Bitcoin Forum
May 13, 2024, 11:02:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin ve Vergi  (Read 50154 times)
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
January 28, 2016, 03:18:30 PM

Bu konu ile ilgili bizim tüm yorumlarımız afaki kalacak. Vergi ile ilgili tüm kanunları, içtihatları ve şerhleri yalayıp yutmuş birisi bu konuda bir yardımcı olabilir. Bunun için bilgi edinme kanunu yoluyla gelir idaresi başkanlığına konu sorulup net bir cevap alınabilir. Hatta özelge hazırlamasını bilenler özelge doldurup sorabilir. Bizde burada boşuna tartışmamış oluruz. Aslında bu işi @mhanbostanci çok iyi yapabilir. Tabi kendisi içinde uygunsa

Vergi dairesine gidip bitcoin ile satış yapabileceğim bir eticaret sitesi açacağımı bunun vergilendirmesinin nasıl olacağını sordum. (Arada bir bitcoini anlattım memura) Memurdan aldığım cevap direk ürünlere btc olarak fiyat girişi yapılırsa şu an için bir yaptırım olamaz dedi ancak o biriken bitcoinlerinizi bozdurup banka hesaplarınıza çektiğinizde hesaplar inceleme altına alınır dedi. (Yıllık belli bir limit varmış heralde 24.000 TL gibi)

Maalesef bu tür görüşmeler hiçbir işe yaramaz. Bize resmi bir başvuru ve resmi bir cevap lazım. Diğer türlü memur bile bol keseden sallar.
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
acemibtc
Sr. Member

Activity: 456
Merit: 261

View Profile
January 29, 2016, 05:13:13 AM

Bu konu ile ilgili bizim tüm yorumlarımız afaki kalacak. Vergi ile ilgili tüm kanunları, içtihatları ve şerhleri yalayıp yutmuş birisi bu konuda bir yardımcı olabilir. Bunun için bilgi edinme kanunu yoluyla gelir idaresi başkanlığına konu sorulup net bir cevap alınabilir. Hatta özelge hazırlamasını bilenler özelge doldurup sorabilir. Bizde burada boşuna tartışmamış oluruz. Aslında bu işi @mhanbostanci çok iyi yapabilir. Tabi kendisi içinde uygunsa

Vergi dairesine gidip bitcoin ile satış yapabileceğim bir eticaret sitesi açacağımı bunun vergilendirmesinin nasıl olacağını sordum. (Arada bir bitcoini anlattım memura) Memurdan aldığım cevap direk ürünlere btc olarak fiyat girişi yapılırsa şu an için bir yaptırım olamaz dedi ancak o biriken bitcoinlerinizi bozdurup banka hesaplarınıza çektiğinizde hesaplar inceleme altına alınır dedi. (Yıllık belli bir limit varmış heralde 24.000 TL gibi)

Maalesef bu tür görüşmeler hiçbir işe yaramaz. Bize resmi bir başvuru ve resmi bir cevap lazım. Diğer türlü memur bile bol keseden sallar.
Aslında bitcoinin ne olduğunu nasıl işlediğini bilseler birşey diyecekler de bilmediklerinden ne söylerlerse o dur diyoruz
simplelife888
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
January 29, 2016, 06:01:51 PM

Eğer devlet kendisi yakalarsa vergi kaçırmaktan ötürü çok kötü yaptırımlar uyguluyor.
Bence sizler paşa paşa gidin 500 lira 1000 lira artık her neyse ödeyin kurtulun.

hocam bitcoin alıp trade ile yıllık 21 bin liradan fazla kar ederseniz devlet bunu nasıl anlayabilir ki?
bunu denetleyecek bir mekanizma henüz yok
tek dikkat edilmesi gereken bankadan çekim oranına dikkat etmek..
[/quot
Yıllık 21 bin kazanç Türkiye de iyi bir rakam kaldı ki bunun fazlasını kazanmak isterse farklı hesaplar kullanarak da işini yürütemez mi ?
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
January 29, 2016, 06:30:28 PM

Bu çok güzel bir bilgi olmuş. O halde yıllık 24000 tl altı bırakarak nakde çevirmemiz mantıklı olacaktır.
Ek gelir kapısı olarak görenler için yeterli bir miktar. Yatırımcılar konusunda kararsız kaldım.
acemibtc
Sr. Member

Activity: 456
Merit: 261

View Profile
February 04, 2016, 07:54:57 PM

O zaman siz bir başvuruda bulunun bizi bilgilendirin. Biz bu kadarını yapabiliyoruz sadece memura sorabildik. İşe yarar görüşmeler yapıp sonuçlarını yazmanı bekleriz.
fuathan
Hero Member

Activity: 1092
Merit: 520

Aleph.im

View Profile
February 08, 2016, 03:14:40 PM

Bitcoin'in vergilendirme sistemi Türkiye'de devreye girerse devlet yağlı kapı diye öyle bir destekler ki BTC'yi... BDDK işin içine girer ve yasal düzenlemeler peşi sıra takip eder...
Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
February 08, 2016, 06:38:40 PM

Vergilendirme konusunda bir şey sormak istiyorum. Anladığıma göre yıllık 25.000 tl ile devlet sınırlandırıyor. Aileden birilerinin hesabına çektiğimde her kişi içinmi 25.000 tl geçerli yoksa ailenin hesabına toplam mı bakılıyor acaba?
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 08, 2016, 06:54:09 PM

Vergilendirme konusunda bir şey sormak istiyorum. Anladığıma göre yıllık 25.000 tl ile devlet sınırlandırıyor. Aileden birilerinin hesabına çektiğimde her kişi içinmi 25.000 tl geçerli yoksa ailenin hesabına toplam mı bakılıyor acaba?

Her koyun kendi bacağından asılır Smiley
Penguen
Hero Member

View Profile
February 08, 2016, 07:01:01 PM

Teşekkürler olcay. Ben 50.000 tl lik ek gelir olsa yeter zaten. Hatta öyle olsa ana gelir gibi olur bir bakıma. Her sene bu rakam güncelleniyor mu ?
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 08, 2016, 07:28:26 PM

Teşekkürler olcay. Ben 50.000 tl lik ek gelir olsa yeter zaten. Hatta öyle olsa ana gelir gibi olur bir bakıma. Her sene bu rakam güncelleniyor mu ?

Evet güncellenir. 2016 için 24.000 tl . Şuradan bakabilirsin=> http://www.gulbenkmusavirlik.com/arizi-kazanclara-iliskin-istisna-133.html
simplelife888
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
February 09, 2016, 12:08:48 AM

25 000 rakamı kişi başı yıllık olarak düşünürsek biz 4 kişiyiz 100 000 ne kadar kazancımdan vergi vermeyeceğim anlamına geliyor bu çok iyi bir rakam gerçekten bunun anlamı da vergisiz dünya demek benim için .
Penguen
Hero Member

View Profile
February 09, 2016, 06:47:04 AM

25 000 rakamı kişi başı yıllık olarak düşünürsek biz 4 kişiyiz 100 000 ne kadar kazancımdan vergi vermeyeceğim anlamına geliyor bu çok iyi bir rakam gerçekten bunun anlamı da vergisiz dünya demek benim için .

BTCtürk para yatırırken sizin adınıza olan hesap istiyor. Sanırım para çekerken de aynı gönderimlerde hesabı iyi yapmak lazım hesapları karıştırmamak lazım. Benim için o rakamlara gelmek yakın zaman için mümkün değil zaten. Belki o zamana kadar bir düzenleme gelir.
bennasilbuyukadamolucam
Newbie
*

Activity: 41
Merit: 0

View Profile
February 15, 2016, 08:42:48 PM

Bitcoin discussion > legal forumunu okuyorsanız görmüşsünüzdür; bundan iki gün önce wyoming eyaletinde yaşayan biri kendisine gelen faturaya ilişkin konu açmış. faturası için ifade vermesi istenmiş. ilgili faturayı çok fazla inceleme fırsatım olmadı ama fatura içeriğinde arkadaşa wyoming eyaletinin dijital para birimlerine ilişkin kanunlarını iletmişler. kendisi de verilecek ifade için diğer forum üyelerinden yardım istiyordu.

BTCTurk'de günlük ve aylık olarak belli para çekme limitleri var ama bu para limitlerine rağmen herhangi bir yasal işlemden veya sorgulamadan geçen oldu mu ?
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
February 15, 2016, 08:47:57 PM

Bitcoin discussion > legal forumunu okuyorsanız görmüşsünüzdür; bundan iki gün önce wyoming eyaletinde yaşayan birinden faturası için ifade vermesi istenmiş. ilgili faturayı çok fazla inceleme fırsatım olmadı ama fatura içeriğinde arkadaşa wyoming eyaletinin dijital para birimlerine ilişkin kanunlarını iletmişler. kendisi de verilecek ifade için diğer forum üyelerinden yardım istiyordu.

BTCTurk'de günlük ve aylık olarak belli para çekme limitleri var ama bu para limitlerine rağmen herhangi bir yasal işlemden veya sorgulamadan geçen oldu mu ?

Türkiye'de bununla ilgili yasa yok. Arızi kazançlar üzerinden değerlendiriliyor. Kaynağını belirtirseniz bir sorun çıkmayacaktır, çünkü yasa olmadığı için boşluk var.
fenerium82
Newbie
*

Activity: 27

View Profile
February 18, 2016, 04:01:01 PM

Türkiyede bitcoin üzerinden vergilendirme şuan için yok ama ileride ne olur bilinmez ama devletin bitcoin hakkında bilgi sahibi olup vergilendirmeyi düşünmesi baya uzun bir süre alacağından eminim.
WadeWilson
Newbie
*

Activity: 47

View Profile
February 23, 2016, 10:10:59 AM

Herkes alım satım ve 20 bin civarı fiyatlar için konuşmuş.

Diyelim ki benim hesabıma birisi yanlışlıkla (ki bu bitcoinde olmaz ya Cheesy ) 10.000 bitcoin gönderdi , ya da ben bir pizza ısmarladım birisine o da bana 10.000 bitcoin olarak ödeme yaptı Cheesy sonra ben bunu tl olarak nasıl çekebilirim?

Hayır legal olarakta nasıl yapacağımı bilmiyorum , hedef illegal olarak parayı kurtarmak değil vergisi neyse ödeyelim ama nasıl bir ödeme , nereden kazandım diyeceksin bu durumda? Vergi memuruna birisi yanlışlıkla göndermiş bende cep ettim dersen neler olabilir? Faucet faucet biriktirdim alın teri desen ne farkedecek bilmeyecek zaten. Kısacası harbiden çok paranız var milyon dolarlar var bitcoin ile ve bir anda oldu bu , o parayı nasıl tl olarak legal bir şekilde çekebilirsiniz?
WadeWilson
Newbie
*

Activity: 47

View Profile
February 23, 2016, 10:25:08 AM

Tamamda ne vergisi vereceğimizi nasıl bileceğiz ve nereye vereceğiz?

Yani ben bir kişiyim , şirket değilim , bankama 25 milyon dolar çektim bir anda. Nereye gidiyorum kime gidiyorum ne diyorum?
varanvaran
Legendary
*

Activity: 1066
Merit: 1013

Bitcoin Trader

View Profile
February 23, 2016, 10:26:17 AM

gerek legal gerekse illegal şekilde bu parayı vergisiz alınabilir.

ben yapıyorum müşterilerime  

müşteri vergisiz elden teslim 100 BTC bozduruyor tamam diyorum ona göre ben btc yi alıp nakite çeviriyorum bir şekilde aynı gün yada maksimum 1 gun sonrasında (belli olmaz tarihi) müşteriye elden teslim ediyorum.

ama çoğunlukla ben vergilendirmeden yanayım ve müşterilerime ufak meblaglar ise 100 BTC gibi vergilendirmeden dolayı komisyonu buna göre yapıyorum

bende devlete %18 değilde %12 %10 gibi vergiler vermeye çalışıyorum

her türlü bitcoin nakite dönüşür.

M.Cnl
Member
**

Activity: 105
Merit: 10

View Profile
February 27, 2016, 10:53:11 PM

Arkadaşlar merhaba;

Bu konu ilgimi çekti çünkü benimde aklımı kurcalayan bazı durumlar var. Ben şuan çalışmıyorum ancak btc den aylık 3-4 bin tl arasında kazancım var ve parayı btcturk ten banka hesabıma aktarıyorum.. Bu konuda devlet takibine girermiyim bir önlem almam gereklimidir. Yardımcı olacak arkadaşlar varsa memnun olurum...
umid20
Newbie
*

Activity: 37

View Profile
February 28, 2016, 04:08:44 PM

ben anlamıyorum. neden parani  btc olarak tutmuyorsunda bankada tutuyorsun? ihtiyacın olduğu miktarı çek kalan parayı btc olarak elinde sakla. sikeyim devleti. neden benim param devlete vergi olarak gitmeli lan?
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  

Jump to: