Bitcoin Forum
April 19, 2024, 12:01:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: İngilizcede crypto-asset, user generated token ya da crypto-security diye kullanılan kavramın Türkçesi ne olsun?
Kripto-kıymet - 3 (6.1%)
Kriptohisse - 2 (4.1%)
Kripto-hisse - 4 (8.2%)
Diğer (cevap olarak belirtiniz) - 2 (4.1%)
Çevrilmesin, öyle kalsın. - 4 (8.2%)
Kripto-varlık - 28 (57.1%)
Kripto-portföy - 0 (0%)
Gizli varlık - 2 (4.1%)
Sanal varlık - 3 (6.1%)
Sanal değer - 1 (2%)
Total Voters: 49

Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Crypto-asset'in Türkçesi ne olmalı? [kripto-varlık]  (Read 6173 times)
n3o111
Hero Member

Activity: 490
Merit: 500

View Profile
May 24, 2016, 01:34:22 PM

O zaman redviper'ı alkışlıyoruz : )

rica ederim, vatana millete hayrolsun :-P

Kripto-varlık çok güzel seçim olmuş. Tebrik ederim.
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713528112
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713528112
Reply with quote  #2

1713528112
Report to moderator
1713528112
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713528112
Reply with quote  #2

1713528112
Report to moderator
Dammitt
Hero Member

Activity: 882
Merit: 507

View Profile
May 24, 2016, 06:49:25 PM

Bencede Kripto-varlık güzel bir seçim olmuş ama nedense benim hoşuma Gizli varlıkda gitti. Cheesy
troleybüs
Legendary
*

Activity: 1424
Merit: 1001

View Profile
May 24, 2016, 08:13:42 PM

Gizli tam olarak kriptonun anlamını karşılayamıyor. Kripto varlık güzel ve halk tarafından rahatlıkla benimsenebilecek bir öneri olmuş.
hugoworld
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 251

View Profile
May 25, 2016, 11:04:50 AM

Çoğunluk gibi bende " kripto - varlık " terimine ilk görüşte vuruldum. Gayette oturmuş cuk diye isim.

EMP

▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬

ICO START:
10 SEPT 2018
torikan
Hero Member

Activity: 518

View Profile
July 30, 2016, 01:31:12 PM

konu hoş ve gerekli olan bir durum bence de dikkat edilmesi güzel olmuş

türk dili bakımından da önemli
 bende fikrimi ekleyeyim istedim

sanal değer

daha kolay söylemi bakımından yani ve her duyanın bunun bilgisayar üzerinde interaktik bir yapısı olduğunu anlaya bileceği bir isim

SANAL Türkçe olarak
sıfat

1.    gerçekte yeri olmayan, gerçekte var olmayan, ancak zihinde tasarlanan. (net olarak bunun zaten gerçekte maddesel bir durumun olmadığını açıklıyor)
DEĞER

ad

1.
    bir şeyin gerekliliğini, önemini belirlemeye yarayan saymaca ölçü.
    "İşin değeri anlaşılmadı"
    2.
    bir şeyin değdiği, ona denk diye düşünülen, kabul edilen karşılık.
    "İnsan kimi şeylerin değerini sonra anlıyor"
    eş anlamlısı:   kıymet

kıymetinde eş anlamlısı olduğundan daha toplum tarafından kabul görür diye düşüyorum
türkçe olcuaksa kripto türkçe bi kelime değil zaten fransızcandan geliyo saçma olur türkçe bir isim düşünüyorsak...

nacizane fikrimdir tabi geliştirilmesi gerek tabiki
JollyTrades (OP)
Hero Member

Activity: 602

View Profile
July 30, 2016, 03:00:33 PM

@torikan,

"Sanal değer"i ekledim. "Sanal kıymet" de denebilir belki. Sanal kelimesinin karşılığı olan "virtual" İngilizcede de kriptoparaları tanımlamak için kullanılan bir kelime. İyi ve kötü tarafları var tabii bunun "gerçekte var olmayan" demek olmasının. Gerçekte olmayan demek, maddi varlığı olmayan demek değil. Elektronik paralar (mesela PayPal bakiyesi) da maddi olarak var değiller, ancak onlar için sanal kelimesi kullanılmıyor. Kriptoparaların karşılığı için herhangi bir vaatte bulunan özel ya da resmi bir makam olmadığı için, sorumluluk reddi adına onlara sanal demek mantıklı görünebilir. Ancak öte yandan kripto-varlıklar ya da "sanal değer"ler, bir kuruluş tarafından ihraç edilebileceği gibi, karşılık olarak da vaatte bulunulmasını olanaklı kılacak şekilde tasarlanıyor ve ileride gerçek şirket hisselerinin bu şekilde al-satının yapılması öngörülüyor.
torikan
Hero Member

Activity: 518

View Profile
July 30, 2016, 03:40:28 PM

@torikan,

"Sanal değer"i ekledim. "Sanal kıymet" de denebilir belki. Sanal kelimesinin karşılığı olan "virtual" İngilizcede de kriptoparaları tanımlamak için kullanılan bir kelime. İyi ve kötü tarafları var tabii bunun "gerçekte var olmayan" demek olmasının. Gerçekte olmayan demek, maddi varlığı olmayan demek değil. Elektronik paralar (mesela PayPal bakiyesi) da maddi olarak var değiller, ancak onlar için sanal kelimesi kullanılmıyor. Kriptoparaların karşılığı için herhangi bir vaatte bulunan özel ya da resmi bir makam olmadığı için, sorumluluk reddi adına onlara sanal demek mantıklı görünebilir. Ancak öte yandan kripto-varlıklar ya da "sanal değer"ler, bir kuruluş tarafından ihraç edilebileceği gibi, karşılık olarak da vaatte bulunulmasını olanaklı kılacak şekilde tasarlanıyor ve ileride gerçek şirket hisselerinin bu şekilde al-satının yapılması öngörülüyor.

değeri kıymetle eşanlanmlı olduğu için seçtim aslında okunuş tarzınıda değerlendirdim kendimce sanal değer daha çekici durdu.
altını çizdiğim sizin söylediğiniz yerdeki olay bu paralar için geçerli değil aslında adamlar ben kurdum piyase ederi bu falan filan diye girip olaya bir zaman sonra para değerini yitirip gidiyor . elinde olanın da hiçbir şekilde kurtarma şansı yok mahkeme kanalı yoluyla ama hisselerde adam ben battım çıktım dediğinde hissedar olarak dava açma iflasın kaldırılması gibi yükümleri uygulata biliyor. ikisi aynı kefeye koymamak lazım böyle düşünürsek
kripto hisse demek daha doğru olurdu.

JollyTrades (OP)
Hero Member

Activity: 602

View Profile
July 30, 2016, 09:21:29 PM

adamlar ben kurdum piyasa ederi bu falan filan diye girip olaya bir zaman sonra para değerini yitirip gidiyor. elinde olanın da hiçbir şekilde kurtarma şansı yok mahkeme kanalı yoluyla ama hisselerde adam ben battım çıktım dediğinde hissedar olarak dava açma iflasın kaldırılması gibi yükümleri uygulata biliyor.

Kripto-varlık, konsept olarak, gerçek hisselerdeki yasal yükümlülüklere de uyumlu olacak biçimde geliştiriliyor. Şu an bunu tam olarak başaran yok, ve dediğiniz gibi, genelde "ben yaptım, fiyatı da budur" şeklinde gerçekleşiyor. Fakat yasallaşma yolunda atılan adımlar var. Mesela Mycelium'un ICO'suna katılanlar yasal olarak geçerli "hisse kıymet takdiri hakları"na sahipler. Mycelium'un bu durumda kontrat gereği para ödemesini gerektiren bir durum ortaya çıktığında "vermiyorum size paranızı" deme hakkı yok. Ve bu hak yasalarla korunuyor. Yine de bunlar "sanal değer"i yanlış bir çeviri yapmıyor, bence güzel bir aday.
Recoon
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
August 12, 2016, 02:11:31 PM

Kripto varlık bence en uygun olanı. Böyle kullanılmalı.
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
August 14, 2016, 10:40:48 AM

Karar verildi mi şimdi sonuç olarak? Türk Dil Kurumuna kararımızı iletelim mi  Grin

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
teramit
Legendary
*

Activity: 1867
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
November 03, 2016, 03:03:18 PM

kripto-senet
sconklin321
Sr. Member

Activity: 543
Merit: 250

Orjinal üyelik ToRiKaN banlanalı asır ol

View Profile
January 01, 2022, 11:49:18 PM

Karar verildi mi şimdi sonuç olarak? Türk Dil Kurumuna kararımızı iletelim mi  Grin
Kuzen yazabilirsin tdk ya 🤣

Ölü postu dirilteceğim ama bizim yıllar önce konuştuğumuz ve çoğunluğun seçtiğini şuanda devlet kullanmaya karar vermiş
2016 dönemi forum üyeleri çok ileri görüşlüymüşüz 😁

- Orjinal Üyelik Eski Banlanmış ToRiKaN -

https://youtube.com/c/KriptoParatoner

www twitter.com/torikan
umityesil
Jr. Member
*

Activity: 120
Merit: 1

View Profile WWW
January 24, 2022, 02:35:59 PM

Valla şaşırdım. Ben hep kriptoset olur diye bekliyordum Smiley
illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
January 25, 2022, 04:09:56 PM

Zaten yaygın kullanım şuanda kripto varlık olarak geçiyor. Fakat gelecekte daha genel tabirle blockchain varlık gibi daha kapsamlı bir kelimeye ihtiyacımız olacağını düşünüyorum.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: