Bitcoin Forum
May 02, 2024, 05:28:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24]  All
  Print  
Author Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc  (Read 44960 times)
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 07, 2019, 10:16:59 AM
 #461

Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Δεν θα βλέπει ποτέ BTC, θα χρησιμοποιεί κάποιον payment provider που θα της δίνει EUR Smiley

1714627685
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714627685

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714627685
Reply with quote  #2

1714627685
Report to moderator
1714627685
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714627685

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714627685
Reply with quote  #2

1714627685
Report to moderator
The block chain is the main innovation of Bitcoin. It is the first distributed timestamping system.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
April 07, 2019, 01:58:21 PM
 #462

Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Δεν θα βλέπει ποτέ BTC, θα χρησιμοποιεί κάποιον payment provider που θα της δίνει EUR Smiley

Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ... πχ bitpay κλπ .
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 298


View Profile
April 07, 2019, 07:16:13 PM
 #463

Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Δεν θα βλέπει ποτέ BTC, θα χρησιμοποιεί κάποιον payment provider που θα της δίνει EUR Smiley
Νομίζω ότι είναι πιο έξυπνο να κρατάει BTC, μπας και αποπληρώσουμε κάποτε το χρέος... το fiat πληθωρίζεται, ενώ το crypto το ανάποδο.

Σκέψου π.χ. η ελληνική κυβέρνηση να είχε ρίξει το 2010 1 μύριο € σε BTC που θα ήμασταν σήμερα.

Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι οι διαχειριστές θα είναι 100% αδιάφθοροι...
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 298


View Profile
April 07, 2019, 07:24:12 PM
 #464

Να το επεκτείνω λίγο ακόμα:

Γιατί να μην πληρώνεις τους φόρους σου εξαρχής σε fiat, αν η κυβέρνηση πάλι fiat θα παίρνει στα ταμεία της;

Μήπως όλο αυτό είναι παγίδα/τυράκι για να ταυτοποιηθούν τα BTC public addresses με ΑΦΜ/social security numbers;

Και μετά σκεφτείτε μόνοι σας τι θα γίνεται στο public ledger με τα balances... θα διασταυρώνουν τα πάντα, ακόμα και αυτόματα με machine learning (ήδη υπάρχει σχετικό σύστημα στις ελληνικές τράπεζες από τον Μάρτιο).

Προσέξτε τι εύχεστε! Wink
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 08, 2019, 06:00:17 AM
 #465

Γιατί να μην πληρώνεις τους φόρους σου εξαρχής σε fiat, αν η κυβέρνηση πάλι fiat θα παίρνει στα ταμεία της;

Αν το κράτος δεχόταν την πληρωμή φόρων σε Bitcoin αυτό σίγουρα θα το νομιμοποιούσε ως νόμισμα.

Όντως εσύ μπορεί να μην θέλεις πληρώσεις φόρους με αυτόν τον τρόπο για διάφορους λόγους.

Todoras
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
July 03, 2020, 08:39:04 PM
 #466

Καλησπέρα Σας,
Νέος στην παρέα.


Βάζω πχ 1000 ευρώ σε κρυπτονόμισμα.
Ανεβαινει και γίνεται 10000.


Ερώτηση 1:
Με κάρτα τυπου revolut, coinbase, cpay κάνω αγορές online από amazon/ebay.
ΔΕΝ κάνω έμβασμα σε λογαριασμό μου. Μόνο στην προπληρωμενη.

Χρειάζεται να δηλώσω κάτι στην εφορία?

Ερώτηση 2:
Trading τι ακριβώς θεωρειται για την εφορία? Το βάλε βγάλε bitcoin/fiat με εμβασμα?
Το ανταλλασω διάφορα νομίσματα με σκοπό να ανέβει το κεφάλαιο μου (που είναι trading) και μετά να τα ανταλλαξω με bitcoins πως λογίζεται για την εφορία πάντα.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
July 03, 2020, 09:35:36 PM
 #467

αν και έχει γίνει μεγάλο θέμα και συζήτηση ο γενικός κανόνας είναι ότι βγάζεις παραπάνω σαν έσοδο πρέπει να το δηλώνεις. αν δεν το δηλώσεις παίρνεις και το ρίσκο καθώς είναι αδήλωτο εισόδημα. Τώρα σαν τι θα το δηλώσεις? Κανείς δεν ξέρει Tongue Η ποιο ασφαλής οδός νομίζω ότι είναι επενδυτικό προιόν αλλά εκεί εχει και υψηλό φόρο και αρκετές παγίδες καθώς από όσο έχω διαβάσει αν έχει συχνά τέτοια έσοδα μπορεί να θεωρηθεί και επαγγελματική δραστηριότητα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Koutroumpesis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
July 28, 2020, 04:55:30 AM
 #468

Καλημέρα σε όλους. Φέτος στις φορολογικές δηλώσεις έχουν "αλλάξει" οι κωδικοί 029 και 743 από την άποψη ότι θέλουν επιπλέον λεπτομέρειες κατά την υποβολή. Έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα γιατί εμένα μου φαίνονται τελείως ακαταλαβιστικα πλέον;
giorgio77
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
August 06, 2020, 03:46:06 PM
Last edit: August 08, 2020, 03:24:59 PM by giorgio77
 #469

Καλησπέρα και απο μένα,

υπάρχει κάποιος που έχει κάνει έναρξη ως επιτηδευματίας δηλώνοντας το ανταλλακτήριο κρυπτονομίσματος;

1. Με ποιον κώδικα δηλώθηκε η δραστηριότητά;
2. Πως φορολογείται μια τέτοια δραστηριότητα;

Υπάρχει κάποιος Λογιστής, ειδικευμένος και εξοικειωμένος που μπορεί να μας δώσει κάποιες συμβουλές;

 Smiley

realm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 250


View Profile
September 14, 2020, 01:16:07 PM
 #470

Παίρνωντας σαν δεδομενο ότι στην πραγματικότητα οι περισσότεροι traders είμαστε, ποιο πιστεύετε ειναι το χειροτερο σεναριο σε περίπτωση που μας καταταξουν ως αδήλωτους επαγγελματιες;
Μπορεί δηλαδή να εκδοθεί πρόστιμο ακομα και για τη καθε συναλλαγή που έγινε ή περιορίζονται μόνο στην μη έκδοση άδειας επαγγέλματος;
feisar
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 51
Merit: 10


View Profile
September 18, 2020, 03:28:18 PM
 #471

Πάντα έβλεπα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο αυτό το νήμα, αλλά μου προξενούσε δέος ο όγκος του! Σήμερα πήρα την απόφαση κι έκατσα και το διάβασα όλο από την αρχή και μετά από 24 σελίδες πληροφορίες που μεταφράζονται σε 4 ώρες έχω ένα κεφάλι όχι απλά καζάνι αλλά γραποκάζανο Embarrassed

Τεράστιο κεφάλαιο ο amphibious, μεγάλη τιμή για το φόρουμ και συγχρόνως μεγάλη απώλεια (το τελευταίο του ποστάρισμα στο παρόν τόπικ ήταν τον Γενάρη 2018). Έδωσε λύσεις σε δεκάδες προβλήματα χρηστών και σε εκατοντάδες ερωτήματα και απορίες και το πιο σημαντικό: εμπερισταατωμένα, με επιχειρήματα, στοιχεία και αποδείξεις! Πίστευα ότι θα είναι είτε λογιστής είτε φοροδικηγόρος, αλλά κάπου σαν να ανέφερε ότι δεν είναι τίποτα από τα δύο. Απορώ με τις γνώσεις του και αναρωτιέμαι για το επάγγελμά του (εκτός κι αν μου διέφυγε κάπου).

Ωστόσο μου δημιουργήθηκε ένα εύλογο (θεωρώ) ερώτημα στη συνήθη και επαναλαμβανόμενη απάντησή του περί δήλωσης στην Εφορία των bitcoin ως περιουσιακό στοιχείο (τέτοιο θεωρείται άλλωστε και από τις περισσότερες χώρες) και συγκεκριμένα στον κωδικό 029. Τί ποσό να δηλώσει κανείς; Ποιά είναι τα κέρδη και πώς να υπολογιστεί η υπεραξία; Από τη στιγμή που το bitcoin (ή και οποιοδήποτε altcoin) είναι ρευστό και δεν έχει σταθερή τιμή, αλλά αντιθέτως αλλάζει κάθε δευτερόλεπτο που περνάει; Πχ είναι ο μήνας να το δηλώσω αλλά τώρα στα μέσα το btc έχει 11.000 €, στην αρχή του μήνα είχε 9.500 € και στο τέλος του μήνα μπορεί να έχει 12.500 €... ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ; Huh

Κι αν δηλωθεί η ποσότητα των bitcoins που η αξία τους θα κατά τη δήλωση θα είναι στην τρέχουσα τιμή, όταν μετά από καιρό θα ελεγχθεί η φορολογική δήλωση μπορεί να κοστίζει το 10πλάσιο! Ποιά θα είναι τελικά η φορολόγηση; Δεν υπάρχει μία σταθερά για να γίνει ο υπολογισμός. Το κρυπτονόμισμα δεν είναι ευρώ να έχει μια αμετάβλητη τιμή ή αξία, δεν είναι καν νόμισμα (με την παραδισακή του όρου έννοια).

Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός, πιστεύω ότι το ανέλυσα αρκετά, ενδεχομένως να είναι και λάυος ο συλλογισμός μου, απλά είναι μία σκέψη που με προβλημάτισε διαβάζοντας όλα όσα ειπώθηκαν (ιδιαίτερα από τον amphibious) και περιμένω την άποψή σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 298


View Profile
September 19, 2020, 08:36:31 AM
 #472

Γνώμη μου: δεν δηλώνεις τίποτα, μιας και οι φορολογικές δηλώσεις είναι φτιαγμένες με λογική fiat νομίσματος, όχι ευμετάβλητων cryptos.

Ξέρω, ρίσκο θα πει κάποιος, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Φανταστείτε αύριο-μεθαύριο να αρχίσει να δέχεται πληρωμή φόρων το κράτος σε cryptos. Δεν θα πρέπει το ποσό (σε BTC) να αλλάζει κάθε μέρα; Δεν θα είχε νόημα να είναι κάτι fixed.

π.χ. τα πρόστιμα τώρα είναι σε fixed ποσό. Αν αύριο ζητάνε fixed ποσό σε BTC, θα είμαστε ΟΚ; Εγώ πάντως όχι.

Έχουμε να κάνουμε με καρεκλοκένταυρους που είναι 100 χρόνια πίσω ως νοοτροπία/mindset, οπότε μακριά κι αλάργα (για μένα προσωπικά)!
leasedline
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 50
Merit: 0


View Profile
September 20, 2020, 11:32:22 AM
 #473

επίσης οι συναλλαγές πρέπει να έχουν γίνει με νόμιμο τρόπο να υπάρχουν παραστατικά που να το αποδεικνύουν.

π.χ. καταλήγουν στο τραπεζικό σου λογαριασμό 5000€

από που προήλθε αυτό από εργασία; από πώληση αυτοκινήτου; από παράνομη εισαγωγή και πώληση τσιγάρων (μη πω και κάτι άλλο);

χρειάζονται παραστατικά....

John1950
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
October 11, 2020, 05:50:57 PM
 #474

Καλησπερα σε όλους! Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τι πολύτιμες συμβουλές σας! Θέλω να εκφέρω κάποιες απορίες που έχω!
Διάβασα τις πίσω σελίδες, να λέτε και κυρίως ο @amphibious πως το να κάνεις χρήση μιας BTC VISA / Mastercard είναι αγνώστου προέλευσης λεφτά για δαπάνες!

Τελικά αν κάποιος έχει χρήματα σε κάποιο BTC wallet π.χ Coinbase, Cryptopay κ.α και θέλει να ξοδεύει τα χρήματα αυτά μέσο κάρτας, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος ;
Με την χρήση της BTC Visa π.χ Coinbase VISA / Wirex VISA η να τα στέλνει σε ελληνική τράπεζα και να τα ξοδεύει με την ελληνική του κάρτα σαν λέει "Ορίστε, δεν έχω να σας κρύψω κάτι" ;

α) 10.000 € - 15.000 € τον χρόνο σε έναν λογαριασμό BTC για χρήση στην Ελλάδα για καθημερινές ανάγκες και γενικά για όλα είναι ύποπτα (ΔΕΝ μιλάω για σπίτια / αμάξια, αλλά μόνο για πληρωμές με κάρτα σε Super και ότι άλλο θέλεις και όταν θέλεις να μπορείς να κάνεις ανάληψη) ; Μπορούμε να τα δηλώσουμε απλά πληροφοριακά όπως είχε αναφερθεί στο 029 σαν "ΝΑΙ" ;

β) Αν κάποιος παίρνει ένα επίδομα από την Ελλάδα, τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;

γ) Τι ισχύει για όλα τα παραπάνω όταν κάποιος δηλώνει μηδενική φορολογική σαν άνεργος ;

Ευχαριστώ πολύ!
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!