Bitcoin Forum
April 19, 2024, 09:58:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
Author Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc  (Read 44960 times)
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
April 04, 2017, 09:58:07 PM
 #21

μου είπε χαρακτηριστικά ότι και ντομάτες να έχεις από το κήπο σου δε μπορείς να πας έξω και να πουλάς έτσι, είναι παράνομο. τώρα αν οι συναλλαγές είναι χέρι με χέρι λίγο δύσκολο....
"Bitcoin: mining our own business since 2009" -- Pieter Wuille
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713563930
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713563930

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713563930
Reply with quote  #2

1713563930
Report to moderator
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
April 08, 2017, 06:37:38 AM
 #22

ειδα και την νεα δηλωση του 17. τιποτα δε λεει για ψηφιακα νομισματα παλι!
παμε για του χρονου Cheesy
μεγαλη καταντια παντως! "εμεις" που δωσαμε τα φωτα του πολιτισμου στους βαρβαρους, καταντησαμε οι πλεον απολιτιστοι!
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
April 08, 2017, 07:09:57 AM
 #23

Όποιος θέλει τόσο απεγνωσμένα να δηλώσει στην εφορία έσοδα από bitcoin, έχει και την εναλλακτική με την "Οικειοθελή αποκάλυψη φορολογητέας ύλης παρελθόντων ετών"  Grin
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
April 09, 2017, 12:23:24 PM
 #24

Αλήθεια, γιατί τόσο μεγάλη πρεμούρα να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας? Επειδή έχουμε ένα ιδανικό κράτος και την τέλεια κυβέρνηση που σέβεται τον πολίτη και σκοτώνεται για την ευημερία μας?
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
April 09, 2017, 12:56:44 PM
 #25

Αλήθεια, γιατί τόσο μεγάλη πρεμούρα να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας? Επειδή έχουμε ένα ιδανικό κράτος και την τέλεια κυβέρνηση που σέβεται τον πολίτη και σκοτώνεται για την ευημερία μας?

Συμφωνώ απολύτως!
Εδώ άλλοι προσπαθουν να βρουνε τρόπους για να μη "φαίνονται" πουθενά και εσείς ψάχνετε μετά βίας πως να το δηλώσετε ;;;!!!

Εκμεταλλεύτειτε την "άγνοια" της εφορίας όσο μπορείτε...!
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
April 09, 2017, 04:52:20 PM
 #26

θα συμφωνουσα με τους προλαλισαντες αν δεν υπηρχε η αναγκη να καλυψεις τα τεκμηρια σου ωστε να μην
φορολογηθεις σαν επιχειρηματιας ενω δεν εισαι!
δεν γινεται να βαζεις συνεχεια αναλωση εισοδηματος προηγουμενων ετων, εφοσον εχεις "εσοδα" απο την πωληση cryptos
να θεσουν μια φορολογηση νορμαλ για αυτα.
αν ομως πανε και το κανουν το ιδιο με την κλιμακα των επιχειρηματιων, τοτε δεν εχει νοημα!
F8N00
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 230
Merit: 100


19/11/2018 - Capitulation !!!!


View Profile
April 09, 2017, 08:46:14 PM
 #27

Αλήθεια, γιατί τόσο μεγάλη πρεμούρα να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας? Επειδή έχουμε ένα ιδανικό κράτος και την τέλεια κυβέρνηση που σέβεται τον πολίτη και σκοτώνεται για την ευημερία μας?

Συμφωνώ απολύτως!
Εδώ άλλοι προσπαθουν να βρουνε τρόπους για να μη "φαίνονται" πουθενά και εσείς ψάχνετε μετά βίας πως να το δηλώσετε ;;;!!!

Εκμεταλλεύτειτε την "άγνοια" της εφορίας όσο μπορείτε...!

Δηλαδή για καταλάβω, αν εχώ είμαι άνεργος και μετατρέψω 5-6 btc σε ευρώ και μου τα κάνουν κατάθεση στον λογαριασμό μου δεν θα πρέπει να τα δηώσω στην εφορία.

Ετσι μπορεί ο καθένας μας να κάνει ξέπλυμα μαύρου χρήματος.
Δεν έχει λογική....
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
April 09, 2017, 09:26:05 PM
 #28

ωπα! ξεπλυμα με 5-10 χιλιαρικα που ακουστηκε Cheesy
θα ριξεις εξω το κρατος Grin
δεν ασχολειται κανεις με πενταροδεκαρες! ενα σοβαρο κρατος ισως, αν ειχε τακτοποιησει πρωτα τις υποθεσεις των εκατομμυριων!
F8N00
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 230
Merit: 100


19/11/2018 - Capitulation !!!!


View Profile
April 09, 2017, 09:56:29 PM
 #29

ωπα! ξεπλυμα με 5-10 χιλιαρικα που ακουστηκε Cheesy
θα ριξεις εξω το κρατος Grin
δεν ασχολειται κανεις με πενταροδεκαρες! ενα σοβαρο κρατος ισως, αν ειχε τακτοποιησει πρωτα τις υποθεσεις των εκατομμυριων!

Χαχαχαχαχαχα, κατάλαβες όμως τι εννοώ.
Υπάρχει κάποιος εδώ να που να ξέρει τι πρέπει να δηλώσουμε?
Δηλαδή αν εχω μετατρέψει 5btc σε fiat και μου τα έχουν καταθέσει στον λογαριασμό μου, δεν πρέπει να δηλώσω κάτι?
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 09, 2017, 10:12:59 PM
 #30

Βγάζω κέρδος στο κράκεν ας πούμε, (20-30-40-50 BTC, δεν έχει σημασία)
Για τον Α ή Β λόγο, πρέπει να τα μετατρέψω σε ευρώ γιατί πρέπει να πληρώσω ενοίκιο, με κυνηγάει η τράπεζα για τις απλήρωτες δόσεις, χρωστάω το ΤΕΒΕ, κ.λπ.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος (και ο πιο ασφαλής) ώστε να μην με πάρει χαμπάρι η εφορία και να μην αρχίσω να πληρώνω φόρους κ.λπ?
Η e-coin είναι ένας καλός τρόπος, ωστόσο, δεν μπορώ να πληρώσω όλες μου τις υποχρεώσεις με κάρτα και τα όρια για αναλήψεις είναι από ΑΤΜ είναι περιορισμένα.

Αν μπορείς να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με τραπεζική κατάθεση τότε μια λύση είναι https://www.bitwala.io/transfers/

locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
April 10, 2017, 07:30:25 AM
 #31

Βγάζω κέρδος στο κράκεν ας πούμε, (20-30-40-50 BTC, δεν έχει σημασία)
Για τον Α ή Β λόγο, πρέπει να τα μετατρέψω σε ευρώ γιατί πρέπει να πληρώσω ενοίκιο, με κυνηγάει η τράπεζα για τις απλήρωτες δόσεις, χρωστάω το ΤΕΒΕ, κ.λπ.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος (και ο πιο ασφαλής) ώστε να μην με πάρει χαμπάρι η εφορία και να μην αρχίσω να πληρώνω φόρους κ.λπ?
Η e-coin είναι ένας καλός τρόπος, ωστόσο, δεν μπορώ να πληρώσω όλες μου τις υποχρεώσεις με κάρτα και τα όρια για αναλήψεις είναι από ΑΤΜ είναι περιορισμένα.

Αν μπορείς να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με τραπεζική κατάθεση τότε μια λύση είναι https://www.bitwala.io/transfers/

Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
April 10, 2017, 09:06:59 AM
 #32

Βγάζω κέρδος στο κράκεν ας πούμε, (20-30-40-50 BTC, δεν έχει σημασία)
Για τον Α ή Β λόγο, πρέπει να τα μετατρέψω σε ευρώ γιατί πρέπει να πληρώσω ενοίκιο, με κυνηγάει η τράπεζα για τις απλήρωτες δόσεις, χρωστάω το ΤΕΒΕ, κ.λπ.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος (και ο πιο ασφαλής) ώστε να μην με πάρει χαμπάρι η εφορία και να μην αρχίσω να πληρώνω φόρους κ.λπ?
Η e-coin είναι ένας καλός τρόπος, ωστόσο, δεν μπορώ να πληρώσω όλες μου τις υποχρεώσεις με κάρτα και τα όρια για αναλήψεις είναι από ΑΤΜ είναι περιορισμένα.

Αν μπορείς να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με τραπεζική κατάθεση τότε μια λύση είναι https://www.bitwala.io/transfers/

Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)

Παντως και το leupay θα στελνει όλες τις συναλλαγες και στις ελληνικες αρχές από φέτος...
antdee
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
April 10, 2017, 10:25:06 AM
 #33


Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)

Παντως και το leupay θα στελνει όλες τις συναλλαγες και στις ελληνικες αρχές από φέτος...

Η leupay συμετεχει στο AEOI / CRS απο το 2016, οπως ενημερωσε τους χρηστες.
Ομως, ξερουμε τι πληροφοριες θα καταθεσουν;
Ολες τις συνναλαγες; Μονο ποσο που υπαρχει στον λογαριασμο στισ 31 Δεκεμβριου 2016?
Ειναι λιγο στο φλου αυτο.

Εχετε δωσει ΑΦΜ στην leupay?
marcelocaballero
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 22
Merit: 0


View Profile
April 10, 2017, 01:04:59 PM
 #34

θα συμφωνουσα με τους προλαλισαντες αν δεν υπηρχε η αναγκη να καλυψεις τα τεκμηρια σου ωστε να μην
φορολογηθεις σαν επιχειρηματιας ενω δεν εισαι!
δεν γινεται να βαζεις συνεχεια αναλωση εισοδηματος προηγουμενων ετων, εφοσον εχεις "εσοδα" απο την πωληση cryptos

Επειδή είμαι χρόνια "άνεργος" και φορολογούμε όπως περιγράφεις με τα τεκμήρια (σπίτια, αυτοκίνητα και... ανθρώπινη ύπαρξη", ψάξτο λίγο καλύτερα με το λογιστή σου.
Πρωτα απ' όλα θα φορολογηθείς σαν επιχειρηματιας (26% απο το πρώτο ευρώ αν δεν κάνω λάθος) ΜΟΝΟ αν έχεις εισοδήματα από άλλες πηγές εκτός μισθωτής εργασίας.
Σε αυτές τις "άλλες πηγές" το πιο "επικίνδυνο" είναι οι "τοκοι" στους τραπεζικούς σου λογαρισμούς.
Ακόμα και 1 λεπτό (ΔΕΝ κάνω πλάκα, έστω και ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ) να έχεις τόκους, σε φορολογούν σαν επιχειρηματια.
Επίσης μπορεί να έχεις εισοδήματα από ενοίκια που δεν μπορείς να κρύψεις και τα δηλώνεις.
Ισως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις εισοδημάτν (π.χ. μερίσματα από εταιρίες μη εισηγμένες, ή εισηγμήνες στις οποές έχεις ποσοστό πάνω από 5% αν δεν κάνω λάθος κτλ.)

Για να αποφύγεις τους τοκους κόβεις τις σχέσεις σου με τις Ελληνικές τράπεζες (το έχω κάνει με επιτυχία εδώ και 5 χρόνια και μπορεί να γίνει).
Αν τώρα έχεις εισοδήματα από ενοίκια, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα αλλα μπορείς να το διαπραγματευτείς με τον ενοικιαστή.
Τώρα αν έχεις συμμετοχή σε εταιρία και πέρνεις μέρισμα, δεν έχω λύση... νομίζω οτι δεν την γλυτώνεις!

Η καλύτερη λύση όμως είναι να βρεις με κάποιο τρόπο (στην επιχείρηση κάποιου φίλου ίσως) μερικά (6-8 ένσημα ΙΚΑ) και να δηλώσεις ευκαιριακά απασχολούμενος οπότε, φορολογήσαι σαν μισθωτός και έχεις αφορολόγητο, ακόμα και άν έχεις μερικά λεπτά του ευρω ή μερικές δεκάδες-εκατοντάδες ευρώ τόκους ή εισοδήματα από ενοίκια.
Άλλη λύση είναι να δηλώσεις εργάτης γής και να βρεις κάποιον να σου αγοράσει μερικά εργόσημα (πάλι 6-8 φτάνουν)

Το τελευταίο πράγμα, κατα τη γνώμη μου, που πρέπει να σε απασχολεί είναι να προσπαθήσεις να δικαιολογήσεις τα τεκμήρια που σου βάζουν.
Αυτό μπορεί να το ζητάει ο νόμος αλλά σε τέτοια μικροποσό δεν πρόκειται να το ψάξει κανένας άμεσα (ίσως σε 5-10 χρόνια να μπορούν, τώρα είναι αδύνατο)
Τα τεκμήρια γνωρίζουν και αυτοί ότι είναι παράλογα και δεν τους ενδιαφέρει να το ψάξουν γιατί σε τέτοια μικροποσά υπάρχουν πάντα τρόποι να το καλύψεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (ενδεικτικά και όχι περιοριστικά: δωρεές από συγγενείς-φίλους μέχρι το ποσό που είναι αφορολόγητο, δωρεές από συγγενείς-φίλους πάνω από το αφορολόγητο ποσό με πληρωμή έστω και καθυστερημένα του ανάλογου φόρου, φιλοδωρήματα (π.χ. μουσικός στο δρόμο ή σε πανηγύρια), επαιτεία κτλ).
Ένας ψαγμένος λογιστής μπορεί αν βρει δεκάδες περιπτώσεις που μπορούν να σε καλύψουν συνδυαστικά. Αυτός είναι και ο λόγος που ΔΕΝ ασχολούνται να σου ζητήσουν πως  καλύπτεις τα τεκμήρια γιατί μικροποσά μπορείς να τα καλύψεις εύκολα με νομότυπο τρόπο.
Τώρα αν το σπίτι που έχεις είναι 2.500 τ.μ. στην ακριβώτερη περιοχή της Ελλάδας και σου βγάζει τεκμήριο 200.000 Ευρώ το χρόνο, έχεις πρόβλημα...
Μικρά σπίτα όμως 90-100 τ.μ. σε normal περιοχές δεν βγάζουν τεκμήριο που δεν μπορεί να καλυφθεί αν ζητηθεί.

Ξανασυζήτησέ το με το λογιστή σου (πάρε και γνώμη δεύτερου λογιστή -> άλλαξε λογιστή αν χρειάζεται...) γιατί αυτά που σου γράφω τα κάνω εδώ και 5 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η γνώμη μου είναι οτι το τελευταίο που πρέπει αν κάνεις είναι να ψάχνεις να δηλώσεις BTC στο αδηφάγο τέρας...


evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
April 10, 2017, 06:03:06 PM
 #35

Marcelo, διεκπεραιωμενο το ποστ σου και προσωπικά ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αν και ανήκω στην περίπτωση του "μισθωτού".

Άκρως σημαντικές οι πληροφορίες σου ειδικά για ανέργους φίλους του φόρουμ

Οτιδήποτε σχετικό με το θέμα έχεις θα με ενδιέφερε πολυ να το ακούσω/διαβάσω διότι εξαιτίας του έν λόγω αγκαθιου Έχω αποτραπεί απο το να κάνω τετοιας φυςεως συναλλαγές
ethflex
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10


View Profile
April 10, 2017, 06:21:16 PM
Last edit: April 10, 2017, 09:43:52 PM by ethflex
 #36

εκτος απο τις λύσεις που προσφέρει ο marcelocaballero οι οποίες ειναι ψαγμένες υπάρχει και μια συνταγή πολύ πολυ συγκεκριμένη: νομικό προσωπο συγκεκριμένου κράτους + "εναλλακτικό" νομικό πρόσωπο αλλου συγκεκριμένου κράτους +.:
όπως εχω ξαναπέι πρέπει ν'αξίζει τον κόπο. αλλιώς δεν συμφέρει.
για μικροποσά υπάρχει η ίδια λύση σε μικρή κλιμακα.
.:επειδή κάποιες πληροφορίες ειναι ευαίσθητες για κάποιες λεπτομέρειες μπορώ σε, pm
 
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
April 11, 2017, 12:35:44 PM
 #37


Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)

Παντως και το leupay θα στελνει όλες τις συναλλαγες και στις ελληνικες αρχές από φέτος...

Η leupay συμετεχει στο AEOI / CRS απο το 2016, οπως ενημερωσε τους χρηστες.
Ομως, ξερουμε τι πληροφοριες θα καταθεσουν;
Ολες τις συνναλαγες; Μονο ποσο που υπαρχει στον λογαριασμο στισ 31 Δεκεμβριου 2016?
Ειναι λιγο στο φλου αυτο.

Εχετε δωσει ΑΦΜ στην leupay?

Όχι, δεν έχω δώσει ΑΦΜ. Μάλιστα, όταν είχα κάνει την εγγραφή πριν από καιρό, το Leupay είχε έδρα το Λουξεμβούργο. Τώρα είναι στη Μάλτα. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Θα μπορούσα κάλλιστα να έχω δώσει ακόμη και ψεύτικα στοιχεία, καθώς δεν μου είχαν ζητήσει καν ταυτότητα τότε! Το μόνο που τους είχα δώσει ήταν διεύθυνση για να μου στέιλουν την κάρτα. Έκτοτε δεν έχω στείλει κανένα άλλο στοιχείο και ο λογαριασμός μου λειτουργεί κανονικά (έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα αρκετές φορές για πληρωμές και αναλήψεις).
antdee
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
April 11, 2017, 02:50:01 PM
 #38

Okay, σου εστειλαν ομως e-mail περι CRS? Πες μας αμα σου στειλουν κατι στο μελλον.
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
April 11, 2017, 04:47:53 PM
 #39

ναι αλλά έτσι τα ρισκάρεις όλα, αλήθεια μπορείς να αφήσεις ένα σοβαρό ποσό μέσα σε αυτό το λογαριασμό; αμφιβάλλω..
arandif
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
April 11, 2017, 07:50:29 PM
 #40

Επειδή δεν θέλω να πραγματοποιήσω εθελούσια κατάθεση στην εφορία, αλλά ούτε να έχω πρόβλημα με το νόμο! Σκέφτομαι να χρησιμοποιώ την κάρτα της xapo για αναλήψεις και αγορές. Η xapo έχει έδρα το Λιχτενστάιν. Απ' όσο ξέρω χρειάζεται να στείλεις αποδεικτικά έγγραφα, όπως ταυτότητα διεύθυνση κ.α. Αυτό για να μην έχεις όριο στις αναλήψεις. Αν πραγματοποιώ αγορές και αναλήψεις από την κάρτα της xapo θα έχω κάποιο θέμα;
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!