Bitcoin Forum
July 28, 2021, 08:54:10 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »
41  Local / Konu Dışı / Pfizer koronavirüs için geliştirilen 'PF-07321332' isimli ilacı on: April 27, 2021, 09:05:41 AM
Pfizer tarafından koronavirüs için geliştirilen 'PF-07321332' isimli ilacın denemelerin ardından yıl sonuna doğru satışa sunulabileceği belirtildi.

Kovid-19 hastalarının ağız yoluyla kullanabileceği bir ilacın insanlı denemelerinin mart ayında başladığını açıklayan Pfizer'in dünya çapında araştırma, geliştirme ve tıbbi bölümü başkanı Mikael Dolsten, "PF-07321332'yi, hastaların hastaneye yatırılmasına veya yoğun bakımda kalmasına gerek kalmadan, enfeksiyonun ilk belirtisinde uygulanabilecek potansiyel bir oral tedavi olarak tasarladık" ifadelerini kullandı.
İlacın bir aydır devam eden insanlı denemelerinde de 18 ile 60 yaş arası gönüllülerin yer aldığı kaydedildi.

King's College London'dan Dr. Penny Ward ise, "Bu aşamaya ilerledilerse çok iyimser olacaklardır" açıklamasında bulundu. 
Pfizer ise, denemelerin ilk aşamasının ilacın performansına ek olarak 'önemli yan etkilere ve insanların ilacı aldıktan sonra nasıl hissettiğine bakmak için tasarlandığını' açıkladı.
İkinci aşama, katılımcıların birden fazla doza nasıl tepki verdiklerini inceleyecek, üçüncü aşama ise ilaç üzerindeyken yemenin etkisine odaklanacak.
İlacın koronavirüse yakalanan kişilerde nasıl çalıştığını belirlemek için daha fazla deneme yapılması gerekecek. 
Denemelerin sonuçları ümit verici ise ilaç bu yılın sonlarına doğru satışa sunulabilir.

https://tr.sputniknews.com/yasam/202104271044366398-pfizerin-koronavirus-hapi-yil-sonunda-satisa-sunulabilir/

Bu tarz ilaçlar çıkar ise hem aşı hemde bu ilaçlar la bu salgın önlenebilir. Güzel gelişme ve çalışmalar.
42  Local / Konu Dışı / Türkiye'den önemli hamle: Milli helikopter lazerle görecek on: April 22, 2021, 10:35:01 AM
Türkiye'den önemli hamle: Milli helikopter lazerle görecek

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi'nde (HETS) sona gelindi. Böylece helikopter kazalarında çok önemli yer tutan tel veya engele çarpma durumunun önüne geçilmiş olacak.
Pilotu uygun zamanda engellere karşı ses ve görüntü ile uyaracak Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi'nde (HETS) sona gelindi. Sistem bu yıl içinde testleri tamamlanarak helikopterlere takılacak.
Milliyet'in haberine göre helikopter engel tespit sistemleri aktif ve pasif sistemler olarak ikiye ayrılıyor. Aktif sistemlerde radar/LIDAR gibi algılayıcılar, pasif sistemlerde ise yazılım tabanlı çözümlerle engel farkındalığı yaratılıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, helikopter platformları başta olmak üzere, hava araçlarının alçak irtifa uçuş koşullarında seyir güvenliğini artırmak amacıyla, fiber lazer tabanlı Aktif HETS Projesi 2019'da başlatıldı. Yerli ve milli imkanlarla Meteksan Savunma tarafından başlatılan HETS projesinde sona gelindi. Testlerin tamamlanmasının ardından sistem, başta mevcut ve yeni nesil genel maksat helikopterleri ile çeşitli hava platformlarına entegre edilecek.
Öte yandan TUSAŞ ihtiyaçlar doğrultusunda yeni araçlar geliştirmeye devam ediyor. Daha önce pek çok araç geliştirmiş olan TUSAŞ'tan yeni bir hamle geldi. İnsansız ve elektrikli taarruz helikopterinin fotoğrafları ilk kez ortaya çıkmıştı.

https://www.aksam.com.tr/teknoloji/turkiyeden-onemli-hamle-milli-helikopter-lazerle-gorecek/haber-1166931

Bu tarz müthiş teknolojik adımların artarak gelmesi gerekiyor. Etrafımızda bu kadar olumsuz durum var iken dimdik ayakta durmamız gerekiyor.
43  Local / Konu Dışı / Darth Vader’ın eşyaları açık artırmada on: April 22, 2021, 10:21:20 AM
Darth Vader’ın eşyaları açık artırmada

Geçtiğimiz kasım ayında hayatını kaybeden, Star Wars’un orijinal üçlemesinde Darth Vader karakterini canlandıran David Prowse’nin eşyaları açık artırmayla satışa sunulacak.

The Empire Strikes Back senaryosu da dahil olmak üzere aktörün koleksiyonu 4 Mayıs’ta Bristol’da satışa sunulacak. 85 yaşında hayatını kaybeden David Prowse’in açık artırmada 700’den fazla eşyası görücüye çıkacak.
The Empire Strikes Back senaryosu, Millennium Falcon'un kokpitinden bir parça ve Prowse’un kullandığı bir Vader maskesi; satışa çıkarılan eşyalar arasında en çok dikkat çekenler…

Müzayedenin 4 Mayıs'ta yapılması ise serinin meşhur sözüne gönderme niteliğinde.

Müzayede sorumlularından Andrew Stowe şunları söyledi: “Bir kutuda Empire Strikes Back senaryosunu buldum, diğerinde Millennium Falcon’un gerçek bir parçasını buldum, sonra biraz daha derinlerde Peter Cushing’den bir mektup buldum. Başlı başına her biri eşsiz birer parça.”

Müzayededen elde edilen gelirin belirli bir kısmı Alzheimer Araştırma Vakfı'na verilecek.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/darth-vaderin-esyalari-acik-artirmada/?utm_source=anasayfa_hayat&utm_medium=free&utm_campaign=anasayfa_hayat_zone_8

Severek ve ilgi ile seyrettiğimiz bir seri.
44  Local / Konu Dışı / Mars'ta tarihi adım: MOXIE aracı oksijen üretti on: April 22, 2021, 10:08:10 AM
Mars'ta tarihi adım: MOXIE aracı oksijen üretti

Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (MOXIE) adı verilen cihaz, ilk oksijenini üretmek için Mars atmosferinden karbondioksiti çekti.

Söz konusu olay, insan kaşiflerin Mars'ta dolaştığı günlerin çok yakında olabileceğini gösteriyor. Çünkü  oksijen tankı bir uzay gemisinde çok yer kapladığından  astronotların yanlarında yeterince oksijenle Mars’a gitme ihtimali çok düşük. Bu yüzden, hem nefes almak hem de Dünya'ya dönmek için roketlere yakıt sağlamak için astronotların Mars atmosferinden kendi oksijenlerini üretmeleri gerekiyor.

NASA'nın Uzay Teknolojisi Görev Gücü yöneticisi Jim Reuter yaptığı basın açıklamasında, "Bu, Mars'ta karbondioksiti oksijene dönüştürmede kritik bir ilk adım. MOXIE'nin yapacak daha çok işi var, ancak bu teknolojinin sonuçları, bir gün Mars'ta insanları görme hedefimize doğru ilerlerken umut dolu. Oksijen sadece soluduğumuz havanın içinde yer almıyor. Roket itici oksijene bağlı olarak çalışıyor ve geleceğin kaşiflerinin Dünya’ya dönmesi  Mars'ta itici yakıt üretmeye bağlı olacak" ifadelerini kullandı.
Bununla birlikte MOXIE’yi oluşturan altın kutu, yaklaşık olarak bir araba aküsü boyutlarına sahip. Yani, insanlarının  Mars'a göndermeyi umdukları oksijen cihazının boyutlarının yalnızca yüzde biri

ÇOK FAZLA PARA, YAKIT VE ALAN TASARRUFU SAĞLAYACAK
Diğer taraftan, araştırmacılar  MOXIE'nin torunlarının nihayetinde, Mars yüzeyinden dört astronot fırlatmaya yetecek kadar oksijen üretebileceğini (25 ton) açıkladı. Bu oksijeni  yerinde üretmenin, Mars'a ilk yolculuk için çok fazla alan, ağırlık, yakıt ve para tasarrufu sağlayacağı ifade edildi.

MOXIE, OKSİJENİ İNCE HAVADAN NASIL ÇEKİYOR?

NASA, MOXIE'nin önümüzdeki iki yıl içinde Mars atmosferinden en az dokuz kez daha oksijen çıkarmasını bekliyor. Bu ilk deneme, deneyin çalıştığından emin olmak için tasarlandı. Gelecekteki çalışmalar, MOXIE'nin yeteneklerini günün farklı zamanlarında ve Mars mevsimleri boyunca test edecek.
MOXIE’nin saatte 10 grama kadar oksijen üretecek şekilde tasarlandığı belirtildi. Yani, bu durumda cihazın yakıtının testler sırasında bitmesi mümkün değil.

YÜZDE 99,6 ORANINDA SAF OKSİJEN ÜRETİYOR
Mars'ın atmosferi yüzde  96 karbondioksittten oluşuyor.  Cihaz, bu karbondioksit moleküllerini oksijen  ve karbon monoksite  ayırmak için ısı ve elektrik akımlarını kullanıyor. Bununla birlikte, oksijen atomları uzun süre tek başına kalamadıklarından hızlıca oksijen molekülleri oluşturuyorlar. Ardından yüzde 99,6 oranında saf oksijen meydana geliyor.

Ardından MOXIE  hem oksijeni hem de karbonmonoksiti gezegenin atmosferine geri gönderiyor. Ancak,  gelecekteki ölçeklendirilmiş cihazların, oksijeni daha sonra kullanmak üzere tanklarda depolayacağı öngörülüyor
Öte yandan, karbondioksiti oksijene dönüştürmek, gelecekteki astronotların Mars topraklarında yaşayabilmelerinin tek yolu değil. Bilim insanları ve mühendisler, Kızıl Gezegen’e yeni yapılar inşa etmek için yerinde kayaların kullanılmasını, hatta içme suyu veya roket yakıtı yapmak için Mars veya Ay buzunu kazmayı önerdiler
https://www.cumhuriyet.com.tr/galeri/marsta-tarihi-adim-moxie-araci-oksijen-uretti-1830107/6

Adamlar marsta yaşamı canlandırma adına müthiş adımlar atmaya devam ediyorlar.
45  Local / Konu Dışı / Huawei Seres SF5 satışa sunuldu on: April 22, 2021, 10:04:51 AM
Huawei otomobil sektörüne adım attı: Huawei Seres SF5 satışa sunuldu
Huawei, Şangay Otomobil Fuarı'nda bir sürprize imza attı. Firma kendi adıyla satılacak olan ilk modeli Seres SF5'i tanıttı.

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, bir süredir devam eden dedikodulara son noktayı koydu ve Seres SF5 adlı modelini tanıttı.
Huawei Çin'de faaliyet gösteren Seres'le işbirliği yaparak satışta olan bir modeli Huawei dokunuşlarıyla yeniden tasarladı.
Huawei'nin mağazalarında  satılacak olan hibrit araç, 1.5 litrelik benzinli ve iki adet elektrik motorundan güç alıyor. 500 beygirlik bir güce sahip olan araç 0'dan 100'e 4.7 saniyede hızlanabiliyor.
Huawei'den yapılan açıklamaya göre araç sadece elektrik desteğiyle 180 kilometre yol yapabiliyor. Tam dolu bir depo ve tam dolu bir batarya ile aracın 1000 kilometrelik bir menzil vaadi var. Çift taraflı şarj özelliği sayesinde elektrikli aletlerişarj etme imkanı sağlıyor. 
2 yıldır satışta olan modele Huawei'in dokunuşlarıyla hem teknik hem de teknolojik geliştirmeler sağlanmış. Araçta dikey konumlandırılmış Huawei HiCar adı verilen büyük bir multimedya ekranı yer alıyor.  
Otomobilde Huawei Sound ses sistemine yer verilmiş. Şirket, 11 hoparlörden oluşan bu sistemin opera kalitesinde ses deneyimi yaşattığını belirtiyor.
Tanıtımla birlikte siparişe açılan modelin fiyatı 33 bin dolardan başlıyor. Dört tekerlekten çekişli versiyon ise 38 bin dolardan satılıyor.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/huawei-otomobil-sektorune-adim-atti-huawei-seres-sf5-satisa-sunuldu-1830125

Adamlar bilgi teknoloji birikimlerini patır patır hayata geçiriyorlar. İlk arabalarını tanıtmış durumdalar.
46  Local / Konu Dışı / Gazeteci Selahattin Duman hayatını kaybetti on: April 22, 2021, 10:02:04 AM
Son Dakika! Gazeteci Selahattin Duman hayatını kaybetti
Son Dakika gelişmesi! Yazılarıyla bir dönemin en popüler köşe yazarlarından biri olan Selahattin Duman sabaha karşı yaşamını yitirdi

Sağlık sorunları yaşadığı bilinen gazeteci Selahattin Duman, sabaha karşı hayatını kaybetti.  

Duman,14 Temmuz tarihinde İzmir'in Torbalı ilçesinde bir çekiciyle çarpışarak trafik kazası geçirmişti. Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Duman'ın kazada kolu kırılmış ve aort damarında büyüme tespit edilmişti. Ünlü gazeteci kazanın ardından 19 gün yoğun bakımda kalmış daha sonra taburcu edilmişti.  
SELAHATTİN DUMAN KİMDİR? 
Selahattin Duman 1950 yılında dünyaya geldi. Yazar, gazeteci, köşe yazarı, sinema eleştirmeni ve oyuncusudur. Annesi Nimet Duman, babası Dr. Abdullah Duman'dır. Uzun yıllar Sabah ve Vatan gazetelerinde hem yöneticilik hem de köşe yazarlığı yaptı.
Komser Şekspir, Romantik ve Bir Erkeğin Anatomisi filmlerinde rol aldı.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/son-dakika-gazeteci-selahattin-duman-hayatini-kaybetti-1830045

Severek okuduğum gazetecilerden biriydi. Allah gani gani rahmet eylesin.
47  Local / Konu Dışı / Su kanalı kazısında antik mezar bulundu on: April 21, 2021, 04:11:20 PM
Su kanalı kazısında antik mezar bulundu

Muğla'nın Menteşe ilçesinde belediye ekiplerinin sulama kanalı için yaptıkları kazıda Helenistik döneme ait içinde yaklaşık 6 bireye ait kalıntıların bulunduğu toplu mezar bulundu

Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı kırsal Gülağzı Mahallesi'nde, Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği sulama kanalı kazısında Helenistik döneme ait antik mezar ortaya çıktı.KEPÇE SERT KAYAYA İSABET EDİNCE...
İHA'nın haberine göre Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Halliller sokak Yeşiltepe mevkiinde sulama hattı çalışması yapılırken iş makinesinin kepçesine sert bir kaya isabet etti.

İş makinesinin kepçesi ile kırılan kaya parçası sonrası işçiler kopan kaya parçasının mezara ait olduğunu fark etti.

İşçiler tarafından Menteşe Belediye yetkililerine bilgi verilmesi sonrası Zabıta ekipleri Müze Müdürlüğü arandı.
Muğla Müze Müdürlüğü tarafından mezarın bulunduğu alana arkeolog ve müze müdürlüğü yetkilisi gönderildi.

Muğla Müze Müdürlüğü gözetiminde arkeologlar tarafından yapılan çalışmada mezarın Helenistik dönemden kaldığı ortaya çıktı.Ula ilçesindeki Thera Antik Kenti'nin bir mahallesi olduğu tahmin edilen ve Roma dönemine ait antik mezarın içinde küçük bir kandil ve 6 bireye ait olduğu tahmin edilen kemikler bulundu.Muğla Müzesi yetkilileri ve arkeologlar tarafından mezar çevresinin temizlenmesinin ardından mezar içindeki kafatası ve kemikler antropolog tarafından numaralandırılarak alındı. Bölgede incelemeler devam ediyor...

https://www.haberturk.com/su-kanali-kazisinda-antik-mezar-bulundu-3047202

Yurdun her tarafı tarih fışkırıyor. Bu yeni ortaya çıkan lahit ile bu bölgede daha başka turizm için muhteşem buluntular daha yapıla bilir.
48  Local / Konu Dışı / Yerli ve milli gemisavar füze motoru! on: April 21, 2021, 03:57:53 PM
Dünya rekoru kırdı: Yerli ve milli gemisavar füze motoru!

Yerli ve mili imkanlarla üretilen orta menzilli gemisavar füze motoru TEI-TJ300 Turbojet, ilk etapta Türkiye'ye 40 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Eskişehir tesislerinde tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen orta menzilli gemisavar füze motoru TEI-TJ300 Turbojet’in başarı hikayesini DHA’ya anlattı.

İlk etapta Türkiye’ye 40 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak projede 240 milimetre çapındaki motorun sektörün söz sahibi Fransa, Almanya, Çekya ve Hollanda’yı geride bırakarak 1342 Newton (N) itme gücüne ulaştığını ifade eden Prof. Dr. Akşit, “Bu bir dünya rekoru, ürettiğimiz motoru testlerde zorladığımızda 1500 Newton’a kadar çıkabileceğimizi düşünüyoruz. 2,5- 3 yılda sıfırdan, düz beyaz kağıttan motor geliştirmek bayağı rekor bir hız” dedi.

Türkiye’nin savunma sanayide ihtiyacı olan ve aralarında genel maksat helikopteri ile insansız hava aracının (İHA) da bulunduğu araçların motor üretimini Eskişehir tesislerinde gerçekleştiren TEI, ilk yerli ve milli gemisavar füze motoru TEI-TJ300 Turbojet’i 3 yıllık çalışmanın ardından tamamladı.

Türkiye’nin savunma sanayide ihtiyacı olan ve aralarında genel maksat helikopteri ile insansız hava aracının (İHA) da bulunduğu araçların motor üretimini Eskişehir tesislerinde gerçekleştiren TEI, ilk yerli ve milli gemisavar füze motoru TEI-TJ300 Turbojet’i 3 yıllık çalışmanın ardından tamamladı.

https://www.milliyet.com.tr/galeri/dunya-rekoru-kirdi-yerli-ve-milli-gemisavar-fuze-motoru-6487220/3

Okudukça hoşuma giden haberlerden. Artması dileğimle.
49  Local / Konu Dışı / Endonezya Denizaltı kayboldu! on: April 21, 2021, 03:54:27 PM
Son dakika... Denizaltı kayboldu! Dünya şokta...

53 askerle denize dalan ve bir daha haber alınamayan denizaltı için arama operasyonu başlatıldı, Endonezya komşuları Avustralya ve Singapur'dan yardım istedi.
Endonezya ordusu, içerisindeki 53 askerle kaybolan denizaltı için arama çalışmaları başlatıldığını resmen açıkladı.Reuters haber ajansına bilgi veren bir askeri yetkili, Bali adası açıklarında tatbikat yapan KRI Nanggala-402 model denizaltının kaybolduğu bilgisini verdi.
Yerel medya, denizaltının Çarşamba sabahı Bali'nin kuzeyinden yaklaşık 100 kilometre açıkta kaybolduğunu aktarıyor. Bazı haberlerde, derin sulara dalan denizaltıyla irtibatın koptuğu belirtiliyor.
Endonezyalı yetkililer ayrıca Avustralya ve Singapur'un denizaltıyı arama çalışmalarına yardım etmesini istedi ancak henüz iki ülkeden bir yorum yok.

https://www.milliyet.com.tr/dunya/son-dakika-denizalti-kayboldu-dunya-sokta-6487371

Gün içindeki haberlere bakınca bu haber biraz daha değişik geldi. Belki sizinde ilginizi çekebilir.
50  Local / Konu Dışı / Andımızdan sonra Nutuk yasaklandı! on: April 21, 2021, 10:07:30 AM
Andımızdan sonra Nutuk yasaklandı!
Mersin Çamlıyayla’da Ülkü Ocakları okullara Nutuk dağıtmak istedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü ‘Hayır’ dedi. Atatürk’ün kötü örnek olduğu gerekçe gösterildi.

TBMM’nin 101. kuruluş yıl dönümünde Türkiye bunu da gördü. Cumhuriyet tarihinde ilk kez resmi yazıyla, “Öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiği” gerekçesiyle Nutuk’un okullarda dağıtılması yasaklandı. Yasak kararını içeren resmi yazı, çaycıyla çarşıya gönderip, tebliğ edildi.

Atatürk'ün yazdığı Nutuk'u yasaklama kararına Mersin'e bağlı Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal imza attı. Yasak kararına, “Osmanlı Padişahı Vahdettin'e yönelik, ‘soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin Osmanlı hükümetine yönelik, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak' ifadeleri kullanılması” ve Atatürk'ün kötü örnek olduğu gibi gerekçeler gösterildi.
İLK KEZ YASAKLANDI

Türkiye'de ilk kez yaşanan yasaklama kararına giden süreç şöyle işledi: 1964 yılından bu yana 29 Mart-4 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası nedeniyle Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kayabaşı ilçedeki tüm okullara Nutuk kitabını dağıtmak için 7 Nisan 2021'de izin talebiyle Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçeyle başvurdu.

2 HAFTA OYALADILAR

Çamlıyayla Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal, Kütüphaneler Haftası geçmesine rağmen Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Kayabaşı imzalı dilekçeyi sümen altı ederek, 15 gün boyunca cevap verilmedi. Başkan Kayabaşı, dilekçesinin akıbetini sordu. Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal, pazartesi günü sonuç bildirileceğini ve olumlu bakıldığını iletti. Ama süreç öyle ilerlemedi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/andimizdan-sonra-nutuk-yasaklandi-6386387/

Yeniden yazıl bir tarih içinde milleti böylece kandırabileceklerini sanıyorlar.
51  Local / Konu Dışı / Malatya'dan, Almanya'ya gezi on: April 16, 2021, 03:38:44 PM
'Kayıp' 43 kişi soruşturmasında Vali Yardımcısı ve iki müdür görevden alındı
Malatya'dan, Almanya'ya gezi için gönderilen grubun 'kayıp' olması olayının ardından, bir Vali Yardımcısı ve 2 müdür görevden alındı.
Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi” için Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesiyle ilgili soruşturma kapsamında üç bürokratın görevden alınmasına karar verildi.

Olayla ilgili başlatılan idari soruşturma kapsamında Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan ile İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ahmet Cebeci’nin Yeşilyurt Belediyesi'nin ihmal ve kusurlarının bulunduğu iddiası üzerine görevlerinden el çektirildikleri öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kayip-43-kisi-sorusturmasinda-vali-yardimcisi-ve-iki-mudur-gorevden-alindi-1828660

İlginç bir insan kaçakçılığı olayı. Kısacası tereyagdan kıl çeker gibi yapılan bir adam kaçırma olayı. Sonu nereye varacak takip etmek lazım.
52  Local / Konu Dışı / Genco Erkal ifadeye çağrıldı on: April 16, 2021, 03:35:16 PM
Genco Erkal ifadeye çağrıldı

Usta tiyatrocu Genco Erkal, “Cumhurbaşkanlığına hakaret” iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı. Erkal, sosyal medya paylaşımları nedeniyle pazartesi günü saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi’nde ifade verecek.Türk tiyatrosunun usta isminin 2016 yılından bu yana yaptığı paylaşımlar hakkında ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

Geçen aylarda Cumhurbaşkanlığı’na hakaret iddiasıyla yine usta oyuncular Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında da dava açılmış, sanatçılar beraat etmişti.

ERKAL: PAZARTESİ İFADE VERMEYE GİDİYORUM

İfadeye çağrılmasının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Erkal, "Cumhurbaşkanına hakaretten hakkımda soruşturma açılmış. Pazartesi günü ifade vermeye gidiyorum" dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/genco-erkal-ifadeye-cagrildi-1828687

Yurdumu sosyal yaşantısında sanat alanında bu duruma getiren kişilerden biri daha yaramazlık yapmış. Ağzı bal yesin.
53  Local / Konu Dışı / MHP'li belediyeye hibe edilen atlar kayboldu, soruşturma başlatıldı on: April 16, 2021, 03:29:16 PM
MHP'li belediyeye hibe edilen atlar kayboldu, soruşturma başlatıldı

İBB’nin MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 50 at üstlerindeki çiplere rağmen kayboldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar’daki fayton esnafından aldığı bin 177 atı geçtiğimiz yıl sahiplendirmişti. Bu atlardan 50’si de MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi'ne hibe edildi. İki belediye arasında geçen yıl ekim ayında taşıma devir sözleşmesi imzalandı.

Ancak belediyeye teslimi yapılan ve kaybolmalarını engellemek amaçlı çip de takılan atlar bir süre sonra 'kayıp' oldu.

KRT TV'de yer alan habere göre, Dörtyol'da yaşanan skandaldan İBB yönetimi de haberdar oldu. İBB’nin “atlar nerede?” sorusuna MHP'li belediyeden yanıt alınamayınca savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı. Bu kapsamda, atlardan sorumlu belediye personelinin ve belediye yetkililerinin ifadesi alındı.

Belediyenin de doğruladığı soruşturma kapsamında üzerindeki çiplere rağmen kaybolan atların akıbetini araştırıyor.

NE OLMUŞTU?
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar'da yeni bir düzenlemeye giderek atlı fayton uygulamasına son vermiş, yerine elektrikli faytonları getirmişti. Emekliye ayrılan atları da çeşitli kurumlara sahiplendirmişti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/mhpli-belediyeye-hibe-edilen-atlar-kayboldu-sorusturma-baslatildi-1828697

Faytonda ömrünü tüketmiş bu emektarlar ömürlerinin sonunda bir parça rahat görsünler diye y"apılan bir işin sonu. Bu ülkede emekli olan ne olursa olsun rahat yok.
54  Local / Konu Dışı / 500 bin dolara Mars’tan dijital ev sattı on: April 06, 2021, 04:01:08 PM
500 bin dolara Mars’tan dijital ev sattı

Dünyanın ilk kripto gayrimenkul satışı gerçekleşti. Sanatçı Krista Kim'in Mars'taki evin satışı NFT dünyasında dikkat çekti.

NFT satışına aracı olarak kurulan SuperRare’e göre dünyadaki ilk blockchain tabanlı dijital ev olarak karşımıza çıkan Mars’taki dijital ev, 512 bin dolar’a satıldı. Toronto’daki alıcıya 3 boyutlu dosyalar, ev için hazırlanmış müzik, klipler ve ‘metaverse’e aktarılabilir bir şekilde iletildi. Kullanıcıların sanal dünyada bir avatar ile diğer kullanıcılarla etkileşim içine girebildikleri metaverse; kolektif bir sanal paylaşım alanı. NFT’ye artan ilgi ile metaverse de her geçen gün değer kazanıyor.

https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/500-bin-dolara-marstan-dijital-ev-satti-6356911/

Haber böyle diyor. Buna nft ile ilgili olarak bir yerde rastladınız mı. Yoksa evi alan aramızda mı.
55  Local / Konu Dışı / Twitter Hesabı Askıya Alınması on: April 02, 2021, 07:35:19 PM
Yıllardır kullandığım Twitter hesabımı Twitter askıya aldı. Neden olduğu hakkında pek bilgi vermiyor. Twitter linkini tıklayıp kurtarma seçeneklerine baktım telefon onaylayın diyor. Zaten onaylı idi. Yardım masasına neden kapatıldığına dair mesaj gönderdim gelen giden yok. Bu durumu düzeltmenin bir yolu varmı dır. Daha önce bu durumla karşılaşıp düzelten arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.
56  Local / Konu Dışı / normallesme Haritası on: March 31, 2021, 07:23:51 PM
http://www.normallesme.com/

Bu siteden hangi ilin covid19 risk durumu nedir bunu ayrıntılı görüyorsunuz. Güzel bir çalışma yapmışlar bende sizlerle paylaşmak istedim. Buyurun kendi ilinize bakın bu hafta sonu neleri yapamayacaksınız.
57  Local / Konu Dışı / TESK'ten düğün sektörünün canlanması için 'evlilik kredisi' önerisi on: March 31, 2021, 06:53:55 AM
TESK'ten düğün sektörünün canlanması için 'evlilik kredisi' önerisi

TESK Genel Başkanı Palandöken, salgın sürecinde yeni evlenecek çiftlere evlilik kredisi verilmesini istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgın sürecinde evlenme oranının düştüğünü belirterek, düğün sektörünün canlanması ve ekonominin hareketlenmesi için yeni evlenecek çiftlere, sıfır faizli ve 6 ay geri ödemesiz evlilik kredisi verilmesi talebinde bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşanan ekonomik kayıpların, çiftlerin evlilik planlarını ertelemesine sebep olduğunu bildirdi.

Geçen yıl Kovid-19'un etkisiyle evlenme oranlarının düştüğüne dikkati çeken Palandöken, "Evlenen çiftlerin büyük bir kısmı ise nikah merasimiyle evlendiği için düğün sektörü süreçten yara aldı. Her yıl piyasayı canlandıran, 20 milyar lira büyüklüğe sahip düğün sektöründen bu yıl ciro beklentimiz düşük." ifadesini kullandı.

Palandöken, dünyaevine girecek çiftlerin ve düğün sektörünün, Kovid-19 salgını nedeniyle sıkıntı yaşadığına işaret ederek, sektörde çalışanların ve faaliyette bulunanların iş yapamaz hale geldiğini belirtti.

Sektörün ayağa kalkması ve gençlerin hayallerine kavuşması için yeni evlenecek çiftlere destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Kovid-19 nedeniyle işsiz kalan ve evlenmeye niyetlendiği halde düğün masraflarını karşılayamayacağı için bunu erteleyen çiftlerin evlilik hayalleri, ekonomik nedenler yüzünden suya düşmemeli. Yuva kurmak isteyen çiftlerin hayallerinin gerçekleşmesi, düğün sektörünün canlanması ve ekonominin hareketlenmesi için yeni evlenecek çiftlere sıfır faizli ve 6 ay geri ödemesiz evlilik kredisi verilmeli. Çiftlere evlilik kredisi müjdesi verilirse hem gençlerimiz dünyaevine girer hem de piyasada hareketlenme yaşanır. Yuva kuracak çiftlerin yaptığı harcamalar 415 meslek koluna birden etki ediyor."

https://www.dunya.com/ekonomi/teskten-dugun-sektorunun-canlanmasi-icin-evlilik-kredisi-onerisi-haberi-615961

Bekarlar için yaptığı bu güzel açıklamayı olumlu buldum. Kendi asli görevi için neden yeri göğü inletmiyorlar anlamıyorum.
58  Local / Konu Dışı / Oda fiyatları yüzde 30 arttı, tatil son dakikaya kaldı on: March 31, 2021, 06:35:06 AM
Oda fiyatları yüzde 30 arttı, tatil son dakikaya kaldı

Bu yaz erken rezervasyon kampanyaları istenilen talebi almadı, oda fiyatları geçen yıla göre yüzde 30 arttı. Sektör, iç turizm hareketinin son dakika satışlarla geçen yılı aşmasını bekliyor.
Aşının etkisi taleplere henüz olumlu yansımadı ama turizmci sezondan umutlu. Turizm sezonu bu yıl da pandeminin etkisiyle son dakika satışlara kaldı. Erken rezervasyon dönemi bitmedi ancak yerli turistin talebi de beklemede. Oda fiyatlarında maliyet ve kur sebebiyle geçen yıla göre yüzde 30’lara varan artışlar var. Erken rezervasyonda umduğu talebi bulamayan sektör temsilcileri, herkesin tatile ihtiyacı olduğunu düşünerek, talebin nisan mayıs gibi hareketleneceğini belirtiyor. Sektör, iç turizmin son dakika satışlarla geçen yılı aşmasını bekliyor. Yaz tatile olan talep aydan aya artış gösterirken, en çok Temmuz ve Ağustos ayları tercih ediliyor. Bu yıl da villa ve tekne tatiline olan ilgi devam ediyor ve burada rezervasyon artışları yüzde 50‘yi aşıyor. Enuygun’un verilerine göre en çok ilgi gösterilen bölge Akdeniz oldu. Normalleşme haritasındaki mavi renkli şehirleriyle Güneydoğu Anadolu da en çok ilgi gösterilen bölgeler arasında yer alıyor. Kültür turlarına olan ilginin yeniden canlanması bekleniyor.

Mayısta kültür turlarına ilgi var
Bu yıl turizmin geçen yıldan çok daha iyi olacağını umut ettiklerini söyleyen Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, turizmde iyileşmenin de aşılanmaya paralel artış göstereceğini ifade etti. İç turizmde de artış beklediklerini belirten Polatoğlu, “Deniz-Kum-Güneş turizminde geçen yıla göre yüzde 100, kültür turlarında da yüzde 200 civarı artış bekliyoruz. Otel fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 2530 civarında bir artış söz konusu. Bu da enflasyon, döviz kurlarının ve talep artışı göz önüne alınırsa normal sayılır. Temmuz ağustos ayları özellikle Bodrum ve Çeşme Türk turistler tarafından şimdiden talep patlaması yaşıyor. Kültür turlarına ise mayıs-haziran aylarında ilgi var. Karadeniz, Kapadokya ve son 2 yıldır moda olan Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Adana illerimize yapılan gastronomi ve kültür turlarına rağbet çok büyük” diye konuştu.

Son dakikada yoğun talep olacak
Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, “Geçen yıla göre, fiyatlarda otel bazlı farklılık var. 2021 yaz tatili fiyatlarında, geçen yıla oranla ortalama yüzde 20-25 civarında bir artış oldu. Dövizdeki artışlar ve otellerin maliyetlerinde ciddi artışlar olunca, bu durum bir şekilde fiyatlara da yansıyor. Fiyatların, kısmen de olsa talebe olumsuz etkisi oluyor. Ancak bir yılı aşkın süredir evlere kapanan insanlar, bu olumsuz ruh halinden sıyrılmak için tatile her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Tatil talebinin her ay artarak geliştiğini gözlemliyoruz. Özellikle sezon yaklaştıkça, son dakika satışlarında çok daha yoğun bir talep olacak” dedi.

Ramazan Bayramı ile talebi artar
Yerli turistin kasım itibarıyla başlayan erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmaya başladığını ve sezon için düşük de olsa talebin geldiğini ifade eden Küçükyılmaz, şunları söyledi: “Bu bizleri umutlandırıyor. Kış sezonunda kayak otelleri ve termal otellere talep aldık. Kış tatili isteği, yaz sezonda da bu talebin oluşacağının göstergesi. Ramazan Bayramı ile iç pazar talebi artar. Yeni sezonda ise, 2020'nin üzerinde bir iç pazar rakamı ile karşılaşmayı öngörüyoruz. 2019 sezonu kadar olmasa da yine de ciddi bir toparlanma bekliyoruz. Aşı, seyahat izin kısıtlamaları sezonun nasıl şekilleneceğini belirleyecek en önemli etken. Mayıs sonu itibariyle ciddi bir hareketlenme bekliyoruz."

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, iç pazara yönelik çok ciddi erken rezervasyon kampanyaları bulunduğunu belirterek, "Rusya’dan talep yüksek, sezonda fiyatlar yükselir" dedi.

Rezervasyonlar beklentinin altında
Sektörde bu yıl erken rezervasyonda yoğunluk yaşanmadığını ifade eden Dmax Tour Kurucu Ortağı ve CEO’su Nazmiye Ayla Aydoğdu, ocak, şubat aylarında yaz rezervasyonlarının beklentinin altında olduğunu söyleyerek, “Bu ön görmüştük. Bunda artan vakalar ve kısıtlamaların da insan psikolojisine olan etkisini var. Bunun yanında okulların, sınavların akıbeti de ailelerin tatil programlarını netleştirmelerini engelliyor. Nisan ve mayıs itibarıyla hareketin artacak. Genel görüş turizmin geçen yıla göre çok daha hareketli olacağı yönünde. Hem kültür turları hem de deniz tatilleri, villa kiralama hatta mavi turlar seyahatseverlerden rağbet görecek” dedi.

Tekneler erken rezervasyonda doldu
Viravira.co Kurucu Ortağı ve CEO’su Baran Yıldırım, 2021 sezonuna yönelik rezervasyonların 2020 Kasım ayı itibarıyla başladığını ifade etti. Sektörün pandemi nedeniyle tatilini 2021 yılına öteleyen misafirlerin etkisiyle yüzde 15-20’lik bir doluluk oranı ile yıla başladığını ifade eden Yıldırım, “2020 Kasım-Aralık ve 2021 ilk çeyrekte gelen talepler ile doluluk oranı yüzde 40’ı aştı. Bayram haftalarının doluluk oranı ise yüzde 70'e yaklaştı. Pandeminin de etkisiyle rezervasyonların online’a kaydığını görüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre trafiğimiz yüzde 158, işlem hacmimiz ise yüzde 252 arttı” dedi.

Rusya ile Ukrayna gibi alternatif pazarlardan gelen talep, Avrupa kaynaklı zayıflığı telafi ettiğini söyleyen Yıldırım, şunları anlattı: “Bu yıl sektörün yüksek sezonda yüzde 100’e yakın bir kapasite kullanım oranına yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Tarihsel olarak baktığımızda yat turizmi sektörüne gelen talebin yüzde 60-70’i yurt dışından geliyordu. Bu sene yurt içi talep yurtdışı talepten daha fazla. Bu sezon en çok tercih edilen rotalar yüzde 28 ile Göcek, yüzde 24 ile Bozburun ve yüzde 17 ile Marmaris. Bu bölgelere ek olarak Bodrum, Fethiye, Kaş ve Datça da rağbet gören destinasyonlar arasında yerini alıyor. Yunanistan çıkışının olmaması nedeniyle daha yüksek fiyatlı lüks teknelerin bulunduğu Bodrum’da bir miktar zayıflık var.”

Pandemi sonrası uzak ve izole bir tatil alternatifi olan yat turizmine talep artışının da fiyatlara yansıdığını belirten Yıldırım, “Yüksek sezonda kişi başı haftalık 2 bin TL’den başlayan fiyatlarla bir yelkenli tekne kiralayabilirsiniz” dedi.

İstanbul'a yakın oteller artışa geçti
Pandeminin etkisi ile yurt dışına çıkamayan yerli turist bu yıl kar tatili ve spa tatilini tercih etti. Yoğun talep İstanbul’a yakın otellerde fiyat artırırken, kayak merkezleri kar yağışlarıyla birlikte sezonu nisan ayına kadar uzattı. Pandeminin etkisiyle yakın yerlere kaçan yerli turistin tercihi en çok Sapanca, Bolu ve Uludağ destinasyonları oldu. Neredekal.com DÜNYA ile paylaştığı verilere göre oda fiayatlarında, ocak ayı ile mart ayı ile karşılaştırıldığında, İstanbul’da yüzde 32, İstanbul’a yakın yerlerde ise yüzde 20’ye varan artışlar var.

Enuygun ve Wingie'nin kurucu ortağı ve CEO'su Çağlar Erol, 2021 yılının ilk çeyreği biterken, Enuygun kullanıcılarının bu yıl en çok Uludağ otellerinin arattığını ifade ederek, onu İstanbul Antalya ve İzmir otellerinin izlediğini belirtti. Erol, “Pandemi sebebiyle uzun yolculuklar gerçekleştirmek istemeyenlerin ilk tercihi olan İstanbul’a yakın tatil yerleri bu yıl sıklıkla aratılan destinasyonlardan. Geçen yıla göre yüzde 587 artış ile İğneada en çok aranan İstanbul’a yakın yer. Ayrıca Ağva Merkez ve Sapanca’nın da aramaları geçen yıla göre artış gösterdi.“

https://www.dunya.com/ekonomi/oda-fiyatlari-yuzde-30-artti-tatil-son-dakikaya-kaldi-haberi-616018

Tatil hayal oldu. Haberleri ile yetineceğiz.
59  Local / Konu Dışı / Tapuda sahtecilik, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'yle önlenecek on: March 31, 2021, 06:31:44 AM
Tapuda sahtecilik, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'yle önlenecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapuda sahteciliğin önüne daha hızlı geçebilmek için Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin (EKDS) pilot uygulamasına başladıklarını bildirdi.
Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin (EKDS) İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu söyleyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, kimlik doğrulamanın tapuda sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli olduğunu vurguladı.

Bu konuda Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nden önce de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile çalıştıklarını belirten Adlı, vatandaşların T.C. Kimlik Numarasını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sistemine girip kimlik bilgilerini alarak doğrulama yaptıklarını anlattı.

Vekaletlerin doğrulanması işlemi Türkiye Noterler Birliği üzerinden gerçekleştirdiklerini dile getiren Adlı, Ticaret Bakanlığı üzerinden de ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığını doğruladıklarını aktardı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bu tip birçok uygulaması olduğunu ve başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Adlı, şunları kaydetti: "İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara'da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor. Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz."

https://www.dunya.com/ekonomi/tapuda-sahtecilik-elektronik-kimlik-dogrulama-sistemiyle-onlenecek-haberi-616065

Tapu mevzuatında yapılan değişiklikler ile işlemler ve beklemeler bir nebze de olsa azaltıla bilir.
60  Local / Konu Dışı / TOBB, ATO ve ASO'dan kısa çalışma ödeneği çağrısı on: March 31, 2021, 06:29:36 AM
TOBB, ATO ve ASO'dan kısa çalışma ödeneği çağrısı
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Baran ve ASO Başkanı Özdebir, 31 Mart’ta bitecek kısa çalışma ödeneği uygulamasının devam etmesi gerektiğini ifade ettiler.
ANKARA (DÜNYA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneği desteğinin 31 Mart’ta son bulduğunu hatırlatarak, firmaların normal çalışma düzenine geçene kadar, bu desteğin sürdürülmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi üyeleriyle geçen hafta yaptığı toplantıdan sonra da üyelerin ortak taleplerinin kısa çalışma ödeneğinin uzatılması olduğunu söylemişti.

Baran: Salgın sonuna kadar destek devam etmeli
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, pandemi döneminde vatandaşların sosyal hayata katılma çekingenliklerinin devam ettiğini belirterek, işletmelerin mali dengesinin sağlanmasının zaman alacağını söyledi.

Salgından etkilenen sektörlerin belli olduğunu aktaran Baran, “Bu sektörlere, kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere teşvik ve istihdam artırıcı desteklerin salgın süreci tamamıyla son buluncaya kadar devam etmesi hem çalışanlara hem işverene sonuç olarak ülkemize fayda sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Özdebir: Nitelikli insan kaynağını muhafaza için destek sürmeli
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise, sanayi işletmelerinin nitelikli insan kaynağını kaybetmemesi için desteğin devam etmesi gerektiğini söyledi. Yazılı açıklama yapan Özdebir, Türkiye’nin üretim gücünü kaybetmemesi için sanayi işletmelerinin nitelikli insan kaynağını muhafaza etmesi gerektiğini belirterek, “Özellikle Nace koduna göre belirlenecek imalat sanayi sektörlerinde kısa çalışma ödeneği mutlaka devam etmeli.  Böylece işten çıkarmalar da belli ölçüde yavaşlar. Sıkıntıya düşen firmalarımız da bu imkandan faydalanarak, yetişmiş elemanlarını çıkarmak zorunda kalmayacak ve çalışanlarımız da işlerini kaybetmeyecek.” diye konuştu.

https://www.dunya.com/ekonomi/tobb-ato-ve-asodan-kisa-calisma-odenegi-cagrisi-haberi-616093

Pandemi bitince bile pek çok yurttaşımıza bu tür destek şart durumuna gelecek.
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!