Bitcoin Forum
June 25, 2024, 09:12:32 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
Author Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100)  (Read 80934 times)
huluvuz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
December 04, 2017, 06:58:40 AM
 #801

Παιδιά καλημέρα... Υπάρχει κάποιο guide καθαρά για trading όχι mining. Μιλάω για τεχνικά πράγματα όχι συμβουλές σε τι να επενδύσεις κλπ. Πχ τι apps, προγράμματα wallets κλπ πρέπει να κατεβάσεις , πως βάζεις ένα αρχικό ποσό χρημάτων για να ξεκινήσεις το trading, εξήγηση ορολογιών που χρησιμοποιούνται (αν και αυτά μπορώ να τα βρω οταν τα βλεπω στο google) κλπ . Θέλω απλά τα βασικά για το ξεκίνημα και μετά ψάχνω στο google
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 773
Merit: 528



View Profile
December 05, 2017, 12:07:57 AM
 #802

Παιδιά καλημέρα... Υπάρχει κάποιο guide καθαρά για trading όχι mining. Μιλάω για τεχνικά πράγματα όχι συμβουλές σε τι να επενδύσεις κλπ. Πχ τι apps, προγράμματα wallets κλπ πρέπει να κατεβάσεις , πως βάζεις ένα αρχικό ποσό χρημάτων για να ξεκινήσεις το trading, εξήγηση ορολογιών που χρησιμοποιούνται (αν και αυτά μπορώ να τα βρω οταν τα βλεπω στο google) κλπ . Θέλω απλά τα βασικά για το ξεκίνημα και μετά ψάχνω στο google

Καλημέρα.. Ρωτάς σε εντελώς άσχετο νήμα και subforum.. Εδώ είναι για GPU mining rigs. Πήγαινε στο κυρίως subforum Ελληνικά και δες μήπως βρεις εκεί κάτι σχετικό
huluvuz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
December 05, 2017, 09:07:39 AM
 #803

Παιδιά καλημέρα... Υπάρχει κάποιο guide καθαρά για trading όχι mining. Μιλάω για τεχνικά πράγματα όχι συμβουλές σε τι να επενδύσεις κλπ. Πχ τι apps, προγράμματα wallets κλπ πρέπει να κατεβάσεις , πως βάζεις ένα αρχικό ποσό χρημάτων για να ξεκινήσεις το trading, εξήγηση ορολογιών που χρησιμοποιούνται (αν και αυτά μπορώ να τα βρω οταν τα βλεπω στο google) κλπ . Θέλω απλά τα βασικά για το ξεκίνημα και μετά ψάχνω στο google

Καλημέρα.. Ρωτάς σε εντελώς άσχετο νήμα και subforum.. Εδώ είναι για GPU mining rigs. Πήγαινε στο κυρίως subforum Ελληνικά και δες μήπως βρεις εκεί κάτι σχετικό

Έχεις δίκιο Man, άλλο ήθελα να ρωτήσω και στον χαμό των tabs έμπλεξα τα μπούτια μου... Με bold η ερώτηση. Τα υπόλοιπα είναι σαλτσες/λεπτομέρειές που ίσως βοηθήσουν στην απάντηση της ερώτησης

Η ερώτηση είχε να κάνει με single gpu mining και spikes ,σε pc που χρησιμοποιείται παράλληλα και για άλλες δουλειές πχ γραφείου,gaming κλπ.

 Έχω μια rx580 strix rog 8gb (την βρήκε 220 ευρω ο αδελφος μου Φιλανδια και μου την έστειλε) για το gaming pc που θα στήσω. Μέχρι να το στήσω την εβαλα στο pc του συνεργείου να την δοκιμάσω. Οπότε είπα να δοκιμάσω και mining. Στο whattomine έβγαζε, για την συγκεκριμένη κάρτα, το ETN σαν καλύτερη επιλογή με διαφορά, οπότε βρήκα στο Youtube ενα mini guide για cryptonigh/etn και το ξεκίνησα. https://www.youtube.com/watch?v=Sp_8GfpRxpc

Δουλεύει, όχι optimum μιας και ακόμα ψάχνω το θέμα gpu tweak/settings ,(γράφει στο what τι settings οπότε μένει να δω πως γίνεται για να το ρυθμίσω)

Αυτό που με απασχολεί είναι τα spikes.Συγκεκριμένα,ανά 2-3 sec πρπ freezarει. Πχ Πληκτρολογώ εδώ και όταν κάνει το spike δε φαίνεται τπτ για 1-2 sec και εμφανίζει ότι έχω γράψει μετά το πέρας του. Αυτό συμβαίνει με το που ανοίξω τον Claymore (CRyptoNote 10.2) . Είναι φυσιολογικό να έχω τόσο έντονα spikes ακόμα και αν το μονο που δουλεύει ειναι το claymore;;;;Επειδή έχω διαβάσει κόσμο να λέει ότι κάνει mining ενώ παράλληλα παίζει games και δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Το σύστημα είναι σε default ρυθμίσεις. Το pc φοράει εναν i3-7100 , 8 gb ram την παραπάνω GPU σε μια gigabyte Β250M windows 7 και VDSL 30 cosmote.

Το claymore δείχνει 350h/s  , 70ms ping Και θερμοκρασία 50-54 βαθμούς.  Επίσης, πόσο αξιόπιστο είναι το GPU-Z στην ένδειξη κατανάλωσης της GPU;; Πιο πολύ για να χω ένα μπούσουλα, στο πρόγραμμα να πάρω kill-a-watt
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
December 05, 2017, 09:29:54 AM
 #804

Παιδιά καλημέρα... Υπάρχει κάποιο guide καθαρά για trading όχι mining. Μιλάω για τεχνικά πράγματα όχι συμβουλές σε τι να επενδύσεις κλπ. Πχ τι apps, προγράμματα wallets κλπ πρέπει να κατεβάσεις , πως βάζεις ένα αρχικό ποσό χρημάτων για να ξεκινήσεις το trading, εξήγηση ορολογιών που χρησιμοποιούνται (αν και αυτά μπορώ να τα βρω οταν τα βλεπω στο google) κλπ . Θέλω απλά τα βασικά για το ξεκίνημα και μετά ψάχνω στο google

Καλημέρα.. Ρωτάς σε εντελώς άσχετο νήμα και subforum.. Εδώ είναι για GPU mining rigs. Πήγαινε στο κυρίως subforum Ελληνικά και δες μήπως βρεις εκεί κάτι σχετικό

Έχεις δίκιο Man, άλλο ήθελα να ρωτήσω και στον χαμό των tabs έμπλεξα τα μπούτια μου... Με bold η ερώτηση. Τα υπόλοιπα είναι σαλτσες/λεπτομέρειές που ίσως βοηθήσουν στην απάντηση της ερώτησης

Η ερώτηση είχε να κάνει με single gpu mining και spikes ,σε pc που χρησιμοποιείται παράλληλα και για άλλες δουλειές πχ γραφείου,gaming κλπ.

 Έχω μια rx580 strix rog 8gb (την βρήκε 220 ευρω ο αδελφος μου Φιλανδια και μου την έστειλε) για το gaming pc που θα στήσω. Μέχρι να το στήσω την εβαλα στο pc του συνεργείου να την δοκιμάσω. Οπότε είπα να δοκιμάσω και mining. Στο whattomine έβγαζε, για την συγκεκριμένη κάρτα, το ETN σαν καλύτερη επιλογή με διαφορά, οπότε βρήκα στο Youtube ενα mini guide για cryptonigh/etn και το ξεκίνησα. https://www.youtube.com/watch?v=Sp_8GfpRxpc

Δουλεύει, όχι optimum μιας και ακόμα ψάχνω το θέμα gpu tweak/settings ,(γράφει στο what τι settings οπότε μένει να δω πως γίνεται για να το ρυθμίσω)

Αυτό που με απασχολεί είναι τα spikes.Συγκεκριμένα,ανά 2-3 sec πρπ freezarει. Πχ Πληκτρολογώ εδώ και όταν κάνει το spike δε φαίνεται τπτ για 1-2 sec και εμφανίζει ότι έχω γράψει μετά το πέρας του. Αυτό συμβαίνει με το που ανοίξω τον Claymore (CRyptoNote 10.2) . Είναι φυσιολογικό να έχω τόσο έντονα spikes ακόμα και αν το μονο που δουλεύει ειναι το claymore;;;;Επειδή έχω διαβάσει κόσμο να λέει ότι κάνει mining ενώ παράλληλα παίζει games και δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Το σύστημα είναι σε default ρυθμίσεις. Το pc φοράει εναν i3-7100 , 8 gb ram την παραπάνω GPU σε μια gigabyte Β250M windows 7 και VDSL 30 cosmote.

Το claymore δείχνει 350h/s  , 70ms ping Και θερμοκρασία 50-54 βαθμούς.  Επίσης, πόσο αξιόπιστο είναι το GPU-Z στην ένδειξη κατανάλωσης της GPU;; Πιο πολύ για να χω ένα μπούσουλα, στο πρόγραμμα να πάρω kill-a-watt
στον cryptonote το εχω και εγω αυτο το θεμα αλλα μαλλον ετσι ειναι λογο αλγορυθμου....δοκιμασε το setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 80 η οπου σε βολεψει καλυτερα....

ποσταρε το .bat σου

θα σου προτεινα να σκαψεις το zero https://bitcointalk.org/index.php?topic=1796036.0 το οποιο αποδιδει παρα πολυ καλα και πιο ξεκουραστα για την καρτα σου....

επισης ο δημιουργος αυτου του θρεντ (demarsac) εχει αναλαβει το zero οποτε θα εχεις και βοηθεια σε οτι χρειαστεις και απο τον ιδιο και απο τα ατομα εδω
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 05, 2017, 11:52:15 AM
 #805

Ελατε να πείτε ενα γεια

Είναι ακόμα under construction αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσεις


https://bitcointalk.org/index.php?topic=2525344.msg25778530#msg25778530

DM
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
December 05, 2017, 07:00:09 PM
 #806

θα ελεγα να φτιαξουμε και ενα topic για το zero στο ελληνικο forum
ethflex
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10


View Profile
December 05, 2017, 08:44:34 PM
 #807

εχω παρα πολλες αποσυνδέσεις στο fergetop pool. υπάρχει αλλος που να εχει παρόμοια εμπειρία?
λειτουργικο ethOS
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 05, 2017, 10:16:48 PM
 #808

εχω παρα πολλες αποσυνδέσεις στο fergetop pool. υπάρχει αλλος που να εχει παρόμοια εμπειρία?
λειτουργικο ethOS

Ναι κι εγώ το ίδιο, με Windows. Αναγκάστηκα να αλλάξω pool.
Anthrakorixos
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 1


View Profile
December 06, 2017, 02:20:52 AM
 #809

επιβεβαιωνω κ εγω για το zero.forgetop.com

Ο miner ζηταει work απο το pool το οποιο δεν δινει με αποτελεσμα να κρασαρει. Εγω ετσι το μεταφραζω το μηνυμα.
Αντιθετα στο suprnona μπορει να τρεχει για μερες.

Πολυ καλη η προσπαθεια για το zero στο νεο ANN . θα αφησω κ εγω τους χαιρετισμους μου αλλα θα ηθελα να πω πρωτα εδω στο ελληνικο 2 πραγματα.


Ειναι σημαντικο απο το στιγμη που εγινε νεο ANN να βγει οπωσδηποτε συντομα νεος miner σε windows ωστε να προσελκυσει περισσοτερους χρηστες.
Πρεπει αυτο να γινει αμεσα για να μην χαθει χρονος και χρηστες.
Το Linux κακα τα ψεματα ειναι αρκετα δυσχρηστο για τους περισσοτερους.
Αμα μπουν περισσοτεροι Miners στο παιχνιδι θα ειναι και πιο ευκολο να μπει το νομισμα σε ανταλλακτηρια.

Το pool πρεπει να βελτιωθει στις αποσυνδεσεις. και δεν ξερω το capacity του αλλα να μπορει να διαχειριστει τους καινουργιους που θα ερθουν.

αυτα κατα τη γνωμη μου ειναι ακρως σημαντικα καθως μετα το ANN δεν πρεπει να χαθει πολυτιμος χρονος και το project πεθανει ξανα.

bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 773
Merit: 528



View Profile
December 06, 2017, 02:37:32 AM
 #810

Ελατε να πείτε ενα γεια

Είναι ακόμα under construction αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσεις


https://bitcointalk.org/index.php?topic=2525344.msg25778530#msg25778530

DM

Ενδιαφέρον.. Θα έλεγα να φτιάξεις ένα ξεχωριστό νήμα γι'αυτό στο Ελληνικό subforum.. Υπάρχει κάποιο white paper? Το transaction speed σε πόσα tx/sec μεταφράζεται; Και γιατί είναι eco-friendly από τη στιγμή που είναι proof of work?
Επίσης στο πινακάκι που έχεις, θα έλεγα ότι ουσιαστικά και το bitcoin έχει founders reward, μια και ο satoshi καθότανε και έκανε mine πενηντάρικα μόνος του.. Cool
petand
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
December 06, 2017, 06:54:53 AM
 #811

kai egw to idio sto forgetop.para polles aposyndesis apo to pool ana diastimata.pisteua pws exw kati lathos sto setup mou alla opws fenete to exoun kai alla paidia.
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
December 06, 2017, 07:13:18 AM
 #812

καλημερα παιδες...

ναι ειχε ενα θεματακι και χθες..αλλα και το suprnova εχει τυχει να το κανει πολλες φορες
huluvuz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
December 06, 2017, 07:53:52 AM
 #813

Παιδιά καλημέρα... Υπάρχει κάποιο guide καθαρά για trading όχι mining. Μιλάω για τεχνικά πράγματα όχι συμβουλές σε τι να επενδύσεις κλπ. Πχ τι apps, προγράμματα wallets κλπ πρέπει να κατεβάσεις , πως βάζεις ένα αρχικό ποσό χρημάτων για να ξεκινήσεις το trading, εξήγηση ορολογιών που χρησιμοποιούνται (αν και αυτά μπορώ να τα βρω οταν τα βλεπω στο google) κλπ . Θέλω απλά τα βασικά για το ξεκίνημα και μετά ψάχνω στο google

Καλημέρα.. Ρωτάς σε εντελώς άσχετο νήμα και subforum.. Εδώ είναι για GPU mining rigs. Πήγαινε στο κυρίως subforum Ελληνικά και δες μήπως βρεις εκεί κάτι σχετικό

Έχεις δίκιο Man, άλλο ήθελα να ρωτήσω και στον χαμό των tabs έμπλεξα τα μπούτια μου... Με bold η ερώτηση. Τα υπόλοιπα είναι σαλτσες/λεπτομέρειές που ίσως βοηθήσουν στην απάντηση της ερώτησης

Η ερώτηση είχε να κάνει με single gpu mining και spikes ,σε pc που χρησιμοποιείται παράλληλα και για άλλες δουλειές πχ γραφείου,gaming κλπ.

 Έχω μια rx580 strix rog 8gb (την βρήκε 220 ευρω ο αδελφος μου Φιλανδια και μου την έστειλε) για το gaming pc που θα στήσω. Μέχρι να το στήσω την εβαλα στο pc του συνεργείου να την δοκιμάσω. Οπότε είπα να δοκιμάσω και mining. Στο whattomine έβγαζε, για την συγκεκριμένη κάρτα, το ETN σαν καλύτερη επιλογή με διαφορά, οπότε βρήκα στο Youtube ενα mini guide για cryptonigh/etn και το ξεκίνησα. https://www.youtube.com/watch?v=Sp_8GfpRxpc

Δουλεύει, όχι optimum μιας και ακόμα ψάχνω το θέμα gpu tweak/settings ,(γράφει στο what τι settings οπότε μένει να δω πως γίνεται για να το ρυθμίσω)

Αυτό που με απασχολεί είναι τα spikes.Συγκεκριμένα,ανά 2-3 sec πρπ freezarει. Πχ Πληκτρολογώ εδώ και όταν κάνει το spike δε φαίνεται τπτ για 1-2 sec και εμφανίζει ότι έχω γράψει μετά το πέρας του. Αυτό συμβαίνει με το που ανοίξω τον Claymore (CRyptoNote 10.2) . Είναι φυσιολογικό να έχω τόσο έντονα spikes ακόμα και αν το μονο που δουλεύει ειναι το claymore;;;;Επειδή έχω διαβάσει κόσμο να λέει ότι κάνει mining ενώ παράλληλα παίζει games και δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Το σύστημα είναι σε default ρυθμίσεις. Το pc φοράει εναν i3-7100 , 8 gb ram την παραπάνω GPU σε μια gigabyte Β250M windows 7 και VDSL 30 cosmote.

Το claymore δείχνει 350h/s  , 70ms ping Και θερμοκρασία 50-54 βαθμούς.  Επίσης, πόσο αξιόπιστο είναι το GPU-Z στην ένδειξη κατανάλωσης της GPU;; Πιο πολύ για να χω ένα μπούσουλα, στο πρόγραμμα να πάρω kill-a-watt
στον cryptonote το εχω και εγω αυτο το θεμα αλλα μαλλον ετσι ειναι λογο αλγορυθμου....δοκιμασε το setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 80 η οπου σε βολεψει καλυτερα....

ποσταρε το .bat σου

θα σου προτεινα να σκαψεις το zero https://bitcointalk.org/index.php?topic=1796036.0 το οποιο αποδιδει παρα πολυ καλα και πιο ξεκουραστα για την καρτα σου....

επισης ο δημιουργος αυτου του θρεντ (demarsac) εχει αναλαβει το zero οποτε θα εχεις και βοηθεια σε οτι χρειαστεις και απο τον ιδιο και απο τα ατομα εδω

Παιδιά καλημέρα... Υπάρχει κάποιο guide καθαρά για trading όχι mining. Μιλάω για τεχνικά πράγματα όχι συμβουλές σε τι να επενδύσεις κλπ. Πχ τι apps, προγράμματα wallets κλπ πρέπει να κατεβάσεις , πως βάζεις ένα αρχικό ποσό χρημάτων για να ξεκινήσεις το trading, εξήγηση ορολογιών που χρησιμοποιούνται (αν και αυτά μπορώ να τα βρω οταν τα βλεπω στο google) κλπ . Θέλω απλά τα βασικά για το ξεκίνημα και μετά ψάχνω στο google

Καλημέρα.. Ρωτάς σε εντελώς άσχετο νήμα και subforum.. Εδώ είναι για GPU mining rigs. Πήγαινε στο κυρίως subforum Ελληνικά και δες μήπως βρεις εκεί κάτι σχετικό

Έχεις δίκιο Man, άλλο ήθελα να ρωτήσω και στον χαμό των tabs έμπλεξα τα μπούτια μου... Με bold η ερώτηση. Τα υπόλοιπα είναι σαλτσες/λεπτομέρειές που ίσως βοηθήσουν στην απάντηση της ερώτησης

Η ερώτηση είχε να κάνει με single gpu mining και spikes ,σε pc που χρησιμοποιείται παράλληλα και για άλλες δουλειές πχ γραφείου,gaming κλπ.

 Έχω μια rx580 strix rog 8gb (την βρήκε 220 ευρω ο αδελφος μου Φιλανδια και μου την έστειλε) για το gaming pc που θα στήσω. Μέχρι να το στήσω την εβαλα στο pc του συνεργείου να την δοκιμάσω. Οπότε είπα να δοκιμάσω και mining. Στο whattomine έβγαζε, για την συγκεκριμένη κάρτα, το ETN σαν καλύτερη επιλογή με διαφορά, οπότε βρήκα στο Youtube ενα mini guide για cryptonigh/etn και το ξεκίνησα. https://www.youtube.com/watch?v=Sp_8GfpRxpc

Δουλεύει, όχι optimum μιας και ακόμα ψάχνω το θέμα gpu tweak/settings ,(γράφει στο what τι settings οπότε μένει να δω πως γίνεται για να το ρυθμίσω)

Αυτό που με απασχολεί είναι τα spikes.Συγκεκριμένα,ανά 2-3 sec πρπ freezarει. Πχ Πληκτρολογώ εδώ και όταν κάνει το spike δε φαίνεται τπτ για 1-2 sec και εμφανίζει ότι έχω γράψει μετά το πέρας του. Αυτό συμβαίνει με το που ανοίξω τον Claymore (CRyptoNote 10.2) . Είναι φυσιολογικό να έχω τόσο έντονα spikes ακόμα και αν το μονο που δουλεύει ειναι το claymore;;;;Επειδή έχω διαβάσει κόσμο να λέει ότι κάνει mining ενώ παράλληλα παίζει games και δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Το σύστημα είναι σε default ρυθμίσεις. Το pc φοράει εναν i3-7100 , 8 gb ram την παραπάνω GPU σε μια gigabyte Β250M windows 7 και VDSL 30 cosmote.

Το claymore δείχνει 350h/s  , 70ms ping Και θερμοκρασία 50-54 βαθμούς.  Επίσης, πόσο αξιόπιστο είναι το GPU-Z στην ένδειξη κατανάλωσης της GPU;; Πιο πολύ για να χω ένα μπούσουλα, στο πρόγραμμα να πάρω kill-a-watt
στον cryptonote το εχω και εγω αυτο το θεμα αλλα μαλλον ετσι ειναι λογο αλγορυθμου....δοκιμασε το setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 80 η οπου σε βολεψει καλυτερα....

ποσταρε το .bat σου

θα σου προτεινα να σκαψεις το zero https://bitcointalk.org/index.php?topic=1796036.0 το οποιο αποδιδει παρα πολυ καλα και πιο ξεκουραστα για την καρτα σου....

επισης ο δημιουργος αυτου του θρεντ (demarsac) εχει αναλαβει το zero οποτε θα εχεις και βοηθεια σε οτι χρειαστεις και απο τον ιδιο και απο τα ατομα εδω


Man συγνωμη για την καθυστέρηση. Βρίσκω 2 Batch file στον φάκελο του claymore .Tο είναι είναι απλά μια συντόμευση για την εκκίνηση του NsGpuCNMiner  και το άλλο είναι ένα sample.

1ο start.bat
Code:
NsGpuCNMiner.exe

2o sample.bat
Code:
@ECHO OFF

ECHO This is sample batch file that can do something useful if rig has problems
ECHO Rig name: %1   Problem ID: %2
ECHO Problem IDs: 1 - miner offline, 2 - temperature warning, 3 - low hashrate, 4 - fan warning.
TIMEOUT /T 10

Όπως βλέπεις είναι τέρμα default και δε ξέρω να το πειράξω. Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με προγραμματισμό ήταν με GW-BASIC και QBASIC 30χρονια πρπ πίσω.

Με το ETN γιατί ήταν ψηλά στο whattomine και λόγο ευκολίας στο να ξεκινήσω. Οπότε το έβαλα για να κάνω ένα ξεκίνημα και να αρχίσω να εξοικειώνομαι. Ήθελα και θέλω να ασχοληθώ με το  ZER κυρίως λόγο του demarsac. Γι αυτό διάβασα τις 1ες σελίδες στο νήμα https://bitcointalk.org/index.php?topic=1796036.0  αλλά χάθηκα...Μου θυμίζει λίγο την εποχή που ασχολήθηκα με Linux και προσπάθησα να μπω κατευθείαν στα βαθιά αλλά κατέληξα με τον Mandrake που είχε GUI περιβάλλον. Τέσπα δε θα το αφήσω το ZERO απλά θέλει χρόνο διάβασμα και δοκιμές ειδικά για μένα που ειμαι ντιπ άσχετος...

bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
December 06, 2017, 08:17:46 AM
 #814

φιλε επειδη το θεμα εδω ειναι εντελος αλλο απο αυτο που θελεις και ζητας εγω θα σου ξαναπω καλυτερα ασχωλησου με το zero που θα σου ειναι και πιο ευκολο για αρχη και μεχρι να μπεις λιγο στο νοημα...

ουτε προβληματα με spikes θα εχεις ουτε τπτ...και φανταζομαι και βοηθεια εδω απο τον κοσμο

φιλικα



huluvuz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
December 06, 2017, 12:02:29 PM
 #815

φιλε επειδη το θεμα εδω ειναι εντελος αλλο απο αυτο που θελεις και ζητας εγω θα σου ξαναπω καλυτερα ασχωλησου με το zero που θα σου ειναι και πιο ευκολο για αρχη και μεχρι να μπεις λιγο στο νοημα...

ουτε προβληματα με spikes θα εχεις ουτε τπτ...και φανταζομαι και βοηθεια εδω απο τον κοσμο

φιλικα

Κανένα θέμα μαν

Ούτως ή άλλως πειραματίζομαι. Επίσης δε πρόσεξα ότι αυτό https://bitcointalk.org/index.php?topic=2525344.msg25778530 είναι καινούργιο νήμα από τον demarsac και όχι το άλλο που έχει φτάσει ήδη 80 σελίδες.
Θα ναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο να το παρακολουθήσω!

Θενκς για τις απαντήσεις σου!
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 06, 2017, 12:37:41 PM
 #816

Αν ο optiminer for Windows σας έχει παιδέψει με τις nvidia, δοκιμάστε το mod που πόσταρα στα ANN του zero  Cool.

To αντιγράφω εδώ:

GUIDE:
HOW TO MOD OPTIMINER 1.2 FOR WINDOWS TO MAKE IT WORK WITH NVIDIA GPUS

1. Download both Optiminer 1.2 for Windows and Optiminer Equihash 2.0 for Linux.
2. Extract both files in two separate folders.
3. Go to the Optiminer 2.0 folder and navigate to the "bin" subfolder. Find the following 8 files named Nvidia_Equihash192_7-base.bin and Nvidia_Equihash192_7-round1.bin, [...] , Nvidia_Equihash192_7-round7.bin.
4. Copy these 8 files and place them in a new folder. Then rename them as follows: Nvidia_base.bin, Nvidia_round1.bin, [...] , Nvidia_round7.bin.
5. Copy the renamed files and go to the Optiminer 1.2 folder and navigate to the "bin" subfolder. Paste there the files you just copied (overwrite the original files found there).
6. Optiminer 1.2 should work fine now. For better compatibility, use --pci-mode 0 in your config (or *.bat) file. Also, if you have a rig with both Nvidia and AMD gpus, I would suggest running one instance of Optiminer for each platform, by using the -c switch.

That's all folks.
I 've tried all sorts of things and spent a lot of time to make the damn thing work, so if it works for you and you 'd like to show your appreciation, send some coins to my ZERO address:

t1Xit7hfbfTW2EPvkVs9xP6AN5bD3Ri9BTE
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 06, 2017, 11:06:07 PM
 #817

ZERO WEBSITE

Zero-currency.com
Zero-currency.org
Zero-currency.net


Θέλει δουλειά ακόμα αλλά ήταν επιτακτική ανάγκη να βγεί σήμερα....
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 06, 2017, 11:58:48 PM
 #818

ZERO site feedback:
Στο specifics (3) επαναλαμβάνεται το "There is a stable supply of 7200 zero per day."
Επίσης στο faq καλό είναι να προσθέσεις το link του ΑΝΝ.
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 07, 2017, 08:06:41 AM
 #819

ZERO site feedback:
Στο specifics (3) επαναλαμβάνεται το "There is a stable supply of 7200 zero per day."
Επίσης στο faq καλό είναι να προσθέσεις το link του ΑΝΝ.

Thanks
Την είχα δώσει την αλλαγή για την διπλή πρόταση αλλά κάπου τους ξέφυγε κ δεν το αλλάξανε...will do

Πολύ καλή ιδέα για το ANN

ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι τι να σου κάνει? Smiley
Oldmike
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
December 07, 2017, 02:08:29 PM
 #820

Την καλησπέρα μου στους Hackerάδες της πατρίδος!  Grin
Αν και το αρχικό νόημα του thread ψιλοχάθηκε να πω και εγώ 2-3 πράγματα και να ρωτήσω άλλα τόσα.

Είπα να ασχοληθώ και γω με το mining (στα γεράματα XD ). Προσπάθησα να μάθω τι είναι αυτό και πως λειτουργεί. Πιστύω πως κάτι κατάλαβα.
Είμαι νιούφης στο mining. Από ότι έχω καταλάβει το bitcoin είναι άπιαστο οπότε καλύτερα να την ψάξω για altcoin. Μου έκατσε το monero.
Κατέβασα το minergate GUI (ως νιούφης) για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται και έβαλα τον i3 μου με μια κάρτα Ge Force 720 να κάνει mining.
Όταν δουλεύανε και τα δυο μαζί είχα 60 H/s με κατανάλλωση 100W (πήρα και μετρητή για την πρίζα). Υπολόγισα ότι μάλλον δεν συμφέρει XD.
Επειδή είχα τους ενδιασμούς μου αν θα το καταλάβω και αν θα δουλέψει πήρα μια φτηνή κάρτα (R7 250) και ξαναδοκίμασα.
Με τον claymore τώρα κάνω mining με 200 H/s στα 95W .. Περίπου ίσα βάρκα ίσα πανιά κόστος-κέρδος...
Μέσα σε μια εβδομάδα περίπου έβγαλα 0.015 monero. περίπου 4€ με την σημερινή τιμή (μείον το ρεύμα ~2€..)...
Αυτά ακόμη βέβαια είναι πριν μεταφερθούν σε κάποιο δικό μου πορτοφόλι.
Έχω κάνει ένα στο mymonero (online πορτοφολι). Έκανα καλά ή είμαι πολύ nooby τελικά; XD.

Ακόμη έχω έναν ενδοιασμό για το πως το ψηφιακό χρήμα θα μετατραπεί σε κανονικό και θα περίμενα να φτάσω κάποιο ποσό, να το "εξαργυρώσω" και αφού κατανοήσω την όλη διαδικασία τότε να πάω σε rig γιατί θέλει και κάποια λεφτά και ο Τσίπρας μας τα πήρε όλα....

Όμως με αυτούς τους ρυθμούς θα πάρει κανένα τρίμηνο!!

Να ρωτήσω λοιπόν εάν κάποιος έχει όντως μετατρέψει από ψηφιακό χρήμα σε "κανονικό".
Οποιαδήποτε συμβουλή πάνω σε αυτά που είπα είναι ευπρόσδεκτη.

Επίσης είδα πως το τροφοδοτικό 1600W κοστίζει κοντά στα 400€ ενώ ο συνδυασμός δύο τροφοδοτικών 850W δεν ξεπερνάει τα 200€.
Κάπου εδώ διάβασα ότι ο συνδυασμός των 2 είναι προβληματικός;
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!