Bitcoin Forum
April 20, 2024, 03:00:49 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Are You Greek?
Yes, and I live in Greece! - 93 (63.3%)
Yes, and I live in a different country! - 11 (7.5%)
No, but I live in Greece! - 3 (2%)
No, but I frequently travel to Greece! - 3 (2%)
No, but I live in Greece part of the year! - 1 (0.7%)
No, but I can't resist participating in a poll! - 35 (23.8%)
No, but I own property in Greece! - 1 (0.7%)
Total Voters: 147

Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »  All
  Print  
Author Topic: Ελλάς (Greece)  (Read 38040 times)
dorei
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
April 14, 2013, 02:00:07 AM
 #121

Άντε, ποιος θα κάνει fork το bitcoin και θα φτιάξει το drachmacoin?  Grin
1713582049
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713582049

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713582049
Reply with quote  #2

1713582049
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713582049
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713582049

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713582049
Reply with quote  #2

1713582049
Report to moderator
1713582049
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713582049

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713582049
Reply with quote  #2

1713582049
Report to moderator
1713582049
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713582049

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713582049
Reply with quote  #2

1713582049
Report to moderator
alexeft
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 854
Merit: 1000


View Profile
April 14, 2013, 06:54:29 AM
 #122

Άντε, ποιος θα κάνει fork το bitcoin και θα φτιάξει το drachmacoin?  Grin

Μόνο ο Γιωργάκης θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο φυσικά!!!  Cheesy
pazor
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 1000



View Profile
April 14, 2013, 12:19:32 PM
 #123

bitcoin - ήρθε το τέλος του κόσμου!

LOL
 Cheesy

treuhand-Dienst gewünscht? - frag per PM an
BTC 174X17nR7vEQBQo4GXKRGMGaTmB49Gf1yT
alexeft
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 854
Merit: 1000


View Profile
April 14, 2013, 08:51:30 PM
 #124

bitcoin - ήρθε το τέλος του κόσμου!

LOL
 Cheesy

Η αρχή θες να πεις!  Grin
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
April 15, 2013, 08:04:59 PM
 #125

 Καλησπέρα σε όλους !

Μια ακόμα συμμετοχή απο το bitcoinvest.eu σε αυτή την παρέα. Καλώς σας βρήκαμε!!

Τα τελευταία νέα μιλούν για 20.000 νέες εγγραφές κάθε μέρα στο MtGox. Έχει λοιπόν κανείς καμία αμφιβολία πως πλέον μιλάμε για κάτι όπως ήταν το Internet το 1995???
 Και να μην ξεχάσουμε πως τότε η τεχνολογία είχε έναν ρυθμό ανάπτυξης χ ο σημερινός ρυθμόςHuh
Και αυτή την απάντηση την γνωρίζουμε...
Όσο πιο γρήγορα καταλάβει κάποιος την σημασία του Bitcoin στην ζωή μας τόσο καλύτερο για αυτόν!!!

Εμείς χάρη σε έναν καλό φίλο που μας το είπε ξεκινήσαμε απο την αρχή.... φανταστείτε πως κάθε μέρα με τις κάρτες βγάζαμε μέχρι και 3-3,5 Bitcoin.....Εποχές μοναδικές !!! Smiley 7$ το ένα τότε...και αργότερα όλοι ειδαμε Smiley και που είσαι ακόμα!!!!

Σε συνέχεια λοιπόν προηγούμενης ανάρτησης και με τα πολύ λίγα που είπα θα συμφωνήσω με τον alexeft οτι είναι η αρχή....του κόσμου...
pazor
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 1000



View Profile
April 15, 2013, 10:33:42 PM
 #126

πριν την "αρχή" θα έρθει το τέλος του bitcoin, θα χαμηλώσουν ακόμα οι τιμές και φοβάμαι θα παραμείνουν χαμηλές τους επόμενους μήνες.
οπότε ακολουθεί κάποια στιγμή νέο ξέσπασμα με τρελή κούρσα.

αναμένω λοιπόν την εξέλιξη.

treuhand-Dienst gewünscht? - frag per PM an
BTC 174X17nR7vEQBQo4GXKRGMGaTmB49Gf1yT
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
April 15, 2013, 10:47:19 PM
 #127

Καλησπέρα ,

την στιγμή αυτή όλα είναι πιθανά...είναι κάτι σαν την κρίση που όλοι μιλάνε και λένε το μακρύ τους και το κοντό τους και βεβαίως όλοι εχουν και δίκιο δεν μπορείς να πεις εσυ κάνεις λάθος ή εγώ κάνω λάθος. οπότε ναι συμφωνώ μαζι σου βλέπουμε !! κοντινή εορτή±±

Υπάρχει κάτι πολύ απλό όμως... Ζήτηση!!! Και ήταν κάτι που όλοι περιμέναμε πιστεύω αυτό με την τιμή του...
προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που απο τα 7€ είμαι στα  70€ ( τρέχουσα τιμή τώρα που μιλάμε )

Το γεγονός και μόνο οτι κάθε μέρα το μαθαίνουν ολο και πιο πολλοί έχει να λέει... και πως όλο και πιο πολλοί το αποδέχονται και πιστεύουν σε αυτό.... σημασία δεν είναι να γίνουν κάποιοι πλούσιοι ( που θα γίνουν και έχουν ήδη γίνει ) αλλα να γίνει η ζωή μας πιο εύκολη... εμείς για της υπηρεσίες μας φαντάσου πέρνουμε το 1% μέσω btc ... και σου δίνω ένα παράδειγμα αν πληρώσεις με κάρτα ας πούμε στο Vivapayments έχει προμήθεια 2-3%....γιατιHuh? Με Paypal Huh Επίσης..... και μεγαλύτερες καμπάνες και αντε να βρείς το δίκιο σου αν ακυρωθεί η συναλλαγη....εκει σε θέλω....

Σημασία έχει πως ένας νέος κόσμος υπάρχει μπροστά μας και με σχεδόν δεδομένο αυτό που είπες περί κούρσας ..αν και μου έρχεται στο μυαλό ιππόδρομος και δεν μου αρέσει καθόλου.... Smiley Smiley Smiley πλάκα κάνω έτσι... δεν πιστεύω πως θα κρατήσει πιο πολύ απο 1-2 βδομάδες έτσι..
pazor
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 1000



View Profile
April 15, 2013, 10:58:38 PM
 #128

αν συγκρίνω με το 04/2011 τότε έχουμε δρόμο μπροστά μας.
μπορεί στο τέλος του 2013 να έχουμε τιμές γύρω στα 10 με 15 ευρώ/btc
πράγμα που και εγώ δεν θα το ήθελα.

θα χάσουν πολλοί πολλά λεφτά...

treuhand-Dienst gewünscht? - frag per PM an
BTC 174X17nR7vEQBQo4GXKRGMGaTmB49Gf1yT
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
April 15, 2013, 11:15:07 PM
 #129

Δεν το βλέπω αυτό που λές.... η ζήτηση αυξάνει την τιμή και πως μπορείς να συγκρίνεις τα δεδομένα αυτά σε σχέση με φέτος που άλλαξαν δραματικά τα πάντα... που το στηρίζεις?
pazor
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 1000



View Profile
April 15, 2013, 11:28:09 PM
 #130

εδώ το 2011

http://go-bitcoin.com/sites/default/files/content_img/Kurs-2011-05--09.png

παρατήρησε την πορεία μετά τη μέγιστη τιμή

το ίδιο (λίγο πολύ) το 2013.

άλλαξαν μόνο οι όγκοι (λόγω ζήτησης)


αλλά φυσικά είναι εκτίμηση μου.
μπορεί να πέφτω και έξω.

θα το δούμε λοιπόν κάποια στιγμή

treuhand-Dienst gewünscht? - frag per PM an
BTC 174X17nR7vEQBQo4GXKRGMGaTmB49Gf1yT
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
April 15, 2013, 11:54:23 PM
 #131

Οκ έχει μια βάση η σκέψη σου.... προς θεου δεν σε ρωτησα που το στηρίζεις για να διαφωνήσω....
απο ενδιαφέρον.. υπάρχουν πολλά που έχουν αλλάξει απο τότε και πλέον γίνεται global με όλες τις έννοεις ποσότητες αλλάζουν καθώς και το ενδιαφέρον και αυτό εχει την μεγαλύτερη αξία για να κοστίζει 1 ή 1000.....το ενδιαφέρον και η ζήτηση... ας μην ξεχάσουμε Κύπρος....αν με καταλαβαίνεις τίποτε δεν είναι τυχαίο.... θα δούμε πάντως αν είχες δίκιο στην εκτίμησή σου κερνάω μια μπύρα ( με BTC θα πληρώσω εεεεε )

Εγώ βλέπω πως η αγορά θα επανέλθει πολύ πιο ανωδικά το λιγότερο 2X σε σχέση με το peak που είχαμε στα 203€....

bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
April 15, 2013, 11:56:13 PM
 #132

επίσης κοίταξε αυτό μικρό ειναι σε 2 λεπτά το έχεις διαβάσει...http://www.capital.gr/Markets.asp?id=1774439

και πες μου τι καταλαβαίνεις.... επίσης διάβασε και αυτό http://www.bitcoinvest.eu/index.php/el/ependistei-sta-bitcoins

με όποια σειρά θες εσύ και πες μου τι καταλαβαίνεις...Huh
macsga
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1002


Strange, yet attractive.


View Profile
April 16, 2013, 09:29:14 AM
 #133

Καλημέρα και από μένα. Αναμενόμενη η πτώση αν με ρωτήσετε αν και περίμενα τον "ουρανό" γύρω στα $200 και όχι $266. Τα trends δήλωναν πως θα υπήρχε διόρθωση και μάλιστα αρκετά χαμηλή (ως τα 20-30 υπολογίζω). Αν δείτε όμως τον όγκο συναλλαγών τότε θα συμφωνήσετε πως η εικονομετρία δεν συνάδει με την κατακρήμνιση. Πιστεύω πως "διορθώνουν" κεφάλαια που βρήκαν το BTC σαν safe heaven την εποχή που στην Κύπρο κυκλοφορούσαν "κουρέματα" καταθέσεων. Είδαν πως υπηρεσίες σαν το MtGox δεν μπόρεσαν να αντέξουν τον όγκο (το δήλωσαν κιόλας από μόνοι τους)...

Επίσης σημαντικό: Μη ξεχνάτε πως υπάρχουν και οι early adopters που έχουν κάθε λόγο να "κατοχυρώσουν" θέση μετά από αρκετό καιρό αναμονής. Το θέμα είναι πως η δυναμική του BTC είναι μεγάλη και αποτελεί τον νέο "ψηφιακό" χρυσό μια και δεν είναι πληθωριστικό. Η θεωρητική τιμή για την τρέχουσα αποτίμηση είναι πολύ παραπάνω από τα 1000$ το ένα. Μπορεί φυσικά να κάνω και λάθος... αν όμως όχι;;

Chaos could be a form of intelligence we cannot yet understand its complexity.
Tritonio
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 640
Merit: 500


Vanity of vanities; all is vanity...


View Profile
April 16, 2013, 09:52:24 AM
 #134

επίσης διάβασε και αυτό http://www.bitcoinvest.eu/index.php/el/ependistei-sta-bitcoins

Quote
3. Χρησιμοποιώντας το torrent protocol είναι decentralized και untraceable

WUT?

Quote
αλγόριθμο κρυπτογράφησης SHA256

Δεν είναι κρυπτογράφησης.


Επίσης μην βάζετε άσχετο κόσμο να επενδύει στο bitcoin σαν να είναι ακίνδυνο. Τονίζετε ότι υπάρχουν κίνδυνοι όπως σε κάθε επένδυση.

Quote
ΟΛΟΙ οι υπολογιστές σε ΟΛΟ τον πλανήτη θα έπρεπε να δουλεύουν 10 χρόνια για να "σπάσουν" τον κωδικό δημιουργίας ενός τέτοιου νομίσματος. Πρακτικά δηλαδή κανείς δεν μπορεί να δημιουργήσει χρήμα 2 φορές.

Ε;
bitcoinvest
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1124
Merit: 1000


13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X


View Profile
April 16, 2013, 11:48:27 AM
 #135

Καλησπέρα
διάβασε για το Sha-256 πολύ εύκολο να δεις τι είναι απλά google it αλλά το έχω έτοιμο και για άλλα μέλη μην χάνουν χρόνο...

What is SHA-256?

The SHA (Secure Hash Algorithm) is one of a number of cryptographic hash functions. A cryptographic hash is like a signature for a text or a data file. SHA-256 algorithm generates an almost-unique, fixed size 256-bit (32-byte) hash. Hash is a one way function – it cannot be decrypted back. This makes it suitable for password validation, challenge hash authentication, anti-tamper, digital signatures.

SHA-256 is one of the successor hash functions to SHA-1, and is one of the strongest hash functions available.


With this online tool you can easily generate hashes.

Επίσης δεν νομίζω πουθενά να είπε κανείς μας ότι είπε ο Σημίτης......
Το λέω γιατι δεν βάζουμε κανέναν να κάνει κάτι... δεν κόλλαγε όπως το έγραψες εκτός και αν θες να πεις κάτι άλλο αλλα η διατύπωσή σου είναι λές και ωθούμε τον κόσμο σε αυτό...
Όλα στην ζωή είναι ένα ρίσκο δεν νομίζω πρως πρέπει να εξηγήσουμε και αυτό.....
Άλλωστε και αυτοί που το διαφήμιζαν πάρε παράδειγμα Τράπεζες έκαναν την μεγαλύτερη κλοπή που έχει γίνει ποτέ κατα την άποψή μου....

Οπότε αν με ρωτούσες αν πρέπει να αγοράσεις η όχι θα σου έλεγα πως εγώ πιστεύω σε αυτό και εγώ αγόρασα εσύ τώρα ειναι δικό σου θέμα τι θα κάνεις... όπως ήταν και το internet το 1995 κάποιοι απο εμάς μπήκαν και άλλοι το αντιμετώπιζαν όπως η Λουκά....Δεν θα πω ποιος βγήκε κερδισμένος και ποιος οχι γιατί το γνωρίζουμε όλοι απλά σου το θυμίζω...
macsga
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1002


Strange, yet attractive.


View Profile
April 16, 2013, 12:14:08 PM
 #136

@Tritonio:
>>3. Χρησιμοποιώντας το torrent protocol είναι decentralized και untraceable[/quote]
>>WUT?
Από το: https://en.bitcoin.it/wiki/Bitcoin_Transport_Layer_API

Code:
BtcTorrent, a simple application that takes advantage of the API and lib-torrent that allows new clients to quickly download the block chain.

Το σωστότερο θα ήταν βέβαια να γραφόταν "P2P protocol" αλλά σε τόσο "εκλαϊκευμένο άρθρο" σε λίγους θα έλεγε κάτι...

Quote
αλγόριθμο κρυπτογράφησης SHA256

>>Δεν είναι κρυπτογράφησης.

Από το: https://en.bitcoin.it/wiki/Block_hashing_algorithm
Code:
Bitcoin uses: SHA256(SHA256(Block_Header)) but you have to be careful about byte-order.


>>Επίσης μην βάζετε άσχετο κόσμο να επενδύει στο bitcoin σαν να είναι ακίνδυνο. Τονίζετε ότι υπάρχουν κίνδυνοι όπως σε κάθε επένδυση.

Define: "ασχετο κόσμο". Νομίζω πως κανείς "άσχετος" δεν μπαίνει στη διαδικασία να "επενδύσει" στο bitcoin και τους κίνδυνους του χωρίς να το έχει "ψάξει" αρκετά και να μην έχει πάρει τα ρίσκα του. Δηλαδή ποιον θα "χάλαγε" να είχε αγοράσει 100 BTC στα 4$ και να τα πούλαγε στα 266$ ?
 Όσο για τους "κινδύνους"... νομίζω πως το τραπεζικό σύστημα στην Ελλάδα έχει αρκετούς για να ανησυχούμε... και μάλιστα ΑΡΚΕΤΑ αυτή την εποχή.

Quote
ΟΛΟΙ οι υπολογιστές σε ΟΛΟ τον πλανήτη θα έπρεπε να δουλεύουν 10 χρόνια για να "σπάσουν" τον κωδικό δημιουργίας ενός τέτοιου νομίσματος. Πρακτικά δηλαδή κανείς δεν μπορεί να δημιουργήσει χρήμα 2 φορές.

>>Ε;

Από το:
http://bitcoin.sipa.be/
Δες το 3ο γράφημα Smiley

Επίσης: http://bitcoinwatch.com/

Code:
Network Hashrate
PetaFLOPS
795.05

Για να το πάω ένα βήμα πιο πέρα, το ίδιο το BTC network είναι ο εχθρός του εαυτού του, γιατί ΜΟΝΟ το ίδιο θα μπορούσε να "σπάσει" τον κωδικό κρυπτογράφησης ενός Block Bitcoins. Γι'αυτό το μεγαλύτερο pool αυτή τη στιγμή αναγκάστηκε να δημοσιεύσει αυτό:

Code:
51% Mitigation Plan
I want to start by thanking all users, new and old, for making BTC Guild become what it is today. I never expected a service that originally started on a mining PC in my dining room in April 2011 to go this far.

However, recently BTC Guild has started to become "too big". Users of Bitcoin are becoming scared that BTC Guild, either directly or through hacking/coercion, could be used to attack the network as it gets closer to 51% of the network. If this were to happen, it is likely many people would lose confidence in Bitcoin, as a single entity could control the network if it wanted to do so.

I have put forward a proposal of my plans on how to mitigate this threat, but unfortunately nothing can be done without users taking some initiative as well. The following are the actions that will be taken if certain thresholds are crossed:


More than 40% of the Network [last 2016 blocks]
PPS fee will be raised from 5% to 7% on all new accounts. Old accounts will also be increased (PPS ONLY) to 7% after a difficulty change. If the pool eventually drops back under 40% for more than 72 hours, these fees will be turned back down to 5% after the next difficulty change.

More than 45% of the Network [last 2016 blocks]
Getwork based pools will be completely removed within 24 hours. All users on getwork have been warned in the past that it is a unsupported and not advised method of connecting. This should remove ~15% of BTC Guild's hash rate immediately.

More than 40% of the Network again [last 2016 blocks]
PPLNS fee will be raised from 3% to 4% after a 72 hour warning. This fee will be reduced back to 3% once the pool drops back under 40% for more than 72 hours.


If you have questions or comments, please leave them on the forum thread related to this issue: https://bitcointalk.org/index.php?topic=168108.0


Ναι, ξέρω... απίστευτο ε;;

Chaos could be a form of intelligence we cannot yet understand its complexity.
Tritonio
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 640
Merit: 500


Vanity of vanities; all is vanity...


View Profile
April 16, 2013, 12:58:04 PM
 #137

1. Το SHA είναι συνάρτηση κατατεμαχισμού (στα Ελληνικά). Χρησιμοποιείται στην κρυπτογραφία αλλά όχι δεν είναι αλγόριθμος κρυπτογράφησης γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να κρυπτογραφήσει.

2. Απλά μου φάνηκε περίεργο που δεν είδα πουθενά μια αναφορά στο ρίσκο του να επενδύσεις σε bitcoin. Όπως λες και οι τράπεζες έχουν κινδύνους, απλά το bitcoin είναι ακόμα high risk high return ή όπως τις λένε αυτές τις επενδύσεις.

3. Για το torrent protocol απλά είπα ότι είναι λάθος. Δεν έχει καμιά συγγένεια με τα torrent. Απλά είναι P2P.

4. "ΟΛΟΙ οι υπολογιστές σε ΟΛΟ τον πλανήτη θα έπρεπε να δουλεύουν 10 χρόνια για να "σπάσουν" τον κωδικό δημιουργίας ενός τέτοιου νομίσματος. "
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι εννοεί εδώ. Μιλάει για τα CPUs του πλανήτη; Ότι όλα μαζί θέλουν 10 χρόνια για να βρούνε ένα block;

"Πρακτικά δηλαδή κανείς δεν μπορεί να δημιουργήσει χρήμα 2 φορές."

Αυτό απο πού προέκυψε και τι ακριβώς σημαίνει;

macsga
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1002


Strange, yet attractive.


View Profile
April 16, 2013, 04:25:20 PM
 #138

1.Δεν θα ανοίξουμε debate αν είναι κρυπτονόμισμα ή χρησιμοποιεί στοιχεία κρυπτογραφίας. Χρησιμοποιεί τον αλγόριθμο SHA256 που χρησιμοποιείται στην κρυπτογραφία. Σε διπλωματική διατριβή να το γράψεις θα στο πάρουν σωστό σε διαβεβαιω. Το ξαναγράφω είναι "εκλαϊκευμένο" το κείμενο. Στη διδακτική αναφέρεται με τον όρο "Δημόσιο" (δες και: Κουλαϊδής, Β., Δημόπουλος, Κ., Σκλαβενίτη, Σ. & Χρηστίδου, Β., (2002), Τα κείμενα της Τεχνο-επιστήμης στον δημόσιο χώρο, Αθήνα: Μεταίχμιο).

2.Έχεις ένα point. Θα πρέπει να αναφερθεί για αυτούς που δεν κατανοούν. Η ερώτηση που έκανα πριν (και φρονώ δεν έγινε αντιληπτή), είναι γιατί κάποιος που ΔΕΝ κατανοεί τι πράγμα είναι όλο αυτό να εμπλακεί; Έπειτα, πόσοι διαβάζουν το κατεβατό των 30 σελίδων των "νομικών όρων" που σου πετά μπροστά σου μια τράπεζα όταν πχ σου δίνει μια πιστωτική κάρτα; Που αναφέρεται στους όρους της Τράπεζας πως αν έχεις πάνω απο 100,000 ευρώ κατάθεση "δυνητικά θεωρείσαι επενδυτής" και θα πληρώσεις την "εμπιστοσύνη σου" επειδή επέλεξες λόγου χάρη, το καλοκαίρι του 2012, την Λαϊκή τράπεζα Κύπρου για τις καταθέσεις που μια ζωή μάζεψες;

3.Συμφωνούμε, δες και σχόλιο 1. Και το torrent protocol είναι p2p. Επιλέχθηκε ο όρος σαν πιο ευρέως γνωστός (δεν αποτελεί "εσωτερικό" κείμενο - αποτελεί "δημόσιο").

4.Είναι ένας τρόπος για να καταλάβουν οι πολλοί κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο να αντιληφθούν αν τους εξηγήσεις όρους όπως Terraflop ή GH/s. Ελπίζω να μη το πήρες τοις μετρητοίς. Αν πάντως το πήρες, νομίζω με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς και όταν ο υπερυπολογιστής "Κ" μετρά 8 Petaflops, ενώ όλο το BTC Network μετρά 8000+ καταλαβαίνεις πόσο χρειάζονται περίπου 4,294,967,296 H/Y που αυτή τη στιγμή βρίσκονται διασυνδεδεμένοι στο διαδίκτυο και κάθε ένας μετρά κατά μέσο όρο 200ΚHs (τα περισσότερα είναι κινητά τηλεφωνα). Έχουμε χοντρικά:
8000000000000000/(200000000*7.6*60*24*365)=10 χρόνια.

*7.6=αριθμός block BTC που το δίκτυο "δημιουργεί" σε μία ώρα

Πρακτικά λοιπόν κανείς (προς ώρας) δε μπορεί να "ξαναδημιουργήσει" το block που το Bitcoin network δημιούργησε γιατί πολύ απλά δεν έχει τα resources. Αν στο μέλλον αυξηθεί η υπολογιστική ισχύς το πρωτόκολλο επιτρέπει βαθμό τμηματοποίσης (προτιμώ: αλγόριθμο κρυπτογράφησης) SHA512 ή και SHA1024.

Η βασική προϋπόθεση ενός ΜΗ πληθωριστικού "νομίσματος" είναι αυτή ακριβώς. Να μη μπορεί κανείς να "κόβει χρήμα" - εγώ γι'αυτό ενεπλάκην. Περισσότερα μπορείς να βρείς στο wiki του bitcoin.it. Smiley

Chaos could be a form of intelligence we cannot yet understand its complexity.
ccplz
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 242
Merit: 115



View Profile
April 16, 2013, 04:37:50 PM
 #139

Καλησπέρα παιδιά,συγγνώμη που διακόπτω την συζήτηση σας,αλλά θέλω να σας ρωτήσω,εσείς πως χειριστήκατε το θέμα της αγοράς BTC/LTC?
Κάνατε τραπεζικό έμβασμα?Ή υπάρχει ευκολότερος τρόπος?
Επίσης θέλω να σας ρωτήσω,στην Εθνική που πήγα μου είπαν πως το minimum fee είναι 30 ευρώ,αυτό αλλάζει ανά τράπεζα ή μένει το ίδιο?
Ευχαριστώ.
Tritonio
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 640
Merit: 500


Vanity of vanities; all is vanity...


View Profile
April 16, 2013, 05:28:12 PM
 #140

1. Και κρυπτονόμισμα είναι, και κρυπτογραφία χρησιμοποιεί, δεν διαφωνώ σε αυτά. Εγώ απλά είπα ότι είναι λάθος να λες τον SHA, αλγόριθμο κρυπτογράφησης. Είναι κρυπτογραφικός αλγόριθμος κατατεμαχισμού. Πες τον κρυπτογραφικό αλγόριθμο αν θες να το πεις απλά και σωστά. Αλγόριθμος κρυπτογράφησης σημαίνει ότι κρυπτογραφεί ο ίδιος. Κρυπτογραφικός αλγόριθμος σημαίνει ότι έχει σχέση με την κρυπτογραφία (ως επιστήμη).

3. Όπως και στο 1, απλά λέω ότι είναι λάθος. Το ότι θες να εκλαϊκεύσεις κάτι είναι πάρα πολύ καλό αλλά μπορεί να γίνει και χωρίς λάθη και για αυτό επεσήμανα όσα είδα. Απλά και σωστά: "το bitcoin χρησιμοποιεί ένα P2P δίκτυο όπως αυτό του bittorrent". ΔΕΝ χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο του bittorrent. Τέλος πάντων δικό σου είναι τo site αν θες το διορθώνεις. Απλά μην λέμε ότι τα λάθη είναι σωστά εφόσον είναι γραμμένα σε εκλαϊκευμένο κείμενο.

4. Χμμμ... Αυτό το παράδειγμα χάνει λίγο το νόημα νομίζω. Ακόμα και με τα νούμερα που λες, τίποτα δεν μπορεί να συμβεί μετά από 10 χρόνια. Αυτό που μετράει είναι το αν έχεις μεγάλο κομμάτι τις ισχύος ώστε να βρίσκεις block πιο γρήγορα από τους "καλούς" miners. Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς με ωμή δύναμη να σπάσεις, ούτε σε 10 ούτε σε 100 χρόνια. Αντίθετα αν κάποιος είχε το 51% της ισχύος του δικτύου στα χέρια του τότε εντός ώρας θα μπορούσε να κάνει double spend τα δικά του χρήματα. Ακόμα και τότε όμως ΔΕΝ θα μπορούσε να κόψει παραπάνω νόμισμα από όσο έχει προβλεφθεί. (αν δεν κάνω λάθος)


@ccplz

Η Πειραιώς στέλνει SEPA έμβασμα στο Bitstamp.net με 0.5 euro. Αν σου πει κάποιος για πάνω από 1.5 euro χρέωση για SEPA έμβασμα σήκω και φύγε. Ή είναι άσχετος (έχω πετύχει τραπεζοϋπάλληλο που δεν είχε άκουσε καν για τα SEPA) ή πάει να σου τα φάει χωρίς λόγο. Φυσικά το SEPA είναι μόνο για Ευρώπη.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!