Bitcoin Forum
May 07, 2024, 09:56:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
Author Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100)  (Read 80887 times)
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 11, 2017, 06:45:12 PM
 #401

οχι και στυλοβατης το τρολλ, μου βγηκε το ονομα! Grin
ολες οι αποψεις και τα τρολαρισματα καλοδεχουμενα Wink
1715119013
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715119013

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715119013
Reply with quote  #2

1715119013
Report to moderator
1715119013
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715119013

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715119013
Reply with quote  #2

1715119013
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715119013
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715119013

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715119013
Reply with quote  #2

1715119013
Report to moderator
1715119013
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715119013

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715119013
Reply with quote  #2

1715119013
Report to moderator
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 12, 2017, 06:46:00 AM
 #402

ελπιζω να ειναι αυτη η full time job σου και να μην τρεχεις και αλλου! Wink

I wish...
Αλλά δεν παραπονιέμαι, έχω καλή δουλειά γι αυτό κ δεν την αφήνω εύκολα
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 12, 2017, 06:57:26 AM
 #403



Ευχαριστώ και keep mining
Εεεε με το ETH στα 350 τι άλλο να κάνεις....Smiley
Καλησπερα @Demarsac μπορείς να μας πεις τη γνώμη σου σαν πιο παλιός για το buy vs mine.
Έχω ξεκινήσει το σκάψιμο εδώ και 3μερες με μια καρτα(τελικά οι calculators είναι σωστοί...)και τώρα σκέφτομαι σε πιο από τα δύο να επενδύσω ...ευχαριστώ!

Το καλύτερο είναι ο συνδυασμός.
Η αλήθεια είναι ότι έχω βγάλει πολλαπλάσια κέρδη με το trading αλλά έχει μεγαλύτερο ρίσκο και δεν το συνιστώ σε κάποιον που δεν έχει εμπειρία σε χρηματιστηριακό κλάδο.

Βέβαια πολύ σημαντικό είναι και το timing οπότε ακόμα και ένας απλός επενδυτής που θα είχε βάλει 1000 ευρώ τον Ιανουάριο και είχε αντισταθεί μέχρι σήμερα στην πώληση σήμερα θα είχε 35.000 Ευρώ
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 12, 2017, 07:05:40 AM
 #404

Μια επισήμανση

Επειδή οι σελίδες των pm που έχω πλέον είναι πολύ περισσότερες από τις σελίδες του κεντρικού Thread
Κοινώς λαμβάνω 10αδες pm κάθε μέρα

Ειλικρινά δυστυχώς θα πρέπει να κάνω λίγο time management
Αυτό σημαίνει ότι θα απαντάω πρωταρχικά στο κεντρικό thread (δηλαδή αυτό εδώ)
και σε δεύτερη φάση εφόσον έχω χρόνο σε pm

Θα απαντάω όμως όπως πάντα σε όλα

Ευχαριστώ και keep mining
Εεεε με το ETH στα 350 τι άλλο να κάνεις....Smiley

Demarsac εχει ενα δίκιο ο theoulis...
Προσωπικά μιλώντας, όταν ξεκίνησα πριν λιγο καιρό, είχα πολλές απορίες τις οποίες θα τις ξεπερνούσα μόνος μου αλλά μετά απο πολλές εργατοώρες διαβάσματος και πειραμάτων. Οπου αυτο συνεπάγεται με το "χαςιμο" ωρών mining... Άρα λιγότερα eth στο wallet μου...
Με την βοήθεια σου τις ξεπέρασα μεςα σε μια μέρα.

Δεν απέχεις πολυ απο διάφορους στον κύκλο οπως claymore, ethos developer, smOS developer and so on and so forth... Οι οποίοι ναι μεν ενισχύουν τον θεσμό αλλά παράλληλα παρέχουν την υπηρεσία τους/τον κόπο τους με κάποιο κόστος.
Αν ειναι να "ζουν" με τα donation δεν θα εξελίσσονται με συνέπεια να μην προχωράει το θέμα...

Δεν κάνουμε μοντελισμο για να πετάμε αεροπλανάκια ως χόμπι και ούτε παίζουμε pc games για διασκέδαση


Ο χρόνος ειναι ενα απο τα πολυτιμότερα αγαθά...
Ελπίζω να έγινα αντιληπτός

Καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Ναι ο χρόνος είναι πολύτιμος.
Όμως μερικές φορές σε "γεμίζει" απλά να περάσεις μια γιαγούλα το δρόμο ακόμη και αν αργήσεις 3 λεπτά στο ραντεβού σου

Πιστεψέ με αυτός που σε περιμένει δεν έχει πρόβλημα να αργήσεις και λίγο όταν είσαι τέτοιος.

Πολλές φορές η ανάγκη μου να βοηθάω ανιδιοτελώς φαινομενικά έχει έρθει σε αντιπαράθεση με την ανάγκη για εξέλιξη σε οποιαδήποτε κορυφή.
Όμως η κορυφή έχει μοναξιά και δεν βιάζομαι να φτάσω Smiley
Προτιμώ να αργήσω και να το ευχαριστηθώ....
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 14, 2017, 07:02:06 AM
 #405

Απαντάω σε pm αλλά στο κεντρικό thread γιατί είναι σημαντικό να το ξέρουν όλοι

Στις RX 580 8GB PULSE κυρίως αλλά και γενικότερα μην προσπαθείτε να φτάσετε στο μέγιστο MH/s χωρίς σωστό τεστάρισμα

Ο πιο σημαντικός παράγοντας για το πόσο κέρδος βγάζετε είναι το effective hashrate ΟΧΙ το reported hashrate

Reported Hashrate = Είναι το Hashrate που ισχυρίζεται ότι δίνει το local RIG
Effective Hashrate = Πόσο πραγματικά βγάζω


Σε ενα RIG λοιπόν που ισχυρίζεται π.χ. 200 MH/s αλλά το effective στο pool είναι π.χ. 150 MH/s τότε βγάζετε 150 MH/s


O λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί καμιά φορά κάνουμε παραπάνω OC απο όσο πρέπει και οι κάρτες αρχίζουν και στέλνουν λάθος λύσεις

Το να δίνει 31 MH/s και να βγάζει 60 λάθος shares την ώρα είναι σαν να δίνει 5 ΜΗ/s

Οπότε καλύτερα να την πάτε μέχρι 29 MH/s και να τα δίνει όλα σωστά ΑΡΑ 29 MH/s παρά το φαινομενικά μεγαλύτερο MH/s που μπορεί και να είναι ουσιαστικά 0.
LaPatron
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
June 14, 2017, 08:16:42 AM
 #406

Εμενα το reported hashrate ειναι 28 αλλα το effective ανεβοκατεβαινει δηλαδη μπορει να παει 12 αλλα και 35. Πρεπει να τη παω πιο κατω δηλαδη και το effective hashrate να ειναι συνεχεια σταθερο? Επισης νομιζω οτι πρεπει να γυρισουμε σε zcash γιατι εκτοξευτηκε.
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 14, 2017, 11:54:18 AM
 #407

Εμενα το reported hashrate ειναι 28 αλλα το effective ανεβοκατεβαινει δηλαδη μπορει να παει 12 αλλα και 35. Πρεπει να τη παω πιο κατω δηλαδη και το effective hashrate να ειναι συνεχεια σταθερο? Επισης νομιζω οτι πρεπει να γυρισουμε σε zcash γιατι εκτοξευτηκε.

Ακόμα και με την παρούσα τιμή του zcash to ETH είναι 20% πιο προσοδοφόρο

Πρέπει να δεις το μέσο όρο σου
Ή
Μπορείς απλά να δεις τι λέει στο feedback και αν αναφέρει λάθη ο miner
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
June 14, 2017, 12:21:21 PM
 #408

καλησπερα παιδες

μια ερωτησουλα off topic

πως μπορω να μετατρεψω btc σε χρηματα στην paypal?εχει δοκιμασει καποιος καποιο εμπιστο τροπο να μου πει...?

ισως και ενα youtube link...

στειλτε εδω η p.m. για να μην χαλαμε το θεμα
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
June 14, 2017, 03:25:21 PM
 #409

καλησπερα παιδες

μια ερωτησουλα off topic

πως μπορω να μετατρεψω btc σε χρηματα στην paypal?εχει δοκιμασει καποιος καποιο εμπιστο τροπο να μου πει...?

ισως και ενα youtube link...

στειλτε εδω η p.m. για να μην χαλαμε το θεμα

Ε δε το χαλάς λιγο το θέμα...; Wink
Καλύτερα φτιάξε ξανά την ερώτηση σου στο κεντρικό φορουμ που θα την δουν άνθρωποι που γνωρίζουν καλά και θα πάρεις απαντηςη
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
June 14, 2017, 05:24:36 PM
 #410

καλησπερα παιδες

μια ερωτησουλα off topic

πως μπορω να μετατρεψω btc σε χρηματα στην paypal?εχει δοκιμασει καποιος καποιο εμπιστο τροπο να μου πει...?

ισως και ενα youtube link...

στειλτε εδω η p.m. για να μην χαλαμε το θεμα

Ε δε το χαλάς λιγο το θέμα...; Wink
Καλύτερα φτιάξε ξανά την ερώτηση σου στο κεντρικό φορουμ που θα την δουν άνθρωποι που γνωρίζουν καλά και θα πάρεις απαντηςη
ναι φιλε μου εχεις δικιο...εχω ανοιξει νεο θεμα
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 15, 2017, 08:16:53 AM
 #411

καλησπερα παιδες

μια ερωτησουλα off topic

πως μπορω να μετατρεψω btc σε χρηματα στην paypal?εχει δοκιμασει καποιος καποιο εμπιστο τροπο να μου πει...?

ισως και ενα youtube link...

στειλτε εδω η p.m. για να μην χαλαμε το θεμα

Ε δε το χαλάς λιγο το θέμα...; Wink
Καλύτερα φτιάξε ξανά την ερώτηση σου στο κεντρικό φορουμ που θα την δουν άνθρωποι που γνωρίζουν καλά και θα πάρεις απαντηςη
ναι φιλε μου εχεις δικιο...εχω ανοιξει νεο θεμα

BTC - XCOINS.IO - PAYPAL

Και βγάζεις και κέρδος στην διαδικασία


Όμως θέλει μεγάλη προσοχή και να αποφύγεις κάποιες λακούβες
Όποιος θέλει να το κάνει με αυτό τον τρόπο pm me να του εξηγήσω
scorpios
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
June 16, 2017, 11:09:08 PM
 #412

Καλησπέρα σε όλους,

Τις τελευταίες 6 ώρες έχω ξεκινήσει και εγώ το mining με ETHOS με 4 RX580 PULSE 8GB και δείχνει σταθερά 77 hashes που μάλλον είναι αρκετά λίγο από ότι καταλαβαίνω αλλά περισσότερα θα δω αύριο.

Για αρχή θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τους Demarsac και bmxakias διότι με βοήθησαν απεριόριστα παρά τις συνεχείς ενοχλήσεις από πλευράς μου (όντας άσχετος στο αντικείμενο) και καθημερινά ήταν εκεί για να απαντήσουν και να βοηθήσουν, ώστε επιτέλους να ξεκινήσω και εγώ.
Σας ευχαριστώ και τους δύο!!!

Οπότε τώρα περνάω στις ερωτήσεις :

Πού βλέπω το effective και πού το reported hashrate,

Και, εάν το 19,2 Hashrate για κάθε κάρτα είναι λίγο (εφόσον μπορώ με ασφάλεια να φτάσω το 29) , μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες τι να κάνω? Ή μήπως είναι νωρίς ακόμα και θέλει καμιά μέρα ή δύο για να ανέβει το hash στις κάρτες??

Ευχαριστώ για μία ακόμα φορά τα παιδιά για την βοήθεια τους.
maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
June 16, 2017, 11:37:28 PM
 #413

και λογικο με τον παγκοσμιο ντορο που γινεται για το mining η δυσκολια να ανεβαινει καθημερινα...

Ενδεικτικα να αναφερω οτι μια μικροφαρμα περιπου στο 1GH/s βγαζει ενα Ethereum λιγοτερο καθε 3 μερες!

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι ενω σημερα βγαζει κοντα στα 18 Ethereum το μηνα, στις αρχες Αυγουστου δεν θα βγαζει ουτε καν 1 !

Προφανως καπου μετα το καλοκαιρι αυτο το παρτυ θα τελειωσει λογαριαζοντας και την καταναλωση του ρευματος που πλεον θα ειναι μεγαλυτερη απο το κερδος της φαρμας.

Προσοχη λοιπον σ οσους θελουν να ξεκινησουν αυτο το διαστημα καθως ο χρονος αποσβεσης ανεβαινει με εκθετικο βαθμο.



evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
June 17, 2017, 08:48:45 AM
 #414

και λογικο με τον παγκοσμιο ντορο που γινεται για το mining η δυσκολια να ανεβαινει καθημερινα...

Ενδεικτικα να αναφερω οτι μια μικροφαρμα περιπου στο 1GH/s βγαζει ενα Ethereum λιγοτερο καθε 3 μερες!

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι ενω σημερα βγαζει κοντα στα 18 Ethereum το μηνα, στις αρχες Αυγουστου δεν θα βγαζει ουτε καν 1 !

Προφανως καπου μετα το καλοκαιρι αυτο το παρτυ θα τελειωσει λογαριαζοντας και την καταναλωση του ρευματος που πλεον θα ειναι μεγαλυτερη απο το κερδος της φαρμας.

Προσοχη λοιπον σ οσους θελουν να ξεκινησουν αυτο το διαστημα καθως ο χρονος αποσβεσης ανεβαινει με εκθετικο βαθμο.


Πολυ καλή παρατήρηση mad max!
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 17, 2017, 04:16:24 PM
 #415

και λογικο με τον παγκοσμιο ντορο που γινεται για το mining η δυσκολια να ανεβαινει καθημερινα...

Ενδεικτικα να αναφερω οτι μια μικροφαρμα περιπου στο 1GH/s βγαζει ενα Ethereum λιγοτερο καθε 3 μερες!

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι ενω σημερα βγαζει κοντα στα 18 Ethereum το μηνα, στις αρχες Αυγουστου δεν θα βγαζει ουτε καν 1 !

Προφανως καπου μετα το καλοκαιρι αυτο το παρτυ θα τελειωσει λογαριαζοντας και την καταναλωση του ρευματος που πλεον θα ειναι μεγαλυτερη απο το κερδος της φαρμας.

Προσοχη λοιπον σ οσους θελουν να ξεκινησουν αυτο το διαστημα καθως ο χρονος αποσβεσης ανεβαινει με εκθετικο βαθμο.


Πολυ καλή παρατήρηση mad max!

Εμβαθύνετε λίγο στις πληροφορίες που διαβάζετε...


Όποιος θέλει να μου πουλήσει τις κάρτες του παιδιά στείλτε μου pm ευχαρίστως να τις πάρω εγώ....όλες
(αφού σε λίγο καιρό δεν θα αξίζει Smiley

Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 17, 2017, 04:19:24 PM
 #416

Καλησπέρα σε όλους,

Τις τελευταίες 6 ώρες έχω ξεκινήσει και εγώ το mining με ETHOS με 4 RX580 PULSE 8GB και δείχνει σταθερά 77 hashes που μάλλον είναι αρκετά λίγο από ότι καταλαβαίνω αλλά περισσότερα θα δω αύριο.

Για αρχή θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τους Demarsac και bmxakias διότι με βοήθησαν απεριόριστα παρά τις συνεχείς ενοχλήσεις από πλευράς μου (όντας άσχετος στο αντικείμενο) και καθημερινά ήταν εκεί για να απαντήσουν και να βοηθήσουν, ώστε επιτέλους να ξεκινήσω και εγώ.
Σας ευχαριστώ και τους δύο!!!

Οπότε τώρα περνάω στις ερωτήσεις :

Πού βλέπω το effective και πού το reported hashrate,

Και, εάν το 19,2 Hashrate για κάθε κάρτα είναι λίγο (εφόσον μπορώ με ασφάλεια να φτάσω το 29) , μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες τι να κάνω? Ή μήπως είναι νωρίς ακόμα και θέλει καμιά μέρα ή δύο για να ανέβει το hash στις κάρτες??

Ευχαριστώ για μία ακόμα φορά τα παιδιά για την βοήθεια τους.

Κάτι δεν δουλεύει σωστά οι Pulse ακόμα και stock βγάζουν 22 MH/s οπότε έπρεπε να είσαι τουλάχιστον 88 Mh/s χωρίς mod
Με mod θα έπρεπε να είσαι αυτή τη στιγμή 112 ΜH/s

Στείλε κάποια photo ή κάτι να σε βοηθήσουμε
SARA_2016
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 0


View Profile
June 17, 2017, 07:33:10 PM
 #417

K egw endiaferome gia kartes oses k an exete opos leei o demarc ti na tis kanete afou den tha aksizi doste tes tora pou pianoun k kati Tongue Tongue Tongue
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
June 17, 2017, 07:47:04 PM
 #418

πλακα πλακα στο ebay 400+ε φευγουν !μεχρι που σκευτομαι να δωσω και τη δικια μου...

αν ειχα πιο πολλες πληροφοριες για τις vega ισως το εκανα
maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
June 18, 2017, 12:07:51 AM
 #419

και λογικο με τον παγκοσμιο ντορο που γινεται για το mining η δυσκολια να ανεβαινει καθημερινα...

Ενδεικτικα να αναφερω οτι μια μικροφαρμα περιπου στο 1GH/s βγαζει ενα Ethereum λιγοτερο καθε 3 μερες!

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι ενω σημερα βγαζει κοντα στα 18 Ethereum το μηνα, στις αρχες Αυγουστου δεν θα βγαζει ουτε καν 1 !

Προφανως καπου μετα το καλοκαιρι αυτο το παρτυ θα τελειωσει λογαριαζοντας και την καταναλωση του ρευματος που πλεον θα ειναι μεγαλυτερη απο το κερδος της φαρμας.

Προσοχη λοιπον σ οσους θελουν να ξεκινησουν αυτο το διαστημα καθως ο χρονος αποσβεσης ανεβαινει με εκθετικο βαθμο.


Πολυ καλή παρατήρηση mad max!

Εμβαθύνετε λίγο στις πληροφορίες που διαβάζετε...


Όποιος θέλει να μου πουλήσει τις κάρτες του παιδιά στείλτε μου pm ευχαρίστως να τις πάρω εγώ....όλες
(αφού σε λίγο καιρό δεν θα αξίζει Smiley



δεν αφορα πληροφοριες που διαβαζουμε... αφορα μελετη της πραγματικοτητας.
Η πραγματικοτητα για το ETH με τα δεδομενα ετσι οπως πανε μεχρι στιγμης ειναι αυτη που ειπα.

Εξαλλου ακομα κ εσυ ο ιδιος εχεις αναφερει οτι:


Αναφορικά με την απόσβεση αυτή τη στιγμή με το πάρτυ που γίνεται στο cryptoworld καιακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες μπορεις να κάνεις απόσβεση από 4 μήνες μέχρι και σε 10 μήνες.
Αν είσαι τυχερός μπορεί να κάνεις και 1 μήνα. Αν είσαι πολύ άτυχος μπορεί και ποτέ... Smiley

Εγω οφειλω σαν χρηστης να γραψω δημοσια για τον κινδυνο που ειναι προ των πυλων ειδικα για οσους εισερχονται τωρα στον χωρο και απλα ακολουθουν οδηγιες τυφλα , χωρις να γνωριζουν καποιες βαθυτερες εννοιες και να μπορουν να εληχθουν σε ενδεχομενα διαφορετικα δεδομενα...
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
June 18, 2017, 08:41:11 AM
 #420

πλακα πλακα στο ebay 400+ε φευγουν !μεχρι που σκευτομαι να δωσω και τη δικια μου...

αν ειχα πιο πολλες πληροφοριες για τις vega ισως το εκανα

bisba sorry για τα pm τώρα τα διάβασα...

Για τις vega αυτή τη στιγμή σύμφωνα  με τα χαρακτηριστικά που θα έχουν (αν έχουν πράγματι αυτά):

Σε σύγκριση με τις 580

2-3 φορές περισσότερο hashing
1.5 φορά περισσότερο ρεύμα
1.5 φορά πιο ακριβές (γύρω στα 500-600) ανάλογα το μοντέλο
Αρχές Ιουλίου, τέλος Ιουλίου κ άλλα σενάρια, εγώ τις βλέπω Αύγουστο αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Το νου σας γιατί θα είναι το πρώτο batch που σημαίνει λίγες κάρτες στην αγορά για ενδεχόμενα προβληματάκια

Αν είναι οκ το πρώτο batch τότε το επόμενο θα είναι μεγαλύτερο σε όγκο
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!