neke transakcije.
Mislim da si dao jako dobro rješenje za ovaj problem, koji će vjerojatno proći kod porezne.

Kad aplikacija naleti da prodaješ nešto što nisi kupio, automatski će ti generirati početnu transakciju jer zna da si u nekom trenutku kupio, pa je na tebi da vidiš što ćeš s tim i što je to bilo. Međutim ako si kupio unutar zadnje 2 godine, a nemaš tu transakciju u ulaznim podacima, onda nemaš točne podatke; onda aplikacija nema informaciju o tome pa ne može označiti da se na to plaća porez.

Dakle, upucati svoje transakcije u aplikaciju, i pogledati jesu li se na početku automatski generirale ulazne transakcije. Ako jesu, onda provjeriti je li nešto od toga kupljeno u zadnje 2 godine i to rješavati ručno tj. iskopati evidenciju, ili zanemariti ako si siguran da nije bilo ulaza iz fiata u zadnje 2 godine.

Treba biti svjestan da te generirane transakcije nisu, je li, "stvarne". Možda najbolje uzeti iznose iz njih i u "pravu" FIFO evidenciju napisati na početku na temelju toga početno stanje za svaku valutu.

U svakom slučaju, nigdje u zakonu ne piše koliko dugo treba čuvati FIFO evidenciju:
  • ako hoćeš biti siguran, najbolje je imati FIFO nakon 1.1.2016. jer prije toga Porezna nema zakonsku osnovicu za evidenciju, tj. prije toga ih ništa ne zanima
  • ako ne tako, onda možeš računati na poreznu zastaru od 6 godina
  • realnije, bitno je imati evidenciju i dokaze zadnjih 2 godine, jer je prije toga neoporezivo
  • ...i konačno, ako prilažeš FIFO evidenciju uz JOPPD (što nisi obavezan, ali možeš), možeš priložiti samo zadnju godinu. Iako je vjerojatno bolje 2 godine ako hoćeš biti jako dobar prema Poreznoj i davati im sve na pladnju.

Bitno je čuvati listu svih transakcija, pa se onda na temelju toga s ovom mojom aplikacijom može izgenerirati FIFO evidencija. Čak i ako ništa nisi čuvao dosad, ako sad počneš voditi evidenciju, s prolaskom vremena imat ćeš te minimalne dvije godine transakcija. Porezna dosad nije inzistirala na FIFO evidenciji u praksi, i nadam se da neće još neko vrijeme. S obzirom na to da su dosad objašnjavali FIFO samo na najjednostavnijim primjerima, mislim da im nije jasno koliko su zapleli stvari za nas koji imamo više od par transakcija, te računam da ni nemaju kapacitet to provjeravati FIFO za crypto zasad, što svima koji nisu bili ažurni daje vremena da se "pokriju" s evidencijom.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 03, 2023, 09:14:55 AM
 #4

Nisam siguran je li netko postavio pitanje, ali kako se u FIFO evidenciji prikazuje leverage trading? Jer to je malo složeniji princip trgovanja gdje ne mogu napisati da sam za 1600 dolara kupio 1 ETH uz 10x leverage kad sam zapravo uložio 160 dolara da posudim 10 puta veći iznos ETH-a.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
February 03, 2023, 06:57:08 PM
Merited by Daniel91 (2), slackovic (2)
 #5

Nisam siguran je li netko postavio pitanje, ali kako se u FIFO evidenciji prikazuje leverage trading? Jer to je malo složeniji princip trgovanja gdje ne mogu napisati da sam za 1600 dolara kupio 1 ETH uz 10x leverage kad sam zapravo uložio 160 dolara da posudim 10 puta veći iznos ETH-a.

Ovo je jako dobro pitanje - to se oporezuje isto kao i na Forexu, odnosno, ako ti je trade kraći od 2 godine, i ostvario si dobit, na tu kapitalnu dobit plaćaš 10% poreza. Vrlo jasno i jednostavno. Tvoj kolateral ne sudjeluje u posudbi i trade-u osim kao garancija. Iznos kamata koji si platio za margin loan možeš uračunati u trošak transakcije i za njega umanjiti dobit. Ako si ostvario gubitak, poreznu osnovicu u godišnjem JOPPD-u možeš umanjiti za taj gubitak.

Dakle, ako posudiš 1650 USD na marginu, kupiš 1 ETH, prodaš ga idući dan za 1700 USD i zatvoriš marginu, imaš 50 USD profita, i na tih 50 USD plaćaš porez.

E sad... što ako otprije imaš 0.5 ETH koji si kupio 2017.? Strogo primjenjen FIFO princip nalaže da si prvo prodao onih 0.5 ETH iz 2017., i na to ne plaćaš porez, i onda si prodao još novih 0.5 ETH za koje ti je nabavna cijena 1650/2=825 USD, i računaš profit (1700/2)-825=25 USD profita na koji plaćaš porez. Sa strane ti je ostalo još 0.5 neprodanih ETH koji imaju datum nabave s početkom trade-a.

U Poreznoj sumnjam da su ikada razmišljali o margini, i osobno ih se ne bih usudio ni pitati o tome jer će samo zakomplicirati praksu. Umjesto toga, ja bih za margin tradeove napravio zasebnu tablicu, napisao tok 1650 USD->1 ETH->1700 USD i na nju ne bih primjenio "normalan" FIFO, nego bih spario svaki stvarni ulaz sa stvarnim izlazom, jasno napisao profit, i za gornji primjer platio više poreza nego u "kompliciranom" slučaju tj. računao da mi je porezna osnovica 50 USD.

Sumnjam da bi Porezna oko toga previše prigovarala jer na taj način platim nešto više poreza nego po "kompliciranoj" metodi, iako striktno gledajući komplicirana metoda proizlazi iz onoga što je napisano u zakonu, i to nije problem samo crypta, nego i svih koji koriste marginu kod brokera, osobito na Forexu.

Ako hoćeš vidjeti kako izgleda točno izračunata "komplicirana" metoda, propustiš transakcije kroz ovaj moj Fifoator. Za ovu drugu alternativu, samo malo uredi transakcije da budu sparene i zbroji profit u Excelu.

Ovo gore je naravno samo moje mišljenje. Za službeno mišljenje bi trebalo pitati Poreznu. Koliko znam dosad još nitko nije Poreznu pitao za takve kompliciranije slučajeve, niti su davali ikakve smjernice po tom pitanju. Najkompliciraniji primjer koji su ikad dali je s dvije ulazne i dvije izlazne transakcije u onom službenom mišljenju o kriptovalutama, i u tom primjeru su fulali, tj. pobrkali su redoslijed i napravili su LIFO umjesto FIFO. Dakle, ni Porezna isto ne zna napraviti FIFO. Smiley
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 04, 2023, 08:24:18 AM
 #6

Ovo je jako dobro pitanje - to se oporezuje isto kao i na Forexu, odnosno, ako ti je trade kraći od 2 godine, i ostvario si dobit, na tu kapitalnu dobit plaćaš 10% poreza. Vrlo jasno i jednostavno. Tvoj kolateral ne sudjeluje u posudbi i trade-u osim kao garancija. Iznos kamata koji si platio za margin loan možeš uračunati u trošak transakcije i za njega umanjiti dobit. Ako si ostvario gubitak, poreznu osnovicu u godišnjem JOPPD-u možeš umanjiti za taj gubitak.

Dakle, ako posudiš 1650 USD na marginu, kupiš 1 ETH, prodaš ga idući dan za 1700 USD i zatvoriš marginu, imaš 50 USD profita, i na tih 50 USD plaćaš porez.

E sad... što ako otprije imaš 0.5 ETH koji si kupio 2017.? Strogo primjenjen FIFO princip nalaže da si prvo prodao onih 0.5 ETH iz 2017., i na to ne plaćaš porez, i onda si prodao još novih 0.5 ETH za koje ti je nabavna cijena 1650/2=825 USD, i računaš profit (1700/2)-825=25 USD profita na koji plaćaš porez. Sa strane ti je ostalo još 0.5 neprodanih ETH koji imaju datum nabave s početkom trade-a.

U Poreznoj sumnjam da su ikada razmišljali o margini, i osobno ih se ne bih usudio ni pitati o tome jer će samo zakomplicirati praksu. Umjesto toga, ja bih za margin tradeove napravio zasebnu tablicu, napisao tok 1650 USD->1 ETH->1700 USD i na nju ne bih primjenio "normalan" FIFO, nego bih spario svaki stvarni ulaz sa stvarnim izlazom, jasno napisao profit, i za gornji primjer platio više poreza nego u "kompliciranom" slučaju tj. računao da mi je porezna osnovica 50 USD.

Sumnjam da bi Porezna oko toga previše prigovarala jer na taj način platim nešto više poreza nego po "kompliciranoj" metodi, iako striktno gledajući komplicirana metoda proizlazi iz onoga što je napisano u zakonu, i to nije problem samo crypta, nego i svih koji koriste marginu kod brokera, osobito na Forexu.

Ako hoćeš vidjeti kako izgleda točno izračunata "komplicirana" metoda, propustiš transakcije kroz ovaj moj Fifoator. Za ovu drugu alternativu, samo malo uredi transakcije da budu sparene i zbroji profit u Excelu.

Ovo gore je naravno samo moje mišljenje. Za službeno mišljenje bi trebalo pitati Poreznu. Koliko znam dosad još nitko nije Poreznu pitao za takve kompliciranije slučajeve, niti su davali ikakve smjernice po tom pitanju. Najkompliciraniji primjer koji su ikad dali je s dvije ulazne i dvije izlazne transakcije u onom službenom mišljenju o kriptovalutama, i u tom primjeru su fulali, tj. pobrkali su redoslijed i napravili su LIFO umjesto FIFO. Dakle, ni Porezna isto ne zna napraviti FIFO. Smiley


Jao pa zaboli me glava samo dok ovo čitam. Ne znam samo što bi bilo kad bi stvarno krenuo pratiti svaki margin trade. Najgore je što ljudima poput mene ovakve "kombinacije" izgledaju toliko komplicirano da bi radije živio u ilegali nego pokušao opravdati zaradu FIFO evidencijom. Jer nije sad stvar pisanja svakog trejda nego što to još mora biti potkrijepljeno nekim dokazima s kripto mjenjačnice, zar ne? Jer inače bi svatko mogao izmisliti FIFO analizu. Što ako je kripto mjenjačnica na kojoj radim margin trade decentralizirana i nema mogućnost ispisa svih transakcija koje su napravljene? Znam da se može napraviti ispis transakcija s walleta ali tamo nigdje ne pišu detalji transakcije. Samo piše da je poslana određena količina USDC-a i u drugoj transakciji da je određeni iznos USDC-a vraćen.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
February 04, 2023, 10:25:37 AM
 #7

Ovo je jako dobro pitanje - to se oporezuje isto kao i na Forexu, odnosno, ako ti je trade kraći od 2 godine, i ostvario si dobit, na tu kapitalnu dobit plaćaš 10% poreza. Vrlo jasno i jednostavno. Tvoj kolateral ne sudjeluje u posudbi i trade-u osim kao garancija. Iznos kamata koji si platio za margin loan možeš uračunati u trošak transakcije i za njega umanjiti dobit. Ako si ostvario gubitak, poreznu osnovicu u godišnjem JOPPD-u možeš umanjiti za taj gubitak.

Dakle, ako posudiš 1650 USD na marginu, kupiš 1 ETH, prodaš ga idući dan za 1700 USD i zatvoriš marginu, imaš 50 USD profita, i na tih 50 USD plaćaš porez.

E sad... što ako otprije imaš 0.5 ETH koji si kupio 2017.? Strogo primjenjen FIFO princip nalaže da si prvo prodao onih 0.5 ETH iz 2017., i na to ne plaćaš porez, i onda si prodao još novih 0.5 ETH za koje ti je nabavna cijena 1650/2=825 USD, i računaš profit (1700/2)-825=25 USD profita na koji plaćaš porez. Sa strane ti je ostalo još 0.5 neprodanih ETH koji imaju datum nabave s početkom trade-a.

U Poreznoj sumnjam da su ikada razmišljali o margini, i osobno ih se ne bih usudio ni pitati o tome jer će samo zakomplicirati praksu. Umjesto toga, ja bih za margin tradeove napravio zasebnu tablicu, napisao tok 1650 USD->1 ETH->1700 USD i na nju ne bih primjenio "normalan" FIFO, nego bih spario svaki stvarni ulaz sa stvarnim izlazom, jasno napisao profit, i za gornji primjer platio više poreza nego u "kompliciranom" slučaju tj. računao da mi je porezna osnovica 50 USD.

Sumnjam da bi Porezna oko toga previše prigovarala jer na taj način platim nešto više poreza nego po "kompliciranoj" metodi, iako striktno gledajući komplicirana metoda proizlazi iz onoga što je napisano u zakonu, i to nije problem samo crypta, nego i svih koji koriste marginu kod brokera, osobito na Forexu.

Ako hoćeš vidjeti kako izgleda točno izračunata "komplicirana" metoda, propustiš transakcije kroz ovaj moj Fifoator. Za ovu drugu alternativu, samo malo uredi transakcije da budu sparene i zbroji profit u Excelu.

Ovo gore je naravno samo moje mišljenje. Za službeno mišljenje bi trebalo pitati Poreznu. Koliko znam dosad još nitko nije Poreznu pitao za takve kompliciranije slučajeve, niti su davali ikakve smjernice po tom pitanju. Najkompliciraniji primjer koji su ikad dali je s dvije ulazne i dvije izlazne transakcije u onom službenom mišljenju o kriptovalutama, i u tom primjeru su fulali, tj. pobrkali su redoslijed i napravili su LIFO umjesto FIFO. Dakle, ni Porezna isto ne zna napraviti FIFO. Smiley


Jao pa zaboli me glava samo dok ovo čitam. Ne znam samo što bi bilo kad bi stvarno krenuo pratiti svaki margin trade. Najgore je što ljudima poput mene ovakve "kombinacije" izgledaju toliko komplicirano da bi radije živio u ilegali nego pokušao opravdati zaradu FIFO evidencijom. Jer nije sad stvar pisanja svakog trejda nego što to još mora biti potkrijepljeno nekim dokazima s kripto mjenjačnice, zar ne? Jer inače bi svatko mogao izmisliti FIFO analizu. Što ako je kripto mjenjačnica na kojoj radim margin trade decentralizirana i nema mogućnost ispisa svih transakcija koje su napravljene? Znam da se može napraviti ispis transakcija s walleta ali tamo nigdje ne pišu detalji transakcije. Samo piše da je poslana određena količina USDC-a i u drugoj transakciji da je određeni iznos USDC-a vraćen.

Zbog ovakvih stvari nitko ni ne želi prijaviti i platiti porez na kripto zaradu.
Meni je zapravo najsmješnije da čak, kako se čini, ni sama porezna odnosno njihovi tzv. stručnjaci, ne znaju napraviti FIFO kao neki primjer koji bi pokazali drugima u svojem poreznom mišljenju, a očekuju od drugih korisnika, koji znaju još manje od njih, da naprave ispravnu FIFO evidenciju.
Sve to zajedno nema smisla i smiješno je iskreno.
Ja se za nerke manje iznose iskreno ne bih ni mučio niti bilo što prijavljivao a za neke veće i ozbiljnije iznose angažirao bih porezne stručnjake.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
February 04, 2023, 12:44:25 PM
 #8

Meni je zapravo najsmješnije da čak, kako se čini, ni sama porezna odnosno njihovi tzv. stručnjaci, ne znaju napraviti FIFO kao neki primjer koji bi pokazali drugima u svojem poreznom mišljenju, a očekuju od drugih korisnika, koji znaju još manje od njih, da naprave ispravnu FIFO evidenciju.
Sve to zajedno nema smisla i smiješno je iskreno.

Malo jest komično. Doslovce sam tek nedavno skužio, kad pogledaš njihov primjer FIFO evidencije u odgovoru na pitanje 9 onom jedinom mišljenju gdje uopće daju primjer (https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590), vidjet ćeš da prvo prodaju 10 BTC kupljenih u 2017. godini, a tek onda prodaju 10 BTC kupljenih u 2016. godini. To je LIFO, a ne FIFO.

Ja im se doduše nemam što previše smijati, jer sam isto zeznuo redoslijed u mom pitanju Poreznoj vezano uz FIFO gdje sam uzeo jedan realan primjer. (Inače, na to pitanje odgovor čekam već petu godinu).

Njihov primjer je samo 4 transakcije, a moj je bio 10 transakcija. Oba primjera samo potvrđuju koliko je FIFO nepraktičan na crypto, i koliko se lako pogubiti. Zato sam i išao programirati, jer je to posao za računalo, a ne za raditi ručno.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 06, 2023, 07:06:10 AM
 #9

Malo jest komično. Doslovce sam tek nedavno skužio, kad pogledaš njihov primjer FIFO evidencije u odgovoru na pitanje 9 onom jedinom mišljenju gdje uopće daju primjer (https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590), vidjet ćeš da prvo prodaju 10 BTC kupljenih u 2017. godini, a tek onda prodaju 10 BTC kupljenih u 2016. godini. To je LIFO, a ne FIFO.

Ja im se doduše nemam što previše smijati, jer sam isto zeznuo redoslijed u mom pitanju Poreznoj vezano uz FIFO gdje sam uzeo jedan realan primjer. (Inače, na to pitanje odgovor čekam već petu godinu).

Njihov primjer je samo 4 transakcije, a moj je bio 10 transakcija. Oba primjera samo potvrđuju koliko je FIFO nepraktičan na crypto, i koliko se lako pogubiti. Zato sam i išao programirati, jer je to posao za računalo, a ne za raditi ručno.

Problem je što računalo da bi dalo točne rezultate traži točne inpute. A svi znamo kako popis transakcija može izgledati u cryptu. Sve samo ne uredno i točno.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
February 06, 2023, 02:46:15 PM
 #10

Problem je što računalo da bi dalo točne rezultate traži točne inpute. A svi znamo kako popis transakcija može izgledati u cryptu. Sve samo ne uredno i točno.

Naši susjedi Slovenci imaju dobru praksu - za do 100 transakcija godišnje ne plaćaš porez. Naše institucije su se prvo požurile reći da bitcoin nije novac, a nakon toga ga se požurile svrstati u istu kategoriju s dionicama, totalno zanemarujući da crypto nije samo investicija, pa smo sada tu gdje jesmo. Kako se crypto sve više koristi i u druge svrhe, s vremenom će nadajmo se s EU razine doći neka normalnija porezna praksa. Do tad smo nažalost osuđeni na birokratske komplikacije.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!