Bitcoin Forum
July 27, 2021, 01:20:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.1 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 »
61  Local / Konu Dışı / İnsan beyninde ölümden sonra harekete geçen 'zombi genler' bulundu on: March 27, 2021, 05:40:54 PM
İnsan beyninde ölümden sonra harekete geçen 'zombi genler' bulundu

ABD'deki Chicago şehrindeki Illinois Üniversitesi'nin yeni araştırmasına göre, insan beynindeki bazı hücreler ölümden sonra aktivitelerini artırıyor ve devasa boyutlara ulaşıyor.Hakemli bilimsel dergi Scientific Reports'ta yayımlanan araştırmada bilim insanları, ölümü ve sonrasını simüle etmek için rutin beyin ameliyatları sırasında alınan beyin dokularındaki gen ifadelerini birçok kez analiz etti.

Analizler, bazı hücrelerdeki gen ifadelerinin ölümden sonra arttığını gösterdi. Bu "zombi genlerin" tek bir hücre türüne özgü olduğu anlaşıldı. Glia isimli bu hücreler, sinir hücrelerini sarmak, bunlara besin ve oksijen sağlamakla görevliydi.

Araştırmacılar bu hücrelerin ölümden sonra büyüdüğünü ve kol benzeri uzantılar geliştirdiğini keşfetti.

Makalenin yazarlarından Prof. Dr. Jeffrey Loeb, "Glial hücrelerin görevi oksijen yoksunluğu veya felç gibi beyin yaralanmalarından sonra atıkları temizlemek. Bu açıdan ölümden sonra büyümeleri çok da şaşırtıcı değil” dedi.

Loeb, keşfin yaratacağı sonuçların beyinde ölümden sonra meydana gelen aktivitelerin incelendiği araştırmalarda çok işe yarayacağını ifade etti.

Zira araştırmacıya göre otizm, şizofreni ve Alzehimer tedavilerine yönelik mevcut araştırmalar, ölümden sonraki hücre aktivitesini ve gen ifadelerini hesaba katmıyor.

Loeb, "Çoğu çalışma, kalp atmayı bıraktığında beyindeki her şeyin durduğunu varsayar. Ama böyle olmuyor" dedi ve ekledi:

"İnsan beynindeki dokularla ilgili araştırmaları yorumlamak için bulgularımıza ihtiyaç duyulacak. Çünkü bu değişimler daha önce hiç ölçülmedi."

Araştırma ekibi, beyin dokusunu inceleme imkanları açısından önemli bir avantaja sahipti. Zira Loeb, epilepsi gibi bozuklukların tedavisine yönelik ameliyatlar sırasında dokularının saklanmasına rıza gösteren hastaların beyin dokularının depolandığı UI NeuroRepository isimli veri bankasını yönetiyor.

Doktorlar, epilepsiyi tedavi etmek için yaptıkları bazı ameliyatlarda, nöbetleri ortadan kaldırma amacıyla epileptik beyin dokusunu çıkarıyor. Ama genellikle tanı için dokunun tamamı gerekli olmuyor. Bu sayede bazı dokular bilimsel araştırmalarda kullanılabiliyor.

Araştırma ekibi işte bu dokular sayesinde analiz ettiği genlerin yaklaşık yüzde 80'inin 24 saat boyunca nispeten stabil kaldığını tespit etti. Bunlar arasında, genellikle temel hücresel işlevleri sağlayan ve "iç düzen genleri" diye nitelenen genler vardı.

Sinir hücrelerinde bulunan ve hafıza, düşünme gibi aktivitelere dahil olduğu bilinen başka bir gen grubu ise ölümden sonra hızla bozuldu. Loeb, bu genlerin şizofreni ve Alzheimer gibi bozuklukları çalışan araştırmacılar için önemli olduğunu söyledi.

"Zombi genler" diye nitelenen üçüncü gen grubu ise sinir hücrelerindeki genlerin azaldığı sırada aktivitelerini artırdı. Ölüm sonrası değişimlerin yaklaşık 12 saatte zirve yaptığı görüldü.

Loeb, "Bulgularımız iyi haberler veriyor" ifadelerini kullandı:

"Artık ölümden sonra hangi genlerin ve hücre türlerinin kararlı kaldığını, hangilerinin bozulduğunu ve hangilerinin faaliyetlerini artırdığını biliyoruz. Bu sayede ölüm sonrasıyla ilgili beyin araştırmalarından elde edilen bulgular daha iyi anlaşılabilir."

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/insan-beyninde-olumden-sonra-harekete-gecen-zombi-genler-bulundu-1823079

Beyi bir şekilde ölümden sonra kişiye ait olan bilgileri yani kendini korumak ve kurtarmak için bir yöntem kullanıyor olmalı.
62  Local / Konu Dışı / Petrolde 'Süveyş' sorunu devam ediyor on: March 26, 2021, 07:25:18 AM
Petrolde 'Süveyş' sorunu devam ediyor

Petrol fiyatları, yatırımcıların Süveyş Kanalı’nda karaya oturan devasa konteyner gemisinin piyasayı etkileyeceğine ağırlık vermesiyle yükselişe geçti.

Vadeli kontratlar, bir önceki seansta yüzde 4,3 düşüş kaydettikten sonra New York piyasasında cuma günü yüzde 1,1 yükseldi. Karaya oturan geminin Süveyş Kanalı’nı kapatmasıyla birlikte kanal trafiğinde bir sıkışmaya neden oldu.

Üçüncü günde de geminin çekileceğine dair hiç bir işaret görülmemesiyle gemi sahipleri Afrika etrafını dolaşmayı alternatif plan olarak düşünüyor.

Piyasalarda şu an çok büyük bir oynaklık var. Süveyş Kanalı’nın açılmasının gecikmesi piyasaları biraz destekleyebilir ama Avrupa ve ABD’de artan koronavirüs vakaları yukarı yönlü hareketi sınırlayacaktır.
Axi Baş Küresel Piyasa Stratejisti Stephen Innes
Petrol fiyatları art arda üçüncü haftayı da kayıpla kapatmaya hazırlanırken bu Nisan ayından sonraki en uzun kayıp serisi olacak. ABD’de koronavirüs vakaları yükselirken bazı Avrupalı ülkeler karantina önlemlerinde uzatmaya gitti.

Geminin kanalı kapatmasının piyasalara etkisi sınırlı olacağı düşünülüyor fakat Orta Doğu’dan Avrupa’ya olan petrol ticaretinin azalacağı tahmin ediliyor.

Mayıs vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 3,8 düşüş kaydettikten sonra yüzde 0,9 yükselerek 62,51 dolar civarından işlem görüyor.

Mayıs vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, 66 cent yükselerek varil başına 59,22 dolar civarına ulaştı.

https://www.bloomberght.com/petrolde-suveys-sorunu-devam-ediyor-2277383

Süveyş kanalı dünya ticaretinde ciddi etkileri olan bir kanal. Gemiler devasa ve buralar sonuçta kanal. Buyurun tıkandı. Petrol yükselecek.
63  Local / Konu Dışı / Robot Sophia'nın çizdiği 'resim' yaklaşık 700 bin dolara satıldı on: March 25, 2021, 06:05:17 PM
Robot Sophia'nın çizdiği 'resim' yaklaşık 700 bin dolara satıldı

Kripto para ve NFT dünyasında büyük bir satın alım daha gerçekleşti. İnsansı robot Sophia'nın elinden çıkan sanat eseri yaklaşık 700 bin dolara satılırken alıcının kim olduğu gizliliğini koruyor.
Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından 2016'da üretilen ve vatandaşlık alan ilk robot olan Sophia'nın dijital sanat eseri bugün açık artırmada 688 bin 888 dolara alıcı buldu.

Sophia'nın İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto işbirliğiyle ortaya çıkardığı ve 12 saniyelik MP4 formatındaki 'Sophia Instantiation' adlı eser, NFT formatında satıldı.

'Takas edilemez jeton' olarak çevrilebilen 'Non-Fungible Token' yani NFT'ler telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için tasarlanıyor. Bir sanatçı, kendisine ait bir eseri NFT'ye dönüştürdüğünde, hem kendisine ait dijital imzası ile telif hakkını korumuş oluyor hem de ürünün her satışında payına düşen telif hakkı kripto ödeme şeklinde hesabına geçiyor.

Reuters ajansına 'konuşan' Sophia, "İnsanların robot teknolojisi gibi yeni teknolojilere verdikleri tepkiler beni heyecanlandırıyor. Bu yaratıcılıkların bir parçası olmaktan memnunum" dedi. Eseri alan kişinin kim olduğu henüz bilinmiyor.

Sophia'nın yaratıcısı David Hanson, açık artırmada teklif verilme hızına şaşıp kaldığını anlatırken koleksiyoncu ve kripto para yatırımcısı Jehan Chu dijital sanat sektörünün gelecek vaat ettiğini düşünüyor:

"Sonuçta toplumun ve tüketicilerin dijital ürünlere bakışında değişim yaşanıyor. Bunun bizi götürüyor olduğu yer etkileyici."

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/robot-sophianin-cizdigi-resim-yaklasik-700-bin-dolara-satildi-1823103

64  Local / Konu Dışı / Myanmar güzellik kraliçesi, darbe yapan orduya karşı dünyadan destek istedi on: March 25, 2021, 02:04:59 PM
Myanmar güzellik kraliçesi, darbe yapan orduya karşı dünyadan destek istedi: Lütfen bizi kurtarın

Güzellik yarışmalarında bir mesaj vermeleri istenen adayların 'dünya barışı' demesi bir klişe olsa da 1 Şubat'taki darbenin ardından düzenlenen protestolarda 300'e yakın kişinin hayatını kaybettiği Myanmar'ın güzellik kraliçesi bu konuda ciddi.

Miss Universe, Miss World, Miss Supranational ve Miss International ile birlikte dünyanın en büyük beş güzellik yarışmasından biri kabul edilen Miss Grand International'da Myanmar'ı temsil eden Han Lay, ülkesindeki darbeden sonra yaşanan şiddet olaylarının sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

Taç için 64 genç kızın mücadele ettiği organizasyon için Tayland'da olan Han Lay, İngilizce yayın yapan Khaosod English gazetesine verdiği demeçte, "Buradan dünyaya seslenmek istiyorum: Lütfen Myanmar halkını destekleyin. Çok sayıda insan güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti... Lütfen bizi kurtarın" diye seslendi.

"Myanmar people are losing their humanity...please save us," Miss Grand Myanmar Han Lay says in Bangkok in the run-up to the #MissGrandInternational2020 pageant on Saturday. Watch: https://t.co/qqPJwjEvoj pic.twitter.com/IAtdgxTb5W

— Khaosod English (@KhaosodEnglish) March 25, 2021
​Aynı zamanda Yangon Üniversitesi'nde psikoloji okuyan Han Lay, Instagram hesabında da bazı öğrenci arkadaşlarının gözaltında olduğunu aktardı: "Demokrasilerde fikir dile getirebilmek önemlidir. Seslerimiz duyulmalı. Ama şu anda Myanmar'da özgür değiliz. Bu bir insan hakları ihlali. Öğrencilerimizi serbest bırakın."

Yarışmanın ulusal kostüm etabı için 'Barış Tanrıçası' adlı altın renkli bir kıyafet tercih eden Han Lay, Facebook hesabında da "Myanmar halkı demokrasi mücadelesi için sokaklarda yürüyor. ben de Myanmar'ın bir temsilcisi olarak podyumda savaş ve şiddetin durdurulması mesajıyla yürüyeceğim" ifadelerini kullandı.

Han Lay, organizasyonun resmi kanalındaki röportajında da ülkesinde yaşananlardan bahsederken gözyaşlarını tutamamış, "Devrimi kazanmalıyız" demiş, gözaltındaki lider Aung San Suu Çi'yi 'en büyük ilham kaynağı' olarak nitelemişti.

https://tr.sputniknews.com/asya/202103251044115598-myanmar-guzellik-kralicesi-darbe-yapan-orduya-karsi-dunyadan-destek-istedi-lutfen-bizi-kurtarin-/
65  Local / Bitcoin Haberleri / Bitcoin İçin 6 Milyar Dolarlık Kritik Gün Yaklaştı on: March 25, 2021, 02:02:41 PM
Bitcoin İçin 6 Milyar Dolarlık Kritik Gün Yaklaştı

Bitcoin yatırımcıları, neredeyse 6 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin vadesinin dolacağı 26 Mart gününe hazırlanıyorlar. Bitcoin, bu kritik gün öncesinde hafta boyunca %10,75 oranında değer kaybetti.

Bitcoin yatırımcıları, aldıkları opsiyonlarla belirli bir vadeye kadar önceden belirlenen bir fiyatla BTC alma/satma hakkı kazanır. Bybt verilerine göre 26 Mart günü neredeyse 5.4 milyar dolarlık (100.000’den fazla BTC) opsiyonun vadesi dolacak.

Bu sayı, opsiyon piyasası için yeni bir rekor teşkil ediyor. Bir önceki rekor, Ocak 2021’de 4 milyar dolar ile kırıldı.

Piyasada satış baskısı oluştu
Kripto para sektörünün en büyük opsiyon borsası Deribit’in COO’su Luuk Strijers, bu kritik gün öncesi CoinDesk’e konuştu. 26 Mart’taki sözleşmeleri yorumlayan Strijers, max pain noktasına dikkat çekti. Güncel verilere göre Deribit’teki max pain, 40.000 dolar düzeyinde.

Ömer Evren Tanyaş’ın anlatımına göre max pain teorisi, “Kurumsal ve büyük oyuncuların genelde opsiyon sattığı ve bu oyuncuların, manipülasyon yetenekleri sonucunda, opsiyonu alan [küçük yatırımcı] aleyhinde hakimiyet kuracağı görüşüne” (154) dayanır.

Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani, 26 Mart’ın Bitcoin üstünde bir satış baskısı yaratabileceğini söyledi. Strijers, bu baskının cuma gününden sonra hafifleyebileceğini açıkladı. 24 saatte %6,71 değer kaybeden Bitcoin, 52.705 dolardan işlem görüyor.

https://koinbulteni.com/bitcoin-opsiyon-26-mart-97084.html
66  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Ripple, SEC soruşturması sırasında 303.000 sayfalık belge ürettiğini açıkladı on: March 25, 2021, 01:22:25 PM
Ripple, SEC soruşturması sırasında 303.000 sayfalık belge ürettiğini açıkladı

Kripto Para Haber – Yargıç Sarah Netburn’e yazdığı bir mektupta Ripple avukatları, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili belgelerin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun argümanlarına karşı, gerçekten de davayla ilgili olduğunu yazıyor.
Soruşturma sırasında, blockchain şirketi 303.000 sayfalık belge üretti ve şu anda SEC tarafından talep edilen 75.000 daha fazla belgeyi inceliyor.


Ancak ajans, Ripple tarafından talep edilen yalnızca 153 belgeyi sunmayı kabul etti.

Davalıların taleplerine uyma yükü, bu öneme sahip bir davada kritik bir sorun olduğu için, özellikle de SEC tarafından yapılan keşif talepleriyle karşılaştırıldığında, pek sıra dışı bir durum söz konusu değil.
Ripple, belgelerin “adil bildirim” savunmasıyla ilgili olduğunu söylüyor
SEC, Bitcoin ve Ethereum belgelerinin dava süreciyle alakasız olduğunu savundu ve Telegram ve Kik gibi önceki yüksek profilli davalardaki mahkeme kararlarına işaret etti.

Yine de Ripple, yargıcın SEC’in “öyle olduğunu” kabul edemeyeceği konusunda ısrar ediyor ve ajansın XRP ile ilgili “yaygın piyasa karmaşasına” katkıda bulunduğuna dair kanıt arıyor.

Davalılar bunun yerine, doğrudan veya bir vekil olarak dahili iletişimi kullanarak XRP’nin piyasada nasıl görüldüğünü yansıtan belgeler arıyor. SEC, ajansın XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığına dair düzenleyici rehberlik talepleri için odak noktası olduğunu inkar edemez.

Şirketin avukatları, SEC’in, bir perakende XRP yatırımcısına herhangi bir belirleme yapılmadığını söylediğinde, davayı açmadan sadece iki ay önce, Ekim 2020’de token’ın menkul kıymet durumu konusunda fikir birliğine varamadığı iddia ediliyor.

SEC, bir önceki yasal mektubunda, halka açık olmayan bir soruşturma sırasında XRP’nin yasal durumu hakkında piyasa katılımcılarını uyarma yükümlülüğünün olmadığını belirtmişti.

https://kriptoparahaber.com/ripple-sec-sorusturmasi-sirasinda-303-000-sayfalik-belge-urettigini-acikladi.html

Ripple eğer ben kapanırsam bu davayı okuyan ve takip eden herkesi okutarak telef edecek gibi duruyor.
67  Local / Bitcoin Haberleri / Fed Başkanı Powell'dan dijital para açıklaması on: March 22, 2021, 08:06:58 PM
Fed Başkanı Powell'dan dijital para açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, merkez bankası dijital para birimi konusunda bir karar aşamasında olmadıklarını ve acele edilmesine gerek olmadığını belirterek, bu konuda Kongre'nin desteği olmadan ilerlemeyeceklerini ifade etti.
Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Zirvesi kapsamında düzenlenen "Merkez bankaları dijital çağda nasıl inovasyon yapabilir?" başlıklı video konferans etkinliğinde değerlendirmelerde bulundu.

Doların dünyanın rezerv para birimi olması nedeniyle teknolojik zorlukları anlamada en ileri düzeyde olma yükümlülüklerinin olduğunu vurgulayan Powell, merkez bankası dijital para birimini çıkarmanın maliyetleri ve faydalarını araştırdıklarını söyledi.

''KARAR VERME AŞAMASINDA DEĞİLİZ''
Powell, "Bu noktada bir karar verme aşamasında değiliz. Teknolojisiyle ilgili denemeler yapıyoruz, politikaları tartışıyoruz. Dünyanın temel rezerv para birimi olduğumuz için bu projede acele etmemize ve piyasada ilk olmamıza gerek yok" dedi.

Diğer merkez bankalarıyla da iş birliği yaptıklarına işaret eden Powell, merkez bankası dijital para birimi konusunda Kongre'nin desteği olmadan ilerlemeyeceklerini ifade etti.

Powell, kripto varlıkların oldukça oynak olduğuna işaret ederek, kripto paraların değer ölçmekten ziyade spekülasyon amaçlı olduğunu dile getirdi.

''DİJİTAL PARA ÇIKARACAK''
Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann da aynı etkinlikte yaptığı konuşmada, merkez bankası dijital para birimi üzerinde ciddi şekilde çalıştıklarını ve birçok merkez bankasının zaman içinde dijital para çıkaracağını söyledi.

Dijital para birimi konusunda aceleye gerek olmadığının altını çizen Weidmann, üzerinde dikkatlice düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens ise çoğu merkez bankasının dijital para birimine bir yarış alanı olarak yaklaşmadığını kaydetti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fed-baskani-powelldan-dijital-para-aciklamasi-1822478

Herkes bu konuya mesafeli durup ipin ucunu başkasına kaptırmak istemiyor.
68  Local / Konu Dışı / Sınavsız, puansız tıp fakültesi on: March 19, 2021, 08:19:19 PM
Sınavsız, puansız tıp fakültesi

Türkiye’de üniversite sınavına bile girmeden, parayı basıp yurt dışında herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırdılar. Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışına da 1 gün bile çıkmadılar. YÖK’ün salgın nedeniyle esnettiği ‘yatay geçişi’ fırsata çevirip, sıralama şartı olan ‘tıp-hukuk-mühendislik’ gibi bölümlere sınavsız-puansız ‘yatay geçişle girdiler.
YÖK Başkanı Yekta Saraç, yatay geçişlerinde usulsüzlük yapıldığını tespit ettiklerini, üniversiteler hakkında işlem başlatıldığını ve savcılıklara suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Covid-19 salgınında yurt dışında okuyan Türk öğrencilerin mağdur olmaması için ‘iyi niyetle' yatay geçişlerde bazı kolaylıklar sağlandığını kaydeden Saraç, “Amacımız, Türkiye'de eğitim-öğretimlerini sürdürmeleriydi. İyi niyetimiz, suistimal edildi. Usulsüz yatay geçişleri tespit ettik.” dedi.

YURT DIŞINA 1 GÜN BİLE GİTMEDİLER

Ukrayna'daki bazı üniversiteler üzerinden özellikle usulsüzlük yapıldığının anlatan YÖK Başkanı Saraç, “Kayıt ve yurt dışından yatay geçiş için YKS başarı sırası şartı aranan, ‘tıp, eczacılık, hukuk' gibi bölümler var. Dünya Üniversite Sıralamalarında yurt dışında ilk 1000'deki üniversitelerde okuyanlar için ise bu başarı sırası aranmıyor. Ukrayna’da ilk 1000'de yer alan bazı üniversitelerin, başarı sıralaması şartından muaf olmak için tercih edildiği, öğrencilerin bu yolla usulsüz kayıt yaptırıldığı, kimilerinin kayıt işlemleri sonrası ilgili ülkede bir gün bile bulunmadan, Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yaptığı anlaşıldı.” dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/egitim/sinavsiz-puansiz-tip-fakultesi-6323600/

Yurdumda yeni fırsatlar. Bilen olmayan zekayı kullanıp okulunu bedava seçiyor. Bu ne iş böyle.
69  Local / Konu Dışı / NASA, Dünya'nın sonunun geleceği zamanı hesapladı on: March 08, 2021, 08:39:59 PM
NASA, Dünya'nın sonunun geleceği zamanı hesapladı

Araştırma ekibinin sonuçları, Dünya'nın sonunun gelmesine bir milyar yıl olduğunu ortaya koydu.
NASA'da araştırma yapan bir ekip artan Güneş radyasyonu nedeniyle Dünya'da yaşamın bir milyar yıl sonra yok olacağını hesapladı. Bir araştırma ekibi Güneş'in zamanla Dünya'daki oksijeni tüketerek yeryüzünün yaşanamaz hale geleceğini tespit etti.

Yapılan modellemede günümüzden tam 1 milyar yıl sonra oksijen miktarı yaşanamayacak seviyelere inecek. Araştırma ekibinden Kazumi Ozaki, geliştirdikleri modeli 400 bin kez çalıştırdıklarını söyledi. Dünya yaklaşık 2.5 milyar yıl önce oksijen zengini bir gezegen olmuştu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/nasa-dunyanin-sonunun-gelecegi-zamani-hesapladi-1819021

Buyurun buradan yakın. Biz burada btc kazanıp köşeyi dönüp kısa sürede emekli olacaktık ki. Dünyanın sonu geliverdi.
70  Local / Konu Dışı / Usta oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti on: March 08, 2021, 06:47:55 PM
Usta oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, usta oyuncu Rasim Öztekin’in hayatını kaybettiğini duyurdu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun” dedi.

Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun. pic.twitter.com/0SOZYIAg7e

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) March 8, 2021

https://tele1.com.tr/usta-oyuncu-rasim-oztekin-hayatini-kaybetti-342536/

Allah gani gani rahmet eylesin. Cennet mekanı olsun.
71  Local / Konu Dışı / Perseverance uzay aracı Mars’a indi on: February 18, 2021, 09:18:04 PM
Perseverance uzay aracı Mars’a indi

NASA’nın "Mars 2020" misyonu kapsamında Kızıl Gezegen’e gönderilen uzay aracı "Perseverance", Mars'ın yüzeyine indi. Uzay aracı Mars'ta yaşam izi arayacak.
NASA tarafından Mars’ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance uzay aracı, Mars yüzeyine iniş yaptı.

Uzmanlar, bir ton ağırlığındaki aracın Jezero isimli kratere inişinin oldukça zorlu geçeceğini açıklamıştı. Bilim insanları söz konusu kraterin içinde 3,5 milyar yıl önce bir nehir bulunduğunu ve bu nehrin aynı bölgedeki bir göle aktığını tahmin ediyor.

“Perseverance”ın da söz konusu bölgeye iniş yaptıktan sonra, bu bölgede olası mikrobiyal yaşamın izleri üzerinde uzun yıllar araştırma yapması planlanıyor. Uzay aracının göndereceği verileri değerlendirecek olan kurumlar arasında, Alman Uzay ve Havacılık Dairesi (DLR) de yer alıyor.

https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/son-dakika-perseverance-uzay-araci-marsa-indi-6268346/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber
72  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Kripto para Verge’e (XVG) saldırı: “200 günlük işlem geçmişi silindi” on: February 16, 2021, 07:33:10 AM
Kripto para Verge’e (XVG) saldırı: “200 günlük işlem geçmişi silindi”

Gizlilik odaklı kripto para Verge’ün (XVG), zincirinde pazartesi günü başarılı %51 saldırısının ardından 560 bin blokluk bir yeniden düzenleme (reorganizasyon) yapıldığı bildiriliyor.

Kripto para araştırma ve veri şirketi CoinMetrics’ten Lucas Nuzzi‘ye göre, bu ilk 100 kripto para arasında yer alan bir proje için görülen en büyük zincir düzenleme işlemi. Kripto paranın en az 200 günlük işlem geçmişinin silindiği ifade ediliyor.

İlerleyen saatlerde Verge ekibinden de bir açıklama geldi. Açıklamada, blok zincirinin ele geçirilmeye çalışıldığı ve madencilerle birlikte çalışan geliştirme ekibinin hasarı önleyici bir düzeltme yayınladığı ifade edildi. Ayrıca 13 saat içinde her şeyin normale dönmesinin beklendiği kaydedildi.

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, konu hakkında bir yorum yaptı ve takipçilerini %51 saldırılarına karşı direnci zayıf olan kripto paralar konusunda uyardı.

Ağın işlem gücü nispeten zayıf olan kripto paralar, %51 saldırısı riski altında. NiceHash’ten yapılan işlem gücü kiralaması yoluyla bu kripto paralara karşı saldırı yürütmek az maliyetli olabiliyor. Verge de onlardan biriydi. Bir başka örnek ise Bitcoin Gold.

Verge, 2014 yılında “Dogecoin Dark” adı ile piyasaya çıktı. Yetişkin içeriği sitesi Pornhub tarafından kabul edilen ilk kripto para olma özelliği taşıyan Verge, bu sayede hem kullanıcı tabanını hem de popülaritesini artırdı.

XVG, gelişmelerin ardından yüzde 20 değer kaybı yaşadı.

https://uzmancoin.com/kripto-para-verge-saldiri/
73  Local / Konu Dışı / İranlı Kadınlar Ethereum Kodlamayı Öğreniyorlar on: February 16, 2021, 07:12:14 AM
İranlı Kadınlar Ethereum Kodlamayı Öğreniyorlar

Ethereum ekosisteminin bir parçası olan ConsenSys, İranlı kadınlara Ethereum tabanlı kodlama yapabilmeleri için burs veriyor. Burs alan kadınlar, Solidity dili için düzenlenen özel eğitim programına dahil olabiliyor.

ConsenSys, yeni Ethereum geliştiricileri yetiştirmek için hazırladığı kursu İran’a taşıdı. Ethereum kurucusu Joseph Lubin tarafından kurulan şirket, İranlı kadınlara burs vermeye başladı.

Solidity kullanmayı öğreniyorlar
ConsenSys Academy, blockchain uzmanı olmak isteyen isimler için Developer Program Bootcamp adlı bir kurs veriyor. Katılımcılar, Ethereum’un kendi programlama dili olan Solidity’yi öğrenmek için en az on hafta boyunca ders alıyorlar. Kursun bedeli 985 dolar.

İranlı kadınlara, Ethereum kodlamayı öğrenebilmeleri için burs verilmeye başladı. CoinDesk’in haberine göre yedi kadın, kursu başarıyla tamlamladı. Projenin temeli ConsenSys, Women in Blockchain ve CoinIran iş birliğiyle atıldı.

Yeni iş fırsatları doğuyor
Kursu tamamlayan kadınlar, akıllı sözleşme teknolojisini kullanıp yeni uygulamalar geliştirebiliyorlar. Blockchain alanında elde edilen bu uzmanlık, onlara yeni iş fırsatları veriyor. Bu fırsatı değerlendiren isimlerden biri, 38 yaşındaki Sahar Rahbari oldu.

İki çocuk annesi Rahbari, Yasoui’de çalışıp tarımsal ürün satıyordu. Rahbari, 2020’de ConsenSys’in açtığı kursu başarıyla tamamlayıp İran’daki blockchain projelerinde freelance şekilde çalışmaya başladı. İran’da çok fazla iş imkanı olmadığını ifade eden Rahbari, yurt dışı projeleriyle ilgili şunları söyledi:

“Yurt dışından gelen işlerde, kripto parayla ödeme alabiliyoruz. Bu işin en iyi yanı bu. İran’da siyasi açıdan kötü bir durumdayız. Yurt dışına para transferi yapamıyorum. Ama kripto parayla, küçük miktarlarda işlem yapılabiliyor. Bu alanı seçmemin sebeplerinden biri bu.”

İran’da üniversitelerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarından mezun olanların yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Bu kadınların bir kısmını blockchain uzmanı olmaya teşvik eden yerel kuruluşlar, akıllı sözleşme konusunda zamanla daha fazla kişiyi eğitmek istiyor.

https://koinbulteni.com/iranli-kadinlar-ethereum-kodlamayi-ogreniyorlar-93648.html
74  Local / Konu Dışı / Muhtar Cem Karaca on: February 08, 2021, 04:26:40 PM
Muhtar Cem Karaca (5 Nisan 1945; İstanbul - 8 Şubat 2004; İstanbul), Türk rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu, sinema oyuncusu. Anadolu rock türünün kurucularındandır. Birçok grupla (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) çalışmış, grupların kurucu ve yöneticisi olmuş, güçlü bir rock kültü yaratılmasının öncülerinden olmuştur.

Allah rahmet eylesin.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cem_Karaca
75  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Binance Nervos Network’ü (CKB) Listeleyeceğini Duyurdu on: January 26, 2021, 05:16:18 PM
Binance Nervos Network’ü (CKB) Listeleyeceğini Duyurdu

Ticaret hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance, Nervos Network (CKB) işlemlerini destekleyeceğini duyurdu. Nervos fiyatı duyurunun etkisi ile sıçrama yaşadı. CKB ne zaman ve hangi pariteler kapsamında platformda yer alacak?

Önde gelen kripto para borsalarından Binance yayınladığı blog gönderisi ile Nervos Network’ü (CKB) listeleyeceğini duyurdu. Binance kullanıcıları 26 Ocak günü Türkiye saati ile 15:00 itibarıyla CKB işlemlerine başlayabilecekler. Nervos Network Binance borsasında CKB/BTC, CKB/BUSD ve CKB/USDT işlem çiftleri kapsamında listelenecek. Binance’in duyurusuna göre borsa kullanıcıları CKB için mevduat işlemlerine başlayabilirler.

Duyurunun da etkisi ile yükselişe geçen CKB fiyatı 0,0080 dolara dayandı. CKB bir günde %25, 1 ayda neredeyse %100 değerlendi. CKB için piyasa değeri 182.7 milyon doları bulurken, günlük ticaret hacmi ise 22.5 milyon dolara yaklaştı.

Nervos Network (CKB) nedir?
Nervos Network açık kaynaklı bir blockchain ekosistemi ve protokoller koleksiyonudur. Halka açık blockchain ekosistemi ile Nervos Network Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi ağların karşılaştığı zorlukları çözmeyi amaçlayan bir projedir. Nervos Network ağlara esneklik ve özelleştirilebilirlik gibi avantajlar sağlamayı hedeflemektedir.

Nervos, yeni bir kripto-ekonomi hedefi ile bir değer deposu olarak CKB tokenı piyasaya sürmüştür. CKB sınırsız arza sahiptir ve 26 Ocak 2021 itibarıyla dolaşımdaki arzı 26.6 milyardır. CKB BKEX, BitMax, Gate.io, KuCoin ve Hoo gibi platformlarda listelenmektedir.

https://koinbulteni.com/nervos-network-ckb-nedir-92169.html
76  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / Hiveos’ta Binance madencilik nasıl yapılır. on: January 22, 2021, 05:29:23 PM
Hiveos’ta Binance madencilik nasıl yapılır. Neden Binance madencilik derseniz kullanacağınız güç ne olursa olsun 24 saatte bir ödeme veriyor. Bu ne demek oluyor derseniz. 1 Gh olsada gücünüz, 30 Mh de olsa gücünüz 24 saatte bir ödeme alırsınız. Yani 1 kart ile madencilik denemek isteyen yada 1 kartım var buna ne gelirse deyip bu işe soyunanlar burayı deneye bilir.
Önce Binance de hesabınız olduğunu farz ediyorum. Üste sekmede  buluan Finance sekmesinden Binance Pool’u seçiniz.
Açılan ekranda sağ tarafta bulunan  giriş yapınız. Bu işlemi yaptıktan sonra Sağ tarafta bulunan   ikonu tıklayınca açılan ekranda + ile yeni bir madenci tanımlaması yapınız. Açılan Ekrana ben ETHMaden ve ETHMadenci diyerek tanımlamalarımı yaptım.
 

madenci tanımlama bölümünden istediğiniz ismleri kullanarak sizde kendi madencinizi ismlendirin. Burada kullandığınız isimleri daha sonra miner ayarlarında kullanacaksınız. İşlem başarılı olursa aşağıdaki gibi bir resimdeki gibi bir ekran oluşacak.

 
Evet bu tanımlamaları yaptıysanız buradaki işleminiz bitti. Şimdi Hiveos sisteminde wallet ve miner tanımlaması yaparak madenciliğe başlayalım. Eğer Hiveos sistemini bilmiyorsanız https://bitcointalk.org/index.php?topic=5301824.0 bu linki kullanarak nasıl kullanacağınız öğrenebilirsiniz.
Hiveos  cüzdanlar sekmesini tıklayarak wallet tanımlamamızı yapalım. Sağ tarafta bulunan Cüzdan Ekle butonunu tıklayınız. Açılan ekranda daha önce Binance’de yapmış olduğumuz tanımlama bilgilerini kullanarak wallet tanımlamamızı yapalım.
  


Bu aşamadan sonra kullanacağımız madenci ayarını yapalım. Sekmeden Havuz şablonları bölümünü tıklayarak açılan ekrandan madenciyi tanımlayalım.

İşlem sonucu Böyle bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu tanımlama artık rig inizin kullanacağı durumda. Yaptıgınız bu tanımlamanın yanındaki  bu füzeyi tıklayarak madenciyi çalıştıralım. Yaklaşık 15 dakika sonra Binance madencilik tanımlamanızın olduğu ekranda sizin madenciniz gözükecektir. Sabırla bekleyiniz. Hiveos sisteminde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaştıysanız sorun yok sadece bekleyin. Binance güncellemeyi 15 dakika da bir yapıyor.

 
15 dakika sonra  Karşınıza çıkmış olacak. Hayırlı olsun.


Hiveos kurulu değil nasıl kurarım derseniz buradaki başlığı okuyunuz. https://bitcointalk.org/index.php?topic=5301824.0

Uzaktan Rig Açıp Kapatmak bu başlığı da okuyabilirsiniz. https://bitcointalk.org/index.php?topic=5310780


 

 
  
77  Local / Madencilik / Uzaktan Rig Açıp Kapatmak on: January 19, 2021, 08:50:59 PM
Uzaktan Rig Açıp KapatmakMadencilikte kullanılan cihazların en büyük sorunu ulaşılamaması. Bu duruma gelen rig in ya yanına gideceksin. Yada uzaktan ne olduğunu tahmin edip ona göre müdahale edeceksin. Bunu için değişik çözümler üretilebilir. Wifi priz ile komple rig i kapatıp açmak. 220 voltu komple kesmek. Ben yukarda ki iki ayrı kartı kullanarak buna daha işlevsel bir çözüm ürettim. Bunu sizinle paylaşayım dedim.
Birinci kart HW-584 8-yönlü W5100 ağ kontrol kartı. Üzerinde http protokolü bulunan bir ağ kontrol kartı. Bu kart 5 volt verildiği zaman 8 kanal kontrolü yapabileceğiniz bir web sitesi gibi çalışır. 192.168.1.4/30000 ip ve port kullanarak çalışır.Sistem tarayıcıdan ip ve port yazılınca kendi durumunu gösteren bir sayfa döndürür. Sabit olarak olan röle durumu off olarak cevap verir. Bu durumu değiştirebilirsiniz. Kontrol kartı üzerinde bulunan butona 5 saniye basılı tutunca yeni ayarınız defaut duruma geçer. Ben Bütün role kontaklarını on durumuna getirerek bunu butonu kullanarak default ayar durumuna getirerek kullanıyorum. Local ip olduğu için riglerin olduğu yerde mavi ON/OFF yazan tuşları kullanarak röle kontrolünü yapmak çok kolaydır. Eğer uzaktan erişecekseniz modemin 8080 nolu portunu 192.168.1.4/30000 yönlendirirseniz dış ip erişiminde yukardaki gördüğünüz sayfa sizi karşılar. Buradan istediğiniz röleyi aç kapa yaparak  rig i kontrol edebilirsiniz.

İkinci kart 8 li röle kartı.

Bu kartın 5 volt ve 12 volt iki çeşidi var. Ben 5 volt olan modeli kullanıyorum. Röleler on duruma getirilince elektrik tamamen kesilip yeniden gelince rig psu larının çalışmasına engel olmadan çalışmaya başlar.  Bu rölelerin normalde kapalı ve normalde açık olan orta uçlu olan 3 çıkışı vardır. Buraya bağlayacağınız kabloyu anakartın power switch kontaklarına bağlayınca on off seçenekleri yardımı ile uzaktan rig i direk power switch butonunu kullanarak açıp kapaya bilirsiniz. Eğer rig donma yaptıysa on off butonu konumunu yaklaşık 20 saniye on yada off durumunda bekleterek anakartı hard reset yapabilirsiniz. Ayrıca 2power kullanıyorsanız gene buradaki röle kontaklarına bağlayacağınız kabloyu ikinci powerin 24 pin soketindeki start strabı ( Yeşil + Siyah Kablo ) yerine bağlayarak ikinci power resetleme durumunda da uzaktan müdahale edebilirsiniz.  8 röle olduğu için toplamda bu anlattığım şekilde 4 rig kontrol edile bilir.

Birden fazla rig iniz var ise modeminizin 8080 portunu kullanmak yerine çalışan herhangi bir rigin konsolunu kullanarak local ip olarak ta müdahale edebilirsiniz.

Ben Hiveos kullanıyorum. Rig lerden herhangi birisinin konsoluna erişince diğer rig lere buradan curl kullanarak erişim sağlıyorum.   

Curl localde kullanımı şu şekilde;
Her rölenin bir numarası var, ayrıca her rölenin bir de konum numarası var.

Şöyleki

1 Nolu Röle ON=1 OFF=0
2 Nolu Röle ON=3 OFF=2
3 Nolu Röle ON=5 OFF=4
4 Nolu Röle ON=7 OFF=6
5 Nolu Röle ON=9 OFF=8
6 Nolu Röle ON=11 OFF=10
7 Nolu Röle ON=13 OFF=12
8 Nolu Röle ON=15 OFF=14
ALL ON Röle ON=55  Bütün röleleri ON konumuna alır.
ALL OFF Röle OFF=56  Bütün Röleleri OFF konumuna alır.
Chane Ip/Port 0 Buradan istediğiniz ip yada portu girerek sizin istediğiniz port ve ip default duruma getirilir. Bunun için işlem sonrası kart üstündeki butuna 5 saniye basınız.


1 - curl 192.168.1.4/30000   rölelerin genel durumu.
2 - curl 192.168.1.4/30000/6   4 Nolu Röleyi OFF konumuna alır.
3 - curl 192.168.1.4/30000/7   4 Nolu Röleyi ON konumuna alır.
 
Kolay gelsin.


https://tr.aliexpress.com/item/33030531291.html
https://tr.aliexpress.com/item/4000207593804.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.43612d54z7U2gP&algo_pvid=3827c1da-ccb5-484f-9c62-728b93bed2b6&algo_expid=3827c1da-ccb5-484f-9c62-728b93bed2b6-7&btsid=0bb0623e16110858867252040e5d3f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
78  Local / Ekonomi / Crypto.com’dan rezervasyon devi Booking ile iş birliği on: January 18, 2021, 08:27:42 PM
Crypto.com’dan rezervasyon devi Booking ile iş birliği

Dijital devir kendini her anlamda göstermeye başladı. Son olarak ise turizm endüstrisinin devlerinden Booking.com, Crypto.com ile iş birliğine giderek bu anlamdaki önemli anlaşmalardan birine imza attı.

İki firma arasındaki ortaklık, Crypto.com kullanıcılarına özel seyahat indirimleri sağlıyor. Crypto.com uygulamasında Booking rezervasyonu yapan Crypto.com kullanıcıları, konaklamalarında yüzde 25’e varan indirimden faydalanabilecekler. Ayrıca Crypto.com Visa kartlarını kullanarak ödeme yapan kullanıcılar, ücretsiz ve sınırsız LoungeKey havaalanı bekleme salonu erişimi ve dünya çapındaki ATM’lerden ücretsiz para çekme gibi avantajların yanı sıra harcamalarının yüzde 8’ini iade olarak alabilecekler.

Uzmanlar, küçük yatırımcıların dijital endüstriye adeta akın ettiğini ve gidişatın bu tür anlaşmaları artıracağını belirtiyor.

“Turizm sektörü pandemi sonrası döneme hazırlanıyor”
Hem Bitcoin başta olmak üzere dijital varlıkların fiyatının 2021’e müthiş bir hızla girmesi hem de aşı çalışmalarındaki büyük ilerleme iki taraf için de bu anlaşmanın önemini gözler önüne serdi. Pandemi sonrası yaz sezonuna hazırlanan turizm sektörü dijital varlıkların ve ödemelerin değerini daha çok anlamış durumda…

Crypto.com CEO’su Kris Marszalek konuyla ilgili olarak, “Crypto.com 2020 yılında Crypto.com kart programımız ile türünün en yaygın kullanılan kartı haline geldi ve şimdi dünya çapında pandemi sonrası tekrar seyahat etmek isteyen 5 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyoruz” dedi. Marszalek ayrıca diğer sektörlerde de benzer anlaşmaların yolda olduğunun bilgisini verdi.

https://uzmancoin.com/booking-crypto-com/
79  Local / Konu Dışı / Meksika'da Devlet Başkanı Obrador’un basın açıklamalarının tamamının yayınlanmas on: January 13, 2021, 08:25:02 AM
Meksika'da Devlet Başkanı Obrador’un basın açıklamalarının tamamının yayınlanması yasaklanacak

Meksika Federal Seçim Enstitüsü, haziran ayında yapılacak kongre ve eyalet seçimlerinden önce basın kuruluşlarının Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un açıklamalarının tamamını yayınlamasını geçici olarak yasaklayacağını açıkladı.

Seçim Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Obrador’un basın açıklamalarını, projelerini duyurmak ve muhalefeti eleştirmek için kullandığı gerekçesiyle tamamının yayınlanmasına 4 Nisan itibarıyla yasak getirileceği ifade edildi.

Obrador’un basın açıklamalarının, muhalefet partilerinin şikayeti üzerine ve haziran ayında yapılacak kongre ve eyalet seçimlerinde adaleti sağlamak amacıyla kısıtlandığı belirtildi.

Geçici yasağın 6 Haziran'a kadar süreceği kaydedildi.

https://tr.sputniknews.com/guney_amerika/202101131043566823-meksikada-devlet-baskani-obradorun-basin-aciklamalarinin-tamaminin-yayinlanmasi-yasaklanacak/


Gidip Meksika'ya mı yerleşsek ne yapsak. Aynı yurdum havaları orada da var. Pek yabancılık çekmeyiz gibi.
80  Local / Ekonomi / Merkez Bankası'ndan 20.9 tonluk altın satışı on: January 13, 2021, 08:20:24 AM
Merkez Bankası'ndan 20.9 tonluk altın satışı

Merkez Bankası eylül ayında gerçekleştirdiği 45.5 tonluk altın satışının ardından kasımda 20.9 ton altın sattı. Uzmanlar, TCMB'nin döviz rezervi ihtiyacını karşılamak için satış yapmış olabileceğine işaret etti.

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından hazırlanan kasım ayı raporuna göre, Türkiye 20.9 ton satışla merkez bankaları arasında ilk sırada yer aldı. Yılın ilk 11 ayında 201 ton altın alan TCMB, 66.4 tonluk satış gerçekleştirdi. Böylece TCMB net 134.6 tonluk altın alımı yapmış oldu.

Sözcü'den Recep Genel'in haberine göre, NoorCM Bireysel Portföy Yönetimi Birim Müdürü Arzu Toktay, satışla ilgili şunları söyledi:

"Türkiye'nin 20.9 ton satış ile diğer merkez bankaları ile ayrışması değişen beklentilerden ziyade likidite ihtiyacı ile açıklanabilir. Türkiye üçüncü çeyrekte başlayan ve kasım ayında da süren altın satışına rağmen 2020 yılı genelinde altın rezervini en fazla artıran ülke olarak görülüyor” ifadelerini kullandı.

'Türkiye en fazla altın rezervine sahip ülkeler arasında 11. sırada'
TCMB'nin altın ithalatını sınırlamak için yurtiçi piyasalara altın vermeyi tercih etmiş olabileceğini belirten altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise “TCMB altın ithalatı dolayısıyla yurtdışına döviz çıkışını azaltmak istemiş olabilir” diye konuştu.

Dünya Altın Konseyi verilerine göre merkez bankaları kasımda 16 ton altın satın alınırken, 23.3 tonluk satış yapıldı. Kasımda Özbekistan 8.4 ton, Katar 3.1 ton, Hindistan 2.8 ton ve Kazakistan 1.7 ton altın alırken, Türkiye 20.9 ton, Moğolistan 2.4 ton altın sattı.

Verilere göre ABD 8.133 ton altın ile en fazla altın rezervine sahip ülke konumunda bulunuyor. Bu ülkeyi 3.362 ton ile Almanya, 2.451 ton ile İtalya takip ediyor. Türkiye ise 547 ton ile 11. sırada yer alıyor.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/202101131043566488-merkez-bankasindan-209-tonluk-altin-satisi/
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!