Bitcoin Forum
May 07, 2024, 06:33:51 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin ve Vergi  (Read 50154 times)
yunus64
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
September 24, 2017, 09:00:25 PM

Çoğu arkadaşın da dediği gibi burası Türkiye, yarın neler olacağını bilemeyiz. O yüzden şimdiden tedbirli olmakta fayda var bence. Küçük meblağlar halinde çekmek çok mantıklı olur.

peki bu kucuk meblağlarin bir sınırı varmıdır. Yani haftada ne kadar cekersem radara yakalanmam mesela,
TalkImg was created especially for hosting images on bitcointalk.org: try it next time you want to post an image
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
thefunkybits
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1000

View Profile
September 26, 2017, 05:37:14 PM

bu konuyu bende merak ediyorum misal ayda 10 bin lira gibi bir rakam sıkıntı yaratır mı illa ki beyan etmek mi gerekiyor?
richardbozkurt
Newbie
*

Activity: 16

View Profile
October 03, 2017, 03:38:17 AM

konuyla ilgili olarka

BTc Turk sitesinde yarim coinim var ama basima bildigin bela oldu , asagidaki gibi devlet benden 74 tl vergi kesmis yuh yaa yuy

bu olay tam olarak ne dostlar bilen birisi rica etsem anlatabilirmi

FATURA LİSTESİ

*   No   Tarih   Ödenecek Tutar   Detay    27-09-2017 16:51:27     74,13 TRY
Alosa
Full Member

Activity: 238
Merit: 104

Alaattin

View Profile
October 03, 2017, 07:12:56 AM

Maliye buna da kanunla vergi koyar.

█▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔█
█  🔒
SAFECRYPT.IO CRYPTOEXCHANGE   • WHITEPAPERTHREADWEBSITE 🚀 ICO IS LIVE  🔥JOIN NOW!🔥   █
█▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂█
santinotr
Member
**

Activity: 126
Merit: 12

View Profile
October 03, 2017, 08:49:19 AM

konuyla ilgili olarka

BTc Turk sitesinde yarim coinim var ama basima bildigin bela oldu , asagidaki gibi devlet benden 74 tl vergi kesmis yuh yaa yuy

bu olay tam olarak ne dostlar bilen birisi rica etsem anlatabilirmi

FATURA LİSTESİ

*   No   Tarih   Ödenecek Tutar   Detay    27-09-2017 16:51:27     74,13 TRY

İlgili fatura devletin size kesmiş olduğu vergi değil. BTCTurk sitesinin sizin yaptığınız işlemlerden elde ettiği komisyon gelirini vergilendirip size e-fatura iletmesi. Sizin tarafınızda ödenecek bir miktar yok BTCTurk işlemlerinin yasal zemine dayandığını kanıtlamak adına böyle bir mail göndermiş size, endişe etmeyin.
Alosa
Full Member

Activity: 238
Merit: 104

Alaattin

View Profile
October 03, 2017, 11:09:53 AM

Devlet herşeyden vergi alıyor ya la

█▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔█
█  🔒
SAFECRYPT.IO CRYPTOEXCHANGE   • WHITEPAPERTHREADWEBSITE 🚀 ICO IS LIVE  🔥JOIN NOW!🔥   █
█▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂█
prolambo
Full Member

Activity: 317
Merit: 114

View Profile
October 03, 2017, 11:14:50 AM

Buna benzer konu daha öncede açılmıştı. Aynı şeyi paylaşıyorum.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=936644.msg21048071#msg21048071

Bu işin vergisinin olması için bir mal-alım satımı ve karşılığında kazanç elde etmeniz gerekiyor. Burda mal alım satımı yok. Emtia değişimi var. Aynı altın-gümüş veya dolar-euro bozdurmak gibi bir emtia değişimi var. Takas işlemi var. Dolardan çok kazandığımızda vergisinin ödenmemesi gibi bunda da vergilendirilecek bir durum yok. Tabi maliye bu her kazanca göz dikebilir. İleride bu kripto paralar ile ilgili mevzuat çıkabilir. Mevcut mevzuatlar kripto paralar için yetersiz. Ama şu anda böyle bir durum yok. Kazancınızı belgelediğiniz sürece istediğiniz gibi çekebilirsiniz.

Benim bildiğim 100bin TL üzeri çekimlerde izlemeye alınırsınız. Ona da maliyeden önce MASAK(Mali Suçlar Araştırma Komisyonu) bakar. Daha sonra Gelir İdaresi bununla ilgili gerekirse bir vergilendirme yapar.

Şu an dediğim gibi bir mevzuat olmadığından gönül rahatlığı ile işlem yapılabilir.
afmfk06
Member
**

Activity: 365
Merit: 10

View Profile
October 14, 2017, 01:49:47 PM

Bitcoin mevcut yasalarla bile vergilendirilebilir. Buna engel bir durum yok. İllaki mevzuatta bir yerde bitcoin ifadesinin geçmesine getek yok.
grkms
Sr. Member

Activity: 322
Merit: 251

View Profile
October 14, 2017, 02:43:08 PM

Yahu zaten kullanmış olduğumuz laptop ' dan elektrikten internetten herşeyiyle vergisini almış bulunuyor . Eğer ki içiniz rahat etmiyor bu kazancın vergisini ödeyeceğim diyorsanız çıkartın %15 ' ini . Yardım kuruluşlarına bağışlayın bir hayra vesile olsun.
TroubleMaker
Sr. Member

Activity: 355
Merit: 250

blockchaintr.net

View Profile WWW
October 14, 2017, 03:01:24 PM

Arkadaşın sorduğu soruyu aslında ben de merak ediyorum. yıllık 25K sınır demişsiniz. Ben ayda 1-2K çekiyorum, maaşım yetmediği için biraz da buradan alıyorum. Yıl sonu 25'i geçer mi geçmez mi bilmem de, sorarlarsa büyük ihtimalle freelancer bir iş yapmışım gibi anlatırım diye düşünüyorum. Özel ders vermek gibi. Ama sanırım o da yasak:)

Hindistan'da şöyle bir yol izlenecekmiş;

"Henüz adı konmamış olsa da, hazırlanmakta olan regülasyonlar aktif hale gelince tüm bitcoin işlemleri Hindistan Menkul Kıymetler ve Yatırım Borsası tarafından izlenebilir olacak. Bitcoin’e tıpkı altın muamelesi yapılacağını belirten yetkililer, kayıtlı borsalarda işlemlerin yapılmasına da izin verecekler. Bu sayede kara para aklama, terör örgütlerine fon sağlama ve uyuşturucu ticareti gibi kanun dışı kullanımların da önüne geçilecek."

http://fintechtime.com/tr/2017/07/bitcoin-ile-yapilan-para-transferlerine-vergi-geldi/
LaZa68
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
October 15, 2017, 11:28:45 AM

bende bu vergi olayından çok çekiniyorum umarım bi gün yakamıza yapışmazlar  Angry
lilifcik
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
October 24, 2017, 09:30:45 AM

Yasalarda bitcoin olmadığına göre vergide Yoktur diye düşünüyorum. Ha olsa bile yine fakirinden  alırlar orası aşikar

▬▬[  REMIIT.IO  ]▬▬[Resolve Trust Issues]▬   
▌ Decentralized Remittance & Payment Platform ▐
▬▬  PRE - SALE STARTS SEPTEMBER 2018▬▬| Twitter  | Telegram  | ANN  | Medium  | LinkedIn   | Facebook| ▬▬
FrogDogg
Member
**

Activity: 60

View Profile
October 25, 2017, 12:26:43 PM

bununla  ilgili çalışma yapılacak mı bilgisi olan var mı?
burky155
Member
**

Activity: 532
Merit: 12

View Profile
October 25, 2017, 06:21:38 PM

Evde 6 ekran kartıyla ETH kazıyorum, gelen elektrik faturası 400 tl civarı oluyor, şu an birikimim olsa dahi bu vergi işlerinden çekindiğim için 2. bir yatırım yapıp daha fazla kazmayı gözüm yemiyor. Gelen elektrik faturasının çokluğuna göre incelemeye alınan ve ceza yiyen arkadaşları duydum.. Henüz bu konuda kimse de çıkıp bir şey söylemedi. Sanırım paramı Bitcoin'e yatırım artmasını bekleyeceğim.. En azından Pitpay Card kullanarak istediğim miktarı herhangi bir bankamatikten çekebiliyorum.

jackspow
Member
**

Activity: 178

Be Free

View Profile
October 25, 2017, 09:12:39 PM

2018 sonlarına doğru en azından Türk borsalarından ciddi bir vergi alınacağını düşünüyorum. Sonuçta oraya kimlik bilgilerimizle kayıtlıyız. Bu borsalar da tüm coin adreslerimizi kayıt altına alabilir. Gelen ve giden tablosunu çizebilirler. Bizde bir sektör baş göstermeye başladığında ilk önce vergisi düşünüldüğü için bu iş de kaçak yollara yönelime sebebiyet verecektir. Devlet bu işi zorlaştırmasa keşke... Ama imkansız işte. İlla para için burunlarını sokacaklar.
paulkeres
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
October 26, 2017, 02:38:29 PM

herşeyden vergi alıyolar sıra bunada gelir.
barisbilgili
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 271

View Profile
October 26, 2017, 03:37:17 PM

Vergi konusu hala Türkiye'de muallakta. Karşılık olarak altın vs. statüsünde olsa tüm kripto paralar ve vergiden muaf tutulsa kimsenin başı ağrımasa ne güzel olurdu.

█████▄▄██
███▄█████
██▄███████▄
████████████████
███▀██████████▀
██▄████████████▄
░█████▀▀▀▀▀▀█████
████▀████████▀████
▀▀▀▀▄▄▄▄▄█████████
█████▀███████▄████
███████▀▀▄▄▄█████
███████████████▀
████████████▀▀
OMBARD.com|.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
██████░██░████░██
▄▄░▄▄░▄▄░▄▄░▄▄░▄▄▄▄
▀▀░▀▀░▀▀░▀▀░▀▀░▀▀▀▀
██████████████
▄▄░▄▄▄▄░▄▄░▄▄▄▄▄▄
▀▀░▀▀▀▀░▀▀░▀▀▀▀▀▀
██░██░██████████
▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▄░▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀░▀▀░▀▀▀▀
.
PICK,
PLAY,
PROSPER!
|.

██████
██████████
██████████
██████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
█████████████████   ██
PROVABLY
FAIR
1%█████████████████   ██
HOUSE
EDGE
100%█████████████████   ██
DEPOSIT
BONUS

▄▀▀▀

▀▄▄▄
.
Play now
.

▀▀▀▄

▄▄▄▀
afmfk06
Member
**

Activity: 365

View Profile
October 26, 2017, 08:47:00 PM

Arkadaşlar cripto paraya vergi yakındır. Torba yasaya konulan gelir kalemleri dikkate alındığında bu açıkca görülür. Bir de piyasanın nadıl işlediğini öğrenen bir işbilir bürokrat çıksın hemen vergi konulur.
ForeverFener
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
October 26, 2017, 09:02:17 PM

Güzel bir vergi kaynağı bitcoin ama ülkemizde bu işlemleri tespit edecek kapasite yok zaten böyle bir işlem kapasitemiz olsaydı şuan bulundğumuz konuma düşmezdik gibime geliyor.Sadece yalandan koyarlar bu vergiyi o da koyarlarsa.
Ebat
Member
**

Activity: 90

View Profile
October 26, 2017, 09:12:27 PM

Yeterki bi kokusunu alsinlar , once vergi koyarlar , sonrada verginin vergisini , ha bi de OTV tabiki Smiley)
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 »  All
  Print  

Jump to: