Bitcoin Forum
July 28, 2021, 08:36:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »
81  Local / Konu Dışı / YÖK'ten para karşılığı ödev ve tez hazırlayanlar ile hazırlatanlara suç duyurusu on: January 13, 2021, 08:17:46 AM
YÖK'ten para karşılığı ödev ve tez hazırlayanlar ile hazırlatanlara suç duyurusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, para karşılığı tez ya da ödev yapılan internet siteleri ve buralardan yardım alarak üniversiteleri dolandırmaya teşebbüs edenler hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), para karşılığı tez ve ödev hazırlayan ve hazırlatan şüpheliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, para karşılığı tez ya da ödev yapılarak 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'suça yardım' suçlarını işleyen internet siteleri ve buralardan destek alarak üniversiteleri dolandırmaya teşebbüs edenler hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Dilekçede, başkaları için para karşılığı tez ya da ödev yapıldığı ve çevrim içi sınavlara müdahil olunduğu belirtilen internet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının açık adreslerine yer verildi.

Danışmanlık/tez yazım ofisleri yetkilileri ile bu yerlerden destek alarak tez, bitirme projesi, ödev gibi bilimsel çalışma üreterek kamu kurumlarını aldatanlar ve savcılıkça yapılacak soruşturma sonucunda tespit edilecek faillerin 'dolandırıcılık', 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'suça yardım etme' suçlarından cezalandırılmaları istendi.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202101131043566845-yokten-para-karsiligi-odev-ve-tez-hazirlayanlar-ile-hazirlatanlara-suc-duyurusu/


Bu uygulama gerçekten hayata geçirilebilirse belki Profesör durumuna gelen yurdum akademisyenlerin durumu biraz düzelir.
82  Local / Konu Dışı / Signal on: January 11, 2021, 02:05:18 PM
Son günlerde çokça konusu geçmeye başlayan paylaşım uygulamaları ve bunların gizlilik verileri paylaşım durumları ve sorunları. Hangi uygulama başlıklarına birde signal uygulamasını eklediler. Kısaca Signal nedir.
 
Signal App

  -Gizlilik isteğe bağlı bir seçenek değil, Signal'in çalışma şeklidir.

  -Signal uçtan uca şifrelemeye sahip.

  -Yazılı, sesli iletiler, fotoğraflar, videolar, GIFler ve dosyaları ücretsiz olarak paylaşılabiliyor.

  -SMS ve MMS ücretlendirmesine tabii olmamanız için Signal telefonunuzun veri bağlantısını kullanıyor.

  -Uzun mesafe ücretlerine tabi olmadan, ses ve görüntülü arama yapılabiliyor.

  -Kullanıcılar çıkartma paketleri oluşturup paylaşabilir

  -Grup sohbetleri oluşturulabilir

  -Reklam içermez

  -Signal'de asla reklam olmayacak çünkü verileriniz bizim değil, sizin ellerinizde.

Böyle diyor bu uygulama için. Diğerlerinden ayrılan tarafları ve ortak tarafları. Sizler ne düşünüyorsunuz.
83  Local / Konu Dışı / Mahkeme, kısıtlamaya uymayan vatandaşa kesilen para cezasını iptal etti on: January 06, 2021, 02:41:27 PM
Bu tür haberleri çok görecek gibiyiz.


Mahkeme, sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan vatandaşa kesilen para cezasını iptal etti

Ankara’da koronavirüs nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden vatandaşa polis tarafından kesilen 3 bin 150 liralık ceza, Ankara 3. Sulh
Ceza Hakimliğince iptal edildi. Mahkeme kararında, Yargıtay 19. Ceza Dairesi’nin emsal nitelikteki maske kararına atıf yapılarak, idari para cezasının vali tarafından tesis edilebileceği belirtildi.
Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 1 Mayıs 2020’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı. Polis, Ankara’da kısıtlamaya uymayan bir vatandaşa 3 bin 150 lira idari para cezası kesti. Vatandaş, cezanın iptali için Ankara Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulundu. Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, cezayı uygulayan kurumdan idari yaptırım evraklarının onaylı suretini istedi.

Evrakları inceleyen mahkeme, idari para cezasının iptaline karar verdi. Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi:

"1593 sayılı yasanın 72. maddesinde uygulanabilecek tedbirlerin sınırlı olarak sayıldığı, söz konusu tedbirler arasında sokağa çıkma yasağı tedbirinin yer almadığı görülmektedir. Benzer bir tedbire (maske takma tedbiri) muhalefet edilmesi halinde Yargıtay 19. Ceza Dairesi’nin 2020/4354 esas, 2020/14250 karar ve KYB-2020/75964 tebliğname numaralı 09.11.2020 tarihli kararında özetle; ’1593 sayılı kanunun 282. maddesinde; bu kanunda yazılı yasaklara aykırı hareket edenlere veya zorunluluklara uymayanlara idari para cezası uygulanacağı düzenlenmiştir. Dolayısıyla salgın veya bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında alınacak, ‘maske takma tedbiri/yükümlülüğü’ 1593 sayılı kanunda açıkça düzenlenen bir zorunluluk olmadığı gibi bu tedbirlere aykırı hareket edilmesi de bu kanunda sayılan bir yasak veya zorunluluk olmadığından; ‘maske takma tedbirine aykırılık’ eylemi nedeniyle 1593 sayılı kanunun 282’nci maddesinin uygulanmasının mümkün görünmediği il umumi hıfzıssıhha meclisince 1593 sayılı kanunun 27’inci maddesi çerçevesinde tedbir alınması, alınan tedbire uyulmaması halinde uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca emre aykırılıktan cezalandırılacağına ilişkin il genelinde usulüne uygun bir şekilde ilan edilmesi durumunda, idari para cezasının vali tarafından tesis edilebileceği’ belirtilmektedir. Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri ile benzer bir tedbire ilişkin emsal nitelikteki Yargıtay kararı da dikkate alınarak itirazın kabulü ile idari yaptırım kararının kaldırılmasına karar verilmiştir."

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/mahkeme-sokaga-cikma-kisitlamasina-uymayan-vatandasa-kesilen-para-cezasini-iptal-etti-1804076
84  Local / Konu Dışı / İstanbul'da taksi ücretlerine yapılan yüzde 11'lik zam on: January 01, 2021, 09:05:08 AM
İstanbul’da taksimetre ayarları başladı

İstanbul'da taksi ücretlerine yapılan yüzde 11'lik zammın ardından taksimetre cihazlarını güncellemek isteyen taksiciler, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda kilometrelerce uzayan kuyruk oluşturdu.
İstanbul’da taksimetre ücretlerine zam yapılmasının ardından taksimetre güncellemesi için yüzlerce taksici, Yenikapı Etkinlik Alanı’na akın etti.
Sürücüler kilometrelerce uzayan kuyruk oluşturdu. Ayar işlemleri için sabah erken saatten itibaren kuyruğa giren sürücülerin oluşturduğu kuyruk havadan da görüntülendi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/istanbulda-taksimetre-ayarlari-basladi-6192714/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber
85  Local / Konu Dışı / Elektrik ve doğalgaza zam on: January 01, 2021, 09:01:16 AM
Elektrik ve doğalgaza zam

Yeni yılın ilk gününde elektriğe yüzde 6, doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapıldı.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), ocak ayına ilişkin tarife tablosunu internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.

ELEKTRİĞE YÜZDE 6 ZAM
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/elektrik-ve-dogalgaza-zam-6192677/
86  Local / Ekonomi / Hindistan Hükümeti Bitcoin İşlemlerini Vergilendirmeyi Değerlendiriyor on: December 30, 2020, 12:46:39 PM
Hindistan Hükümeti Bitcoin İşlemlerini Vergilendirmeyi Değerlendiriyor

Hindistan hükümeti, Bitcoin’i (BTC) “maddi olmayan varlık” olarak sınıflandırarak, tüm BTC işlemlerinde %18 mal ve hizmet vergisi almayı planlıyor.

Hindistan, kripto para birimlerine yaklaşımında hala belirsizlik gösterse de, yerel hükümetin BTC işlemlerinde %18 mal ve hizmet vergisi uygulamayı düşündüğü bildirildi. CryptoPotato’nun haberine göre, yıllık 5 milyar doları aşan bu tür işlemlerle, yeni önerilen vergi yaklaşık 1 milyar dolarlık ek gelir sağlayabilir.

Bitcoin İşlemlerine %18 Vergi
Times of India haberine göre, Merkez Ekonomik İstihbarat Bürosu (CEIB) öneriyi Dolaylı Vergiler ve Gümrük Merkez Kurulu’na (CBIC) iletti.

CEIB, kısa süre önce farklı kripto para kullanımlarını araştıran bir rapor yayımladı ve Bitcoin’in “maddi olmayan varlık” kategorisine girebileceği sonucuna vardı. Bu, ülkenin lider kripto para birimi Bitcoin’in dahil olduğu tüm işlemlere bir mal ve hizmet vergisi uygulayabileceği anlamına geliyor.

Kurum ayrıca, eğer uygulanırsa, bu vergilendirmenin BTC’nin yasadışı faaliyetlere karıştığı iddiasını azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti.

CEIB raporu, Bitcoin işlemlerinin hacminin yıllık yaklaşık 40.000 Rupi (yaklaşık 5.5 milyar dolar) olduğunu tahmin ediyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi böyle bir vergilendirme uygulaması başlatırsa, hükümet yılda 7.200 Rupi’ye (1 milyar dolar) kadar ek gelir elde edebilir.

Bunun Hindistan’ın son zamanlarda araştırdığı kripto para birimi ile ilgili ikinci vergi mevzuatı olduğunu belirtmekte fayda var. Aralık ayı başlarında yayınlanan bir önceki rapor, vergi departmanının dijital varlıklara yatırımdan elde edilen karlar üzerinden %30’a varan bir vergi düzenlemesi planladığını bildirmişti.

Hindistan’ın Tartışmalı Kripto Para Yaklaşımı
Dev Asya ülkesinin kripto para birimleri ile biraz uzun ve çekişmeli bir geçmişi var. 2018’de ülkenin merkez bankası (Hindistan Merkez Bankası), bankayla çalışan tüm finans kurumlarının herhangi bir kripto para birimi işletmesiyle çalışmasını yasakladı.

Bu, kripto para kullanımı üzerinde doğrudan bir yasak olmasa da, çoğu şirket ülkede faaliyet göstermekten kaçındı. Ancak, Hindistan Yüksek Mahkemesi bu yılın başlarında bu yasağı kaldırdı ve “anayasaya aykırı” olarak niteledi.

Kısa bir süre sonra ülke, hızla yükselen ticaret hacimleri ve kripto para şirketlerinden gelen yeni yatırımlarla dijital varlıklara büyük ilgi göstermeye başladı.

https://www.coinkolik.com/hindistan-hukumeti-bitcoin-islemlerini-vergilendirmeyi-degerlendiriyor/
87  Local / Ekonomi / Ticaret Bakanlığı Blokzinciri Duyurusunun Detaylarını Açıkladı on: December 30, 2020, 12:43:01 PM
Ticaret Bakanlığı Blokzinciri Duyurusunun Detaylarını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz gün “blokzincirinin yıldızlarını” aradıklarını duyurmuştu. Bakanlık şimdi de geçtiğimiz gün yaptıkları duyurunun detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

Ticaret Bakanlığı bu kapsamda “DigiKamp” adını verdiği bir yarışma düzenleyeceğini açıkladı. Yarışmanın konsepti ise firmaların ticaret süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları aşmaları için teknoloji girişimcilerinin çözüm önerilerinin beklediği yeni nesil teknolojiler temalı bir yarışma programı olarak açıklandı.

Ticaret Bakanlığı neden DigiKamp isimli bir yarışma düzenlediklerini ise şu maddelerle açıkladı:

Türkiye’de bulunan teknoloji firmalarını ve girişimcileri teşvik ederek büyümeyi desteklemek
Ticaret Bakanlığının verdiği hizmetlerin kalitesini hız, verimlilik ve kolaylık gibi açılardan yeni nesil teknolojiler kullanarak iyileştirmek ve geliştirmek
Yeni nesil teknolojiler alanında özgün ve inovatif çalışmaların geliştirilmesine destek vermek
Yenilikçi fikirlerin önünü açmak
Kamu kurumlarının verimliliğini artırmak
Yarışma Konuları Neler Olacak?
Bakanlığın duyurusuna göre yarışma konuları şu şekilde belirlendi:

İhraç ürünlerinin ve ihracat yapılan ülkelerin sayısını ve çeşitliliğini artırma
İhraç ürünlerini tanıtmaya, yeni pazarlar bulmaya ve pazarda tutundurma
Uygun ara girdi tedarik etmeye ve tedarik zinciri takibi yapma
Bilinçli pazar seçimi yapmaya ve uygun fiyat belirleme
Yeni müşteri bulmaya, müşteri bilgisine kolay ulaşmaya, müşterinin güvenilirliğini öngörme
Gümrük İşlemlerini dijital ortamda ve hızla tamamlamaya dönük tüm dijital çözümler
Ticareti kolaylaştırarak firmalarımızın rekabet gücüne katkı sağlayacak diğer dijital çözümler
Başvuru Koşulları
Yarışmaya 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na veya Borçlar Kanunu’na göre göre teşkil edilmiş Türkiye’de yerleşik şirketler, Yurtdışında faaliyet gösterse dahi sahibi ya da en az %51 ortağı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu/Borçlar Kanunu’na göre kurulmuş Türkiye’de yerleşik şirketler olan yabancı şirketler, üniversitelerin lisans veya ön lisans programlarından mezun olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapabilecek.

Yarışma ile ilgili detayları https://www.digikamp.gov.tr/Content/files/Digikamp-Teknik-Sartnamesi.pdf adresinden öğrenebilirsiniz.

Yarışma sonucunda birinciye 100.000 TL ve Silikon Vadisi Programı, ikinciye 50.000 TL ve üçüncüye 30.000 TL ödül verilecek.  Bunun yanı sıra üçüncü aşamaya geçmeye hak kazanan proje ekipleri Google ve GİRVAK Girişimcilik Özel Programı ile Facebook Sınırlarını Aşan Kobiler Programı ödüllerini almaya hak kazanacak. Yarışmanın ikinci aşamasını geçen firmalara, bu firmaların üçüncü aşama için gerekli hazırlıkları yapmasına katkı sağlama amacıyla 5.000 TL verilecek.

https://www.coinkolik.com/ticaret-bakanligi-blokzinciri-duyurusunun-detaylarini-acikladi/
88  Local / Konu Dışı / Bu maskeyi bana kimse taktıramaz on: December 30, 2020, 12:32:54 PM
Genelge beni bağlamaz' diyen adama 24. kez ceza kesildi: 'Bu maskeyi bana kimse taktıramaz'

Erkan Cinbir, iş yerinde maske takma zorunluluğunun olmadığını belirten yazıyla birlikte içeriye müşteri alınca polisle tartıştı. Dükkanına gelen polislere "Genelge beni bağlamaz" diyen Cinbir, "Bu maskeyi bana kimse taktıramaz" diyerek suç duyurusunda bulundu.

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 13 yıldır tantuni dükkanı işleten Erkan Cinbir, koronavirüsün olmadığını iddia ederek tedbirlere uymadı. İşyerinde de maske takma zorunluluğu olmadığını söyleyen Cinbir, şikayet üzerine gelen polislerle tartıştı.

23 kez kurallara uymayarak ceza yiyen Cinbir, bu sabah da Çaycuma Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu. Koronavirüsün olmadığını, insanların maske deneyi yapmak suretiyle zarar gördüğünü iddia eden Cinbir, suç duyurusu öncesinde açıklamada bulundu:

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde (maske deneyi yapmak suretiyle zarar vermek T.C.K madde: 77-a ve e bendi), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde (ilaç deneyi yapmak ve deney yapmak suretiyle öldürmek, ölüme sebebiyet vermek T.C.K madde: 77-a ve e bendi), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde (aşı deneyi yapmak ve deney yapmak suretiyle öldürmek, ölüme sebebiyet vermek T.C.K madde: 77-a ve e bendi), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını hukuka aykırı bir biçimde evlerden belli zamanlarda çıkmasını engellemek suretiyle hürriyetten yoksun kılmak T.C.K madde: 77-d bendi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hukuka aykırı bir biçimde iş yerlerini kapatmak, mühürlemek, tehdit ve baskıyla çalışma hürriyetini engellemek (T.C.K madde 117), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hukuka aykırı hes kodu uygulamasıyla seyahat hürriyetini engellemek (Anayasa madde: 23), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hukuka aykırı bir biçimde okula gitmesini ve eğitim görmesini engellemek suretiyle eğitim hakkını engellemek (T.C.K. Madde:112-a ve b bendi), Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını askıya almak suretiyle anayasal düzeni ortadan kaldırıp, hukuk dışı dikta rejimini uygulamak (T.C.K. Madde: 309) sebeplerinden ötürü savcılığa suç duyurusunda bulunacağız."
Polisle 'yetkin yok' tartışması
Suç duyurusu dilekçesini Cumhuriyet Savcılığı'na ileten Erkan Cinbir, polis ekiplerinin verdiği maskeyi takarak girdiği adliye çıkışı maskesini çıkartarak sokağa çıktı.

Adliye çıkışında açıklama yapmak isteyen Erkan Cinbir'e polis memurları müdahale etmek istedi. Görevli polisin "Maskeni tak, açıklamanı yine yap" dediği Erkan Cinbir, "Abicim senin bana maske takma yetkin yok. Sen polissin" dedi.

Bunun üzerine polis memuru da "Şov yapıyorsun" dedi. Cinbir, "Ben şov yapmıyorum. Bu maskeyi bana kimse taktıramaz. Senin bana maske taktırma yetkin yok. Sen beni neye göre alıyorsun" diye yanıt verdi. Cinbir, polis ekiplerince karakola götürüldü.

Maske takma zorunluluğuna uymadığı gerekçesiyle 24. kez ceza yiyen Erkan Cinbir, çıkışta "Vakit harcıyorlar. Biz gerekli başvurularımızı, şikayetlerimizi yaptık. Biz işimize geri döneceğiz. Hayatın olağan akışına devam edeceğiz. 24. cezamız da hayırlı olsun. Allah kerim. Biz yasalara inanıyoruz, adalete, hukuka güveniyoruz" diyerek iş yerine gitti.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202012301043486331-genelge-beni-baglamaz-diyen-adama-24-kez-ceza-kesildi-bu-maskeyi-bana-kimse-taktiramaz/
89  Local / Konu Dışı / Yapay Güneş KSTAR on: December 26, 2020, 09:44:23 AM
Yapay Güneş KSTAR, 20 Saniye Boyunca 100 Milyon Santigrat Derece Çalışarak Dünya Rekoru Kırdı

Güney Kore, uzun süredir üzerinde çalıştığı KSTAR adlı nükleer füzyonun dünya rekoru kırdığını açıkladı. Yapılan deneyler sonucunda yapay güneş yerine geçebilecek KSTAR, 100 milyon santigrat derecenin üzerinde 20 saniye çalışmayı başarabildi.
Dünyada sınırsız ve temiz enerji kaynağı olmasını sağlayabilecek nükleer füzyon üzerindeki çalışmalar hızla devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve mühendisler, nükleer füzyon, yani yapay güneş üretebilmek için canla başla çalışıyor. Üretmesi son derece güç olan bu teknoloji hakkında Güney Kore’den sevindirici bir haber geldi.

Güney Koreli bilim insanlarının çok uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları KSTAR adlı nükleer füzyonu, 100 milyon santigrat derecenin üzerinde 20 saniyeden fazla çalışmayı başarabilen ilk füzyon oldu. Araştırma ve deneyler başarılı olmaya devam ederse KSTAR, güneşte meydana gelen füzyon reaksiyonlarını taklit edip dünyaya büyük bir enerji sunabilen ilk nükleer füzyon olacak.

Yapay güneş üretilirse, dünyada sınırsız bir enerji kaynağı olacak
Güneşte bulunan güçlü yerçekimi sayesinde hidrojen atomları yüksek bir ısıda kaynar ve bu kaynamanın sonucunda hidrojen ve helyum arasında bir reaksiyon yaşanır. Bu reaksiyon sayesinde güneş, müthiş ölçüde bir enerji ve ısı yaymaya başlar.

Bilim insanları, güneşin yaratmış olduğu bu enerjinin aynısını dünyada da gerçekleştirmeye çalışıyor. Güney Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü, ABD Columbia Üniversitesi ve Seul Ulusal Üniversitesi, ortak bir projede plazmadan oluşturdukları nükleer füzyon üzerindeki çalışmalarına uzun süredir devam ediyordu.

İLGİLİ HABER
Bilim İnsanları İlk Kez Uzun Mesafe Kuantum Işınlaması Gerçekleştirmeyi Başardı
KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) adını verdikleri bu nükleer füzyonun içerisinde, iyonların ve elektronları birbirinden ayırıp bir plazma oluşturmasını sağlayan hidrojen izotopları bulunuyor. KSTAR projesinde amaç, oluşturulan plazmanın çok yüksek sıcaklıklarda bile aktif kalmasını sağlamak.

Bugüne kadar yapılmış hiçbir füzyon bu başarıyı yakalayamadı
2018 yılında gerçekleştirilen deneylerde KSTAR, 100 milyon santigrat derece üzerinde sadece 1,5 saniye çalışabilmişti. Bilim insanları, bu süreyi 2019 yılında 8 saniyeye, 2020 yılında ise 20 saniyeye çıkararak dünya rekoru kırmış oldu. Bugüne kadar yapılan hiç bir nükleer füzyon, 10 saniyeden fazla çalışma süresine ulaşamadı.

Bu süreyi aşabilmek için plazma işletim modlarından birisi olan Dahili Taşıma Bariyeri (ITB) sistemini geliştirmek zorunda kaldıklarını dile getiren KSTAR Araştırma Merkezi Direktörü Si-Woo Yoon, şu sözleri dile getirdi; “Isı dayanıklılığı için gerekli teknolojiler, KSTAR’ın amacına ulaşması için en çok ihtiyaç duyulan şeylerden birisidir. Geliştirmiş olduğumuz bu teknoloji sayesinde 100 milyon santigrat derecede ısınan plazmalar, 20 saniye boyunca kesintisiz bir şekilde çalışabildi. KSTAR araştırmacıları, ITB modlarının yarattığı sorunların üstesinden gelerek, hedefimize bir adım daha yakınlaşmamızı sağladı.”

https://www.webtekno.com/guney-kore-yapay-gunes-kstar-dunya-rekoru-kirdi-h103892.html
90  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Tesla ile Ethereum (ETH) Madenciliği Yapmak Mümkün mü? on: December 21, 2020, 08:20:37 AM
Tesla ile Ethereum (ETH) Madenciliği Yapmak Mümkün mü?

Kripto para trader’ı ve analist Tyler Swope, bir Tesla ile Ethereum madenciliği yaparak kar elde etmek istediğini açıkladı.

Swope, yeni bir YouTube videosunda, bir Tesla’nın arkasına madencilik teçhizatı yerleştirerek ve bazı Tesla sahiplerine sunulan ücretsiz elektriği kullanarak kar elde etmenin mümkün olup olmadığını tartışıyor. Swope, Tesla’nın elektrik verimliliği istatistiklerini araştırıyor ve ücretsiz elektrikle Ethereum madenciliğinde kazanılabilecek miktarı hesaplamak için bunları Minerstat.com’a ekliyor. Günlük 76 dolara, haftada 532 dolara ve ayda 2.281 dolara çıkıyor. Swope şu ifadeleri kullanıyor:

“Hiç fena değil, çünkü hash oranı ve Ethereum’un fiyatı dahil her şey aynı kalırsa, bu bir yıl için 27.000 doların üzerinde bir rakam. Ancak, Ethereum yükselirse, USD cinsinden daha fazla kâr elde edeceksiniz, ancak makinelerin maliyetini de hesaba katmalısınız.”

Analist daha sonra bunu dört A10 Pro GPU Ethereum madencisinin peşin maliyeti ile karşılaştırıyor:

“Bir A10 Pro için ödediğiniz en ucuz fiyat 4,500 dolar. Yani bunlardan dördü size yaklaşık 18.000 dolara mal olacak, bu büyük bir ön maliyet. Ama aynı zamanda sınırsız süperşarjı olan ve devredilebilir bir Tesla bulmanız gerektiğini de unutmamalısınız.”

Swope, yaklaşık 12.000 dolara işlevsel bir kullanılmış Tesla satın almanın mümkün olduğunu belirtiyor. Bu hesapla dört A10 Artı ile birlikte, yaklaşık 30.000 dolarlık bir başlangıç ​​yatırımı anlamına geliyor; bu, yıllık teorik 27.000 dolarlık gelirle karşılaştırıldığında, yatırımın bir yıldan biraz daha uzun bir sürede kendini amorti edebileceği anlamına geliyor.

Olasılığı araştıran bir Vice makalesine atıfta bulunan Swope, bunun kesinlikle teorik bir olasılık olduğunu söylüyor.

“Bunu herhangi bir şekilde önermiyorum. Muhtemelen garantilerinizi geçersiz kılacaktır, muhtemelen aracınızı ve akünüzü patlatabilirsiniz, bu yüzden yapmayın. Bu, mevcut olasılıklara sadece bir fizibilite bakışı.”

https://www.coinkolik.com/tesla-ile-ethereum-eth-madenciligi-yapmak-mumkun-mu/

91  Local / Bitcoin Haberleri / ABD’li şirket, 59,000 Bitcoin madencilik cihazı aldı on: December 21, 2020, 08:15:47 AM
ABD’li şirket, 59,000 Bitcoin madencilik cihazı aldı
Kripto para madenciliği sektörü artık dev şirketlerin kontrolü altına girdi. Son olarak ABD'li blokzincir ve yapay zeka altyapı sağlayıcısı Core Scientific, kripto madencilik "filosunu" 77 bin cihaza çıkardı.
Kripto para madencilik ve veri bilimi hesaplaması hizmeti sunan Core Scientific şirketi, ek olarak 59 bin S19 ve S19 Pro Antminer cihazının kendilerine ulaştığını açıkladı. Şirket böylece, ünlü madencilik cihazı üreticisi Bitmain’in S19 cihazlarını Çin dışında dünyada en çok bulunduran firma konumuna geldi.

Firmanın blokzincir geliştirme başkan yardımcısı Taras Kulyk son siparişlerle birlikte Core Scientific’in toplam hesaplama gücünün saniyede 7.26 exahash’e (EH/s) yükseldiğini ve 250MW elektrik kullanıldığını açıkladı:

Core Scientific’in ABD’li rakibi Marathon Patent Group da (MARA) son olarak 10 bin Antminer cihazı aldığını açıklamıştı.

Bitcoin’deki müthiş yükselişten sonra açıklandı
ABD’de 3 eyaletteki toplam 100 dönümlük arazinin yeterli olmadığı ve genişlemek için yeni yer arayışında olan Core Scientific’in bu alım haberinin Bitcoin’deki müthiş yükselişin hemen ardından duyurulması da dikkat çekti. Kripto para madenciliği şirketlerinin hisse değerleri de bu gelişmeler ışığında yükseliş gösterdi.

ABD’de madencilik faaliyetleri hızla artıyor
Son yıllarda Kuzey Amerika bölgesindeki kripto madencilik faaliyetlerinde ciddi artış görülse de Çin bu konuda küresel hash gücünün yüzde 65’iyle açık ara önde bulunuyor. ABD ve Kanada’nın toplam payı ise sadece yüzde 8.5.

Core Scientific kısa süre önce, Digital Currency Group madencilik şirketinin bir yan kuruluşu olan Foundry ile 23 milyon dolarlık bir madencilik ekipmanı üretim anlaşması imzalamıştı. Şirket geçen sene de Bitmain’in Kuzey Amerika bölgesindeki tamir ve bakım servisi olmuştu. Bu da Core Scientific’i binlerce makineyi bakım ve tamir için Çin’e gönderme masrafından kurtarmıştı.

Öte yandan Bitmain’in Antminer cihazları dünyanın her yerinden ciddi talep almaya devam ediyor. Yeni siparişler en erken Temmuz 2021’den itibaren geçerli olacak.

https://uzmancoin.com/bitcoin-madenciligi-59-bin/
92  Local / Bitcoin Haberleri / Yüz Binlerce Ledger Kullanıcısının Bilgileri Sızdı on: December 21, 2020, 07:54:04 AM
Yüz Binlerce Ledger Kullanıcısının Bilgileri Sızdı

Geçtiğimiz aylarda hackerların hedefi olan kripto para cüzdanı Ledger, veritabanı sızıntısıyla karşı karşıya kaldı. 1 milyon e-posta adresi, binlerce adres, telefon ve ismin sızdırıldığı olayla ilgili şirket özür diledi ve çalışmalara devam ettiklerini aktardı. Bilgiler, hackerların web sitesinde ifşa edilirken Ledger kullanıcıları oldukça endişeli.

Bitcoin cüzdanı Ledger, veritabanı sızıntısının ortaya çıkmasıyla birlikte resmi platformlarında kullanıcılarına uyarılarda bulundu ve özür diledi. Ledger, haziran ayında e-ticaret veritabanına gerçekleştirilen bir saldırı sonucunda bu bilgilerin çalındığına dair bazı işaretler olduğunu söyledi. Sızdırılan 1 milyon e-posta, 272 bin isim ve 250 binin üzerinde adresin Raidforms adlı hacker sitesinde ifşa edildiği öğrenildi.

Ledger ise şu açıklamayı yaptı:

“Gerçekleşen bu olaydan ötürü büyük bir pişmanlık duyuyoruz. Gizliliği son derece ciddiye alıyoruz. Bu gibi durumlardan kaçınmak, şirketimizin önceliğidir ve Ledger’i daha da güvenli hale getirmek için gereken dersi aldık.

Temmuz ayından bu yana, Ledger’ı daha güçlü hale getirmek için mümkün olan her şeyi yaptık. Zaten güçlü olan sistemlerimizi daha da sağlamlaştırıyoruz ve veri politikamızı da baştan sona gözden geçirdik. Hacker ve dolandırıcıları durdurmak için yetkililerle sürekli çalışıyoruz. İlk saldırıdan bu yana 170’ten fazla phishing (kimlik avı) web sitesini kaldırdık.”
Kişisel bilgileriniz sızdırılmış olabilir mi?
Cüzdan bilgilerini sızdıran şahıs, forumdaki gönderisinde biri All Emails (Subscription), biriyse Ledger Orders (Buyers) only adlı iki metin dosyası paylaştı. All Emails adlı dosyada Ledger’ın bültenine abone olmuş 1 milyon 75 bin 382 e-posta adresi yer alıyor. Diğer metin dosyasında ise çok daha hassas veriler yer alıyor. O dosyada Ledger’dan donanım cüzdanı siparişi vermiş 272 bin 853 kişinin ismi ve adresi var.

Söz konusu sızıntı listesinin indirilebileceği bazı web siteleri Twitter, Reddit gibi sosyal medya platformlarında paylaşılmaya devam ediyor. “Ledger list” gibi anahtar kelimelerle arama yapıldığında karşınıza listenin bulunduğu birçok gönderi gelecektir. Kişisel bilgilerin sızıp sızmadığı bu listelerden kontrol edilebilmektedir. İndirilen herhangi bir dosyanın ilgili kontroller yapıldıktan sonra silinmesi, güvenlik açısından daha sağlıklı olacaktır.

E-posta adresinizi kontrol edebilirsiniz
Bununla birlikte Ethereum (ETH) geliştiricisi Hudson Jameson, paylaştığı bir tweette kullanıcıların e-posta adreslerini kontrol edebilecekleri bir web sitesi de paylaştı. Bu sitede, e-posta adresinizin herhangi bir sızıntıya karışıp karışmadığını öğrenebiliyorsunuz.
Konuyla ilgili yorumda bulunan Hudson Rock kurucu ortağı Alon Gal, ” Ledger kullananlar, genelde yüksek değerde kripto paraya sahip olma eğilimindedir ve şimdi bu kullanıcılar hem siber saldırılara hem de daha büyük ölçekte fiziksel saldırılara da maruz kalacaklar.” dedi.

Ledger, 9500 adresin sızdırıldığını söylerken, AMB Crypto’nun haberinde sızdırılan verilerin Ledger’in iddia ettiğinden çok daha fazla olduğu ifade ediliyor.

https://koinbulteni.com/yuz-binlerce-ledger-kullanicisinin-bilgileri-sizdi-88811.html
93  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Hiveos Miner sistemi nasıl kurulur on: December 20, 2020, 10:08:10 AM
Hiveos Miner sistemi nasıl kurulur bunu anlatmak istiyorum.
https://hiveos.farm/
https://the.hiveos.farm/
Bu linkleri kullanarak önce web sayfasına ulaşalım.Buradan sisteme giriş yapalım.Eğer üyeliğiniz yoksa yeni bir üyelik oluşturalım. Mail adresiniz ve şifre bilgilerinizi girerek bir hesap oluşturunuz.Mail adresinize gelen doğrulama kodunu girerek onaylayınız.Açılan ekranda 2fa etkinleştirmek isterseniz telefonunuzda kurulu bulunan Google Authenticator veya Twilio Authy bunlardan birini kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Yok sonra etkinleştiririm derseniz  bu daha sonrada mümkün. Bu ekranı kapatabilirsiniz.Şimdi sisteme kaydolmuş durumdasınız. Sizin de artık bir Hiveos sistemi üzerinde farmınız var. Diğer ayarları da yaparak Çalışmaya devam edelim. Aşağıdaki resimde olduğu gibi boş bir farm.Şimdi bir wallet yani kazım sonucunda kazacağınız para biriminin gideceği cüzdanı oluşturalım. Burada sizin kendinize ait olan bir adet Ethereum walletinizin olduğunu varsayıyorum. Eğer yok ise bunun için borsalar dahil pek çok kaynak var siz hangisini kullanmak isterseniz onu seçin.Cüzdan ekle buyonunu tıklayarak aşağıdaki ekranı açınız ve elinizdeki bilgilerinizi giriniz.Oluştur butonunu tıklayınca Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Sisteme kendinize ait bir adet wallet tanımlanmış oldu.Şimdi bu cüzdanı yeni bir havuz şablonu ile birleştirerek rig lerin kullanabileceği duruma getirelim. Bir madenci yazılımı tanımlayalım.Seçimlerinizi yaparken Madeni para seçimni yapınca Cüzdan sekmesinde az önce tanımlamasını yapömış olduğuunuz ETH cüzdanınızın geldiğini göreceksiniz.  Cüzdan seçiminizi yapınız. Burada hangi havuz sistemini kullacaksanız onunda seçimini yapmanız gerekiyor. Ben burada Hiveos havuzunu seçtim. Açılan ekranda Havuz yapılandırmasından gerkli olan havuzu seçiniz. Şimdi Madenci yazılımını seçelim. Kullandığınız gpu ve kazmak istediğiniz para birimi için bunlara uygun olan yazılımları seçelim. ETH üretmeyi istediğimizden dolayı ben buradan Phonixminer seçtim kullanılabilecek başka yazılımlar da var.  Madenci yapılandır linkini tıklayarak açılan ekranda kullanacağınız gpu için gerekli seçimleri ve eklemeleri yapınız. Ben burada Amd kar kullandığım için –amd ve kullandığım RX50 4Gb olduğundan dolayı -daglim 4078 parametrelerini ekledim. Başka bir değişiklik yapmadım. Değişiklikleri uygula diyerek bu sekmeyi de kapatınız. Bu madenci ayarında İsim bölümüne siz istediğiniz bir isim veriniz daha sonra cüzdanlar ve madenciler çoğalınca hangi madenci hangi havuz ve hangi cüzdan bulması kolay olur. Havuz şablonu oluştur butonunu tıklayarak madenci hazırlığınız tamlanmaya yaklaşmış oldu.

Yaptıgınız işlem sonucu bunun gibi olacak.
Şimdi Rig ile madenciyi buluşturalım. Ekranın üstünde bulunan + işaretini tıklayarak açılan seçenekler içinden işçi ekle seçeneğini tıklayınız. Açılan ekrandaki boş alanları kendiniz nasıl arzu ederseniz o şekilde tanımlayınız. Sonra ekle tuşuna basınız ve yeni bir ekran geldi. Artık yeni bir Rig tanımlamanız var. Açılan bu ekranın en altında bulunan “Bu çalışan için Rig Config Dosyasını İndir”  linkini tıklayarak buradan gelen dosyayı alınız. Bu Rig inizin kurulu bulunduğu Hdd yada Usb diske koyacaksınız. Bu dosya sayesinde sistem açılır açılmaz Riginiz direk sisteminizle tanışmış olur. Yoksa Rig kurulduktan sonra buradaki RIG_ID ve RIG_PASSWORD kullanılarak Rig inizi tanımlamanız gerekecektir.Artık Hiveos sisteminde bir adet farmınız çok az bir ayar noksanıyla tama. Şimdide Rig tarafındaki gerekli olan işlemleri tamamlayalım. Aşağıdaki linkten Hive Os image dosyasını indiriniz. Bu indirdiğiniz dosyayı bir adet Usb diske Etcher yada rufus yazılımını kullanarak yazınız. Minimum Usb Bellek 8 GB olmalıdır.  Yazılımın Usb ye yazılma işi bittikten sonra diskin 2 partitiona ayrıldığını göreceksiniz. Okunmayan bölüm sorunsuzdur telaş  etmeyiniz. Sizin diğer vindows işletim sisteminin okuduğu yere az önce Rig oluşturuken indirdiğimiz Rig Config dosyasını buraya kopyalayınız. Buradaki dosyanın üzerine yazınız. Artık Riginizi ayağa kaldıralım. Usb diki kullanarak rigi çalıştırınız.İlk kez çalışacağı için acele etmeyiniz birkaç dakikaya Hive os Farmınızda  Bir Adet İşçi olarak görünecektir.
https://hiveos.farm/install/Burada artık Hive os Farm ile Rig birleşti. Şimdi Hangi havuzda çalışacağını ayarlayalım. Sizin çiftliğinizin adının olduğu ekranı tıklayarak Rig lerin olduğu ekranı açınız. Buradan Havuz şablonları sekmesini seçiniz. Az önce oluşturduğunuz cüzdan ve havuz ayarlarını birleştiği madenci sekmesini göreceksiniz. En sağ tarafta bir adet küçük roket var onu tıklayarak ilgili ayarların rig inize gönderilmesini sağlayınız. Artık Rig iniz diğer ayarları kullanarak üretime başlamış durumda dır.

Şimdi başlayan madenci ve has gücünü ve harcadığı enerjiyi gösteriyor sistemin. Hız aşırma ayarlarınıda yaparak sistemin en optimal seviyede çalışmasına yardım edelim. Hız aşırma sekmesini tıklayarak açılan ekranda Yeni Algoyu Yapılandır butonunu tıklayınız. Açılan ekrandaki Popüler Presets  sekmesini tıklayarak açılan ekranda Coin seçimini yapınız. Sonra Gpu seçimini yapınız. Burada Rig inizde kullandığınız Gpu lar otomatik gelir buradan seçimi yapınız. Sie bölümünde Gpu ram kapasitesine uygun seçimi yapıız. Artık sizin siseminize benze başka kullanıcıların yapmış olduğu gpu ayarları karşınızda. Siz buradak kendi algonuza uygun gpu ayarlarını seçerek yeni bir ekranı açtınız.  Bu yeni açılan ekranda ensağ tarafa gelen değerler var. Bunlar sizin kullanabileceğiniz referans değerler. Bunları tıklayarak seçmiş olursunuz yada tek tek kendiniz girebilirsiniz.  Kaydet butonunu tıklayarak kaydedin.
Artık bu ayarlar bu algoritmayı kullanan her para birimi için otomatik olarak kullanılacaktır.

Birde bu kullandığınız AMD Gpu ların tipine göre hazırlanmış olan rom lar var. Bu romları buradan yükleyebilir ve yedekleyebilirsiniz. Sisteme koyduğunuz Gpu burada RX570 orijinal rom u buradan yedekleyerek yerine üretim için özel olarak hazırlanmış olan romu buradan yükleyebilirsiniz. Nvidia kartlarda buna gerek yok.Bu işlemi yaptıktan sonra sistemi yeniden başlatınız. Artık sıkıntısız üretim ve bol kazançlı günler dilerim.

94  Local / Konu Dışı / 2021 Resmi Tatil Günleri on: December 17, 2020, 08:59:38 PM
2021 RESMİ TATİL GÜNLERİ

1 OCAK YILBAŞI Cuma günü

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI Cuma günü

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ Cumartesi günü

12 MAYIS RAMAZAN BAYRAMI ARİFESİ (YARIM GÜN) Çarşamba günü
13 MAYIS RAMAZAN BAYRAMI 1'NCİ GÜNÜ Perşembe
14 MAYIS RAMAZAN BAYRAMI 2'NCİ GÜNÜ Cuma
15 MAYIS RAMAZAN BAYRAMI 3'ÜNCÜ GÜNÜ Cumartesi

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI Çarşamba günü

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ  Perşembe GÜNÜ

19 TEMMUZ KURBAN BAYRAMI ARİFESİ Pazartesi (YARIM GÜN)
20 TEMMUZ KURBAN BAYRAMI 1'İNCİ GÜNÜ Salı
21 TEMMUZ KURBAN BAYRAMI 2'NCİ GÜNÜ Çarşamba
22 TEMMUZ KURBAN BAYRAMI 3'ÜNCÜ GÜNÜ Perşembe
23 TEMMUZ KURBAN BAYRAMI 4'ÜNCÜ GÜNÜ Cuma

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI Pazartesi

28 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ARİFESİ Perşembe (YARIM GÜN)

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI Cuma

2021 yılı resmi tatil günleri. Ne kadarını tatil gibi yaparız bilemiyorum inşallah toplumca sorun yaşamadan geçireceğimiz bir yıl olur. Kurban bayramı şimdiden 9 gün olarak görünüyor. Herkese hayırlı olsun.
95  Local / Konu Dışı / insansız hava araçları için pilotluk on: December 15, 2020, 12:14:29 PM
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü insansız hava araçları için değişik seviyede pilotluk yetki belgesi veriyor. Dron gibi bir hava aracı ile ilgileniyorsanız yada ilgilenecekseniz burada pilotluk için sınava girerek geçerli bir belge alabilirsiniz. Ben kendime IHA-0-Sportif / Amatör sınıfından pilotluk belgesi aldım. Sınav soruları basit kolayca yapabilirsiniz. Sitede açılan videoyu sonuna kadar izleyip sonrada kayıt olup istediğiniz seviyeden pilot belgesini alınız. Ücreti yok şimdi. Bir adet vesikalık fotoğraf istiyor. Herşey online. Kolay gelsin.

https://iha.shgm.gov.tr/
96  Local / Konu Dışı / Şirketler harcadıkça gaz faturası şişiyor on: December 12, 2020, 10:29:28 AM
Şirketler harcadıkça gaz faturası şişiyor

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, BOTAŞ’ın dağıtım şirketlerine aynı fiyattan doğalgaz sattığını ancak şirketlerin kendi maliyetleri farklı olduğu için ilden ile farklı fiyatlar oluştuğunu söyledi.
Elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin yaptıkları temsil ve ağırlama gibi harcamaların elektrik faturalarına yansıtıldığının ortaya çıkmasının ardından bir kötü haber de doğalgaz faturalarından geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vatandaşın kullandığı doğalgaz fiyatının ilden ile farklılık gösterdiğini, bunun da doğalgaz dağıtım şirketlerinin yatırım ve işletme masraflarının farklılığından kaynaklandığını söyledi.

Dönmez, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'nin (BOTAŞ) tüm dağıtım şirketlerine metreküpü 1.25 liradan sattığı doğalgazı dağıtım şirketlerinin kendi masraflarını ekleyip farklı fiyata sattıklarını bildirdi. Buna göre personel, kira ve benzeri işletme harcamaları yüksek olan şirketler bu harcamalarını faturalara yansıttıkları için vatandaşın doğalgaza ödediği para da artıyor.
MHP VEKİLİ SORDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın TBMM Genel Kurulu'nda yapılan bütçe görüşmelerine, şirketlerin elektrik faturalarına yüklediği temsil ve ağırlama masrafları damga vurdu. Muhalefet milletvekilleri, elektrik dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama, konaklama, seyahat ve lüks kira gibi giderlerinin niçin elektrik faturaları yoluyla vatandaşa ödettirildiğini Dönmez'e sordular. Dönmez, bu soruların hiç birine yanıt vermedi. Ancak, şirket masraflarını faturalara ekleme yönteminin bir benzerinin doğalgazda da yaşandığı MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz'ın Dönmez'e sorduğu soruyla ortaya çıktı.

DOĞALGAZI UCUZ VERİN

Yılmaz, 1999 depreminin vurduğu Düzce'de elektrik altyapısında yaşanan sorunlar nedeniyle hemen her gün elektrik kesintileri yaşandığını belirtip, elektrik sorununun çözülmesini ve hava kirliliğinin önlenmesi için Düzce'ye indirimli doğalgaz verilmesini Dönmez'den talep etti.

Düzce'nin tüm ilçeleri doğalgaz kullanan nadir illerden biri olduğunu ancak doğalgaz fiyatları konusunda özel bir indirim yapamayacaklarını belirten Dönmez, personel, kira, bakım ve onarım gibi şirketten şirkete değişen işletme giderlerinin her ilde farklı satış fiyatı oluşmasına ve vatandaşın doğalgaz faturalarına yansıtılmasına neden olduğunu vurguladı.

Toptan fiyat aynı ama tüketici fiyatı farklı
Enerji Bakanı Fatih Dönmez, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz'a verdiği yanıtta Türkiye genelinde tek bir toptan satış doğalgaz fiyatı olduğunu ancak bölgeler arasında farklılığın o bölgedeki dağıtım şirketinin “ihaleyle kazanmış olduğu teklife” bağlı olarak belirlendiğini belirtti. Dönmez, “Mesela konutlarda BOTAŞ'ın satış tarifesine göre doğalgazın 1 metreküpü 1 lira 25 kuruş. Onun üzerine o bölgedeki dağıtım bedeli geliyor ve nihai fiyata ulaşıyoruz, vergileri ekledikten sonra. BOTAŞ'ın satış fiyatı her yerde aynı. İller arasında ise dağıtım bölgesinin oradaki yatırım ve işletme giderlerinden kaynaklanan bir farklılık var. O açıdan (BOTAŞ fiyatında) farklı bir gaz tarifesi uygulama imkanı yok” diye konuştu.

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/sirketler-harcadikca-gaz-faturasi-sisiyor-6164065/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber
97  Local / Servisler / Siber saldırıya uğrayan bu borsanın alacaklılarına müjde! on: December 09, 2020, 02:29:41 PM
Siber saldırıya uğrayan bu borsanın alacaklılarına müjde!

Siber saldırıya uğrayan bu borsanın alacaklılarına müjde: Tazminat süreci başlatıldı!
Kapatılan kripto para borsası Cryptopia'nın tasfiye görevlisi, 2019 yılında yaşanan siber saldırının ardından kayba uğrayan alacaklılara geri ödeme yapmak için tazminat sürecini başlattı.

Cryptopia'nın tasfiyesiyle görevlendirilen profesyonel hizmet şirketi Grant Thornton, 9 Aralık'ta alacaklıların Cryptopia tazminat portalında geri ödeme sürecini başlatabileceğini resmi olarak duyurdu.

Tazminat sürecinde alacaklıların Cryptopia tazminat portalına kaydolması ve Cryptopia hesaplarına ilişkin bilgileri doğrulaması gerekiyor. Grant Thornton, açıklamada "Yalnızca doğrulanan hesap sahipleri tazminat sürecinde kaydolabilecek" diye belirtti.

Yeni Zelanda merkezli Cryptopia, 2019 başlarında dev bir siber saldırının mağduru oldu ve 16 milyon dolar zarara uğradı. Borsa hemen ardından hizmetlerini askıya aldı ve denetim şirketi ağı Grant Thornton'ı tasfiyeyle ilgili görevlendirdi. Grant Thornton, Mayıs 2019'da borsanın alacaklılara toplamda 4,2 milyon dolar borçlu olduğunu açıkladı.

https://www.grantthornton.co.nz/insights/cryptopia-claims-portal-message-9-december-2020/
https://tr.cointelegraph.com/news/claims-process-begins-for-creditors-of-liquidated-crypto-exchange-cryptopia
98  Local / Konu Dışı / Elektrik faturasına temsil ağırlama yükü on: December 09, 2020, 08:37:04 AM
Elektrik faturasına temsil ağırlama yükü

Pandemide gelirler azalır, giderler artarken elektrik faturalarını daha da şişirecek bir tebliğ yayınlandı. Buna göre elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi harcamaları 5 yıl daha elektrik faturalarına eklenecek.
Pandemi ve ekonomik kriz yüzünden işsiz kalan, geliri düşen halk elektrik faturasını ödemekte zorluk yaşarken, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi yönünde karar alındı. Karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak. Bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da kabaracak.

VATANDAŞ ÖDESİN

Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Her iki tebliğle, 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlendi. Tarifelere ilişkin teknik hesaplama yöntemleri her 5 yılda bir yeniden açıklanıyor.

Tebliğe göre dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecek. Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecek. Dağıtım ve tedarik şirketlerinin bu giderlerinin 2015-2020 döneminde de faturalara yansıtılması için düzenleme çıkarılmış, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bu harcamaların elektrik dağıtım ve tedarik hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli harcamalar olmadığı gerekçesiyle Danıştay'a dava açmıştı.

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/elektrik-faturasina-temsil-agirlama-yuku-6159437/
99  Local / Konu Dışı / SGK'den koronavirüs hastalarıyla ilgili yeni karar! on: December 06, 2020, 11:25:51 AM
SGK'den koronavirüs hastalarıyla ilgili yeni karar!

Sosyal Güvenlik Kurumu, Medula sisteminde yaptığı duyuru ile hastane yoğun bakım servislerinde yatan, PCR test sonucu pozitif olmayan ancak olası vaka tanımına uyan ve koronavirüs tedavisi başlanan hastaları ‘pandemi hastası’ olarak tanımaya başladı. Artık özel hastanelerin “Yoğun bakımda yer yok” bahanesine başvuramayacağını belirten İzmir Tabip Odası Üyesi Ergün Demir, “Paran varsa yoğun bakımda yer var’ uygulamaları da böylece son buldu” dedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastane yoğun bakımlarda yaşanan ‘pandemi bakım ücreti’ krizine pandeminin 8’inci ayında çözüm olabilecek bir adım attı. Artık PCR test sonucu negatif olan ancak Sağlık Bakanlığı’nın olası vaka tanımına uyan kişilerin yoğun bakım ücretleri de SGK’ya fatura edilecek.

SGK, hastane Medula sisteminde yayımladığı pandemi bakım hizmeti işlemine ilişkin düzenleme hakkında duyuruda şunları belirtti:

“PCR test sonucu pozitif olan hastalar dışında, PCR test sonucu negatif olan ancak Sağlık Bakanlığı Rehberleri doğrultusunda olası vaka tanımına uyan ve COVID-19 tedavisi başlanan hastalara bu tedavileri suresince pandemi bakım ücreti fatura edilebilmesine yönelik olarak; Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan doğrulama kodunun, e-Nabız üzerinden Kurumumuz MEDULA Sistemine iletilmesi halinde; Sağlık Bakanlığı Rehberleri doğrultusunda olası vaka tanımına uyan ve COVID-19 tedavi algoritması bölümünde belirtilen kriterlere göre yatan hasta tedavisi kategorisinde COVİD-19 tedavisi uygulanan hastalarda PCR testinin pozitif olmasına bakılmaksızın 510021 Pandemi bakım hizmeti işlemi kodunun 1 Aralık 2020 tarihi itibari ile Kurumumuzca karşılanması için MEDULA Hastane Sisteminde gerekli düzenlemeler yapıldı.”

SGK, 29 Haziran'da özel sağlık kurumlarının pandemi bakım hizmeti ödemelerini bir duyuru ile iptal etmişti ve salgın sırasında özel hastaneler de dahil diğer tüm hastanelerde yoğun bakım pandemi bakım ücreti konusunda sorunlar yaşanmaktaydı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sgkdan-koronavirus-hastalariyla-ilgili-yeni-karar-1796614
100  Local / Konu Dışı / Benford Yasası nedir? on: December 03, 2020, 07:35:03 PM
Türkiye'nin yayınladığı Kovid-19 verileri matematiğin temel kuramlarından biri olan Benford Yasası'na aykırı mı?

Kovid-19 salgınının başından bu yana Türkiye ve diğer ülkeler tarafından yayınlanan vaka ve can kaybı rakamları, ABD ve Avrupa'da vergi kaçıranları ve seçim hilelerini tespit etmek için kullanılan Benford Yasası'na göre yorumlandığında ortaya ne çıkıyor?

RS FM'de Atilla Güner'le Akşam Postası'na 'Yolcu' mahlasıyla katılan uzman, canlı yayında Türkiye ve diğer ülkeler tarafından yayınlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve virüs kaynaklı can kayıplarına ilişkin rakamları Benford Yasası'na göre grafiklerle yorumladı.

Avrupa ülkelerinin yayınladığı verilerin, Benford Yasası ile kontrol edildiğinde yüzde 80'in üzerinde uyumlu olduğu, ancak Türkiye'nin yayınladığı verilerin ise hatalı olabileceği belirtildi.

Türk Tabipleri Birliği'nden Dr. Gülşah Seydaoğlu da benzer bir çalışma yapmıştı.

Benford Yasası nedir?
Söz konusu yasa; her nereden toplanırsa toplansın, rakam içeren bilgi yığınında tutar, para, büyüklük, uzunluk, hava sıcaklığı gibi değerlerin hepsinde, ilk rakamların ayrılıp sayılmasını öngürüyor:

1'le başlayan sayıların adedi, toplam sayı adedinin yüzde 30.10'u kadar.
2 ile başlayan sayıların adedi toplam sayı adedinin yüzde 17.6’sı kadar.
3 ile başlayan sayıların adedi toplam sayı adedinin yüzde 12.5’u kadar.
Azalan oranda 9’a kadar olan sayıların oranı toplam yüzde 100’ü veriyor.
Türkiye ve diğer ülkelerin karşılaştırması
Aşağıdaki tabloda Benford Yasası’na göre açıklanan vefat sayılarının ilk hanelerin 1’den 9’a kadar olması gereken oranları üstteki siyah kutularda görülüyor.

Örneğin 1’le başlayan ölüm sayılarının oranı yüzde 30 olmak zorunda. Sütunların içinde yer alan yüzdeler ise ülkelerin açıkladığı verilerin ilk hanelerinin 1’den 9’a kadar olan oranını gösteriyor. Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, İngiltere gibi ülkelerin açıkladığı veriler, Benford Yasası’na uygun grafik çiziyor. Türkiye, İran gibi ülkelerin açıkladığı veriler ise Benford Yasası’na uymuyor.

https://tr.sputniknews.com/aksam_postasi/202012021043333960-turkiyenin-yayinladigi-kovid-19-verileri-matematigin-temel-kuramlarindan-biri-olan-benford-yasasina/

https://cdntr1.img.sputniknews.com/img/07e4/0c/02/1043333895_0:0:1366:768_768x0_80_0_1_f86646df715e4a1d681fdd24eb187d0c.png.webp

https://cdntr1.img.sputniknews.com/img/07e4/0c/02/1043333927_0:2:1366:767_768x0_80_0_1_028340a7aba9f6ff16c2ad71faf39da5.png.webp

https://www.ttb.org.tr/kutuphane/covid19-rapor_6/covid19-rapor_6_Part82.pdf

Linkleri verdim buradaki resimlerin nasıl ekleneceğini bilmiyordum. Matematiğin dili her zaman doğruyu söyler.
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!