Bitcoin Forum
April 26, 2024, 11:54:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
Author Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100)  (Read 80881 times)
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
August 31, 2017, 08:56:33 AM
 #501

Καλημέρα σε όλους,

έχω 6 Asus Radeon RX580 8GB και μου βγάζουν default hashrate για ethereum mining 20-21.5 Mh/s, ξέρει κανείς αν είναι τόσο το default τους; Γιατί από οδηγούς που έχω διαβάσει λένε ότι είναι 24 Μh/s. Χρησιμοποίησα και Χubuntu και Windows 10.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεια χαρά,
τι risers χρησιμοποιείς?
Δηλαδή γράψε μας την βερσιον του riser και την motherboard που τις έχεις επάνω

Γεία σου φίλε,

νομίζω δεν φταίνε οι rizers γιατί έβαλα την ίδια κάρτα πάνω σε άλλη μητρική (χωρίς rizer) και μου έδειξε ακριβώς τα ίδια Μh/s.

Χρησιμοποιείς SSD σκληρό δίσκο?
Η μητρική είναι νέας τεχνολογίας?

Πάντως όπως και να έχει η κατάσταση που αντιμετωπίσεις θα "πρέπει" να αλλάξεις το μπαιος της/των καρτών και να βάλεις αυτό που ανεβάζει το hashrate στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης

επιπλέον από αυτά που έγραφε ο φίλος φαληρος κοίτα και πες μας την εκδοση των crimson drivers που εχεις εγκατεστημένη στα windows 10
1714175690
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714175690

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714175690
Reply with quote  #2

1714175690
Report to moderator
Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714175690
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714175690

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714175690
Reply with quote  #2

1714175690
Report to moderator
1714175690
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714175690

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714175690
Reply with quote  #2

1714175690
Report to moderator
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
August 31, 2017, 01:18:57 PM
 #502

Καλημέρα σε όλους,

έχω 6 Asus Radeon RX580 8GB και μου βγάζουν default hashrate για ethereum mining 20-21.5 Mh/s, ξέρει κανείς αν είναι τόσο το default τους; Γιατί από οδηγούς που έχω διαβάσει λένε ότι είναι 24 Μh/s. Χρησιμοποίησα και Χubuntu και Windows 10.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεια χαρά,
τι risers χρησιμοποιείς?
Δηλαδή γράψε μας την βερσιον του riser και την motherboard που τις έχεις επάνω

Γεία σου φίλε,

νομίζω δεν φταίνε οι rizers γιατί έβαλα την ίδια κάρτα πάνω σε άλλη μητρική (χωρίς rizer) και μου έδειξε ακριβώς τα ίδια Μh/s.

Χρησιμοποιείς SSD σκληρό δίσκο?
Η μητρική είναι νέας τεχνολογίας?

Πάντως όπως και να έχει η κατάσταση που αντιμετωπίσεις θα "πρέπει" να αλλάξεις το μπαιος της/των καρτών και να βάλεις αυτό που ανεβάζει το hashrate στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης

επιπλέον από αυτά που έγραφε ο φίλος φαληρος κοίτα και πες μας την εκδοση των crimson drivers που εχεις εγκατεστημένη στα windows 10

Έχω 2 υπολογιστές και το δοκίμασα και στους 2 και μου έβγαλε 21,5 Mh/s:

1o Υπολογιστής (αυτός που θα τρέχει ο miner):

1)SSD δίσκο Toshiba
2)Linux Xubuntu τελευταία έκδοση.
3)Mητρική MSI Krait gaming B250
4)Rizers Ver 006C
5)AMDGPU PRO 17.3 για ubuntu

2o Υπολογιστής (για να κάνω overclocking τα gpu ποιο εύκολα λόγο windows 10)

1)SSD δισκο
2)Windows 10 (σπασμένα)
3)Μητρική intel dh77eb,
4)δεν χρησιμοποιώ rizers (την βάζω πάνω στην μητρική)
5)AMD Driver Crimson 17.7.2

Δηλαδή κάτι γίνετε λάθος για να βγαίνουν αυτά τα hashrates?
Σας ευχαριστώ!
scorpios
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
August 31, 2017, 08:06:05 PM
 #503

Καλημέρα σε όλους,

έχω 6 Asus Radeon RX580 8GB και μου βγάζουν default hashrate για ethereum mining 20-21.5 Mh/s, ξέρει κανείς αν είναι τόσο το default τους; Γιατί από οδηγούς που έχω διαβάσει λένε ότι είναι 24 Μh/s. Χρησιμοποίησα και Χubuntu και Windows 10.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεια χαρά,
τι risers χρησιμοποιείς?
Δηλαδή γράψε μας την βερσιον του riser και την motherboard που τις έχεις επάνω

Γεία σου φίλε,

νομίζω δεν φταίνε οι rizers γιατί έβαλα την ίδια κάρτα πάνω σε άλλη μητρική (χωρίς rizer) και μου έδειξε ακριβώς τα ίδια Μh/s.

Χρησιμοποιείς SSD σκληρό δίσκο?
Η μητρική είναι νέας τεχνολογίας?

Πάντως όπως και να έχει η κατάσταση που αντιμετωπίσεις θα "πρέπει" να αλλάξεις το μπαιος της/των καρτών και να βάλεις αυτό που ανεβάζει το hashrate στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης

επιπλέον από αυτά που έγραφε ο φίλος φαληρος κοίτα και πες μας την εκδοση των crimson drivers που εχεις εγκατεστημένη στα windows 10

Έχω 2 υπολογιστές και το δοκίμασα και στους 2 και μου έβγαλε 21,5 Mh/s:

1o Υπολογιστής (αυτός που θα τρέχει ο miner):

1)SSD δίσκο Toshiba
2)Linux Xubuntu τελευταία έκδοση.
3)Mητρική MSI Krait gaming B250
4)Rizers Ver 006C
5)AMDGPU PRO 17.3 για ubuntu

2o Υπολογιστής (για να κάνω overclocking τα gpu ποιο εύκολα λόγο windows 10)

1)SSD δισκο
2)Windows 10 (σπασμένα)
3)Μητρική intel dh77eb,
4)δεν χρησιμοποιώ rizers (την βάζω πάνω στην μητρική)
5)AMD Driver Crimson 17.7.2

Δηλαδή κάτι γίνετε λάθος για να βγαίνουν αυτά τα hashrates?
Σας ευχαριστώ!

Φίλε εμένα μου φαίνονται σωστά αυτά τα hash rate. Με Linux και RX580 χωρίς OC είχα 21MH/S για ΕΤΗ.
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
August 31, 2017, 09:58:31 PM
 #504

Scorpios ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Οι κάρτες σου είναι 8GB; Μπορείς να μου πεις με overclock μέχρι που της έφτασες(περίπου); Επίσης οι θερμοκρασίες που έχουν χωρίς overclock στα 21 Μ/hs είναι 68-71 C; Ευχαριστώ
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
August 31, 2017, 10:18:49 PM
 #505

Εφόσον βρεις το κατάλληλο bios θα ανεβεί το hashrate και παράλληλα θα μειωθεί και κατανάλωση που τραβάνε.
Για την θερμοκρασία, εξαρτάται παρά πολυ και ο χώρος, το δωμάτιο που είχες το μηχάνημα.

Εγω είχα φτάσει στους 35 Κελσίου και ενα μου έκλεινε συνεχώς οπου λογικά έφταναν οι καρτες το όριο των 80 Κελσίου που είχα ορίσει
CryptoChiSeL
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
September 01, 2017, 08:35:24 AM
 #506

Καλησπερα στην παρεα
Να δωσω συγχαρητηρια στον δημιουργο του θεματος αλλα και σε ολους εσας που το κρατατε ζωντανο και με την εμπειρια σας βοηθατε ολο τον κοσμο.Ειχα ακουσει για το bitcoin πριν απο αρκετα χρονια αλλα δυστηχως δεν ασχοληθηκα ποτε.Τον τελευταιο καιρο αποφασισα να κανω μια ερευνα πανω στο θεμα αφου προβαλεται ολο και περισσοτερο και αποφασισα να φτιαξω καποιο rig και να ξεκινησω και εγω να συμετεχω.Εχω ριξει πολυ διαβασμα την τελευταια εβδομαδα στην προσπαθεια μου να φτιαξω το δικο μου rig αλλα το να βρεις GPUs αυτη την περιοδο δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα.Απ'οτι φαινεται οι RX480 δεν θα ειναι διαθεσιμες ξανα και με τις 580 υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας σχεδον παντου.Το currency που θελω να ασχοληθω ειναι ETH και πολυ πιθανον αλλα μικροτερα(δεν εχω ακομα καταληξει σε καποια).Εχω καποιες αποριες και θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσατε να βοηθησετε.

1)Υπαρχει καποιο μαγαζι εστω και απο εξωτερικο με αμεση διαθεσιμοτητα απο το οποιο θα μπορουσα να παραγγειλω τα παραπανω μοντελα?
2)Αξιζει να παω σε μοντελο με 4gb μνημη αν το βρω διαθεσιμο και ποσο καιρο θα μπορεσει να δουλευει με τα τωρινα δεδομενα?
3)Εκτος απο αυτες τις 2 καρτες τι αλλο θα μπορουσα να αγορασω για να κανω την δουλεια μου?

edit:1060 ή 1070 ειναι καταλληλες και αν ναι ποια μοντελα(ASUS,MSI,FE)?Τι διαφορες εχουν σε επιδοσεις και καταναλωση?
scorpios
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
September 01, 2017, 10:51:59 PM
 #507

Scorpios ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Οι κάρτες σου είναι 8GB; Μπορείς να μου πεις με overclock μέχρι που της έφτασες(περίπου); Επίσης οι θερμοκρασίες που έχουν χωρίς overclock στα 21 Μ/hs είναι 68-71 C; Ευχαριστώ
Ναι οι κάρτες είναι 8GB , δεν έχω κάνει ποτέ OC, δεν προσπάθησα καν. Οι θερμοκρασίες είναι όντως 70-71 βαθμοί για την πρώτη και οι άλλες παίζουν στο 55 με 65.
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
September 03, 2017, 11:33:52 AM
 #508

Scorpios ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Οι κάρτες σου είναι 8GB; Μπορείς να μου πεις με overclock μέχρι που της έφτασες(περίπου); Επίσης οι θερμοκρασίες που έχουν χωρίς overclock στα 21 Μ/hs είναι 68-71 C; Ευχαριστώ
Ναι οι κάρτες είναι 8GB , δεν έχω κάνει ποτέ OC, δεν προσπάθησα καν. Οι θερμοκρασίες είναι όντως 70-71 βαθμοί για την πρώτη και οι άλλες παίζουν στο 55 με 65.

Scorpios σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
September 03, 2017, 11:43:32 AM
 #509

Είχε κάποιος πρόβλημα με Linux να μην διαβάζει πάνω από 4 κάρτες; Έχω κουμπώσει τις 4 κάρτες στην ΜΒ και όταν βάζω την 5η δεν την διαβάζει καν.Έχω checkarei ότι δουλεύουν και η κάρτα και το rizer της 5ης κάρτας.Λέτε αν βάλω Windows να ληθεί το πρόβλημα; Ευχαριστώ.
Faliro
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 181
Merit: 100



View Profile
September 03, 2017, 07:54:32 PM
 #510

Είχε κάποιος πρόβλημα με Linux να μην διαβάζει πάνω από 4 κάρτες; Έχω κουμπώσει τις 4 κάρτες στην ΜΒ και όταν βάζω την 5η δεν την διαβάζει καν.Έχω checkarei ότι δουλεύουν και η κάρτα και το rizer της 5ης κάρτας.Λέτε αν βάλω Windows να ληθεί το πρόβλημα; Ευχαριστώ.

οταν λες λινουξ εννοεις το ethos;
σιγουρα θα σου λυθει το θεμα αυτο αν βαλεις windows 10 εκτος φυσικα αν φταει η μητρικη με καποιον τροπο.
τσεκαρες αν λειτουργουν ολες οι θυρες των καρτων της μητρικης;
επισης σιγουρεψου οτι το bios δε χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση ωστε να ενεργοποιηθουν οι θυρες

οταν πας για τα 10 απενεργοποιησε ολα τα updates των windows και κοιτα να βαλεις τους σωστους drivers
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
September 04, 2017, 03:56:52 PM
 #511

Είχε κάποιος πρόβλημα με Linux να μην διαβάζει πάνω από 4 κάρτες; Έχω κουμπώσει τις 4 κάρτες στην ΜΒ και όταν βάζω την 5η δεν την διαβάζει καν.Έχω checkarei ότι δουλεύουν και η κάρτα και το rizer της 5ης κάρτας.Λέτε αν βάλω Windows να ληθεί το πρόβλημα; Ευχαριστώ.

οταν λες λινουξ εννοεις το ethos;
σιγουρα θα σου λυθει το θεμα αυτο αν βαλεις windows 10 εκτος φυσικα αν φταει η μητρικη με καποιον τροπο.
τσεκαρες αν λειτουργουν ολες οι θυρες των καρτων της μητρικης;
επισης σιγουρεψου οτι το bios δε χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση ωστε να ενεργοποιηθουν οι θυρες

οταν πας για τα 10 απενεργοποιησε ολα τα updates των windows και κοιτα να βαλεις τους σωστους drivers

Έχω Xubuntu 16.04.Έχω τσεκάρει αν παίζει η θύρα PCI και δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε αυτή ούτε ο rizer.Επίσης η mobo είναι καινούργια(του κουτιού) και η 3η θύρα PCI δεν παίζει(έλεος!).Επειδή αγανάκτησα θα βάλω windows 10 σπασμένα.
Ρε παίδες πως διάολο κάνετε overclock τις κάρτες;; Έχω δοκιμάσει ότι συνδυασμό υπάρχει, κατέβασα/ανέβασα GPU Clock ,κατέβασα/ανέβασα Memory Clock και δεν λέει να πάει ούτε 21,99 Μ/hs.Αντιθέτως την έφτασα την κάρτα από 21,5 Μ/hs σε 16,9 Μ/hs. Κατάφερα να μειώσω την κάρτα 20%(χαχαχαχα) γιατί δεν μπορώ να κάνω το ανάποδο; Aν από default settings ανεβάσω απλά το Memory clock από 2000 σε 2005, κατεβάζω τα M/hs από 21,5 σε 17-16,5! Χρησιμοποίησα και afterburner και Wattman.;Έχω τρελαθεί!!!
Faliro
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 181
Merit: 100



View Profile
September 04, 2017, 07:17:43 PM
 #512

πολυ περιεργο που σε δυσκολεψαν τα windows 10,
και γνωσεις πολλες να μην κατεχεις με το αθλημα, τα δεκαρια εγκαθιστανται αρκετα ευκολα σε συγκριση με τις παλαιοτερες εκδοσεις των windows.

Ειδικα σε γρηγορα μηχανηματα γινεται στο αψε σβησε η δουλεια... περιεργο.
Κατεβασε ξανα αλλα windows 10, διαφορετικη εκδοση απο αυτα που εχεις τωρα. υπαρχει το ενδεχομενο να μην "σπανε" καλα.

Οταν λες οτι δεν παιζει η θυρα της μητρικης εννοεις οτι είναι χαλασμενη;
αν ναι, περι εγγυησης τι γινεται;
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
September 04, 2017, 07:48:41 PM
 #513

πολυ περιεργο που σε δυσκολεψαν τα windows 10,
και γνωσεις πολλες να μην κατεχεις με το αθλημα, τα δεκαρια εγκαθιστανται αρκετα ευκολα σε συγκριση με τις παλαιοτερες εκδοσεις των windows.

Ειδικα σε γρηγορα μηχανηματα γινεται στο αψε σβησε η δουλεια... περιεργο.
Κατεβασε ξανα αλλα windows 10, διαφορετικη εκδοση απο αυτα που εχεις τωρα. υπαρχει το ενδεχομενο να μην "σπανε" καλα.

Οταν λες οτι δεν παιζει η θυρα της μητρικης εννοεις οτι είναι χαλασμενη;
αν ναι, περι εγγυησης τι γινεται;

Βρήκα το πρόβλημα τελικά, ήταν η mobo.Η συγκεκριμένη mobo μπορεί να έχει 6 θύρες PCI-E αλλά παίζουν μόνο οι 4,αναγκαστικά θα πάρω hub. Το πρόβλημα τώρα είναι μόνο με το overclock.Το μέγιστο που έχω πιάσει είναι 21,5 με τα default settings.Βοήθειαααααα, θέλω να κλάψω!
Faliro
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 181
Merit: 100



View Profile
September 04, 2017, 10:18:12 PM
 #514

Σιγουρεψου για την μητρικη που εχεις, κοιτα το bios και ψαξε στο ιντερνετ, ειναι περιεργο που δεν παιζουν ολες. τοτε γιατι τις εχει; για φιγουρα...;!

Για τις καρτες γραφικων, ψαξε και κανε πειραματα με custom bios που θα βρεις online επισης.
προσεχε παντα να εχεις back up το default bios τους
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
September 05, 2017, 01:27:27 PM
 #515

Σιγουρεψου για την μητρικη που εχεις, κοιτα το bios και ψαξε στο ιντερνετ, ειναι περιεργο που δεν παιζουν ολες. τοτε γιατι τις εχει; για φιγουρα...;!

Για τις καρτες γραφικων, ψαξε και κανε πειραματα με custom bios που θα βρεις online επισης.
προσεχε παντα να εχεις back up το default bios τους

Καλησπέρα Faliro,

η συγκεκριμένη mobo απ' ότι διάβασα έχει 2 PCI-E θύρες με 1 έξοδο,με σκοπό χώρου για τις μεγάλες κάρτες γραφικών.Δηλαδή η 2 με την 4 και οι 3 με την 5 έχουν την ίδια συνδεσμολογία,αν παίζει η μια δεν παίζει η άλλη.Έτσι διάβασα στο internet.Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου σχετικά με το overclock!
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
September 06, 2017, 07:42:18 AM
 #516

Τελικά κατάφερα αλλάζοντας τα timings και τρέχοντας το pixer patcher να ανεβάσω το default rate σε 24 Μh/s. Τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι όταν έχω και τις 4 κάρτες πάνω και τρέχω τον claymore μετά από λίγο μου βγάζει μήνυμα ότι οι drivers σταμάτησαν να λειτουργούν και ο claymore κρασάρει.
Vasilis_91
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
September 06, 2017, 02:37:50 PM
Last edit: September 06, 2017, 03:18:08 PM by Vasilis_91
 #517

Πιστευετε οτι με περνεινα κανω μια επενδυση στο mining σε καποιο altcoin?
makarid
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
September 07, 2017, 08:21:41 AM
 #518

Πιστευετε οτι με περνεινα κανω μια επενδυση στο mining σε καποιο altcoin?

Ρε φιλαράκι πλάκα μας κάνεις,τι ερώτηση είναι αυτή!
Το συγκεκριμένο post έχει πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά με το αν συμφέρει η όχι κάτι τέτοιο.Το θέμα είναι ότι για τον καθένα είναι διαφορετικό.Αν πχ βγάζεις 5000 ευρώ τον μήνα δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς,δεν σημαίνει αυτό ότι δεν είναι καλή η επένδυση όμως όσον αφορά το ROI.Σκέψου τι θέλεις να καταφέρεις από αυτό,τα κεφάλαιο που πρέπει να βάλεις,τον χρόνο που πρέπει να ξοδέψεις και αν σ'αρέσει το αποτέλεσμα, δοκίμασε το.
Vasilis_91
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
September 07, 2017, 10:09:42 AM
 #519

Πιστευετε οτι με περνεινα κανω μια επενδυση στο mining σε καποιο altcoin?

Ρε φιλαράκι πλάκα μας κάνεις,τι ερώτηση είναι αυτή!
Το συγκεκριμένο post έχει πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά με το αν συμφέρει η όχι κάτι τέτοιο.Το θέμα είναι ότι για τον καθένα είναι διαφορετικό.Αν πχ βγάζεις 5000 ευρώ τον μήνα δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς,δεν σημαίνει αυτό ότι δεν είναι καλή η επένδυση όμως όσον αφορά το ROI.Σκέψου τι θέλεις να καταφέρεις από αυτό,τα κεφάλαιο που πρέπει να βάλεις,τον χρόνο που πρέπει να ξοδέψεις και αν σ'αρέσει το αποτέλεσμα, δοκίμασε το.


Φιλε μου δεν νομιζω να εθιξα κανεναν.απλα κουβεντα θελω να κανω γιατι διαθετω 2 χιλιαδες και ισως παρω κ φωτοβολταικα για να αυτονομισω το mining.μια συμβουλη κ βοηθεια θα ηθελα..οποιος θελει ας μου πει την αποψη του.για το roi που υα εχω για νομισματα μηχανηματα κτλπ.
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
September 07, 2017, 10:46:30 AM
 #520

Καλησπερα στην παρεα
Να δωσω συγχαρητηρια στον δημιουργο του θεματος αλλα και σε ολους εσας που το κρατατε ζωντανο και με την εμπειρια σας βοηθατε ολο τον κοσμο.Ειχα ακουσει για το bitcoin πριν απο αρκετα χρονια αλλα δυστηχως δεν ασχοληθηκα ποτε.Τον τελευταιο καιρο αποφασισα να κανω μια ερευνα πανω στο θεμα αφου προβαλεται ολο και περισσοτερο και αποφασισα να φτιαξω καποιο rig και να ξεκινησω και εγω να συμετεχω.Εχω ριξει πολυ διαβασμα την τελευταια εβδομαδα στην προσπαθεια μου να φτιαξω το δικο μου rig αλλα το να βρεις GPUs αυτη την περιοδο δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα.Απ'οτι φαινεται οι RX480 δεν θα ειναι διαθεσιμες ξανα και με τις 580 υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας σχεδον παντου.Το currency που θελω να ασχοληθω ειναι ETH και πολυ πιθανον αλλα μικροτερα(δεν εχω ακομα καταληξει σε καποια).Εχω καποιες αποριες και θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσατε να βοηθησετε.

1)Υπαρχει καποιο μαγαζι εστω και απο εξωτερικο με αμεση διαθεσιμοτητα απο το οποιο θα μπορουσα να παραγγειλω τα παραπανω μοντελα?
2)Αξιζει να παω σε μοντελο με 4gb μνημη αν το βρω διαθεσιμο και ποσο καιρο θα μπορεσει να δουλευει με τα τωρινα δεδομενα?
3)Εκτος απο αυτες τις 2 καρτες τι αλλο θα μπορουσα να αγορασω για να κανω την δουλεια μου?

edit:1060 ή 1070 ειναι καταλληλες και αν ναι ποια μοντελα(ASUS,MSI,FE)?Τι διαφορες εχουν σε επιδοσεις και καταναλωση?

Γεια σου φίλε μου και καλωσήρθες,

1) Δυστυχώς πρέπει να το ψάξεις. Όλα τα παρελκόμενα τα βρίσκεις το δύσκολο είναι οι κάρτες. Εδώ πάντως έχει: https://www.caseking.de/pc-komponenten/grafikkarten/amd
2) Όχι
3) Θα μπορούσες να αγοράσεις Nvidia κάρτες ή μεταχειρισμένες AMD απο κάποιον που εμπιστεύεσαι και θέλει να πουλήσει

Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!