Bitcoin Forum
May 07, 2024, 04:44:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
Author Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100)  (Read 80887 times)
bisba
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 202
Merit: 100


View Profile
December 17, 2017, 09:49:29 PM
 #841

αφου το ειπε ο ανθρωπος

FROM ZERO TO HERO Cheesy Cheesy

ολα καλα λοιπων
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715100287
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715100287

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715100287
Reply with quote  #2

1715100287
Report to moderator
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 18, 2017, 01:46:21 AM
Last edit: December 18, 2017, 03:17:33 PM by ConstantinGR
 #842

Δημήτρη χαίρομαι που απάντησες, αν και με πειράζει λίγο ο τόνος της απάντησης και κάποια πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα λες.
Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κάνω αντιπαράθεση, απλά προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη.
Οι ανησυχίες μου να ξέρεις εκφράζουν και άλλο κόσμο που ξεκίνησε να σκάβει zero με αφορμή το thread σου.
Επειδή πλέον μανατζάρεις ένα coin, καλό είναι να μην παρασύρεσαι σε λόγια, ακόμα κι αν κάποιος σε εκνευρίζει. Στο λέω επειδή ζώντας σε ξένη χώρα, ξέρω πως αντιδράμε εμείς οι Έλληνες λόγω ταμπεραμέντου, και πίστεψέ με οι ξένοι δεν το εκτιμάνε.
Αντί λοιπόν να χαρακτηρίζεις κάποιον πανίβλακα, απλά απάντησέ του σε αυτά που λέει/προτείνει.
Απαντώ στα bullet points:

1) Μου έχεις απαντήσει στα 3 από τα 10, με αρκετά λακωνικό τρόπο (δηλ. όχι σε όλα όσα ρωτούσα). Επίσης πριν δημοσιοποιήσω το mod του optiminer, σε ενημέρωσα με pm και δεν πήρα καμία απάντηση.
2α) Η καθυστέρηση αναφέρεται α) σε σχόλια στο ANN ότι σου στέλνουν pm και δεν απαντάς  και β) είπες κάποια πράγματα όπως π.χ. αναμένονται 10x επιπλέον miners και π.χ. το όλο "δίλημμα" που έθεσες στο ΑΝΝ, στο οποίο δεν πήρες θέση μετά από 2 μέρες όπως είχες υποσχεθεί.
2β) Ναι, το website είναι πολύ θετικό, αν και ημιτελές. Τα pools υπήρχαν ήδη. To δεύτερο exchange είναι σα να μην υπάρχει. Το windows wallet θετικό, αλλά δεν υποστηρίζει encryption και παραμετροποίηση των folders. Για την τιμή κάνω λόγο στη συνέχεια.

Δεν είπα ποτέ ότι όσα έχεις κάνει ήταν εύκολα, απεναντίας σε έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Όμως στο "γιατί δεν τα έκανε άλλος" χρειάζεται να απαντήσω; Γιατί έχεις επενδύσει στο zero, γιατί έχεις την εμπειρία, τις διασυνδέσεις, την τεχνογνωσία. Δεν κάνεις κάτι για το καλό της κοινωνίας, το κάνεις για το συμφέρον σου και δεν το εννοώ με τρόπο κατακριτέο. Σε καπιταλιστικό κόσμο ζούμε και όλοι όσοι εμπλεκόμαστε με το mining το κάνουμε για τα λεφτά (και για την ευχαρίστησή μας!).

3) Θύμησέ μου την απάντηση. Η εκκρεμότητα παραμένει...
4) Στο whattomine το zero υπήρχε, αλλά ήταν λάθος η εκτίμηση (το εμφάνιζε πιο κερδοφόρο από ότι ήταν). Αν όμως δεν εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα, δύσκολο για τον miner να το εντοπίσει μέσα στον κυκεώνα των νομισμάτων.
5) To μεγάλο θέμα της τιμής: Όπως είχες γράψει κάπου, η τιμή εκτινάχθηκε επειδή κάποιοι έπαιζαν παιχνίδια. Επίσης το θέμα των bots δεν είναι αμελητέο, μια και ο χαμηλός όγκος συναλλαγών κάνει πολύ εύκολο το μανιπουλάρισμα της τιμής. Αν εκφράζεις την τιμή σε σεντς, τότε οδηγείσαι σε λίγο biased συμπεράσματα: επειδή η τιμή του zero εκφράζεται σε btc, η τεράστια αύξηση του btc οδήγησε και σε αύξηση της τιμής του zero σε σεντς. Ναι, όταν το διέσωσες η τιμή είχε πέσει και πιθανόν το zero να είχε καταλήξει, κανένας δε το αμφισβητεί αυτό. Όμως από τότε η τιμή (σε satoshi) έχει μείνει στάσιμη ή και πτωτική, σύμφωνα με το coinmarketcap. Και δε νομίζω να διαφωνείς (όντας trader) ότι είναι σημαντικό να κοιτάμε την τιμή σε btc, γιατί αυτή είναι η τιμή που εκφράζεται στα exchanges και γιατί αν η τιμή εκφρασμένη σε btc πέφτει, τότε αυτό που συμφέρει είναι να μετατρέπουμε τα zero σε btc. Όσο για τα "ένα σωρό άλλα νομίσματα", βλέποντας το whattomine και τις συναλλαγές στο cryptopia, βλέπω όντως ένα σωρό άλλα εναλλακτικά νομίσματα με μεγάλες αυξήσεις τιμών και μεγάλους όγκους συναλλαγών.

Όσο για το θέμα της βοήθειας, θα μιλήσω για τον εαυτό μου: αυτό που ξέρω και μπορώ να κάνω, το κάνω βοηθώντας κόσμο στο ANN σε τεχνικά θέματα, και επίσης έχοντας δημοσιοποιήσει το mod του optiminer.
Ίσως θα έπρεπε να φτιάξεις μια λίστα με συγκεριμένα πράγματα στα οποία χρειάζεσαι βοήθεια, να την κάνεις sticky ή κάτι τέτοιο και να παραπέμπεις τους εθελοντές εκεί. Και να μην περιμένεις μόνο εθελοντές, αν χρειάζεται κάτι να γίνει πρέπει να δίνεις rewards. Το ξέρεις πολύ καλά ότι οι επενδύσεις χρειάζονται κεφάλαιο. Καλή η ιδεολογία, αλλά χρειάζεσαι επενδυτές και συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να γίνουν. Βάλε 1-2% προμήθεια στο mining, αν δεν μπορείς ο ίδιος να επενδύσεις ή αν δεν έχεις εθελοντές.
Επίσης τακτικότερη επικοινωνία μέσω του ΑΝΝ και περισσότερες πληροφορίες/ενημερώσεις θα βοηθούσαν την κοινότητα να αισθανθεί περισσότερη ασφάλεια.

Επαναλαμβάνω ότι προσπαθώ να βγάλω κάτι θετικό από όλη αυτή την κουβέντα. Αν νομίζεις ότι σε ενοχλώ, παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω, κανένα πρόβλημα.




1) Θα μπορούσες απλά να μου στείλεις pm. Απο τα 10 που μου έχεις στείλει έχεις πάρει απάντηση σε όλα κάνω λάθος??
2) Δεν υπάρχει ούτε ένας που δεν έχει πάρει απάντηση σε pm. Ακόμη και όταν έχω λάβει 20 σε μια μέρα. Καθυστέρηση σε πολλά? Σε τι αναφέρεσαι?
Στο ΖΕΡΟ έχουν γίνει πιο πολλά σε 2 βδομάδες απο ότι σε 8 μήνες
α)Website
b) Block Explorer
c) Windows Wallet
d) 4 Pools
e)Second Exchange
f) Whattomine και Cryptocompare (Πριν δεν ηταν πουθενά)
g) 300%-400% μέση αύξηση τιμής
Αφού ήταν τόσο εύκολα γιατί δεν τα έκανε κανένας τόσο καιρό?
ΕΠΙΣΗΣ έχουν γίνει πράγματα που δεν μπορώ να τα αποκαλύψω λόγω NDA

3) Έχω απαντήσει για το roadmap
4) Υπάρχει κανονικά στο Whattomine στα coins όχι στην κεντρική σελίδα ακόμα
5) Ένα σωρό άλλα νομίσματα? Κανένα απο τα νομίσματα της συνωμοταξίας του ΖΕΡΟ δεν έσπασε τα προηγούμενα υψηλά όπως το ΖΕΡΟ
Μήπως ξέχασες ότι τις τελευταίες μέρες έκανε +400%?Huh
Για να μην αναφέρω ότι το ανέλαβα στα 7 σεντς και τώρα έχει 70 σεντς

Και κάτι τελευταίο...
Όλοι θέλουν να προχωρήσει το ΖΕΡΟ και θέλουν να "βοηθήσουν"
ΑΛΛΑ
Μόλις ζητηθεί βοήθεια εξαφανίζονται γιατί κανένας δεν δουλεύει τσάμπα

Επίσης δεν είναι βοήθεια το να κάθομαι σε μια γωνία και απλά να ζητάω πράγματα να γίνουν επειδή έχω επενδύσει και με καίει

Άν όμως μπεί στο Bittrex (Δεν υπονοώ ότι θα μπεί) και πάει 7$ δεν θα μιλάει κανένας πάλι

Επίσης στον πανίβλακα που έγραψε με ένα ποστάρισμα στο ΖΕΡΟ θα απαντήσω όπως του αρμόζει
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
December 18, 2017, 03:30:05 AM
 #843

Να κάνω και εγώ μια ακόμα ερώτηση (είχα κάνει και μια ακόμα στην προ-προηγούμενη σελίδα...)
Ποια η διαφορά μεταξύ του zero και του zcash ως προς το zero knowledge? Χρησιμοποιεί και αυτό SNARKs?
Το zcash έχει trusted setup όπου οργανώθηκε ολόκληρο ceremony για να "πειστεί" η κοινότητα ότι τα "private key" του setup καταστράφηκε (αν δείτε έχει γέλιο, ο todd βάζει φωτιά στον Η/Υ που αγόρασε κ τέτοια!)
Και για όσους δε ξέρουν το trusted setup είναι μια από τις 2 μεγαλύτερες αδυναμίες του zcash (η άλλη είναι η πολυπλοκότητα των zk proofs)

Υ.Γ. Έχουμε βγει off-topic αλλά o demarsac είναι ts έτσι κ αλλιώς οπότε δικό του το παιχνίδι..
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 18, 2017, 11:05:52 AM
 #844

Ελατε να πείτε ενα γεια

Είναι ακόμα under construction αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσεις


https://bitcointalk.org/index.php?topic=2525344.msg25778530#msg25778530

DM

Ενδιαφέρον.. Θα έλεγα να φτιάξεις ένα ξεχωριστό νήμα γι'αυτό στο Ελληνικό subforum.. Υπάρχει κάποιο white paper? Το transaction speed σε πόσα tx/sec μεταφράζεται; Και γιατί είναι eco-friendly από τη στιγμή που είναι proof of work?
Επίσης στο πινακάκι που έχεις, θα έλεγα ότι ουσιαστικά και το bitcoin έχει founders reward, μια και ο satoshi καθότανε και έκανε mine πενηντάρικα μόνος του.. Cool

Ευχαρίστως αλλά δεν υπάρχει χρόνος οπότε αυτή τη στιγμή γίνονται τα πιο σημαντικά ιεραρχικά απο πάνω προς τα κάτω
Όσο περισσότερο κάνει expand το ZERO τόσο πιο δύσκολο είναι να συντηρεί κανείς περισσότερα κανάλια
Αλλά θα γίνει και αυτό όσο η βάση μεγαλώνει και θα αναλαμβάνουν οι ίδιο οι χρήστες τα κανάλια.
Όλα θα γίνουν και το παζλ θα αρχίσει να συμπληρώνεται

Whitepaper δεν υπάρχει γιατί αυτός που το έφτιαξε δεν είχε κάνει.
Θα μπορούσε να φτιαχτεί τώρα αλλά απο την στιγμή που είναι ήδη established και η χρήση του ZERO είναι εμφανής δεν βλέπω την χρηστικότητα

Το ZERO έχει 2X μεγαλύτερο capacity απο το ZCASH και 16X μεγαλύτερο απο το Bitcoin
Μπορεί να "σηκώσει" 8Χ πιο πολλά blocks με 4Χ πιο μεγάλο capacity

Επειδή δεν το έχουμε δεί ακόμα πρακτικά σε τόσο μεγάλους όγκους μπορώ μόνο να σου απαντήσω θεωρητικά
ότι είναι πολύ πιο γρήγορο και efficient απο το Zcash (το Bitcoin απλά κάθεται σε μια γωνία και κλαίει)


Eco-Friendly Επειδή χρησιμοποιεί 25% λιγότερο ρεύμα
και οι κάρτες γραφικών δουλεύουν κατά μέσο όρο 15 βαθμούς κελσίου χαμηλότερη θερμοκρασία
Και οι 2 παράγοντες επηρεάζουν σαφώς το περιβάλλον πολύ λιγότερο

Ισχύει για το Bitcoin ΧΑΧΑ αλλά δεν έχω κάτι official στα χέρια μου για να το θεωρήσω σαν pre-mine
οπότε του έκανα το χατήρι και το άφησα έτσι Smiley  


EDIT: φυσικά οι χρόνοι που δίνω είναι για t-addresses και όχι για Ζ
Εννοείται ότι αν κάποιος κάνει Z-addresses tx's (Shielded/private) ο χρόνος είναι μεγαλύτερος
γιατί εδώ έρχονται τα limitations των PC μας που αργούν να κάνουν κρυπτογράφηση/αποκρυπτογράφηση
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 18, 2017, 11:18:15 AM
 #845

Να κάνω και εγώ μια ακόμα ερώτηση (είχα κάνει και μια ακόμα στην προ-προηγούμενη σελίδα...)
Ποια η διαφορά μεταξύ του zero και του zcash ως προς το zero knowledge? Χρησιμοποιεί και αυτό SNARKs?
Το zcash έχει trusted setup όπου οργανώθηκε ολόκληρο ceremony για να "πειστεί" η κοινότητα ότι τα "private key" του setup καταστράφηκε (αν δείτε έχει γέλιο, ο todd βάζει φωτιά στον Η/Υ που αγόρασε κ τέτοια!)
Και για όσους δε ξέρουν το trusted setup είναι μια από τις 2 μεγαλύτερες αδυναμίες του zcash (η άλλη είναι η πολυπλοκότητα των zk proofs)

Υ.Γ. Έχουμε βγει off-topic αλλά o demarsac είναι ts έτσι κ αλλιώς οπότε δικό του το παιχνίδι..

Ναι ισχύει και για το ZERO το πανηγύρι που έκανε το Zcash
SNARKS που επίσης έτρεξε και έβαλε και το ΕΤΗ εδώ και κάποιους μήνες σε συνεργασία με τον δημιουργό του ZCASH

Γενικά δεν θα ανησυχούσα καθόλου για το Zcash και τα derivatives του γιατί η ομάδα κρυπτογράφων
πίσω απο το Zcash είναι ότι πιο state of the art υπάρχει στην κρυπτογραφία.
Σε αυτό το κομμάτι όλα τα άλλα νομίσματα (ακόμη και Bitcoin, ETH-μέχρι πρότινως) είναι πολύ πίσω. Άλλο που έχουν επενδύσει σε άλλα πράγματα και έχουν μεγαλύτερη δημοτικότητα

c3aka
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 02:31:44 PM
 #846

Γεια σας ! Ειμαι καινουριος στο mining, θα ηθελα να μαθω αν to ethereum mining επηρεάζεται απο παλια motherboard/cpu gigabyte 945gm-s2 cpu intel core 2 duo E4600 windows 10
καρτα γραφικων msi r9 380 4gb gaming edition. 17.3 mh/s claymore
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 18, 2017, 02:42:57 PM
 #847

Γεια σας ! Ειμαι καινουριος στο mining, θα ηθελα να μαθω αν to ethereum mining επηρεάζεται απο παλια motherboard/cpu gigabyte 945gm-s2 cpu intel core 2 duo E4600 windows 10
καρτα γραφικων msi r9 380 4gb gaming edition. 17.3 mh/s claymore

ΟΧΙ
Μια χαρά είσαι, ειδικά με την R9 380
Απλά καίει λίγο παραπάνω. Θυμίσου να βάλεις τους Blockchain drivers
c3aka
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
December 18, 2017, 02:51:35 PM
 #848

Απλα πιστευα πως η r9 380 4gb gaming θα εβγαζε παραπανω απο 17,3 mh/s (και το overckloking δεν εχει κανενα αποτελεσμα Sad , επειδη εχω την r9 290 tri x 4gb και βγαζει με overckloking 31.7 mh/s
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 18, 2017, 03:24:46 PM
 #849

Για όσους θέλουν να κάνουν mining και να παίζουν και κανά παιχνίδι όσο δεν κάνουν mining, υποτίθεται ότι η AMD έχει προσθέσει στους τελευταίους drivers μία επιλογή μέσω του radeon settings-->global settings-->gpu με την οποία μπορείς να κάνεις εύκολα switching μεταξύ gaming και computing, δίχως να αλλάζεις drivers.
Σε μένα δεν έχει πετύχει, το toggle switch δεν εμφανίζεται ούτε με τους τελευταίους crimson ούτε με τους adrenaline drivers.
Αν το έχει δοκιμάσει κανείς, ας μας πει τί παίζει.
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
December 18, 2017, 04:48:41 PM
 #850

Να κάνω και εγώ μια ακόμα ερώτηση (είχα κάνει και μια ακόμα στην προ-προηγούμενη σελίδα...)
Ποια η διαφορά μεταξύ του zero και του zcash ως προς το zero knowledge? Χρησιμοποιεί και αυτό SNARKs?
Το zcash έχει trusted setup όπου οργανώθηκε ολόκληρο ceremony για να "πειστεί" η κοινότητα ότι τα "private key" του setup καταστράφηκε (αν δείτε έχει γέλιο, ο todd βάζει φωτιά στον Η/Υ που αγόρασε κ τέτοια!)
Και για όσους δε ξέρουν το trusted setup είναι μια από τις 2 μεγαλύτερες αδυναμίες του zcash (η άλλη είναι η πολυπλοκότητα των zk proofs)

Υ.Γ. Έχουμε βγει off-topic αλλά o demarsac είναι ts έτσι κ αλλιώς οπότε δικό του το παιχνίδι..

Ναι ισχύει και για το ZERO το πανηγύρι που έκανε το Zcash
SNARKS που επίσης έτρεξε και έβαλε και το ΕΤΗ εδώ και κάποιους μήνες σε συνεργασία με τον δημιουργό του ZCASH

Γενικά δεν θα ανησυχούσα καθόλου για το Zcash και τα derivatives του γιατί η ομάδα κρυπτογράφων
πίσω απο το Zcash είναι ότι πιο state of the art υπάρχει στην κρυπτογραφία.
Σε αυτό το κομμάτι όλα τα άλλα νομίσματα (ακόμη και Bitcoin, ETH-μέχρι πρότινως) είναι πολύ πίσω. Άλλο που έχουν επενδύσει σε άλλα πράγματα και έχουν μεγαλύτερη δημοτικότητα



Άρα λοιπόν αν κατάλαβα καλά και το ZERO είναι βασισμένο στην ίδια ακριβώς λογική του zcash δηλαδή SNARKs με trusted setup. Σωστά;
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 18, 2017, 09:26:45 PM
 #851

Απλα πιστευα πως η r9 380 4gb gaming θα εβγαζε παραπανω απο 17,3 mh/s (και το overckloking δεν εχει κανενα αποτελεσμα Sad , επειδη εχω την r9 290 tri x 4gb και βγαζει με overckloking 31.7 mh/s

Για την R9 380 προτείνω Zcash
Έχει καλύτερο λόγο απόδοσης/ρεύματος απο ότι να κάνεις ΕΤΗ
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 18, 2017, 09:33:32 PM
 #852

Να κάνω και εγώ μια ακόμα ερώτηση (είχα κάνει και μια ακόμα στην προ-προηγούμενη σελίδα...)
Ποια η διαφορά μεταξύ του zero και του zcash ως προς το zero knowledge? Χρησιμοποιεί και αυτό SNARKs?
Το zcash έχει trusted setup όπου οργανώθηκε ολόκληρο ceremony για να "πειστεί" η κοινότητα ότι τα "private key" του setup καταστράφηκε (αν δείτε έχει γέλιο, ο todd βάζει φωτιά στον Η/Υ που αγόρασε κ τέτοια!)
Και για όσους δε ξέρουν το trusted setup είναι μια από τις 2 μεγαλύτερες αδυναμίες του zcash (η άλλη είναι η πολυπλοκότητα των zk proofs)

Υ.Γ. Έχουμε βγει off-topic αλλά o demarsac είναι ts έτσι κ αλλιώς οπότε δικό του το παιχνίδι..

Ναι ισχύει και για το ZERO το πανηγύρι που έκανε το Zcash
SNARKS που επίσης έτρεξε και έβαλε και το ΕΤΗ εδώ και κάποιους μήνες σε συνεργασία με τον δημιουργό του ZCASH

Γενικά δεν θα ανησυχούσα καθόλου για το Zcash και τα derivatives του γιατί η ομάδα κρυπτογράφων
πίσω απο το Zcash είναι ότι πιο state of the art υπάρχει στην κρυπτογραφία.
Σε αυτό το κομμάτι όλα τα άλλα νομίσματα (ακόμη και Bitcoin, ETH-μέχρι πρότινως) είναι πολύ πίσω. Άλλο που έχουν επενδύσει σε άλλα πράγματα και έχουν μεγαλύτερη δημοτικότητα



Άρα λοιπόν αν κατάλαβα καλά και το ZERO είναι βασισμένο στην ίδια ακριβώς λογική του zcash δηλαδή SNARKs με trusted setup. Σωστά;

Σωστά φίλε μου το ίδιο
Οι βελτιώσεις που έχουν γίνει σε σχέση με το Zcash είναι σε άλλους τομείς. Εν μέρει κάποιους τους ανέφερα παραπάνω

Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις μου λες
Πέρνα αν θέλεις και μια βόλτα και απο το ΑΝΝ, έχουμε καινούργιο γραφικό νομίζω θα σας αρέσει
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2525344.0
c3aka
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
December 19, 2017, 09:18:13 AM
 #853

Απλα πιστευα πως η r9 380 4gb gaming θα εβγαζε παραπανω απο 17,3 mh/s (και το overckloking δεν εχει κανενα αποτελεσμα Sad , επειδη εχω την r9 290 tri x 4gb και βγαζει με overckloking 31.7 mh/s

Αλλαξα τα drivers (Win10-64Bit-Crimson-ReLive-Beta-Blockchain-Workloads) Στην καρτα r9 380 4gb gaming και αμεσως τα mh/s αυξηθηκαν απο 17,3 σε 19,9. Τωρα θα δοκιμασω overckloking ξανα,,,,
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
December 19, 2017, 03:47:48 PM
 #854

Να κάνω και εγώ μια ακόμα ερώτηση (είχα κάνει και μια ακόμα στην προ-προηγούμενη σελίδα...)
Ποια η διαφορά μεταξύ του zero και του zcash ως προς το zero knowledge? Χρησιμοποιεί και αυτό SNARKs?
Το zcash έχει trusted setup όπου οργανώθηκε ολόκληρο ceremony για να "πειστεί" η κοινότητα ότι τα "private key" του setup καταστράφηκε (αν δείτε έχει γέλιο, ο todd βάζει φωτιά στον Η/Υ που αγόρασε κ τέτοια!)
Και για όσους δε ξέρουν το trusted setup είναι μια από τις 2 μεγαλύτερες αδυναμίες του zcash (η άλλη είναι η πολυπλοκότητα των zk proofs)

Υ.Γ. Έχουμε βγει off-topic αλλά o demarsac είναι ts έτσι κ αλλιώς οπότε δικό του το παιχνίδι..

Ναι ισχύει και για το ZERO το πανηγύρι που έκανε το Zcash
SNARKS που επίσης έτρεξε και έβαλε και το ΕΤΗ εδώ και κάποιους μήνες σε συνεργασία με τον δημιουργό του ZCASH

Γενικά δεν θα ανησυχούσα καθόλου για το Zcash και τα derivatives του γιατί η ομάδα κρυπτογράφων
πίσω απο το Zcash είναι ότι πιο state of the art υπάρχει στην κρυπτογραφία.
Σε αυτό το κομμάτι όλα τα άλλα νομίσματα (ακόμη και Bitcoin, ETH-μέχρι πρότινως) είναι πολύ πίσω. Άλλο που έχουν επενδύσει σε άλλα πράγματα και έχουν μεγαλύτερη δημοτικότητα



Άρα λοιπόν αν κατάλαβα καλά και το ZERO είναι βασισμένο στην ίδια ακριβώς λογική του zcash δηλαδή SNARKs με trusted setup. Σωστά;

Σωστά φίλε μου το ίδιο
Οι βελτιώσεις που έχουν γίνει σε σχέση με το Zcash είναι σε άλλους τομείς. Εν μέρει κάποιους τους ανέφερα παραπάνω

Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις μου λες
Πέρνα αν θέλεις και μια βόλτα και απο το ΑΝΝ, έχουμε καινούργιο γραφικό νομίζω θα σας αρέσει
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2525344.0

Εδώ πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα.. Από τη στιγμή που υπάρχει trusted setup, το δυσκολότερο κομμάτι είναι να "πείσεις" τους χρήστες ότι το private key καταστράφηκε. Τώρα μπορεί να μην υφίσταται θέμα που είναι ακόμα αρχή, αλλά στο μέλλον όταν με το καλό το zero πάρει αξία και market cap τότε αυτά τα ερωτήματα θα πέφτουν στο τραπέζι βροχή..
c3aka
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
December 20, 2017, 08:01:34 AM
 #855

Απλα πιστευα πως η r9 380 4gb gaming θα εβγαζε παραπανω απο 17,3 mh/s (και το overckloking δεν εχει κανενα αποτελεσμα Sad , επειδη εχω την r9 290 tri x 4gb και βγαζει με overckloking 31.7 mh/s

Αλλαξα τα drivers (Win10-64Bit-Crimson-ReLive-Beta-Blockchain-Workloads) Στην καρτα r9 380 4gb gaming και αμεσως τα mh/s αυξηθηκαν απο 17,3 σε 19,9. Τωρα θα δοκιμασω overckloking ξανα,,,,

overckloking r9 380 4gb gaming Eth mining 23.3 mh/s
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 20, 2017, 03:58:14 PM
 #856

Φίλε πήγαινε στο ΑΝΝ του zero και στην πρώτη σελίδα αναφέρονται τα τρία pools που είναι διαθέσιμα.
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 21, 2017, 11:17:29 PM
 #857

Έχει καταφέρει κανείς να βάλει 7 gpus σε Windows;
Είναι 4 AMD RX480-580 και 3 Nvidia 1070.
Έχω δοκιμάσει τα άπειρα, με αλλαγές σε drivers, σε καλώδια, σε risers, σε pci-riser hubs, με mods, τίποτα, τζίφος!
Με το που εγκαθίσταται η έβδομη κάρτα, μου βγάζει θαυμαστικό με το διαβόητο error 43 στον device manager!
Δοκίμασα και σε Win7 και σε Win10, τα ίδια σκ@τ@! Τα νεύρα μου!

Βοηηηηηηήθεια!
Demarsac (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 272



View Profile
December 22, 2017, 11:13:05 AM
 #858

Έχει καταφέρει κανείς να βάλει 7 gpus σε Windows;
Είναι 4 AMD RX480-580 και 3 Nvidia 1070.
Έχω δοκιμάσει τα άπειρα, με αλλαγές σε drivers, σε καλώδια, σε risers, σε pci-riser hubs, με mods, τίποτα, τζίφος!
Με το που εγκαθίσταται η έβδομη κάρτα, μου βγάζει θαυμαστικό με το διαβόητο error 43 στον device manager!
Δοκίμασα και σε Win7 και σε Win10, τα ίδια σκ@τ@! Τα νεύρα μου!

Βοηηηηηηήθεια!

Υπάρχει ειδικό patch γι αυτό αλλά επειδή έχω να χρησιμοποιήσω μήνες Windows δεν το έχω τεστάρει
Νομίζω το είχα δει κάπου στο thread του Dual ETH Claymore αλλά είναι 1000 σελίδες και δεν θυμάμαι ακριβως που Sad
ConstantinGR
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 213
Merit: 100


View Profile
December 22, 2017, 12:57:15 PM
 #859

Έχει καταφέρει κανείς να βάλει 7 gpus σε Windows;
Είναι 4 AMD RX480-580 και 3 Nvidia 1070.
Έχω δοκιμάσει τα άπειρα, με αλλαγές σε drivers, σε καλώδια, σε risers, σε pci-riser hubs, με mods, τίποτα, τζίφος!
Με το που εγκαθίσταται η έβδομη κάρτα, μου βγάζει θαυμαστικό με το διαβόητο error 43 στον device manager!
Δοκίμασα και σε Win7 και σε Win10, τα ίδια σκ@τ@! Τα νεύρα μου!

Βοηηηηηηήθεια!

Υπάρχει ειδικό patch γι αυτό αλλά επειδή έχω να χρησιμοποιήσω μήνες Windows δεν το έχω τεστάρει
Νομίζω το είχα δει κάπου στο thread του Dual ETH Claymore αλλά είναι 1000 σελίδες και δεν θυμάμαι ακριβως που Sad

Εννοείς αυτό εδώ:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=712228.0

Ή κάτι άλλο; Το παραπάνω δούλεψε για μέχρι 6 κάρτες αλλά όχι για 7.
petrosgmail
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
December 22, 2017, 03:10:10 PM
 #860

παιδιά λίγη βοήθεια.....εχω την sapphier nitro rx 580 την δοκίμασα σε stook ρυθμίσεις με claymore v10 se ether μου βγάζει 19 mh/s προσπαθώ να κάνω οβερκλοκιν βιος και το πολαρις στα ταιμινγκ μου βγάζει αυτό

https://imageshack.com/a/img923/9448/RPozRq.png
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!