Bitcoin Forum
May 09, 2024, 06:16:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin ve Vergi  (Read 50154 times)
entr (OP)
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 277

View Profile
June 22, 2015, 11:36:03 AM

Büyütmeyi düşündüğüm bir ticaret projem var.Ayda 10000 Tl gibi bir miktarı Bitcoine çevirip ticaret yapacağım.Kazandığım para tamamıyla banka hesabıma gelecek.Ana paramla tekrar bitcoin alıp tekrar ticaret yapacağım.Böyle bir durumda vergi işi ne olur? Banka hesaplarım şüpheli görülüp denetime girer miyim?
1715235402
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715235402
Reply with quote  #2

1715235402
Report to moderator
1715235402
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715235402
Reply with quote  #2

1715235402
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
June 22, 2015, 12:13:45 PM

Büyütmeyi düşündüğüm bir ticaret projem var.Ayda 10000 Tl gibi bir miktarı Bitcoine çevirip ticaret yapacağım.Kazandığım para tamamıyla banka hesabıma gelecek.Ana paramla tekrar bitcoin alıp tekrar ticaret yapacağım.Böyle bir durumda vergi işi ne olur? Banka hesaplarım şüpheli görülüp denetime girer miyim?

2014 yılında bir firma nın ortakları arasında olan bir davayı anlatayım size.
Olaylar şöyle gelişiyor.
Firma 2009 yılının nisanında, 2008 yılı karından ortaklara temettü ödemeyerek 40.000 TL gibi bir parayı borsada değerlendirmek istemiş.
Bunun için çalıştığı bankada şirket için bir yatırım hesabı açmak istemişler banka sittin tane prosedür çıkarmış.
Bunun üzerine parayı ortaklardan birine direk aktarmışlar.
Ortak kendi şahsi yatırım hesabında bir portföy oluşturmuş. 2009 sonunda hisseler %100 kazandırmış.
Ortak hisseleri satıp parayı geri şirkete EFT yapmış.
Muhasebeci gelen 80.000'i 40.000 ini ortağa verilen borcun geri ödemesi, kazanç olan 40.000'ide ortağın şirkete verdiği borç olarak kaydetmiş.
Bir kaç yıl böyle devam etmiş sonra ortaklar birbirine düşmüş.
Bu borsa işlerini yapan ortak ben bu kadar borç verdim şirkete deyip yakalarına yapışmış davalık olmuşlar.
Tabi bir kayıt kuyut olmadığından bu ortak söke söke aldı bu paraları şirketten.

Size önerim şu olacaktır.
Şirket adına btcturk.com da hesap açın.
Şirket hesabından buraya TL gönderin.
ordan öte parayı btc ye çevirip ne yapıyorsanız yapın.
parayı da aynı şekilde bu yoldan şirkete geri alın.
Ama bu bile sizin kurtarmaz.
Diyelim ki siz 10.000 TL yi btc alt coin arbitaj derken %500 kazandırdınız.
sizin para 50.000 oldu bunu da şirkete geri çekip aldınız.
bu para nasıl büyüdü bunu vergi dairesine açıklamanız çok zor olur.
entr (OP)
Sr. Member

View Profile
June 22, 2015, 12:51:03 PM

benim hatam yazmadım. ortada şirket yok kendimde çalışmıyorum öğrenciyim.yaptığım ticarette tamamıyla elektronik yurtdışında ucuz olan sanal bir ürünü bitcoin vasıtasıyla alıp Türkiye de kullanıcılara satıyorum.Aylık 10000 Tl hacim ise parçalar halinde yapılacak
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 22, 2015, 06:47:25 PM

benim hatam yazmadım. ortada şirket yok kendimde çalışmıyorum öğrenciyim.yaptığım ticarette tamamıyla elektronik yurtdışında ucuz olan sanal bir ürünü bitcoin vasıtasıyla alıp Türkiye de kullanıcılara satıyorum.Aylık 10000 Tl hacim ise parçalar halinde yapılacak

Bu yazdıklarınızdan şunu anlıyorum.
Yüksek ve muhtemel char alım satımı ile uğraşıyorsunuz. (Yeğenim böyle diyor buna)
İngilizceniz var. Çeşitli oyunlarda karakterini geliştirmiş yurt dışındaki oyunculara kolay para gönderebilmek için btc ile ödeme yapıyorsunuz.
Akabinde bu hesapları yurt içindeki kullanıcılara TL olarak satıyorsunuz.
Eğer bu işten aylık 10.000 ciro yapabiliyorsanız helal olsun bence ticaretinizi bir tık yukarı çekip http://www.karakteralsat.com/ gibi bir site için hazırlıklara başlayın bence.
siz daha öğrenciyken olayı çözmüşünüz.

Takdir ettim.
mudiko
Sr. Member

Activity: 321
Merit: 250

View Profile
June 22, 2015, 09:20:21 PM

Yüksek ve muhtemel char alım satımı ile uğraşıyorsunuz. (Yeğenim böyle diyor buna)
İngilizceniz var. Çeşitli oyunlarda karakterini geliştirmiş yurt dışındaki oyunculara kolay para gönderebilmek için btc ile ödeme yapıyorsunuz.
Eğer bu işten aylık 10.000 ciro yapabiliyorsanız helal olsun bence ticaretinizi bir tık yukarı çekip http://www.karakteralsat.com/ gibi bir site için hazırlıklara başlayın bence.

Takdir ettim.
[/quote

karakter al sat ve bitcoin arasındaki bağlantıyı kuramadım biraz daha açıklarsanız sevinirim
entr (OP)
Sr. Member

View Profile
June 23, 2015, 09:47:00 AM

Takdir ettim.

Sistem anlattığınıza benziyor evet ama kar oranı yüksek değil ayrıca birazda varsayım gözlemlerime dayanarak söylüyorum bunları henüz o seviyelerde ticaretim olmadı. Vergi vs. den başım ağlayacaksa zaten hiç bulaşmayacağım.
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
June 23, 2015, 02:40:24 PM

madem konu açılmış bende sorayım,
mesela ben 10.000 tl yatırdım, 6 ayda 50.000tl yaptım çektim diyelim. vergi dairesi bana sorar mı "şşş ne iş?" der mi. desin sorun değil yasal kesintiyi de ödemeye razıyım ben yasadışı bi işe bulaşmak istemem. direk 50bin'e el mi koyar? yoksa stopaj mı öderim. içeri mi girerim? deneyimli arkadaşlardan yanıt bekliyorum teşekkürler.

For rent...
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
June 23, 2015, 02:58:05 PM

Deneyimim yok ama tahminen kaçakçılık veya siber suçlu sayabilirler. Cevabı merakla bekliyorum Smiley
twats
Full Member

Activity: 155
Merit: 100

View Profile
June 27, 2015, 03:09:44 PM

Yıllık tüm banka hesaplarınıza 25 bin TL "Kaynağı belirsiz para" girişi olabilir, Devlet buna müsaade ediyor. Ancak toplam 25 bin liranın üzerinde para girişi olduğunda maliye bakanlığı peşinize düşüyor ve geriye dönük her bir işleminize hem ceza hem de vergi kesiyor.
Eğer aylık 2000 TL+ geliriniz varsa kurumsallaşmayı düşünün.
Vergi'den yırtmak için de "düşük vergili" (iletişim,altın-gümüş vs gibi) sektörlerde iş yapıyormuş gibi kendinizi gösterebilirsiniz.
cogabonito
Sr. Member

Activity: 240

View Profile
June 28, 2015, 07:34:17 PM

Bu zamana kadar Bitcoin işlemleri nedeniyle maliye ile problem yaşayan bir TC vatandaşı oldu mu?

guwera
Legendary
*

Activity: 1153
Merit: 1001

Coin-Turk.com

View Profile WWW
June 29, 2015, 08:20:58 AM

Bu zamana kadar Bitcoin işlemleri nedeniyle maliye ile problem yaşayan bir TC vatandaşı oldu mu?

şahıs hesapları ile yapılan işlemlerde büyük hacimler olmadıkça sorun olmaz. ama ticaret ile uğraşanların 3000-5000 TL bile hesaplarında dönse ve buna istinaden vergileri düşükse sıkıntı olabilir.

mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 30, 2015, 02:25:17 PM

madem konu açılmış bende sorayım,
mesela ben 10.000 tl yatırdım, 6 ayda 50.000tl yaptım çektim diyelim. vergi dairesi bana sorar mı "şşş ne iş?" der mi. desin sorun değil yasal kesintiyi de ödemeye razıyım ben yasadışı bi işe bulaşmak istemem. direk 50bin'e el mi koyar? yoksa stopaj mı öderim. içeri mi girerim? deneyimli arkadaşlardan yanıt bekliyorum teşekkürler.

Evet vergi dairesi kapınızı çalabilir. 25.000 sınırının altında kalmaya bakın bunun için bir kaç kişi adına farklı hesaplarla işlem yapma yoluna gidebilirsiniz.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 30, 2015, 02:48:30 PM

Arkadaşlar,

Bu başlıkta gelen sorulardan Türkiye'de vergi dairelerinin durumu hakkında bilginiz olmadığını görüyorum.
Ülkemizde son 15 yılda özellikle teknolojik zıplama nedeniyle vergi daireleri başta olmak üzere devletin takip sistemi çok ama çok değişti. Kısa notlarla durumu anlatmak isterim.

1. Eskiden yurt dışından bir ürünü getirdiğinizde faturada ne yazıyorsa gümrük o fiyat üzerinden vergi hesaplıyordu. BU ESKİDENDİ,
Artık ürünün ismini cismini google da taratıp tak diye adamın önüne koyuyorlar. Rayiç bedelinden vergilendiriyorlar

2. Eskiden bir usulsüzlük yaptığınızda devletin sizi tespit etmesi zordu. Şimdi son bilgi teknolojisi ile çapraz incelemeler yaparak en ufak fatura usulsüzlüğünü direk tak diye buluyorlar.

3. Eskiden vergi dairelerinde usulsüzlük arayan memurlar artık can sıkıntısından mükelleflere sarıyor ve daha da detaylı inceleme yapıyorlar.

4. Son bir kaç yıldır yeni uygulamaya koydukları birde "Volume Control" sistemi var.
Sistem şu şekilde işliyor;
Misal A firması 2012-2013-2014 de nisan ayında sırası ile 8.000-7.000-12.500-9.500 TL ciro yapmış.
A firması 2015 nisan'ında 50.000 ciro yapınca veya sadece 1000 TL ciro yapınca yazılım memuru uyarıyor ve mercek altına giriyorsunuz.
Aynı kontrol sistemini bireysel hesapları kapsayacak şekilde geliştirmeye çalıştıkları dedikodu olarak dolaşıyor.

5. Teknolojinin gelişmesi ile artık herkes mercek altında. Misal geçenlerde gazetenin birinde üçüncü sayfa haberi olarak şunu okudum.
Bir vurgun çetesi Nüfus müdürülüğü, Tapu dairesi, Emniyet de gerekli adamları ayarlamış.

70 yaşın üstünde, üstünde yüklü miktarda gayrimenkul olan ve birinci dereceden yaşayan akrabası olmayan kişilerin listesini çıkarmışlar.
Tek tek bu kişilerin mallarına çöküyorlarmış. 2012'den beri 200'a yakın vatandaşın malına mülküne bu şekilde çökmüşler.
İhbar üzerine polis bunları izlemeye alıyor ve yakalıyor. Haberi okuduktan sonra kendimi çıplak hissettim.
Vay arkadaş! Mafya nın teknolojik olanı da böyleymiş dedim.

Özetle,
bu dünyada herkesin herkesten haberi var arkadaşlar.

olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
June 30, 2015, 03:05:04 PM

Bu 25bin tl ile ilgili bir kanun maddesi varsa paylaşırmısınız. Okumak için soruyorum.
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2078

Crypto Swap Exchange

View Profile
June 30, 2015, 03:59:36 PM

Bu 25bin tl ile ilgili bir kanun maddesi varsa paylaşırmısınız. Okumak için soruyorum.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=GQ4Qqj49rt79C4Ep&type=teblig

1.7. Arızi Kazançlara İlişkin İstisna Tutarı

Gelir Vergisi Kanununun 82 nci maddesinde yer alan arızi kazançlara ilişkin istisna tutarı, 2015 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 23.000 TL olarak tespit edilmiştir.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
DirtyUniverse
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

All I want is a new CLEAN page for just to live!

View Profile
July 01, 2015, 01:45:19 AM

Online oyun serverları açarak para kazanıyordum ve hiç bir şekilde vergi ödemiyordum aylık 30.00 tl gelir oluyordu bazen paypal,bitcoin bazen de mobil ödeme. hiç bir sıkıntı yaşamadan hepsini çekebiliyordum, vergi felan da ödemiyordum. Oyunun telif hakları var o da ayrı bi muhabbet zaten. Başıma vergi'den asla bir sorun gelmedi ama telif hakkı yüzünden barınma sıkıntısı yaşıyordum çoğu datacenter kabul etmiyordu.

Ok
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
July 01, 2015, 09:48:48 AM

Şahıs olarak alım-satım dan süreklilik ve büyük meblağ kazanmadıkça maliye sizle uğraşmaz.Bu yıllık araç-satım ve gayrimenkulde de geçerlidir araç için 5 ten ev için 2 den sonrası risktir.Hele hele btc gibi bir işle uğraşmazlar.Belki yurtdışı exchange sitesinden size akrabanız btc gönderdi ve bozdunuz parayı çektiniz.Bu para transferini kazançtan nasıl ayırt edecekler ? Ya da tam terside geçerli.Banka hesabınıza Abd'den 30 bin $ gelse maliye kalkıp bunu kazanç yazıp sizden 6000$ para isteyemezse btc içinde aynı şey geçerli.Bunu ayırt etmek için size ait btc hesaplarını izlemesi gerekir.Buda btc ekosistemine aykırı.Kısacası uğraşmazlar,onlar büyük balık peşinde.
Karartma1
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1422

View Profile
July 01, 2015, 04:02:07 PM

Yıllık 100 bin liradan az bir miktar BTC borsalarından hesabınıza geliyorsa korkulacak bir şey yok. Bahsettiğim hacmin altında trade yapan binlerce insan var.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
July 01, 2015, 07:20:33 PM

Şahıs olarak alım-satım dan süreklilik ve büyük meblağ kazanmadıkça maliye sizle uğraşmaz.Bu yıllık araç-satım ve gayrimenkulde de geçerlidir araç için 5 ten ev için 2 den sonrası risktir.Hele hele btc gibi bir işle uğraşmazlar.Belki yurtdışı exchange sitesinden size akrabanız btc gönderdi ve bozdunuz parayı çektiniz.Bu para transferini kazançtan nasıl ayırt edecekler ? Ya da tam terside geçerli.Banka hesabınıza Abd'den 30 bin $ gelse maliye kalkıp bunu kazanç yazıp sizden 6000$ para isteyemezse btc içinde aynı şey geçerli.Bunu ayırt etmek için size ait btc hesaplarını izlemesi gerekir.Buda btc ekosistemine aykırı.Kısacası uğraşmazlar,onlar büyük balık peşinde.

Yanılıyorsunuz, tam aksine ülkemizde büyük Mükellefler, toplam vergi tahsilatının yüzde on-onbeşini karşılıyor,
Üstelik büyük Mükellefler işin kurdu, aldıkları nefesi bile vergiden düşüyorlar. Asıl vergiyi senin benim gibi sıradan Mükellefler, yani esnaf, tüccar , içşi, memur, emekliler ödüyor.

Tam aksine!
Devlet Gücü'nün yettiğinden vergi alıyor, büyük balığa dişini geçiremiyor ki...
bir emekli maliye müfettişinin Verdiği bir Seminere katılmıştım yıllar önce,
Eski parayla, 50 milyarlık tüccarsan, devlet sana yüzde yirmi ortaktır. Bunu kabullenerek ticaretinizi yapın!
50 trilyon liralık tüccarsanız korkmayın, devlet ne verirseniz eyvallah der. Hatta batacak gibi olursanız da korkmayın, yarattığınız istihdamı korumak içşi, devlet baba batmanızada müsade etmez...

to1ga
Sr. Member

Activity: 336

View Profile
August 02, 2015, 08:20:44 PM

Türkiyede yaklaşık 29 milyon açlık sınırında insan bulunuyor.
Bunların cebindeki paraları almak daha kolaydır.
Kimse zenginle uğraşmaz. Zenginin onlarca avukatı olur.
Ama fakir insan verimde kurtulim kafasındadır.

█ █ █ █ █
█ █ ● █ █
● █ █ █ █
█ ● █ █ █
█ █ █ █ ●
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ ● █
█ █ █ █ █
█ █ █ █ █
█ ● █ █ █
● █ █ █ ●